Voor 50.000 evacué's is onder dak noodzakelijk Hier past slechts beleving van Gods gebodheb uw naaste lief Tegenwaarde fondsen voor noodgebieden Kon. Nederlandse Wiel ren Unie vierde haar zilveren jubileum LAATSTE NIEUWS DE GELDERLANDER DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DAGBLAD VOOR NIJMEGEN 7EN AANGRIJPEND BEELD van de watersnood op Duiveland, het eiland, waarvan nog slechts weinig berichten zijn ontvangen. Op het dak van een eenzaam huis zit een man, die zwaait naar het vliegtuig. Een rubberboot is blijven steken in wat waarschijnlijk een boomgaard is geweest. (Luchtopname ANPFOTO) Schade-regeling gelijk aan die van materiële oorlogsschaden PRINS BERNHARD VOORZITTER NAT. RAMPENFONDS Nadat het gehele kabinet en een groot aantal belangstellen den de rede van dr. Kortenhorst hadden aanhoord, "sloot dr. Drees zich bij de gevoelens door de Kamervoorzitter uitgesproken volledig aan, en gaf een summier overzicht van de gevolgen van de ramp, zoals die tot op 't ogen blik zijn te overzien. De mede delingen van de minister-presi dent zijn voor het overgrote deel reeds bekend. Dr. Drees gaf te kennen, dat de regering buiten gewoon erkentelijk is over de wijze waarop het gehele Neder landse volk terstond is te hulp gesneld, alsmede over de aan biedingen die uit zeer vele landen zijn binnengekomen. Hoewel onmiddellijk na de ramp een aanvang is gemaakt met evacuaties van slachtoffers, valt toch -te vrezen, dat nog voör zeer veel personen een tijdelijk onderdak moet worden gezocht, Ongeveer zulten 50.000 mensen huisvesting moeten hebben, De Regering doet een drin gend beroep op allen, die on danks de Woningnood, nog in staat zijn slachtoffers op te ne men zulks te doen. Naast de hulpactie zal zeer veel geld nodig zijn voor de verlening van nooduitkeringen aan hen, die alles hebben moeten achterlaten. Het Nationaal Rampenfonds heeft zich met. de inzameling van deze bijdragen belast. Prins Bernhard, die morgen in ons land hoopt terug te zijn, zal het voorzitter schap van dit fonds op zich ne men. Gelet op de zeer bijzondere omstandigheden zal de Regering verschillende belastingfaciliteiten toestaan voor hen die bijdragen aan dit fonds geven. Over bedragen die ten behoeve van het Rampenfonds uit het loon worden afgestaan (ook loon uit overwerk) behoeft geen loonbe lasting te worden betaald. Op goederen die ter bestelling van het Rode 'Kruis worden gesteld, wordt geen omzetbelasting gehe ven. Voor de privaatrechtelijke schade zal een regeling worden getroffen, gelijk aan die aan de materiële oorlogsschaden. (Wij komen op deze rede nader uitvoeriger terug). Geen beraadslaging Na de mededeling van minister Drees stelde dr. Kortenhorst voor op dat moment geen beraadsla ging te houden maar daartoe eerst de volgende week over te gaan. Ondanks tegenstand der CPN werd het voorstel met 80 tegen 6 stemmen aanvaard. Geen export van aardappelen s GRAVENHAGE. 3 Fehr. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter. Dr, L, G. Kortenhorst, hedenmiddag een rede uitgespro ken. Het Nederlandse volk, aldus de heer Kortenhorst, dat de verse herinnering aan de oorlog nos steeds als een beklemmende huivering met zich meedraagt, vraagt zich af, of de nieuwe gesel, die als een engel der ver nieling over ons nauwelijks her- steld land is neergedaald, het Maximum verkoopprijzen =r in nnvrirprrina schetste hierna het nameloos lil uveru timing leed dat ong vo)k getroffen heefti Ten einde de voorziening van ten overstaan