Om de Haagse damtitel HULPVERLENING DOOR HET BUITENLAND Betuigingen van deelneming uit alle werelddelen Verenigde Staten hoeven geen grote concurrentie te vrezen HET VADERLAND 11 DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Vele landen bieden aan kinderen tijdelijk op te nemen Sedert liet bekend worden van de ramp, die Nederland in liet afge lopen week-end heeft getroffen, zijn van alle zijden in het buitenland berichten binnengekomen, waarin men vraagt aan te geven, op welke wijze geholpen kan worden, zowel voor onmiddellijke leniging van de nood als voor herstel van het land. Bij woorden alleen is het niet ge bleven, want daden zijn reeds gesteld. Zo zijn nu reeds vliegtuigen met hulpgoederen aangekomen uit Denemarken, de Amerikaanse zone in Duitsland, Zuid-Afrika en Noorwegen. De Canadezen van Nederlandse af komst zijn een actie begonnen voor hulpverlening aan ons land. Het bestuur van het Nederlands Canadese genootschap heeft in Ottawa een spoedibijeenkomst belegd. Alle Nederlandse organisaties in Frank, rijk hebben een 'oproep gedaan om hiuln voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Zij verzochten kleding, schoeisel, lakens en dekens te willen af geven bij de Nederlandse consulaten of de kantoren van de K.L.M. Het Franse ministerie voor Transport heeft Nederland spoorwegmaterieel aan. geboden voor de getroffen gebieden. In Londen is door de Nederlandse ver enigingen het „Rampencomité Londen" opgericht onder erevoorzitterschap van H.M.'s ambassadeur Mr D. U. Stikker. Voorzitter is de heer J. N Tollenaar. Het comité stelt zich ten doel fondsen en kledingstukken te verzamelen .onder de Nederlanders in Engeland. De K.L.M. vervoert uit Zuid-Afrika gratis goederen voor de getroffen Neder landse gebieden, voorzover er vervoers capaciteit is en voor zover het dringend noodzakelijke goederen betreft, die in Nederland zelf niet zijn te krijgen In grotere plaatsen ih Zuid-Afrika zullen, naar verwacht wordt, hulpcomité's wor den opgericht. De Zweedse vereniging „Redt het kind", heeft aan het Nationale Bureau van Kinderbescherming aangeboden voedsel in blik en kleding te verstrek ken. De Wereldfederatie voor dierenbe scherming heeft in een telegram tot de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren medegedeeld een bedrag ter beschikking te stellen voor dieren in nood. West-Duitsland heeft 100 beroepsred ders met motorboten en andere uitrus ting naar Nederland gezonden om te helpen bij het reddingswerk. Het Duitse aanbod voor hulp werd door de Neder landse consuls in Hamburg en Dussel- dorp uit naam van de Nederlandse rege ring met instemming begroet. Premier Kopf heeft de Nederlandse Consul te Hannover en de Britse Com missaris in zijn ambtsgebied namens de bevolking van Neder-Saksen zijn mede leven betuigd met de rampzalige ge beurtenissen in beide landen. De rege ringsvertegenwoordigers te Osnabruck en Aurich krijgen opdracht om aan de Nederlandse noodgebieden hulp te zenden Huisvrouwen, journalisten, architecten en ambtenaren uit Sleeswijk-Holstein hebben de West-Duitse bondskanselier dr Adenauer geld gezonden voor de slachtoffers van de watersnood in West- Europa. Zij stelden bovendien voor, leden van de grenswacht en van de reservepolitie van de West-Duitse landen naar de noodgebieden te zenden. De Belgische zaakgelastigde in Den Haag heeft de jachtclub te Antwerpen telefonisch verzocht motorboten ter be schikking van de Nederlandse autoritei ten te stellen. Te 's Hertogenbosch is een goederen trein met duizenden zakken en schoppen aangekomen, die generaal Eddy toege zegd had. Ook heeft hij machtiging ge geven tot het zenden van 6 helicopters. De voorzitter van de Nederlandse ge meenschap te Vancouver in Canada heeft de oprichting bekend gemaakt van een fonds tot hulp aan. de slachtoffers van de overstroming. Hij verzocht ook kleren voor verzending beschikbaar te stellen. De burgemeester van Victoria (Canada) stelde voor een dergelijk-fonds in te stel len voor de slachtoffers in Nederland en Groot-Brittannië. Ook werd voorgesteld een belangrijk deel van een fonds, dat bijeengebracht is voor de slachtoffers van een overstroming in 1948 in Brits Colum bia, ter beschikking te stellen voor hulp aan de slachtoffers in Groot-Brittannië. Nederland en België. Het fonds omvat een half millioen dollars. Het Zweedse Rode Kruis zal vijf ton kleding en verder hoeveelheden melk poeder en kindervoedsel naar