De dood waart rond in polders van Halsteren 's-GRAVENDEEL BRACHT ZWARE TOL AAN HET WATER „)Fe weten niethoeveel er verdronken Nacht als Het laatste oordeel Starre gezichten van smartelijke mensen 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 3 Februari 1953 Tweede Blad No. 27830 LAND IN UITERSTE NOOD! Moed en offervaardigheid maakt mensen stil (Van een onzer speciale verslaggevers) Halsteren, Maandagmiddag Uit het hoog gelegen Halsteren lopen de bewoners dikwijls even van hun werk weg naar het punt waar de Tholenseweg in de Auvergne polder duikt en het water hun een halt toeroept. Want het zijn toch hun plaatsgenoten, die daar Zaterdagnacht een vreselijke dood vonden, besprongen door de storm vloed, die, aanstormend van de Ooster-Schelde, de zware zeedijk op vele plaatsen doorbrak en zich met vernielend geweld in het lage land stortte. In die polders leefden hun boeren en hun landarbeiders, die alleen maar tegén zich hadden dat zij onder zeeniveau woonden, een omstandigheid, die hun nu noodlottig werd. Zij hebben gisteren, en ook nog vandaag, langs de hoge wal kanten gezocht. Zij hebben 57 doden gevonden, vrouwen, mannen en kinderen, verkrampt in een laatste worsteling om het leven te behouden. En zij weten, dat er nog meer kunnen worden gevonden, aandrijvend op de wind, die land inwaarts stuwt. Want niemand weet nog, hoeveel er liggen onder het puin van hun inge storte huizen en wanneer het water hen er uit zal spoelen. Troosteloze watervlakte Zij staren over de troosteloze water vlakte. In het West-en blikkert in de felle zon de dijk, een gekartelde streep, waar de zee de dijktop aanvrat Dan is er ineens niets meer. Daar brak de dijk tot de voet door. En weer komt deze gekar telde rand boven het water uit om ver der te gaan in de richting, waar in de verte de kerken en huizen^ van Tholen boven het water uitsteken. Een armzalig stukje waterkering is van cieze massieve zeedijk overgebleven. Geen meter Hikt zo van een afstand gezien onbeschadigd. En dat kilometers lang Hier en daar steken boven de blin kende watervlakte de daken van enkele kapitale boerderijen en grote landbouw- BChuren uit. Die zijn nu verlaten. Wilgen steken hun takken boven wa ter. onderin hangen slierten hooi en stro, die bij het vallen van het getij er in achter zijn gebleven Kleine daglonershuisjes staan ver strooid nog overeind. Wonderlijk ge spaard gebleven tegen de ronkende wa tervloed. Maar verderop hangt een huis scheef in het water, en staat op instor ten. Een dakraam staat open, er waait een stuk gordijn uit Van wat nog overeind staat konden de bewoners worden gered, maar tientallen arbeidershuisjes werden weggespoeld in de nacht bij de eerste vloedgolf, later ondermijnd door het barnende water En het rukken van de storm. Als zij nog op de zolders of op de daken zaten, hadden de bewoners geen kans op redding. Worstelende mensen De inwoners van Halsteren kunnen vertellen, hoe verschrikkelijk die 2k>ndag voor de bewoners van de Auvergne pol der is geweest. Zij hebben daar gestaan op de uiterste grens van de weg. waar het water tot stilstand kwam. Ze hebben gezien hoe dappere kei-els, jongens uit Halsteren, en schippers uit Tholen en Bergen op Zoom met roeiboten zich waagden op deze opgezwiepte binnenzee, op weg naar boven water uitsteken de daken, om te zien of zij nog levens konden behouden. Zij hebben ook gezien hoe Zondagmiddag een van die daglo- nershuisjes, waar een vrouw, een man en drie kinderen op de rand van het dak zaten, langzaam in het water zakte, Zij zagen de mensen in het water worstelen, ze hadden nog hoop dat ze voortgedre ven door de stormwind, zouden komen aandrijven maar ineens waren ze ver dwenen. Roeiboten, die op weg naar hen vloed uit. Ze gingen van de wagen om vluchtende mensen op te halen, om mee te nemen. Zo kwam een mo ment dat de wagen verder moest om niet overspoeld te worden. Twee dap pere kerels waren in het duister nog aan het zoeken. Een van hen wist zich later te redden, de ander wordt ver mist. De wachtmeester nam nog een oude man op zijn schouders, maar op weg naar de veiligheid moest hij een boerderij invluchten. Op de zolder heb ben ze gezeten, urenlang. Totdat ze door een roe*; oot werden afgehaald. Redder en geredde moesten zelf wor den gered. Er is daar in die Auvergne po'der veel leed geleden, maar er zijn ook prachtige staaltjes van moed en offervaardigheid getoond, die de men sen stil maken. 