R IJ N S 1 REEK Een nieuwe gesel, die oorlogsleed nog verre schijnt te overtreffen LORRIE Prins Bernhi New ard sprak te York DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RITN Reeds ƒ31.800 voor noodgebiedeu De hedenavond in allerijl door het gemeentebestuur georganiseerde huis aan huis lyst-collecte heeft volgens do eerste telling reeds f 31.800 opge bracht. Hierbij komen nog enkele toegezegde grote giften en de op brengst der collecte to Aarlander- veen. Men heeft goede hoop, dat het totaal van de inzameling te Alphen aan den Rijn, als ook de straatcol lecte zal zijn gehouden, om en nabij dc 40.000 zal bedragon, waarbij dan nog geen rekening is gehouden met de inzameling bij industriëlen. Liefdadlghek's-conccrt voor nood- gebieden Op initiatief van de heer Chr. A. v. d. Mark, Stevinstraat 10, tel. 2537, zal het R. K. Gemengd Koor „St Bonifacius" in Avifauna binnen kort een liefdadigheids-concert geven ten bate van de door de watersnood getroffen gebieden en haar bevol king. Hieraan zal ook het Rijnlands Symo'honie orkest van de heer B. Lemkes, zijn medewerking verlenen. Vertolkt zal worden het onlangs ge geven programma, waarin enige wij ziging zal worden aangebracht. „St. Bonifaciuskoor" vergaderde •Onder voorzitterschap van de heer J G. J. Sehrama hield 't R.K, Gem. Koor „St. Bonifacius" Maandagavond in de St Josephzaal haar jaarverga dering, welke ook werd bijgewoond HILLEGOM R.K. Leeskring. Onder de be scherming van St, Joseph en St: Martinus is een R.K. Leeskring opge richt voor dames en gesticht door dames. Het aantal ingeschreven le den is zeer aanzienlijk; clubjes van 6 zijn gevormd. De leeskring is geheel zelfstandig, zodat men niet bij een of andere organisatie behoeft te staan ingeschreven als lid, om van de boe ken gebruik te maken. We zouden in plaats van de naam .R.K. Leeskring', ook kunnen zeg?en ,het goede boek". De nieuwe instelling zal zonder twij fel een zegen zijn voor de gezinnen. Ambtswoning burgemeester. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is goedgekeurd, dat er voor de bur gemeester een nieuwe Ambtswoning wordt gebouwd. Het heeft heel lang geduurd eer alles in kannen en krui ken was. Aanvankelijk zou de be staande woning aan de Weeresteen- straat worden verbouwd; nu wordt deze afgebroken en op dezelfde plaats een m'oderne villa gebouwd. Voor de gemeente heeft het besluit van G. S. nog het voordeel, dat twee huizen boven het vastgestelde bouw volume mogen worden gebouwd. Geb.: d. van J van Kampen en M. E. J. Keijzers; z. van.P Freeke en W. van der aWl; d. van H. Kloek en A Bouwknegt; d. van A. de Geer en E. M. Hopman; z. van G. C. van Haaster en W. J. de Jong. Ondertrouwd; A. Korringa en M. van Zanten, Getr.: A. Griekspoor en G. van Bemmelen; F. J. J. A van der Biezen en M. Vijfhuizen; A. Nederstigt en G C. Lieverse; A. C. B. van Saase en C. Nieuwenhuizen. DE ZILK BUS GEKANTELD Maandagmorgen moest de Bus Haarlem'Den Haag bij de Tilten- berg uitwijken voor 'n zware vracht auto. De bus kantelde en kwam in de laagte terecht. De buspassagiers kwamen met de schrik vrij. Met een kraanwagen werd de bus weer op de begane grond gebracht. "WÏ1K AAN DEN RITN Hulp noodgebiedeu. Voor de slachtoffers in de getroffen gebieden werd hier gisteren in allerijl een in zameling gehouden, die als volkomen geslaagd kan beschouwd worden. Aan diverse goederen, kleren, schoei sel, enz. enz. werden twee auto's af geladen en in contanten werd ƒ4064,61 geofferd. NOORDWITK KIEST KOTTER WEER