STORMRAMP Talrijke acties in Nijmegen ter leniging van de nood Vijf-en-twintig wagens met kle ding en dekking naar den Haag Ook Nijmegen zal getroffen gemeente(n) adopteren Première voor Nederland three flowers Sell oonheidsprotlue ten CENTRUM THEATER UIT DE GETROFFEN GEBIEDEN Uit fl&t jowifdCLoJt ban dus Stad. r J 2 DE GELDERLANDER DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DAGBLAD VOOR NIJMEGEN Vijf-en-twintig vrachtauto's met kleding en dekking zijn van; nacht uit Nijmegen in Den Haag bij de"intendance van het Rode Kruis aangekomen. Het was te voorzien, dat het een moeilijke tocht zou worden, daar gisteravond reeds werd ver zocht geen auto's met kleding en dekking meer naar Den Haag te sturen; evenmin naar Rotterdam. Er waren naar schatting ongeveer 200 vrachtauto's op weg naar Den Haag, waar men de enorme hoeveelheden goederen niet meer verwerken kon. Daarom is besloten de resterende goederen voorlopig In Nijme gen te houden, totdat bericht komt, waarheen Hinnen worden gezonden. De in Nijmegen ingezamelde hoeveelheid kleding, dekking en schoeisel was Maandagmorgen zo groot geworden, dat naast de school in de Stieltjesstraat een der hallen van de Nijmeegse Veiling in gebruik moest worden genomen en deze vulde zich in de loop van de dag zo zeer, dat gistermiddag om half vijf door de burgemeester het besluit kon worden genomen de kleding-inzSmeling stop te zeiten. Naar schatting heeft Nijmegen In slechts anderhalve dag voor ruim 7000 mensen kleding en dekking bijeengebracht. Nijmegen was de enige gemeente, die de kleding gesorteerd Inleverde. Behalve kleding, dekking en voedsel heeft Nijmegert ook op andere wijze hulp geboden. Niet minder dan 19 boten uit Nijme gen en omgeving bevindenzich thans in het rampgebied rond Steenbergen en Bergen op Zoom. Havenmeester Klein jan heeft de leiding van deze hulpverlening, waaraan, zoals uit de radio-be richten bleek, de. grootste" behoefte bestaat. De Zondag reeds gezon den boten, varen na enkele uren reedc in dienst. Ook een colonne van het Rode Kruis is naar Breda vertrokken teneinde van daaruit in het nood- gebied te worden ingezet. De R. K. E.H.B.O. bevindt zich,, zoals men weet, reeds met onge veer 30 leden in het noodgebied rond Kruiningen. Nijmegen heeft dus snel en doeltreffend geholpen. De kleding- inzameling georganiseerd in op dracht van de burgemeester, is stopgezet en ook collectanten zijn niet meer nodig. Op andere wijze zal getracht worden de financiële bijdrage van Nijmegen te ver hogen, hoewel reeds een indruk wekkend bedrag in enkele dagen tijds is bijeen gebracht. De burgemeester deelde ons nog mede, dat thans nog geen namen van omgekomenen kunnen wor den verstrekt. Alle burgemeesters in de rampgebieden werken thans aan de samenstelling der doden lijsten, en zodra de namen bekend zijn, zal ook in Nijmegen een bureau worden geopend, waar men inlichtingen over de slacht offers, alsmede over de evacuatie adressen kan verkrijgen. Het gemeente-bestuur van Nijmegen houdt thans voort durend contact met de instan ties in Den Haag over de adoptie van een of meer ge troffen gemeenten. Zodra mo gelijk zal hieromtrent een be slissing worden genomen en zal het gemeentebestuur een adop tie-comité in het leven roepen. Men kan maar niet lukraak een getroffen gemeente adop teren. Gisteravond nog had men geen overzicht van de getroffen gemeenten welke al of niet wa ren geadopteerd' door niet getrof fen gemeenten. Overleg met de hiervoor aangewezen instanties, is dus noodzakelijk. (Advertentie) BRIEFORDNERS D1EBELS Vulpenhuis tegenover