Bejaarde Zeeuwse moeder stapte van het dak op touwladder In 's-Gravendeel zitten nog 1200 mensen op de zolders Vloot ran Schereningse schokkers naar Zierikzee Boten met redders, uitgerust met bran card, varen van huis tot huis Belgisch piloot krijgt berichten op lucifersdoosjes 3 DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Dramatische reddingen met helicopters Zo moet men zich in het over- sroomde gebied behelpen bij het in veiligheid brengen van het vee. Op platboomde vaartuigen koer sen hulpploegen door het geteis terde gebied en waar zij een koe horen loeien of een paard horen schreeuwen van angst, gaan zij aan de slag. Texeltwee doden en vier vermisten Het blijkt dat op het eiland Texel tot nu toe twee lijken zijn geborgen, t.w. van de 56-jarige smid R- IJska (reeds gisteren genoemd) uit De Waal en van de 36-j. melkhandelaar D. Kuip uit De Koog. Nog vier personen zijn door familie als vermist opgegeven. De kans dat zij levend zullen worden terug- teruggevonden, wordt klein geacht. Tot dusverre zijn geen aangiften over ver. loren vee gedaan. Men heeft de indruk de situatie meester te kunnen blijven. Niet minder dan 185 DUW-arbeiders en 50 mariniers zijn thans bij het werk aan de dyk behulpzaam. Rotterdams grootste boomgaard tegen de vlakte Plaats voor nieuwe woningen De grootste boomgaard in de omge ving van Rotterdam moet verdwijnen. Het is de 18 ha grote bongerd van de heer M. Speelman aan de Korperweg. Boom na boom nijgt langtzaam ter aarde, ongeveer 4500 boomen moeten gerooid worden. Slechts vier ha zullen voor lopig gespaard blijven. Op de plaats waar nu appelen- pere en pruimebomen nog staan, zullen bin nen enige jaren woningen komen voor honderden Rotterdammers in huizen- nood. Een kleine brencarrier van het Ame rikaanse leger wordt gebruikt voor het omvertrekken van de vruchtbomen, die vorig jaar nog ruim 400.000 kilo fruit voortbrachten. Geen commandotroepen omgekomen De commandant van de commando troepen Roosendaal verzoekt ons mede ae delen, dat de berichten waarin melding wordt gemaakt van het omkomen van mannen van zijn onderdeel beslist on waar zijn. j f «V Zware vrachtwagens voeren dag en nacht zakken zand aan, op de nog steeds bedreigde punten van de Hollandse, Zeeuwse en Brabant se dijken. Waakzaamheid blijft nog steeds geboden. Bovendien moeten ontstane gaten, waar dat mogelijk is, gedicht worden. Een beeld uit Slikkerveer. De nood in de Hoekse Waard Gistermiddag heeft een Nederlandse helicopter tussen Oude- en Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee een dra matische redding verricht van een aan tal personen, die op het dak van een boerderij waren gekropen. Tevergeefs had daar 's middags reeds een Marine- amphibievliegtuig getracht, een rubber boot te brengen Het vliegtuig was ge land. doch de stroom was te sterk. Toen kwam de helicopter te hulp. De toestand was steeds gevaarlijker. De boerderij was al gedeeltelijk ingestort. Een touwladder werd uit de helicopter neergelaten en na enige aarzeling waag de de zoon de klim naar boven. Zijn jon gere zusje en tenslotte zijn bejaarde moe der overwonnen hierop haar vrees en gingen eveneens, verkleumd en totaal uitgeput met inspanning van de laatste krachten op de ladder staan. Hangend onder een helicopter Toen de oudste zoon, die nog in de boerderij was achtergebleven en ge wacht had, tot het vliegtuig terug gekeerd was, op de touwladder stap te, bleek de hijsinrichting van de helicopter niet meer te werken, zo dat hij niet in het toestel kon komen. Onder op de touwladder bleef hij zich toen vastklampen en zó voerde het toestel hem naar een dichtbij- zijnde dijk. Tegenover deze en vele andere geslaag de reddingspogingen staan echter de ge vallen, van slachtoffers, die nog niet be vrijd zy'n en de vierde nacht op het dak van hun woning of in de top van een boom tegemoet moeten zien. Een verslaggever van het A.N.P. is meegevlogen met een bommenwerper van de ML.D,, die trachtte, twaalf rubber boten af te werpen boven het verdronken land van Zeeland. Het was lang geen ge makkelijke taak. Tientallen malen werd over het geteisterde gebied gevlogen en waar maar een teken van leven werd be speurd. werd een boot neergelaten. Ove rigens heeft de luchtvaart zich niet onbe tuigd gelaten bij het redden en de hulp verlening. Op het vliegveld Valkenburg zijn grote hoeveelheden levensmiddelen, brood, en andere materialen aan boord van M.L.D- K„L.M.