SCHITTEREND WERK VAN ALLE LUCHTVAARTDIENSTEN Overstroomde, verlaten woestenij ST. PHILIPSLAND: Nog honderden door gevangenis water" opgesloten VOOR DE SLACHTOFFERS Bij dropping van materiaal en redding van geïsoleerden Allerwege liulp uit het buitenland Reeds ruim 3 millioen voor Nationaal Rampenfonds Herstel spoorverbinding Moerdijk vergt minstens weken LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 3 FEBRUARI 9i Maar hulp is onderweg (Van een onzer speciale verslaggevers) ST. PHILIPSLAND, Maandagmiddag. St. Philipsland, zich minder met het water verbonden voelend sinds het geen eiland meer is, is geheel verdronken. Door zes gaten stroomde het water binnen, alles vernielend. En binnen een uur was het gehele schiereiland een wild golvende binnenzee, alles vernielend wat haar in de weg kwam. De zee sloeg gaten in de huizenstraatjes van het vriendelijke dorpje St. Philipsland. Talrijke woningen waren niet bestand tegen het geweld. Zij stortten in elkaar. Alleen wat steen klompen steken boven de watervloed uit. En in de polder staan als wankele eilandjes nog boven water de kapitale boerderijen en land- bouwschuren. De meesten konden tot gistermiddag toe nog niet bereikt worden. Honderden volwassenen en kinderen zitten nog op de zolders, reikhalzend uitziend naar verlossing uit <de nood. Hebben ze nog eten en drinkwater? Hoe lang zül de boerderij nog bestand zijn tegen het ondermij nende water? Zij weten het niet, maar bij het tramhuisje op de dijk ligt een motorboot en zijn reeds militairen aangekomen om het red dingswerk aan te vangen. wordt niet gehuild of geklaagd. Zelt.i dc oude mensen praten nuchter over wat zij nog hebben kunnen redden, al is het niet veel. Nu, na anderhalve dag, zijn ze het ermee eens, dat ze naar veiliger oorden worden gebracht. Lugubere vermelding Daar benedendïjks ons ligt St. Phi lipsland en men staat onwillekeurig even stil om die lugubere vernieling, die het opgezweepte water in dit dorpje ver richtte, in zich op te nemen. Want de vloedgolf heeft hier huisgehouden op een wijze, die het hardste mens een brok in de keel jaagt. De huisjes staan tot over de kozijnen in het water. Hier en daar staan ramen open en ziet men het meubilair in de kamers ronddrijven. De schilderijen hangen nog aan de wand, een pendule staat nog op de schoorsteen. De wind jaagt de gordijnen fladderend naar bui ten. Houten schuurtjes zijn in elkaar ge slagen en in hoeken waar al dat weg drijvende wrakhout zich kon verzamelen en op de deining van het water schui felend en krakend door elkaar wart, ziet men verloren gaan wat nog geen twee etmalen geleden nog tot een nette in boedel behoorde. Hier en daar gapingen tussen de hui zen ontstaan en wijzen boven het water uitstekende ruwe steenklompen aan dat hier een huis heeft gestaan, dat het ge weld van het water te machtig werd. Zo kan men door het stadje lopen over de Oostdijk, die als een oase van droogte in het water ligt. Tussen de huizen zwerft hier en daar een roeibootje met een jongen of een meisje er in. Oliegoed en waterlaarzen hebben zij aan. Zij bomen de roeiboot voort tot zij bij een open raam komen een stappen naar binnen. Zij geven uit de woonkamer aan wat zij maar vinden dat de moeite waard is gered te worden, na die overhaaste vlucht in de vroege Zondagmorgen. Hoeven onbereikbaar Achter een van de huisjes op de dijk, beschut tegen de sneeuwjacht die uit een loodzware lucht losbreekt, staan een sergeant-majoor en enkele genie-solda ten uit te kijken over de binnenzee. Onder aan de dijk ligt een motorbootje met twee kleumende soldaten er in. Zij wachten op drie platbodems, die de