k Eisenhowers nieuwe koers De hulpverlening uit Leiden Dc Oegstgeester affaire voor de Haagse Rechtbank Reorganisatie Tsjechoslowaakse regering unstleven in Leiöen DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Neutraliteit van Formosa inderdaad opgeheven EISENHOWERS NIEUWE KOERS. In zijn „State of the Union Message" (boodschap aan liet Congres) heeft president Eisenhower medegedeeld, dat hij besloten heeft tot ^neutrali sering" van Formosa en aan de zevende vloot instructies in deze zin heeft gezonden. Dc president zeide, dat de V. S. „het onweerlegbare bewijs be zitten, dat de Russen atoomwapens hebben." Hij gaf te verstaan, dat hij weldra aan het Congres zal vragen de geheime clausules van de overeen komst van Yalta op te zeggen. De V. S. zullen de verwezenlijking van de Europese eenheid aanmoedigen. Er was reeds voortgang gemaakt, maar de veiligheid der landen eist een nog nauwere samenwerking dan reeds thans bestaat, aldus Eisenhower. sc'he eenheid in West-Europa aan te moedigen. Hij was van oordeel, dat de Euro pese landen een aanzienlijke bijdra ge hebben geleverd tot het behoud van de veiligheid van de vrije we reld. Van de oerwouden van Indo- China en Malakka tot de Noordelij- WERELDHANDEL. Zijn regering zou het belang van een rechtvaardige en voordelige we reldhandel erkennen. Hij verzocht het Congres de Amerikaanse invoer- bepalingen te wijzigen en beloofde Amerikaanse kapitaals-investeringen ln het buitenland te begunstigen, in ruil voor de levering van grondstof fen voor de Amerikaanse industrie. De president verzocht voorts aan het Congres herziening van de wet- McCarran, welke betrekking heeft op immigratie en naturalsatie. Deze bevat, zo zeide hij, bepaalde onrecht vaardigheden. Hij beloofde al het mogelijke te doen om de discriminatie van de ne gers in Washington, in de federale regeringsdiensten en in het leger op te heffen. Over de houding van de nieuwe regering in de koude oorlog ver klaarde Eisenhower, dat de nieuwe Amerikaanse regering weet, dat de vrije wereld niet onbepaald in een toestand van spanning kan blijven," waarin zij aan de aanvaller de keuze van tijd en plaats laat. De president gaf de landen, die met de Verenigde Staten zijn ver bonden in de strijd tegen het com munisme, te kennen, dat zijn rege ring op grond van het Amerikaan se program van de wederzijdse be veiliging hulp zal geven aan andere landen al naar gelang deze landen ernstig er naar streven, hun volledig aandeel in de gemeenschappelijke taak op zich te nemen. Hij verklaarde in duidelijke taal wat zijn mening over de Europese eenheid is. „Slechts een nauwer aaneengesloten economisch en poli tiek stelsel kan de sterk vergrote economische kracht opbrengen, die vereist is om dc noodzakelijke mili taire paraatheid en een tamelijke ho ge levensstandaard te handhaven. DENEUTRALISERING VAN FORMOSA. Over dc deneutralisering van For mosa zeide Eisenhower in zijn bood schap tot het Congres, dat de in 1950 gegeven instructie aan de zevende vloot eigenlijk betekende, dat de Amerikaanse vloot moest optreden als een verdedigend wapen van com munistisch China. „Door deze steun worden de com munisten in staat gesteld ongestraft Vaal de HAAGS GERECHTSHOF. Stenenaffaire. Het Haags Ge rechtshof gelastte in de zaak tegen de aannemer uit Voorhout, tegen wie de proc.-generaal bevestiging van de vier maanden wegens diefstal had ge- requireerd, het uitbrengen van een voorlichtingsrapport. De aannemer wordt ervan beschuldigd stenen te Sassenheim en Leiden gestolen te hebben. De terreinknecht uit Leiden, die bij de gemeente werkte en zijn me dewerking bij de diefstal zou hebben verleend, zag de twee maanden ge vangenisstraf gewijzigd in twee maanden voorwaardelijk en 60.