Gevaar van infiltratie ongewenste elementen in West Duitsland De laatste ramp-berichten 5000 Amerikanen blijven zolang nodig! Speelt Moskou een nieuw bedenkelijk spel? 9ïste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 3 Februari 1953 Derde Blad No. 27830 Materieel van alle kanten onderweg (Van een onzer speciale verslaggevers). Generaal M. S. Eddy, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland, waarvan het hoofdkwartier zich te Heidelberg bevindt, heeft vanmorgen op het bureau van de M.A.A.G. te Den Haag een uiteenzetting gegeven van de omvang van de hulp, welke Amerikaanse militairen sinds de laatste 24 uur in het rampgebied reeds geven. „Wij zullen", zo zeide de generaal, „voor de ongeveer een millioen Nederlan ders, die in nood verkeren, zo veel en zo snel mogelijk al het mogelijke ter beschikking stellen". „De wielen rollen al!" Er zijn thans drie aanvoerwegen van Amerikaans materieel geformeerd: één via de wegen van Duitsland naar Ne derland, één via de Rijn, welke verzorgd wordt door de Amerikaanse Marine, en cén door de lucht door de United States Air Force. Reeds bevinden zich in totaal 5000 Amerikanen men zie ook elders in' het noodgebied, waar zij op volle toeren hulp verlenen. Het overgrote deel is ingekwartierd in de. buurt van Breda, en zij zorgen zelf voor hun voeding enz. Het hoofdkwartier voor het Ameri kaanse „reddings-leger" bevindt zich in de Juliana kazerne van de Generale Staf te Den Haag. Het personeel van de M.AA.G. is de laatste 24 uur dag en nacht in touw geweest om de komst van de Amerikanen voor te bereiden. „De wielen rollen al", zo zeide de generaal, „cn zij zullen blyven rollen zolang dat nodig mocht zijn om de toestand voor de zo zwaar getroffen Nederlanders te verlichten". Op Valkenburg landde het 517de. Air Rescue Supply Unit, dit zijn specialisten op het gebied van verpakken en ravi tailleren. Ook kunnen Amerikanen sprfn- Het Leitlscli Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken gen. Als het moét! Deze eenheid is in gezet voor voedseldroppings. Ook arriveerde op het vliegveld Val kenburg, vanmorgen uit München een hoeveelheid van 17.500 Amerikaanse pon den waterzuiveringsmateriaal, waarbij 30.000 flessen en 55.000 tubes met poe der. Meer dan 100 parachutes zijn hier voor in gereedheid gebracht. Ook zijn twee S-16's, de zg. „flying boxcars", in actie. Er komen er nog drie bij, Aangevoerd werden o.a. al 250 lichte vlotten en 250 containers, d'e zo spoedig mogelijk gedropt zullen worden. Alle Amerikaanse Rijn-patrouille boten worden in gereedheid gehouden; deze zullen de bevolking, waar nodig, ecavueren. „Wij zullen zo lang als nodig is, blij ven, om de ramp te helpen keren", zo zeide de generaal. „Nederland is wel heel erg getroffen en ik bid dat het ergste gauw voorbij zal zijn!" Geldelijke huipregeling Ten behoeve der slachtoffers De Minister van Maatschappelijk Werk heeft alle Burgemeesters en Wethouders gemachtigd slachtoffers van de waters noodramp. voor zover deze 'niet of on voldoende in staat zijn om in hun eigen levensonderhoud te voorzien, voorlopig een uitkering ter voorziening in de kos ten van noodzakelijk levensonderhoud toe te kennen, overeenkomstig de rege ling „Hulpverlening Oorlogsslachtoffers (19401945)". De hoofden van de bu reaux van het betrokken Departement in de provincies zullen desgewenst hier bij van voorlichting dienen. Deze regeling wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Februari. Nadere uitvoering.