ZEE? De kotter „Ouddorp 13'', die te Noord wijk op het strand word ge slagen, zal men trachten zeewaarts te slepen .aldus een der opvarenden. door de beschermheer, deken L. H. Nieuwenhuizen. Uit het jaarverslag van de 2e se cretaresse, mej. C. Touw, bleek, dat de vereniging in ledental vrijwel stabiel is gebleven. Er waren de laat ste jaren wel opmerkelijke mutaties voor bedanken en opgave van nieu we leden. Dit laatste vervulde de di recteur, Chr. A. v. d. Mark, wel met enige zorg. Aanwinst van nieuwe le den is prachtig, mits dc ouden vol houden. Uit het jaarverslag van de penn., de heer Th. J. van Leeuwen, bleek, dat de kasmiddelen, mede door de laatste uitvoering in Avifauna, tot bijna aan de bodem zijn ingeteerd. Er kon niettemin met dankbaarheid op het welslagen van dat operette concert worden teruggezien. Op een desbetreffende informatie verklaarde de voorz., dat zowel St. Bonifacius als het Rijnlands Sympho- nie-orkest, waarmede prettig is sa mengewerkt, zelfstandige verenigin gen zijn. De voorz. stelde voor, de contri butie op 1,te handhaven. In de nieuwe kascontrólecommissie werden benoemd mej. M. van Vliet en de heer N. Spaan. De periodiek aftredende bestuurs leden, mej. M. Slingerland, secreta resse cn de heer J. G. J. Sehrama, voorz., werden bij acclamatie herko zen. Besloten werd, 0,25 per maand te offeren voor het muziek-fonds, waardoor de leden individueel eigen domsrecht krijgen op hun partijen. Een commissie wordt gevormd voor werving van donateurs. Ook leden kunnen worden aangenomen. De zangvereniging geeft 11 Febr. te Boskoop een reprise van het te Alphen gegeven operette-concert m.m.v. Rijnlands Symphonie-orkest. Wegens vertrek van de heer A. Spaan, werd de heer A. v. d. Aar tot bibliothecaris benoemd, met dankbe tuiging aan zijn voorganger, die naar Amsterdam is verhuisd. De directeur, de heer Chr. A v. d. Mark, ontvouwde enkele toekomst plannen. Onder andere zeide spr., dat het koor zal worden ingeschakeld in de „Kromstaf"-actie, om t.z.t. de Alphense inzamelings-actie voor de KRO te onderstrepen. Hiertoe zal o.a. het „Dominum salvum fac" van Nico Schuurman worden ingestudeerd. Ook voor de viering van het 12e eeuwfeest van St Bonifacius, de pa troonheilige van de kerk, zullen pas sende werken worden ingestudeerd. HDC Onder leiding van de heer M. de Groot, voorz., hield de Hoornse Damclub haar jaarvergadering. De voorz. liet het wel en wee van HDC in het afgelopen jaar de revue pas seren. Hieruit bleek, dat HDC enkele goede spelers, wegens vertrek, aan andere gemeenten moest afstaan. Hierdoor zal het HDC moeilijk val len in de hoofdklasse staande te blijven. Overigens beschikt men over een behoorlijk ledental. Financieel heeft HDC niet te klagen. In verband met het 20-jarig bestaan zullen en kele dam-evenementen plaats vinden De ere-voorzitter, de heer E. Meg- chelse, die 20 jaar lid van HDC is, ontving een kistje sigaren. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. Looijenstein en T. Ver- gunst herkozen. In de vacature, we gens vertrek, van de heer De Vos, werd de heer W. Baart gekozen. Binnenkort zullen de wedstrijden aanvangen voor het persoonlijk kam pioenschap van Alphen. 