van dit. leed. lijken het Nederlandse volk met aard- gevoelens van medegevoel en appelen zo goed mogelijk te ver- medelijden hoe vanzelfspre- zekeren, zijn, in afwachting van kend ook aanwezig bleek en een nader overzicht van de aard- bloedeloos. appelpositie, alle uitvoermachti-Hier past slechts een diep be- gingen voor aardappelen inge trokken. Daarnaast overweegt het be drijfschap voor aardappelen, zo daartoe voldoende aanleiding mocht bestaan, maximumver koopprijzen voor de verkoop van aardappelen in te stellen. Nog 200 mensen in Stavenisse vermist ROTTERDAM, 3 Febr. Het kustvaartuig „Crescendo" uit Rotterdam, dat naar Stavenisse is gegaan, heeft tot gisteravond zeven uur 400 mensen aan boord genomen. De kapitein seinde, dat vanochtend nog vijftig men sen zijn opgenomen, die een plaatsje in de gangboorden kre gen. Er is geen dokter aan boord van dit schip waarin men twee honderd bedden heeft geplaatst, zodat vanmiddag bij aankomst in Rotterdam een twaalftal am- bulance-waeens nodig is. De kapitein vertelde, dat een verschrikkelijke toestand in Sta venisse heerst. Hij noemde een getal van vermisten van meer dan 200. DR. KORTENHORST IN TWEEDE KAMER DEN HAAG, 2 Febr. (USIS) - Een woordvoerder van het bu reau voor wederzijdse veilig heid M.S.A. heeft aan de Ne derlandse regering te kennen gegeven, dat de V.S. in principe welwillend zullen staan tegen over het gebruik van tegen waardefondsen van de vroegere Marshall-hulp ten behoeve van herstelwerkzaamheden in de door de stormvloed getroffen gebieden. leven van het goddelijk gebod: zijn naaste, lief te hebben als zich zelf een gebod dat geen plaats laat voor willen of niet willen, maar dat elkeen de bindende plicht oplegt, ieder op zijn plaats en ieder volgens ziin vermogen een drieledig program te helpen uitvoeren: redden, verzorgen en herstellen. Wij zijn. aldus spr., geroerd en dankbaar voor. de hulp. die ons van bevriende zijde buiten de landsgrenzen spontaan is aange boden, maar dit. blijk van saam horigheid zal onze eigen daad kracht niet doen verslappen. Het gaat om orze zaak. de zaak van bet. ganse Nederlandse volk. Zo is het ook terstond door een ieder begrepen. Op deze weg dient te worden voortgegaan. Alle aandacht en alle inspan ningen blijven daarom geconcen treerd op de persoonlijke en de collectieve offerzin van het Ne derlandse volk in al zijn gele dingen. Spr. besloot zijn kort woord met de bede tot de almachtige en algoede God troost te storten in de harten der beproefden en uitkomst te geven in de ellende en In de nood van de duizenden, die op redding en bijstand wach ten. met de bede ook, dat de barmhartigheid vaardig blijve over regering, volksvertegen woordiging en gans ons volk. Zesdaagsen te Gent en Hannover GENT, 3 Febr. (A.N.P.). In de vroege morgen van heden was de stand in de Zesdaagse van Gent: 1. Ockersvan Steenber gen (B.) 66 pt 2. Bruneel Rijckaert (B.) 176 pnt.; 7. Schulte Peters (Ned.) 45 jit. HANNOVER. 3 Febr. (ANP). De stand in de Zesdaagse van Hannover was vanmorgen: 1. PlattnerPreiskeit (Zwits.-Dld.) 240 pnt.; 2. Van VlietAcou (Ned.