Zuidlands gezin van elf personen in Leiden geëvacueerd Activiteiten in Oegstgeest Italianen zongen Donizetti's .Lucia di Lammermoor Leidse burgerij geeft f. 49.900 LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 3 FEBRUARI „Sterk getroffen door naastenliefde Moeder Molengraaf: „Wij zijn alles kwijt, docli onze rijkdom (8 kinderen) hebben wij bij ons Een Zuidlands gezin vader, moeder, 8 kinderen en een 75-jarige schoon vader dat sinds Zondagochtend 6 uur van have en goed is verdreven en in beklemmende spanning door het steeds wassende water werd achtervolgd, zit thans rond de kachel in het Leids e Herv. Tehuis voor ouden van dagen aan de Kaarsenmakersstraat, waar het omringd wordt door de zorgende liefde van directeur, personeel en verpleegd en van dit Tehuis. De radio slaat aan en met een hart vol dank over zo veel ontvangen naastenliefde cn dat allen gespaard bleven, volgt men de berichten over het land, over de provincie, over het eiland, waar vader en moeder Molengraaf zijn getogen en waar eens de wieg van al hun kinderen stond. Zuil en zij het terugzienen hoe En dan volgt een triest verhaal van alle ellende, die zij op hun vlucht heb ben gezien. Verdronken land, water en nog eens water, w,aarin en waarop velen honderden een doodstrijd strijden De stem stokt als moeder Molengraaf ons hier over vertelt Het gezin Molengraaf is het eerste gezin, dat langs officiële weg in Leiden evacueert. Maandagochtend had men het geluk, dat het gehele gezin opa B. v. d. Engel woont reeds vele jaren bij het gezin in in een bus van Leidse studenten, die naar de Sleutelstad terug keerden, mee kon rijden. Half twaalf arriveerde men in Leiden, waar het ge zin naar het bureau van de Sociale Raad in de Nieuwsteeg werd verwezen. Teneinde het gezinsverband niet te ver breken, werd ingegaan op de aanbieding van het Tehuis voor Ouden van Dagen. Om één uur hier gearriveerd, zat men reeds een kwartier later achter een warme maaltijd. De laatste was Zater dagmiddag in eigen huis gebruikt Zondagochtend in de vroegte, door het uitvallen van de electrische stroom moest alles in donker geschieden, wierp men nog een laatste blik op de ver trouwde omgeving. Op de meubeltjes, de familie foto's, de bedjes van de kinderen. Het water had het huisje reeds omspoeld tien minuten later stond het al in de kamer en de keuken. Vluchten, weg van hierSlechts enkele kledingstukken de kinderen trokken twee truitjes aan konden worden meegenomen. De eerste gedachte was naar Heenvliet, waar familie woonde. Schuifelend, voetje voor voetje, elkaar vasthoudend en tot de knieën door het water wadend, werd de tocht gemaakt. Opa, die drie maanden niet uit huis was geweest en voor wiens gezondheid, door deze overijlde tocht werd gevreesd, moest mee. In Heenvliet vond men een gastvrij onthaal, doch ook deze gemeente ligt in de gevaren-zóne.. En zo ging men Maan dagochtend weer verder. Emkele kinde ren werden reeds vooruit gestuurd. ,,Wij komen direct, ga al vast maar naar de kom van het dorp", zei vader Molen graaf, 48 jaar en werkzaam in een vlas fabriek in Zuidland. De kinderen gingen, doch plotseling werd hen de stroom van het water te sterk en besloten zij, ge klommen op een gestrande vrachtauto, de komst van Vader en Moeder af te wachten. VADERMOEDER... Minuten schenen uren. De kinderen werden ongerust en riepen om Vader en Moeder. Hun ijle stemmetjes klon ken over het steeds wassende water en