Nederland zenden. Om deze goederen is telegrafisch door het Ned. Rode Kruis verzocht in ant woord op een Zweeds telegram. De Zweedse legatie te Den Haag en het Ned. Rode Kruis overleggen over de „be hoefte en gewenstheid" om kinderen, die van de watersnood te lijden hebben ge kregen, voor verzorging naar Zweden over te brengen. Het Zweedse Rode Kruis wil de Neder landse slachtoffers voorzien van dekens, babykleding, en onderkfeding voor een bedrag van ten minste honderdduizend Zweedse kronen. De hulp-organisatie Redt de Kinderen zal zo spoedig moge lijk vijf ton kleding en voedsel-in-blik, speciaal voor kinderen, naar het Ned. Rode Kruis zenden. Het Zwitserse Rode Kruis en de Zwit serse kolonie in Nederland houden bei den een inzameling ten behoeve van de slachtoffers. Het Italiaanse Rode Kruis is, met toe stemming van de regering, bezig met het verzorgen van een eerste zending spe ciale goederen voor de door de ramp getroffenen. De hulpverlening van de Amerikaanse kerken heeft aan de oecumenische raad van kerken bericht, een bedrag van 6.000 dollar ter beschikking te stellen, waarvan 2.000 dollar voor het rampen fonds en 4.000 dollar voor herbouw kerken. De directie van het „Troendelag"- theater te Trondheim in Noorwegen zal de gehele opbrengst van de voorstelling van vandaag storten in het fonds van het Noorse Rode Kruis, voor de slacht offers van de overstromingen. Burgemeester Ferrari van Milaan heeft in een telegram aan de Italiaanse ambassadeur in Den Haag aangeboden aan 100 Nederlandse kinderen, die door de watersnood dakloos zijn geworden, onderdak te verschaffen. De regering van de Westduitse slaat Noordrynland-Westfalen heeft Neder land en België hulp aangeboden in de vorm van arbeidskrachten, pompen, bouwmaterialen en graafmachines. De minister van Economische Zaken, Ar thur Straeter, heeft alle staatswal, er- wegen, bouw- en voorzieningsinstanlies order gegeven terstond hulp te verlenen, wanneer daarom verzocht wordt door de getroffen nabuurlanden, Hij heeft ook particuliere bouwondernemingen ver zocht hulpaanvragen te behandelen. De West-Berlijnse artsenvereniging heeft de hulp van Berlijnse dokters aan geboden voor de overstroomde gebieden in Nederland, Hulpkrachten van het „Technische. Hilfswerk" uit Coblenz zyn op weg naar het overstroomde gebied. Vandaag is een ton eerste-hulp-uitrus- ting door het Noorse Rode-Kruis en de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij per vliegtuig naar Nederland overge bracht. Het internationaal secretariaat voor de jeugd van de Europese Beweging heeft een dringend beroep op de jeugdbewegin gen gedaan om kleding en dekking in te zamelen. Ook heeft men plannen voor adoptie. De steden Keulen, Düsseldorf, Duis burg en Hamburg hebben Rotterdam hulp aangeboden, De Nieuwzeelandse Rode-Kruisvereni ging heeft honderd Pond Sterling aan Nederland overgemaakt. Uit Kopenhagen is gisteravond op Schiphol een vliegtuig van de K.L.M. aangekomen met een eerste lading hulp goederen van het Deense Rode Kruis. Het Deense Rode Kruis heeft verder een begin gemaakt met een actie tot ver strekking van warme kleding voor de slachtoffers in Nederland. Pers en radio hebben het publiek opgeroepen hulp te verlenen. De kantoren van vele bladen nemen bijdragen in ontvangst, in geld of in natura, en vele vervoersondernemin gen hebben gratis vervoer toegezegd. De stad Dortmund heeft, voor eerste hulp, tienduizend Mark voor de Neder landse slachtoffers ter beschikking ge steld. Het Nederlandse consulaat-generaal te Hamburg heeft voor bijdragen van de bevolking bij de Nederlandse Bank voor Zuid-Afrika een „Sonderkonto" geopend. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft zijn hulpbronnen ter beschikking van de overstromings-slachtoffers in Europa ge steld en aan Nederland, België en En geland is het zenden van deskundigen op het gebied van hulpverlening aange boden. Het Jeugd-Rode-Kruis heeft de getroffen landen aangeboden schoolkin deren, die van de ramp geleden hebben, in verzorging t.e nemen. Het Franse ministerie van Openbare Werken heeft medegedeeld dat het van plan is spoorweg-materieel en andere essentiële goederen naar Nederland te sturen. Het Franse comité voor hulp aan kinderen heeft gevraagd om bijdragen voor de rampslachtoffers. Het Canadese Huis van Afgevaardigden heeft eenstemmig een resolutie aange nomen om materiele hulp naar de ramp gebieden van Engeland, Nederland en België te