Op het ogenblik vallen onderscheidingen en tegenstellingen weg Verbeten strijd hij zoeklichten tegen water in N. W.-Brabant BLOEIENDE KAMERBREM 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 VLUCHTELINGEN OP WEG langs de spoorweg naar de eerste-hulppost bij Kruiningen VERNIELDE SPOORBANEN waren dikwijls de enige wegen, waarlangs mensen en dieren in veiligheid konden worden gebracht beeld uit het zwaar getroffen Zeeland. |j j I s RillandBath moest geheel met roeibootjes worden geëvacueerd. Dr W. DREES IN DE TWEEDE KAMER Hoewel in de eerste plaats een beroep wordt gedaan op de offerzin van het volk, is de ramp zo groot, dat aanzienlijke bedragen voor reke ning van de schatkist komen Ruime belastingfaciliteiten voor hulpverlening van velerlei aard Deelneming met Engeland en België (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenihage, 3 Februari. jyflNISTER-PRESIDENT dr W. Drees heeft vanmiddag, in de eerste ver gadering van de Tweede Kamer na het kerstreces, zoals reeds was aan gekondigd, een verklaring afgelegd over de toestand in door watersnood, getroffen gebieden en over de genomen en alsnog te nemen maatregelen. Achter de regeringstafel zaten vrijwel alle leden van het kabinet. De Kamerleden, voorzover niet voor internationale werkzaamheden in het buitenland vertoevend of door de situatie in hun woongebied verhinderd, waren eveneens in groten getale opgekomen. De publieke en gereserveerde tribunes liepen geheel vol. In de zaal zowel als op de-tribunes en in de loges waren talrijke radio- en televisies-apparaten opgesteld. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, sprak een openings woord, waarin hg zeide: ONZE gewone werkzaamheden mogen heden geen aanvang nemen, aldus dr Kortenhorst, voordat ik namens u een sober woord heb gesproken over de gruwel der verwoesting, die zich on verhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort en die door de ganse natie wordt ondervonden als een onheil, dat ons allen in rouw heeft gedompeld om het dierbaarste dat wij bezitten: het leven, het geluk en de veiligheid van onze medeburgers. Wij treuren om het verlies van vele honderden mensenlevens, om het teloor gaan van levende have, woningen en andere eigendommen en om de vernie ling van vruchtbare akkers en kostbare levensmiddelen. Omtrent de toestand van nog talloos vele in uiterste nood verkerende bewo ners der geteisterde gebieden, verkeren wij in smartelijke onzekerheid en wat de naaste en de verre toekomst nog in haar schoot verborgen houdt, vervult ons met adembenemende bezorgdheid. Het Nederlandse volk, dat de verse herinnering aan de oojlog nog steeds als een beklemmende huivering met zich meedraagt, vraagt zich af of deze nieuwe gesel, die als een engel der ver nieling over ons nauwelijks hersteld land is neergedaald, het vroeger onder gane leed niet in omvang en ellende overtreft'. Onze regering- en onze medeburgers hebben onmiddellijk begrepen, dat in bittere nood de krachten niet met klagen en met ijdele woorden moesten worden verspild. Wij zullen deze houding tot de onze maken. De nationale ramp heeft alle sluime rende krachten in ons volk wakker ge schud en wat in de achter ons liggende bange dagen door officiële en niet-offi dele instanties, door ambtenaren, mili tairen en particulieren is gepresteerd, heeft, als zo dikwijls in onze vader landse geschiedenis, het bewijs geleverd, dat rampspoed de machtigste is van alle banden, die ons over alle politieke en andere scheidslijnen heen verenigt. Ten overstaan van deze zondvloed van collectief ondervonden leed, lijken gevoelens van medegevoel en medelijden hoe vanzelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Hier past slechts eèn diep beleven van het goddelijk ge bod: zijn naaste lief te hebben als zich zelf een gebod, dat geen plaats laat voor willen of niet willen, maar dat EERSTE ZEEDIJK IS DICHT FIJNAART hevig geteisterd BIESBOSCH bijzonder ernstig (Van een onzer verslaggevers) Langs ket Volkerak, 3 Februari EEN bres in de zeedijk langs het Volkerak is gisteravond om zes uur weer gesloten voorzover