DE GELDERLANDER WATERSNOOD EIST REEDS 627 DODEN Op Schouwen Duiveland wacht ZIERIKZEE met smart op evacuatie Aantal doden stijgt waarschijnlijk tot ongeveer duizend „Voor de ramp" Bejaarde vrouw met 3 kinderen per hef schroef vliegtuig gered Zierikzee trok vanaf de daken aandacht van de vliegtuigen Een millioen mensen in nood 3 km. spoorbaan bij Moerdijk weggeslagen Do Gelderlander DagbL v. Nömeger Da Gelderlander Gewest. Dagblad Arnhems Dagblad De Oost-Gelderlander Veluwe- en IJsselbode 105e JAARGANG No. 2? DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DAGBLAD VOOR NIJMEGEN Voor zijn vertrek naar geteisterd Nederland Prins Bemhard: Geef ons morele steun en gebed NEW YORK. 3 Februari Prins Bernhard heeft heden voor ziin vertrek naar Nederland, met een gewoon Iqntoestel van de KLM, op het vliegveld Idlewild de volgende verklaring afgelegd: „Ik heb mijn bezoek aan de Verenigde Staten afgebroken en vertrek thans - naar mijn land. dat de grootste catastrophe heeft ondergaan die het land in vredestijd ooit, sinds de middel eeuwen heeft geteisterd. De worsteling tegen de zee is altijd een voortdurende strijd geweest voor het Nederlandse volk, welks historische taak het geweest is en nog is om grote stukken vruchtbaar land aan het water te ontworstelen.. De huidige catastrophe her innert er aan dat Hollands ge vecht tegen de zee nog steeds voortduurt. Ofschoon de over stroming uitgebreide gebieden onder water heeft gezet, waar van sommige nog slechts kort geleden de oorlogsverwoesting te boven waren gekomen, weet ik dat ons volk deze beproeving met dezelfde kalmte opneemt als het altijd getoond heeft in zijn eeuwenoude strijd tegen de elementen. Ik ben diep erkentelijk voor de vele uitingen van sympathie van het Amerikaanse volk die mij gedurende de afgelopen twee dagen hebben bereikt. Alles wat ik U thans wil vragen is, dat gij uw Nederlandse bondgenoten uw morele steun en gebeden zult geven in hun uur van beproe ving. jyjAANDAG zijn de volgende giften voor het Nationale Rampenfonds bij ons binnen gekomen: Directie en personeel Machinefabriek F. van Vliet, Nijmegen 1000, Supporters R. K. S. V. „Victoria" te Apel doorn 58,79 Uit overwerk H4, Zes mensen in boot verdronken DEN HAAG, 3 Febr. - Met zekerheid stond hedenmiddag om half een vast, dat in de overstroomde gebieden 627 mensen de dood hebben ge vonden. Op grond van de nog steeds binnenkomende meldin gen koestert men echter de vrees, dat het totale aantal doden tegen de duizend zal blijken te lopen. Bij Zuidland verloren heden nacht 6 mensen het leven, toen een rubberboot in het prikkel draad geraakte. De Volkshogeschool Alaerts- duyn te Rockanje is ingericht als noodhospitaal voor de evacué's. Op dit. moment zijn ongeveer 10.000 personen van Voorne en Putten geëvacueerd. Vanmorgen, zodra het licht werd, zijn de reddingspogingen met. behulp van vliegtuigen, schepen en amphibievoertuigen hervat. Uit Bruinisse en Zierik- zee zijn noodkreten gekomen. De plaatselijke autoriteiten hebben door middel van noodzenders te kennen gegeven, dat de toestand in hun gemeenten uitermate cri- tiek blijft. In het bij Bruinisse gelegen Oosterland moeten nog tal van mensen in levensgevaar verkeren, zodat onmiddellijke reddingspogingen werden inge roepen. Het is te hopen, dat de marine, die thans met 122 vaar tuigen aan het bergingswerk deelneemt, in staat zal zijn, met pEN LUCHTFOTO van het geteisterde eiland Schou wen Duiveland. Slechts de daken der huizen steken nog boven het water uit. de grootst mogelijke spoed te hulp te komen. Koningin Juliana ïs'vanmorgen in een vliegtuig