— boete of 20 dagen. Om een riks. Had de 41-jarige „„ma los-werknian uit Wassenaar maar di ke kusten van Europa hebben zu hun recht het ge d voor het snoep betaald defensieve kracht in sterke mate aan de winkelier, dan had hij zien en zijn vrouw een hoop lawaai en soesah bespaard. Verd. meende dat hij de vrouw ƒ2.65 schuldig was, zij dacht 3.65. Hoe het ook zij, toen de winkelierster bij verd. aan de deur kwam kreeg zij beledigingen, maar geen geld. Wel zou zij zijn mishan deld en wel zo dat de dokter ver moedde dat de leverkapsels bescha- Mayer en Bidault uit j df)dc Tan^dte in eerste instantie oen maand gevangenisstraf had gekregen, President Eisenhower heeft René i ontkende. Zijn vrouw had het slacht- Mayer, de Franse premier, en Bi- J offer in het gezicht geslagen en was dault, de Franse minister van buiten- j daarvoor ook veroordeeld tot 14 da- landse zaken, uitgenodigd eind Maart gen voorwaardelijk en betaling van een bezoek aan Washington te bren- 5.schadevergoeding. Deze vijf vergroot. De president wees op de noodzaak van burgerlijke verdediging, omdat het volgens hem zeker is, dat de Sowjet-Unie over atoomwapenen be schikt. Eisenhower nodigt gen. De uitnodiging werd overgebracht door Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die op het ogenblik een reis door Europa maakt. Maandag voerde Dulles te Parijs besprekingen met Mayer en Bidault. gulden had het slachtoffer nog nim mer gehad en evenmin het geld voor het snoep, dat verd. ter gelegenheid van St. Nicolaas had gekocht. De proc.-generaal noemde het een brute mishandeling en requireerde bevestiging van het vonnis. Het Hof zal 15 Februari a.s. arrest wijzen. Huis-collecte bijna f 50.000; vandaag straatcollecte Een oud-Hollands spreekwoord zegt: „In de nood leert men zijn vrienden kennen" en dat spreek woord is de eeuwen door in de eer ste plaats door de Nederlanders zelf in practijk gebracht. Geen nood zo dringend beroep op de Res'erve-poli- tie om gekleed in uniform deel te nemen aan de inzameling van kle ding, schoeisel en dekking voor de slachtoffers op Woensdag a.s. Van 8.30 uur af kan men zich die groot, of ons land heeft geholpen, dag aan het stadhuis melden, niet alleen voor eigen landgenoten, maar ook voor het buitenland. Men behoeft zich maar "te herinneren de kinderacties in en na de oorlogen, kinderacties voor eigen kinderen en voor kinderen uit het buitenland. De nieuwe tragische ramp, die thans het eigen land heeft getroffen door het geweld van de waterwolf, die een groöt deel van het eens moei. nog meer Amerikaanse en de metzaam verworven terrein weer heeft hen verbonden soldaten in Korea te j teruggeroepen, heeft het medelijden, doden." de deernis met het lot der getroffe- „Daarom geef ik", aldus de Ame-1 nen opgewekt in de harten van alle rikaanse president, „opdracht dat de Nederlanders, het meest natuurlijk in zevende vloot niet langer gebruikt) de harten dergenen, die zelf niet door wordt voor het beschermen van com-1 het lot getroffen zijn. Aan de hier ter stede georganiseer de acties neemt ook de gemeente politie spontaan deel. 60 Man van het reguliere corps stelde zich buiten hun diensttijd beschikbaar voor de straatcollecte. Door het ontbreken van collectebussen moesten vele vrij willigers worden teleurgesteld. De politie-reservisten maakten zich ver dienstelijk bij e inzameling van kle ding en dekking. Honderden Leide- naren meldden zich aan het Bureau van Politie