SOLDATEN EN BURGERS HELPEN ZIJ AAN ZIJ Helicopters zullen nog weken lang nodig zijn Spontane hulp uit de industrie en de handel Voorziening met water en energie vastgelopen HET VADERLAND DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Boodschappen op lucifersdoosjes OP HET VLIEGVELD VALKENBURG zijn bergen werk verzet. Grote hoeveelheden geconserveerde levensmiddelen, brood, rubberboten en vele andere artikelen en materialen zijn in eendrachtige samenwerking door vliegtuigen van de Marine-Luchtvaartdienst, de L.S.K., de Rijkslucht vaartschool, de K.L.M. en twee vliegboten van „Rescue-Service" van de Amerikaanse luchtmacht boven de overstroomde delen van ons land af geworpen. Ook de helicopter van de Marine-Luchtvaartdienst heeft goede diensten bewezen. Toen gistermiddag een Sea-Otter. een Marine-amphibievliegtuig, tussen Oude en Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee was geland en vergeefs probeerde een rubberboot af te leveren aan een geïso leerde boerderij de stroom was te sterk kwam de helicopter te hulp. De inwoners hadden zich op het dak voorlopig in veiligheid kunnen stellen. De toestand werd echter met het uur gevaarlijker. De boerderij was al gedeel telijk ingestort. Een touwladder werd uit de helicopter neergelaten en na enige aarzeling waagde de zoon de luchtreis. Zijn jongere zusje en tenslotte zijn be jaarde moeder overwonnen hierop haar vrees, waarna het drietal .veilig naar Nieuwe Tonge kon worden overgebracht. De oudste zoon, die nog in de boerderij was achtergebleven, trof het minder ge lukkig. Nadat de helicopter weer boven de boerderij was teruggekeerd, stapte ook hij op de touwladder. Maar hij kon niet aan boord komen, omdat de hijs- inrichting onklaar geraakt was. Hij kon desondanks behouden op de dichtstbij zijnde dijk worden afgezet. Tegenover deze en vele andere ge slaagde reddingspogingen staan de ge vallen van slachtoffers, die nog steeds niet uit hun benarde positie zijn bevrijd en vannacht de derde nacht op het dak of de zolder van hun woning moesten doorbrengen. De Marine in actie De Koninklijke Marine neemt ook in tensief met motorvaartuigen, sloepen en rubbervlotten aan het reddingswerk deel. Bij Middelharnis heeft zij vijf motor vaartuigen ingeschakeld. Het 500 ton op leidingsschip Abraham van der Hulst is bij Hansweert, zes motorvaartuigen ko men bij Stellendam en Hellevoetsluis, een motorvaartuig bij Wissekerke en een bij Stavenlsse, Van Den Helder waren naar Rotterdam onderweg vijf motorvaartuigen. In Den Helder werden gereed gemaakt het 300 tons opleidingsschip Queen Wilhelmina en voorts 26 motorsloepen. In Rotterdam is de mijnenveger Vliestroom gereed ge maakt. Naar schatting honderd schepen, waar onder vier mijnenvegers van de marine zijn gisteravond de Oranjesluizen te Am sterdam op weg naar Zeeland gepasseerd. Het merendeel is afkomstig uit plaatsen rondom het IJsselmeer. Van Volendam zijn bovendien nog twintig vissersschepen uitgevaren. Hulp van buiten Het aanbod van buitenlandse militaire hulp is in beginsel door de Nederlandse autoriteiten in dank aanvaard. Daar hulpverlening thans nog beperkt blyft tot redding en evacuatie, is de geallieerde steun, welke hierbij kan worden ver leend, direct aanvaard. Het Amerikaanse leger zendt inder haast soldaten, materiaal en voorraden naar het geteisterde gebied van Neder land. Alle beschikbare waterzuiverings installaties en personeel gaan naar Vught, Bovendien gaan een vrac^tautokolonne met 300.000 zandzakken en 50 000 schop pen naar deze plaats. Zes hefschroefvlieg- tuigen van het leger benevens 15 ver- bindingsvliegtuigen nemen deel aan het reddingwerk bij Breda. Twee compagnieën van de genie, die voor amphibie-operaties geschikt zijn, zullen eveneens naar vught gaan. Ook zijn transportvliegtuigen voor de verzen ding ingeschakeld. De R.A.F.