Honderden wachten wanhopig op reddingbrengende boten EEN UUR LOON AFSTAAN Koningin en Prinses Wilhelmina trekken door overstromings-gebied Overstroming ook in Geen Carnaval Hulpverlening op grote schaal uit binnen- en ook uit het buitenland DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft een speciaal bureau „Wa tersnood" ingesteld, dat gevestigd is op de Princessegracht 27 te Den Haag. De leiding van dit bureau berust bij de heer J. C. Japikse, oud-directeur van het voormalige centraal-distributiekantoor, die de verschillende acti viteiten van het Ned. Rode Kruis ten behoeve van de watersnood coördineert Alle aanvragen voor materiële hulpverlening komen bij dit bureau binnen en worden ten spoedigste door de verschillende diensten uitgevoerd. Aanbiedingen voor materiële hulpverlening komen eveneens bij dit bureau binnen en worden daar gecoördineerd. De telefoonnummers zijn: 184790, 184791 en 184792. De zendingen kleding en andere materiële goederen komen in zo grote getale bij de intendance van het Nederlands Rode Kruis binnen, dat de Houtrusthallen, als opslagplaats in gebruik genomen, niet voldoende ruimte bieden. Nu zijn de koninklijke stallen evenals het circus en een deel van de remise van de H.T.M. Fruitweg ook beschikbaar gesteld. Onder leiding van de territoriale bevelhebber, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, vechten 16.000 militairen naast de burgers tegen het opdringende water. Er wor den nog 20.000 militairen in reserve gehouden. Marine-boten uit Rotter dam en Vlissingen zijn reeds giste ren begonnen met hulpverlening. Af delingen van de Marine in Den Hel der zijn over zee en door binnen-wa- teren naar de noodgebiedeq gegaan. Magazijnen van het leger zijn inge schakeld. De „mobilisatie" van het Neder landse leger is gisteren volkomen ge slaagd. Ongeveer 12 uur na de oproep van de staf-chef, generaal Hasselman, rijkswerf te Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. Heden vertrekt het schip naar Am sterdam, waar het snel tot nood hospitaalschip zal worden ingericht. Een millioen door landbouw en zuivelbereiding toegewezen. Het Nationaal Rampenfonds deelt mede: Zo juist is 1.000.000 toegewezen gekregen als bijdrage van de geor ganiseerde Nederlandse Landbouw en de georganiseerde Nederlandce Zuivelbereiding, ter leniging van de nood in de door de stormramp ge troffen gebieden. Het geld wordt ge- waren vrijwel alle troepen op de l nomen uit het Zuivelfonds. plaats van bestemming. Het leger ver leent alle bijstand. De leiding van het reddingswerk is in handen van de burgerlijke overheid. Het leger houdt geneeskundige en transportcolonnes in gereedheid voor het geval de burgerlijke autoriteiten er behoefte aan mochten hebben. SCHEPEN INGESCHAKELD Het hospitaalkerkschip De Hoop" is uit Amsterdam vertrokken met als voorlopige bestemming Hellevoet- sluis, alwaar het instructie zal krij gen van 't Nederlandse Roode Kruis ter inschakeling bij de hulpactie. In totaal waren vijftig visserssche pen van allerlei grootten en types uit IJmuiden vertrokken en stoom den zwaar bemand en geprovian deerd op naar het Zuiden met be stemming Zierikzee. De schepen zul len proberen het geteisterde Zeeuws- Vlaanderen te helpen. Met deze vloot hoopt men tienduizenden personen te kunnen evacueren. Ook uit de an dere havensteden zijn vele boten ver trokken. Britse vaartuigen onderweg Een vloot van landingsvaartuigen en motorbarkassen met Britse- en Belgische bemanningen is van Duits land uit onderweg naar de over stroomde gebieden in Nederland, aldus is door het Britse Rijnleger me degedeeld. De vloot bestaat uit der tien landingsvaartuigen en drie mo torbarkassen, die door Belgen zijn bemand. De „Royal