-woorschriften zullen aan B. en W. worden toegezonden. In doodsangst op het dak van hun huis staande, temidden van het woeste water, seinden deze mensen met een vlag naar het toestel, waar in de Engelse fotograaf zat, die deze foto maakte toen hij gistermiddag over Walcheren vloog. (Luchtfoto ANP) Landverhuizingvan bedenkelijk karakter (Van een onzer verslaggevers). Het vraagstuk der Oostduitse vluchtelingen is voor de Westelijke autori teiten een veelzijdig probleem. Al zou men ook in staat zijn door het inrichten van nog meer noodverblijven de tienduizenden onder dak te brengen en al zou men door het treffen van ingrijpende maatregelen een verstoring van de huidige economische situatie kunnen voorkomen, dan nog blijft het gevaar van infiltratie van ongewenste elementen bestaan. Zowel de controle door de Duitse instanties bij aanmelding, als het onderzoek van Engelse zijde enkele uren later naar de identiteit van de vluchteling, zijn politiek verleden en zijn tegenwoor dige politieke gezindheid moeten noodgedwongen van een zodanige oppervlakkige aard blijven, dat het voor ieder ongewenst individu een koud kunstje is om binnen te dringen. De identiteitskaart is meestal het enige document, dat de vluchteling kan tonen. Het geeft hem echter het recht om beroep op asyl te doen. Van terug sturen is geen sprake, alleen loopt de vluchteling de kans niet „Anerkannt" te worden op grond van het feit, dat hij niet het bewijs van een dringende reden voor zyn overhaast vertrek kan leveren. Geen enkele aanspraak kan hij in zulk geval doen gelden op ondersteuning. Hij mag geen woonruimte innemen en bij niemand in dienst genomen worden. Hij kan dan het leven gaan lijden van een paria, die maar moet zien, hoe aan de kost te komen, of op welke manier dan ook een dak boven zijn hoofd te vinden. In het gunstigste geval is zijn eindstation een kamp voor ontheemden, welke verblijfplaatsen reeds een dermate demoraliserende uitwerking hebben ge had, dat zU het voorportaal vormen voor gevangenis of tuchthuis. Zowel senator Bach, als West Berlijns burgemeester prof. Reuter, zien alleen een oplossing voor het probleem in een afvloeiing „en masso" naar West- Duitsland, waar controle op de gedra gingen van de vluchtelingen effectiever kan plaats vinden dan in West-Berlijn zelf. De Bondsregering evenwel heeft zich uitermate huiverig betoond om de sluizen nu maar wijd open te zetten. Dit heeft geleid tot een spanning tussen Adenauer en de West-Berlijnse autori teiten, een spanning, welke bij de geal lieerden bezorgdheid heeft gewekt. Het blijft verdacht, dat de Russen de vluchtelingen geen enkele moeilijkheid in de weg leggen. Zelfs is de controle in de Oostelijke sector van Berlijn der mate verslapt, dat het geen riskante on derneming meer is om zonder interzone pas het door de sovjets bezette gebied te betreden. Op de treinen was er al in het geheel geen toezicht meer. De vraag rijst of Moskou een spel speelt en kunstmatig deze uittocht in het leven heeft geroepen. De toestand in de Oostzone is allerminst rooskleu rig. Misoogsten hebben een situatie doen ontstaan, welke het karakter gaat aannemen van een hongersnood op beperkte schaal. Margarine en bo ter is al sinds weken spaarzaam te verkrijgen. Ontvolking en dan nog wel op basis van vrijwilligheid is de Rus lang niet onwelgevallig. VLUCHTELINGEN VERTELLEN HETZELFDE VERHAAL. Ik ben weer ooggetuige geweest bij de ondervragingen. Het relaas van de mensen, die op stel en sprong uit hun woonoorden vertrokken, is van een mo notone analogie. Herbert ürbach is 52 jaar oud. Hij heeft een vrouw en twee kinderen, meisjes in de leeftijd van 17 en 19 jaar oud. Hij bezat een bakkerij in een of ander dorp in Mecklenburg. Van 1939 tot 1945 heeft hij in een Nazikamp moeten verblijven, omdat hy een S.A.-man op weinig zachtzinnige manier tegen de grond had gewerkt. Zijn vrouw dreef met de kinderen de zaak, toen hij in het concentratiekamp zat. De oorlog heeft hij met zijn gezin overleefd, zij het op het nippertje, daar een Russisch soldaat, in 1945, zich aan zijn vrouw wilde vergrijpen. Toen hij zich daartegen begrijpelijk met hand en tand verzette, moest de hele familie voor enige tijd onderduiken. Volgens zijn verklaring heeft hij een ingekan kerde haat tegen alles wat Russisch is. De Russen trokken verder en het gema tigd communistisch bestuur, dat ver antwoordelijk werd gesteld voor de goede gang van zaken in de plaats zijner in woning, legde hem geen strobreed in de weg. De toestand veranderde toen hij in het begin van 1952 bezoek kreeg van enkele communistische ambtenaren. Ge zien zijn omzet was het beter, dat hij deel ging uitmaken van een productie gemeenschap. Hij zou dan beter bevoor