-artsen Royal Air Force zond medische groepen met ongeveer tien artsen, enige honderden manschappen, vrachtauto's en bulldozers. Uit Engeland zijn vier Britse helicopters te Gilze-Rijen aangekomen. Uit Duitsland kwamen verder dertien landingsvaartuigen en drie motorbarkas sen van de Britse marine en twee lan dingsvaartuigen en vier motorbarkassen met Belgen aan. Drie afdelingen Genie van de 27ste Canadese Infantcrie-Brigade staan in Hameln gereed om naar Neder land te gaan. Twee Franse compagnieën genietroepen zijn met 72 platte vaartui gen in Bergen op Zoom aangekomen. De militaire bevelhebber van Antwer pen heeft kleine vaartuigen gezonden om Nederlandse soldaten te vervoeren, die met het reddingswerk bezig zijn. Twee compagnieën van het achtste Regiment Belgische Genietroepen werden naar Oostburg gezonden om ongeveer 700 per sonen te evacueren die hier vastgelopen waren door het hoge water. De Belgische autoriteiten in Antwer- I pen houden 3000 man troepen gereed om naar Nederland te zenden, om zo nodig bij het reddingswerk te helpen. Moedige Belgische piloot De Belgische Sabena-piloot, kapitein Gerard Tremerie. heeft met een hef- schroefvliegtuig voor de postverzending verschillende tochten over de Zeeuwse eilanden gemaakt, ondanks de waarschur wingen, dat zijn toestel veel te licht zou zijn om bij de heersende stormen te vlie gen. Zondagnacht was hij in Oude Tonge op Goeree-Overflakkee overgebleven, zonder hiervan bericht te kunnen geven, zodat men een ongeluk vreesde. Maan dag meldde hij zich te Woensdrecht. Hij heeft gisteren tientallen slachtoffers, on der wie zieken, naar deze vliegbasis kun nen brengen. De Nederlandse kapitein vlieger Derks vergezelt hem. De Zeeuwse hoofd-inspecteur van de Volksgezondheid heeft met de helicopter een verkenningsvlucht over Schouwen- Duiveland gemaakt. Een poging om op de markt van Zierikzee te landen mislukte, omdat daar te veel mensen en vee op eengehoopt stonden. Vlak bij het grote ziekenhuis van Noord-Gouwe kon men landen. Alle valide mensen waren daar aan de dijk bezig. De straten worden er opgebroken om het dijklichaam te ver sterken. Kapitein Tremerie heeft verscheidene „droppings" gezien. Jammer genoeg wer den soms rubberboten door wind en gol ven meegesleurd. Tijdens een landing op Tholcn ontving hij tal van boodschap pen en mededelingen van persoonlijke aard, op briefjes en zelfs op lucifersdoos jes gekrabbeld. Waar mogelijk, probeert de ingesloten bevolking met behulp van auto-radio's nieuws van het vasteland op te vangen. Naar de mening van kapitein Tremerie zouden twintig hefschroefvlieg- tuigen gedurende zeker veertien dagen druk werk hebben om de dringendste behoefte aan transport te lenigen. (zie verder Laatste Berichten) De fiets van de Prinses Het is maar nauwelijks 3 dagen geleden, dat Prinses Beatrix haar 15e verjaardag vierde. Het was toen feest op Soestdijk en niemand dacht er aan, dat de volgende da gen zo groot leed over ons volk zouden brengen. De jarige Prinses dacht er wel licht het minste aan. Zij was im mers het middelpunt van de feest vreugde en zij kreeg van alle kan ten cadeautjes. Bij de vele ge schenken was ook een prachtige fiets, die haar door een Soestdijkse rijwielhandelaar werd aangeboden. Zondag was alles anders. Zij ging met haar moeder mee om te zien, wat water en wind hadden gedaan. Zij kwam diep onder de indruk van al het verdriet om haar heen en van de troosteloze vernielingen, die zij overal aan trof. Toch brachten zij en Konin gin Juliana overal nog een beetje troost, war-t de slachtoffers be merkten dat zij niet aan hun lot werden overgelaten. De Koningin heeft dadelijk uit haar eigen garderobe en uit die van de prinsessen veel kleren afge« staan, terwijl de hofauto's werden ingezet bij de noodtransporten. Prinses Beatrix heeft ook zelf be grepen hoe de mensen van aller lei nodig hebben. En aldus heeft zij haar nieuwe fiets geschonken aan de hulpactie van het Rode Kruis, die er zeker een goede be stemming voor zal weten te vin den. Medewerking Haagse jeugd