25-Jarig jubileum Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. van Wieringen, wonende aan de Woubrugseweg, in dienst trad by de fa. D. van Oordt en Co. N.V. Dak- pannenfabriek. De jubilaris werd 's morgens in zijn woning bezocht door de heer M. M. van Oordt, die de gelukwensen van de directie aanbood en een enveloppe met inhoud overhandigde. Het kan toorpersoneel zond een bloemstuk en de collega's van de fabriek schonken een tafelkleed, rookartikelen, en een bloemstuk voor de echtgenote. De fabriekskern bezocht de jubi laris en de heer Jac. van Rijswijk feliciteerde namens hen de jubileren de collega. Geb.: Ivonne H. J., d. v. J. v. Kreu ningen en H. J. Janszen; Cornelia, d. v. J. Hoogeveen en J. van Dijk; Eel- co, z. v. B. J. Slofstra en R. Banning; Pietje J., d. v. C. J. Guldemond en J. Verbree; Willy G., d. v. J. Groot en J. van der Helm; Laura M., d. v. L. Toespraak van dr Kortenhorst in Tweede Kamer DOOR CHARLES GARVICE 88) Gedurende het diner kon Lorrie haar ogen niet van de oude man af houden Guy zat tegenover haar. en een of tweemaal rustte haar blik op zijn knap gelaat; maar vanavond scheen zonderling genoeg, speciaal de vader haar te interesseren, de statige zeer beschaafde patriciër. Hij fasci neerde haar, die oude man, die om zijn kasteel te redden zijn zoon dwong om een rijke erfgename te trouwen en die haar hart had gebro ken. De dames gingen naar de salon en Lorrie sloop weer naar haar hoekje. Zij hoorde niets van het praten der andere dames, zij herinnerde zich ternauwernood, waar zij was; de stem van de oude man klonk na in haar oren; zij kon hem' niet uit haar gedachten verdringen. Heel spoedig kwamen ze weer bin nen; de graaf leunde op Guy's arm. De dames maakten veel werk van hem en lady Farnham duwde een stoel vlak bij het vuur. De stoel stond dicht bij Lorrie en toen de oude man er in ging zitten, keek hij haar aan. „Ik zal de warmte van het vuur tegenhouden, kindlief," zei hij. Het was de eerste maal, dat hij met haar sprak en Lorrie Lorrie, die brutale kwajongen! moest werkelijk even wachten voor ze haar stem voldoende in bedwang had om te kunnen zeggen: ,.ïlt ben niet koud, mylord." Lorrie's stem was een van de grootste wapenen, waarmede de he mel haar had bedeeld en toen de hel dere, muzikale stem' in zijn oren klonk, keek de graaf haar wat oplet tender aan. „Ik geloof niet, dat ik al eerder 't genoegen had u te ontmoeten, juf frouw en hij aarzelde. „Neen," zei Lorrie. ,.Ik heb u nóg nooit gesproken, mylord." „Bent u een vriendin van lady Farnham?" „Ik ben een achternichtje van la dy Collop haar gezelschapsjuf frouw,' antwoordde ze. Hij keek naar lady Collop en er was grote belangstelling in zijn ogen, toen hij ze weer naar het lieve ge zichtje wendde. „Vergeef mij mijn nieuwsgierig heid," zei hij op de toon van 'n man, Tuinenburg en M. van Wilgen; An- thonla, d. v. G. Tijsterman en J. Wijfje; Maria J. E. C., d. v. M. Kletfn en E. S. Klarenbeek; Dirkje, d. v. P. Kleijn en Jannie Koetsier; Wilhel- mina C., d. v. P. Kastelein en C. H. Pels; Maria J., d. v. C. P. Verburg en L. van Dieijen. Huwelijksaang.: Wilhelmus C. Beuk 22 jaar en Anna Chr. van Frankfoort 25 jaar; Theodoras Colla, 23 jaar en Agatha J. J. Witjes, 23 jaar. Huw. Jacobus C. Borsje, 29 jaar en Jozepiha C. W. Versteeg, 24 jaar; Jo seph J. A .M. Guns, 24 jaar en Hen- drikje Lok, 20 jaar; Hendrik Brou wer, 24 jaar en Maria M. Verschuur, 27 jaar; Dirk Jan Verkade, 20 jaar en Cornelia Schellingerhout, 18 jaar. Lamibertus W. Leeuwenhoek, 32 jaar en Guurtje Minnee, 23 jaar. Overl.: Margaretha M. Maarschal- kerweerd, 76 jaar, eehtg. van H. Meijer; Pancras Eikelenboom, 70 jr. BODEGRAVEN Stormschade. Behalve de vele dakpannen, die Zondagmorgen de straten hier en daar bedekten, en de verdwenen of gebroken ruiten, zijn vele lekkages. Het grote toegangshek tot het Estoterrein is afgeknapt en véle bewoners gehandicapt door de omgewaaid. Evenzo de omrastering van de tennisbaan. Het glazen dak tussen Patronaatsgebouw en school is ingestort. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De Roode Kruisploeg trok 's morgens naar de getroffen gebieden bij Krimpen Dammen. De uitslagen van de tweede ronde van de bedrijfs- en verenigingswedstrijden, georgani seerd door de plaatselijke damclub O.G B. luiden: Voetbalver. Bodegra venRijkspolitie 64; Oud-leden Turken burg I 64; Turkenburg II Kappers 010. De stand in deze competitie is thans: 1. Kappers; Voetbalver Bode graven; 3. Rijkspolitie; 4. Oud-leden; 5a Hero de Groot; 6. Turkenburg 1; 7. Turkenburg 2. Schaakclub „Bodegraven". Bo degraven 1 speelde een competitie wedstrijd tegen Vriendenschaar 1 uit Leiden. De gasten kwamen met 9 man en 4 invallers. Dat verklaart grotendeels de zege voor Bodegraven. De voorlopige uitslag is 62, terwijl de 2 afgebroken partijen ook wel winst zullen opleveren. Geboren: Jacoba Johanna dr van M. v. d. Brink-v. d. Stelt; Wllhelmi- na Johanna Elizabeth dr van J. Ver- kley-Keijzer; Cornelis zn van C Stam-Verburg; Jannigje dr van C. Baelde-Blok; Petrus Gerardus zn van G. Humme-Slof; Marinus Pieter An- toon zn van W. v. Velsen en D Ver sluis; Dirk zn v. A. Kaptein-Broeck- aart, Ondertrouwd: Willem Bezemer 21 jr en Huibertje Hoek 22 jr. Getrouwd: Cornelis Josephus v. d. Meer 33 jr en Anna Johanna Clazi- na Zwanenburg 27 jr; Johan Anto- nie Dil 22 jr en Elisabeth Lijntje Beije 21 jr. Overleden: Cornelis Helsloot 24 jr, ongeh,; Margretha Johanna Moons, 54 jr. BOSKOOP Hulpverlening voor de geteisterde gebieden. Uitgaande van het ge meentebestuur werd gistermiddag een aanvang gemaakt met de inza meling van geld en goederen ten be hoeve van de slachtoffers van de watersnood. Blijkens de voorlopig opgemaakte gegevens is reeds een flink bedrag aan geld ingezameld, terwijl de voorraad kleding steeds groter wordt. Ook voor het huisves ten van geëvacueerden hebben reeds vele ingezetenen ruimte en bedden beschikbaar gesteld. Jeugd Gemeenteraad. Naar wij vernemen worden door enkele per sonen pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een jeugd-gemeenteraad. Het ligt in de bedoeling om uit de verschillende politieke groepen, die thans in de ge meenteraad vertegenwoordigd zijn. een aantal jongelieden te recrateren, die voor éénmaal in een openbare zitting een officiële raads-agenda zullen afwerken. Jacob Gersie t Op 82-jarige leeftijd is te Bussum overleden de heer Jacob Gersie, een bij de oude Boslcoopse generatie bekende figuur. De heer Gersie, die zich speciaal op boomkwekers-terrein bewoog, ging in 1902 naar Bussum, waar iiij in de loop der jaren veel voor de boom kwekerij In Het Gooi heeft gedaan. HAZERSWOUDE Hulp aan getroffen gebied. Gis- 1 teren zijn ook ei aantal vrachtauto's vertrokken naar Gouderak en Nieu- van de oude school de school van beleefdheid —welke beleefdheid in onze generatie verloren schijnt te zijn gegaan „maar ik ben een oud man, die slechts zelden verschijnt zelfs in het niet al te ruime wereld je om me heen," „En ik ben nog nooit in de een of andere wereld geweest,' zei Dolores. Hij glimlachte en knikte. „Ik zou ook vanavond niet geko men zijn, maar het genoegen om mijn zoon te ontmoeten was een te grote bekoring voor m'ij. Kent u hem?" en hij keek door de kamer naar Guy, die bij Diana stond, maar de twee andere nauwlettend opnam. „Ja,' zei