-B.) 116 'pnt. De Neder lands-Duitse ploeg Lakeman Kaune was negende met 2 ron den achterstand en 23 pnt. Zo ziet een doorbroken dijk er vanuit de lucht uit; duidelijk ziet men het water met kracht door het gat stromen m De ontsnapping uit Eygelshoven Vertrouwen werd geschonden DEN HAAG, 3 Februari In antwoord op vragen van het lid der Tweede Kamer Jonk- vrouwe Wttewaall van Stoet-, wegen heeft de minister van Justitie erkend, dat in de nacht van 14 op 15 December j.l. twee gedetineerden uit de rijkswerk inrichting te Eijgelshoven zijn ontvlucht. Ten aanzien van de omstan digheden, waaronder deze ont vluchting heeft plaats gevonden, deelt de minister het volgende mee. De betrokken gedetineerden bevonden zich in de nacht van 14 op 15 December j.l. in de ziekenafdeling- van .het straf- gesticht, waar zij op medisch voorschrift, ter. verpleging waren opgenomen. In de loop van de nacht zijn zij er in geslaagd met behulp van een stuk gereedschap het in de buitenmuur aange brachte tuimelraam van de aan grenzende badafdeling te ver wijderen en de hiervóór aange brachte tralies te forceren. Vervolgens hebben zij de beide rond het kapip .aangebrachte nrikkeldraadversperringen weten te passeren om aldus het aan grenzend Rangeerterrein van de mijn Julia te bereiken. Tussen d° zich daar bevindende kolen- trein en de houtstapels moet het hun weinig moeite gekost heb ben zich verder te verwijderen. In verband met het hier ver melde wijst de minister er ten overvloede op dat het. regime in deze rijkswerkinrichting geba seerd is on vertrouwen. Een afdoende beveiliging tegen po ems tót ontvluchting is in dit sfrafgesticht. gezien ligging, houw en inriching, niet te tref fen en zou bovendien ook pro blematiek ziin, aangezien hef werken ir. de mijnen voor de gedetineerden nu eenmaal een zekere vrijheid aldaar mee brengt. Dit vertrouwen en het belang, dat de gedetineerde er bij heeft door eigen arbeid in het onder houd van zijn gezin te kunnen voorzien, vormen de sterkste waarborgen tegen eventuele ont vluchtingen. Zodra in de vroege ochtend de ontvluchting geconstateerd was, zijn door de directeur de voorgeschreven meldingen aan de diverse politie- en justitie- autoriteiten gedaan. ScF. eens bericht en Aalsriijk 2 Febr. v. R'damN. York. Blijdendijk New York/R'dam verw. p. 4 Vlissingen/Antwer- pen. Indrapoera R'dam/.Tj. Priok 3 in Suezkanaal/Aden. i Joh. v. Oldenbarnevelt A'dam/ Tj. Priok p. 2 Febr. Gibraltar/ Pt. Said. Noordam 2 Febr. v. New York te R'dam. Rijndam New York/R'dam 2 Febr. 580 m O. N. O. Kp. Race Cobh Ierl. Singkep Indonesië/A'dam 3 Febr. v.m. Suez verw. Tabinfa Indonesië/A'dam 2 Febr. v. Belawan/Colombo. Ternate R'dam/Indonesië 3 Febr. te Zeebrugge. Vëendam R'dam/New York p. 2 Febr. Portland Bill/Halifax. Westerdam 3 Febr. v. R'dam te New York. POSITIES KLM-VLIEGTUIGEN AMSTERDAM, 3 Februari. Thuisreis: PH-TDN (Vlaardingen) gister middag 1 uur op Schiphol ge land. PH-TDE (Eindhoven) gistermid dag 4.15 uur op Schiphol ge land. PH-TDG (Gouda) vanochtend 7 uur uit Calcutta vertrokken. PH-TDI (Enschede) vanmorgen ui{, Tokio vertrokken.. PH-TFD (Arnhem) gistermiddag uit Sydney vertrokken. PH-TES (Soerabaja) vannacht uit Djakarta vertrokken. Uitreis: PH-TFD (Arnhem) gistermorgen uit Biak naar Sydney vertrok ken. PH-TDD (Delft) gisteravond uit Bangkok naar Djakarta ver trokken. Beek-Ubbergen UITVOERING GYMNASTIEKVERENIGING I ,.ST. ANTONIUS" Zondagavond gaf de R.K. gym nastiekvereniging „St. Antonius" haar jaarlijkse grote uitvoering in het Parochiehuis. De zaal was goed bezet. Aan het begin van de avond herdacht de leider, de heer Th. Peters, de slachtoffers van de verschrikkelijke waters nood. Het programma werd hierna in een vlot tempo afge werkt. De rhythmïsche oefenin gen getuigden van een grote vooruitgang: hier was intensief getraind en het resultaat was een zuiver aanvoelen en een