organisaties Het bestuur van de Haagse Jeugd Actie heeft op de leiders van de Haagse jeugdorganisaties een dringend beroep gedaan zich te melden bij het Haja- secretariaat, Lijnbaan 32, tel. 390024, voor medewei king aan de hulpactie. Hun wordt verzocht naam, adres en tele foonnummer, alsmede het aantal leden <p te geven. De leden van de organisa- t cs dienen nadere berichten van de lei- af te wachten. Dit is in Zeeland, maar zo'n foto kon even goed op honderden andere plaatsen zijn opgenomen. Buitenlandse journalisten Vele buitenlandse journalisten, hebben zich naar ons land begeven om reporta ges te verzorgen van de noodtoestand, waarin thans een belangrijk deel van Nederland verkeert. £r staatafajd /ets voor M j in de Tip*' OVERWERK VOOR NOODGEBIEDEN In de bedrijven is zowel bij de ondernemers als bij alle werkers een spontane reactie waar te nemen op het gebied van directe economische hulp. Het stroomt giften in allerlei vorm. De mijnindustrieraad heeft telegrammen verzonden aan de minister van Economische Zaken en aan de commissaris der Koningin in de provincie Limburg, waarin de raad uiting geeft aan zijn deernis met de slachtoffers van de watersnood. De raad heeft in deze telegrammen medegedeeld, dat hij zal bevorderen, dat op Zaterdag 7 Februari a.s. in de mijnen twee uur extra zal worden gewerkt. Het loon en de meer-productie over deze uren zal geheel worden afgestaan aan de getroffen landgenoten. Philips gloeilampenfabrieken heeft Het geld stroomt Door de aanhoudende radioberichten buiten de officiële nieuwsdienst om heeft men al begrepen dat allerlei firma's ma teriële hulp zonden, vaak na sluiting van eigen bedrijf. Niet dringende orders v den niet uitgevoerd om mensen beschik baar te houden voor de hulpdiensten, voor inzamclwerkzaamhedcn en voor het vervoer van hulpmateriaal naar het nood- gebied. Nadat gisteren reeds enkele aanzien lijke giften uit het bedrijfsleven bekend waren geworden, heeft de stroom geen ogenblik meer stil gestaan. Hedenmorgen waren reeds ettelijke millioenen bijeen. Eén uur loon Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich in een gisteravond te Amsterdam gehouden spoedvergadering beraden over de eerstp hulp, die het Nederlandse Bedrijfsleven in al zijn ge ledingen zou kunnen verlenen aan de slachtoffers van de nationale ramp, die ons land heeft getroffen Het bestuur van de Stichting besloot een dringend beroep te doen op alle werkgevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood, die over een millioen Nederlanders is gekomen, de navolgende maatregelen ten uitvoering te brengen: 1. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgever een bijdrage worden gestort in het Nationaal Rampen fonds ten bedrage van één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werk gevers met een gelijk bedrag wordt ver hoogd. Op een bedrijfstaks- of onderne mingsgewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werknemers ten minste acht uur worden overgewerkt. Hetgeen daarmede verdiend wordt, zal, verhoogd met een gelijk be drag van de zijde van de werkgever, eveneens worden afgestaan aan het Na tionaal Rampenfonds Ingeval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op an dere wijze door een offer een geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting is er zich van bewust, dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer be perkte mate aan de werkelijke nood tege moet komt. Het besloot derhalve zich nader te beraden over eventuele verdere suggesties. Het bestuui van de Stichting van de Arbeid doet teven.