het was Moeder, die het angstge- OEGSTCEEST G. Bron overleden roep van haar kinderen hoorde Stuk voor stuk haalde Vader Molen graaf de kinderen uit hun benarde positie. Het gezin was weer vereend.. en voort ging het Dank zij de grote inschikkelijkheid van de Leidse studenten, die zich ook tijdens de tocht ware mensenvrienden toonden, kon het gezin mee in de bus naar Leiden. ALLES KWIJT EN TOCH RIJK Nu zit liet gezin in Leiden. Dank baar over zo veel ontvangen goedheid. „Ik dacht", aldus vertrouwde ons de heer Molengraaf toe, „dat de naasten liefde zoek was, doch nu weet ik wel anders. Wat zijn alle mensen goed voor ons". En moeder Molengraaf vult dit aan en zegt, wijzende op baar acht kinderen, „wij zijn alles kwijt en toch hebben wij onze rijkdom bij onsVeel denk ik aan huis en aan het onnoemelijk leed, dat ande ren in deze dagen meemaken en dan zeg ik, och wat hebben wij feitelijk meegemaakt LANGS DE BEDJES.... Gisteravond zijn vader en moeder nog even langs de bedjes van hun jongste spruiten de jongste is vier gegaan. Wij stonden er, aldus de vader, mee een hart vol dank en onwillekeurig schoot mij het Bijbelse woord in de gedachte: „Eer wij roepen, zal de Here antwoor den Spontaan hebben de verpleegden en het personeel gisteravond nog een col lecte voor de familie Molengraaf gehou den en hedenochtend kon de directeur een enveloppe met f. 88.50 aan een dankbare vader ter hand stellen ACADEMISCHE EXAMENS. I Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands Recht de heren M. A. M. Kortenbout v. d. Sluiis (Almelo). J. H. Koeleman (Den Haag), S. K. Martens Cs-Gravenhage) en mejuffrouw A. R. Brouwer Cs-Gravenhage)voor het vrij doctoraal examen Nederlands recht de heer M. v. d. Stoel (Den Haag). TRAMSTAGNATIE BIJ STATION. Gistermiddag vam tien minuten voor zes tot kwart over zes is in de buurt van het station het tramverkeer gestag neerd geweest, doordat een gedeelte van de bovenleiding stroomloos werd. Ook het treinverkeer ondervond vertraging, want een der trams bleef op de overweg steken. Toen de storing was opgeheven, kon de bewuste tram niet wegkomen en moest een tram uit de richting Oegst- geest haar van de overweg wegduwen. RADIO-RECITAL HENRI W'ELBOOREN. De zanger Henri Welbooren zal mor gen van 12 tot 12.30 uur voor de N.C, R.V. weer te horen zijn in een liederen- recital. Het programma, gewijd aan Schubert, bevat o.a. de beroemde liede ren: „Erlkönig", „Totengrabersheimweh" en „Des Sangers Habe". De pianist. Jan Nederpelt-, zal hem aan de vleugel be geleiden. 50 JAAR IN DE CONSERVEN. Maandag a.s. hoopt de heer M. Fla- man de dag te herdenken, dat hij voor 50 jaar bij de Conservenfabriek v/h L. E. Nieuwenhuizen alhier in dienst trad. Het gezin Molengraaf - -c - in Leidse omgeving (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) flncez. Med.-AdvA EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende De heer G. Bron. De heer G. Bron. oud-majoor van de Rijksveldwacht. is op 68-jarige leeftijd plotseling overleden. Hii was een beken de figuur in het Hervormde kerkelijk leven. o.a. lid van de kerkeraad. Donderdagmiddag om 2 uur vindt op de begraafplaats ..Groene Kerkje" de teraardebestelling plaats. t RECHTZAKEN AFFAIRE-SLOOS VOOR HAAGSE RECHTBANK. De Haagse Rechtbank begon heden morgen de behandeling van de ingewik kelde financiële zaak tegen de 52-jarige I. J. Sloos uit Oegstgeest. Deze wordt verdacht van het verval sen van