soe pel en gratieus reageren. Ook de kleine groepen deden in hun soort voor de grotere niet onder. Zij voerden de buitelingen en standen op ernstige en nauwge zette wijze uit, zeer tot vermaak van de ouders, wanneer een bui teling wel eens even verkeerd uitviel en de dreumes ergens over het toneel rolde. Deze kleintjes deden het best. Tot slot van bet eerste deel van de avond werd in een stijlvolle stand het 100- jarig iubileum der herstelde Kerkelijke hiërarchie (100 jaar Kromstaf) uitgebeeld, dat dan ook een daverend applaus uit lokte. Na de pauze traden de grotere groepen op met brugturnen en rekstokoefeningen. Ook zij ver toonden een techniek en een lichaamsbeheersing, Welke res pect afdringen voor de vereni ging. De standen, welke tot slot van elk nummer werden gege ven, vormden als het ware een samenvatting van het totale kunnen. Deze avond was inder daad een demonstratie van het technisch pëil van ,.St. Antonius" en .dat ihag er zijn. De mondhar monicaclub „De Wielewaal" luis terde de avond op muzikale wijze op. HERIJK (BEKENDMAKING) Burgemeester en Wethouders der gemeente Nijmegen maken bekend de volgende lijst voor de. indeling van de herijk der maten, gewichten en meetwerktuigen te Nijmegen in 1953 in het Cemeen- tegebouw aan de Vijfringengas no. 13: 11 Februari: verkopers van nieuwe maten en gewichten (z.g. overijk); 12 Februari: grote partijen; 13 en 16 Februari: openbare instellingen, apothekers, goud- en zilversmeden. Voor de overige herijkplich- tigen, wier geslachtsnamen be ginnen (namer. van firma's als geslachtsnamen te beschouwen) met een der letters: A. C, D, E: 17 Februari; B: 18 Februari; F en G: 19 Februari; H en I: 20 Februari; K: 23 Febr.; J en M: 24 Februafi; L en N: 25 Februari: O en S: 26 Februari; P en Q: 27 Februari: R: 2 Maart; V: 3 Maart: W: 4 Maart; T, U, X, Y. Z: 5 Maart. J Het bureau is op deze dagen-, geopend van 912.30 uur en van 13.3016 uur. Voor de inwoners der gemeen te Beuningen wordt te Nijmegen gevaceerd op 6 Maart 1953 van 912 en 1315 uur. Onder de aandacht van belang hebbenden -oi'dt gebracht: 1. dat de maten en geiyichten schoon, droog en roestvrij moe ten worden aangeboden dm on derzocht te kunnen worden; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood Mgr. Bucke, Apostolisch Visitator van de uitgeweken. Oekraïnse katholieken, heeft te Rome een witboek doen verschij nen, dat een overzicht geeft van de pijnlijke en smartelijke ver volging. "waaraan de katholieken in de Oekraïne zijn blootgesteldr mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna inge wreven met gekookte lijnolie; 2. dat de maten en gewichten vóór 1 Oct. '54 gestempeld moe ten zijn met de letter V en dat er. bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten her ijken aan het ijkkantoor te Arnhem, Bakkerstraat 12 b, op Dinsdag en Vrijdag van 912% en 1416 uur; 3. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk (Driehoek), niet in winkels enz. mogen worden teruggebracht; 4. dat ten bate van 's-Rijks schatkist betaald moet worden voor het onderzoek der maten en gewichten (keurloon) en voor het justeren der gewichten (justeer- loon) en 5. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar al leen aan het ijkkantoor herijkt kunnen worden. (De gezegelde enveloppe, af gegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewichten anders aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl een post- bewijs tot een bedrag, overeen komende met de som van 20 cent, voor elk gewicht moet zijn inge sloten. Dit bedrag kan ook op postrekening no. 507644 van Uk- kantoor Arnhem worden gestoft.) Nijmegen, 29 Januari 1953. Bovenstaande luchtfoto geeft een duidelijk beeld van de troosteloosheid der overstroomde gebie den. Links langs de boven het water uitkomende dijkkruin ziet men een watervliegtuig gemeerd: liggen (Van onze sportredacteur) SCHEVEVNINGEN. 31 Jan. Tijdens de buitengewone alge mene vergadering van de KNWU, gehouden in het Kurhaus te Scheveningen ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan hield voor zitter Jhr. van den Berch v.m Heemstede een betoog over de noodzakelijkheid van samenwer king, zowel binnen de Unie, als op nationaal en internationaal terrein. Met de UCI is dë samenwer king over het algemeen bevredi- NA OVERMATIG CAFéBEZOEK AI an overleden na nachtelijke vechtpartij (Van onze correspondent) APELDOORN. 2 Febr. j De Apeldoomse politie verstrekte ons vandaag nadere bijzonderheden van een vechtpartij, die in de nacht van Zaterdag op Zondag plaats had gehad op het erf van een woning aan de Chr. Geurts- weg. Bij deze nachtelijke ruzie werd de 39-jarige ongehuwde ar beider K. H., die op het hierboven aangegeven adres bij zijn ouders woonde, zodanig toegetakeld met een met ijzer beslagen schoen, dat hij Maandagavond overleed. Neg in de loop van de Zondag werd verdacht van deze zware mishandeling aangehouden de 25- jarige los werkman J. v. W., wo nende aan de Staalweg, alhier. Het slachtoffer was namelijk Zaterdagavond laat nog met J. v. W. in verschillende café's gezien. J. v. W. hield bij het eerste ver hoor. dat hem werd afgenomen, «taande dat hij het slachtoffer, waarmede hij bevriend was, Za terdagavond niet had gezien. De bewijzen in de vorm van stille getuigen van deze vecht partij waren voor de politie aan leiding, om de aangehoudene nog- naals aan de tand te voelen, waar na deze bekende met het slacht offer te hebben gevochten. Aanleiding tot de ruzie was vol gens de dader een onschuldig feit, dat betrekking had op een vroe gere verkering, die hij had gehad met een zuster van het slachtoffer. Toen de 25-jarige' v. W. zijn slachtoffer in de macht had, heeft hij hem met een van zijn uitgetrokken schoenen de hersen pan ingeslagen. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toestand naar het Juliana-ziekenhuis ver voerd en is inmiddels overleden. De dader zal Dinsdag worden voorgeleid voor de Officier van Justitie te Zutphen. PH-TDO (Maastricht) vannacht uit Karachi naar Bangkok ver trokken. PH-TDB (Walcheren) vanoch tend 8 uur uit Beiroeth ver trokken. PH-TDM (Aalsmeer) hedenoch tend in Calcutta aangekomen. PH-TAS (Schiedam) vanmorgen van Brazzaville naar Livings tone vertrokken. gend. Ten aanzien van de samen werking op nationaal terrein stel de spreker met dankbaarheid vast. dat van verschillende minis teries steeds grote steun wordt ontvangen. Speciaal met de afd. lichame lijke opvoeding van het ministerie van O. K. en W., waarvan Dr. J. Miedema het hoofd, is, is net contact intensief. Ook de samen werking met organisaties buiten ae Unie is, aldus spreker, bevre digend te noemen. In dit verband noemde hij dP Nederlandse sport pers. Al wordt de Unie van die zijde niet van critiek bespaard, evenmin wordt haar de mede werking onthouden welke onont beerlijk is om de belangstelling van het grote publiek voor de wielersport te wekken. Verder kon worden vastgesteld, dat de eerste 25 iaar zeer ernstig ziin verlopen. Van alle zijden