- een beroep op de werkgevers, wier ondernemingen, als ge volg van de overstromingsramp tijdelijk zijn stilgelegd, om indien mogelijk, het dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan, Grote sommen Het dagelijks bestuur van het NVV (f25 000), de bij het NVV aangesloten bonden (f75.000), de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank te Den Haag (f50.000), de N.V. de Arbeiderspers Dagblad Het Vrije Volk 'f30.000), het Partijbestuur van de Partij van de Arbeid (f 10,000), het hoofdbestuur van de VARA (f 10.000) hebben in totaal een bedrag van f200.000 ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds Het Christelijk Nationaal Vakverband heeft het Nationaal Rampenfonds een be drag van f 80.000 overgemaakt. Iemand, die onbekend wenst te blijven, heeft aan een afdeling van het Nationaal Rampenfonds de Algemene Vereenigde Commissie te>' Leniging van Rampen door Watersnood in Nederland te Amsterdam een bedrag van f 100.000 geschonken. De Drost van Elten heeft medege deeld, dat er in zijn gebied reeds f 1742 bijeen is gebracht. Een wagen met goede ren is onderweg ten behoeve van de slachtoffers van de getroffen gebieden. De Canadese Ambassadeur in Neder land heeft persoonlijk een belangrijke bijdrage gestuurd aan het Nat. Rampen fonds. aan het nationaal rampenfonds een be drag van 100.000 gld aangeboden. Bo vendien heeft het personeel, dat 25.000 mensen omvat, het besluit genomen om in de komende week 2 uren over te wer ken ten behoeve van de slachtoffers van de ramp. Dit laatste bedrag zal door de N.V. Philips worden aangevuld met de resultaten, verkreggn uit deze extra ar beid. Ook de directie van de algemene Kunstzijde Unie te Arnhem heeft een bedrag van 100.000 gld ter beschikking gesteld. De ondernemingsraad van de AKU besloot aan de werknemers aan te bevelen, ten behoeve van het rampen fonds afstand te doen van 8 uur loon of 4% van het maandsalaris. Enige perso- neelsfondsen van de AKU hebben even eens bijdragen toegezegd, De directie van de Hoogovens te Vel- sen heeft een bedrag van 50.000 gld aan geboden. Onder het personeel wordt een lijstactie gehouden. Gesuggereerd wordt 4 uur loon of 2% van het maandsalaris Het personeel van Van der Heem te Voorburg heeft zich bereid verklaard een dag loon af te staan. De directie legt er een even groot bedrag bij. De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft haar motorboot „Lloydmail", üe Firma Ruys en Co haar m.s. „Spartan" beschikbaar gesteld. Ook de motorsloep van de uit Indonesië teruggekomen „Mataram" wordt terstond voor hulp verlening uitgerust. Bemanning en pas sagiers van de vertrokken „Overijssel" brachten spontaan 390 gld bijeen, be manning en passagiers van de „Modjo- kerto" maakten uit de Middellandse Zee telegrafisch 823 gld over. De gezamenlijke kernen van de Kon. Rotterdamse Lloyd hebben een dag loon aangeboden, het personeel sloot zich hierbij aan en zo kwam f 20.000 bijeen. De Bata-fabrieken in Best gaan Za terdag een halve dag overwerken. De directie zal het beschikbaar komende bedrag verdubbelen. Van dit geld zullen schoenen worden geschonken. De DAF-fabrieken in Eind'hoven gaan deze hele week iedere dag een uur oi werken. De Federatie van de drie kruideniers bonden, de kruideniersvakcentrale, heeft een actie ingezet ten bate van de getrof fen kruideniers. Een fonds zal worden gevormd onder de naam „de kruideniers helpen hun collega's". Een eerste storting van drieduizend gulden is reeds gedaan Woensdag, Donderdag en Maandag a.s. zullen leden van de sectie Standwerkers van de centrale vereniging van markt-, straat- en rivierhandel op de Dam in Am sterdam met het rad van avontuur er per Amerikaanse verkoping hun steentje bijdragen aar. de hulpverlening. In 1925 deden zij hetzelfde na de ramp te Borculo. Toen zamelden zij. op één dag f3500 in. Ditmaal hop.cn zij ten minste het tienvou dige te bei-eiken! De regionale commissie Twenthe uit de Vakraad voor de Textielindustrie heeft aan alle textielondernemingen in Twenthe en de Gelderse Achterhoek ge adviseerd, dat alle werknemers van hoog tot laag een vacantie- of snipperdag af staan. Het hierdoor ter beschikking ge komen bedrag wordt door de werkgevers met ten minste eenzelfde bedrag ver hoogd. Verwacht wordt, dat hierdoor f 650.000 zal worden opgebracht. Girostortingen