Hulp aan de getroffen gebieden De heer P. A. H. van der Woude 25 jaar deurwaarder in Leiden Kerkdiensten Dr. Drees over de ramp Twee boten zijn naar Oude enNieuwe T onge vertrokken 300 doden in Stavenisse? Krachtige hulp voor Schouwen- Duivenland Rubberboot in prikkeldraad Geen export van aardappelen DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 In aansluiting op mijn vorige publicatie inzake hulp aan de door watersnood getroffen gebieden doe ik een dringend oeroep op alle ingezetenen van Leiden, die in loondienst werkzaam zijn, om tot leni ging van de nood bij te dragen, hetzij door vrijwillig gedurende een aantal uren over te weiken en het extra loon, waarop men deswege recht heeft, ter beschikking te stellen ten bate van ae slachtoffers, hetzij door een bepaald percentage van het loon of salaris over één week daarvoor af te staan. Uit besprekingen, die van mijnentwege met vertegenwoordigers van de organisaties der werknemers, industriëlen, middenstanders en huisvrouwen zijn gehouden, is mij gebleken, dat deze organisaties volledig met deze actie instemmen en dat in verschillende bedrijven reeds spontaan tot het verrichten van overwerk voor dit doel of. zoals bij de middenstand, tot het afstaan van een percentage van de omzet ls overgegaan. Ik roep de medewerking in van de werknemers om deze loon- of overwerkactie zo goed mogelijk te doen slagen, en van de werkgevers, om de beschikbaar gestelde bedragen te storten ter kantore of op postrekening 6155 van de Gemeente-Ontvanger van Leiden, die do gelden weder zal overmaken aan het Nationale Rampenfonds. Door verzameling der gelden on deze centrale rekening te Leiden kan tevens blijken, wat door de Leidse ingezetenen ten bate van de slachtoffers is verricht. Leiden, 2 Februari 1953. De Burgemeester van Leiden, F. H. VAN KINSCHOT. Zaterdagmiddag herdacht de heer P. A. H. v. d. Woude, dat hij voor 25 jaar zijn functie als deurwaarder bij het Kantongerecht te Leiden aan vaardde. In zijn woning aan de Hogewoerd 101 hield de jubilaris een receptie, welke zich kenmerkte door een grote en van veel waardering getuigende belangstelling. Behalve zeer veie ad vocaten en notarissen, waren daar aanwezig collega's uit de omtrek; de commissaris van politie, de heer R. J. Meijer; mr. H. R. Goudsmit en mej. H. v. Laken namens de Voogdijraad; burgemeester Smeets van Zoeterwou- de; dc gemeentesecretaris van Lei- muiden, de heer H. J. de Ren; de heer G. G. M. Verhagen, secretaris van de Ncd. Ver. van Deurwaarders, vele politionele autoriteiten; mr. J. Achterberg, ambtenaar van 't Open baar Ministerie en vele vrienden en bekenden van de jubilaris. Een schat van bloemen en geschenken vormden dc tastbare bewijzen van de hoog achting, die men de heer v. d. Woude in ruime kring toedraagt. Bovendien waren er vele telegrafische en schrif telijke gelukwensen, o.a. van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en van vele burge meesters uit de omtrek. Reeds Vrijdagmiddag had het Kan tongerecht van zijn belangstelling doen blijken. In tegenwoordigheid van de griffier, mr. W. de Koning, en de heren mr. W. de Clercq, mr. B. J. A. Sprey en mr. P. E. Briat namens de Leidse advocaten, heeft de kan tonrechter, mr. F. Ligtenberg, de fe licitaties aangeboden en in een kort woord gewezen op de verdiensten van de heer Van der Woude. Namens het Kantongerecht en vele advoca ten werden enkele geschenken, w.o. een prachtig schilderij, aangeboden. In de dekenale kerk van