mo torboot zal slepen. Vanmorgen zijn ze over het woelige water naar de Hermanhoeve en de Stel- hoeve gevaren, die daar midden in de polder op drie kilometer afstand liggen als een oriënteringspunt in de zee. Twee grote boerderijen, waar de bewoners nog op de zolders zitten en op hulp wachten. Ze hebben de boerderijen tot op hon derd meter kunnen benaderen. Toen liep de boot vast en moesten ze terug. Het water was teveel gezakt. Tien vol wassenen en vier kinderen zitten daar twee dagen bijeen, steeds in angst ver kerend, dat hun toevlucht door het op gejaagde water zal worden stukgeran- seld. Zoals ze in d$ verte hebben zien gebeuren met andere boerderijen. Als dat komt, verliezen ze onherroepelijk het leven, Met die wetenschap leven ze al twee etmalen. De militairen zijn teruggekeerd. Het heeft geen zin nog eens te gaan. Het is te ondiep en met roeiboten is het on begonnen werk. Ze kunnen niet op tegen de harde wind. Maar er is hun een gids beloofd, een boerenknecht, die de omgeving van de hoeve goed kent loodsen waar de sloten liggen. Het is vier uur in dc middag. De zon, die uit de sneeuwbui is losgekomen, staat al laag. Ongeduldig wachten zij op de gids. Zes kilometer varen, heen en terug en nog anderhalf uur licht. Het moet gauw gebeuren, of die op de hoeven gaan weer een angstige nacht Zij woonden daar van jongsaf In Anna Jacoba aan het andere eind van het schiereiland zitten 200 mensen nog in de gevangenis, die wa ter heet, opgesloten. Ze zullen van de landzijde moeten worden gered. Maar die weg over het water is lang, en cr liggen zoveel boerderijen in de polder, waar de nood hoog is. Als we naar onze auto teruggaan, wordt juist weer een bus vol évacué's geladen om te worden afgevoerd. Er Spoor wijkt voor schepen De Nederlandse Spoorwegen heb ben gisteravond het spoorwegver keer AmsterdamHaarlem en Am sterdam—Zaandam enige malen ongeveer 1 uur stilgelegd om een groot aantal van het IJsselmeer afkomstige botters door te laten, waartoe de Singelgrachtbrug nabij het Centraal Station te Amster dam moest worden geopend. De botters waren onderweg naar de getroffen gebieden. „De Hoop" ook naar de Noodgebieden Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" moge dan oud en versleten zijn, het is nog bruikbaar. En waar heel Nederland zich momen teel inzet om te helpen, nu een deel van het land in nood is, waar Nederland eigenlijk nog midden in zjjn acties was om gelden voor een nieuw te bouwen hospitaal kerkschip bijeen te brengen, blijft het schip niet werkeloos in Am sterdam liggen. Dinsdagmiddag is het schip niet werkloos in Am- om hulp te verlenen, waar deze maar nodig kan zijn. Het schip gaat naar de kust van het getrof fen gebied. In dit overstroomde dorp hebben ze gewoond, van hun prille jeugd af Als we in de avond weer Brabant in rijden, daveren over de grote wegen lange colonnes militaire vrachtwagens naar het Westen. Zij zijn beladen met vlotten, platboomvaartuigen, motorbo ten, levensmiddelen en ander materiaal. Voorop rijden radio-wagens. Van andere kanten komen particuliere vrachtauto's aanzetten, volgeladen met zandzakken, rijshout en kruiwagens. Maar wie, zoals wij, de zes gaten in de zeedijk van St. Philipsland heeft ge zien, gaten van 70 tot 300 meter, wie heeft gezien hoe de nog gave dijk door het in de polder opgejaagde water aan de binnenzijde afklaft, zodat de kruin soms niet meer dan enkele decimeters breed is, vraagt zich af, wat hieraan nog kan worden ,-edaan. Het ziet er alles zo volkomen hop* ios uit. De vloed heeft zijn werk zo grondig gedaan, dat herstel een onbegonnen werk schijnt. Als gevolg' van het overleg