HET VADERLAND Dr Drees: het aantal doden zal met enige honderden stijgen Gisteren 2 millioen aan giften Bij Rampenfonds Prins Bernliard vandaag terug Weerbericht DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 ANNO 1869 NIEUWE COURANT 83e JAARGANG No 250 Thans 627 slachtoffers bekend Hulpverlening op reusachtige schaal PRINS BERNHARD VOORZITTER VAN HET NATIONAAL RAMPENFONDS Dr Drees heeft vanmiddag in de Tweede Kamer namens de Regering een ver klaring afgelegd over de ramp van de watersnood. De minister-president zeide, dat reeds is vastgesteld, dat 627 personen het leven verloren. Gevreesd moet worden, dat het er in werkelijkheid enige honderden meer zijn. De Regering heeft maat regelen in voorbereiding tot leniging van de nood. In het algemeen denkt zy aan hulpverlening op de wyze zoals die voor oorlogsslachtoffers is geschied. Vooir schenkingen en giften komen belastingfaciliteiten. Te verwachten is, dat bedragen voor herstel en schadevergoeding geput kunnen worden uit de tegenwaardereke ning, verkregen uit de dollarhulp. Prins Bemhard heeft zich belast met het voor zitterschap van het Nationaal Rampenfonds. baarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaatsen, waar zout water binnendrong, kan, indien het niet zou gelukken het zeewater spoedig te lozen, de schade zeer aanzienlijk zijn. Duizen den stuks vee zijn verloren gegaan. Tal loze boerderijen staan geheel of gedeel telijk onder water, doch ook hieromtrent zou een uitspraak omtrent de daardoor ontstane schade een slag in de lucht zijn. Verontrustend is, dat door het met elk getij opstuwende water het gebied, door de overstroming geteisterd, zich nog steeds uitbreidt. Ook een groot aantal steden en dorpen is ernstig geteisterd. Al weder is het onmogelijk een beeld te geven van de schade aan woningen, ge bouwen, fabrieken, installaties enz. Dat deze schade zeer aanzienlijk is, staat vast. Eveneens staat vast, dat hierdoor aan het na de oorlog in zo belangrijke mate be reikte herstel een ernstige slag is toege bracht. Van alle zijden hulpverlening Dit brengt mij op het punt van de hulp verlening. Zoals in tijden van nood reeds eerder is gebleken, is het Nederlandse volk in al zijn geledingen bereid de han den in een te slaan en de getroffen land- Dr W. Drees zeide onder meer: Verontrustend is boven alles het groot aantal slachtoffers. Reeds is met zeker heid vastgesteld, dat 627 doden te betreu ren zijn, doch nog steeds komen nieuwe meldingen binnen, zodat gevreesd moet worden, dat dit aantal nog met enige honderden zal stijgen. Niet slechts zij, die rechtstreeks wer den getroffen, zijn het slachtoffer van deze ramp geworden, doch ook een aan tal van hen, die te hulp snelden, zijn bij de vervulling van deze plicht van naas tenliefde omgekomen. De Regering ge denkt met het gehele volk hen, die het leven lieten, en getuigt van haar deel neming met de in rohw gedompelde be trekkingen van de slachtoffers. Uit de tot nu toe ingekomen berichten, aangevuld met enkele verkenningen uit de lucht, kan het volgende beeld over de overstromingen worden geschetst. Langs de rechteroever van de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en Rottrdam is de Bandijk weliswaar in tact gebleven, doch enkele buitenpolders zijn ondergelopen. Schieland's hoge zeedijk gelegen langs Nieuwe Maas en Hollandse IJssel is ge lukkig intact gebleven; men is er door voortvarend optreden in geslaagd een gat in deze voor het behoud van Zuid- Holland vitale waterkering tijdig te dichten. De tegenover gelegen dijk van de Krimpenerwaard werd getroffen door een doorbraak bij Ouderkerk aan de Ufesel. Ook bier is het gelukt een gat provisorisch te dichten, waardoor over stroming van, de diep gelegen Krimpe nerwaard werd voorkomen. De zuidelijke helft van de Alblasser- waard werd overstroomd als gevolg van enige dijkdoorbraken, waarvan men er één heeft kunnen dichten, terwijl de, dichtingswerkzaamheden aan het andere gat in volle uitvoering zijn. Op IJsselmonde bleef de overstroming - beperkt tot een strook langs de zuidzijde. Het eiland Rozenburg