O L. Vr. Hemelvaart en St. Josef zal Woens dag-, Vrijdag- en Zondagavond, tel kens te 7 uur een bidstond worden gehouden voor de slachtoffers van de watersnood. Woensdagavond geen congregaties. In de Petruskerk is men gister be gonnen met het houden van avond kerkdiensten, om te bidden voor de vampslachtoffers. Vanaf Maria-Licht- mis tot O. L. Vrouw van Lourdes (11 Februari) wordt iedere avond zulk een Lof gehouden, telkens te 7 30 uur behalve Zondag te 7 uur. In de Hartebrugkerk zal, te be ginner hedenavond to' en met Zater dag, iedere avond te 7 uur Lof met rozenhoedje en Litanie van Alle Hei ligen worden gehouden, om Gods barmhartigheid over de slachtoffers van de watersnood af te smeken. UITGEWEKENEN UIT DE RAMPGEBIEDEN. Er zijn reeds enige uitgewekenen van de noodgebieden te Leiden bin nengekomen en bij familie onderge bracht. Vanmiddag zullen nog meer uitge wekenen aankomen, die onderdak zullen krijgen in een aantal inrich tingen en rusthuizen, die bedden be schikbaar hadden. Nog meer evacué's zijn te wachten. GIFTEN STROMEN BINNEN. Door het personeel van de Sted. Lichtfabrieken is f 1000,geschon ken voor de lenisin? van de nood in het watersnoodgebied. Door leerlingen van de school Zuidsingel wed f 200 bijeen ge bracht, benevens kleding en speel goederen. VOOR VERDER STADSNIEUWS ZIE MEN PAG 2, 2e BLAD. Leids Jeugdparlement J. A. M. ZONNEVELD TOT VOORZITTER GEKOZEN Dezer dagen kwam in het stadhuis de Raad van Bestuur van het Lelds Jeugdparlement in vergadering bij een. Als eerste punt kwam de verkie zing van een voorzitter aan de orde wegens het bedanken van de heer J. G. Lamers, die deze functie vier jaar op voortreffelijke wijze heeft vervuld. Met alg. stemmen werd in zijn plaats de heer J. A. M. Zonne veld gekozen, die reeds van de op richting af in het Jeugdparlement zitting heeft gehad resp. als lid en leider der Jo-KVP-fractie. Tot secretaresse werd benoemd mej. H. C. Mulder. Deze benoemingen sluiten eventuele organisatorische moeilijkheden met de Politieke Jon geren Contact Raad bij voorbaat uit, daar beide nieuw-benoemden een zelfde functie bij de PJCR vervullen. Op de eerstvolgende Donderdag, 26 Februari 1953, zal de installatie van voorzitter en secretaresse plaats vin den. Deze zitting wordt gewijd aan het onderwerp „Gemeentepolitiek", waarover een commissie van voorbe reiding rapport zal uitbrengen. Het volgende punt ging over het eerste lustrum van het Jeugdparle ment. Op 10 Maart 1953 bestaat het Jeugdparlement 5 jaar. Dit lustrum zal in een plenaire zitting herdacht worden. De Raad van Bestuur treft reeds voorbereidingen om dit lus trum op stijlvolle wijze te vieren. De laatste zitting voor het zomer- congres zal worden gehouden in Mei v.s. De Jo-KVP zal dan de drie KVP- rapporten over de middengroepen verdedigen. Voor het jaar 1953 bestaar de Raad van Bestuur uit mej. J. Zilverentant. (CHJG) en de heren N. Slootweg (ARJOS), B. Schellekens (Jo-KVP) en D. Lemson (Nieuwe Koers). Correspondentie-adres van 't Jeugd parlement: Grünerielaan 25. Oegst- geest. Lot van Marnisse nog onbekend De toestand op Goeree en Over- flakkee is door het grote gebrek aan communicatiemiddelen nog zeer on overzichtelijk. De geëvacueerden van Ooltgensplaat zijn in Dinteloord (N.B ondergebracht. Schepen met voedsel, schoeisel en medicamenten zijn naar Ooltgensplaat onderweg. De bevolking van den Bommel evacueert vermoedelijk naar Rotter dam. Het meest critiek schijnt dc situa tie in Oude en Nieuwe