gemiddeld f 25 Begrijpelijkerwijs kreeg de Postcheque en Girodienst vrijwel onmiddellijk een enorme hoeveelheid formulieren met boe kingen ten gunste van het Nationale Rampenfonds te verwerken (U weet het giro 9575). Gisteren waren er alleen al aan spoedbehandellngen niet minder dan 10-000 boekingen te verrichten, ter wijl vandaag uit een overzicht van stortingen op de postkantoren bleek, dat er met 10.000 stortingen reeds een be drag van 250.000 bijeen was. Dat is dus gemiddeld 25 per storting. Laatste overzicht van het ondergelopen land DE ONTSNAPPING UIT BREDA Minister beantwoordt vragen Op vragen van het lid der Tweede Ka mer de heer N. van den Heuvel met be trekking tot de ontvluchting van zeven politieke delinquenten uit de strafge vangenis in Breda heeft de minister van Justitie, mede namens de minister van Buitenlandse Zaken geantwoord dat in verband met de geconstateerde contacten met de buitenwereld tegen een viertal personen, die verdacht worden var over treding van artikel 189, c.q. 191, van het wetboek van strafrecht, een gerechtelijk vooronderzoek gaande is. Het invoeren van 'n buitenbewaking bij de strafgevangenis te Breda is inderdaad wenselijk gebleken. Voorlopige maatre gelen op dit stuk werden onmiddellijk genomen. Een definitieve regeling zal zo spoedig mogelijk worden getroffen. Op vragen van het lid der Tweede Ka mer de heer Gortzak heeft de minister van Justitie mede namens de minister van Buitenlandse Zaken geantwoord, dat voor zover er van ambtelijke zijde te kortkomingen in het geding zijn geweest, de betrokkene hierop gewezen Is. De mi nister heeft geen voldoende gronden aanwezig bevonden tot het 'nemen van disciplinaire maatregelen. Afgezien van de maatregelen, waarvan reeds melding werd gemaakt is op 29 Januari 1953 door Harer MajeSteits am bassadeur te Bonn een formeel verzoek tot aanhouding ter fine en tot uitlevering van de zeven ontvluchte gedetineerden aan de Duitse regering overhandigd. Bij het onderzoek is aanstonds nauw lettend rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat contacten konden bestaan met bepaalde organisaties, welke de ont vluchting zouden kunnen hebben bevor derd. Vooralsnog is niet voldoende opge helderd of en zo ja, in hoever in het ond-erwerpelijke geval dergelijke contac ten hebben bestaan. De minister let niet alleen nauwkeu rig op de activiteit van eventuele orga nisaties, als bedoeld, doch ook op die van nationaal-socialistische organisaties in ons land. Inrichting niet op ontvluch ting berekend Op vragen van het lid der Tweede Ka mer jonkvrouw Wttewilll van Stoet wegen, in verband met de ontsnapping van twee gedetineerden uit het mijnkamp te Eygelshoven, heeft de minister van Justitie het volgende geantwoord Het is waar dat er in de nacht van 14 op 15 December jl. twee gedetineerden uit de rijkswerkinrichting te Eijgels- hoven zijn ontvlucht. De minister wijst er op dat het regime in deze rijkswerkinrichting gebaseerd is op vertrouwen; een afdoende beveiliging tegen poging tot ontvluchting is in dit strafgesticht, gezien ligging, bouw en in richting, niet te treffen en zou bovendien ook problematiek zijn, aangezien het werken in de mijnen voor de gedetineer den nu eenmaal een zekere vrijheid al daar meebrengt. Dit vertrouwen en het belang, dat de gedetineerde er bij heeft door eigen ar beid in het onderhoud van zyn gezin te kunnen voorzien, vormen de sterkste waarborgen tegen eventuele ontvluchtin gen. Weekblad overtrad voor waarden Op vragen van het lid der Tweede Ka mer de heer Van Rijckevorsel in verband met de in het weekblad „De Spiegel" op genomen geïllustreerde reportage van het leven in de vrouwenafdeling van de gevangenis te Rotterdam heeft de mi nister van Justitie het volgende geant woord. dat het gebruikelijk is, dat in dergelijke gevallen ter controle op de na leving van voorwaarden inzage van de reportages Verlangd wordt vóór de pu blicatie daarvan. In het onderhavige