zenden, zodra men over de beste vorm van hulpverlening kan be slissen. Het Deense Rode Kruis heeft de Ne derlandse organisatie aangeboden enkele honderden kinderen voor een kort ver blijf in Denemarken op te nemen. De bevolking van Denemarken betoont overal grote belangstelling. Een vlieg tuig is met een eerste zending voor de Nederlandse slachtoffers in Nederland aangekomen. Het Noorse Rode Kruis heeft een op roep tot de natie gericht voor de hulp verlening aan de Nederlandse slacht offers. Per vliegtuig zijn 600 dekens naar Nederland gezonden Het Zweedse Fonds voor de Redding van Kinderen heeft onmiddellijk besloten vijf ton kleding en hoeveelheden inge blikt voedsel voor Nederlandse kinderen te verschepen. Zowel H.M. de Koningin als de regering hebben van alle zijden betui gingen van deelneming ontvangen met de nationale ramp, die Nederland beeft getroffen. Veelal gaan deze telegrammen gepaard met bet aanbieden van hulp in elke denkbare vorm. H.M. de Koningin heeft de volgende telegrammen ontvangen: van de koning van Noorwegen: „Aan vaard mijn diep gevoelde deelneming in de ramp, veroorzaakt door de storm van gisteren"; van de groot-hertogin van Luxemburg: „Zeer ontroerd door de ramp die uw land zo smartelijk getroffen heeft, be tuig ik u en uw dapper volk mijn innige deelneming"; van de president van Frankrijk: „Diep geroerd door het bericht van de ver woesting, die de storm in Nederland heeft veroorzaakt, zend ik u mijn leven dige deelneming. Ik verzeker u, dat het Franse volk deelneemt in het ongeluk van het Nederlandse volk. Ik verzoek u eveneens om aan de families van de slachtoffers van de overstromingen en aan de betrokkenen mede te delen dat ik diep geschokt ben"; van de gouverneur van Suriname, mr J. Klaasesz: „Betuig mede namens lands regering en bevolking Suriname innige deelneming met zware ramp, welke Ne derland heeft getroffen. Regeringsraad besloot hedenochtend in spoedvergade ring zelve te vormen het stormramp- comité, voor hulpverlening aan getroffe- en onder mijn erevoorzitterschap"; de consul-generaal van Italië in Am sterdam, de heer Rocco Stani, heeft in opdracht van zijn regering een bezoek gebracht aan de commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland, teneinde de deelneming van de Italiaanse regering met de overstromingsramp over te bren gen. Hij memoreerde de dankbaarheid van de Italiaanse regering voor de hulp, die het Nederlandse volk geboden heeft bij de overstromingsramp in de Povlakte verleden jaar. en verzekerde het pro vinciaal bestuur van de bereidheid dei- Italiaanse regering om, op welke wijze dan ook, te helpen bij het lenigen van de nood; De ambassadeur van de Sowjet-Unie heeft uitdrukking gegeven aan het diepe medeleven van zijn regering met dc ramp, welke Nederland heeft getroffen. De president van Finland, de minister president van Luxemburg en de secreta ris-generaal van de Benelux hebben mi nister-president Drees telegrafisch hun deelneming betuigd met de overstro mingsramp. De Canadese eerste minister, Louis Saint Laurent, heeft een boodschap ge richt tot de vorsten en de volkeren van Nederland, Groot-Brittannië en België, waarin hij uiting geeft aan zijn mede leven met de ramp. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N. heeft boodschappen aan de per manente afvaardiging van Nederland, Groot-Brittannië en België voor ae rege ringen van deze drie landen doen toe komen, waarin hij zijn deelneming met het. zware verlies aan mensenlevens be tuigt. De gezanten van Venezuela, Peru, Columbia, Finland, Israël, Turkije en Denemarken hebben eveneens hun deel neming betuigd, Voorts zijn betuigingen van deelne ming ontvangen van de ambassadeur van India, en van de gezanten van Noor wegen. Spanje, Italië en Ierland. De berichten over de watersnood in Nederland hebben in Suriname grote in druk gemaakt, vooral onder de Neder landers en Surinamers, die verwanten in Nederland hebben. De president der VS., Eisenhower, heeft het volgende telegram aan koningin Juliana doen toekomen: „Mijn landgeno ten en ik zijn diep geschokt door de tijding van de verwoesting, in uw land aangericht door storm en vloed. Zij en ik wensen Uwe Majesteit ons innig me deleven in deze tragische omstandig heden te betuigen." De Zwitserse bondspresident heeft ko ningin Juliana van Nederland en konin gin Elizabeth van 'Engeland beiden een telegram met betuiging van leedwezen en medeleven van regering