Tonge te zijn. Daar moeten veel slachtoffers te betreuren zijn en het gerucht gaat, dat ook de burgemeester van Nieuwe Tonge verdronken is. Hen heeft totnu toe geen enkel contact met andere gemeenten op het eiland kunnen krijgen. Twee boten varen in de rich ting van Oude en Nieuwe Tonge. In Stad aan ?t Haringvliet heeft de bevolking besloten te blijven, met uitzondering van een 150-tal, dat er j I vrijwillig de voorkeur aan gaf te I evacëëren. InMiddelharnis en Sommelsdijk zijn duizend buigers vrijwillig ver trokken. 6000 anderen wachten nog op vervoer. Totnutoe is de evacua tie er geschied per boot naar Helle- voetsluis en van daar per auto naar Rotterdam. De bewoners van Herkingen zijn voor een groot deel geëvacueerd naar Dirksland, dat droog ligt. Door het gebek aan communica tiemiddelen weet men niet, hoe de toestand in Melissant en Goederede is. In Ouddorp schijnen geen slacht offers te zijn gevallen. De bevolking was op de hoogste punten van de duinen geklommen en zit nog hier en daar op de daken. Er zyn vijf radiosets aange- I vraagd om onJerling contact op het I eiland mogelijk te maken. Verzocht is ze te „droppen"' bij Middelharni? waar reeds door helicopteres en wa tervliegtuigen medicamenten zijn neergelaten. PAUSELIJK HULPCOMITÉ. Een pauselijk hulpcomité is reeds begonnen met het mobiliseren van zijn internationale organisatie voor hulpverlening aan de bewoners van de geteisterde gebieden. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal ex amen Nederlands recht de heren M. A. M. Kortenhout v. d. Sluis te Al melo; J. H. Koelemhn te 's-Graven- hage; S. K Martens te 's-Gr'.venhage en mej. A. R. Brouwer te 's-Graven- hage. Vrij doctoraal examen Neder lands recht de heer M. v. d. Stoel te 's-Gravenhage. HEDENAVOND GEEN JONGENS GILDE Door bijzondere omstandigheden is er hedenavond geen bijeenkomst JongensgiP'e, parochiezaal Maria Gijzensteeg. R. K. METAALBEWERKERSBBOND Aan de leden van de Ned. Kath. Metaalbewerkers Bond „Et Eloy"'. Het bestuur herinnert alle leden aan de belangrijke jaarbijeenkomst, die hedenavond om 8 uur plaats vindt in het gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236.. U zult er geen van spijt van heb ben, want de leden zijn verplicht, op de hoogte te zijn met het organisatie- werk. MARIACONGREGATIE HARTEBRUG De jongens van de Hartebrugpa- rochie worden er aan herinnerd, dat de Mariacongregatie waaronder de plechtige opdracht, plaats vindt op Woensdag 4 Februari om 7 uur. De buitenkerkelijke bijeenkomst is Donderdag 5 Februari om 8 uur in 't St. Antoniusclubhuis. Hierbij zijn alle leden van de Mariacongregatie voor dames en meisjes, de ouders van onze jongens en verdere belangstel lenden hartelijk uitgenodigd. OOSTERLAND EN BRUINISSE CRITIEK. De burgemeesters van Oosterland en Bruinisse vrezen, dat als er niet direct hulp komt, het aantal slacht offers zeer groot zal zijn, zo hebben zij medegedeeld Alleen met helicop ters en ampbibievliegluigen kan hier hulp worden verleend zo voegden zij aan hun mededeling toe. Het smaldeed van zeven Scheve- ningse schokkers en botters, dat zich naar de Zeeuwse wateren heeft be geven om hulp te brengen, heeft zijn reddingsactie reeds aangevangen. Uit het zwaargeteisterde Stavenis se op het eiland Tholen heeft de vloot honderden mensen overge bracht naar het stadje Tholen, waar de van huis en haard verdrevenen in scholen onderdak hebben gekre gen. Scheveningse vaartuigen hebben ook Rode Kruisgoederen en drink water