ons bekend is de eerste! Deze overwinning op de elementen werd bevochten door een bulldozer, waarop een IJmuidenaar, de oud-oorlogsvrijwilliger van de 7 December-divisie G. Huizing, Maandag acht uur aaneen zat, tot hij de hele bres had volgeschoven met aarde vaA het buiten dienst gestelde fort De Hel. Dit was mogelijk, omdat de teen van de zool van de dijk bij eb geheel droog valt. in het zoute overstromingswater om het leven gekomen. Byzonder ernstig ook is de toestand in de Biestoosch en het aangrenzende deel van het Land van Heusden en Altena, waar vooral de dorpen Nieuwendijk, Dussen en Hank zijn getroffen. De waarnemend provinciaal evaeuatieeom- missaris, de heer E. A. Schiittenihelm, heeft hier Maandag 16 vaartuigen heen gedirigeerd, nadat de evacuatiewerk zaamheden in het gebied van de Moer dijk en bij Zevenbergen waren geëin digd. Deze evacuatie verloopt evenwel minder vlot dan in het gebied van N.W. Brabant. doordat de bevolking zelf de bedreigde huizen niet wil verlaten. In het diuister van de avond stonden we op het hoogtepunt van Fort De Hel, een voorgebergte temidden van het wa ter. In het Noorden vlamden zoeklichten in de Hoekse Waard; ook maar- het Oos ten en naar het Zuiden zagen wij boven deze wereld van grauwe ellende de zoek lichten priemen, in het Zuiden, voorbij Stampersgat en Dintelsas en in het Oos ten: de verdediging van de binnendijken ln het gebied rondom Zevenbergen, waa-r men de polders, gelegen ten Noorden van de Mark poogt te beschermen tegen het opdringende water; een werk, waar bij men goede hoop heeft op de uitslag. Dag en nacht wordt er gewerkt, zand zakken, maar ook balen oud papier deen dienst, dank zij de hulp van militairen en de provinciale waterstaat. Klundert en Mioerdójk zijn vrijwel geheel geïso leerd. De watersportvereniging Neptunus was uit Den Bosch gekomen zonder schuiten, maar met. de onontbeerlijke ■buitenboordmotoren. En zulke buiten boordmotoren maken het mogelijk over het woelige water van de grote Klun- dertse polder de soldaten van Noord schans te halen. Onderweg had men een aantal kadavers van koeien en paarden Sêsn drijven en ook een drijvende hooi berg. waaron <?-" knorrend varken rondtrlppelde O—e •"•gers. een vader, een dochter en een nan. gaven er de voorkeur aan op de Noorvlsohans te blij- ren. De leden van de watersportvereni ging, bleven in het zwaar getroffen Fijn- aart om op het eerste alarm weer pa raat te zijn. Fijnaart is in de ware zin des woords geteisterd. De burgemeester verstrekte ons de" droeve balans: 19 doden geborgen, 39 vermisten, die vermoedelijk verdronken zijn. Bui' ten het raadhuis van deze 5000 zielen tellende gemeente, die geheel is èvacueerd, stond een rij soldaten, die uit dampende gamellen de etensblik jes volgeschept kregen. En onderwijl raasden vrachtauto's voorbij met zandzakken om de juist gedichte dijk bij Fort De Hel te versterken. In de avonduren begaf een klein detachement commandotroepen onder leiding van kapitein Blanson Henkemans zich naar het fort Sabina aan de dijk van het Volkerak. met een stormboot. De groene baretten hadden geen succes. De wilde zee was ook in het fort door gedrongen en het huis binnen in het fort was ingestort. In het water dreven kle ren... maar er waren geen sporen van de fortwachter Mackay. zijn vrouw, zijn dochter, en het 12-jarige kleinzoontje... Bij wat aanspoelt op de binnendijken zijn. na de wrakstukken van verwoeste woningen, huisraad, ook veel vissen als zeelt en voom. Vele zoetwatervissen zijn DE DAME MET DE vorig ]aar was het CAMELIA S honderd jaar geleden, dat de roman van Alexandre Dumas fils, La Dame aux Camélias, de wereld ver raste. De schrijver werkte het boek later tot een toneelstuk om, dat wereld beroemd werd en de grootste actrices aantrok door de speelmogelïjkheden en de romantiek van de hoofdrol, die van de courtisane Marguerite Gautier. Er is thans een Nederlandse vertaling van deze verouderde, maar daarom niet minder curieuze roman verschenen van de hand van C. J. Kelk, smaakvol ver zorgd door De Bezige Bij. De figuren, die Dumas beschrijft, de dialoog, de Karaktertypering, de gevoelsschakerin gen, niets is meer „van deze tijd". Men moet het boek dan ook volkomen plaatsen in het kader van het conven tionele en. moraliserende tijdperk waarin het verscheen. Dan pas zal men de schoonheid en de charme ervan ten volle kunnen waarderen. L. A. Union Pacific Rr.: winst 1952 5 69.665.000 168 872.000) of 514-77 (14.59) per aandeel. Western Pacific: winst 1952 S 6.078.66! v. j. 7.150.522). Willys-Overland: (winst 4e Icwart. 