Postkantoor OPROEP Nu de werving van vrijwilli gers voor de Bescherming Be volking is begonnen, moge het Hoofd Bescherming Bevolking een beroep op U doen. Ons land werd getroffen door een grote ramp. Een springvloed gepaard gaan de met zware stormen teisterde het land en eiste vele slachtof fers: De gehele bevolking werd opge schrikt, spontaan boden velen zich aan om hulp te bieden. Een ieder voelde die drang tot hulp verlening. Nu is er telkens reeds op ge wezen, dat ons land ook kan worden getroffen door een nog verschrikkelijker ramp, n.l. een nieuwe oorlog. Ook dan zullen velen spontaan willen helpen en dat kan ook, mits goed geoefend en getraind. De gelegenheid om te oefenen wordt nu geboden. De werving voor de Bescher ming Bevolking is begonnen. Vele vrijwilligers zijn nodig. Nu is het nog tijd een goed function- nerende Bescherming Bevolking op te bouwen. Nu kunnen er nog maatregelen worden getroffen om het aantal slachtoffers en de schade, veroorzaakt door lucht aanvallen tot een minimum te beperken. MELDT U DUS AAN deze week op een der wervingsavon den, aan het Bureau Bescher ming Bevolking, Fagelstraat 1, op het Gemeentehuis afd. Bevol king, of bij een der Wijk- of Blokhoofden B. H. BUITING Hoofd Bescherming Bevolking, Bovendien heeft adoptie op dit ogenblik nog weinig zin, omdat men in het geheel niet beoorde len kaïi wat straks de behoeften van de geadopteerde plaats zul len zijn. Met adoptie-acties doet men op dit moment dan ook een slag in de lucht. Nijmegen heeft reeds zijn bijdrage gegeven aan de nationale hulpverlening. Straks zullen alle krachten zich moeten inspannen om de geadopteerde gemeente (n) hulp te bieden. Talrijke acties Intussen worden ook in Nij megen talrijke acties georgani seerd, dat door de regering is belast, met de coördinatie van particuliere hulpverlening. De R.K. Zang- en toneelver eniging „Onderling Kunstgenot" geeft Donderdag 5 en Vrijdag 6 Februari twee extra opvoeringen van „Gaslicht" in de katholieke Gezellen Vereniging. De uitvoe ringen beginnen om acht uur. „De Egelantieren" geven mor gen, .Woensdagavond, om acht uur in de kleine zaal van De Vereeniging een extra opvoering van het spel van Ed. Terlingen „Het leven behoort niet aan de mensen",. Wij wijzen er nog op, dat dit een ernstig stuk is. VOETBALWEDSTRIJDEN Het bestuur van NEC heeft be sloten van de opbrengst van de wedstrijd, die Zondag wordt ge speeld tegen Frisia, vijf-en-twin tig percent 'af te staan voor de slachtoffers van de ramp. Het bestuur van Union heeft beslo ten de gehele opbrengst van de wedstrijd Union-Oosterbeek, die Zondag in Mald'en wordt ge speeld af te staan. Het gemeen tebestuur van Heumen heeft deze wedstrijd van vermakelijk heidsbelasting ontheven. Doodenkele leerlingen van de Openbare Uloschool aan de Ge rard Noodtstraat is het plan op gevat om Woensdagmiddag, aan vang 2,30 uur, ten bate van het „Rampenfonds", een voetbalwed strijd te laten spelen tussen de elftallen van de Gem. H.B.S.a. en de Openbare Uloschool Ge rard Noodtstraat op het Quick- terrein aan de Hazenkampseweg, dat belangeloos door Quick werd afgestaan. Het terrein is voor 'n I ieder toegankelijk, tegen een j kleine bijdrage, door ieder zelf te bepalen. GEBEDSOEFENING In de parochiekerk van Sint Thomas a Villanova aan de Graafseweg bij de bruggen wordt morgen, Woensdagavond om half acht een gebedsoefening gehou den voor de slachtoffers van de watersnood. Er wordt een ernstig beroep op de parochianen ge daan deze gebedsoefening bij te wonen. BEDRIJFSACTIE3 Ook in talrijke bedrflven wor den initiatieven