en volk vau Zwitserland doen toekomen. De Nederlandse hoge commissaris in Indonesië nu- W. F. L. graaf van By- landt, heeft de regering een telegram ge zonden, waarin hij z'n deelneming met de ramp uitspreekt. De Italiaanse regering heeft de Neder landse regering de innige deelneming en het grote medeleven van het Italiaan se volk betuigt met de ramp, die „de bevriende natie en bondgenoot" heeft getroffen. De Zwitserse bondspresident heeft Ko ningin Juliana telegrafisch het mede leven van de Zwitserse regering en volk betuigd. Koning Boudewyn van België heeft in een telegram aan de Belgisohe am bassade, opdracht gegeven, aan Koningin Juliana zijn innige deelneming te be tuigen met de nationale ramp die Ne derland heeft getroffen en die rouw heeft gemaakt in zovele gezinnen. De eerste minister van Nieuw Zeeland heeft Dinsdag verklaard, dat Nieuw- Zeeland boodschappen van medeleven naar Nederland en Engeland stuurt. Militairen helpen in het dorpje Lepelstraat by Halsteren. Gemeenten adopteren elkaar De gemeente. Oosterhout (NB.) adop teert Walcheren. Gisteravond werd een colonne met ingezameld meubilair, kle dingstukken en voedingsmiddelen naar het eiland gezonden. De burgemeester van Zaandam, ddt al in 1945 hulp aan Walcheren heeft ver leend, heeft aan de burgemeester der gemeente Ritfchem het volgende tele gram gestuurd: „U kunt ons vragen wat u wilt. Zaandam zal u helpen zoveel wij kunnen". De burgemeester van Maarn deelt mede, dat de gemeente Maarn de ge meente Renesse heeft geadopteerd. Hij heeft zijn collega gevraagd, wat er in eerste instantie nodig is. De Gemeente Soest 'heeft Nieuw- en St. Joostland od Walcheren geadopteerd De gemeente Almelo heeft de gemeente Zierikzee geadopteerd. Men weet nog niet op welke wijze hulp geboden kan worden ,daar nadere mededelingen van Zierikzee ontbreken. De Urkers zullen de vissersgemeente Stellendam adopteren. Er is plaats ge maakt voor 250 vluchtelingen. Vrijwel, de gehele Urksr vissersvloot is ingezet om aan de evacuatie uit de getroffen ge bieden mede te werken. De Drentse gemeente Peize heeft de gemeenten Abbenbroek geadopteerd en Cadzand zal door de gemeente Nieuw- Leusen geadopteerd worden. Prins Bernhard in New Yorkse K.v.K Koning Frederik van Denemarken heeft telegrafisch zijn leedwezen be tuigd aan de Nederlandse en de Engelse Koningin met de overstromingen. De Deense minister van Buiten landse Zaken. Kraft, zond namens zijn regering sympathie-betuigingen aan de Nederlandse en Britse regeringen. Tijdens de lunch, die gisteren aange boden werd door de New Yorkse Kamer van Koophandel, heeft Prins Bernhard een rede uitgesproken, waarin hij gewag maakte van de ramp, die Nederland ge troffen heeft en- waarin hij vervolgens het zogenaamde „dollar-gap" probleem van Nederland besprak. Het noodlot heeft gewild, aldus de Prins, dat juist op de dag, waarop ik in dit land aankwam om de viering van New Yorks 300-jarig bestaan als ge meente bij te wonen, het moederland van deze stad door de grootste catastrophe ge troffen is, die in vredestijd ooit sinds de Middeleeuwen daar heeft plaats gevon den. „Ik weet niet meer over de ramp spoed, die ons land ten deel is geworden, dan uzelf uit de nieuwsberichten hebt vernomen. Dat is de reden, waarom ik be sloten heb mijn bezoek aan New York te bekorten en morgen naar mijn land térug te keren. Door een ironisch toeval is deze ramp over mijn land gekomen in dezelf de week, waarin zijn regering verklaard had „dat Nederland niet langer Ameri kaanse economische hulp van node had". „Deze beslissing is een gelukkige", ver volgde Prins Bernhard, „niet alleen om dat zij een tastbaar bewijs was van de wijsheid van de Amerikaanse na-oorlogse politiek jegens Europa, maar ook, omdat zij de verhouding tussen onze beide lan den op een grondslag plaatst, die in over-1 eenstemming is met het zelfrespect, dat het wezen is van elk onafhankelijk volk". I De Prins wees op 't belang voor Neder land van handel met 't buitenland, welks totale volume van importen en exporten" ongeveer gelijk is aan zijn nationaal in komen, terwijl voor de Verenigde Staten dit totaal minder dan tien procent uit maakt, „De voornaamste betekenis van het afzien van het verzoek om hulp voor de defensie ligt in het feit, dat we liever ons bestaan verdienen dan afhankelijk zijn van liefdadigheid. Prins Bernhard sprak de hoop uit, dat het congres de I „Customs Simplifications Act" zou aan nemen. De