2.124.884 (v. j. 1,603.345) of 5 0.72 ($0.53) per aandeel. elkeen de bindende plicht oplegt, ieder op zijn plaats en ieder volgens zijn ver mogen een drieledig program te helpen uitvoeren: redden, verzorgen en her stellen. Wij zijn geroerd en dankbaar voor de hulp, die ons van bevriende zijde buiten de landsgrenzen spontaan is aangeboden, maar dit blijk van saamhorigheid zal onze eigen daadkracht niet doen ver slappen. Het gaat om onze zaak. de zaak van het ganse Nederlandse volk. Zo is het ook terstond door een leder begrepen. Op deze weg diént te worden voortgegaan. Alle aandacht en alle inspanningen blijven daarom geconcentreerd op de persoonlijke en collectieve offerzin var het Nederlandse volk in al zijn gele dingen. Het feit, dat wij zo aanstonds van de zijde der regering een voorlopig over zicht zullen ontvangen van de omvang van de ramp en 'van de toegepaste en nog toe te passen middelen, om de ge volgen ervan te bestrijden en te lenigen, mag zeker geen voet geven aan de ge dachte, alsof de regering en de volks vertegenwoordiging de vrijwillige hulp actie ook maar in het minst overbodig zouden willen maken of zelfs maar zou den Villen remmen. De openbare mening heeft zich met terdaad uitgesproken voor een wijze van hulpverlening, waarvan de eigen offerzin de motor is en de vrijwilligheid de menselijke en zedelijke betekenis van het offer adelt, Ik wil dit korte woord besluiten met de bede tot de Almachtige en algoede God om troost te storten in de harten der beproefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizen den, die op redding en bijstand wachten. Een bede ook om menselijke barmhar tigheid. Het eindpunt van de godsdienst, en de pure menselijkheid, de ziel dei- deugden en de korte samenvatting dei- eeuwige wat, datte tfff, barmhartigheid. Moge deze •géést vaardig blijven over regering, volksvertegenwoordiging en gans ons volk. "VTA de redei van dr Kortenhorst, die staande werd aangehoordi, kreeg minister Drees het woord. Over de onvvamg va/ft de ramyp is nog steeds geen volledig overzicht te ver krijgen. Meer in het algemeen kam wor den gezegd, dat een vam de zwaarst ge troffen gebieden opnieuw de provincie Zeeland is, het gebied, dat ook in de oorlogsjaren een hoge tol moest betalen. Doch ook de Zuid.Hottandse eilanden en West-Brabamt hébben het zeer zwaar te verantwoorden. Verontrustend is boven alles het groot aamtal slachtoffers. Reeds is met zéker heid vastgesteld, dat 627 doden zijn te betreuren, doch nog steeds komen nieu we méldingen binnen, zodat moet wor den gevreesd, dat dit aantal, nog m.et enige honderden sal stijgen. Getracht wordt een overzicht vam de ■namen te verkrijgen, opdat familieleden kwnnen worden ingélAcht. Niet slechts zij, die rechtstreelcs werden getroffen, zijn het slachtoffer vam deze ramp geworden, doch ook een aantal van hen, die te hulp stielden, zijn bij de vervulling van deze plicht van naastenliefde omgekomen. De regering gedenkt met het gehele volk hen, die het leven lieten, en getuigt van haar deelneming met de im. rouw ge dompelde betrekkingen van de slacht offers. Een korte schets Hoewel pers en radio uitvoerige in lichtingen over de ramp hebben ver strekt, meen ik aldus dr Drees hier in enige trekken nog een korte schets te moeten geven van hetgeen tot nog toe bekend is. Uit de tot nu toe Ingekomen berich ten, aangevuld met enige verkenningen uit de lucht, kan het volgende beeld over de overstromingen worden geschetst. Langs de rechteroever van de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en Rotterdam is de Bandgk weliswaar in tact gebleven, doch enige