voor het eiland gelost. Volgens schattingen van uit Sta venisse geëvacueerden zou het aan tal slachtoffers in die plaats meer dan 300 bedragen. Overlevenden Stavenisse thans allen geëvacueerd In de buurtschap Schelfhoek is een aantal huizen weggeslagen. Bij Brou wershaven zijn drie lijken geborgen. Enkele personen worden aldaar nog vermist. In de buurt van Capelle zijn ook drie mensen verdronken. Van Zierikzee zijn enkele schepen naar het eiland Tholen dorrgezonden. bo ten uit Flakkee \vcrdQn doorgestuurd naar Bruinisse omdat aldaar hulp v.*el zeer dringend nodig is. Vlotten trekken Schouwen en Dui- veland binnen voor ogenblikkelijke hulpverlening. De havendijken van Zierikzee zijn ernstig gehavend Een vliegtuig „dropte" voedselpakketten en is weer teruggekeerd naai zijn vliegbasis Valkenburg om nieuwe voorraad te halen. De „droppingsop de markt zyn uitmuntend gelukt Vier hospi taalschepen zijn in Zierikzee aange komen. Er is thans een grote reddingsactie gaande om de mensen, die nog tus sen Burch en Brouwershaven zitten, op te halen. Er zijn vele vletten, uitgerust met „walkie talkies'' on derweg. De rijkspolitie te water aan de Schelfhoek heeft bericht, dat met man en macht wordt gewerkt om de men sen daar in de buurt op te halen. Men schat, dat er nog ongeveer 1500 mensen in huizen en schuren zitten. Er zijn rubberboten over de dijk ge zet. Ook de marine is hier in actie. In Stavenisse en St. Annaland heeft men alle overlevenden gered. Van Scherpenisse is nog geen bericht ontvangen. In aansluiting op de elders gemelde rede van de voorzitter der Tweede Kamer heeft minister-president dr. Drees hedenmiddag in de vergade ring der Tweede Kamer het woord gevoerd over de ramp, welke Neder land heeft getroffen. Over de omvang van de ramp is nog steeds geen volledig overzicht te verkrijgen, zeide hij, maar in het algemeen kan worden gezegd, dat een van de zwwarst getroffen gebie den opnieuw de provincie Zeeland is, het gebied, dat ook in de oorlogs jaren een hoge tol moest betalen. Doch ook de Zuid-Hollandse eilan den en West-Brabant hebben het zeer zwaar te verantwoorden. Verontrustend is boven alles het groot aantal slachtoffers. Reeds is met zekerheid vastge steld, dat 627 doden tc betreuren zijn, doch nog steeds komen nieuwe mel dingen binnen, zodat gevreesd moet worden, dat dit aantal nog met eni ge honderden zal stijgen. Getracht wordt een overzicht van de namen te verkrijgen, opdat familieleden kun nen worden ingelicht. Niet slechts zij, die rechtstreeks worden getroffen, zijn het slachtoffer van deze ramp geworden, doch ook een aantal Van lien, die te hulp snelden, zijn bij de vervulling van deze plicht van naas tenliefde omgekomen. De regering gedenkt met het gehele volk hen, die het leven lieten, en getuigt van haar deelneming met de in rouw gedom pelde betrekkingen van de slachtof fers. iu de loop van zijn rede deelde de muuster-president meao, dat de re gering besloten hee.t voor gli^cn ten gunste van het rampenionds verscnll- lenue belashngiacimeiten toe te slaan Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de in komstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Kampen- fonds tot elk bedrag, mits schriftelijk oewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperkingen op het gebied van af trek van giften zijn hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaron der begrepen loon uit overwerk) be hoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslacht offers