Tweeduizend evacué's uit Beyer- land in de Dierentuin Jongste en vrouwelijke jeugd aan de slag HOE DE BURGERIJ VAN DEN HAAG OOK HELPT Scheveningse haven in het teken van hulpverlening Op de Zuid-Hollandse eilanden wordt nog zwaar gevochten HET VADERLAND S DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Honderden aanmeldingen voor huisvesting Ging gisteren nog het bericht, dat Den Haag 700 geëvacueerden uit de noodgebieden huisvesting zou verlenen, vanmorgen was de toestand weer radicaal gewijzigd. In de Dierentuin, die geheel als opvangcentrum is ingericht en waar 100 padvinders hulp verlenen, werden vandaag 2000 evacué's uit Strijen en omgeving verwacht. Talrijke automobilisten, die voor vervoer naar de huisvestingsadressen zorg droegen, reden aan via de Jan van Nassaustraat, waar zij een colonne moesten vormen en op afroep naar de Dierentuin vertrokken. In de Dierentuin moesten verscheide ne fonmaliiteiten wonden vervuld. Men moest raam en plaats van afkomst op geven alsmede de samenstelling van het gezin. Verder werd soep uitgereikt. Vanmorgen vroeg al meldden honder den zich aan het adres Kerkplein 3 om hun huis open te stellen voor het opne men van evacué's. Nu bleek eerst goed het grote 'gebrek aan zalen in Den Haag', waardoor geen huisvesting in ©note een heden tegefltijik kon worden verstrekt. De meesten meldden zich voor 1 of 2 plaat- een, waardoor de geëvacueerde gezinnen hier gescheiden moeten worden op ver schillende adressen. Gaarne worden op het adres Kerk plein 3, tel. 115953, toestel 236, nog aan meldingen aangenomen, waarby moet worden vermeld hoeveel personen men kan huisvesten. Liefst heeft men huis vesting van gehele gezinnen by elkaar, doch uiteraard is alles welkom. Met na druk wordt er op gewezen, dat alle organisaties, kcrkelyk of van welke aard ook, die adressen inzamelen voor huis vesting, deze adressen moeten, overge ven aan Kerkplein 2, Voor 'de fimainciële consequenties van het verlenen van huisvesting komt een regeling. Ook zullen ambtenaren van de Dienst voor Sociale Belangen na het verlenen van huisvesting een onderzoek instellen, of de huisvesting, wat de ruim te betreft, verantwoord is. Degenen, die wel personen willen huisvesten, doch die niet in het bezit van voldoende dekens zijn, zullen worden geholpen door hat Rode Kruis. Gemeentewerken zijn 50 werklieden weg. De Scheven ingers, die met vletten naar de getroffen gebieden zijn gegaan, zijn daaT twee degen in touw geweest. Hoewel zij zwaar werk zijn 'gewend, zijn zij volkomen „gekraakt" teruggekomen, waarmee wel wordt 'bewezen, dat men zich niet te lichtvaardig voor- hulpver lening moet opgeven. Velen zijn dienten gevolge met onprettige ervaringen thuis gekomen, maar er was immers niet an ders te verwachten. Een gehele dag zak ken vol zand soheppen levert tenslotte een ©ebroken rug op. Collecte Wat de collecte van Donderdag be treft, kan worden gemeld, dat het de grootste collecte belooft te worden, die Den Haag ooit heeft gekend. Br zijn 3000 collectebussen. Des avonds zal worden geteld op een plaats, die wij met opzet niet zullen noemen om belangstellenden te weren. Personeel van PTT, Gasbedrijf en Electriciteitsbedrijf, in het tellen be kwaam, zullen assistentie verlenen. De actie van de sigarenwinkeliers be looft succesvol te verlopen. Kleding De stroom aan kledingsstukken is enorm en bijna niet te verwerken. Niet temin blijft de kans bestaan, dat door spontane acties verschuilende stadswij ken worden overgeslagen. Daarom zal de gehele stad Zaterdag nog eens door padvinders op 'kleding worden ..afge stroopt". Wat de hulpverlening aan de getroffen gebieden betreft, moet worden opge merkt, dat verscheidene leerlingen van hogere burgerscholen en gymnasia op eigen houtje naar de getroffen ge bieden zijn gegaan voor hulpverlening. Dit moet