buitenpolders zgn ingelopen. Schieland's hoge zeedijk gelegen langs Nieuwe Maas en Hollandse IJssel is ge lukkig in tact gebleven. Men is er door voortvarend optreden in geslaagd een gat in deze voor het behoud van Zuid- Holland vitale waterkering tijdig te dichten. De tegenover gelegen dijk van Krimpenerwaard werd getroffen door een doorbraak bij Ouderkerk aan de IJs sel. Ook hier is het gelukt een gat pro visorisch te dichten, waardoor overstro ming van de diep gelegen Krimpener waard werd voorkomen. De Zuidelijke helft van de Alblasser- waard werd overstroomd als gevolg van enige dijkdoorbraken waarvan men er een heeft kunnen dichten; de diohtings- werkzaaimheden aan het andere gat zijn in volle uavoering. Men hoopt hierdoor te kunnen voorkomen dat het uitge strekte en laag gelegen gebied ln zijn geheel zal worden overstroomd. Op IJsselmonde bleef de overstroming bepérkt tot een strook langs de Zuid zijde. Het eiland Rozenburg 1-s met uitzon, dering van het Westelijke deel groten deels overstroomd. Van Voome en Putten werd nagenoeg het gehele ten Oosten van het hamaal door Voor,ie gelegen deel overstroomd; het herstel van de dijkdoorbraken langs het Haringvliet wordt reeds met kracht ter liamd genomen. In de Hoeksche Waard zijn enige zeer ernstige doorbraken ten gevolge waar van het gehele eiland, met uitzondering vam het middendeelis overstroomd. Van het eiland van Dordrecht staat 'het Zuidelijke deel en een strook in het Westen onder water. De stad Dordrecht heeft aanvankelijk ernstige waterover last ondervonden. HET eiland Tiengemeten is geheel overstroomd. Goeree en Overflakkee werden zeer ernstig getroffen; met uitzondering van het meest westelijke gedeelte en een ge bied om Dirksland staat het eiland vrij wel geheel onder water. De Brabantse Biesbosch en het meest westelijke gedeelte van het land van Altena werden eveneens geïnundeerd. Hetzelfde geldt voor het noordelijke gebied van de Langstraat, het West waarts aansluitende deel van westelijk Noord-Brabant tot bij Dintelsas, en het Brabantse gebied tussen de Steenbergse vliet en de hoge gronden tussen Halste ren en Bergen op Zoom. Ook St Philips- land is vrijwel geheel overstroomd. Schouwen en Duiveland is zeer ernstig geteisterd. Evenals op Goeree en Over flakkee zijn op dit eiland een zeer groot aantal dijkdoorbraken. Tholen is gedeeltelijk overstroomd. Van Noord-Beveland is de noordelijke rand en het westelijke gedeelte droog gebleven. Op. Walcheren beperkt de overstro ming zich in hoofdzaak tot het gebied tussen de spoorlijn en het Kanaal door Walcheren, doch ook ten Zuiden heeft men waterbezwaar. Op Zuid-Beveland zijn in het gedeelte ten Westen van het kanaal Hansweert Wemeldinge belangrijke oppervlakten in in het Noorden en Zuiden onder water gekomen; het brede middendeel is vrij gebleven. Oostelijk van het kanaal is het eiland met uitzondering van enige smalle stro ken geïnundeerd. In Zeeuws-Vlaanderen zijn enige pol ders langs de Westerschelde over stroomd. Langs de kust van het vasteland van Zuid. en Noord-Hollamd is wél belang rijke schade toegebracht, doch direct ge vaar voor de waterkeringis niet aan wezig. Op het eiland Texel is de polder Een dracht ingelopen. Het wegverkeer is op enige belang- ïjke trajecten gestremd. De zeestranden, die tot de ramp heb ben geleid, waren belangrijk hoger dan ooit werd waargenomen gedurende de periode, dat geregeld waterstandswaar nemingen werden verricht. Overeenkomstig het wezen van onze Waterstaatsorganisatie werden in de loop van Zondag de eerste maatregelen direct getroffen door de waterschaps besturen, daarbij geassisteerd door per soneel van de Provinciale Waterstaats diensten, dat voor zoveel nodig leiding en voorlichting kon geven. Ook van fle zijde van de Rijkswaterstaat is hulp verleend. DE enorme omvang- en de bijzondere aard van de waterstaatswerken, waarvoor wij thans zjjn geplaatst, eist een technisch apparaat, dat slechts door samenbundeling van alle op dit gebied voorhanden krachten zal kunnen worden verkregen. Zeer nauwe samenwerking van waterschappen, provinciale