onzekerheid of een invoer recht niet plotseling verhoogd zal wor den, werkte volgens de Prins eveneens belemmerend. Hij zeide niet te geloven, dat de Verenigde Staten behoeven te vrezen voor concurrentie op grote schaal met Amerikaanse producenten en hij gaf als voorbeeld, dat „dit grote land meer kaas kan consumeren dan het thans doet en dat daarom zowel binnenlandse als buitenlandse kaas-producenten gebaat zouden zijn bij een ruimere markt. De totale Amerikaanse import van alle zo genaamde Marshall-plan-landen was in '51 ongeveer 0,6% van de totale bruto nationale productie der Verenigde Staten. Verdubbeling van deze invoer zou ener zijds het einde van de dollar-gap bete kenen, maar anderzijds zouden importen uit Europa toch nog een zeer gering percentage van bruto Amerikaanse pro ductie blijven. Overheidsbestellingen De Minister van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld, de zgn. „Commissie Overheidsbestellingen", die tot taak heeft na te gaan of en zo ja, op welke wijze het mogelijk is te bevor deren, dat overheidslichamen en -bedrij ven meer dan tot nu toe hun bestellin gen bij het Nederlandse bedrijfsleven plaatsen. De commissie, die onder voorzitter schap staat van prof. dr F. L. van Muis winkel, zal advies uitbrengen aan de Minister van Economische Zaken. Rechtsherstel Effectenbezit Over de kwestie van de teruggave aan Gedenossedeerden van de Amerikaanse stukken gaan momenteel allerlei geruch ten. Zo verluidt, dat stukken, welke vóór 1 Januari 1943 door tegenwoordige bezit- ters „in regelmatig beurs verkeer" zijn i verworven, in het bezit kunnen blijven van tegenwoordige eigenaars. Houders van fondsen, die na deze datum zijn ge kocht, zouden de stukken terug moeten geven, doch een uitkering ontvangen tot een bedrag van 90 pet van de huidige waarde. Voor de financiering van een en ander wordt zelfs o.a. de bij vonnis aan L.V.V.S. toegekende vergoeding voor het bezit aan Schatzan<weisungen genoemd. Nutsspaarbank Den Haag In Januari werd bij de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage ingelegd ƒ7.160.253 en terugbetaald ƒ4.833.687, zodat er een spaarsaldo was van 2.326.566. Hierdoor steeg het tegoed van inleggers bij deze instelling tot ƒ99.972.985. Verleden jaar was het totale tegoed per eind Januari ƒ89.436.876. Het aantal rekeningen was thans 201.747 (v. j. 192.421). De saldi- balans van de Haagse Nutsspaarbank per 31 Januari 1953 vermeldt buiten boven genoemd tegoed van inleggers een be drag aan reserves van ƒ8.431.846 (v. j. 7,6 millioen). Groter spaaranimo in 1952 De N.V. Nationaal Spaarfonds („Die bi mi spaert gheluck vergaert") heeft vooruitlopend op het jaarverslag reeds enkele cijfers over 1952 beschikbaar ge steld, waaruit geconcludeerd wordt, dat het animo om te sparen in 1952 groter was dan het voorafgaande jaar. Er wer den 15.100 nieuwe inschrijvingen afgeslo ten (v. j. 14.175). Het aantal in admini stratie zijnde inschrijvingen bedraagt thans rond 128.000 (v. j 119.000), het spaarbedrag steeg tot ƒ64 millioen (v. j. rond ƒ60 min). Uit detailcijfers blijkt voorts, dat het verval geringer was dan het voorafgaande jaar, dat het bedrag aan uitgekeerde jaarkassen is gestegen en dat de gunstige ontwikkeling nog wordt geaccentueerd door minder afko pen en meer ontvangen rente. Verbond Ned. Werkgevers De heer T. Bendien, lid van het Alg. Bestuur van het Verbond van Ned. Werkgevers-en in het bedrijfsleven di recteur van Bendien's confectiefabriek N.V. te Almelo, heeft wegens drukke werkzaamheden ontslag genomen als lid van het Alg. Bestuur van het Verbond. De v/aarde van de Belgisohe invoer in December bedroeg fr. 11.244 millioen en van de uitvoer fr. 9.417 mill. De totale waarde van de invoer over 1952 bedraagt fr. 122,108 (v.j. fr. 127.160) mill, en van de uitvoer fr. 121.687 (fr. 132.500) mill., zodat er een tekort is van fr. 421 mill, (v. j. een overschot van fr. 5.340 mill.). Emissies in 1952 Volgens 't C.B.S. is in 1952 totaal geëmit teerd ƒ799.348.000, waarvan ƒ767.338.000 obligaties en ƒ32 010.000 aandelen. In de obligaties beliepen de staatsleningen ƒ73.100.000, de provinciale en gemeente- leningen ƒ534.528.000, de bank- en cre- dietinstellingen ƒ63.720.000, de industriële ondernemingen ƒ6.140.000, de electrici- teits-, gas- en waterleidingmaatschappijen ƒ27.500.000 en de scheepvaartmaatschap pijen ƒ25.000.000. De bank- en credietinstellingen hebben voorts aan aandelen