ten zeerste worden afgeraden, daar berichten binnenkomen, dat deze mensen doelloos rondlopen en im -feite de werkers in de weg staan. De gemeente wacht verzoeken om werklieden af. Zo is een verzoek bin nengekomen om veertig grondwerkers, die prompt zijn uitgestuurd. Geleverd' door de Haagse Stichting voor L.O. Van Oegstgeester financier voor de rechtbank De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een aanvang ©emaalkt met de behande ling van de zaak tegen de financier I. J. S. uit Oegstgeest. Waarschijnlijk zal de behandeling twee dagien duren, want er zijn 21 getuigen a charge en 6 a déchar ge gedagvaard. In de dagvaarding is S, „oplichting en verduistering" ten laste gelegd. Dit houdt verband met de door hem gevolgde wij ze van financieren van nieuw opgerichte naamloze vennootschappen. Hij heeft daarbij gebruik gemaakt van de moge lijkheden, weike bestaan, om N.V.'s te doen deelnemen in eikaars kapitaal. Hierbij heeft S. echter volgens de Justi tie gelden van derden gebruikt, die niet in het officiële systeem der N.V.'s pas ten of bij het onderzoek waren terug te vinden. De officier van Justitie zal morgen requireren. Diesviering H.S.V. afgelast De Senaat van de Haagse Studenten vereniging heeft het galabal en het diner, die dit weekeinde zouden worden gehouden ter gelegenheid van de dies, afgelast. De voor de feestviering uitge trokken gelden gaan naar het Nationaal Rampenfonds. De enkele dagen geleden op het strand van Kijkduin aangespoelde grote zeemijn is gisteravond omstreeks 10 uur door de mijnopruimihgsdienst tot ont ploffing gebracht. Kinderhanden verzetten bergen Gisteren is het manlijke deel van de schoolbevolking er op uit getrokken om dijken te dichten en zandzakken te vullen, maar in die tijd hebben de meisjes zich niet laten kennenIn grote getale zijn zij uitgezwermd naar de Houtrusthallen, waar ingezamelde kleding voor de mensen uit de ge troffen gebieden zich ophoopt. Stapels en stapels goederen liggen er en het stroomt nog maar steeds binnen. Zó zelfs dat er vandaag paal en perk aan gesteld moest worden, anders liep het met de organisatie en de sortering in het honderd. Een eigenlijke organisatiie is er eigenlijk niet: „Van ?tlles komt hier," zei de portier bij de Houtrusthallen, „ik moet honderden terugsturen." De aanbiedingen om te helpen zijn in derdaad overweldigend. „Ongeorganiseerde discipline" Wie zo eens rondkijkt in de Houtrust hallen en de jeugd gedisciplineerd aan het, werk ziet, begrijpt niet, dat hier van een organisatie Vah „hogerhand" geen sprake is. Wel zijn enkele leden van het personeel van Vroom en Dreesmann op geroepen om een beetje leiding te geven, maar dat is dan ook alles. Aan grote tafels staan meisjes van Industriescholen, H.B.S.-en enz, truitjes, ondergoed en pyama's te sorteren. „Dan doen wij tenminste óók wat voor het goede doel," zeiden ze. „Toen giste ren de jongens ineens met schoppen en waterlaarzen verdwenen, dachten we, dat laten we niet op ons zitten en we zijn 'm dan ook direct gesmeerd, hier naar toe." Of ze het prettig werk vinden? Eerlijk gezegd, niet zó heel erg, het tocht in de Houtrusthallen verschrikkelijk en als je 's avonds thuis komt ben je doodop. Er zijn erbij die zelfs 's nachts doorgewerkt hebben; daarbij vergeleken is het leven tje op school toch wel veel gemakkelij ker. Maar je moet natuurlijk wat voor het goede doel over hebben. „Speelse ernst" begint hij toch weer opgewekt de dekens, die tusseni een enorme stapel jassen, he- rencostuums e.d. ligger, op te laden en even later suist hij met een:: „Uitkijken voor Farina" door de bocht. Ja, zo wordt hier gewerkt, hard en met plezier door de héle jongen, hard en met meer begrip voor de ernst van de toestand door de ouderen. Waarom avondjurken? De geweldige stapels goederen tonen dat de bevolking van Den Haag