voor daadwerkelijke hulp verlening in de rampcentra. De poli tie heeft tot op heden op eigen initia tief slechts bemiddeling bij het ad ministreren der gegevens van de vrij- munistisch China. Deze opdracht De oproep om hulp is ook in Leiden j willigers verleend, teneinde bij een houdt geen agressieve bedoeling van I niet onverhoord gebleven, de offer - onze kant in, maar wij hebben stel-1 vaardige melddadigheid heeft ook nu lig niet de plicht een volk te be-1 de harten van ieder weldenkend mens schermen, dat in Korea tegen ons geroerd en gisteren en vandaag en strijdt." morgen en nog vele dagen zullen De president drong er ook op aan J honderden en duizenden hulp moeten dat de West-Europese landen het verlenen om althans de ergste nood Initiatief zullen nemen tot het schep- j van de door de watersnood in Hol- pen van ruimere markten en een j iand, Zeeland en Brabant getroffenen hechtere valuta om een grotere on-te lenigen, derlinge ruil van goederen en dien- sten mogelijk te maken. Wanneer de Europese landen op deze wijze te werk zouden gaan, zouden zij een „economische sfeer scheppen, die ons er toe zou brengen uiterst belang rijke hulp te verlenen." Hulp aan buitenland. De hulp, die hij in het vooruit zicht stelde, omvat in de eerste plaats de bovengenoemde wijziging van de invoerbepalingen en de uitbreiding van de wet op de wederkerige han delsovereenkomsten. die de presi dent in staat stelt, tarieven vast te stellen op basis van wederkerigheid. Verdei zal de Amerikaanse rege ring het investeren van Amerikaans kapitaal in het buitenland aanmoedi gen, gebruik makend van de moge lijkheden overzee van voortbrenging van producten die voor de weder zijdse verdediging noodzakelijk zijn en die niet een al te grote concur rentie met de normale vredesproduc- tie in de Verenigde Staten zullen te weegbrengen. Ook willen de Verenigde Staten helpen door grotere hoeveelheden grondstoffen, die de Verenigde Sta ten niet in voldoende hoeveelheid bezitten, van het buitenland af te nemen. De nieuwe politiek heeft, zo zeide Eisenhower tot de Europese landen, ten doel, het ontstaan van de practi- Opbrengst huis-collecte Gisteren is de huis-aan-huis-collecte gehouden met een opbrengst, die Lei den eert: bijna f 50.000. Vandaag heeft de straatcollecte plaats en we hopen, dat ook vandaag flink in> de beurs is getast, want er kan nimmer genoeg gegeven worden! Gisterochtend zijn ongeveer 600 collectanten, voorzien van lijsten en bussen, langs de huizen gegaan! On- gevaar 600 tot 700 personen, die zich eveneens als collectant wilden aan melden, moesten worden teleurge steld. De collecte duurde van gisteren middag 3 uur tot gisterenavond half 12. Vandaag werd een straat-collecte gehouden en had de inzameling van meubelen en -textiel plaats. De vrij gevigheid was zeer groot. Bij de wethouder van financiën, de heer Van der Kwaak, zijn nog vele toezeggingen van giften en gaven binnengekomen. De personeelsvereniging van de Stedelijke Lichtfabrieken schonk ƒ1000. Reserve-politie, attentie!! De Commissaris van Politie doet weer evenals voor vandaag een Een nieuw presidium De Tsjechoslowaakse regering heeft Maandagavond het volgende gemeld: De minister van buitenlandse za ken, Siroky, de minister van voor lichting, Kopecky, en de minister van onderwijs,' Ndejedly zijn van hun functies ontheven. Siroky wordt als minister van buitenlandse zaken op gevolgd door Vaclav David, het mi nisterie van voorlichting is opgehe ven en het ministerie van onderwijs is gesplitst in twee departementen. Siroky, Kopecky en Nedjedly zijn benoemd tot