is met uitzon dering van het westelijk deel grotendeels overstroomd. Van Voorne en Putten werd nagenoeg het gehele ten Oosten van het Kanaal door Voorne gelegen deel overstroomd; het herstel van de dijkdoorbraken langs het Haringvliet wordt reeds met kracht ter hand genomen. In de Hoeksche Waard zijn enige zeer ernstige doorbraken ten gevolge waarvan het gehele eiland met uitzondering van het middendeel is overstroomd. Van het eiland van Dordrecht staat het Zuidelijke deel en een strook in het Westen onder water. De stad Dordrecht heeft aanvankelijk ernstige waterover last ondervonden. Het eiland Tiengemeten is geheel over stroomd. Goeree en Overflakkee werden zeer ernstig getroffen; met uitzondering van het meest Westelijke gedeelte en een ge bied om Dirksland staat het eiland vrij wel geheel onder water. De Brabantse Biesbosch en het meest Westelijke gedeelte van het Land van Altena werden eveneens geïnundeerd. Hetzelfde geldt voor het Noordelijke gebied van de Langstraat, het Westwaarts aansluitende deel van Westelijk Noord brabant tot bij Dintelsas, en het Brabant se gebied tussen de Steembergse Vliet en de hoge gronden tussen Halsteren en Bergen op Zoom. Ook St Philipsland is vrijwel geheel overstroomd. Schouwen en Duiveland is zeer ern stig geteisterd. Evenals op Goeree en Overflakkee zijn op dit eiland een zeer groot aantal dijkdoorbraken. Tholen is gedeeltelijk overstroomd. Van Noord-Beveland is de Noordelijke rand en het Westelijke gedeelte droog gebleven. Op Walcheren beperkt de overstroming zich in hoofdzaak tot het gebied tussen de spoorlijn en het kanaal door Walche ren, doch ook ten Zuiden heeft men waterbezwaar. Op Zuid-Beveland zijn in het gedeelte ten Westen van het kanaal Hansweert Wemeldinge belangrijke oppervlakten in het Noorden en Zuiden onder water ge komen; het brede middendeel is vrij gebleven. Oostelijk van het kanaal is het eiland met uitzondering van enkele smalle stro ken geïnundeerd. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn enkele polders langs de Westerschelde over stroomd. Langs de kust van het vasteland van Zuid- en Noordholland is wel belangrijke schade toegebracht, doch direct gevaar voor de waterkering is niet aanwezig. Op het eiland Texel is de polder Een dracht ingelopen. Het wegverkeer is op enige belangrijke trajecten gestremd. Hoger dan ooit De zeestanden, die tot de ramp hebben geleid, waren belangrijk hoger dan ooit werd waargenomen gedurende de pe riode, dat geregeld waterstandswaar nemingen werden verricht. Naast waterstaatkundige werken zijn tienduizenden hectaren, van onze vrucht genoten krachtdadig bij te staan. UitSuri- morgen weer in ons land terug name en de Antillen zijn berichten bij de Regering binnengekomen, waaruit blijkt, dat aldaar hulpacties worden georgani seerd. Uit vele landen zijn aanbiedingen tot financiële en materiële hulp ontvan gen. Naast de aanbiedingen van landen als Canada, Indonesië, Duitsland en vele andere zijn het voornamelijk die van Amerika, Engeland, Frankrijk en België, welke ten gevolge van de vorm der hulp verlening en de situatie van het ogenblik in een onmiddellijke behoefte voorzien. Zo zijn en worden naast Nederlandse mi litairen van zee-, land- en luchtmacht, Amerikaanse, Britse, Franse en Belgische troepen, voorzien van waardevol mate rieel, zoals vaartuigen, vliegtuigen, heli copters en grote hoeveelheden kleiner materieel, ingezet. Niet elk aanbod kon reeds worden aanvaard, aangezien de om standigheden zulks nog niet toelieten. Mochten deze zich wijzigen, zo zyn maat regelen genomen om alsdan dankbaar van deze aanbiedingen gebruik te maken. Evacuatie Onmiddellijk na de ramp is een aan vang gemaakt met evacuatie van slacht offers. Provinciale evacuatiecommissaris sen hebben alle nodige maatregelen ge nomen. De evacuatie is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 personen van elders moeten wor den ondergebracht. Dit cijfer kan echter slechts met het grootste voorbehoud wor den gegeven. De Regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. Goede en vlotte samenwerking