Lorrie, bijna onhoorbaar, met een hart vol pijn. „Ja! gelukkig is de man, die een goede zoon heeft," zo luidt 'n Soaan- se zegswijze, en ik ben gelukkig. Vergeef een oude man maar, dat hij vervelend is," voegde hij er bij, „maar de man in het toneelstuk zegt: „Hij is de enige zoon, die ik gekregen heb." Lorrie boog haar hoofd en glim lachte tegen hem. Toen trok ze zich weer in haar hoekje terug. Diana zat voor de piano en begon te zingen. Guy stond niet bij haar om de blaad jes om te slaan, zoals zijn plicht was, maar liep de kamer door. De hele Bij dc aanvang der vergadering van de Tweede Kamer, waarin de re gering een verklaring zal afleggen omtrent de toestand in de door de watersnood getroffen gebieden, heeft de voorzitter, dr L. G. Kortenhorst, hedenmiddag een rede uitgesproken. Hij zeide het volgende: Onze gewone werkzaamheden mo gen heden geen aanvang nemen voordat ik namens u een sober woord gesproken heb over de gru- werkerk aan den IJssel om hulp te verlenen. Een aantal leden van de E.H.B.O. van de Rijndijk zijn naar Rotterdam vertrokken om hulp te verlenen. De burgemeester heeft een groot aantal zakken zand beschikbaar gesteld om de gaten in de dijken te dichten. Vandaag is de hulpactie van het inzamelen van goederen en gaven begonnen. „Onderling Hulpbetoon". Gis teravond hield de ver. „Onderling Hulpbetoon" haar jaarvergadering in het Hotel „Het oude Raadhuis" o.l.v. haar voorz.. de heer W. Slootweg. De voorz. heette alle aanwezigen leden van harte welkom. Hij deelde mede, dat de financiën bevredigend zijn. De vereniging telt nog 102 leden, Tevens herdacht hij de drie leden die door de dood de vereniging zijn ontvallen. Dit zijn: het bestuurslid Alb. van Rijssel, W. van VMet en L. de Vogel. De secr., de heer W. J. Dekker, kreeg daarna gelegenheid de notulen van de vorige vergadering voor te lezen. De penn., de heer P.. Burgman, gaf daarna een overzicht van zijn ge houden financieel beheer. In de kas bleek een batig saldo te zijn van 1436.25. Als reserve was nog aan wezig een bedrag van 1436.52. De aftredende bestuursleden, de heren IJ Hortensius en J. Raaphorst, wer den met alg. st. lurkozen. In de vaca ture, ontstaan door het overlijden van de heer A. van Rijssel, werd ge kozen de heer A. van der Haven. Als leden voor het nazien van de kas werden gekozen Je heren C. Opdam er. P. Fase, en als plaatsvervangende leden, de heren J. v d Steen en H. van Gorkum. Voorstel van het be stuur om dit jaar de uitkering weer te doen zoals in het jaar 1952, zijn de ƒ4 per we'-k, over 18 weke i. w°rd aangenomen. De leden betalen hier voor 20 cent per week. "A''.EbSWOUDE (H. R.) Bazar gaat niet door. De bazar, die ten bate van bet Roode Kruis avond had hij reeds op spelden ge zeten en had hij zijn vader en Lor rie gadegeslagen met onuitsprekelijke angst. „Ha Guy," zei d« oude man, „goed dat je daar bent. Je bent zo geluk kig om de vrlendschan van deze jon gedame te bezitten. Wil je haar niet even aan mij voorstellen?" Lorrie schrok en hield haar adem in. Guy beet op zijn lip; het ogen blik dat hij gevreesd had, was geko men. „Deze jonge dame, vader be gon hij, toen lady Farnham naar hem toe kwam. „Zing ie, kindlief? Ja, ik ben er ze ker van!" Lorrie, die maar al te blij was om te kunnen ontsnappen, om het onver- miideliike uit te stellen, stond on middellijk op. Zij beefde, maar ze vocht tegen haar zenuwachtigheid. Ze sloeg een paar accoorden aan en zon? ..Robin Adair." „Wat een mooie stem!" zei de graaf, terwijl