vice-premier. Als zoda nig zullen zij, met premier Zapotocky en de andere vice-premiers, zitting hebben in een nieuw „regeringspre sidium". Voorts is Zdened Fierlinger onthe- van van zijn functie als hoofd van het staatsbureau voor kerkelijke zaken. Hij blijft vice-premier. Het nieuwe regeringspresidium zal „de regeringszaken behandelen in het tijdsverloop tussen de vergaderingen van de regering en het zal de activi teit van de regeringsleden controle ren", aldus radio-Praag. Maandag zijn ingesteld o.m. een ministerie voor staatsboerderijen, een ministerie voor bouwmaterialen, een ministerie voor scholen en inlichtin gen en een ministerie voor hogere onderwijsinstellingen. Hedenmorgen begon de Haagse Rechtbank met de behandeling van de zeer ingewikkelde zaak tegen de 52-jarige koopman I J. S. uit Oegst- geest. Deze wordt verdacht van het vervalsen van balansen, notulen enz. alsmede van oplichting. S. is van 25 N.V.'s in vele gevallen de stichter, meestal directeur en daarvan steeds beheerder. Hij zou gegadigden voor commissaris- en direccieposten, die tevens kapitaal moesten inbrengen, hebben opgelicht. Tot dusverre ont kende hij alle schuld. In deze zaak waren 31 getuigen ge dagvaard. Verdedigers zijn mr. A. Mout, J. H. Willems en C. M, Pcuwe Verveen. Na opening van de zitting werden allereerst enige wijzigingen in de dagvaarding toegelaten, waarna als eerste getuige de 31-jarige boekver koper J. Praamsma uit Deventer werd gehoord. Deze had gereflecteerd op een advertentie in een Leids dag blad, waarin gegadigden werden ge vraagd voor de directeursplaats van een boekhandel. P. kwam terecht bij S. Hij moest 15.000.storten en werd toen directeur van de boekhan del N.V. De Langs te Deventer. Get. verklaarde, dat aanvankelijk alles goed ging. .Maar latei; zag hij een balans, waaruit naar zijn zeggen bleek, dat hem de financiële toestand veel gun stiger was voorgespiegeld dan hij in werkelijkheid was Get zei voorts, dat hij eerst bij het onderzoek in deze zaak had gehoord van een aandeelhouders-vergadering waarin S. tot hoofd-directeur van de N.V. zou zijn benoemd Ook zou get er nas later achter zijn gekomen, dat de boekhandel De Lanee persoonlijke vemlichtingen van S. tegenover de vroegere eige naar van de zaak had overgenomen Van speciale beoalingen inzake stemrecht was hij niet op de hoogte ge c eest. S zelf. die sinds 18 Februari 1952 in voorarrest zit, en die tot dusverre, iiveri» aantekeningen makend, zwij gend had toegeluisterd merkte thans op, dat P. wel degelijk wist, dat er mee, activa waren dar hij hier ongaf De 28-jarige boekhouder V. C. Breer uit Amsterdam de tweede ge tuige, was gedelegeerd commissaris bit de N.V. De Lange geweest, hoe wel volgens de statuten er alleen commissarissen waren Hü had notu len ondertekend van een vergadering, waar hij niet bij was geweest en zijn naam prijkt ook onder de notulen van de benoeming van een hoofddi- ercteur. Get. wist v. d zaak echter niet veel meer te herinneren. Vertrou wend op S. had hij achteloos diverse stukken getekend. In deze zaak De Lange werden nog diverse getuigen gehoofd, waar na achtereenvolgens verschillende andere N.V.'s van S. onder de loupe werden genomen. De verhoren duren de gehele dag en waarschijnlijk zal de Officier van Justitie eerst morgenmiddag requi sitoir kunnen nemen. oproep van de instanties, die de hulp verlening coördineren, de nodige in lichtingen over de beschikbare man kracht te Leiden te verschaffen. Dat tot dusver nog geen beroep op deze Leidse vrijwilligers werd gedaan, moet als een zeer gelukkige omstan digheid