balansen, notulen enz. alsmede van oplichting. Hii is van 25 naamloze vennootschappen in vele gevallen de stichter, in tal van gevallen de direc teur en to vrijwel alle gevallen beheer der. Hii zou gegadigden voor commissaris- en directieoosten, die tevens kapitaal moesten inbrengen, hebben opgelicht. Sloos ontkende tot dusver alle schuld. In deze zaak waren 31 getuigen gedag vaard. Verdedigers ziin de advocaten A. Mout. J. H. Willems en C. M. Pauwe Verveen. Na de opening van de zitting werd al lereerst de zaak van de boekhouder De Lange uit Deventer behandeld. Hierna werden respectievelijk de an dere N.V.'s onder de loupe genomen. De verhoren duren de gehele dag en de officier van Justitie zal waarschijnlijk eerst morgen t.egen de middag requisi toir kunnen houden. De gisteren gehouden geldinzameling in Oegstgeest voor slachtoffers van de ramp heeft f. 10.320,97 opgebracht. Giften kunnen nog worden gestort op de postrekening van de gemeente-ontvanger. No. 44808. Heden en volgende dagen worden goederen ingezameld. Het Patronaatsge bouw is tot Donderdag geopend voor het opslaan van die goederen De burgemeester doet een dringend beroep op de ingezetenen vooral geen acties op eigen houtje te ondernemen. Coördinatie is een besliste noodzakelijk heid. Mien kan zich in verbinding stel len met het gemeentehuis of met de voorzitter van de afd. Rijnland van het Rode Kruis, de heer J. C. Boumann. Nadat de transportcolonne Zondag avond was uitgerukt en 's nachts terug gekeerd. is ze in alarmstelling gebleven. Gisteravond is de technische groep ver trokken onder leiding van dr Keegstra naar Ouderkerk a.d. LJfisel. De burgemeester heeft kunnen vol doen aan het verzoek tot beschikbaar stelling van melkers en graafwerkers. Een veertigtal is vertrokken. Nadat gis teren een motorboot naar Bergen op Zoom was vertrokken is deze 's avonds gevolgd door zes motorboten voor Zee land Voorts heeft de burgemeester plaats aangeboden voor 500 evacué's en 70 stuks vee. Hoewel het niet waar schijnlijk wordt geacht, dat een groot aantal mensen hier zal worden geher bergd, bK iaat de mogelijkheid opgave te doen bij het Gemeente-huis oor hen die slachtoffers kunnen oprnnen. De vraag of de binnenkort te houden drie-daagse Rode Kruisbeurs alsnog doorgang zal vinden, is bevestigend be antwoord. Het actie-comité zet haar werkzaamheden voort. De opbrengst van deze beurs is bestemd voor het op volle sterkte brengen van de R.K.-colonne. De noodzakelijkheid daarvan is bij deze ramp wel uitermate duidelijk aan de dag getreden. er is beter werk! Succes, maar „De Compagnia d'Opera Italiana" had ditmaal haar keuze bepaald op Donizetti's „Lucia di Lammermoor", daterend van 1835. Van de ongeveer 70 opera's, die deze snelschrijver componeerde, bevat nog slechts een enkele levensvatbaarheid, zo de „Don Pasquale", die nog de vitaalste is, „Eliser d'Amore" en „La fille du régiment Ook deze Lucia behoort ertoe. Of deze keuze gelukkig is? Ach: de inhoud is drakerig-melodramatisch, met liefst drie doden tot slot. Dat neemt men wel, zelfs in deze nuchtere tijd, want een beetje hoogromantiek wil er altijd nog wel in. Dan de muziek: zij is ontegenzeggelijk vlot. En zelfs bevat zij geïnspireerde stukken: enkele aria's, het beroemde, meesterlijke sextet in de tweede acte en niet te vergeten de „waanzin-aria" van de krank zinnig geworden Lucia. Maar of dit alles voldoende is, om een avond te boeien, daaraan hebben wij, persoonlijk toch wel getwijfeld. Een gezin uit Slikkerveer, vader, I den ingeschreven, waarna zij lief- moeder en twee baby's wacht in de derijk door padvinders(sters) cn Ahoy-hal te Rotterdam om te wbr- U.V.V.