hij roet zijn blanke vingers de maat tikte oo zy'n stok. -•Is er iets mooiers dan die oude bal lade? Ik geloof het niet! Dat is een aardig, lief meisje, Guy. In mijn tijd zou het grootste deel van de jonge lui met elkaar overhoop hebben ge legen om haar; zij zou de ster van de wel der verwoesting, die zich onver hoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort en die door de ganse natie wordt onder vonden als een onheil, dat ons allen in rouw heeft gedompeld om het dierbaarste dat wij bezitten: het le ven, het geluk en de veiligheid van onze medeburgers. Wij treuren om het verlies van vele honderden mensenlevens om het teloorgaan van levende have, woningen en andere eigendommen en om de vernieling van vruchtbare akkers cn kostbare voorraden le vensmiddelen. Smartelijke onzekerheid. Omtrent de toestand van nog tal loos vele in uiterste nood verkeren de bewoners der geteisterde gebie den verkeren wij in smartelijke onze kerheid en wat de naaste en de ver re toekomst nog in haar schoot ver borgen houdt, vervult ons met adem benemende bezorgdheid. Het Nederlandse volk dat de ver se herinnering aan de oorlog nog steeds als een beklemmende huive ring met zich meedraagt, vraagt zich af, of deze nieuwe gesel, die als een engel des vernieling over ons nau welijks hersteld land is neergedaald, het vroeger ondergane leed niet in omvang en ellende overtreft. Onze regering en onze medebur gers hebben onmiddellijk begrepen, dat in bittere nood de krachten niet met klagen en met ij dele woorden moesten worden verspild. Wij zullen deze houding tot de onze maken. De nationale ramp heeft alle slui merende krachten in ons volk wak ker geschud en wat in de achter ons liggende bange dagen door officiële en niet officiële instanties, door amb tenaren, militairen en particulieren is gepresteerd, heeft, als zo dikwijls in onze vaderlandse geschiedenis, het bewijs geleverd, dat rampspoed de machtigste is van alle banden, die ons over alle politieke en andere scheidslijnen heen verenigt. Ten overstaan van deze zondvloed van collectief ondervonden leed, lij ken gevoelens van medegevoel en medelijden hoe vanzelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Hier past slechts eer. diep beleven van het goddelijk geuod; zijn naaste lief te hebben als zichzelf een ge bod dat geen plaats laat voor willen of niet willen maar dat elkeen de bindende plicht oplegt, ieder op zijn plaats en ieder volgens zijn vermo- avond zijn geweest. Wie is ze? Arm jong ding! Pas haar vader verloren! Arm kind, arm kind." „Zo heeft nog meer verdriet ge had," zei Guy zacht, terwijl hij de vraag van zijn vader negeerde. „Zo! Wat dan?" en de graaf keerde zich in zijn stoel om en keek naar de piano. „Ze is heel slecht behandeld door een jongen man," zei Guy, die strak in bet vuur staarde. „Hoe is het mogelijk" verontwaar digde zioh de graaf. „Ja. Hij won haar hart en zette haar aan de kant, voor een meisjs dat geld had." „Wat een schavuit", riep de graaf. „Ja," zei Guy. „Het was noodzake lijk dat hij geld trouwde en hij of ferde haar op." „Hij was niet alleen een schavuit, maar ook een idioot," zei de graaf minachtend. „Alleen een idioot zou zo'n meisje opgeven, al kon je er alle goudmij nen van Peru voor krijgen, hé Guy?" „Ik ben het met u eens," zei Guy, en zelfs zijn lippen waren wit. „Hij was een idioot! De grootste stomme ling van de wereld.". „Arm kind", zei de graaf medelij dend. „Wat moet ze een verdriet hebben gehad. Maar ze zal wel spoe