genomen om bij dragen aan het Nationaal Ram penfonds te kunnen schenken. Directie en personeelsvereniging van Nijs en Vale schonken be dragen en het personeel stond een volle dag loon af. Het per soneel van de Verbruiks-coópe- ratie „Nijmegen" u.a. zal gedu rende een aantal weken 1 pro cent van het loon laten staan ,ten bate van het Rampenfonds. De directie van de Coöperatie zal het op deze wijze bijeenge brachte bedrag verdubbelen. Het gehele personeel van de steenfabrieken Terwindt en Zn te Druten heeft besloten een snipperdag af te staan aan het Nationaal Rampenfonds. De Valkhof-winkeliers staan deze gehele week twee procent van hun omzet af. Ook de winkeliers van de Houtstraat hebben een zelfde besluit genomen. Tot 1 Maart staan ook zij twee pro cent van hun omzet af. HET STORTEN VAN GELDEN Van de zijde van het Rode Kruis afdeling Nijmegen deelt men ons mede, dat in overleg met de burgemeester giften ook kunnen worden gestort op de aparte rekeningen bil de Rotter- damsche Bank N.V., de Twentse Bank, de Amsterdamsclie Bank en de Incasso-bank en de Nederl. HandeL Maatschappij onder het motto ..Watersnood Roode Kruis". Hiermede wordt beoogd, dafr Nij megen gezamenlijk een zo groot mogelijk hedrag bijeenbrengt, dat aan het Nationaal Rampenfonds wordt afgedragen of gebruikt zal worden, wanneer Nijmegen in derdaad een of meer getroffen gemeenten adopteert. De collecte Zondagmiddag heeft opgebracht 14.753.02 en die van gisteren volgens een voorlopige telling f 13.535. Men kan echter ook gelden storten bij alle Nederlandse dag bladen, die voor het Nationaal Rampenfonds een rekening heb' ben geopend. CARNAVALS-ZITTING AFGELAST Het bestuur van de Nijmeegse Carnavals-vereniging „De Blau we.. Schuit" deelt mede. dat de populaire zitting in de grote zaal van De Vereeniging op a.s. Dins dag 10 Februari NIET DOOR GAAT. Nadere berichten'" om- trent de Carnavalsviering volgen nog. (Advertentie) EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende snel genezende N""Me 'SS*' Meisjesschool •in liet Waterkwartier Zondagnamiddag werd on,der zeer grote-belangstelling de nieuw gebouwde meisjesschool der Earw. ZusteVs aan de Biezenstraat, plechtig ingezegend. De Zeer- Eerw. Heer Litjens Pastoor der parochie, met assistentie van Ka pelaan Joosten, verrichtte deze plechtigheid. Tal van autoriteiten waren hierbij aanwezig, o.m. het Hoofd bestuur van ide Congregatie uit Schijndel, wethouder N. Windt, als vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur, de Rijksinspec teur de heer Ackermans, het Kerkbestuur, de Heren Kape laans, het voltallig personeel' v. d. Meisjesschool, Broeder Overste, het personeel v. d. Broederschool, de heer de Smet, hoofd der jon gensschool, de uitvoerders van het gebouw en vele ouders dei- kinderen. Berichten van verhindering waren 1 binnengekomen van de HoogEerw. Heer Deken, v. Dijk en de heer Keukens. Na de plechtigheid, voerde als eerste spreker, de ZeerEerw. Heer Pastoor het woord. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat na vele moeilijkheden, dit mooie gebouw tot tot stand was gekomen, met medewerking van het Gemeentebestuur, dat er steeds naar streeft, het onderwijs- peil in onze stad op te voeren. Spreker feliciteerde dè - Eerw. Zusters en prees hun grote op offerende geest in deze parochie. En in de toekomst zag Pastoor Litjens nog een 5de school in het Waterkwartier, n.l. een V.G.L.O.