tussen hot Nationaal Rampenfonds en de Ver. „De Nederlandsche Dagbladpers" stellen tal van dagbladen waaronder bet onze, de gelegenheid open om aan hun Bureaux gelden te storten of op hun rekeningen over te schrijven Uit de nog voortdurend binnenstromende onheilsberichten blijkt steeds duidelijker welk een ontstellende nood deze ramp over ons land heeft gebracht. Moge dit besef in Uw gift tot uitdrukking komen! Hieronder volgt de eerste verantwoording van de binnen gekomen gelden, welke wij dagelijks aan het Nat. Rampenfonds zullen over maken. Personeel L. D. f500.Personeel Fa. B. de K. f200.Personeel van H. en H. f 22.Leerlingen dansavu-id A f 40.L. B. f 5.Loterij club Flora f 12,50; Wed. C. J. K. de G. f 12,50; G. K. L. f 1000.—Con sumptietent Posthof f 100.—F. B. f 0,50; C. O. D. f 30.—de V. f 15.—- C. W. O. f 10.—. Alle bovenvermelde bedragen zijn ontvangen van personen en zaken, gevestigd in Leiden. Duizenden in de geteisterde gebieden verkeren In de moeilijkste omstandigheden. Stelt hen niet teleur! Stort Uw bijdrage aan ons Bureau of op onze giroreke ning nummer 57055. Advertenties, waarin gelden, goederen of andere gaven beschikbaar worden gesteld voor de getroffen gebieden en waarin, naar ons oordeel, het element van reclame voor de schenker overheerst, zullen wy niet kunnen aannemen. Directie LEIDSCH DAGBLAD Veel gedaan, maar nog veel meer te doen De luchtvaart heeft zich gisteren bij de hulpverlening aan de nood gebieden niet onbetuigd gelaten. Op het vliegveld Valkenburg zijn bergen werk verzet. Grote hoeveelheden geconserveerde levensmiddelen, brood, rubberboten en vele andere artikelen en materialen zijn in eendrachtige samenwerking door vliegtuigen van de Marine Luchtvaart Dienst, de LSK, de Rijksluchtvaartschool, de KLM cnniet te vergeten door twee vliegboten van „Rescue-Service" yan de Amerikaanse luchtmacht boven de overstroomde delen van ons land afgeworpen. Gisteren ook heeft de helicopter van de Marine Luchtvaart Dienst zijn goede diensten bewezen. Gered aan touwladder van helicoptère Toen in de namiddag een „Sea-Otter" een marine-amphibievliegtuig tus sen Oude- en Nieuwe Tonge op Goe- ree-Overvlakkee was geland en vergeefs probeerde een rubberboot af te leveren aan een geisoleerde boerderij de stroom was te sterk kwam de heli copter te hulp. De inwoners hadden zich op het dak voorlopig in veiligheid kunnen stellen De toestand werd echter met het uur gevaarlijker: De boerderij was al ge deeltelijk ingestort. Een touwladder werd uit de helicopter neergelaten en na enige aarzeling waagde de zoon de luchtreis. Zijn jongere zusje en ten slotte zijn bejaarde moeder overwon nen hierop haar vrees, waarna het drietal veilig naar Nieuwe Tonge kon worden overgebracht. De oudste zoon die nog in de boerderij was achterge bleven trof het minder gelukkig. Na dat de helicopter weer boven de boer- Hpl verloop van de storm Goederen reddingsmiddelen - geld - sympathiebetuigingen Vloot van landingsvaartuigen onderweg Het is in hoge mate verblijdend cn getuigend van hoogopgevoerde gemeen- schapzin, dat het buitenland zich suontaan cn op buitengewoon sympathieke, hartelijke wiize inspant hulp te verlenen cn zulks reeds doet. Van alle kanten stromen berichten over dc hulpverlening en telegrammen van medeleven binnen, ook van Staatshoofden, te veel om op te noemen. mineen verzocht hulpaanvragen te be handelen. Ook Frankrijk en België men zie elders Zweden. Denemarken. Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika. .ia, welke landen niet, zeggen hulp toe zij het in de vorm van geld of goederen en overal in die landen is ook het Roode Kruis in volle actie gekomen. Reeds is een begin gemaakt met het lossen van zakken en schoPDen in 's Hertogenbosch, afkomstig uit de Ame rikaanse zone van Duitsland. Het is waarlijk roerend te constate ren hoe ook uit het buitenland tal rijke aanbiedingen binnenkomen, om dakloze Nederlandse kinderen op te nemen. Zo van de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Feltin, uit Italië cn andere landen. Ook vele kerkelijke comité's zijn ac- Bepalen wii ons tot het voornaamste: De Amerikaanse generaal Eddv heeft ons land beloofd. dat Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland zullen zor gen voor zoveel mogelijk vliegtuigen, he licopters. zandzakken, zoeklichten, ver voermiddelen. walkie-talkies en halaco- ne-tabletten, deze laatste om water te zuiveren. Hij zeide. reeds machtiging gegeven te hebben, tot het zenden van zes heli copters uit Duitsland, Vier Engelse heli copters ziin al op Gilze Rijen geland. Deze belofte werd door hem sedaan, nadat hii een vlucht van een uur had gemaakt over het getroffen gebied in een Amerikaans luchtmachtvliegtuig. De Britse Luchtvaart attaché in Den Haag heeft namens Sir Marshall Sir Robert Foster, commandant van de tweede groep tactische luchtstrijdkrach ten. ons land hulp aangeboden. Aan ons land worden ter beschikking gesteld medische groepen, welke zijn sa mengesteld uit ongeveer 10 artsen, enige honderden manschappen, konvooien vrachtauto's en bulldozers. Een vloot van landingsvaartuigen en motorbarkassen met Britse en Belgi sche bemanningen is van Duitsland uit onderweg naar dc overstroomde gebieden in ons land. De vloot bestaat uit 13 landingsvaartuigen cn 3 mo torbarkassen van de Britse vloot en 2 landingsvaartuigen en 4 motorbarkas sen die door Belgen ziin bemand. De 27ste Canadese infanterie - brig a de te Hannover heeft Nederland aangebo den drie afdelingen genie te zenden: ze ziin thans gelegerd in Hameln. Zil kun nen vertrekken zodra Nederland het wenst. De Royal Air Force heeft 500 man met genie-uitrusting en voorraden en een medische afdeling aangeboden. De regering van de Westduitse Staat Noord Riinland-Westfalen heeft Neder land en België hulp aangeboden in de vorm van arbeidskrachten, oompen, bouwmaterialen en graafmachines. De Duitse minister van Economische Zaken Arthur Strater heeft alle staats- waterwegen. bouw en voorzieningsin- stanties order, gegeven terstond hulp t.e verlenen wanneer daarom verzocht wordt door de getroffen nabuurlanden. Hij heeft ook particuliere bouwonderne- tief: de georganiseerde collectes of in zamelingen van goederen zyn zonder tal. 4 a 5000 Amerikanen verlenen hulp Nader vernemen wij: 4 tot 5000 man nemen reeds deel aan de Amerikaanse hulpverlening aan de Nederlandse rampgebieden. Vannacht zRn 300.000 zandzakken en 20.000 schoppen in Den Bosch afgeleverd. Grote hoeveelheden drinkwaterzuiveringslablctten en -poe ders zijn per vliegtuig aangekomen. Een Amerikaans detachement, dat deskundig is in het verpakken en pa rachuteren van goederen, is op het vliegveld Valkenburg bU Leiden reeds aan het werk. Elders leze men hierover nadere bij zonderheden) Troepen van de Amerikaanse genie en, vervoersafdelingen zijn met grote snel heid onderweg. Zij zijn met vracht auto's. amphibievoerluigen en vliegtui gen uitgerust. Vijf Amerikaanse amphibievliegtuigen, 7 hellcoptgrs, 12 tot 15 lichte verken ningsvliegtuigen en een „vliegende spoorweg wagon" zijn onderweg of ope reren onder Nederlands commando reeds in de rampgebieden. Twee Mari- nevaartutgen stomen de Rijn af en alle andere Amerikaanse patrouillevaartui gen op de Rijn zijn in staat van alarm om bij eerste