kwamen blijken van bel augstel ling binnen. Bij acclamatie werden de be stuursvoorstel aangenomen om Coen de Koning, oud-wereld kampioen schaatsenrijden tot lid van verdienste te benoemen. Ver der werd amnestie verleend voor de nog niet verstreken schorsin gen van renners. De vergadering had een uiter mate gezellig verloop. Z.H. de Paus heeft een ee- lukwens'elegram gezonden aan het nieuwe Duitse Katholieke persbureau K.N.A. De H. Vader zegt met belangstelling en vol doening kennis te hebben ge nomen van de oprichting van het bureau en geeft aan redactie, medewerkers en bestuursraad zijn apostolische, zegen. Verder zonden gelukstelegram men de «Apostolisch Nuntius »n Duitsland, Mgr. Munch, Kardi naal Frings, Aartsbisschop van Keulen, Kardinaal Wendel, Aartsbisschop van Miinchen, Aartsbisschop Berning, speciaal belast met de persaangelegen- heden van het Duitse episcopaat, enz. 'Een Amerikaanse bisschop, Mgr. Mc. Vinney, bisschop van Providena, heeft aan Katholieke advocaten verboden procureur ie zijn in civiele processen, waarin echtscheiding van Katholieke huwelijken wordt geëist. Advo caten, die zich toch met een der gelijk pfoces belasten, maken zich, aldus Mgr., aan zware zon de schuldig, al kan de Kerk m zeer bijzondere gevallen aan ju risten toestemming verlenen in, burgerlijke echtscheidingszaken te procederen. De Internationale Bidweek wordt in Rome dit jaar op in tensieve wijze gehouden; in 60 van de ruim 300 kerken der stad vinden bijzondere plechtigheden plaats. Vele verenigingen en col leges beleggen tentoonstellingen, welke de activiteiten en resul taten van het herenigingswerk exposeren. De Indiase Kardinaal Gracias zal in de kerk van Gesü, tezamen met 2 Bisschoppen uit zijn vaderland, de Bidweek plech tig openen. HULPACTIES TE WAGENINGEN Ook te Wageningen werden Zondag maatregelen genomen tot het organiseren van hulp acties voor de noodlijdende ge bieden. - 's Avonds trok een geluidswa gen door de stad om op dë be volking een beroep te doen tot het inleveren van zakken op het politiebureau, die naar de nood gebieden konden worden gezon den. De^r dagen worden ver schillende inzamelingen van geld en goederen gehouden. Het rampgebied Volgens schattingen van uit Stavenisse geëvacueerden zou het aantal slachtoffers in die plaats meer dan 300 bedragen. Bij Brouwershaven zijn drie lijken geborgen. Enkele perso nen worden aldaar nog vermist. In de buurt van Capelle zijn ook drie mensen verdronken. Nog vijf hefschroefvliegtuigen van de Britse marine zijn naar Nederland gevlogen. Er is thans een grote reddings actie gaande om de mensen, die nog tussen Burch en Brouwers haven zitten, op te halen. Er zijn vele vletten, uitgerust met wal- kie talkies onderweg. PAUSELIJK HULPCOMITÉ VATICAANSTAD, 3 Frb. Reu ter Een pauselijk Hulpcomité is reeds begonnen met het mobi liseren van zijn internationale organisatie voor hulpverlening aan de bewoners van de geteis terde gebieden. Openings kaehseti van heden OBLIGATIES Ned. '47 (3-%) 4 Ned. '47 (3) 3 ten AANDELEN A.K.U. 1654 164} Lever. Br. en Unil. 183} 183 Gew. Phil. Gl. G. B. 161 160} Kon. Petr. 315 313} A'dam Rubber J-7} 86} Kn. N. St. Mij. 13S 138 Ned. Scheepv. Unie 129 129 H.V.A. 95 97} Deli maatsch. 79} 80 AMERIKAANSE FONDSF.N Anaconda 43} Bethleh. Steel 56} 56 Gene#. Motors 6b} Kennecott Copper 79 - 79 Rep. Steel 47} U. S. Steei 42} 92 Cities Service 92} 42} Shell Union 63}' ?r Tide, Water 23

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2