Air Force" heeft door middel van de Britse Luehtmaoht- attaehé te Den Haag 500 man met genie-uitrusting en voorraden en 'n medische afdeling aangeboden. Hulp uit vele landen Een van onze grootste internationa le bedrijven stelde een half millioen beschikbaar. Verder kwamen gisteren binnen van enige bedrijven 100.000 en een overstelpende stroom van bijdragen, variërende van 25 ct. tot enige tien tallen guldens. Het adres van het nationaal ram penfonds is Statenlaan 81, Den Haag, giro 9575. EEN UUR LOON AFSTAAN Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich in een gister avond te Amsterdam gehouden spoed vergadering beraden over de eerste hulp, die het Nederlandse bedrijfsle ven in al zijn geledingen zou kunnen verlenen aan de slachtoffers van de nationale ramp, die ons land heeft getroffen. Het bestuur van de Stichting van de arbeid besloot een dringend be roep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood, die over zovele tienduizenden is gekomen, de navolgende maatregelen ten uitvoer te brengen: 1. Door alle werknemers zal nog de ze week via hun werkgever een bijdrage worden gertort in het Na tionaal Rampenfonds ten bedrage van tenminste één uur loon of sa laris. welke bijdrage door de werk gevers met 'n gelijk bedrag wordt verhoogd. 2. Oo een bedrijfstaks- of omdeme- mingswijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste acht uur worden overgewerkt. Hetgeen daarmede verdiend wordt, zal ver hoogd met een geliik bedrag van de zijde van de werkgevers, even eens worden afgestaan aan het Nationaal Ramoenfonds. Inveval overwerk niet mogeliïk is, dient er naar te worden gestreefd od ande re wijze door een offer een gelde lijke bijdrase van ongeveer gelijke erootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de stichting is er 'Hh van bewust, dat het on deze wij ze biieen te brengen bedrag slechts in zeer beoerkte mate aan de werke lijke nood tegemoet komt. Het be sloot derhalve zich t.z.t. nader te be raden over eventueel verdere maat regelen. DE INZAMELING. Overal in den lande worden al gro te hoeveelheden kleren, schoenen, dekens, lakens enz. voor de nood ge bieden ingezameld. Het is de bedoe ling dat men briefjes aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of nummers. De verdeling onder de getroffenen zal daardoor aanmerkelijk worden ver sneld. Er is vooral grote behoefte aan dekens en lakens. Alles wat ingezameld is, dient te worden gezonden naar de intendance van het Nederlandse Roode Kruis, Fluwelenburgwal 19, Den Haag. In het vacantiedorpje Jaywick nabij Clacion in Essex, verloren 8 mensen het leven en werden duizenden dak loos door de overstromingen. Op sommige plaatsen, in de omgeving van Jaywick, staat het land van 10 tot 12 voet onder water. Ieder, die daartoe in staat was, moest helpen, kinderen, ouden van dagen, vrouwen en mannen te redden. Brandweerlieden brengen de inwoners van Jaywick in veiligheid. EEN STOMME BEDE OM HULP H.M. de Koningin verliet gister-arriveerde zij des middags in Hoe morgen om 7.00 uur Soestdijk voor j dekenskerlce. Vervolgens begaf zij een nieuw bezoek aan de geteisterue zich naar Kruiningen, Hansweert- gebieden. Na een kort oponthoud in Cost, Goes en andere plaatsen. Den Haag heeft H.M. zich in Dor- j Via de Sloepolder ging zij vervol- drecht ingescheept op een vaartuig gens naar Walcheren. Om half zes van de Rijkswaterstaat. Het eerste j arriveerde zij in Vlissingen. In Mid- doel was 's-Gravendeel, waar de delburg heeft zij de nacht doorge- Koningin de evacuatie aanschouwde en gesprekken voerde met de burge- meester, een aantal dokters en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar H.M. zich onder- 1 hield met vele evacué's, die in