dig troost vinden, Guy. Let op mijn gen een drieledig program te hel pen udvoeren: redden, verzorgen en herstellen. Hulp, ook uit buitenland. Wij zl;n geroerd en dankbaar voor de nulp, die ons van bevriende zijde buiten de landsgrenzen spontaan is aangeboden, maar du olijk van sa- mennongheid zal onze eigen daad kracht raet doen verslappen. Het gaat om onze saak, de zaak van het ganse Nederlandse vo.k Zo is het ook terstonu door een ieder begre pen. Op deze weg dient te worden voortgegaan. Alle aandacht en alle inspanningen vb.ijve.i daarom geconcentreerd op de peisourJijke en collectieve offerzin van het Nederlanase volk in al zijn geiodingn. Het feit, dat wij zo aanstonds van de zijde der regering een voorlopig overzieh* zullen ontvangen Van de o-r.v. ng van de ramp, en vuu de toe gepaste en nog toe te passen midde len om de gevolgen er van te be strijden en te lenigen, mag zeker geen voet geven aan de gedachte, alsof de regering en de volksvertegenwoor diging de vrijwillige hulpactie ook maar in het minst overbodig zouden willen maken of zelfs maar zou wil len remmen. De openbare mening heeft zich met terdaad uitgesproken voor een wijze van hulpverlening, waarvan de eigen offerzin de motor is en de vrijwillig heid de menselijke en zedelijke be tekenis van het offer adelt. Ik wil dit korte woord besluiten met de bede tot de almachtige en al- goede God om troost te storten in de harten der beproefden en uitkomst te geven ir de ellende en in de nood van de duizenden, die op redding en bijstand wachten. Een bede ook om menselijke barm hartigheid. Het eindpunt van de godsdienst, de ziel der deugden en de korte sa menvatting der eeuwige wet, dat is de barmhartigheid. Moge deze geest vaardig blijven over regering, volksvertegenwoordi ging en gans ons volk. Helpt onmiddellijk! Giro 9575 woorden. In één seizoen heeft ze minstens een halff dozijn goede man nen aan haar voeten. Wie is die lady Collop. Ik vraag me al af, of lady Farnham haar dit voorjaar zou wil len chaperonneren. Ik weet niet waarom, Guy. maar het kind interes seert me buitengewoon. Je zult het wel niet begrijpen en me hartelijk uitlachen." „Ik begrijp u uitstekend," zei Guy grimmig, „en ik had nooit minder lust om te lachen dan op het ogen blik." „Vraag haar of ze ndg wat wil zin gen," zei de graaf, „en als ze niet wil wacht even!" Hij nam zijn stok, stond op en liep de kamer door naar de piano. „Wil je nog eens zingen, kindlief?" vroeg hij. „Nog zo'n oude ballade, als je die kent. Die zijn ons oude mensen zo dierbaar. Wil je 't voor me doen?" Zonder een woord te zeggen zong Lorrie „Jockey to the Fair. De graaf stond onbeweeglijk naast haar met gebogen hoofd, zijn hand om zijn stok geklemd. Aller ogen waren op het tweetal gericht en Diana's gelaat was een studie van afgunst, haat, valsheid en liefdeloosheid. Ze stond met een minachtend lachje op, liep de kamer door naar Guy, die ernstig op de grond staarde en tikte hem met haar waaier aan. in het Parochiehuis „St. Joris" zou worden gehouden, L« wegens de om standigheden tot nader aan te wijzen datum uitgesteld. Torenschade. Door de storm is het kruis en de haan van de R.K. kerk in „'t Zwaantje" afgewaaid, na dat het kruis eerst nog een gat in de toren had geslagen. Dak viel omlaag. Bij de firma Gebr. van Dijk heeft een omvallende boom de gevel van het achterhuis opgewipt, zodat het dak naar beneden stortte. In de nacht zijn stutten on der het dak geplaatst. Nog een dak. Bij L. Boer is het dak van