ge- va! heeft het weekblad daaraan niet vol daan. In strijd met de gestelde voorwaarde zijn in bedoelde publicaties twee veroor deelden met name genoemd, hetgeen aanleiding is geweest om de verantwoor delijke redactie van bedoeld orgaan da delijk na de publicatie op het onjuiste ervan te wijzen, de ontstemming daar over te kennen te geven en mede te delen, dat van enige medewerking in de toekomst geen sprake meer kan zijn. Aether periscoop Televisie bracht beklemmende realiteit Nadat gedurende Zondag en Maandag de radio de luisteraars regelmatig door middel van reportages en berichten dienst met de verschrikkelijke werkelijk- - heid in de door watersnood getroffen ge bieden had geconfronteerd, kwam Maan dagavond de Nederlandse Televisie met een extra uitzending. Hadden de radio uitzendingen ons al diep doordrongen van de rampzalige uitwerking die storm kracht en springvloed teweegbrachten, de televisie bleek in staat deze indrukken te onderstrepen. In een filmui-tzendïnig van niet meer dan een half uur werd de voorstelling die men zich aan de hand van het gesproken woord had op gemaakt bevestigd en in menig opzicht versterkt Zonder overdrijving kan worden ge sproken van de meest trieste film die in jaren aan de openbaarheid werd prijs gegeven. De kwaliteit van het filmbeeld, dat onder de meest ongunstige omstan digheden werd opgenomen, mocht dan te wensen overlaten, aan de gehele in druk werd hierdoor geen afbreuk ge daan. Men zag de ravage in Zandvoort, om even later als het ware mede deel te hebben aan de verbeten strijd van hardwerkende, zwijgzame mensen in de Dordtse contreien. De troosteloze ver latenheid om Hendrik Ido Ambacht hield de kijkers een wijle in haar greep, waar na het beeld plaats maakte voor de eer st i geëvacueerden die in Roosendaal ver zorging vonden. Strakke gezichten, waar in de ogen dof voor zich heen staarden, afgewisseld door een close-up van een glimlachende vrouw die haar kind ge red wist en het in een zojuist uitgereikte boterham liet happen. Zo ging het verder, in beklemmende regelmaat. Men zag de heroïeke strijd tegen het kolkende water, men was ge tuige van de niet aflatende pogingen om te redden wat er nog te redden viel. Maar al wisselden de beelden en voerden zij ons via doorbroken dyken, verlaten, door water omgeven boerderijen en met zwemmende koeien achter hobbelende bootjes voor behoud van dier en leven vechtende mensen naar weer andere ont stellende bewyzen van de verschrikke lijke ramp, één indruk bleef domineren: de voortdurende aanwezigheid van het dood en verschrikking brengende water. De opnamen van een vliegtuig uit voor al waren in dit opzicht van 'n verbijste rend realisme. In het sober, onopdringend gesproken commentaar waren steeds weer grote pauzen: de beelden spraken voor zichzelf en hadden weinig toelich ting van node. Ernst Bergen. Tegenwaardegeld voor hulpverlening Van Amerikaanse zijde Is zowel in Washington als in Den Haag verklaard, dat de regering van de V.S. bereid is na een desbetref fende vraag van de Nederlandse Regering toe te staan, dat hulp voor de getroffen gebieden mede wordt gefinancierd met tegen waardegeld. Tegenwaardegeld is een reke ning in Ned. Courant by de Ned. Bank, waarop Nederlandse gul densbetalingen zijn geboekt voor uit Amerika als „Marshall-hulp" ontvangen goederen etc., welke door de importeurs werden be taald. Gebruik van dit geld kan slechts plaats hebben in overleg met de regering va,i de V.S. Het soldo be draagt thans pl.m. f1100 min; een deel hiervan heeft echter reeds een bestemming. Koude en dorst O u Wat het gebrek aan energie en vooral aan drinkwater in het getroffen gebied betreft, is bet niet zozeer de productie, die is vastgelopen, dan wel de distributie, aangezien tegelijk met de dijken en de wegen, kabels en buizenneten werden ontzet. Hoewel alle centrales voor de electriciteits- voorziening in bedrijf zijn en er trouwens aan beschikbare energie