een café waren ondergebracht. In Middelharnis waadde de Ko- ningin met waterlaarzen door het wa- ter om het gemeentehuis te bereiken, j waar zij zich liet voorlichten over de situatie. De Koningin keerde om 19.00 uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Rotterdam, waar zij achtereen- volgens de evacuatiecentra in het I bracht. In alle gemeenten onder, hield zij zich met nabestaanden van de slachtoffers, met autoriteiten en met werklieden, die bezig zijn de dijken te dichten of te herstellen. Vandaag gaat Prinses Wilhelmina via Veere en Kamperland naar Zuid-Beveland. Ook zal zij een bezoek aan Zierikzee en aan andere gemeenten op Schou- wen-Duiveland brengen. GARNIZOENSCOMMANDANT VAN MAKASSAR DOODGESCHOTEN. Zaterdagavond is de plaatselijke militaire garnizoenscommandant vani Makassar, kapitein W. E. Sumati, in zijn huis doodgeschoten door een vijf tal onbekenden. De aanvallers stop ten met een jeep voor zijn huis, waar na twee hunner het huis binnengin gen en drie vuurstoten uit automati sche wapens gaven. Luitenant Matu- lessy, die zich in huis bevond, werd eveneens gedood, mevrouw Matu- lessy werd gewond. SPOORWEGONGELUK IN WEST-DUITSLAND. Bij het station Heutingsheim na bij Ludwigsburg in Noord-Wuerttem- berg zijn Maandagavond twee perso nentreinen in botsing gekomen. Voor zover bekend zijn ongeveer 16 rei zigers zwaar gewond. ,?ena o„s we verdrin-1 van de ondiepten, die 2,j -et» j Engeland nationale Tafflp Duiveland. Om 21.00 uur gisteravond was H.M. op Soestdijk terug. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Koningin heden opnieuw de geteisterde gebie den bezoeken. i vail uc uiiuig^ttii, mc ken". passeren en de auto's zouden weg- i vluchtelingen Dit is de ongesproken roep, die hetzakken in de diepe delen, die ook Duiveland. verdronken Nederland uitschreeuwt voorbijgegaan moeten worden, voor naar zijn gespaarde landgenoten en dat men de stakkers bereikt heeft^ bet achterland doet gigantische po- j Men heeft gisteren met amphibie- gingen om deze bede van mensen in j en rubberbootjes getracht de zee doodsnood te beantwoorden, maar 't i haar prooi te ontrukken, maar wat gaat te langzaam en de hulp is nietdoet men met een tiental bootjes te- voldoende. gen het angstgeschreeuw van dui- r-,„ In de eerste uren na de ramp heeft- De Amerikaanse en Canadese am- niemand bij benadering een indrukToch wordt er manhaftig werk ÜCÜnü?(Vc cxry r<Pwi4r*A „r.-.1-0 1_ -rw zenden? bassadeurs en de Britse zaakgelas tigde hebben daadwerkelijke steun aangeboden. De Franse en Belgische regeringen hebben troepen ter be schikking gesteld. De Amerikaanse generaal, Manton Eddy, opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in Europa, is Maandag uit Wiesbaden naar Den Haag gevlogen om een in zicht te verkrijgen over de hulp die het Amerikaanse leger zal kunnen verlenen. Hij heeft ruime toezeggin gen gedaan. De Duitse Bondsregering heeft medegedeeld, dat de Duitse ri vierpolitie motorboten en pomp-in- stallaties ter beschikking van de Ne derlandse autoriteiten stelt. „PIET HEIN" WORDT HOSPITAALSCHIP. Op koninklijk bevel wordt het ko ninklijke jacht „Piet Hein" op de gekregen van hetgeen er zich in het verdronken gebied afspeelde. Nu is de ramp bijna drie dagen oud en nog steeds zijn er onafzienbare gebieden, waarvan men nog practisch niets weet. Hele dorpen zijn door de zee verzwolgen en men kan slechts gissen. De assistentie, die het achterland onmiddellijk gegeven heeft en die in steeds koortsachtiger tempo opge voerd wordt, komt voor honderden te laat. Gisteren zijn tientallen red ders in kleine bootjes door de woeste watervlakte gestoten om te zoeken naar mensen, die met de moed van een wanhopige, zich staande