goed geefs is geweest. Gisteren zijn de goe deren met vrachtwagens aangevoerd cn uitgeladen, vandaag worden ze gesor teerd. Dat is geen makkelijk karwei als men ziet wat er zoal ligt: jassen, hoeden, truien, lakens, dekens, ondergoed, le vensmiddelen enz. Eén stapeltje geeft nog al eens aanleiding tot wrange opmer kingen; daar liggen n.l. avondjurken en badpakkenGelukkig staat daar weer tegenover dat hele zendingen kleding stukken volkomen nieuw waren, terwijl zelfs bontjassen en degelyk, duur schoei sel niet ontbraken. In de Houtrusthallen krijgt men het duidelijk bewijs, dat Den Haag weet wat hulp inhoudt. Plezier hebben ze er natuurlijk allemaal in. ook de padvinders die hier ijverig met kinderwagens vol dekens af en aan lopen. Zij waren nog te jong om naar de getrof fen gebieden te gaan, maar zo dragen ze toch ook hun steentje bij. „Ik was veel liever gaan schoppen," bekent een klein joggie met een welpenpetje op, „jongens achter een kinderwagen, hüh!" Maar dan Talrijk zijn de hulpacties, die de be volking van Den Haag is begonnen. Van overheidswege genomen maatrege len willen wij in de hieronder opvol gende opsomming even buiten beschou wing laten. Het is slechts een greep uit de talloze grotere en kleinere hulp acties. Het contact-bestuur der personeels verenigingen van diensten, bedrijven en instellingen der gemeente heeft een circulaire uibgegeven aan alle leden van het gemeentepersoneel met de op roep een uur loon af te staan voor het Rampenfonds. De leden van de Haagse Kunstkring, Verve en Pulohiri Studio zullen op korte termijn een tentoonstelling or ganiseren, waarop van iedere kunste naar minstens een werk zal hangen, dat tegen lage prijs moet worden ver kocht. Van 713 Februari heeft deze expositie plaats. Woensdag- en Donderdagavond zal onder auspiciën van de winkeliersver eniging Beeklaan kleding kunnen wor den afgegeven aan de scholen Herschel straat en De Ghijnstraat Het personeel van ir Escher's con structiewerkplaatsen heeft een dag loon afgestaan De N.V. zelf heeft materiaal ter beschikking gesteld. Bewoners van de Pijnacker Hordijk straat hebben zelf kleding ingezameld Zondagavond reeds. Zij konden een enorme hoeveelheid aan het bureau Javastraat 18 afgeven. De centrale kerkeraad der herv. ge meente Scheveningen bericht, dat goe deren kunnen worden ingeleverd bij Thabor, van Boetzelaerlaan hoek Boi- sotstraat, Nieuwe Laantjes 17, Tesselse- straat 6, Gevers Deynootweg 25 en Heknstraat 28. Zondag zal in alle ker ken in Scheveningen de eerste collecte zijn bestemd voor het Rampenfonds. Goederen in Den Haag kunnen be houdens aan de reeds genoemde adres sen nog worden afgegeven aan Prinse- graoht 73. De collecte, die Zaterdag zou wor den gehouden voor de prot. chr. kin derbescherming, gaat niet door. De 300 collectanten is verzocht mee te doen aan de collecte van de gemeente Den Haag op Donderdag. De avond-HBS Ad Metam in de Van Aerssenstraat staat gedurende zes och tenden per week open voor het ontvan gen van leerlingen van gymnasia, H.B.S.- en Muloscholen uit de ge teisterde gebieden teneinde aldaar onder wijs te ontvangen zonder daarvoor ver goeding verschuldigd te zijn. Te enthousiast Gisteren meldden wij, dat het per soneel van het ministerie van Finan ciën 3% van het salaris zou afstaan aan het Rampenfonds. Thans vernemen wij van officiële zijde, dat waarschijn lijk enthousiasten zich hebben laten verleiden dit bericht de wereld in te sturen Inderdaad is er wel sprake ge weest van dit percentage, maar men zal de ambtenaren in geen geval verplich ten tot afstaan van 3%. Op welke wijze de bijdrage van de ambtenaren van Fi nanciën zal worden geregeld, staat nog niet vast. Schokkers en loggers snellen te hulp Als er in deze dagen ergens voor de hulpverlening wordt gewerkt dan gis dat in de Scheveningse haven. De