worden gezien, daar dit een bewijs is. dat op de bedreigde plaat sen voldoende daadwerkelijke hulp beschikbaar is. Weest U dus niet boos dat de politie U niet onverwijld per snelste vervoermiddel „ergens naar het Zuiden" doet vervoeren. Begrip voor de werkelijke situatie is nood zakelijk. Heeft men woonruimte aan te bieden reddingsmateriaal, schepen of motormaterieel af te staan, c.q. wil men zich aanmelden als inzamelaar van kleding e.d., dan» wende men zich tot de instanties, die daarvoor door de radio of in de pers zijn bekend ge maakt. Een gang naar de politie heeft dan geen zin en brengt slechts ver traging in de algemene hulpverlening. Vandaag goederen inzameling gestart De inzameling van kleren, schoei sel, nuisraad enz. is vanmorgen op grootscheeeps wijze ingezet door de gemeente. 150 auto's, vrachtwa gens, tot zelfs autobussen toe, be mand met meer dan 600 nulpen, re den de stad af en aan tot net ophalen van allerlei goederen en het is in één woord fantactisch wat wordt opgehaald: kleren in de meest uitge breide zin van het woora, schoeisel, meubelen, wiegen, haarden kachels, oedden, dekens, matrassen, ledikan ten, alles wordt gegeven ingeladen en naar de verzamelplaatsen ge bracht Hiervoor waren aangewezen net Weeshuis op de Hooglandse Kerkgrachi, hei Gewestery*. Arbeids bureau en hel Israëlitisch Weeshuis aan de Rooaenburgerstraat Vanaf 9 uur voerden de vrachtwagens de goederen aan eirond 11 uur was er in het Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgraeht zoveel aangevoerd, dat er naai nieuwe ruimten moest worden uitgezien Toen Kreeg men de be schikking over het koor van de Hoog landse kerk en spoedig was er ook daar een machtige voorraad goede ren, die door yverige handen van mannen en vrouwen, jongens en meisjes werden gesorteerd Het was verbluffend te zien hoe alles in zijn werk ging en men werd er koud van Later werd ook nog een zaal van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in de Raamsteeg ingescha keld en te voorzien is dat men ruim te tekort komt. Alle goederen zul- cn na sortering naar Den Haag wor den vervoerd. Naar wij uit niet officiële bron ver nemen zullen de goederen, welke voor Correspondentie ADVERTENTIES EN WATERSNOOD. Twee „ingezonden stukken" kwa men binnen, het een een afkeuring inheild van advertenties vara particu liere zaken, waarin de watersnood op een of andere wijze werd betrokken; het ander van een van die „adver teerders", die een aanmerking ge kregen had op zijn advertentie en zich tegen die aanmerking verweerde. Indien men aanmerkingen heeft op advertenties, doet men het beste zich tot die adverteerders zelf te wenden of ten opzichte van die adverteerders zijn gedragslijn te bepalen. De verantwoordelijkheid voor die advertenties berust bij de adverteer ders. De redactie draagt daarvoor geen verantwoordelijkheid. I Ai later* kwam zijn mooi basgeluid beter „Lucia ai Lammermoor tot z-n recht. Bruno Cionl als Bide- Jtnlinn-neo Ciriorrt bent wist deze figuur aannemelijk te Italiaanse Upera maken. Hij beschikt over een wel- „Tragische opera" heet dit werk luidende barytonstem, Alberto Ciulli van Donizetti. Het kon beter een bezit een volumineus tenorgeluid. opera van haat, liefde en dood wor den genoemd. Instelling in de ro mantische sfeer, zoals 't libretto (naar Walter Scott's roman) geeft is voor de hedendaagse mens haast niet te volbrengen en toch is dit noodzakelijk, wil men waarderen, en mogelijk ook genieten, al is 't alleen maar om de opvallend mooie muziek. Het gegeven heeft de componist in grote spanning verklankt, met dra matische