houden, terwijl zij geen ander steunpunt meer hebben, dan een door water over spoeld dak. Er zyn echter gebieden, die nog steeds practisch onbereikbaar zijn. De boten lopen vast in de modder verricht. De mariniers, marine en commando troepen werken 's nachts zoveel als enigszins mogelijk is, met zoeklichten verder; burgers, meisjes en vrouwen, studenten en padvinders grijpen verbeten naar de roeispanen van wrakke roeibootjes en wagen zich met levensgevaar op de kolkende wa termassa. Hun dikwijls ondeskun dige strijd met de elementen wordt met succes bekroond, omdat zij een bijna bovenmenselijke kracht krijgen door het besef, dat hun hulp wel licht nog een van de velen, die met zijn laatste kracht zich aan een boom top of op een krakend dak staande houdt, kan redden. Grote vloten schepen vertrekken naar het verdronken gebied. Uit alle delen van Nederland worden tiental len schepen op vrachtwagens aange voerd om daar de strijd op te nemen. Nederland geeft geen kamp. De grote Ahoy-hal te Rotterdam was in gereedheid gebracht voor de ontvangst van de getroffenen uit de overstroomde gebieden, die in groten getale Rotterdam binnenkomen. Enorme hoeveelheden voedsel, kleding, bedden en andere goederen zijn in deze hal ondergebracht, ter leniging van de eerste nood van de slachtoffers. De binnenkomenden worden er liefderijk verzorgd, door U.V.V.-sters, padvinders en -sters. Een algemeen overzicht van de Ahoy-hal, waar de mensen een veilig onderdak vinden. Rondreis van Prinses Wilhelmina. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft het gistermorgen aangevangen be zoek door de geteisterde gebieden in Zeeland voortgezet. Met de veerboot Prins Willem I Maar voor de duizenden, die uitzicht loos staren over de oneindige, grauwe watermassa, kunnen deze goede be doelingen dikwijls geen redding meer brengen. Hun nood is zo groot, dat iedere minuut uitstel te veel is. „Zend ons boten, of we verdrin ken" is hun stomme klacht, totdat eindelijk in de verte een klein licht- puntie de komst van een redder aan duidt, oftotdat de meedogenloze watermassa een einde maakt aan hun lijden. Helpt royaal! Giro 9575 Ingesneeuwde dorpen in Limburg In het zuidelijkste puntje van Zuid-Limburg zijn de vier dorpjes Ilolset, Harles, Kottesen en Game- rig ingesneeuwd. Ploegen arbeiders, van in totaal 80 man, zijn gisteren uit Maastricht en Kerkrade uitgerukt om de bevolking, welke reeds drie da gen van de buitenwereld was afge sloten, te ontzetten. Op vele plaatsen in de dalen ligt de sneeuw meer dan 2 meter hoog. De telefoonverbindingen met deze dorpen zijn nog steeds verbroken meldde de „Volkskrant". De electri- sche stroom is uitgevallen. Een aan tal guto's en een bus die zich tijdens de sneeuwstorm in deze omgeving bevonden liepen vast en zijn volledig in de sneeuw bedolven. De besturen van de Carnavals-ver enigingen in de steden van Noord- Brabant en Limburg hebben besloten alle feestelijkheden af te lasten, en zoveel mogelijk het Nationaal Ramp fonds te steunen. HET ONGELUKKIGE EILAND CANVEY De springvloed, die de Noordzee kusten dezer dagen heeft getroffen, heeft in Engeland reeds bijna 300 slachtoffers gemaakt. Premier Churchill verklaarde Maandag in het Lagerhuis, dat het nog niet mogelijk is de totale omvang van de ramp te meten. Het is echter duidelijk, zo zei hij, dat de ramp op nationale grondslag en als een na tionale verantwoordelijkheid zal moe ten worden bestreden. Heel erg is het op Canvey, een eilandje in de Theemsmonding, dat onder de zeespiegel ligt. Het werd in 1622 drooggelegd door de Nederlan der Cornelius Vermuyden. Er woon den 13.000 mensen, van wie er meer De deneutralisering van Formosa Britse functionarissen hebben reeds