mannen, die het water als hun do mein hebben, kunnen zich van de afmetingen van de ramp een juiste voor stelling maken en het is ook daarom, dat men niet alleen meevoelt en schenkingen doet, maar direct de handen uit de mouwen steekt om daad werkelijke steun te bieden. De eerste berichten spraken er al van, dat een groot aantal Schevenimgers er met 20 sloepen op uit is getrokken. Deze mannen hebben alleen al tijdens hun tocht naar de noodgebieden een gigan- tisch werk moeten verzetten, omdat men, toen de auto's niet verder konden, heeft moeten roeien en zo nu en dan met handkracht de vaartuigjes over dijken heeft moeten slepen. Sloepen aangevoerd De mannen hebben o.a. dn 's-Graven- deel al prachtig werk verzet en vele be woners uit hun door het water ingesloten huizen gehaald. Anderen werken met sloepen bij Abbenibroek, Zuidland en Ouwerkerk. Vanmorgen werd bericht, dat zij grote behoefte aan 18 buitenboord motoren hebben. Slechts twee scheepjes zijn voorzien van motoren, die de Marine beschikbaar heeft gesteld. De andere moeten geroeid worden door de mannen, die zich nauwelijks rust gunnen. Tot vanochtend hebben zij kans gezien reeds duizend mensen in veiligheid te brengen. Elke sloep is bemand met vier roeiers en een veerman. Men heeft met 2 grote moeilijkheden te kampen. Er zijn zeer sterke stroomversnellingen en slechts met inspanning van alle krachten kan men in drie uur tijds afstanden van twee kilometer afleggen. Uit één molen redden de Scheveningers ongeveer 300 mensen. Tijdens het transport sloeg een sloep om. De opvarenden konden worden gered. Een smaldeel Bij de tocht met de sloepen is het echter geenszins gebleven. In de afge lopen dagen zijn er zeker al ongeveer 30 schokkers naar de noodgebieden ver trokken. Deze schepen worden door het Rode Kruis met goederen, medicamenten en voedsel geladen. Uiteraard zijn er veel Stellendammers en Ouddorpers, die inmiddels zee hebben gekozen, onder. In de afgelopen nacht om twee uur zijn zeven schokkers, die een arts aan boord hebben, de haven van Zierikzee binnen gevallen. Het visserij onderzoekingsvaar tuig Anthonie van Leeuwenhoek is daar eveneens aangekomen. De schepen zün uitgerust met sloepen, een motorsloep en vele andere nuttige zaken. Het smaldeel werd direct doorgezonden naar Stavenisse op Tholen. Inmiddels zijn door de schepen al hon derden mensen naar het stadje Tholen overgebracht. De mensen verblijven daar in scholen. Ook zijn er Rode Kruiisgoede- ren en drinkwater voor het eiland ge lost. Volgens een A.N.P.-correspondent zou het aantal slachtoffers in Stavenisse 300 bedragen. De boot, aan boord waar van zich de A.N.P.-correspondent be vindt, is omstreeks het middaguur voor het stadje Tholen aan de grond gelopen. Men hoopt na enige uren weer vlot te komen. Het is de SOH71. De logger SCH57 ven de rederij S. Taal werd in de loop van de dag geladen met dekens, beddegoed, voedsel, enz. Dit schip zou vanmiddag tussen 4 en 5 uur uitvaren. De bestemming was vanochtend nog niet bekend. Vishandelaren schenken MosKou vraagt Perzië ver lenging der visserij concessie Radio-Moskou heeft gemeld, dat de Sow jet-ambassadeur te Teheran premier Mossadeq namens zijn regering heeft voorgesteld de Russische concessie voor visserij in de Kaspische Zee met een jaar te verlengen. Verleden week liep deze concessie af en de Perzische minis ter van Buit. Zaken verklaarde toen, dat. zij niet verlengd zou worden. Volgens Radio-Moskou is de Sowjet- regering van oordeel, dat Perzië vol ledig in zijn recht was om de voor 25 jaar gesloten overeenkomst aangaande de visserij in de Kaspische Zee op te zeggen 'na verloop van tijd, waarvoor het ver drag is aangegaan. 