drift in de melodiek en met overstralend koper. In zijn leven heeft Donizetti, die een heel bijzon der compositorisch flair bezat, van Zijn rol is maar klein, als Lord Ar- turo Buchlaw, even als die van Normanno door Renato Guerro. Een mooie alt ontmoetten wij in Sylvia La Monaco als Alisa. AJlen hand- handhaafden zich met distinctie. Ook het koor was goed op dreéf. ook daar, waar het een begeleidende functie had. Het sextet had een overweldi gend succes en werd gebisseerd. Het orkest werd door Maestro Barsanti met vaste hand geleid. Aanvankelijk was het' wat sterk; later evenwel gaf het cachet aan de fraaie partituur. Het ensemble heeft zijn goede naam allerlei geschreven, maar nagenoeg 1 hoog gehouden, als ensemble en so- de getroffen gebieden ziin opgehaald, opgeslagen worder. in de Leidse gym nastieklokalen. In totaal werden 500 wagenvrach ten ^aangevoerd, waaronder vele wa gens met nieuw textiel, geschonken doöF de gezamenlijke Leidse textiel handelaren. Twee auto's, beladen met textiel, gave van de stad Leiden, zijn ver trokken (via België) naar de door Leiden reeds vroeger adopteerde stad Vlissingen. Goed voorbeeld. Een prachtig voorbeeld van offer zin is door het zangkoDr van de St. Petrusparochie gesteld. In zijn gis teravond gehouden vergadering heeft dit zangkoor besloten dit. jaar niet uit te gaan, doch een bedrag van ƒ500,ter beschikking te stellen van het Rampen-comité. Inderdaad een voorbeeld, dat navolging ver dient! AUerwege wordt ook op andere wijze hulp geboden. De directrice van de R.K. Huis houdschool aan het Galgewater be richt ons, dat zij geheel de appara tuur van haar school ter beschikking heeft gesteld tot leniging van de nood in de getroffen gebieden. En wel in deze vorm. Alle leerlingen kunnen aan het werk worden gezet tot het vervaardigen van allerlei goederen: kleren, lakens, slopen, enz. van stuk goederen, die winkeliers of andere personen ter beschikking willen stellen. Daardoor bereikt men, dat in een minimum van tijd heel wat nieuwe goederen gereed zullen ko men. De besturen van de Textiel-Vak- bonden, afdeling Leiden, Demotex, de Chr. Bond voor Textieldetaillis- ten. en „St. Willibrordus" hebben een circulaire aan hun leden ge stuurd om mede te helpen aan de inzamelingsacties in eigen kring, ook onder de niet-georganiseerden. Wij, textieldetaillisten, aldus de circulaire, zijn juist in staat die goederen uit onze zaak te verstrekken, waaraan in de eerste plaats behoefte bestaat, nl.: kleding en dekking. Opgewekt wordt van de winkelvoorraad af te staan, wat maar enigszins moge lijk is. Wij kunnen natuurlijk niet anders doen dan dit sympathiek gebaar van harte onderschrijven: niemand mag by deze actie ten acnter blijven. UNIVERSITE1TSCOLLEGES UITGESTELD Naai' wij vernemen zijn alle colleges van de Leidse universiteit voor onbe paalde tijd uitgesteld. Men verzocht ons te melden, dat de sportoefening voor de studenten voorlopig doorgaat ALLE KROMSTAF-ACTIE STILGELEGD De plaatselijke Raad van Maat schappelijk en cultureel Overleg ver zoekt alle geld- en inzamelingsacties voor „Honderd jaar Kromstaf" voor lopig te staken. Ook de aangekondig de kaartverkoop voor de Leidse vie ring wordt tot nader aankondiging uitgesteld, CONTACTAVONDEN CMC GAAN NIET DOOR De contactavonden welke door ons voor de leden/veehouders der CMC CoÖptratieve Melkcentrale, voor 6 en uitsluitend in „Lucia di Lammer moor" heeft hij goed gemaakt, wat hij aan muziek van weinig waarde schreef. Dit evenwel is een diep tra gische en lyrisch geniale behande ling van een onmogelijk romantisch gegeven. In