raad worden, zich geen zorgen meer be hoeven te maken over wijzigingen in de conjunctuur, daar hem een vaste winst zou worden gegarandeerd. Nu kende Herbert Urbach de gevolgen van zon lidmaatschap. Zij kwamen hierop neer, dat hy knecht werd in de zaak van zich zelf, terwijl hij al werkte hij dag en nacht het hoofd nauwelijks boven water zou kunnen houden. Hii was verplicht credieten te aanvaarden om grondstoffen te kunnen kopen. Aflos sing dezer credieten moet plaats vinden op korte termijn. Blijft, men in gebreke, dan vervalt de zaak aan ae productie- gemeenschap. Urbach weigerde om zich in die gemeen- schaD te laten opnemen. Geen baaltje meel werd hem meer toegewezen Alleen door van boeren het meel zwart te kopen, In dit artikel geeft een onzer verslaggevers weer het relaas van zakenlieden, boeren en ambtenaren, die uit het Oosten zijn gevlucht. Hetgeen zij vertellen, geeft een in druk hoe drastisch de communisten in de onder sovjet-Russisch beheer staande gebieden optreden. Hoofddoel is het zich toeëigenen van de bedrijven der zelfstandigen. Inmiddels houdt de stroom, die de West-Berlijnse autoriteiten voor grote moeilijkheden stelt, aan. Het gevaar van infiltratie van ongewenste elementen is een pro bleem op zichzelf. kon hij iets omzetten. Voor zyn winkel werd er bij tussenpozen gepost door de Volkspolitie. Iedere klant, die wilde bin nen gaan, kreeg een waarschuwing, dat het hier een bakker betrof, die in de volksdemocratie niet thuis hoorde. Toch is Urbach blijven doorvechten. Van di verse kanten werd hij geholpen, totdat hij de vorige week een oproep kreeg om by de Volkspolitie te komen. Aan die uitnodiging heeft hy geen gevolg gege ven, maar is er met zijn vrouw en jong ste dochter van door gegaan. De oudste is ondergedoken bij familie. Voorlopig zal Herbert Urbach in een van de 62 Lagers in West Berlijn moe ten afwachten hoe de toekomst zich voor hem, zijn vrouw en kind, verder zal ont wikkelen H.O. EEN SCHRIKBEELD Van een gelijke strekking zijn de er varingen van een juwelier, een kruide nier, een vishandelaar, een apotheker en een boekverkoper. Voor iedere zelfstan dige zakenman is de „H.O." (handels- organisation) een schrikbeeld geworden. Het gedwongen opn emen van oredie ten geeft de communistische machthebbers het middel In de hand om op korte ter mijn tot onteigening, of a's het beter is tot sluiting van het bedrijf over te gaan. Afdeling K. 5 van de Volkspolitie bekijkt nauwgezet de politieke opvattin gen van de winkelier Is die van een van communistisch standpunt bezien verdacht karakter, dan vo'gt meestal onmiddellijk arrestatie. In snel tempo worden de arrestanten weggevoerd. Waarheen? Niemand weet het.... De ambtenaar, die niet openlijk van en thousiasme doet blijken, kan er zeker van ziln, dat hij op de een of andere dag van zijn bureau wordt gehaald. Ik heb de vraag aan Heinz Wohlge- mut, 47 jaar en ambtenaar by het gas bedrijf in Leipzig, gesteld, waarom hii pas zo laat zyn betrekking in de steek heeft gelaten. Hij toonde mil een papier, behelzende ambtelijke voorschriften. Duidelijk staat daarin vermeld, dat geen ambtenaar zonder toestemming zijn ontslag mag nemen. Doet hij dit wei, dan zal hij zich voor een „Arbeitsge- richt" hebben te verantwoorden. Vol gens Wohlgemut is er geen ambtenaar, die in zo'n „Gericht" ook maar enig ver trouwen heeft. UITKAMMEN Sinds twee weken zijn de communisten grondig bezig het ambtenarencorps „uit te kammen Het resultaat daarvan is. dat massa arrestaties zyn gevolgd Ge- dee'te'yk te voet. epdee'te'ijk per trein, of anaer vervoermiddel heeft hii met zijn vrouw en vier kinderen, waarvan de Motorschip Brevo vergaan? Zyn de reportages en berichten uit de rampgebieden, die wij elders in dit blad publiceren, ontleend aan tot hedenochtend ontvangen berichten, ook nadien houdt de stroom van berichten aan. De voornaamste daarvan willen wij in het kort samenvatten: Zekerheid bestaat thans over 627 personen, die om het leven zyn gekomen, doch tevens staat vast dat er nog talrijke gevallen zyn waarin wel sprake is van slachtoffers, doch niet met zekerheid het