water- staatsdilensten en de Rijkswaterstaat is geboden. Nader overleg hierover wordt leegd, doch in feite wordt reeds ge heel overeenkomstig deze gedachte met vrucht gewerkt. Waar en zodra dit mogelijk is zijn de herstelwerken reeds in uitvoering genomen door diegenen, die hiertoe het meest in de gelegenheid waren. Behalve waterstaatkundige werken zijn tienduizenden hectaren van onze vruchtbaarste grond door het water ge teisterd. Vooral op die plaatsen, w zout water binmendrongkan, indien het met zou lukken het zeewater spoedig te lozende schade zeer aanzienlijk zijn. Duizenden stuks vee zijn verloren ge- Het zal nog geruime tijd duren, al vorens een duidelijk -beeld 1-s gevormd omtrent de omvang waarin de veestapel heeft geleden. Talloze boerderijen staan geheel of gedeeltelijk onder water, doch ook ten aanzien hiervan zou een uit spraak omtrent de daardoor ontstane schade een slag in de lucht zijn. Verontrustend is, dat door het met elk getij opstuwende water het gebied, door de overstroming geteisterd, zich nog steeds uitbreidt. Ook een groot aantal steden en dor pen is ernstig geteisterd. Alweder ls het onmogelijk een beeld te geven van de schade aan woningen, gebouwen, fa brieken, Installaties enz. Dat deze schade zeer aanzienlijk is, staat vast. Eveneens staat vast, dat hierdoor aan het na de oorlog in Zo belangrijke mate bereikte herstel een ernstige slag ii toegebracht. Geldt dit voor ons natio nale herstel in ,het algemeen, hei: geldt het sterkst voor hen, die in het bij?, der als rechtstreeks slachtoffer vamdeze ramp zijn te beschouwenHoevelen vam hen hun woningen met alle have en goed hebben moeten achterlaten om elders oderkomen te vinden, valt nog niet bij benadering te zeggen. Alles wat mogelijk is wordt gedaan om hum lot te verzachten. TAIT brengt mij op het punt van de hulpverlening. Zoals in tijden van nood reeds eerder is gebleken, is het Nederlandse volk in al zijn ge ledingen bereid de handen in een te slaan en de getroffen landgenote»- krachtdadig bij te staan. De wijze, waarop geheel Nederland te hulp is gesneld, is boven alle lof verheven, Vrijwilligers uit alle kringen hebben zich gemeld. Materiaal wordt aller wegen ter beschikking gesteld, giften in geld en goederen stromen binnen. Uit Suriname en de Antillen zgn berichten bij de regering binnengekomen, waaruit blijkt, dat aldaar hulpacties worden ge organiseerd. Uit veel landen zgn aanbie dingen tot financiële en materiële hulp ontvangen. De regering stelt deze blg- ken van medeleven op hoge prijs. Zg i heeft deze voor een belangrijk gedeelte •eeds kunnen aanvaarden. Naast de a biedingen van landen als Canada, Indo nesië, Duitsland en veel andere zijn het voornamelgk die van Amerika, Enge land, Frankrijk en België, welke ten gevolge van de vorm der hulpverlening en de situatie van het ogenblik in een onmididelijke hehoefte voorzien. Zo zijn en worden behalve Nederland- militairen van zee-, land- en lucht macht, Amerikaanse, Britse, Franse en Belgische troepen, voorzien van waarde vol materieel, zoals vaartuigen, vliegtui gen, helicopters en grote hoeveelheden kleiner materieel, ingezet. Niet élk aan-, bod kon reeds worden aanvaard, aange zien de omstandigheden zulks nog niet toelieten. Mochten deze zich wijzigen, 'o zijn maatregelen genomen om alsdan dankbaar van deze aanbiedingen ge bruik te maken. Onmiddellgk na de ramp is een begin gemaakt met evacuatie van slachtoffers. Provinciale evacuobie-commdssarissen hebben alle nodige maatregelen ge nomen. De evacuatie is nog niet vol tooid. Te vrezen valt, dat in totaal on geveer 50.000 personen van elders moesten worden overgebracht. Dit cijfer kan echter slechts het grootste voor behoud worden gegeven. De regering doet een dringend be roep op allen, die ondanks de woning nood nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stéllen. Goede en vlotte samenwerking tussen de overheidsdiensten, die bg de hulp verlening en het herstel betrokken zgn, zal worden bevorderd door de instelling- van de Coördinatiecommissie Waters nood 1953, welke onder leiding van mi nister Beel aan