over de rampge bieden gekomen en daarna is het toestel naar een Brabants vlieg veld gekoerst. Na de landing is H.M. in een aiito gestapt, voor een^bezoek aan de getroffen West-Brabantse streken. De stoffelijke overschotten van A slachtoffers van de watersnood, rinwoners van het zwaar geteis terde 's Gravendeel,, zijn vanoch tend om 11 uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbel dam voorlopig tf>- ,vï r/e besteld- Het zijn de eersten ran de ramp; die West-Nederland trof, wier lijken geborgen konden worden. Amerikaanse hulp uit Duitsland DEN HAAG, 3 Febr. Maan dagavond nog té in Den Bosch een goederentrein uit Duitsland aangekomen met de door luite nant-generaal Eddy beloofde goederen. Direct is een begin maakt met de lossing van drie honderdduizend zakken en twin tigduizend schoppen. Geteisterd Zeeland ontving hulp uit de lucht (Van onze verslaggever) DEN HAAG 3 Febr. De luchtvaart heeft zich bij de hulp verlening aan de noodgebieden niet onbetuigd gelaten. Op het vliegveld Valkenburg zijn bergen werk verzet. Grote hoeveelheden geconserveerde levensmiddelen, brood, rubberboten en vele an dere artikelen zijn in eendrach tige samenwerking door vliegtui gen van de Marine-Luchtvaart dienst, de LSK, de Rijkslucht vaartschool, de KLM en niet te vergeten door twee vliegboten van „Rescue-Service" van de Ameri kaanse luchtmacht boven de over stroomde delen van ons land af geworpen. Toen in de namiddag een .,sea- otter" - een marine-amphibie- vliegtuig tussen Oude- en Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee was geland en vergeefs probeer de een rubberboot af te leveren aan een geïsoleerde boerderij - de stroom was te sterk - kwam een helicopter te hulp. Via touwladder De inwoners hadden zich op het dak voorlopig in veiligheid kunnen stellen. De toestand werd echter met het uur gevaarlijker: de boerderij wps al gedeeltelijk ingestort. Een touwladder werd uit de helicopter neergelaten en na enige aarzeling waagde de zoon de luchtreis. Zijn jongere zusje en tenslotte zijn bejaarde moeder overwonnen hierop haar vrees, waarna het drietal veilig naar Nieuwe Tonge kon worden over gebracht. De oudste zoon, die nog in de boerderij was achtergebleven, trof het minder gelukkig. Nadat de helicopter weer boven de boerderij was teruggekeerd, stap te ook hij op de touwladder. Zo - onder op de touwladder - kon hij behouden op de dichtstbijzijn de dijk worden afgezet. Hij kon niet aan boord worden genomen, doordat de hijsinrichting onklaar was geraakt. Zierikzee Maar tegenover deze en vele andere geslaagde reddingspogin gen staan de gevallen van slacht offers, die nog steeds niet uit hun benarde positie zijn bevrijd en (Van onze verslaggever) BERGEN OP ZOOM3 Febr. Nog steeds stijgt het aantal slachtoffers van de ivatersnood angstwekkend. In de nacht van Maandag op Dinsdag ivas het dodencijfer gestegen tot 627maar. het lijdt geen twijfeldat dit schrikbarende getal nog aanzienlijk hoger zal wordenHoewel er geen nieuwe dijkdoorbrakèn zijn gemeld, is de situatie op vele plaatsen nog uiterst critiek en tal van mensen bevinden zich nog op de daken van hun huizen of in bomen. Velen gingen gis- teravond de derde nacht in de buitenlucht, koude en vochtigheid in en indien niet zeer spoedig hulp komt opdagenzullen tallozen hunner een ivrede dood in de golven vinden. Vele dezer in een rampzalige positie verkerende mensen verkeerden gisteren in een volslagen apathische toestand en maakten geen gebruik van de uit vliegtuigen uitgeworpen rubberboten. Tussen de 50 en 80 bressen zijn in de dijken geslagen en het totale aantal