57 slachtoffers hebben ze gevonden, maar nog patrouilleren ze langs de hoge kant om te zien of er nog meer aan ko men drijven. Daar wordt ook gezocht onder de lagen hooi en stro. die op die kant zijn aangespoeld, en zün blijven liggen bij vallend water. In die chaos ontwaart men een wrak ke stoel, een tafel, overb'yfselen van een kast, weggespoeld uit een ineengestort huis. Drinkwater en voedselgebrek Vanmiddag zouden 50 militairen aan komen, om langs deze kant te gaan zoe ken naar slachtoffers en cadavers van omgekomen vee. Deze laatsten moeten spoedig worden opgeruimd. Over de weg vaart een roeibootje met technici in de richting Tholen. want daar heerst al drinkwater- en voedselgebrek. De water- De grote Ahoy-hal te Rotterdam is in gereedheid gebracht voor de ont vangst van de getroffenen uit de overstroomde gebieden, die in groten getale Rotterdam binnen komen. Enorme hoeveelheden voed sel, kleding, bedden en andere goe deren zijn in deze hal onderge bracht, ter leniging van de eerste nood. Een algemeen overzicht van de Ahoy-hal. Dr W. Drees: „Terugslag in de opgang van ons volk" toe waren, zochten nog, maar konden niets vinden. Hadden we maar een motorboot ge had, dan hadden we er meer kunnen redden, zeggen ze Nu is die motorboot er. Goed bruikbaar, zeker, maar voor velen te laat. Heldenmoed Ze vertellen ook het verhaal van die wachtmeester van de Rijkspolitie die met de brandweer auto op het eerste alarm de polder was ingetrokken, met gillende sirene om de slapende mensen te waarschuwen, Maar ze stuitten op het aanstormende water, ze keerden om en reden voor de aanvallende leidingbuis is op de duiker gesprongen. Als ze deze plaats kunnen bereiken, en ze vechten er voor zullen ze het lek kunnen repareren. Dan is Tholen uit de ergste nood en heeft het Zuiden drink water. Boven de weg worden zuurstof- cylinders in een motorboot geladen. Men zal deze hard nodig hebben. Als een felle sneeuwjacht plotseling over de polder jaagt, en de trekken van Tholen vervagen, blijven ze bij deze rampplek staan. De motorboot stoot af, want Tholen moét drinkwater hebben, En zo is het in de gehele Noord-West hoek van Brabant, want naast de Au vergne po'der liggen er meer polders, in een lange rii m de richting Willem stad en Moerdijk. Ze vormen één grote watervlakte, van verdronken land, dat in uiterste nood verkeert. Nog een triest beeld uit Zeeland. Over een loshangende spoorlijn brengen de evacué's zichna per boot uit de huizen te zijn gehaald, in veiligheid. Belasting faciliteiten De minister-president dr W. Drees heeft gisteravond een radiorede ge houden, waarin hij o.a. met diepe eer bied de slachtoffers van de waters nood herdacht. Onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabe staanden van die slachtoffer werden van het watergeweld, aldus spreker. Er is veel geleden, ook door die ont snapt zijn aan de dood in de golven. Het is een beklemmende gedachte hoe- velen alles hebben moeten prijsgeven, die, na uren op zolders of zelfs op de daken temidden van de woedende storm, tenslotte, op het nippertje slechts, het vege lijf hebben kunnen redden. Nog beklemmender is het feit, dat anderen wellicht nog in angstige af wachting uitzien of redding komt op dagen. Met alle middelen van de mo derne techniek wordt het menselijk mo gelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebieden weer tal loze boerderijen en huizen verlaten, als eens op Walcheren en in de Wieringer- meer. Wü weten niet wat ervan zal blij ven staan. En wij weten nog niet bij benadering, hoe groot de schade ten slotte zal blijken te zijn. Maar zeker is zjj buitengewoon ernstig. Het ge beurde betekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oor log. Een opgang, die zich juist duide lijker begon af te tekenen. Verheugend temidden van deze ellen de is de geest waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wij van alle zijden ook uit de Overzeese Rijksdelen en uit het buitenland mogen ondervinden. Overstelpend zijn de toezeggingen en' aanbiedingen van medewerking die ons toestromen. Er zal in deze gehandeld worden in nauw overleg tussen de rege ring en het Nationaal Rampenfonds, dat de particuliere steun bundelt. Van regeringswege is een interdepar tementale commissie ingesteld die de werkzaamheden van .de verschillende Rijksorganen coördineert en het contact met het Rampenfonds zal onderhouden. In de Staten-Generaal hoop ik nadere mededelingen te doen over de toestand en over de verdere voornemens ten aan zien van de hulpverlening, de financie ring van het herstel en de voor de gif ten te verlenen belastingfaciliteiten enzovoorts. Er is een vaste wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om geza menlijk weer de dijk te sluiten en wat verwoest werd opnieuw te herstellen. Blijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewerking en uw offervaardigheid een beroep wordt gedaan! Frankrijk leeft mee Ook hulpactie in Brussel (Telefonisch van onze correspondenten) De ramp, waardoor Holland is gesla gen, heeft in Frankrijk een diepe in druk gemaakt, welke spontaan in aller lei sympathie-verklaringen en aanbie dingen tot bijstand tot uiting komt. President Auriol heeft Koningin Ju liana zijn warme deelneming laten be tuigen en de Franse kardinaal mgr Feltin kondigde aan, dat hij 3000 Ne derlandse kinderen een onderdak zou kunnen verschaffen. De Franse regering heeft van haar kant onmiddellijk twee geniebataljons, voorzien van 72 red dingsboten, ter beschikking van Neder land gesteld en die zullen vandaag in Bergen op Zoom arriveren. Ook in de Franse Senaat zijn gisteren woorden van medeleven gesproken en daarbij heeft minister Pleven de na druk gelegd op de vele banden, waardoor Frankrijk en Nederland zich vooral nu verenigd voelen. (Ingez. Med.-Adv.) Rheumatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Neem dan toch Kruschen Salts en Jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zou ten hebben een wonderbaarlijke aan sporende werking op lever, nieren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak ver richten, weet U van geen rheumatische pijnen meer Want de oorzaak: onzui verheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dag Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe- Ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Elect-ricifreitsvoorzsening Zuid-Holland veilig gesteld Het Ministerie van Economische Za ken deelt mede. dat in de provincie Zuid-Holland, met uitzondering van de eilanden en het voorzieningsgebied van God zij dank, ge zijt gered (Van een onzer speciale verslaggevers) 's-Gravendeel heeft van alle Zuid-Hollandse gemeenten, wat het aantal slachtoffers betreft, wel de zwaarste tol betaald. Gisterochtend zijn wij er na een moeizame tocht in geslaagd liet bijkans geheel door het water verzwolgen 's-Gravendeel te bereiken. Een moeizame tocht, omdat de smalle wegen erheen vrijwel geheel ver sperd waren door schier eindeloze kolonnes vrachtwagens, militaire auto's en Roode Kruis ambulances. Het niet al te grote veer kon heel moeilijk de toevloed van mensen, dieren en auto's verwerken. Onafgebroken voer de pont over de Dordtse Kil, die practisch weer zijn normale stand heeft bereikt. Allen, die de een of andere functie bij dit toch nog zo gebrekkige vervoermiddel hadden, deden het uiterste om geen moment van stagnate tot wanhoop gedreven vrouw, haar man en haar twee kinderen verdrin ken. Met moeite hebben buren haar weten te verhinderen hen tot in deze gewisse dood te volgen. Huizen werden ondermijnd en stort ten ineen, alle bewoners, die zich hier tegen het watergeweld veilig waanden, bedelvend onder brekende muren van vallende balken. Gezinnen werden uit elkaar gerukt en wel zo snel dat pas tegen het ochtendgloren, toen de storm nog maar steeds over de grauwe wate ren loeide, de achtergebleven achterge blevenen beseften, welk een zware en niet te herstellen slag hen had getroffen. Wij weten het, dat wat zich in 's Gra vendeel heeft afgespeeld, ook in andere plaatsen in de door de watersnood ge teisterde streken is "ebeurd, maar hier werden wij geconfronteerd op de och tend van de dag waarop de storm was ,n liggen ni schrijnend contrast koesterend zonnetje, dat aan het idschap een mild aanzien gaf, met .1 niet in woorden te brengen leed. 's Gravendeel voelt zich door de door stane ellende één. Nu de redding was [komen, wilden de bewoners zich niet ':er laten scheiden en de soldaten, jode Kruis helpsters en de vele parti- ilieren, die zich bij het reddingswerk zulk een prijzenswaardige wijze van lang niet gemakkelijke taak beb- gekweten, toonden hiervoor begrip. :t toegesnoerde keel hadden zij de icuatie in dit dorp aanschouwd. Afeer dan 60 mensen verdronken ;Meer dan 60 mensen, aldus de officiële I zing, hebben in 's-Gravendeel het leven irloren. Materieel zal men veel kunnen Srgoeden en gezien het aantal vrijwil ligers en de gezonde hulpmiddelen twij- Elen wij er niet aan, of men zal hierin Kagen. Maar machteloos staat men tegenover ïjSt leed, ontstaan door het verlies van ■n dierbare dezer mensen. Voor wie i nacht zich heeft gepresenteerd „Het Jatste oordeel". |Niet te tellen zijr. de paarden, koeien i varkens, die een prooi van de water - I ilf werden. De lange stoet dieren die I. red konden worden en slechts mei. de boven water bijna twee etmalen [bben gestaan vormden, naast de scha- vluchtelingen, een in en in droevig leid.. m

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2