de woning geslagen door een omvallende boom. Persoonlijke onge vallen kwamen niet voor. DE KWAKEL Geboren: Maria dr van L. J. Hil gen en N. Verdick; Pamela dr van J. L. Favie en A. W. P. van der Maal. Willem zn van J. van der Steen en G. Kranenburg; Johannes Hermanus Maria zn van C. W. de Jong en C. M. F J. Klijn. Ondertrouwd: Nicolaas Stam en Geertruida Johanna Afra Graat. Getrouwd: A. M, Molleman en J. Meijer. ROELOFARENDSVEEN Ziekenfonds „Voorzorg". In de Pancratiuszaal kwam de Ziekenfonds ver. „Voorzorg" voor haar jaarver gadering bijeen. Voorz. N. Bakker opende met een welkomstwoord, waarna secr. H. J. de Jong, na zijn notulen, in zijn jaarverslag het ver loop der vereniging over 1952 de re vue nog eens liet passeren, waarbij hij het ledental per 31 Dec. 1952 vaststelde op 622. Penningm. J. L. Bakker vermeldde aan bezittingen Nederlands zelfrespect Tijdens de lunch, die Maandag aangeboden werd door de New Yorkse Kamer van Koophandel, heeft prins Bernhard een rede uitgespro ken, waarin hij gewag maakte van de ramp die Nederland getroffen heeft en waarin hij vervolgens het zogenaamde „dollar-gap" probleem van Nederland besprak. „Het noodlot heeft gewild, aldus de prins, dat juist op de dag waarop ik in dit land aankwam om de vie ring van New Yorks driehonderd ja rig bestaan als gemeente bij te wo nen, het moederland van deze stad door de grootste catastrophe getrof fen is, die in vredestijd ooit sinds de middeleeuwen daar heeft plaats ge vonden". „Ik weet niet meer over de rampspoed, die ons land ten deel is geworden, dan uzelf uit do nieuws berichten hebt vernomen Dat is re den waarom ik besloten heb mijn een totaal van 8786.77 met aan in trest 225.07. De uitkering over 47 ziektegevallen bedroeg 732.waar bij de duur der uitkering werd vast gesteld op 3.per week met een maximum van 10 weken. Besproken werd nog om te trachten weer tot een jaarlijkse toneeiavond voor de leden te komen, evenals dit in vroe gere jaren gebruikelijk was. Na de gebruikelijke rondvraag sloot voorz. met dank de vergadering. bezoek aan New York te bekorten en morgen naar mijn land terug te keren, teneinde te helpen bij de red ding en het herstel van de getroffen gebieden, voor zover mij dat moge lijk is. Intussen zou ik u en het Ame rikaanse volk willen vragen te bid den voor uw Nederlandse bondge noten in hun uur van beproeving. Door een ironisch toeval is deze ramp over mijn land gekomen in de zelfde week, waarin zijn regering verklaard had „dat Nederland niet langer Amerikaanse economische hulp van node had". „Deze beslis sing is een gelukkige", vervolgde prins Bernhard, „niet alleen omdat zij een tastbaar bewijs was van de wijsheid van de Amerikaanse na-oor- logse politiek' jegens Europa, maar ook, omdat zij de verhouding tussen onze beide landen op een grondslag plaatst ,die in overeenstemming is met het zelfrespect, dat het wezen is van elk onafhankelijk volk". „De voornaamste betekenis van 't afzien van het verzoek om hulp voor de defensie ligt in het feit, dat we liever ons bestaan verdienen dan af hankelijk zijn van liefdadigheid. Op lossing van het dollarprobleem is een taak zowel voor Europa als Amerika. Ofschoon naar mijn mening Europa meer kan en moet doen dan zij reeds doet ter oplossing van het dollarpro- bleem, kunnen de Verenigde Staten ook verschillende dingen doen om' bij te dragen tot het doen verdwijnen van de nu beroemd geworden „dol- largap", aldus de prins.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4