tussen de overheidsdiensten, die bij de hulp verlening en het herstel betrokken zijn, zal worden bevorderd door de instelling van de Coördinatiecommissie Watersnood 195 3, welke onder leiding van minister Beel aan het werk is gegaan. Het Nationaal Rampenfonds, in welks bestuur vertegenwoordigers van de de partementen van Binnenlandse Zaken en van Maatschappelijk Werk zijn opge nomen, heeft zich belast met de inzame- ing van de geldelijke bijdragen. Prins Bernliard voorzitter Z. K. H. Prins Bemhard, die Het Nationaal Rampenfonds heeft tot gistermiddag 5 uur een bedrag van ruim millioen gulden uitgezonderd de vele stortingen per giro, die nog niet binnen zijn ontvangen, terwijl daarnaast dui zenden en nog eens duizenden kleding stukken aan de Rode Kruispost te Den Haag waren ingeleverd. Het is voor dc eerste maal sinds zijn oprichting in 1935 dat het Nationaal Rampenfonds, dat een overkoepelende or. ganisatie van het Nederlandse Rode Kruis, de Koninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en E.H.B.O. het „Oranje Kruis", het Nederlandse Rooms Katholieke huisvestingscomité en de Al gemeen Verenigde commissie tot leni ging van rampen door watersnood in Nederland is, op een dergelijke wijze in actie is gekomen. Over de te verrichten uitgaven wordt door het bestuur van het fonds, dat zich bepaalt tot het ontvangen en beheren van de gelden, met het ministerie van Binnenlandse Zaken overleg gepleegd. Naar de aard van de ramp worden de bedragen over de 4 aangesloten vereni gingen verdeeld. Nog meer schepen onderweg Om tien uur vanochtend zijn uit Den Helder 14 loggers en botters naar Bres- kens vertrokken. De oplekJiimigsschepeci Prinses Juliana en Prins Hendrik van het Koninklijk Onderwijsfonds hebben Amsterdam verlaten, eveneens met be stemming Zeeland. De Piet Hein Op Koninklijk bevel wordt het koninklijke jacht „Piet Hein" op de Rijkswerf te Den Helder met man en macht vaarklaar gemaakt. Het zal om gebouwd worden tot hospitaalschip. Zo spoedig mogelijk zal het dan naar de getroffen gebieden vertrekken. (12 PAGINA'S) heeft minister Drees in de Tweede Kamer verslag uitgebracht over de ramp, die ons land heeft getroffen. Hij noemde getallen, die op dat ogen blik al weer waren veranderd. Hij gaf de verzekering, dat alles zou worden gedaan om dit ongeluk te boven te komen (p. 1). Ook op de andere pagi na's zal men berichten over de grote nood aantreffen. Op de Zuid-Hol landse eilanden wordt nog hard tegen het water gestreden. En overzichten van de overige gebieden op p. 8. In het Westen van Noord-Brabant is de toestand evenmin overzichtelijk. De grote chaos is nog wel het meest op vallende kenmerk van de noodtoe stand. Onze verslaggevers zijn voort durend onderweg. Een van hen ging boven het geteisterde gebied vliegen (pagina 8) en een ander zag kans ons Uit Rilland Bath bericht te doen toe komen (pag. 8). Ook met vele foto's proberen wij onze lezers een indruk van de ramp te geven (o.a. pag. 5). Op het gebied der buitenlandse poli tiek heeft pres. Eisenhower zijn stem doen horen: de Amerikaanse vloot bij Formosa wordt teruggetrokken (pag. 4). Financieel nieuws op pag. 9 en 11, sportnieuws op pag. 11. Day by day: p. 4. Waarom dc krant zo laat was Een juist begrip van. de grote nood, waarin vele landgenoten thans verkeren, heeft velen be wogen zich beschikbaar te stellen voor het verlenen van hulp in de getroffen gebieden. Onder diege nen, die zich op spontane wijze voor hulpverlening hebben gemeld, bevonden zich verschillende van onze bezorgers. Wij stellen het op prijs, uiting te geven aan onze grote waardering voor deze geste, hoewel de korte termijn, waarbinnen voor plaats vervangers moest worden gezorgd, ons voor grote moeilijkheden heeft geplaatst. Onder deze omstandigheden, en mede ten gevolge van een ernstige technische storing, kon niet wor den verhinderd, dat de bezorging van „Het Vaderland" gisteravond op vele plaatsen vertraging onder vond. De maatregelen, inmiddels getroffen, zullen, naar wij ver trouwen, vanaf heden weer een regelmatige bezorging waarborgen. hoopt te