aan het Nederlandse Roode ivruis en eventuele anaere daartoe aangewezen instantie* worden ge schonken. komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Nationaal Rampenfonds en van goe deren aan hei Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schen kingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvan gers opgedragen verzoeken om uit stel van belasting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. In samenwerking met het Nationaal Rampenfonds zal worden begonnen met de verstrekking van nooduitke- ringen aan de getroffenen op de voet van de regeiing vooi oorlogsslacht offers, waarbij de betrokken gemeen tebesturen nog heden zal worden ge vraagd zich met de uitvoering te be lasten. Dr. Drees deed een beroep op de offerzin van het Nederlandse volk in al zijn geledingen, doch de omvang van de overstromingsramp is zo groot dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor re kening van de schatkist zullen ko men. Te verwachten is dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarderekening, verkregen uit de dollarhulp. Zeeuws Vlaanderen dicht zijn dijken In WestZeews—Vlaanderen men in 't algemeen de toestand meester. In Hoofdplaat zijn de dij ken voor een groot deel dicht. Er wordt dag en nacht gewerkt door burgers, Nederlandse en Belgische militairen. In Cadzand is het gat in de duinen van de herdijkte Zwarte Polder op het ogenblik dicht. Men vermoedt dat men dit gat wel dicht l zal kunnen houden. Ook het gat in de dijk van de Zwarte Polder is nu gestopt. Men werkt i et man en macht om de dui- ZES DODEN De toestand op Voome en Putten schijnt enigszins stabiel te zijn ge worden. Het water stijgt practisch niet meer en in enige polders is zelfs val te bespeuren. Bij Zuidland verloren hedennacht zes mensen het leven, toen een rub berboot in het prikkeldraad geraakte De volkshogeschool Olaertsduyn te Rockanje is ingericht als noodhos pitaal voor de evacué's. Op dit mo ment zijn half één hedenmiddag zijn ongeveer 10.000 personen van Voorne en Putten geëvacueerd. Eerste slachtoffers begraven De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van de watersnood, inwoners van het zo zwaai geteis terde 's Gravendeel, zijn vanochtend om elf uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbeldam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp, die West-Nederland trof, wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burgemees ter van Dubbeldam, de heer J P. M. Beelaerst van Emmichoven, sprak bewogen woorden, waarmede hij de gevoelens van de bevolking van het Eiland van Dordt tot uitdrukking bracht. Ds A. J. van Heuven, Neder lands Hervormd predikant van 'sGravendeel, sprak wooiden van troost tot de enkele nabestaanden, die aanwezig waren. MEER BRITSE HEFSCHROEF- VLIEGTUIGEN Vandaag zijn nog vijf hefschroef- vliegtuigen van de Britse marine naar Nederland gevlogen. Vier toe stellen zijn reeds ingeschakeld bij 't reddingswerk in de Nederlandse noodgebieden. Andere hefschroefvliegtuigen staan klaar. nen. die bij Cadzand-haven zeer veel hebben geleden, te versterken. In Breskens is er geen gevaar meer. De boctdienst BreskensVlissingen werkt normaal. Amerikanen reeds in rampgebied 4.000 man zullen helpen Vier tot vijfduizend man zullen deelnemen aan de Amerikaanse hulp verlening aan de Nederlandse ramp gebieden. Vannacht zijn 300.000 zandzakken en 20.000 schoppen in Den Bosch af geleverd. Grote hoeveelheden drink- waterzuiveringstabletten en -poeders