- school. Daarna sprak wethouder Windt, die eveneens de parochie felici teerde, met deze mooie school en toezegde, steeds op de steun van het Gemeentebestuur te kunnen rekenen, mits ook de ouders hun medewerking toonden, in het be lang toch van hun kinderen. Hierna voerde Inspecteur Ac kermans het woord. Spreker zag het tot standkomen van een nieuwe school steeds weer als een prestatie van het gehele Neder landse volk, n.l. vanwege de moed, die ons volk bezit. In het In het bijzond'er noemde spreker het Hoofd der School: de Eerw. Zuster Arnoldine, die onvermoeid en doortastend de stappen zette, maar op deze dag de króón op haar werk zag. De heer Kuipers sprak hierna, namens de vele ouders der school. Aan eenieder werd gelegenheid gegeven de nieuwe school te be zichtigen. Moge Gods zegen blij ven nederdalen op de parochie van het Waterkwartier, waar een talrijke jeugd wordt opgevoed tot Gods eer, maar ook tot heil van de stad. R. K. UNIVERSITEIT Geslaagd voor doctoraalex amen Politieke en Sociale We tenschappen de Heer W. J. G. Peters (Venlo) en voor candi- daatsexamen Politieke en sociale Wetenschappen de Heren Ch. H. A. Martens (Linden) en J. M. Rosendaal (Mallingen) voor can- didaats examen Geschiedenis de Heer F. J. M. Verhagen (Maas tricht). HEDEN De Vereeniging: Charles Chaplin's „Limelight", 2.30 en 8 uur; KFC alle leeftijden, kleine zaal: Voordrachtsavond Nijm. Volksmuziekschool, 7.30 uur. Centrum: Charles Chaplin's „Li melight", 2.30, 6.30 en 9.15 uur; KFC alle leeftijden. Scala: The Killers, 2.30, 7 en 9 uur; KFC 18 jaar C I. Asta: Angst /oor het huwelijk, 2.30, 7 en 9 uur; KFC 18 jaar C I. Corso: Zoologica, 8 u; KFC alle leeftijden. Raadhuis: Tentoonstelling Op bouw, geopend van 8.3012.30, 25.30 uur. Vrije toegang. Gem. Museum: Mariënburg' 26, geopend van 105 uur. Rijksmuseum Kam, geopend van 105 uur. H. Landstichting: (gem. Groes- beek). Bij voldoende belang stelling rondgangen onder des kundige leiding. WOENSDAG 4 FEBRUARI De Vereeniging: Kath. Kunst kring. De Nederl. Opera met „Aïda", 8 uur. Overige Bioscopen, Gemeente museum, Museum Kam, Ten toonstelling Raadhuis en H. Landstichting: als op Dinsdag. Stadhuis: Plaatselijke Prijzen- commissie 78 uur. APOTHEKEN Zondags-, nacht- en avonddienst uitsluitend voor recepten Verenigde Apotheken, Willems- weg 86. Zijnen-Wartel, Mr. Franckenstr. 14. Causerie en demonstratie met de wereldbekende van RICHARD HUDNUT - New York door Mevr. THEA BLOK op Donderdag. 5 FEBRUARI a.s. van 8.1510.30 uur 's avonds in „DE VEREENIGING". Entree- kaarten verkrijgbaar bij de Nijmeegse Middenstandszaken. Advertentie) EXTRA EDITIE van NEDERLANDS NIEUWS de eerste beelden van de OPROEP AAN OF, KATHOLIEKEN - VAN NIJMEGEN In verband met de enorme schaden door-de watersnood van Zondag roept de Afd.Nijmegen v&i. het Ned. R. K. Huisvestings comité ,te 's-Hertogenbosch alle katholieken van Nijmegen op cm de slachtoffers van deze ramp te helpen, door het verstrekken van kleding, beddegoed, schoeisel, ver duurzaamde levensmiddelen enz. Deze kunnen bezorgd worden in het R. K- Parochiehuis, Van Slichtenhorststraat 81. Giften voor dit doel kunnen ge stort worden bij de Geldersche Spaarbank, Mariënburg 69. I-Iet Bestuur- van de Afd. Nij megen: W. F. W. v. d. Wagt, voor zitter; H. Leenders de Groen, secr.