aantal bekend is. Met vrij grote zekerheid kan worden gezegd, dat dit aantal nog met 250 zal moeten worden verhoogd. En dat heeft dan betrekking op de min of meer bekende gevallen. Er is fgliter nog geen sprake van, dat dit het uiteindelijke totaal aantal zou zyn. Er zyn nog te veel geïsoleerde gebieden, waarover geen gegevens bekend zyn. 300 slachtoffers in Stavenisse? De eerste stoffelijke resten van de bij de ramp omgekomen slachtoffers zijn hedenochtend ter aarde besteld in Dub beldam. Het waren inwoners van 's Gra vendeel, de zwaar getroffen plaats op het Eiland van Dordt. De berichten uit Stavenisse worden met het uur ernstiger. Thans zijn van vissersvaartuigen, die ter evacuatie van deze plaats aldaar zyn aangeko men, berichten ontvangen dat daar minstens driehonderd doden te be treuren zyn. In de nabijheid van lerseke bevinden zich zevenduizend personen geïsoleerd in precaire omstandigheden. Op Goeree verergert de toestand voortdurend door gebrek aan voedsel en drinkwater. De evacuatie stuit op schier onoverkomelijke moeilijkheden. Uiterst critiek is de situatie in De Bommel en Ooltgensplaat. In de Oosthoek van Zeeuws Vlaande ren is men de situatie thans zo goed als meester. Ook op Voorne en Putten is men de zaak enigszins de baas, doch heden nacht zijn daar opnieuw zes mensen om het leven gekomen toen een rubber-red dingsboot op een prikkeldraadhek onder het water lek stootte. Onmiddellijke hulp is gevraagd door Bruinisse, waai- de toestand weer criti- ker is geworden. In Vlissingen gaat de toestand voor uit. Met man en macht wordt aan het herstel gewerkt. Spoordienst R'dam-Dordrecht normaal Het spoorwegverkeer van Rotterdam naar Dordrecht is in de loop van he denochtend volledig hervat. Voorlopig moet echter in Rotterdam worden overgestapt. De treinen rijden nog niet door naar het Noorden. oudste 14 jaar is, de lange reis van Leip zig naar West Berlijn ondernomen. DE BOEREN Dan de boeren, die ik bij tientallen heb gesproken. Ook zy zyn gedwongen hun bedrijven samen te voegen tot het geen men in Rusland noemt: Kolchozen. Hier hetzelfde liedje: credieten die ruim worden verstrekt, maai- door de onmo gelijkheid tot aflossing op de voorge schreven tijdstippen, leiden tot onteige ning. Iedere landbouwer, die een bezit van 20 tot 100 HA. heeft, kan er zeker van zijn, dat op een kwade dag de Volkspoli tie op zijn erf verschijnt. Is de produc tie beneden de verwachting gebleven een logisch gevolg van het ontbreken van zaai- en pootgoed dan wordt het opgevat als sabotage. De boer wordt gearresteerd, met dien verstande, dat als zijn aanwezigheid voor de „productie ge meenschap" van belang is, men een der huisgenoten meeneemt. In 62 nood-onderkomens, waarvan cie inrichting iedere beschrijving tart, ver blijven de tienduizenden zakenlieden, handwerkslieden boeren, vrouwen en kinderen. Zi) zijn vrijwillig gekomen, «I dwongen omstandigheden hen er toe .Te zamen vormen zy een etterend ge zwel, dat wanneer het openbarst, voor geheel West-Europa gevolgen zal hebben. Geen export van aardappelen Ten einde de voorziening van het Nederlandse volk met aardappeeln zo goed mogelijk te verzekeren, zijn, in afwachting van een nader overzicht van de aardappelpositie, alle uitvoer- machtigingen voor aardappelen in getrokken. Daarnaast overweegt het bedryfs- schap voor aardappelen, zo daartoe voldoende aanleiding mocht bestaan, maximumverkoopprijzen voor de ver koop van aardappelen in te stellen. Zowel in Groningen, waar de eigenaar woont, als in Rotterdam, waar de rede rij Koenigsfeld, voor wie het scheepje voer, gevestigd Is, maakt men zich ern stig ongerust over het lot van het 380 ton metende motorschip „Brevo". Sedert Vrijdagmiddag 1 uur, toen het uit Hansweert in Zuid-Beveland met een lading stukgoederen voor Duitsland vertrok, is het scheepje spoorloos, hoe wel het radio aan boord heeft. Gevreesd wordt, dat het scheepje verloren is gegan. Aan boord bevcn- den zich schipper Breedveld uit Gro ningen en enkele bemanningsleden. Er was 1 vrouw aan boord, de echtge note van de stuurman. BLANKENHAM OFFERDE 10 GULDEN PER