zijn per vliegtuig aangekomen. Een Amerikaans detachement, dat des kundig is in het verpakken en para chuteren van goederen, is op het vliegveld Valkenburg bij Leiden reeds aan het werk. Troep-en van de Amerikaanse genie en vervoersefdelingen zijn met grote snelheid onderweg. Zij zijn met vrachtauto's, amphibievoertuigen en vliegtuigen uitgerust. Vyf Amerikaanse amphibievlieg- tuigen, zeven helicopters, twaalf tot vijftien lichte vekenningsvliegtuigen en een „vliegende spoorwegwagon" zijn onderweg of opereren onder Ne derlands commando reeds in de rampgebieden. Twee marinevaartui gen op de Rijn zijn in staat van alarm om bij eerste waarschuwing naar Nederland te vertrekken. Het voorgaande werd medegedeeld door de commandant van de Ameri kaanse troepen in Duitsland, luite- r.ant-generaal Manton S. Eddy. De Amerikaanse troepen in Nederland zullen onder bevel van generaal- majoor Hendrix werken. Deze zal zich onder commando van generaal- majoor Buurman van Vred-en, bevel hebber in het derde militaire district, scharen. Treinverbinding R'dam-Dordrecht Het spoorweg-verkeer van Rotter dam D.P. naar Dordrecht is in de loop van de ochtend volledig hervat. Voorlopig echter zullen de reizigers te Rotterdam D.P. moeten overstap pen. EVACUé'S IN DELFT AANGEKOMEN. Gisteren zyn in Deift de eerste ge- evacueerden uit 's Gravendeel aan gekomen en ondevgebracht. Aanvan kelijk zouden 500 mensen naar Delft worden gedirigeerd, doch in de afge lopen nacht ontv.ng de loco-burge meester het verzoek op te geven, hoe veel evacué'- Delft kan herbergen. Ie allerijl zyn voorzieningen getrof fen, waarna aan het '.oofd-evacuatie- bureau te Rotterdam is medegedeeld, dat Delft 2000 vluchtelingen kan on derbrengen. Na een uitlooptijd zelfs 2500 Vanmiddag zullen 200 vluchte lingen uit Goeree en Overflakkee ar riveren. SCHEVFNINGERS VRAGEN BUITENBOORD MOTOREN. De Scheveningers, die met 'n groot aantal sloepen bij Abbenbroek, Zuid- land en Ouwerkerk, in actie zijn, hebben groot gebrek aan buitenboord motoren. Zij beschikken slechts over twee stuks van de Marine. Zij hebben er nog achttien nodig. Tot vanmor gen vroeg hebben de Scheveningse roeiers ongeveer duizend mensen weten te redden. DROPPINGS DOOR K. L. M.- DAKOTA'S. De K.L.M. deelt mede, dat tot gis teravond elf uur K.L.M.-Dakota's bezig zijn geweest met het uitwerpen van rubberboten en levensmiddelen. Nabij Sommelsdijk werd dit werk bijgelicht door auto's Hier werden succesvolle d-oppings verricht. Vandaag zijn twee Dakota's van de K.L.M behulpzaam. Een twintig tal stewardessen heeft zich ter be schikking gesteld van de U V.V. (Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers) te Amsterdam. Twee vrachtauto's, uit gerust met mobiele zend- en ontvang- installaties zijn ter beschikking ge steld van het reddingswerk. GEMAAL ZUIDPOLDER. Het gemaal van de Zuidpolder bij de Barendrechtse brug, draait weer. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG WIND. Zwaar bewolkt met later ver spreide opklaringen. Overwe gend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tus sen Noord-Oost en Noord. Tem peraturen even boven het vries punt maar vannacht en morgen ochtend plaatselijk lichte vorst. 