waarschuwing naar Ne derland te vertrekken. Grote bedrijven helpen Op het hoofdkwartier van het Na tionaal Rampenfonds, stromen van alle zijden de bijdragen binnen en worden aanbiedingen in de meest uit eenlopende vorm tot hulp van de ge troffenen gedaan, een spontane reactie op de oproep tot steun van het Ram penfonds. Hoe zeer het Nederlandse volk met de slachtoffers meeleeft, en getroffen is door de ontzettende gevolgen van de watersnood, blijkt duidelijk uit de tot nu toe binnengekomen gaven. Gis termiddag was een bedrag van ruim drie millioen gulden uitgezonderd de vele stortingen per giro, die nog niet binnen zyn ontvangen, terwijl daarnaast duizenden en nog eens dui zenden kledingstukken aan de Roodc Kruispost te Den Haag waren inge leverd. Grote bedrijven bieden hun steun! Zo heeft de N.V. Unilever een kwart millioen beschikbaar gesteld; Tliilips f. 100.000, alsmede de opbrengst van 2 uur overwerk,, dc A.K.U. eveneens f. 100.000, de Hoogovens f. 50.000. Talrijke andere bedrijven volgen deze schitterende voorbeelden van saamhorigheidszin! Iemand, die onbekend wenst te blijven, heeft eveneens f. 100.000 aan het Na tionaal Rampenfonds geschonken. Talrijke bedrijven bevelen hun per soneel aan bedragen van hun maand salaris of enkele uren of 1 dag loon af te staan. derij was terug gekeerd, stapte ook hij op de touwladder. Zo onder op de touwladder kon hij behouden op de dic-htsbijzijnde dijk worden afgezet. Hij kon niet aan boord worden geno men, doordat de hijsinrichting onklaar was geraakt. DE DERDE NACHT.... Maar tegenover deze en vele andere geslaagde reddingspogingen staan de gevallen van slachtoffers, die nog steeds niet uit hun benarde positie ziin bevrijd en vannacht de derde nacht op het dak of de zolder van hun woning tegemoet zien. Uw verslaggever die Maandag in de namiddag een vlucht meemaakte met een vliegtuig van de M3LD, dat rub berboten in het gebied ten Noorden van Zlerikzee uitwierp, zag hier nog en kele bijna onder water gelopen boerde rijen, waarvan de bewoners waren sa mengehokt op het dak en die met de na tionale vlag, bedidelakens en andere te kens de aandacht van de overvliegende toestellen wisten te trekken. Wellicht zullen zy hun leven te danken hebben aan de rubberboten, die voor hen werden afgeworpen. Het was een lang niet eenvoudige taak voor de bemanning van dit vlieg tuig een „Harpoon"-bommenwerper de meegekregen twaalf rubberboten op de goede plaatsen af te werpen. Het duurde dan ook ruim twee uur, voordat de laatste boot een bestem ming had gekregen. Tientallen malen werd dit gesteisterde gebied overgevlo gen om te kunnen vaststellen, of er in de talloze landerijen nog slachtoffers waren achtergebleven. Waar tekenen van leven werden bespeurd, werd een boot neergelaten. Het was''tegen schemer, dat de „Har poon" de terugreis naar het vliegveld Valkenburg aanvaardde. De bemannin gen van al de vliegtuigen, die in de hulpverlening aan de slachtoffers van do watersnood zon grote rol spelen, en de talloze leden van de organisatie, die er voor zorgen dat de vliegtuigen gereed staan om met nieuwe voorraden te ver trekken. werken deze dagen onder hoog spanning. Belgisch vlieger redde vele mensenlevens De Belgische SabcnapUoot kapitein Gerard Tremerie heeft met zyn hef- schroefvliegtuig tal van tochten over dc verdronken Zeeuwse eilanden ge maakt en in de loop van gisteren enige tientallen slachtoffers, onder wie zieken, naar dc vliegbasis Woensdrecht gebracht. Hij werd vergezeld door de Nederlandse kapitein-vlieger Derks. Zondag maakte kapitein Tremerie een vlucht van Brussel naar Oude Tonge, dat hy met behulp van een