-, L-S.K.- en R.L.S- Zestig mensen verdronken in dit eens zo liefelijke polderdorpje Oude Tonge op Goeree. De straten zijn kanalen geworden de xveïlanden samengevloeid met de Noordzee. Ieder huis is een drama apart een groot en verschrikkelijk gebeuren, waarvan de krantenlezer slechts bij benadering kan aanvoelen, hoe deerniswekkend het allemaal is. Vissers redden 300 mensen uit molen (Van een onzer verslaggevers) T^EN VLOOT VAN 7 SCHOKKERS vertrok gisteravond uit Scheveningen naar Zierikzee om daar hulp te bieden. De schepen waren volgeladen met dekens, onderkleren, sokken, flessen melk, verlichtingsartikelen en andere goederen, die het Rode Kruis ijlings aanvoerde. De medicamenten vormden uiteraard een belangrijk onderdeel van de lading. Honderden vluchtelingen uit het rampgebied worden in de Ahoy' hal in Rotterdam opgevangen en verzorgd. Onbewust van alle rampspoeden, die over zijn hoofdje zijn gegaan, doet de baby zijn ogen dicht. De grootouders brengen het naar bed. Omstreeks 7 uiur koos de kleine vloot zee, de Rode Kruiisvlag in top. Aan boord waren ook verplegers en een arts. Van IJmuiden voeren alle schokkers, kotters en loggers uit. Voor drie uur vannacht passeerden de bulip-sohepen de Room pot. De Scheve nimgers namen ook een rad'io-instaLlatie en roeiboten mee, als mede een aantal vrijwilligers. De schok kers en botters worden begeleid door het visserijonderzoekimgsschi p Antihome van Leeuwenhoek uit Sohevenimgen. De nummers van de uitgevaren Scheve- ningse scheepjes zijn de Soh 1, 11, 1-8, 65, 67, 71 en de Scih 76. Scheveningers bij Abbenbroek Ondertussen boekt de bulpkolonne uit Scheveningen, die tevoren over land al naar de bedreigde gebieden was vertrok ken, reeds succes. Deze vrijwilligers evacueerden gisteren uit het verdronken land rondom Abbenbroek en Zuidvliet op 'het eiland Pubten circa 700 mensen. De in nood verkèrenden zijn in de twin tig sloepen, die uit Scheveningen zijui meegebracht, naar een café in Abben broek, vanwaar het Rode Kruis voor het verdere transport zorg droeg. Dit reddingswerk is oök gisteravond en van nacht voortgezet. Een bus met Soh eve- niiragse vissers is ook al onderweg om de roeiers en veelieden, die ai zolang in touw zijn, af te lossen. Elke sloep is bemand met vier roeiers en een veer man. Men heeft bij het overvaren met zeer grote moeilijkheden te kampen. Er zijn zeer sterke stroomversnellingen en slechts met inspanning van alle krach ten kan men soms een afstand van twee kilometer afleggen. Naby Abbenbroek is tijdens het red dingswerk een man in een kolk terecht gekomen en verdronken. Uit een molen redden de Schevenin gers ongeveer 300 mensen. De zware sloepen moesten over een dijk getrok ken worden, diie later op vier plaatsen is doorgebroken. Een sloep sloeg tijdens 'het transport om, tengevolge van de sterke stromingen voor een gat in een der dijken. De opvarenden konden wor den gerea. De Scheveninigtse redidiings- kolonne heeft dringend behoefte aan buitenboordmotoren, aangezien 't roeien tegen de sterke stroomversnellingen te veel ophoudt. (Van een onzer verslaggevers) Een der zwaarst getroffen gemeenten: 's-Gravendeel. Daarheen ging gis teren een verslaggever van ons. Met een veerpont over de Dordtse Kil kon hij de plaats bereiken. Autobussen, personenwagens, vee- en vrachtauto's, w.o. één uit