geen ogenblik gebrek is geweest zit vrijwel het hele rampgebied in bet donker. Nog erger dan de nachtelijke duisternis is echter de dorst en bet gebrek aan middelen om zilt of vervuild water te koken en te distilleren. Sedert vandaag zijn de centrales in Vlissingen en in Rotterdam weer in be drijf. De productie van Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant is normaal- Over de toestand van de plaatselijke net ten bestaat nog geen juist overzicht. Men kan heel weinig ondernemen zolang er nog water staat. De Vereniging van Elec- triciteitsbedryven in Arnhem, waar de hulpdiensten op dit gebied worden ge coördineerd. deelde ons hedenmiddag mede. dat er vooral hulpaggregaten naar Westelijk Brabant en Zeeland voor de ziekenhuizen zijn gezonden. Deze appa> raten zijn door allerlei instanties en door firma's ter beschikking gesteld. „Geef ons drinken" Voor vrijwel alle geïsoleerden is de dorst d' grootste verschrikking. Er zijn tankschepen en vrachtauto's met drink water onderweg: het staat echter vast, dat zü tot vele wanhopige gevallen niet of slechts met de grootste gevaren zullen kunnen doordringen. Gevreesd moet ook worden, dat vele eenvoudige mensen indien zij in het be> zit zullen raken van de Amerikaanse waterzuiveringstabletten niet zullen we ten, hoe zij deze kunnen gebruiken; ook zal men vaak niet beschikken over de nodige apparatuur als pannen, bekers etc. om het water in op te vangen. Naarmate de georganiseerde hulpdien sten verder zullen welen door te dringon. in deze toestand van verschrikking natuurlijk enige verlichting te brengen 'loewel er tal van schepen met water onderweg zijn, komt nog van alle kanten hulpgeroep om drinken! Shell zond schepen niet gas Nu er van normale netgasvoorziening geen sprake is, komt het Butagas natuur lijk uitstekend te stade. Wij hoorden dat de Shell vooral ten aanzien van Zee land krachtig aanpakt: er is reeds een ;chip met 800 flessen naar Middelburg Een ander volgt voor Haamstede. De tien i depóts en de ruim 400 subdepóts in Zee land en op de Zuidhollandse eilanden die toen de ramp begon voor één week voorraad hadden trachten zoveel mo gelijk met Butagas althans de voornaam ste verwarming intact te houden. In Middelburg, waarmede men contact had, heeft de voorraad aanvankelijk ge diend voor openbare kookpotten. Zelfs noodverlichting is met dit gas ingericht. Ook in Vlaardingen had de eerste dag van de noodtoestand de vertegenwoordi ger van Shell iets dergelijks georgani seerd. Voor zover men contact met de subdepóts heeft, wordt in overleg met de plaatselijke autoriteiten al het moge lijke gedaan om de kostbare energie rechtvaardig ter beschikking van het al gemene belang te stellen. Naast berichten van grote opofferingen van vertegenwoordigers, die van commer ciële handelaars mensenredders werden ontving de Shell ook tragische berichten te óver. Zo moest de depothouder op Goeree-Överflakkee de strijd opgeven en liep in Middelharnis de gasvoorziening mis daar er tegen de noodtoestand in het stadje niet langer op te tornen was. De grote moeilijkheid :s hier en elders in Zeeland het transport van de zware fles sen. Er hebben zich vele krachten uit het Shellbedryf beschikbaar gesteld en waar mogelijk worden deze ingeschakeld, doch men krijgt vrak noodkreten om een paar flessen van gebieden, die menselijkerwijs niet te bereiken zijn. Men moet dan ho pen dat het initiatief van aangrenzende gemeenten in staat is iets van de nood op te vangen Een voorbeeld daarvan lever de Kortgene, dat eerst om gas vroeg, doch later de hulp afzegde aangezien onverwacht hulp was bomen opdagen- Hoeveel mensenlevens en vooral hoeveel levens van kinderen en zuigelingen de onaanzienlijke stalen flessen wel gered hebben in de dagen van verschrikking, zal de geschiedenis wel nooit achterhalen. Maar zo is er zoveel anonieme hulp, het geen echter een ander hoofdstuk is.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4