INWONER In de kleinste gemeenten blijken soms de grootste bedragen te worden ingeza meld voor het Rampenfonds. Blanken ham (Ov.), dat 532 inwoners telt, heeft f 5.519 opgebracht, dus ruim tien gulden per Inwoner, of 46 gulden per gezin. Utingeradeel (Fr.) met 5.200 inwoners zamelde 37.400 gulden in, of f. 7.20 per inwoner. Kuinre, dat 930 inwoners heeft, bracht f 15 per gezin op. Dr Kortenhorst en Dr Drees in Tweede Kamer Hedenmiddag hebben de voorzitter der Tweede Kamer, dr L. G. Korten- horst en de minister-president dr W. Drees, in een buitengewone zitting van de Staten-Generaal uitvoerige cn diep-indrukwekkende redevoeringen gehouden naar aanleiding van de ont stellende ramp, welke ons land ge troffen heeft. Talrijke belastingfaciliteiten Beroep tot opneming slachtoffers VERMOEDELIJK 50.000 EVACUÉ'S. In het verloop van zyn rede heeft dr Drees een dringend beroep gedaan op allen, die ondanks de woningnood in staat zyn slachtoffers op te nemen. Vermoedelijk zullen 50.000 personen moeten worden geëvacueerd. Goede en vlotte samenwerking tussen de overheidsdiensten, die bij de hulp verlening en het herstel betrokken zijn, zal, aldus dr Drees, worden bevorderd door de instelling van de coördinatie Commissie Watersnood 1953, welke onder leiding van minister Beel aan het werk is gegaan. Z.K.H. Prins Bernhard is bereid ge vonden het voorzitterschap van het Na tionale Rampenfonds op zich te nemen, zulks in verband met het aftreden als zodanig van jhr Beelaerts van Blokland. Gelet op de zeer bijzondere omstan digheden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het Ram penfonds verschillende belasting-faci liteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkom stenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting, giften in geld aan het Nationaal Rampen Fonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperking op het ge bied van aftrek van giften zjjn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampen Fonds van het loon worden afgestaan, waaronder be grepen loon uit overwerk, hoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnood-slacht offers aan het Ned. Roode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelas ting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Nationaal Rampen Fonds en van goe deren aan het Ned. Roode Kruis, en eventueel andere daartoe aangewezen instanties, zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door de waters nood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. De bijzondere kosten die waerschap- pen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, waterkringen, wegen e.d., te dragen, zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. Voor het herstel van landbouwgron den, boerderijen en bedrijfsinrichtingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schade zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op materiële oorlogsschade. Aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoedingen zullen voor reke ning van de schatkist komen. Te verwachten is dat voor de hulp verlening mede zal kunnen worden ge put uit de tegenwaarde rekening ver kregen uit de dollarhulp. Zodra de regering over volledige gege vens over de gevolgen en de omvang van de ramp beschikt, zal zij bij de Sta ten Generaal nader Inlichten, ook wat betreft de nadere maatregelen. Minister Drees besloot dat er veel overeenkomst is met de onheilspellen de berichten die elkaar opvolgden in Mei 1940. Maar er is gelukkig een diep gaand onderscheid. Er is geen strijd tussen mensen: er is integendeel spra ke van menselijke solidariteit. Er is een vurige wens alle krachten eendrachtig in te spannen tot afweer, hulpverlening, wederopbouw. Moge deze eendracht gezegende vruch ten dragen! Na heropening der vergadering heeft dr Kortenhorst meegedeeld: dat het in het in het belang van de hulpverlening is, dat de Departementen op volle kracht kunnen draaien en daarvan niet worden afgeleid door debatten in de Kamer. Op grond daarvan is besloten, de Ka mer op 10 Februari weer byeen te roe pen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3