geëmitteerd 1.960.000, de industriële ondernemingen ƒ17.328.000 en de scheepvaartmaatschap pijen ƒ8.745.000. Uitgeloot is een bedrag van ƒ56.742.000; aan obligaties en pand brieven is ƒ7.145.000 geconverteerd. GORDIJN WON VAN IVENS „Wij gaan niet dammen alvorens een steentje te hebben bijgedragen ter leniging van de nationale nood," sprak voorzitter Roels bij de opening van liet tournooi om de Haagse damtitel en deelde vervolgens mede dat de Haagse Districtsdambond f 100 beschikbaar stelde. Alle spelers beslo ten daarop unaniem af te zien van bet recht op prijzen, zodat liet op deze wijze uitgespaarde bedrag eveneens aan het Nationale Rampenfonds ten goede kan komen. Hulp van binnenland Gisteren zijn 25 IJsselmeerkotters en een sleepboot vertrokken met bestem ming Zierikzee. De schepen zijn volledig bemand. Verder vertrokken de U 64, de U 164 en de U 186. Dit zijn grote sche pen met radio-, zend- en ontvang-appara- ten aan boord. Verder twee autobussen met motorschippers voor aflossing. 4 tractors, geladen met motorvletjes vol ledig bemand. Dc inzameling van goede ren 'heeft op Urk een geweldige omvantf aangenomen. Een collecte, die werd gehouden voor het Nationaal Rampenfonds op de Maan- dagbeurs te Rotterdam bracht f 68.750. op. De burgemeester van Hengelo (Gld.; deelde mede. dat na gehouden enquête aan het rampencomité werd bericht, dat in deze gemeente 750 kinderen konden worden ondergebracht. Bij het landelijk Interkerkelijk Bureau te Utrecht is een telegram binnengeko men van het Interkerkelijk Hulpcomité van de Wereldraad van Kerken te Ga- nève. waarin werd medegedeeld, dat eed bedrag van 6000 Zw francs ter beschik king is gesteld voor de slachtoffers van de watersnood. Voorts berichtte het hilfs werk der Evangelische kerk te Essen 200 dekens te hebben afgezonden. Hei vei zoekt aanwijzingen op welke wijze ver der kan worden geholpen. Van de drie door ons gisteren genoem de favorieten kwam alleen Gordijn tot winst. Hij dankte dit hoofdzakelijk aan een lelijke blunder van Ivens in het "middenspel. Debutant Kouwer hield te gen Kinnegen uitstekend vol, zodat om twaalf uur afgebroken moest worden. Waarschijnlijk zal hij verliezen, geen schande overigens tegen zijn sterke clubgenoot. Een der fraaiste partijen was wel die tussen Boog en Privé. In een vijf om vijf eindspel geraakte Boog in moeilijkheden en miste hij bovendien de remise door een kostbaar tempo te verspelen. In een hevig tijdnood-duel verknoeide Kain zijn kans tegen Vrieze. Voorts gaf Van Rooij blijk weer zijn oude vorm gevonden te hebben door een zege op Van Steyn. In afwijking van het programma spe len de hoofdklassers Vrijdag de tweede ronde in het Nationaal Schaakgebouw, Van Speykstraat 1. De overigen als ge woonlijk in het „Hof van Holland". Het programma luidt: GordijnKin negen; IvensVan Rooy; KouwerVan Steyn; BomKain; HaasdonkBoog; VriezePrivé. De uitslagen in alle klassen luidden als volgt: Hoofdklasse: F. GordijnA. J. Ivens 2—0; H. F. J. KinnegenA. Krouwer af- gebr.; W. C.. van RooijTh. J. van Steyn 20; A. J. Bom jrM. J. Haasdonk 11; L. P. Kainmr dr E. Vrieze 02; F. H. BoogC. J. Privé 02. Eerste klasse: A. DijkstraJ. J. Rem mers 11; A. van ElswijkJ. Tims 11; J. HermsenW. de Vlaming 02; M. J. de ZwartM. Rademaker 20; W. Hane- maayerJ. J. Baptiste 11; J. v. Dijk B. Land 02. Tweede klasse: H. VerzaalD. H. Ver zaal 02; P. RensenB. Ruygrok 20; J. Katt'enbergTh. van Rossum 11; G. H. Kients—J. de Mos 2—0; J. Stad—B. N. van Berkhoven I1; R. Langbroek M. Verkerke 02, Derde klasse: F. BarbierJ. Pauw 0—2; A. v. d. HammenC-. de Keyzer 20; G. LausbergJ. C. Vermei 20; A, de HondA. v. d. Linde 11; C. Brou wer—J. Banti 2—0; O. Walburg—A. de Winter 0—2. Olympische Spelen Op een bijeenkomst van Olympische autoriteiten in Melbourne is besloten, het I.O.C. te verzoeken, de cricketivelden van Melbourne aan te wijzen als de plaats voor de Olympische Spelen in 1956. Op de bijeenkomst werd geschat, dat de organisatie van de Spelen 8.5 mil lioen gulden zal kosten. KORFBAL Kon. Ned. Korfbalbond bestaat 50 jaar De bondsraad van de KNKB heeft Zaterdag en Zondag j 1. te Utrecht over een aantal korfbalproblemen beraad slaagd. Een van de hoofdpunten was de viering van het 50-jarig bestaan van de KNKB. De jubileumcommissie ontvouw de de volgende plannen: Het; hoofdbestuur zal op Zaterdag 6 Juni van 4 tot 6 uur recipiëren in het Carlton Hotel te Amsterdam. Des avonds wordt eveneens in het