-sters worden verzorgd. Collecte Nat. Rampenfonds Ook Leiden verstaat in deze dagen, nu een nationale ramp ons land en volk in grote rouw heeft gedompeld, zijn plicht. Uit talrijke kringen van de burgerij, het bedrijfs- en verenigingsleven bereiken ons spontane bewijzen van intens medeleven. Nadat Zondagavond het College van B. en W. ten huize van de burgemeester in een spoedver* gadering was bijeengekomen om de maatregelen te bespreken, welke op dit moment het meest dringend waren, was gisterochtend reeds een organisatie op touw gezet om in Leiden nog dezelfde dag een huis- aan-huis-collecte te houden voor het Nationaal Rampenfonds. Actie gaaf onverminderd voorf! Terwijl de wethouders Van Schaik en Van der Kwaak zich met de financiële zijde van deze actie hadden belast, was de organisatie van de inzameling van kleding, meubilair en textiel in handen gelegd van de wethouders Jongeleen en Menken. In een minimum van tijd draaide het apparaat op volle toeren en dank zij de medewerking van het Rode Kruis, dat zijn collectie materiaal afstond, en de inzet van vele Leidenaars, startten gistermiddag ongeveer 600 col lectanten er hadden zich pl.m 1300 aangemeld voor de huis-aan-huls- collecte, waarbij met lijsten en bussen werd gewerkt. 's Avonds om halftwaalf was de stad „bewerkt" en kon de elndrèke- ning worden opgemaakt. Een bedrag van ruim f. 49.900 was binnen! Wethouder Van der Kwaak, die wij naar zijn oordeel over dit resultaat vroe gen, en bij wien reeds voor vele dui zenden guldens aan toezeggingen zijn binnengekomen, was verheugd over dit resultaat, doch gaf ons te kennen, „dat hij niet eerder zal rusten vooraleer ook de opmars naar de tweede halve ton is geslaagd". Voor het geval er bij de collecte van gisteren personen mochten overmaken op het gironummer van de gemeente-ontvanger, No. 6155 of deze op het Stadhuis bij de gemeente-ontvan ger doen bezorgen. Inmiddels is men vandaag met de tweede ronde begonnen: personeel van de Brandweer en de politie zijn met de straatcollecte druk in de weer. GIFTEN VAN F. 1000. Buiten dit bedrag van f. 49.900 komen nog tal van giften voor het Nationaal Rampenfonds binnen. Zo heeft de Dia conie der Herv. Gemeente in haar gis teravond gehouden vergadering besloten om een bedrag van f. 1000 voor de ge teisterde gebieden af te staan. Een ge lijk bedrag stelde de Personeelsvereni ging van de Stedelijke Lichtfabrieken beschikbaar. Een ander bewijs van op recht medeleven leverden gisteren de leerlingen van de Openbare School aan de Zuidsingel. Behalve, dat zij een be drag van f. 200 bijeen brachten, kwamen zij met een grote partij kleding en speelgoed op school. Bii beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is voor het tijdvak 1 Januari tot en met 31 December 1953- wederom be noemd tot wetenschappelijk ambtenaar bij de röntgenologie aan de.Rijksimiver- - - - siteit te Leiden, de heer C. B. A. J. zijn overgeslagen, kunnen zij hun gift Puiilaert. De coloratuursopraan Magda Picca- rolo kan hier schitteren, speciaal in de genoemde „waanzin-aria". Dat men deze opera heeft opgegraven, lijkt ons voornamelijk geschied, om haar hiertoe de gelegenheid te geven. Zij greep die aan met groot succes, behoudens