het werk is gegaan. Ter leniging van de directe nood der slachtoffers van de overstromingen heeft het Nederlandsche Roode Kruis de in zameling en verstrekking goederen, zo als kleding en dekking, op zich genomen. Voorts zal zeer veel geld nodig zijn voor de verlening van nooduitkeringen aan hen, die alles hebben moeten achter laten, en voor tegemoetkoming in de schade aan woningen en huisraad. Het Nationaal Rampenfonds, welks bestuur vertegenwoordigers van de departementen van Binnenlandse Zaken en van Maatsohappelgk Werk zgn opgenomen, heeft zich belast met de inzameling van de geldelgke bijdra gen. Z.K.H. Prins Bemhard, die morgen weer in ons land terug hoopt te zgn, bereid gevonden het voorzitterschap van dit Fonds op zich te nemen, zulks verband met het aftreden van j!hr Beelaerts van Blokland. Het Nationaal Rampenfonds wordt, -bij de uitvoering van zijn taak, gesteund door het apparaat van de Nationale Commissie voor V-luchtenllngenhulp. Belastingfaciliteiten Gelet o<p de zeer bijzondere omstandig heden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds verschillende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuur lijke personen als lichamen voor de in komstenbelasting, de loonbelasting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelgk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperkingen op hft gebied van aftrek van gif-ten zgn haer niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve vam het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder be grepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslaoht- offers aan het Nederlandsche Roode Kruis en eventuele andere daartoe aan gewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzet belasting geheven. Aan fabrikanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrgstelling van accijns ver leend. Van schenkingen in geld aan het Nationaal Rampenfonds en van goede ren aan het Nederlandsche Roode Kruis en eveentuele andere daartoe aangewe zen instanties zal geen schenkingsrecht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers opgedragen vei'zoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te wil ligen. IN samenwerking met het nationaal rampenfonds zal worden begonnen met de verstrekking van nooduit keringen aan de getroffenen, op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers waarbij de betrokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Vervolgens zal het herstel van de schade de volle aandacht moeten hebben. De bijzondere kosten, die waterschap pen en andere lagere publiekrechteiyke lichamen voor het herstel van dyken, waterkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krggen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten- Generaal zullen met de regering van oordeel, zijn, dat hier het Rgk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouwgron den, boerderijen en bedrgfsinrichtingen zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelgke schaden zal een regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oorlogs schaden. Zal dus voor leniging van de directe nood en voor vergoeding van verloren kleding en andere particuliere bezittin gen in de eerste plaats een beroep wor den gedaan op de offerzin van het Ne derlandse volk in al zgn geledingen, de omvang van de overstromingsramp is zó groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegen- waarderekening, verkregen uit de dollar hulp. Zodra de regering beschikt over vol lediger gegevens omtrent de omvang en de gevolgen van de ramp, zal zg de Staten-Generaal nader inlichten, ook wat betreft de te treffen maatregelen. Na het overzicht, dat ik heb gegeven over onze eigen nood, aldus dr Drees zou ik van deze plaats er aan willen herinneren, dat onze buren aam onze zuidgrens en aam de overzijde vam de Noordzee zijn getroffen door hetzelfde geweld der élementen, dat de ramp Nederland bracht. Het is de regering een behoefte uitdrukking te geven aan haar medeleven met onze Belgische en Britse vrienden. Aan het slot sprak minister Drees (Ingez. med.