Carlton Hotel een reünie gehouden voor oud-korfballers, bonds- en erenigingsfunctionarissen. Op Zondag 7 Juni vindt de hoofdschotel van de sportieve herdenking plaats. In het Ajax-stadion zal om 1 uur 15 worden begonnen met een parade van alle club- vlaggen, gevolgd door een demonstratie „korfbal in 1903". Tenslotte zal als ju- 'bileumwedstrfjé worden gespeeld de wed strijd Nederland-België. SCHAKEN De tweekamp Botwinnik Taimanov De vijfde partij is door Taimanov, die met wit speelde, gewonnen. De stand is thans 3-2 in het voordeel van Botwinnik. De zesde partij zal morgen worden ge speeld. HOCKEY Programma voor 8 Februari Het hockeyprogramma van Zondag 8 Februari is vervangsi door dat van 1 Februari, uiteraard met uitzondering van de wedstrijden welke op 1 Februari zijn gespeeld. VOETBAL Voor het Rampenfonds ADO-IJBS bij kunst licht Morgen Woensdagavond om 8 uur zal zoals reeds gemeld in het V.U.C.-stadion een wedstrijd ADOHBS bij kunstlicht plaats hebben ten bate van het Rampen fonds. Wij willen hierbij gaarne aan het ver zoek van beide verenigingen gehoor ver lenen om een ieder op te wekken deze wedstrijd niet wellicht in de eerste plaats voor de wedstrijd zelf, maar dan toch zeker voor het doel bij te wonen. De tribunes op het terrein van VUC behoren morgen uitverkocht te zijn. Walhain zal voor deze speciale ge legenheid gaarne nog eens spelen, hoe wel hij reeds afscheid van de voetbal sport heeft genomen. ADO komt uit met; Kok d„ De Jong en Rosmalen a„ Van Beek, Jans en Loof m., v. d. Harst, Jansen, Clavan, Wasmus en Rijnvis v. HBS. verschijnt met: v. d. Land d„ C. Goldman en WaLhain a., Elfring, Zouten dijk en R. Goldman m., Sohwencke, v. d. Vegt, Langelaan. Elsink en Dutrieux. v HAAGS COMITÉ NAAR ZEEUW3- VLAANDEREN Een comité uit sportkringen, waarbij o.a. de heer F. Verheul zitting zal heb ben, zal zich Woensdag naar Zeeuws Vlaanderen begeven teneinde te zien, wat in sportverband kan worden ge daan voor Zeeland. Een dergelijk comité trad ook na dc bevrijding op. BOKSEN De Beursorganisatie Na afloop van de beurs heeft de heer William Schrikker, voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel, gis teren in de grote zaal van de Effecten beurs de beursbezoekers toegesproken. Aan zijn rede is het volgende ontleend: Met ingang van 31 Januari is de Ver eniging voor de Effectenhandel niet lan ger een publiekrechtelijke bedrijfsgroep, daar de erkenning als zodanig is komen te vervallen en heeft de Raad voor het Rechtsherstel een beschikking getroffen, waarbij de vereniging volledig rechts herstel verkrijgt en weer haar oude sta tuten van 1939 terugontvangt. (Zie ook Vad, van 2 Febr.) Spr. noemde dit een historisch mo ment in de geschiedenis der vereniging. Hiermede gaat de zolang gekoesterde wens der leden in vervulling. De Bedrijfsgroep Effectenhandel blijft op wens van de regering nog korte tijd bestaan. Het doorslaggevende motief hier voor ligt in het feit, dat de bedrijfsgroep als zodanig genoemd wordt in vele na oorlogse besluiten en beschikkingen en deze dus alle gewijzigd zouden moeten worden, terwijl er geen landelijk orgaan bestaat, dat daarvoor in de plaats ge steld kan worden. Van deze omstandigheid is gebruik ge maakt om enkele reglementen voorlopig, nog in de bedrijfsgroep te laten voort bestaan, en wel met name die reglemen ten, welke een landelijke binding be ogen, t.w. het Provisiereglement en het Reglement voor de Effectenhandel. Was bijvoorbeeld het Provisiereglement zon der meer weer aan de Amsterdamse Ver eniging gekomen, dan waren de vakge noten in het gehele land daaraan niet meer gebonden geweest. Dit kon natuur lijk niet aanvaard worden en zouden alsdan bij spoedbeslissing overeenkom sten met de Vereniging in Rotterdam en de Provinciale Bond noodzakelijk zijn. Onnodig te zeggen, aldus spr., dat dit slechts als tijdelijke overgang gedacht is. Plannen en voorstellen om tot een defi nitieve regeling te geraken liggen gereed en zullen zo spoedig mogelijk aan de le denvergadering worden voorgelegd. De Specerijenhandel in 1952 „Het jaar 1952 heeft zich gekenmerkt door kalme handel in specerijen, achter uitlopende omzetten en behoudens enkele korte oplevingen, dalende prijzen", aldus het jaaroverzicht van de firma W. F. Westerman en Co C.V. Als oorzaken worden genoemd de moeilijkheden, die de transitohandel on dervindt. Het geringe aanbod uit de pro ductielanden heeft het prijsverloop niet gunstig kunnen