in de aanvang, toenze in het middenregister wel eens tegen de toon aan zong. Maar haar kopregister is stralend en bezit een ongelooflijke kracht waarvan men zich intussen afvraagt, hoe lang zij die nog zal behouden,zóveel vergt zij van zichzelf. Bovendien acteert Magda Piccorolo verdienstelijk, wat wij van de anderen to het algemeen niet kunnen zeggen. Het verhaal de strijd tussen twee Schotse geslachten en de brandende liefde van Lucia voor Edgardo achten wij bekend. Men leeft er. voor zover men bi] mach te is. dit trieste gebeuren te verdragen, in mee, vooral wanneer bijwijlen mee slepend, zelfs vervoerend, gezongen wordt. In dit opzicht vormde het prach tige sextet het hoogtepunt! Ge legt er U, bij zulke climaxen bij neer, dat Donizetti lang niet zulke hoog tepunten bereikt. Maar de momenten, waarin ge gegrepen wordt, vergoeden al dat andere. Ge geniet van een bloeiende melodie, die het „belcanto" zijn volle kans geeft en waarvan aeze zanggroep gretig gebruik maakt. Zo is daar bijv naast Magda Piccarolo de tenor Alexander Barollo; de rol van Edgardo di Ravenswood zingt hij glan zend en soepel, niet met groot geluid, matu- het klinkt sympathiek. En ook zijn actie is sympathiek, waarbij de houte rige, stereoptype gebaren der anderen wel erg afvallen. Deze Magda Piccarolo en deze Barollo dus zorgen voor het leeuwendeel van het succes: de eerste meermalen imponerend door haar hoge C altijd een knaleffect! de laatste treffend door zijn gevoeligheid, vooral in de stervensscène, met de tragische zelfmoord. Vele goedgeschoolde stemmen daar voor zijn het Italianen! sluiten zich bij hen aan, zodat de operaliefhebber bést waar voor zijn geld krijgt. Men moest zich in de Stadszaal be helpen: er is géén orkestbak, zodat de zangers het orkest moeten „doorbreken" en „overstemmen" gelukkig is het or kest niet sterk bezet en voorts is er het hinderlijke „fietsbelletje" van diri gent Gino Barsanti, die daarmee aan geeft, wanneer het doek „op" en „neer" moet, maar overigens muzikaal en met „Schwung" de toon aangeeft. Ook laat hij zijn musici muzikaal en verzorgd spelen, al is het koper er -wel eens naast. I Er waren vele welverdiende „open doekjes" speciaal na die „waanzin- aria" natuurlijk de figuranten deden érg hun best om mee te leven met dit waanzinnig verhaal en de décors wezen lichtelijk in de richting van de Schotse „illusie". Talrijke ovaties tot slot, ook voor dirigent Barsanti, die deed wat hij kón, om het geheel aannemelijk te maken. De Stadszaal vertoonde akelig veel lege plekken, doch daaraan was héél begrijpelijk de watersnoodramp debet. I.ang niet iedereen voelt zich in deze dagen geneigd tot „uitgaan" Er waren intussen genoegzaam tevre denstellende gegevens, om een volgend maal van een vollere zaal verzekerd te zijn. Maar tóch zijn deze Italianen tot waardevoller werk in staat. Ze zijn muzikaal genot,,, om hiermee met ons in te stemmen! H. WARMOND Bewoners van het Lage Land, die geld, kleding en dekking ter beschikking wil len stellen van de slachtoffers der wa tersnoodramp worden verzocht deze Donderdagmorgen tussen 10 en 12 uur te bezorgen op de Kaagsosiëteit, waar een én ander door het Rode Kruis in ontvangst zal worden genomen. LEIDERDORP Yeel geld en goed voor de getroffen landgenoten De inzameling van gelden ten bate van de getroffen gebieden heeft in deze gemeente bijna f. 20.000 opgebracht, waaronder f. 10.000 van de Verenigde Touwfabrieken. Er komen nog steeds giften binnen. Er werden reeds twee auto's met kle ding e.d. naar de rampgebieden gezon den. De inzameling duurtn og voort. Ds H. Sweepe is voornemens op I [aart afscheid te nemen van de Geref. !erk van Hadenbreg. Op 15 Maart zal zij zijn intrede doen te Leiderdorp in de vacature ontstaan door het vertrek van ds H. van Rhijn naar Leeuwarden. Ds Sweepe zal worden gevestigd door ds K. A. Schippers van Sibculo. VOORDORP-KINDEREN: F.250.