-penm., Javastraat 29, tel. 23330/23223; Dr. A. v. Grinsven, tel. 21495; Mej. M. Nolet, tel. 24993: Freule Tr. de v. d. Schuë- ren, Hermelijnstraat 51, tel. 24293. Ledenvergadering Nijm. Handels Vereniging De Nijmeegse Handelsvereni ging hield gisteravond in het Oranjehuis een ledenvergadering on dei voorzitterschap van de heer P. J. Kooy, die bij de opening der vergadering de leden opwekte naar vermogen de actie voor de hulpverlening aan de watersnood-slachtoffers te steunen. Ter vergadering wordt door meerdere leden de suggestie ge daan zo spoedig mogelijk over te gaan tot adoptie van een of meer getroffen gemeenten. Het bestuur heeft, hierover ter ver gadering reeds contact -opgeno men. met de burgemeester. Door de directeur van het PTT-kantoor was „mede van wege de ongunstige materiaal positie" afwijzend beschikt op het verzoek van het bestuur om een brievenbus te plaatsen op het Plein 1944. Het bestuur acht dit argument weinig steekhou dend (vroeger heeft ook een brievenbus in deze omgeving gestaan) en zal nu stappen on- dêrnemen bij het hoofdbestuur van de PTT te Den Haag. Het gemeentebestuur bleek slechts bereid te zijn een on gedekt nadelig saldo van 43 te betalen van de 17 September paketten-uitreiking. Dit nadelig saldo bleef nog over, nadat het garantie-fonds en andere midde len waren aangesproken. Aan het gemeentebestuur is medege deeld, dat de NHV als initiatief neemster van de actie het on gedekt saldo van 43 gulden ook nog wel voor haar rekening zal nemen Een onderzoek zal worden in gesteld naar .het verkrijgen van betere en ook latere verbindin gen van de omg. met Nijmegen, teneinde het bezoekers aan ge beurtenissen in de avonduren het gemakkelijker te maken naar hun woonplaatsen te kun nen terugkeren. In verband met het 55-jarig bestaan van de NHV zal op dë dag der oprichting, Woensdag 1 Juli, o.m. een grote optocht worden georganiseerd voor han del, industrie, Nijverheid en par ticulieren. Aan deze optocht zijn prijzen verbonden, welke door een deskundige jury zullen wor den toegekend. Iedere chauffeur ontvangt bovendien een plaquet te met NHV-embleem. 's Morgens om elf uur wordt op de plaats van oprichting der vereniging, de zaal van de Belvédère een bijeenkomst met genodigden ge houden. 's Avonds is er een samenkomst van de leden. Onderzocht zal worden of er mogelijkheden bestaan de weke lijkse veemarkt nieuw leven in te blazen. De aanvoercijfers zijn uitermate gering en naar de mening van het bestuur is het voor Nijmegen van groot belang, dat ook de veemarkt een grotere betekenis krijgt. JAARVERGADERING H. STEDE Zondagmorgen vond in Rooms Leven te Brakkenstein de jaar vergadering plaats van de ver eniging „De H. Stede", kring Nijmegen. De Voorzitter, Pastoor Schel- straete heette de afgevaardigden van meerdere plaatselijke afde lingen uit Gelderland, Limburg en Noord-Brabant welkom. De secretaris, de heer N. Chris ten bracht het jaarverslag uit, terwijl de heer M. Duives een finantieel overzicht gaf. De Stille Omgang voor deze afdelingen zal dit jaar plaats vinden in de nacht van 21 op 22 Maart. De landelijke intentie luidt „Dat in ons vaderland de Katholieken de eensgezindheid bewaren en de Christenen de eenheid mogen vinden". Als speciale intentie werd voor deze afdeling hieraan toegevoegd „God te bedanken voor het herstel der Kerkelijke Hiërarchie en Gods Zegen af te smeken voor het welslagen van het a.s. Maria Congres". Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het feit, dat steeds meer deelnemers de reis naar Amsterdam per autobus gaan maken. De prijzenpolitiek van de Spoorwegen, welke de vergade ring in dat opzicht onbegrijpelijk voorkwam, is hier niet vreemd aan. Men vreest nog een verdere teruggang van het aantal trein- deelnemers, vooral uit de omge ving. Per bus gaat men van huis naar Amsterdam voor ongeveer de halve prijs, welke de Spoor wegen berekenen, terwijl men bij het reizen per trein in vele ge vallen eerst per bus naar het dichtstbijzijnde station moet wor den