beïnvloeden. De handel op de binnenlandse markt was weinig levendig; de aankopen bleven beperkt tot voorziening in directe behoefte. Witte Muntok peper (loco) liep achter uit van f 19.50 per kg in Januari tot f 12.25 in December. Het prijsverloop van zwarte Lampong en de Singapore kwali teit was analoog, f 13.50 in Januari en f 10.15 in December. De omzetten in nootmuskaat en foelie waren nog geringer dan in 1951. De omzetten in Ceylon kaneel waren gering. In kruidnagelen richtte de belang stelling zich in hoofdzaak op de Zanzi- bar-kwaliteit. Voorraden en aanbod waren zeer gering, hetgeen tot een aan zienlijke prijsstijging leidde. Uit Mada gaskar was het aanbod schaars. Het In donesische product wordt de laatste jaren geheel door de locale industrie op genomen. Belastingherziening bepleit De Contactcommissie van het Verbond van Ned. Werkgevers, het Centraal So ciaal Werkgevers-Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgevers-Vakverenigin gen en het Verbond van Prot.-Christe- lijke Werkgevers in Nederland heeft enige maanden geleden een commissie ingesteld, teneinde advies uit te brengen over wenselijke en urgente belasting maatregelen. Mede naar aanleiding van een door deze commissie uitgebracht rap port heeft de Contactcommissie der Vier Verbonden zich met een schrijven tot da Minister van Financiën gewend, waarin zij bij de Minister verschillende urgente belastingherzieningen bepleit. In afwach ting van het mogelijk nadere overleg kan momenteel te dezer plaatse nog niet op de inhoud van dit schrijven worden ingegaan, aldus meldt het blad „De Ned. Industrie". Krop kampioen van Zuid- Holland Gisteravond werd in gebouw Odeon te Rotterdam een begin gemaakt met de bokskampioenschappen van Zuid-Holland in de B-klasse. De uitslagen luiden: H. Stilting (R'dam) w.o.p. van Bisiot (Den Haag); C. Seherpenzeel (Den Haag) w.o.p, van H. Toutenberg (Den Haag); Ghr. de Gans (R'dam) verl. door k.o. in de eerste ronde van J. Hartman (Den Haag); W. Lampen (R'dam) verl. o.p. van A. Tepasj (Den Haag); L. Kleine (R'dam) wint door opgave na de tweede ronde van J. Bentvelzen (Den Haag); E. v. d. Wie-, lén (R'dam) wint door opgave in de j eerste ronde van C. Goudswaard (Rot terdam); A. Krop (Den Haag) wint door k.o. in de eerste ronde van De Vree (Den Haag). Krop werd daardoor kampioen zwaargewicht van Zuid-Holland. Aardappeluitvoer opgeschort Om een goed overzicht te krijgen van de aardiappelipositie na de nationale ramp heeft men het nuttig geacht de export van aardappelen op te schorten en zijn de exportvergunningen ingetrokken. Ook heeft het bedrijfschap voor aardappelen maximumverkoopsprijzen ingesteld. Mozaïek van economisch nieuws De ministerraad van de Europese kolen- en staalgemeenschap is bijeengekomen, teneinde een memorandum op te stel len bestemd voor het Hoge Gezagsorgaan van de gemeenschap inzake de wensen en verlangens tot oprichting van een gemeenschappelijke markt voor steen kool, erts en schroot, welk memorandum op 10 Februari zal worden overhandigd. Na afschrijvingen en reserveringen be droeg het exploitatieverlies over 1951 van de Cultuur Maatschappij „Tjimonteh" Rp 34.000, terwijl de afdeling „Goenoeng Besser" nog een voordelig saldo van Rp 10.000 opleverde. De verlies- en winst rekening sluit bij een kapitaal van Rp 600.000 met een verlies van Rp 26.000, dat wordt afgeboekt op de reserve bij zondere belangen. Het winstsaldo over 1950 ad Rp 115.000 werd aan déze reserve toegevoegd, De contingenten in het lopende Neder- lands-Joegoslavische handelsaccoord had den een geldigheidsduur tot en met 31 December 1952, In overleg met de Joego slavische autoriteiten is de geldigheids duur verlengd tot 30 April 1953 met dien verstande dat t.a.v. de desbetreffende contingenten geen proportionele verho ging zal worden toegepast. Naar het orgaan van het Verbond van Ned. Werkgevers bericht, is de eerste druk van het verleden jaar verschenen boek „De Nederlandse Industrie sinds 1945, een wereld van groei" vrijwel uit verkocht. Op 20 Februari wordt in Utrecht een „normalisatiedag,, gehouden, waaraan o.a. zal medewerken de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland. Minister A. C. de Bruijn zal deze dag openen Het aanbod op de Donderdag te Amsterdam te houden theeveiling omvat 3258 hele en 102 halve kisten Java thee, en 1002 hele en 60 halve kisten Sumatra- thee. i f 4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6