8300 gulden Ook de vishandelaren zijn niet achter gebleven. Aan de afslag, waar het slechts zeer stil was, omdat er weinig aanvoer van vis is, nam de .halchef, de heer Pas man, spontaan het initiatief voor een steunactie. Hij vond de reders bereid een deel van de aanvoer cadeau te geven. Deze werd tegen buitengewoon hoge prijzen ver kocht. Een 'kist schol b.v., die als regel ƒ20 opbrengt ging nu voor ƒ250 van de hand. Op die wijze werd een opbrengst De Kleine Comedie heeft besloten de gehele recette van Woensdag 4 Fe bruari ter beschikking te stellen van het Nat. Rampenfonds. Woensdagavond 13 Februari zal maj. J. N. Breunese, in Amicitia spre ken over „De wandelsport en wat daar mee in verband staat". van ƒ8308 bereikt. Het bedrag is reeds aan ihet Rampenfonds overgedragen. Later kwam een bericht door, dat Scheveningse en Texelse vissersvaartui gen vandaag naar Brouwershaven zou den varen. De schepen zouden langs de Zuidoostkust van Schouwen Duiveland tot Bruinisse varen en langs het Zuiden naar Züpe koers zetten. In overleg met de evacuatiecommissaris zullen zij direct na aankomst met de evacuatiewerk zaamheden beginnen. Vloot van 40 schepen verliet Umüiden Het hospitaal-kerfcsohlp De Hoop is in allerijl im gereedheid gebracht. Van- macht ós het schóp van Amsterdam ver trokken met als voorlopige bestemming Hellevoetsluis, alwaar het door het Rode Kruis verder zal worden gedirigeerd. Ongeveer tegelijkertijd met De Hoop voeren nog ongeveer 40 vissersschepen de haven van IJmuiden uat. De schepen zijn zwaar bemand en geproviandeerd en koersen naar Zierikzee. De definitieve bestemming is Zeeuws-Vlaanderen. Men hoopt met deze grote vloot tienduizen den af te voeren. De burgemeester van Hellevoetsluis heeft het zeewaardig jacht Victoria uat Amsterdam opgeroe pen. Het schip kam veertig personen vervoeren en is inmiddels onderweg. Vrees voor nieuwe dijkdoorbraak OP DE ZUID-HOLLANDSE EILANDEN is het ene deel van de bevol king in de weer om de vluchtelingen te helpen, terwijl bet andere deel dag en nacht bezig is de bedreigde punten te versterken. Bij Putters- lioek is het Westelijk deel van Mijnsherenland nog niet overstroomd, dank zij de verdediging van de Blaakschedijk door honderden vrijwilligers, die dag en nacht doorwerken met het vullen en storten van zandzakken. Honderd vrijwilligers uit Barendrecht kwamen hier gisteravond de dood vermoeide mannen aflossen. De burgemeester van Puttershoek heeft drin gend om een tankschip met drinkwater verzocht. Proc.-generaal: onderhavig opzetcontract strafbaar De procureur-generaal bij de Haagse Raad heeft vammorgen tot verwerping vam het cassatie beroep van de firma Gesman en Zoetemeijer te Alphen aan den Rijm, betreffende de z.g. opzet con tracten, geconcludeerd. In zym overwe gingen zeide de proc.-gen., dat het ge rechtshof te Amsterdam die prijsvorming onjuist heeft geacht, daargelaten of in 'het algemeen de „opzetjes" strafbaar zijn. Im di't speciale geval zit er een be standdeel im de prijs, die niets te maken heeft met de kosten, zodat de prijs bij het opzetstelsel In feite te hoog Is. De Hoge Raad zal 3 Maart uitspraak doen. Subsidie militaire hotel vakschool B. en W. van 's-Gravenhage stellen de raad voor de Eerste Nederlandse Hotel vakschool aan de Assendelftstraat in aan merking te doen komen voor een ge- meénteljjk subsidie. Daartoe dient de raad de noodzakelijkheid uit te spreken van de oprichting en instandhouding van deze Horecafvakschool van het Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwant bedrijf te 's-Gravenhage. De school heeft "om de subsidie verzocht, omdat zij, teneinde aan de eisen van hel bedrijfsleven te kunnen voldoen, haar cursus voor hoger perso neel op twee jaar wil stellen. B, en W. ramen de kosten op ƒ4.500 per jaar. De heer W. C. J. EUinkhuizen, perso neelschef bij de inspectie, registratie en successie heeft Zaterdag wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd zijn werkkring, na een