vervoerd. Ondanks dat het Bestuur moeite heeft gedaan om een tariefsver laging te verkrijgen, zijn de prij zen der spoorkaartjes ten op zichte van het vorig jaar onge veer 10 a 15 duurder. Na een opwekkend woord van de Voorzitter werd de vergade ring gesloten. JUBILARIS BIJ DE DOBBELMAN N.V. Op 1 Februari j.l. herdacht de heer Th. R. A. van Berck, admi nistratief controleur van de buitendienst, hef feit, dat hij 40 jaar geleden zijn diensttijd bij deze onderneming aanving. Zaterdag j.l. vond temidden van familieleden, directie en het gezamenlijke personeel de offi ciële huldiging plaats. In sympathieke bewoordingen werd de jubilaris door de heer Dobbelmann, directeur, toe gesproken, waarbij de diensttijd de revue passeerde en met lof gewag werd gemaakt van de gro te toewijding, waarmede de heer v. Berck steeds in diverse functies o.a. als chef expeditie, zijn plicht vervulde in het belang van de zaak. Deze hartelijke woorden liet spreker vergezeld gaan van een welkom geschenk en de traditio nele enveloppe. Als hoogtepunt deed spreker voorlezing van het Koninklijk Besluit, waarbij aan de jdbilaris de erer-medaille in zilver ver bonden aan dë Orde van Oranje- Nassau werd toegekend. Namens het gezamenlijke kan toor- laboratorium- en fabrieks- personeel hield de Heer C. Struy- cken een toespraak. Een feestge schenk werd overhandigd. Als woordvoerder van de bui tendienst trad de Heer P. Suringa op, die de jubilaris eveneens schetste als een sympathiek en behulpzaam collega. Na dit alles dankte de Heer van Berck voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en niet min der voor de fraaie geschenken. Nijmeegse V olksmuziekschool 85 jaar De oudste Volksmuziekschool van Nederland staat in Nijmegen. In 1867 werd ze opgericht door de toenmalige muziekdirecteur W. Götz, dirigent van het Stede lijk Muziekcorps. Dat 85-jarig bestaan werd gisteravond in de kleine zaal van De Vereeniging herdacht met een uitvoering der leerlingen. Dr. J. Moormann hield vooraf een cau serie over de betekenis van de muziek voor de mens en het voorrecht voor eenieder, van een degelijk onderwijs te kunnen pro fiteren. Bij de gelukwensen be hoorde ook de aanbieding van een schoolklok, door de leer krachten, aan het gewaardeerde en prettig leidinggevende be stuur, bij monde van de directeur Piet Versloot, die met zijn staf van bekwame leerkrachten de oude traditie voortzet. Wat be tekent, dat de resultaten van een uitmuntend onderwijs algemeen zijn erkend en bekend tot de huidige leerlingengeneratie toe, de groep die behoort tot de dui zenden dankbare discipelen die op voortreffelijke wijze met de kunst der tonen zijn vertrouwd geraakt. Er is een nieuwe, rich ting, een verbeterde, gekomen in het muziekonderwijs. Eén voor bereiding tot het instrumentale. Dat het een verbetering is werd duidelijk aangetoond door een demonstratie van het Gehrels voorbereidend niuziekonderwij s door leerlingen uit de eerste en tweede klas onder leiding van Bart van Mechelen. Met belang stelling hebben we de lessen en de resultaten van de kundige leider gevolgd. Verschillende piano-leerlingen van Piet Ver sloot en Piet van der Staay droe- ■n hun solostukken en begelr dingen met smaak, kordaat en met goede techniek voor. De leer lingen van Netty Kolff en Her man Hiddink bewezen dat de vioolklassen in puike handen zijn. Twee jonge cellisten hebben onder toezicht van hun leraar, Henk Franke sonaten van Mar cello en Breval talentvol uitge voerd. Een trompettist heeft bij Hendrik Minderman beschaafd en vaardig leren blazen.. Hans Kropf speelde met