zijn, is bereid gevon den het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in verband met het aftreden als zodanig van jhr Beelaerts van Blokland. Het Nationaal Rampenfonds wordt, bij de uitvoering van zijn taak, gesteund door het apparaat van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp. Giften belastingvrij Gelet op de zeer bijzondere omstandig heden heeft de Regering besloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds verschillende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zulen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkom stenbelasting, de loonbelasting en de venootschapsbelasting giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk be drag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperkingen op het gebied van aftrek van gif ten zijn hier niet van toepas sing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan, (waaronder be grepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnoodslacht offers aan hét Nederlandse Rode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelas ting geheven. Aan fabrikanten en im- [Vervolg op pag. 3) WATER, WATER, WATER.... De Kil, ten Zuiden van 's Gravendeel (Foto hiernaast) Koningin Juliana en Prinses Willielmina Staatsraad zal Egyptisch parlement vervangen Te Cairo wordt van gezaghebbende zijde vernomen, dat een „Opperste Staatsraad" gedurende de komende drie jaar het gezag in Egypte zal uitoefenen. Het kabinet zal voor zijn beleid verant woording aan deze raad verschuldigd z\jn. In deze drie jaar zal een nieuwe grondwet worden opgesteld. De opper ste staatsraad zal besluiten kunnen uit vaardigen en tevens het recht hebben begrotingsgelden toe te slaan. Het is de bedoeling, de raad als een soort volks vertegenwoordiging te doen werken. Men .verwacht, dat de instelling van de „Op perste Staatsraad" spoedig bekend zal worden gemaakt. Inmiddels is de wrijving tussen Enge land en Egypte weer toegenomen. Egyp te heeft verzocht om de terugroeping van een functionaris van de Britse am bassade te Cairo, aldus heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken me degedeeld. De functionaris is Arthur MOERDIJK ..alleen nog te voet.... Kellas, secretaris voor voorliehtings- zaïken. Naar A.F.P. verneemt is Kellas uit Egypte vertrokken voor een va- cantieverblf in Engeland. Men gelooft, dat te Londen met hem de kwestie zal worden besproken. Volgens Egyptische persberichten heeft Kellas zich in zijn officiële functie beledigend over de Egyp- tenaren uitgelaten. Engeland heeft Cairo om opheldering verzocht. Burgemeester van Nieuwe Tonge verdronken? In Oude en Nieuwe Tonge zouden veel slachtoffers zijn. Onder hen zou zich de burgemeester van Nieuwe Tonge bevin den. Twee schepen zijn weg naar de plaatsen. Men weet nog niet hoe de toe stand op Melissamt en Goederede is. In Ouddorp schijnen geen slachtoffers te zijn. De bevolking is op de hoogste pun ten van de duinen geklommen. Hier en daar zit men nog op de daken. Amerikaanse communisten bedanken voor het Sowjet- paradijs De dertien Amerikaanse communisti sche leiders, die terechtstaan wegens samenzwering om de Amerikaanse staat op gewelddadige wijze omver te werpen, zijn door de rechter voor de keus ge steld öf naar de Sowjet-Unie óf de ge vangenis in te gaan. De verdedigers der communisten verwierpen echter prompt het aanbod om hun cliënten naar de Sowjet-Unie te laten vertrekken. Vijf der beschuldigden zijn van Russische, twee van Poolse en één van Hongaarse geboorte. Nog geen datum voor R.T.C. Op vragen van het lid der Eerste Ka mer, prof. Gerretson, met betrekking tot de datum van de heropening van de Ronde Tafel Conferentie met de West- Indische rijksdelen, heeft de Regering geantwoord dat nog geen datum is vast gesteld voor de voortzetting van deze conferentie in noodgebieden De Koninklijke familie geeft gedurende deze rampspoedige dagen blijk van haar daadwerkelijke belangstelling en helpt waar mogelijk. H.M. de Koningin vertrok gistermorgen om zeven uur uit Soestdijk en na een kort verblijf in Den Haag bereikte zij om 9 uur