bij de Amerikaanse regering blijk gegeven van hun bezorgdheid over de militaire en politieke gevolgen van Eisenhowers besluit tot deneu tralisering van Formosa. Dit zou vol gens Reuters correspondent reeds vorige week zijn geschied, toen de Britten van Eisenhowers besluit op de hoogte werden gesteld. Men gaf duidelijk blijk van ont stemming over het feit, dat Groot- Brittannië niet van tevoren over dit besluit geraadpleegd was. Naar ver luidt zou van Britse zijde aan de Amerikanen te kennen zijn gegeven, dat de Britse regering een ongun stige politieke terugslag van het be sluit in de V.N. en in sommige Azia tische landen, zoals India, vreest. Uit Londen wordt gemeld, dat le den van de Labourpartij Maandag in het Lagerhuis openlijk hun afkeuring over Eisenhowers besluit te kennen gaven, alsmede over de manier waar op dit was genomen. Premier Churchill wilde Maandag nog geen commentaar leveren. Minis ter Eden zou vandaag een volledige verklaring afleggen. Van bevoegde Franse diplomatieke zyde werd verklaard, dat Eisenho wers besluit voornamelijk diende om de Chinese communisten de bescher ming te ontnemen, die zij van de Amerikaanse zevende vloot genoten. Men verwachtte overigens geen uitbreiding van het conflict in het Verre Oosten, daar de Chinese na tionalisten niet zonder Amerikaanse hulp een aanval zouden kunnen be- ginnen. dan honderd zijn verdronken en 500 worden vermist. Men heeft een hon derdtal stoffelijke overschotten ge borgen, maar er drijven nog. steeds ontzielde lichamen rond. Laagvliegende vliegtuigen werpen zandzakken uit op de meest bedreig de plaatsen. In de stad Sheerness, waar 16.000 mensen wonen, hebben de kranen gisteren slechts ééru kwar tier water gegeven. De inwoners stonden in een kilometerlange rij te wachten bij een tankwagen, die ge zuiverd water aanvoerde. Men redde een meisje in Hunstan ton, dat haar ouders en drie broers had verloren. Zij was de enige voor wie nog plaats was in de reddingboot, die het huis voorbrkwam, waar de familie op het dak zat. Toen de boot terugkeerde was het huis onder de golven verdwenen. Engelse reders wachten in angsti ge spanning op nieuws-van meer dan 230 vissersvaartuigen, die tijdens het weekeinde op zee door de storm zijn overvallen. Vele vaartuigen bevonden zich in het spoor van de orkaan op de Noordzee ter hoogte van Schot land. Kristal voor televisieontvangers Een paar jaar geleden werd we reldkundig gemaakt, dat een nieuw kristal van uit zinkerts gewonnen germanium-metaal in vele gevallen in staat is radiobuizen (lampen) te vervangen. In het beginstadium van de radio werden eenvoudige kristal len veelvuldig toegepast. Bij het voortschrijden van de electronische techniek werd het kristal door de ra diobuis in steeds langer wordende reeksen van typen en vormen ver vangen. Het kristal verdween naar de achtergrond. Het germaniumkristal echter heeft nieuwe, nog niet geheel te overziene, mogelijkheden geschapen. Het wordt in apparaturen van vliegtuigen, bij zondere radiotoestellen en tal van radar- en andere installaties toege past. De voordelen zijn een bijzonder laag stroomverbruik zo dit al no dig is een bijzondere selectiviteit, geringe omvang en gewicht en een lange levensduur. De Radio Corporation of America is er thans in geslaagd, ontvangst buizen van een televie-ontvanger te vervangen door germaniumkris- tallen. Alleen de beeldhuis de ka- thodestraalbuis is in deze ontvan ger nog gehandhaafd. Het laborato rium van de RCA acht deze ontvan ger geschikt voor fabriekmatige pro ductie. Men berekent dat een ger- manium-televisietoestel ongeveer d helft zal kosten van het thans gang bare, vergelijkbare type.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5