4 Febr.: zon op 8.16 en onder 17.33 maan op 23.58 en onder 9.35 uur. üet w-eek in Swiofia OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE FRANKFORT ZüRICH WENEN weer onbewolkt -heel bew. sneeuw regen regen geheel bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. sneeuw sneeuw temp. —10 C. 4 2 2 1 0 1 4 4 0 3 0 Buitenlandse hulp Het West-Duitse Ministerie van Verkeer heeft Dinsdag 10 motorbo ten de Rijn afgezonden voor hulpver lening aan Nederianc en België. De boten die eigendom zijn van het federale orgaan voor de binnenwa teren, worden begeleid door een moe dervaartuig. In een telegram aan Bondskanselier Adenauer heeft de premier van Slces- wijk-Holstein. Luebkt verzocht, door het West-Duitse ministerie van bui tenlandse zaken te iaten onderzoeken, wat voor hulp Slees wij k-Holstein voor de Nederlands l- kustbescher- ming en voor de bevolking van dc noodgebieden kan bieden. De Sabena heeft hedenmorgen een tweede hefschroefvlicgtuig naar Ne derland gezonden om aldaar aan de reddingswerkzaamheden deel te ne men. Dit toestel wordt bestuurd dooi de piloot Gerard Tremerie, die zich ook aan boord van het eerste toestel bevond. Deze tweede missie is onder nomen op verzoek van het hoofd kwartier van de Nederlandse Gene rale Staf te Den Haan Een convooi van 1 c vrachtauto's van de Amerikaanse genie, afkomstig uit Longwy, is hedenmorgen door België gereden met bestemming Bre da. Een colonne van 118 auto's van de Amerikaanse genie, komend van Orleans, zal om 17 uur over de Bel gische grens trekken ook deze co lonne begeeft zich naar Breda. Eer. twintigtal Engelse en Belgische snel- boten van het Rijnflr.ttilje heeft zich op weg begeven naar Rotterdam. Ten einde de voorziening van het Nederlandse volk met aardappelen zo goed mogelijk te verzekeren, zijn, in afwachting van een nader over zicht van de aardappelpositie, alle uitvoermachtigingen voor aardappe len ingetrokken. Daarnaast overweegt het bedrijf schap voor aardappelen, zo daartoe voldoende aanleiding mocht bestsan. maximumverkooppriizen voor de verkoop van aardappelen in te stel len. MAXIMUM-PRIJZEN AARDAPPELEN. Naar het A.N.P. nader verneemt zal het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorizenmg van daag maximum prijzen afkondi gen voor aardapnelen. In de door de watersnood getroffen gebieden zijn veel kleiaardappelen verloren gegaan. Er is voorshands echter geen re den om aan te nemen, dat de be schikbare voorraden aardappelen niet toereikend zullen zijn. al zal ge deeltelijk moeten worden overge schakeld op zandaardappelen. Tot het afkondigen van maximum prijzen wordt in de eerste plaats overgegaan om ongewenste specula ties die op sommige plaatsen reeds zijn gesignaleerd tegen te gaan. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 3 Febr Vee. Prij zen vette koeien le soort f 2.S02.90, 2e soort 2.602.75, 3e soort 2.00 2.30, slachtpaarden 1.90, f 1.75, en 1.65: slachtkalveren f 380330 250; nuchtere kalveren 484440; schapen 120180. lammeren 95 8570; kalf- en melkkoeien f 1200 100880; varekoeien 800700—600; vaarzen 875800- -680 en pinken 600525400 per stuk. op weg begeven naar Rotterdam. Vette koeien aanvoer matig, handel kalm. prijzen als gisteren, graskalve ren aanvoer klein, handel stil, prij zen onveranderd; nuchtere kalveren aanvoer korter, handt 1 redelijk, prij zen als vorge wa>k slachtpaarden aanvoer minder, handel lui, prijzen constant, schapen aanvoer gering, handel goed. prijshoudend: kalf- en melkkoeien aanvoer minder, handel stil, prijzen onveranderd: varekoeien aanvoer klein, hander flausv goed prijshoudend: pinken aanvoer gering handel trag prijzen stabiel, t.b.c.-vri; aanvoer vlot, handel stil, prijzen on veranderd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2