ambtsver vulling van vijftig jaar, verlaten; hij kreeg de gouden medaille, verbonden aan de orde van Orange-Nassau. Ahoy-hal: Eindelijk een beetje rust. Rechercheurs schonken extra beloning aan Rampenfonds Wegens bijzondere verdienste bij het oplossen van enkele diefstallen en geval len van oplichting reikte de hoofdcom missaris van politie, mr J. H. A. K. Gual- thérie van Weezei vanmorgen aan een tiental Haagse rechercheurs beloningen uit van 25, 35 of 50 gulden. Het totale bedrag van circa ƒ230 werd door de be loonden direct aan het Nationale Ram penfonds geschonken. VISSERJJBERICHTEN. SCHEVENINGEN 3 Febr. Heden aan de af slag met verse haring Eng. Wal: Sch 195 met 556 kist bes, f 8136, Seh 81 met 705 kist, bes. f 10530. Ierse Zee: Sch 310 f5843. Trawllog- gers: VI 74 f8200. Kw 124 f4400. Prijzen verse haring f 14.60—15.50 per kist van 50 kg, vis: gr tong 2.14—2.29, grm tong 1,72—1.85, kl m tong 1,80—1.85, tong I 1.82, ld. II 1.24—1.29, tarbot I 2.04. id. II 1.25—1.35, id III 1.10, tarb. IV 90, griet I 1.25, gr II 0.90. alles per kg. Kabeljauw grt f48, kab m. 40. kab. II 35. gul 32. schol grt 20, Sch gr II 34. schol grm f48. schol kim 20, schol D 19 50. Schol k gestript 17, schar gestript 22, wijting gestript f 35 alles per kist van 40 kg. Er waren geen praairapporten. Ongeveer 200 kisten verse vis zijn van IJmuiden aan gevoerd. 3JVOORBURG De gemeente Voorburg heeft besloten het zwaar getroffen Stellendam te adop teren. Huizenveiling In het Venduhuis der Notarissen werd vanmiddag het winkelhuis Regentesse- laan 40 en 42 geveild door notaris T. W. Attema. Het bracht ƒ16.500 op. Duikers van de Marine zoeken op het ogenblik naar de ruim 4000 haringvaten in de Scheveningse haven. Den Briel is veranderd in een. door gangscentrum voor de vluchtelingen van het ondergelopen eiland Putten. Tijde lijk werden de door het water verdre venen in twee grote scholen onderge bracht. Ze worden daar gevoed en zo nodig van droge kleding voorzien. Dan worden de meesten zo snel mogelijk ver der getransporteerd naar de grote ste den of naar familieleden op niet onder gelopen dorpen. Een noodziekenhuis met 100 bedden is ingericht voor het opne men van licht gewonden en niet ernsti ge zieken. Bergen schoeisel en kleding werden reeds Zondag door de bevolking bijeengebracht. Ook veel Stellendam mers werden van Goeree naar Den Briel gebracht. By Spijkenisse aan de Noordkant van het eiland Putten dreigt een nieuwe doorbraak. Hier helpen vooral veel scho lieren by het vullen van zandzakken, die tegen de bedreigde dykstnkken worden opgestapeld. De scholieren los sen elkaar regelmatig af. Op Voome en Putten Is de toestand enigszins stabiel geworden. Het water is reeds begonnen te zakken. By Zuidland verloren de afgelopen nacht echter nog zes mensen het leven doordat een rubberboot in prikkeldraad kwam, lek geraakte en zonk. Te Rockanje werd de volkshogeschool Olaertsduyn tot noodhospitaal ingericht. Doordat in het sluishoofd te Hellevoet- sluis Zondagnacht een gat sloeg begon het Voornse kanaal vol te lopen. Dit gat kon echter worden gedicht, Een dijkval aan de binnenkant van de Struische dijk leidde door tijdig ingrijpen niet tot een doorbraak. Hellevoetsluis is binnen de wallen geheel overstroomd geweest. Over het algemeen konden de bewoners zich slechts met grote moeite redden. Gisteren kwam een groot deel van Hellevoetsluis reeds weer droog te liggen. Rozenburg Op het eiland Rozenburg begon men vanmorgen om acht uur met het dicht maken van een zestig meter breed gat- Met behulp van draglines wordt dit moeiiyke werk uitgevoerd. Pompen zyn reeds onderweg om de polders Blanken berg en Graspolder droog te malen. In Ouddorp op Goeree hebben Urker vissers de eerste hulp geboden; de schip per van De Jonge Johannes meldde, dat daar tien gaten in de dijk zijn geslagen. Doordat