een aanzien lijk gevorderde leerling een so nate voor twee clarinetten van Mözart, en Daan van Teeseling gaf met zijn gitaarleerlingen enige goed geslaagde ensembles. Daarbij noemen wij speciaal de Spaanse dansen door Rob van Teeseling. De begeleidingen werden af wisselend verzorgd door de leer lingen zelf, de leerkrachten Piet- Versloot, Piet van der Staay, Netty Kolff, en Otto Neyboer, welke laatste de danskla-ssen voor zijn. rekening nam. Het hoogte punt van het dansen was het slot van de avond, waarbij vier joncc dames de Twee Boerendansen, door de lerares Joszi Ihle met fantasie ontworpen, succesvol voor het voetlicht brachten. Een leerzame avond zowel voor de uitvoerendenals de vele toe- 12de ronde van UVS schaakcompetitie De uitslagen van de 12e ronde van schaakver. UVS zijn als volgt: VersteegenHoeboer 01, Bex- kensCroese 01, Borv. Hee- zen afgebroken, Glaap J.Koch 01,. GelsingBruens 01, v. d. Broek H.Bouwmeester afgebr., BrouwersMichels Jr. 01, ThomasRoosendaal 01, Mi chels Sr.Hermsen 10, Schou tenAltena 01, v. Mameren— Nooren afgebr., v. SoelenPeters G. afgebr. Afgebroken partijen: Bouw meester—Bruens 10, v. Soelen Peters A. C. 01. Woensdag 18 Febr. 13e ronde. SVT—UVS H Voor de competitie van de Oostelijke Schaakbond staat op het programma: S.V.T. I (Zeve naar)U.V.S. II. Voorts voor Woensdag 4 Febr. U.V.S. III— Huissen I, U.V.S. IVDodewaard I en voor Woensdag 11 Februari U.V.S. I—Oosterbeek I. Het vierde tiental van U.V.S. verloor met IVz2% van het tweede tiental van Tiel. De wedstrijd U.V.S. I—Ede I die was afgebroken met een voorlopige stand van 41 voor Ede is na onderlinge arbitrage opnieuw afgebroken met een voorlopige stand vgn 43 voor Ede en drie afgebroken partijen. Deze drie afgebroken partijen zijn voorgelegd aan de arbiters van de Oostelijke Schaakbond. Bijkantoren Geldersche Spaarbank ,Door de voorzitter van de Gel dersche Spaarbank, de heer M. J. Duives, zijn Zaterdag j.l. in te genwoordigheid van enige com missarissen en van de directeur de heer Leenders de Groen twee nieuwe bijkantoren en wel in Brakkenstein Heyendaalseweg 274, beheerder de heer G. van Herwijnen en aan de Graafseweg 317, beheerder de heer M. W. Zeitzen officieel geopend. Gedurende de korte plechtig heid merkte de voorzitter op, dat het Bestuur van de Geldersche Spaarbank reeds voor de oorlog plannen had gehad, om in de buitenwijken bijkantoren te ves tigen. Nu na de oorlog de buitenwij ken steeds verder uitgroeiden en het voor de inleggers door de verre afstanden steeds bezwaar lijker werd naar het Hoofdkan toor te komen, hetwelk vooïal voor de kinderen, die aan het schoolsparen meedoen, het geval was, had het Bestuur besloten in deze haar inleggers en school- spaarders meer service te geven door het openen van bijkantoren in de diverse buitenwijken. Het deed de voorzitter genoe gen, dat de heren v. Herwijnen en Zeitzen bereid waren gevon den als beheerders op te treden. De bijkantoren zullen geopend -zijn op Maandag van 10.301 uur en. Woensdag van 24 uur. De H. Ritencongregatie is bijeen geweest om te spreken over de verering van Paus Pius IX. Het was een van d« laatste voorbereidingen voor het eigen lijke proces der zaligverklaring. In het missiehuis van de Paters van het Goddelijk Woord is overleden Mgr. Henricus Leven, oud-apostolisch vicaris van de kleine Soenda-eilanden. De restauratie van de be roemde Sofia-kathedraal te Kiev is bijna voltooid. De kathedraal dateert uit het jgar 1037. hoorders, die met aandacht de verrichtingen van groot en klein hebben gevolgd en, getuige het gulle