Grouw met boten geladen, wachtten om overgezet te worden. Het toezicht is scherp en wie niet dringend in 's-Gravendeel nodig is, wordt niet toegelaten. De evacuatie van mensen en vee gaat voor en met iedere overvaart brengt de pont vele gezinnen en tientallen koeien. Het simpele relaas van de verslaggever volgt hieronder. Na de overkant te hebben bereikt, zie|eerst het raam sluit- Wanneer zal hij ik rechts verschillende boerderijen onder tiet weer kunnen openen" water liggen. De weg, die hier over de dijk ligt, loopt tweehonderd meter ver der het water in. Soldaten laten een rub berboot te water. Ik volg de weg links en kom in het dorp, waar het huis van dokter Van den Bult tot hoofdkwartier is ingericht. Het huisje er tegenover, naast de weegbrug, doet dienst als lijkenhuisje. Zo juist werden er twee doden uitgedragen om elders, voorlopig, in ruwhouten kisten te worden gelegd. De drie naast elkaar liggende polders in de Hoekse Waard hier zijn alle onder gelopen. Een der dijken is op enkele plaatsen stukgeslagen. Er gapen openin gen van 10 meter. Aan het einde staan op een stuk van acht vierkante meter nog 6 koeien, doch men ziet gen kans deze beesten weg te halen. Ze moeten gemolken worden, doch er zijn geen mel kers. Met een roeibootje probeert men de openingen in de dijk te „overbrug gen" om hooi te brengen. Enkele huizen zijn hier weggeslagen. In één ervan von den Zondagmorgen vier gezinnen, in to taal negentien personen, de dood. Het instorten van het huis verijdelde helaas de vlucht. 't Is een troosteloos gezicht. In het wa ter drijven ,de cadavers van paarden, koeien en varkens. En daartussen varen de boten van huis tot huis om mensen van de bovenverdieping te halen. Met ladder, vanuit de boot tegen het bo venraam gezet, worden eerst enkele kof fers en een pak dekens in de boot ge laden. Vervolgens klimt moeder uit het en daalt via de trap in de boot. De kinderen volgen en als laatste komt de vader, die, voordat hij de ladder afgaat, Verboden op het gras te lopen" Op een groot plein, waar een muziek tent staat, steekt nog een bordje boven water uit: „Verboden op het gras te lopen". Thans is alles water. Op de bo venverdieping van de Chr. school is een wachtpost. Beneden in de gangen staat anderhalve meter water. De kop van een verkeersbord „Verboden voor mo torrijtuigen" is nog zichtbaar boven het water. Hier was dus een weg. Thans spoelt het water van dak tot dak. Het water is smerig. Er drijft van alles in. Zo even bracht een roeiboot een koe, die men op sleeptouw had genomen, meer dood dan levend aan de kant. Het dier wordt ter plaatse door een der boeren afgemaakt. Het bloed kleurt het water rood. Nog 1200 mensen op zolders Ik ben nog een eind de Strijense Dijk opgegaan. Links één grote watervlakte, die zich uitstrekt tot de dijk langs, de Dordtse Kil. Met snelle motorbootjes gaan de Rode Kruis Troepen hier de af gelegen boerderijen langs. Men schat, dat hier nog 1200 mensen zitten. Deze men sen zitten al sinds Zondagmorgen op de zolders van hun woningen. De boerde rijen liggen hier diep, terwijl het water vrijwel gelijk staat met de weg, die over de dijk naar Stryen loopt. Strijen is echter niet meer te bereiken. Halver wege wordt de weg geheel overstroomd. Een groot stuk van het rechterwegge- deelte is weggeslagen. Als ik hier sta, vertrekt juist een motorbootje, waarin ook een arts en een verpleegster mee gaan met een brancard. Ergens in de verte is een vrouw die in barens nood is. De avond daalt reeds. En de wind wordt koud. Op deze afgelegen boerderijen en in geheel 's-Gravendeel zit men zonder gas, licht en water. En toch rondom water! Bittere ironie, deze speling van het lot. De winkels, die op de dijk liggen, heb ben hun gordijnen gesloten. De handel ligt stil. Men heeft nu andere zorgen. Op een winkelruit hangt een biljet van de CJMV, betreffende een uitvoering op Za