mensen, dat in nood ver- keert, is niet ver van het millioen verwijderd. Jl/TARINIERS en andere hulptroepen zijn op weg naar het ondergelopen Zuid- Beveland om de bewoners te evacueren. Door middel van lange kabels voorkomt men dat de boten door de wind en sterke stroom afdwalen. die al de derde nacht op het dak of de zolder van hun woning doorbrengen. Uw verslaggever die een vlucht meemaakte met een vliegtuig van de MI /O, dat rubberboten in het gelbiedi ten Noorden van Zierikzee uitwierp, zag hier nog enkele bijna onder water gelopen boerderijen, waar van de bewoners waren samen gehokt op het dak en die met de nationale vlag, beddelakens en an dere tekens de aandacht van de overvliegende toestellen wisten te trekken. Wellicht zullen zij hun leven te danken hebben aan de rubberboten, die voor hen werden afgeworpen. De Belgische Sabena-piloot, kapitein Gerard Tremerie, heeft met zijn hefschroefvliegtuig in de loop van Maandag enige tiental len slachtoffers, onder wie zie ken, naar de vliegbasis Woens- drecht gebracht. Zondag maakte kapitein Tremerie, een vlucht van Brussel haar Oude Tonge, dat hij met behulp van een wegenkaart en het tellen van kerktorens kon bereiken. Hij landde daar op een stukje slijkerige grond van enige vierkante meters, bleef er de nacht over en vloog met post van dit dorp naar Woensdrecht. In de loop van Maandag, heeft de Zeeuwse hoofd-inspecteur van de bevolkingsgezondheid met de helicopter een verkenningsvlucht over Schouwen-Duiveland ge maakt. Een poging om op de markt van Zierikzee te landen mislukte, omdat daar te veel mensen ston den. Vlak bij het grote ziekenhuis van Noordgouwe kon men lan den. Alle valide mensen zijn daar aan de dijk bezig. De straten wor den opgebroken om het dijk- lichaam te versterken. WEERBERICHT WEINIG WIND DE BILT, 3 Febr. Zwaar be wolkt met later verspreide op klaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noordoost en Noord. Temperaturen even boven het vriespunt, maar van nacht en morgenochtend, plaat selijk lichte vorst. Evacuatie en herstel van de verbindingen zijn de voornaam ste onmiddellijke taken en amphibievaartuigen zijn onont beerlijk wil men de nog steeds geïsoleerden verlossen. Geluk kig moet gezegd worden 'dat er in de loop van Maandag van alle kanten motorvaartuigen naar de geteisterde gebieden zijn gezonden. Deze hebben in vele gevallen reeds goed werk verricht en honderden mensen kunnen bevrijden. Arm Zierikzee Hoewel .„het totaal ondoenlijk is om te zeggen welke streek of welk eiland het zwaarst getrof fen is, moet de toestand op Schouwen, Duiveland ongetwij feld nagenoeg hopeloos zijn. De laatste berichten die ons vanaf dit eiland bereikten, bevestigen de reeds eerder postgevatte me ning dat met name Zierikzee er ellendig aan toe is. Alleen'daar verbeiden zevenduizend mensen in angstige spanning hulp, ter wijl elders op het eiland nog veertienduizend personen zijn aangewezen op hulpverlening per schip of vliegtuig. ..Zierikzee moet onmiddellijk alle lichten en vuren ontsteken om vliegtuigen gelegenheid te geven rubberboten te droppen" zo luidde gisteravond de order aan deze plaats. Via het nood- net van een jacht heeft de bur gemeester van Zierikzee ver zocht om onmiddellijk een üm- phibie-vaartuig naar Zierikzee te zenden. De zieken zijn daar naar de zolderverdieping van de woningen gebracht cn na'ar het ziekenhuis overgebracht. Geen pen vermag ook maar te pogen om het leed van deze stakkers te beschrijven. „Daar aan de overkant in Zierikzee" zeggen de mensen in Ierseke, daar is het erg en ze kunnen het weten want enkele vissers