applaus, meeleefden. A. M. (Advertentie) GOEDE MAATKLEDING )S NIET DUUR Ook voor U Dames, hebben wij de Nieuwe Collectie stalen van Pejeha stoffen voor Manfel en Mantelcostuum ontvangen. W. Th. A. KNIJFF JOH. VIJGHSTRAAT No. 24 - TELEFOON 20756 Onder Rij kstoezicht gediplomeerd meester-kleermaker Voor het getroffen Moeders en meisjes bo- gebied ven de 20 jaar kunnen deze cursus gratis volgen. Donderdagavond om 11 uur is er in het Centrum Boomplantdag Theater een extra voor stelling van de film Li- Morgen is door de ge- melight met Charlie meentelijke Plantsoen- Chaplin. De opbrengst dienst een boomplantdag is voor het getroffen ge- georganiseerd. Om kwart bied bestemd en zal naar over 11 's morgens zul- het Nationaal Rampen- len de kinderen van de. fonds worden overge- Nutsschool bomen plan- maakt. ten in de Ger. Noodt- straat. Des middags om Kaderavond K.A.B. half drie zullen bomen wofden geplant in de Morgenavond om 8 uur Corduwenerstraat door begint in het K.A.B.-ge- kinderen van verschil- bouw de eerste kader- lende scholen uit deze bijzondere omstandig heden tot nader order uitgesteld. De Naïade gelicht Het 340 ton metende Belgische schip Naïade, dat op 29 Januari na een aanvaring op de Waal bij de Centrale Gelder land zonk, is gisteren door de fa. P. en H. Meyer te Nijmegen ge licht. Het schip, dat aanzienlijke averij opliep .bij de aanvaring, zal nu naar de scheepswerf van de fa. Jansen te Druten gaan voor repa ratie. avond van de K.A.B- Pater dr. A. Gerats MSC uit Heerlen spreekt dan over „Standen en klassen in de samenleving". omgeving. Staatscommissie kiesstelsel Er is een Staatscommis sie benoemd, die zal R. K. Boerinnenbond moeten onderzoeken in Kring Nijmegen hoeverre er behoefte Dinsdagmiddag 10 Febr. .bestaat aan een wijzi- te half 2 zal een studie- gjng van bestaand middag gehouden wor- kiesstelsel en aan een den voor de jongere wettelijke regeling van leden van de Kring Sip- de politieke partijen, megen van de Boerin- Voorzitter van*' dJe2e Ee ,1 Zn commissie is oud-minis- pfechtig Lof in de kapel t0r Teulings Twee Nrj- van de Zusters van Hal- F00gler?ren ma lo te Nijmegen. i de com- missie uit, n-1- prof. mr. Moedercursus f- Doffst0? 0" prof. mr. L. Schlichtmg. De aandacht van emi- St. Martinus grerende vrouwen en meisjes wordt gevestigd U_e gisteren aangekon- op de moedercursus wel- digde jaarvergadering ke vanmiddag om 4 uur van de R.K. Mil. Ambt. in het gebouw van het Ver. St. Martinus heden- Wit-Gele Kruis aan de avond in het R.K. Mili- Sint Annastraat begint, tair-Tehuis is wegens 5n Halve eeuw geleden Uit DE GELDERLANDER van 3 FEBR. 1903 NIJ.fllEEGSCHE PIANO- EN MUZIEK HANDEL Hetonder dezen titel bij de Nijmeegsche muziekbeoefenaars zoo uitstekend bekende magazijn van den heer HENRI C. DUPONT is van de In-de-Betouwstraat verplaatst naar de Van Welderenstraat 132, in een geheel nieuw gebouwd, ruim en sierlijk winkelhuis nabij den ingang der straat aan den kant der Molenstraat. Muziekbeoefenaars sporen wij aan, in het nieuwe, keurig ingerichte en wel voorziene magazijn een kijkje te nemen, te meer wijl de ondernemende eigenaar ieder bezoeker een exemplaar cadeau doet van een' „Marche burlesque" voor piano, opzettelijk voor hem gecomponeerd door niemand min der dan Joh. Wagenaar, den componist van „de Schipbreuk", „de doge van Venetië" enz., en sierlijk gedrukt bij Breitkopf en Hartel te Leipzig. Advertentie HEROPENING Dinsdag 3 Februari 1903 van de Nijmeegsche Piano- en Muziekhandel HENRI C. DUPONT Van Welderenstraat 132

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2