wegenkaart en het tellen van kerktorens kon berei ken. Hy landde daar op een stukje slij- kerige grond van enige vierkante meters, bleef er de nacht over en vloog van dit dorp naai- Woensdrecht. In de loop van gisteren, heeft de Zeeuwse hoofd-inspecteur van de volks gezondheid met de helicopter een ver kenningsvlucht over Schouwen-Duive- land gemaakt. Een poging om op de markt van Zie- rikzee te landen mislukte, omdat daar te veel mensen opeengehoopt ston den. Vlak bij het grote ziekenhuis van Noordgouwe kon men landen. Alle valide mensen zijn daar aan de dijk bezig. De straten worden er opgebroken om het dijklichaam te versterken. Kapiten Tre merie heeft verscheidene „droppings" gezien. Jammer genoeg werden soms rubberboten door wind en golven meege sleurd. Tijdens een landing op Tholen ontving hij tal van boodschappen en mededelingen van persoonlijke aard. op briefjes en zelfs op luciferedoosjes ge krabbeld. Waar mogelijk, probeert de in gesloten bevolking met behulp van auto radio's nieuws van het vasteland op te vangen. Naar de mening van kapitein Tre merie zouden twintig hefschrocfvlieg- tuigen gedurende zeker veertien dagen druk werk hebben om de dringenste behoefte aan transport te leningen. Prinses Beatrix schonk nieuwe fiets weg Prinses Beatrix heeft spontaan het nieuwe rijwiel, dat op haar verjaardag werd aangeboden door een rijwielhandelaar te Soestdyk, geschonken aan de hulpacties voor het Rode Kruis. eOudewater r k Gouda itj"' jf's-Cravenhaae i Moordrecht-£g= Schpon1- fcOelft c^WlMPCfJERWAflRO Elders reeds verbeteringen Gisteren is een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de situatie van de spoor lijn bij de Moerdijkbrug. Daarbij is gebleken, dat tussen Dordrecht en de Moerdykbrug, onmiddellijk ten Noordden van de brug, drie kilometer spoor baan vrywel is weggeslagen. Ten zuiden van de brug, drie kilometer spoor- in de spoordijk ontdekt. De spoorwegen verwachten dan ook, dat de herstel werkzaamheden aan de spoorbaan bU de Mocrdykbrug een kwestie van ten minste weken zal worden. Alle verkeer van het Zuiden naar het Noorden, dat van deze verbinding ge bruik placht te maken, wordt voorlopig via UtrechtDen Bosch afgewikkeld. De spoorwegen ven.-achten vandaag in het begin van de namiddag het baanvak RotterdamDordrecht geheel hersteld te hebben, nadat reeds giste ren één spoor RotterdamZwijn- drecht was hersteld. Als dit heden middag inderdaad gelukt, dan hopen de spoorwegen di, half-uur-dienst op de lijn DordrechtRotterdam, Den Haag, Haarlem, Amsterdam te hervat ten. Het emplacement Lage Zwaluwe staat onder water. Ten zuiden van Woens- I drecht in de spoorlyn Bergen op Zoom Vlissingen is het spoor over twee kilo meter weggeslagen. Het staat daar zelfs met eb ouder water! By RillandBath is het spoor over vier kilometer onder I water. De internationale D-trein.cn, die nor maal naar en van Hoek van Holland rijden, doch die thans naar en van Den Haag S.S. gaan, rUden hedenavond weer naar Hoek van Holland, en vertrekken Woensdagochtend weer van Hoek van Holland. Uit Engeland is oericht ontvangen, dat de spoorwegverbinding Harwich— Londen, die op enkele plaatsen onder I water stond, waarsciiynlyk morgen weer in orde is. Gistermiddag omstreeks 15.00 is de dienst RotterdamGouda volgens de normale dienstregeling hervat in beide richtingen, zy het, dat wat langzamer wordt gereden. Het werk tot herstel van de spoorbaan I tussen de brug over de Oude Maas en 1 het station Dordrecht vordert. Men heeft er 3 zandtreinen gelost tei stop- I ping van het gat, dat in de baan was I geslagen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5