al de lyrische overdaad en praalzucht telkens weer fijn ge accentueerde melodische overstorting en fijn geslepen vocale voornaam- heid; een ragfijn kantwerk van or- namentielc. muziekcharrao on gratie T\ AT") fnnCI>rt(>prrI(> Hiertegenover een felle overgevoe- J v^UUL-trCCCrClC lige hartstocht; plotselinge omzettin- gen driftig, en weer bedwelmend, en dan 't „zingende zingen". Lucia di Lammermoor moet men horen, haast nog meer dan zien, al werd er met onderscheiding gespeeld en valt er voor dc minder geoefende bezoeker ook spectaculair wel een en ander te bewonderen. At* Aan het eind van de le acte is het jde" *eker, afscheidsduet van Edgard en Lucia;f Bei\a.lve het muzikale spannend, recitativisch opgebouwd gcnot lokte bovendien een varicte- lyrisch verwerkt wordt 't tot een ge- P'iff8?11™3' er ook nog- een weldige climax bij het „Adio" De huIdiW °1> he< programma stond en wel van een zeer geziene man: listisch, zowel vocaal als instrumen taal (fluit en cello). Practische spre kende decors, en fraaie costumes, boeiden het oog. Het aantal toehoorders was niet zo groot als men had mogen verwach ten, maar men was bijzonder waar derend en enthousiast. Open doekjes en een ovationeel applaus! J. KORTMANN. Dc leden en genodigden van de harmonie-kapel T. D. hebben zich Zaterdagavond ondanks het hevige noodweer niet van een bezoek aan de Stadsgehoorzaal laten afhouden. Men verwachtte blijkbaar heel wat van de uitvoering, die de kapel daar zou geven, de 79-ste sinds de oprich- 2e acte bereikt een groot hoogtepunt, waar de; angst van Lucia (om de huwelijksacte te tekenen) door de syncopische figuren in het orkest wordt uitgebeeld als een obcessie. Het sextet in deze acte is wereld- befaamd. Rustig ingezet door twee personen, steeds crescenderend en meer geladen, elkeen uiting gevend aan eigen gevoelens, is dit ook waar lijk onvolprezen. Het hoogtepunt van de 3e acte vormt de waanzin-aria, een gewel dige, maar zeer dankbare opgaaf voor Lucia, die hier concerteert met niet minder virtuoos fluitspel. Voor de stervende Edgard is er aan 't slot nog een effectvolle climax, waarna het orkest chromatisch daalt en met een levendige finale afsluit, Signora Magda Piccarolo als Lucia met Alex- andro Barollo hebben 't werk voor treffelijk gedragen. Er zijn momen ten, dat wij de stem van deze hoge sopraan bij grote uitzetting niet wel luidend Vinden: haar mezza-voce en kopstem is voortreffelijk en haar coloraturen zijn instrumentaal zui ver. Barollo als Ravenswood heeft een beheerste reproductie van zijn rol gegeven, met niet te onderschat ten zangkunst. De waanzinscène werd "tie oud-voorzitter van de vereniging, dc heer D. Cornet. De avond werd met die huldiging ingezet. De heer D. Rietveld, opvol ger van de heer Cornet in diens func tie van voorzitter, sprak daarbij een hartelijk woord. De heer Cornet, die in 1910 tot de kapel toetrad, klom al spoedig van derde clarinettist op tot tweede clarinettist en daarna tot te nor-saxofonist. In 1927 werd de heer Cornet bovendien voorzitter. Onder zyn bestuur nam de kapel aan ver scheidene concoursen deel en bereik te de afdeling „uitmuntendheid". Per soonlijk nam de heer Cornet aan 24 Drie October-optochten deel, waarvan die van 1952 de" laatste was; wegens gezondheidsredenen en om zijn leef tijd moest de heer Cornet zij het met weemoed zijn instrument neerleggen. Een lauwerkrans met bloemen en een gouden ring vertolkten tastbaar de gevoelens, die men tenopzichte van de heei Cornet koestert. Het woord werd verder nog gevoerd dooi de heer C. Tieleman, directeur van Tieleman-en-Dros-fabrieken, en