— De kinderen van Voordorp hadden plakwerk verricht om aan geld te komen voor een uitstapje. Zo kregen zij f.250 bij elkaar. Zij besloten echter er niet zelf van te genieten, maar stelden het geld spontaan ter beschikking van de brugemeester, om de nood van de over stromingsslachtoffers te helpen ver lichten. VOORSCHOTEN VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS. De definitieve stichting van een af deling van de Unie Vrouwelijke Vrij willigers zou gistermiddag plaats vin den. De ramp stak echter een spaak in het wiel. Toch kwamen veel dames bij een in de raadzaal. Medegedeeld werd, dat zich reeds 76 dames hebben opge geven als lid. Staande de vergadering gaven zich nog 51 dames op. Omdat er niemand van het hoofdbe stuur aanwezig was ,werd de stichting van een afdeling uitgesteld. Besproken werd het werk van U.V.V. Overigens kon men direct hulp bieden bij het sorteren van de ingezamelde goederen voor de slachtoffers. TOESTAND IN BELGIË VERBETERT De toestand in de overstroomde gebie den in België is merkbaar verbeterd. De jongste schatting van het aantal doden is 11. Het Belgische kabinet heeft in een spoedzitting besloten alle maatregelen te nemen om de aangerichte schade zo spoedig mogelijk te herstellen. In de buurt van de polders ten Noorden van Antwerpen blijft de situatie critiek. Te Lillo zijn 1000 personen nog steeds door het water van de Schelde, die zich 7 km buiten haar oevers, tot de spoorlijn ParijsAmsterdam heeft uitgebreid, van de buitenwereld afgesloten. AMERIKAANS-CHINEES MILITAIR CONTACT Vice admiraal Mia en generaal majoor Tsjou Joe Hoean, respectievelijk de Chinees-nationalistische chef van de van het korps mariniers, zijn te San Francisco aangekomen. Zij werden door de Amerikaanse chef van de marine-operaties, admiraal Fechteler, en de commandant van het Amerikaanse corps mariniers, generaal Shepherd, uitgenodigd. Op reis naar Amerika zei admiraal Ma te Honoloeloe, dat er geen verband bestaat tussen de beslissing van Eisen hower om de zevende vloot uit de wa teren rondom Formosa terug te trekken en de komende militaire besprekingen r,e Washington, „het is puur toeval", zei hij. Lezers schrijven HOE ZIT DAT? Als bewoner van „Buitenlust" te Oestgeest ging ik Zondag met de tram naar het ziekenhuis Ik nam een retour van „Buitenlust". Toen ik weer naar huis wilde gaan, kon ik met In de door gaande tram komen, omdat hij vol was. Ik had weinig zin om met dat noodweer bijna een vol uur te wachten, dus nam ik de stadstram tot de Leidsebuurt. Tot mijn grote verwondering wilde de con ducteur mijn kaartje niet knippen en moest ik opnieuw betalen. Nu vraag ik langs deze weg: Is het billijk, dat ik tweemaal moet betalen. Ik verkortte toch het traject? P J. PERFORS, Rijnzichtweg 157, Oegstgeest. Naschrift van de Redactie Naar onze mening ls de verklaring hiervoor te vinden in het feit, dat de stadsdienst geen retourtjes kent.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4