twee vissers het dorp alarmeer den bleef het aantal slachtoffers tot twee beperkt, hoewel acht huizen direct na de doorbraak wegspoelden en ook later nog verschillende huizen instortten. De gehele bevolking, ook die mensen, die uit twee ondergelopen polders gevlucht aren, heeft hier de gehele Zondag tot Maandagmorgen toe gewerkt om de Noordkust tegen doorbraak te beveiligen, hetgeen gelukte. De bevolking gedraagt zich rustig. Er is veel vee verdronken. Het dorp Goedereede heeft groot gebrek aan drinkwater. Vier schepen zijn met drinkwater op weg naar Bruinisse, andere schepen brengen drinkwater Brouwershaven. Zij zullen onmiddelhjk terugkeren om meer drinkwater te halen, Op Overflakkee, dat vrijwel geheel onder water staat, is vooral de situatie in het moeilijk bereikbare Ooltgensplaat nog precair. De mensen hebben op de zolders van hun woningen gebrek aan levensmiddelen en medicamenten; en vooral aan melk voor zuigelingen. Een Belgische vlieger landde Zondag met zijn vliegtuig te Oude-Tonge en bracht daar de nacht door. Hij deelde te Brus sel mede, dat de bevolking in bed was verrast, waardoor vermoedelijk zestig personen verdronken. In de Alblasserwaard fs het Zuidelijk gedeelte ondergelopen, doch het Noorden en Oosten wordt hier nog ernstig be dreigd. Veel zal er van afhangen of het gat in de dijk tussen Papcndrecht en Al- blasserdam tijdig kan worden gedicht. Bij hoog tij komt hier nog steeds veel water binnen, bij laag tij wordt slechts een evenwichtstoestand bereikt en vloeit nog geen water af. Ca 6000 vande 24.000 ha staat hier onder water. Het gat bij Slie- drecht is zover dicht, dat geen water meer binnenkomt. Het dichten van het eerder genoemde gat zal ca 3 weken ver- 'De rede van dr Drees (Vervolg van pag. 1) porteurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrij stelling van ac- 8 ij ns verleend. Van schenkingen in geld aan het Na tionaal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkings recht worden geheven. Voorts is terstond aan de ontvangers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. Nooduitkeringen In samenwerking met het Nationaal Rampenfonds zal worden begonnen met de verstrekking van nooduitkeringen. aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waar bij de betrokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Vervolgens zal het herstel van de schade de volle aandacht moeten, heb ben. De bijzondere kosten, die waterschap pen en andere lagere publiekrechtelijke lichamen voor het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krijgen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten- Generaal zullen met de Regering van oordeel zijn, dat hier het Rijk te hulp zal hebben te komen-. Voor het herstel van landbouwgron den, boerderijen en bedrijfsinrichtingen- zullen dezelfde organen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke schaden zal een regeling zün te treffen in de geest de wet op de materiële oorlogs schaden. Zal dus voor leniging van de directe nood en voor vergoeding van verloren kleding en andere particuliere bezittin gen in de eerste plaats een beroep wor den gedaan op de offerzin van het Ne derlandse volk in al zijn geledingen, de omvang van de overstromingsramp is zo groot, dat ook aanzieniyke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de Schatkist zullen ko men. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarderekening, verkregen uit de dollarhulp. Na het overzicht, dat ik heb gege ven over onze eigen nood, zou ik van deze plaats er aan willen herinneren', dat ook onze buren aan onze zuidgrens sn aan de overzijde van de Noordzee ;etroffen zijn door hetzelfde geweld der elementen, dat de ramp over Nederland! bracht. Het is de Regering een behoefte uitdrukking te geven aan haar medele ven met onze Belgische en Britse vrien den. Spreker besloot met te zeggen, dat deze dagen voor hem de herinnering hadden opgeroepen aan de eerste dagen van de oorlog, toen de radio schier onaf gebroken ontstellende berichten over het krijgsgebeuren doorgaf. Er is echter een diepgaand verschil. Gelukkig is er nu geen strijd tussen mensen doch de men sen verenigen zich -tegen de kracht der natuur. Alle tegenstellingen tussen Nederlanders vallen hierbij weg. Moge de eendrachtige wil tot hulp rijke vruch ten dragen ten bate van de getroffenen. De vergadering werd hierna enkele uren geschorst. Rede van dr Kortenhorst Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft, voordat dr W. Drees namens de Regering een verklap ring aflegde omtrent de toestand in de door de watersnood getroffen ge bieden, de voorzitter, dr L. G. Korten- horst, een rede uitgesproken, waaraan het volgende is ontleend: Onze gewone werkzaamheden mogen heden geen aanvang nemen vóórdat ik namens u een sober woord gesproken hebben onmiddellijk begrepen, dat in bït- zich onverhoeds en genadeloos op een groot deel van ons volk heeft gestort en die door de ganse natie wordt onder vonden als een onheil, dat ons allen in rouw heeft gedompeld om het dierbaar ste dat wij bezitten: het leven, het geluk en de veiligheid van onze medeburgers. De nationale ramp heeft alle sluime rende krachten in ons volk wakker ge schud en wat in de achter ons liggende bange dagen door officiële en niet offi ciële instanties, door ambtenaren, mili tairen en particulieren is gepresteerd, heeft, als zo dikwijls in onze vaderlandse geschiedenis het bewijs geleverd, dat rampspoed de machtigste is van alle banden, die ons over alle politieke en andere scheidslijnen heen verenigt. Alle aandacht en alle inspanningen blijven daarom geconcentreerd op de per- soonlyke en de collectieve offerzin van het Nederlandse volk in al zyn geledingen. Mr Kortenhorst besloot met de bede tot de almachtige en algoede God, om troost te storten in de harten der be proefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizenden, die op redding en bijstand wachten. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT. Semi-arts-examen: G van Bo- heemen, Hilversum, C W M Oomen, Oost,er- hout, Th M G F Moolhuysen, Sittard. J H Baay Utrecht en J Gerritsen, Arnhem. Arts-examen: mej. M Th Boekelman, Utrecht, mej, M Th Winkelman, Rotterdam. J J M Michels, Nijmegen, H J A M Bon- dijke oxmeer e« G V M de Meijer, IJzen- Tandarts-examen: A J C Schoemaker, Arnhem en R de Neve, Utrecht. EXAMENS AMSTERDAM (G.U.) Geslaagd voor het earadrdaatsexamen economie de heren D J Dekker, Haarlem; L. P, de Jong. G. J Jan sen en Tli. Beeös. Amsterdam: voor het can- dida-atsexamen psychologie de heer G H N even zeel. Amsterdam. Het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft medegedeeld, dat geen enkele zending kleding, goederen, e.d. meer aan de Ahoyhallen te Rotterdam bezorgd kan worden, hetzij per trein, vrachtauto of welk vervoermiddel ook. Alles wat ingezameld is. dient te worden gezonden naar de Intendance van het Ne derlandse Rode Kruis. Fluwelen Burg wal 19; 's-Gravenhage. De kottervissers op Texel stellen hun schepen met bemanning en radio ter beschikking voor de hulpverlening in de getroffen gebieden. Te Oegstgeest staan 6 motorvletfen van ongeveer 4 ton met schipper beschikbaar. gen. De toestand is hier niet onrust barend. Op het eiland van Dordrecht heeft het overstroomde gebied geen uitbreiding on dergaan, in de Krimpenenvaard hebben de dyken verder gehouden; in de Hoek- sclie Waard staan alleen gebieden rond Oud-Beyerland en Klaaswaal nog niet onder water. Volgens een mededeling van de Prov- Waterstaat van Zuid-Holland zUn Voorne en Putten voor hulpploegen nog bereikbaar via de veren Brielle en Maas sluis.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2