dooi de heer P. Wakka, namens de Leidse ren idiinivuusi. ue waanzinscène wera i, c e door Magda Piooarolo beheerst ge- van ha""°n"> Janfare-corp geven. Vittoria Benetti als Lord Ashton stond de twee voornoemden met echt Italiaans Bel-canto, en goed begrip ter zijde Aanvankelijk vi breerde hij nogal overmatig, maar 13 Februari georganiseeerd, zijn af gelast. FEESTAVONDEN AFGELAST De feestavond vande Leidse Kruideniers Centrale, hedenavond in Den Burcht georganiseerd, gaat niet door. De feestavond van de Zelfstan dige Winkeliers Combinatie „Excel sior" voor morgenavond is uitge steld. De kaartverkoop gaat door. De opbrengst is ten bate van de ramp slachtoffers. Rurperliike Stand Geboren: Aart Pieter zn van H. Mol en K. van der Houwen; Marian ne, dr van H. A. Bloemink en F Coe- nen; Jo'hanna Maria, dr van A. Mon- teba en C. J. Broer; Cornelis zn van W. de Jong en C. W. Bey; Simon Adrianus Maria, en van W. C. M. van der Salm en C. J. v. d. Voorn; Jo hanna Adriana Maria, dr van J L. van Haasteren en G. C. J Spruijt; Wilhelmus Franciscus, zn van K Groenendijk en G. Bergman; Jaco bus Adrianus zn van J. Th. Belt en C. M. Tuijthof; Leonardus Wilhelmus Maria, zn van L. C. Koot en B. A. M. van Marwijk; Johannes Hendri- kus Hyacinthus, zn van P. Visser en C. Wolters; Jelmir Johanna Mirije, dr van A. G. Lucas en G. Drenth; Maria Anna, dr van P. A Gordijn en E. A. M, Owel; Antonius Johannes Theodorus zn van H. C. Gottenbos en A. H. C. M. Stikkelman; Nicolaas zn van P. Reijneveld en L. M. Vos- hart; Gijsbertups Johannes Maria, zn van H. C. van Wijk en M. J. van der Laan; Trijntje, dr van M. C. Lagas en E. Gravekamp. Overleden: M. A. E. Beekman, dochter 9 dagen. Het muzikale gedeelte van het pro gramma omvatte vijf nummers en een toegift. De kapel toonde nog niets van zijn vaardigheid te hebben ingeboet: in tegendeel, men werkt niet alleen onder zeer muzikale leiding (waar voor de directeur, de heer W. J. Smolders, verantwoordelijk is) maar begrijpt en volgt deze leiding ook. Natuurlijk kwamen er onzuiverheden voor en ook waren de inzetten niet altijd even gelijk, maar het geheel was zeer te prijzen. Het variété-gezelschap, dat onder auspiciën van Gé Hofenks variëté- bureau optrad, kon bogen op zeer goede nummers, maar daarnaast ook op zeer evidente fouten en zwakhe den. Zo was het werk van The Broy- tons, een vlot en lenig acrobaten- paar. van internationale klasse en be hoorde de goochelaar Stefani met zijn partnerin tot de zeer goeden, maar de overigens vaak originele clown van het gezelschap, Nicky Noble, moest zyn heil zoeken in dubieuze grapjes en de conférence van Kosja van Katwijk had absoluut geen vat op de zaal, al moet hieraan worden toegevoegd, dat er enkele malen ern stige storing in het programma op trad door jongelui, die elders in het gebouw aan het feesten waren. Wim Bosch, die griep had was vervangen door Hansje Kerkhof, die haar taak als begeleidster van de verschillende nummers uitstekend vervulde, ook als pianiste zeer vol leed. maar op de accordeon minder vlot terecht kon. Na afloop was er een intiem bal o.l.v. de heer W. F. v Wijk. Het werd geopend met een vrolijke polonaise, waarbij het vaandel van de vereni ging voorop gedragen werd en de pas gecreëerde ere-voorzitter, de heer Cornet, compleet met lauwerkrans en echtgenote, naast de voozitter, de heer Rietveld, achter de fiere stan daard marcheerden. De polonaise ein digde voor de neer Cornet in een triomfale rondtocht door de zaal, ge dragen op de schouders van T. D.- mannen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2