Dordrecht. Hier scheepte H.M. zich in op een vaartuig van de Rijkswaterstaat, om de getroffen ge bieden te bezoeken. Het eerste doel was 's-Gravendeel, waar de Koningin de evacuatie gade sloeg en gesprekken voerde met de bur gemeester, een aantal doktoren en de getroffen inwoners. Per boot ging de tocht door naar Numansdorp, waar H.M. lange gesprekken voerde met de evacué's die in een café waren ondergebracht. H.M. die gekleed was in een lange bruine bontjas en een eenvoudige hoofddoek om het hoofd gebonden, waadde met zware waterlaarzen aan te Middelharnis naar het Gemeentehuis, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. Door de in vallende duisternis kon het voornemen nog naar Stellendam te varen niet vol voerd worden. De Koningin keerde om 7 uur in Dor drecht terug en reed naar Rotterdam waar zij de evacuatie-centra in het Feyenoord-stadion en de Ahoy-hallen bezocht. Hier sprak zij geruime tijd met de vluchtelingen uit Schouwen en Dui veland. Om negen uur was H.M. weer in Soestdijk terug. De Prins Z.K.H. Prins Bernhard heeft met de Ned. regering telefonisch overleg ge pleegd over zyn vervroegde terugkeer. Z.K.H. zeide aan de Amerikaanse pers vertegenwoordigers dat zijn plaats nu bij het Ncd. volk was. Prins Bernhard zal morgenochtend uit New York in ons land steun en gebeden zult geven in hun uur van beproeving." Prinses Willielmina H.K.H. Prinses Wilhélmina is gisteren "*sr trein naar Antwerpen gereisd, van waar zij per auto verder reed naar Zeeuwsch Vlaanderen. Gistermorgen half twaalf arriveerde de Prinses in het zwaar getroffen Kloosterzande, Zij was in ge zelschap van de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr mr A. F. C. de Casembroot. Zij onderhield zich met de plaatselijke autoriteiten en bezocht vele verwanten van slachtoffers. Allerwegen Zij de mensen moed in. H.K.H. sprak haar bewondering uit voor dat gene wat de militairen van het garrn- zcen Weert hier hadden verricht. Nadat Prinses Wilhélmina de thee had gebruikt, vertrok Zy naar Terneuzen, vanwaar Zij per boot naar Hoedekens- kerke overstak. Prins Bernhard heeft gisteren te New York de Ned. Amer. tentoonstelling ge opend. „Ik voel mij niet in staat om een rede te houden", zeide de Prins tot een zwijgende menigte van 400 per sonen in de grote zaal van het Museum. Toen Z.K.H. hedenmorgen op het vliegveld kwam om met het gewone lijn- toestel van de K.L.M. te vertrekken, zeide hij o.a.: „Ik vertrek thans naar mijn land, dat de grootsite catastrophe heeft ondergaan die het land in vredestijd ooit, sinds de Middeleeuwen, heeft geteisterd. Ofschoon qo overstroming uitgebreide gebieden onder water heeft gezet, waarvan som mige nog slechts kort geleden de oor- rigsverwoesting te boven waren geko men, weet ik dat ons volk deze be proeving met dezelfde kalmte opneemt als het altijd getoond heeft in zyn eeuwenoude strijd tegen de elementen. Ik ben diep erkentelijk voor de vele uitingen van sympathie van het Ameri kaanse volk die mij gedurende de afge lopen twee dagen hebben bereikt. Alles wat ik u thans wil vragen is, dat gij uw Nederlandse bondgenoten uw morele WEINIG WIND Zwaar bewolkt met later verspreide opklaringen.. Overwegend droog weer. matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord. Temperaturen even boven het vriespunt maar vannacht en mor genochtend plaatselijk lichte vorst. (Geldig tot morgenavond). Woensdag. Zon op 8'. 16, onder 17.33. Maan op 23.58, onder 9.35. dag 4 Febr. 6.12 v.m. en 6.24 n.m. Hoog water Scheveningen. Woens- Temperaturen. Min. (hedennacht) 0.3 g. C. Max. (hedenmiddag) 2.0 g. C. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur \amen der Bewolk toestand Wind- snelh. In m. p sec Max. T. vann. Oslo onbew. N 2 -1 --10 S.ockholm geh. bew. N'NO 5 -1 -4 Kopenh. sneeuw N 11 -0 -2 Londen regen N(NO 4 7 2 A'dam regen NO 4 5 1 Brussel geh. bew. NO 3 5 0 Parijs geh. bew, NINO 5 5 1 Nice onbew. NNW 3 14 4 Warschau nev.el NO 4 1 -6 Berlijn sneeuw NNW 3 1 nevel W 3 -0 -3 Zürich sneeuw windstil 2 -3 Wenen sneeuw W 6 3 0

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1