zijn er in de buurt ge weest en spreken van tientallen doden, huizen die op instorten staan, van geen mogelijkheid tot licht of verwarming en van wei nig voedsel. Het klinkt haast banaal, maar we kunnen slechts hopen dat hier spoedig, zeer spoedig hulp wordt geboden, wil het aantal slachtoffers niet met honderden ineens stijgen. Pluimen In Ierseke op Zuid-Beveland zitten thans ongeveer 1000 vluchtelingen uit Bruinisse, Schouwen en Duiveland, Noord Beveland en Tholen. Duizend verkleumde mensen die ternau wernood aan de dood zijn ont snapt, dank zij het onvermoei de zwoegen van de vissers van Ierseke. Nu we het toch over onver moeid werken hebben, mogen we niet nalaten een pluim op de hoed te steken vari de vele honderden die dag en nacht Tn de weer zijn in dit noodgebied, of het nu is als daadwerkelijk men senredder, als politieman, brand weer, verkenner, gids, verpleeg ster, lid van een Rode Kruis co lonne of EIIBO-ploeg en niet te vergeten als militair. Want lezers, zonder ook maar iets af te doen aan het schier bovenmenselijke wat hier door ontelbaren wordt gepresteerd, onze jongens in khaki werken als paarden. Of het nu de cadet ten zijn van de. KMA, de Com mando's infanteristen, genie of welk ander wapen ook, zij pezen in de blubber en zien er vaak uit als varkens die in geen maanden een schoon hok hebben gehad. Maar vraag je:» hoe gaat het jongens? dan is er maar één antwoord, dat van het bekende gebaar: duimpje op. En mochten ze iets zeggen, dan is het een uiting van machteloze woede over het feit,, dat er zo weinig, veel te wemig helaas gedaan kan worden voor degenen die reeds twee volle etmalen uit zien naar redding. Vandaag evacuatie van ZIERIKZEE IERSEKE, 3 Febr. - Zo juist vernemen wij, dat in de loop van heden tot evacuatie van Zierikzee zal worden overgegaan. Alle voor bereidende maatregelen zijn ge troffen. Een militaire zer.dinstal- latie is reeds op weg. 60 doden in Oude Tonge Slachtoffers in hun slaap verrast BRUSSEL, 2 Febr. (Belga) De burgemeester van Oude Tonge op Overflakkee heeft Zondag avond aan de Belgische vlieger kapitein Tremerie medegedeeld, dat Oude Tonge vermoedelijk zes tig doden te betreuren heeft. De slachtoffers zouden in hun bedden door het water verrast zijn. Onge veer 400 mensen zitten in hét dorp opeengepakt. T fANUIT het geïsoleerde I Willemstad spoelde gister- 1 middag een ledikant te I Fijnaart aan. GAT VAN 700 METER IN DE DIJK UTRECHT, 3 Februari. Gisteren is een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de situatie bij de Moerdijkbrug. Daarbij is gebleken, dat tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug, onmiddellijk ten Noorden van de brug, drie kilometer spoorbaan vrijwel is weggeslagen. Ten Zuiden van de brug is een gat van 700 meter in de spoordijk ontdekt. De spoorwegen verwachten dan ook, dat de herstelwerkzaamheden aan de spoorbaan bij de Moerdijkbrug een kwestie van ten minste' weken zal worden. Alle verkeer van het Zuiden naar het Noorden, dat van deze ver binding gebruik placht te maken, wordt voorlopig via Utrecht, Den Bosch afgewikkeld. De spoorwegen verwachten vandaag in het begin van de namiddag het baanvak RotterdamDordrecht geheel hersteld te hebben, nadat reeds gisteren een spoor RotterdamZwijndrecht was hersteld. Het emplacement Lage Zwaluwe staat onder water. Ten Zuiden van Woensdrecht in de spoorlijn Bergen op ZoomVlissingen is het spoor over twee kilometer weggeslagen. Het staat daar zelfs met eb onder water. Bij RillandBath is het spoor over vier kilometer onder water.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1