-advertentie) De originele Vermouth uit Torin© van Fratelli Cora Italiaanse Vermouth zoals ze zijn moet! JACOBUS BOELEN AMSTERDAM nog een kort woord over de worste ling waarin wij thans staan. De situa tie herinnert aan 1940, maar nu is het geen strijd tegen mensen, doch tegen de gevolgen van de natuurkrachten. Op het ogenblik vallen alle onder scheidingen en tegenstellingen weg. Moge de eendrachtige wil van ons volk gezegende vruchten dragen. Hierna werd de vergadering voor korte tijd geschorst. NA heropening van de vergadering gaf dr Kortenhorst als zijn mening te kennen, dat er geen aanleiding was om op dit ogenblik over de verklaring van de regering te beraadslagen. De Kamer-voorzitter deelde mede, dat mi nister Drees zich bereid had verklaard de volgende week zo mogelijk aanvul lende mededelingen te doen. Dan zou dus eventueel ook met de regering van gedachten kunnen worden gewisseld. Daar de heer Gortzak (comm.) het hiermede niet eens was en deze thans reeds een aantal vragen aan de regering wenste te stellen, kwam het voorstel van dr Kortenhorst in stemming. Het werd aangenomen met 80 tegen 6 stemmen. Tegen alleen de C. P. N. Op grond van het feit, dat de re gering en het ambtelijke apparaat de komende dagen talrijke voorzieningen in verband met de ramp zullen heb ben te treffen en ook veel Kamerleden zich persoonlijke op de hoogte wens ten te stellen, werd besloten, dat de Kamer deze week niet verder zou ver gaderen. De gehele verdere agenda werd dus aangehouden. De volgende vergadering zal tegen Dinsdag 10 Fe bruari worden bijeengeroepen. De tékst van de rede, welke de minis ter-president in de Tweede Kamer heeft gehouden, heeft minister Beel heden ook ln de Eerste Kamer uitge sproken. IEDEREEN die van bloemen en planten houdt, leent, natuurlijk de brem met haar prachtige gele bloemen. Prebbiig ls, dat die vele bremsoorten juist zo voortreffelijk groeien op hoge en droge grondsoor ten; daar waar andere planten niet meer willen groeien, kan men het met haar nog wel proberen. De kamerbrem voldoet als kamer plant heel goed. De bloemist biedt over enkele weken weer bloeiende exemplaren aan en dan luldtt de vraag; Hoe moeten wij haar behan delen om zo long mogelijk van de bloemenweelde te kunnen prof iteren Men lean van zo'n kamerbrem jarenlang plelzter hebben zij kan namelgk heel goed wonden over ge houden. Wanneer men zich een bloeiend exemplaar aanschaft, zal men haar niet te worm moeten plaatsennormaal verwarmde kamers zgn voor deze plant minder ge schikt; zg zal zich veel meer op haar gemak gevoelen ln een matig ver warmd vertrek, zelfs in een onver warmde kamer, deze moet echter wel /vorst/vrij zijn. Zij houdt ook wel van een zonnige plaat-s, doch als de plant vol in bloei staat, kan men haar beter iets uit de zon zetten; men zal dan langer van de bloemen kunnen profiteren. Zg verlangt in deze tijd van het jaar veel. water; soms zal éénmaal gieten per dag wel niet voldoende zyn. Na de bloed kon het plantje Iets worden gesnoeid; die te ver uit ge groeide taltjeg neemt men ongeveer tot op de helft terug. Dat te dan vrgwed de gehele snoei. Voorlopig houdt men de plant nog tot begin Mei binnen in een onverwarmde kamer. Dan zal zij van andere aarde moeten worden voorzien en daarvoor gebruikt men natuurlijk bloemisten- aarde; zorg dat er onder ln de pot een paar scherfjes komen, dit om het afvoergaatje tegen aarde vrg te hou den. In de tuin komt zg met pot en al op een zonnig plekje te staan; als men dan maar niet het gieten ver geet en -haar ook wekelijks wat opge loste kamenplantenikunstmest geeft, zal men geen moedlijldheden onder vinden," Begin September kam zy dan bin nen worden geplaatst. Als het weer het toelaat, mag men dit echter ook wel een maand uitstellen, te koud hebben zij het niet spoedig, Voorlopig worden zij dan weer in een onver warmde kamer geplaatst; wel ln een zonnige of althans lichte vensterbank en als men dan maar voldoende giet en de plant niet te snel in een ver warmde kamer plaatst, zal men in deze tijd van het jaar de vele bloem les kunnen verwachten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2