terdag 31 Januari. Een aangeplakte strook geeft aan, dat wegens de grote belang stelling een tweede avond wordt gege ven op Zaterdag 14 Februari.... Op de pont vernam ik nog. dat men vandaag alle vrouwen en kinderen zou evacueren. Slechts enkele mannen blij ven achter. Voor hoelang? Telegram van Eisenhower aan koningin Juliana Eisenhower, de Amerikaanse president, heeft Koningin Juliana het volgende te legram gezonden: „Mijn landgenoten en ik zijn diep ont roerd door het nieuws van de waters nood die Uw volk heeft getroffen. Ik wil Uwe Majesteit onder deze tragische i standigheden verzekeren van onze grote sympathie." Soortgelijke telegrammen zond de pre sident naar de Engelse Koning en de Belgische Koning. Alleen 's zomers trams naar Bergen Zoals gemeld rijden op 14 dezer de trams van Alkmaar naar Bergen aan Zee voor het laatst. De volgende dag neemt de N.V. Noordhollandse Autobusdienst- Onderneming Bergen Binnen het ver voer over. Op 1 Maart a.s. staakt men de goederendienst. Alleen in de badsei zoenen 1953, 1954 en 1955 wordt de rei- zigersdienst van de tram gehandhaafd. Acht plaatsen per radio bereikbaar In höt gebied van HellevoetsluLt zijn op het ogenblik de volgende plaatsen per radio bereikbaar: Brouwershaven, Bruinisse, Zierikzee, Klauwershoek, Schelphoek, Kortgene, Hansweert, Oolt- gensplaat HPEN NOORDEN VAN ZIERIKZEE bevinden zich verschillende, bijna geheel ondergelopen boerderijen, waarvan de bewoners zijn samen gehokt op het dak en die met de nationale vlag, beddelakens, en andere tekens de aandacht trachten te trekken van overvliegende toestellen. Er zijn voor hen rubberboten afgeworpen door vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst. Wanneer er voldoende hefschroefvlieg-1 vliegtuigen gebracht en boven de over- vliegtuigen beschikbaar waren, zouden stroomde gebieden uitgeworpen. Ook veel meer ingesloten slachtoffers uit Amerikaanse vliegboten nemen deel aan hun benarde positie bevrijd kunnen het hulpverleningswerk. worden. De Belgische Sabenapiloot Gerard Tremerie heeft met zijn hefschroefvlieg- tuig tal van tochten gemaakt over de verdronken Zeeuwse eilanden en in de loop van gisteren enkele tientallen slachtoffers, onder wie zieken, naar de vliegbasis Woensdrecht gebracht. Zon dag maakte Tremerie een vlucht van Brussel naar Oude Tonge, dat hij met behulp van een wegenkaart en het tel len van de kerktorens kon bereiken. Hij landde daar op een stuk slykerige grond van enige vierkante meters, bleef er een nacht over en vloog met de post van dit dorp naar Woensdrecht. De pi loot heeft verschillende droppings ge zien. Jammer genoeg werden soms rub berboten door wind en golven meege- gesleurd. Tijdens een landing op Tholen ontving hij tal van boodschappen van persoonlijke aard op briefjes en zelfs op lucifersdoosjes gekrabbeld. Waar moge lijk probeert de ingesloten bevolking met behulp van autoradio's nieuws van het vaste land te ontvangen. Naar de mening van deze Belgische vlieger zou den twintig hefschroefvliegtuigen zeker veertien dagen werk hebben, om het dringendste transport te lenigen. die gistermiddag een vlucht meemaakte met een Dakota waaruit o.m. rubberboten werden geworpen, vertelde, dat een van de boeren in Noord-Beveland er in ge slaagd is, tot zijn nek in het water over zijn erf wadend, zo'n boot te pakken te krijgen. Het toestel liet jutezakken neer o.m. boven Middelharnis, waar men met kalkletters op de dijk de noodkreet ..Rub berboten s.v.p. en zakken" had geschre ven. ..Uit de lucht gezien" vertelde de K.L.M.-vertegenwoordiger „krijgt n een goede indruk van de verschrikkelijke omvang van de ramp. Op vele boerde rijen zitten nog mensen. Hier en daar ziet men een eenzame koe op een kleine verhoging in het land- Paarden steken alleen nog met hun nek boven het water Amphibie-vliegtuig landde

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2