Laatste nieuws over de ramp „Slechts samenbundeling krachten kan de ramp opvangen" GIFTEN Verenigingen en particulieren steunen Nationaal Rampenfonds Set binnenhof Schaatswedstrijden in Oslo ten bate van getroffen Nederland Vergaderingen, feestavonden en toneeluitvoeringen afgelast CITY ODEON PAG. 2 HET BINNENHOF DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 t MEELEVEN ZIJ ALGEMEEN instemming met die organisaties, ver enigingen en particulieren, die in de over tuiging, dat, waar duizenden mensen door een zeer zwaar leed getroffen zijn, geen uitbundigheid past, feestelijkheden hebben afgelast. Natuurlijk moet'het gewone leven zoveel mogelijk gewoon doorgaan, opdat het volksbestaan niet ontwricht wordt. Voor het overige dient de bevolking van gebieden, welke niet door de ramp getrof fen zijn, zich echter zoveel mogelijk aan te passen en datgene achterwege te laten, waarvan elk weldenkend mens zal erken nen, dat het thans geen pas heeft. Dit geldt natuurlijk niet uitsluitend voor openbare vieringen, feestavonden en mani festaties. Maar toch wel in het bijzonder. Want die gebeurtenissen raken in min of meerdere mate het openbare leven van een volk, dat op het ogenblik waarlijk wel iets anders te doen heeft dan feest te vieren. Van alle kanten worden initiatieven ge nomen om door inzamelingen, collectes en uitvoeringen geld in te zamelen ten gunste van de slachtoffers in de noodgebieden. Verenigingen en particulieren stellen hun talenten in dienst voor hetzelfde doel. Ini tiatieven, welke we van harte toejuichten. Maar wellicht is het niet overbodig hierbij de hoop uit te spreken, dat men daarbij niet helemaal het adagium uit het oog ver liest van „het doel heiligt de middelen met". Met andere woorden; bij het organiseren van avonden, voorstellingen en uitvoerin gen lette men, zeker in de eerstkomende dagen, met in de laatste plaats op een zekere waardigheid. Het meeleven zjj waar dig en algemeen en beperke zich niet tot het bepalen van een soort surplus op ver makelijkheden. ONRUST OVER IKE'S VERKLARING IJISENHOWER heeft kleur bekend. En i-" wel op een manier, waarbij verras singen niet helemaal achterwege zijn ge bleven. Werd aanvankelijk verwacht, dat het nieuwe bewind in Washington drasti sche veranderingen zou aanbrengen in de binnenlandse politiek en de buitenlandse koers hoogstens wat ging „bijschaven", de eerste „State of the Union"-boodschap'liet een ander geluid horen. Niets wordt met zekerheid beloofd om- trent de belastingverlagingen, waarmee de republikeinen tjjdens de verkiezingscam pagne zo druk geschermd hebben. „Eerst nagaan in hoeverre de regeringsiiitgaven m het licht der omstandigheden verlaagd kunnen worden", stelt Eisenhower en wie de omstandigheden kent, zal gemakkelijk de conclusie trekken, dat er voor de Ame- rikanse belastingbetaler niet zo heel veel en zo heel drastische veranderingen op komst zijn. In Eisenhowers boodschap wordt een en ander gezegd over het verminderen van de controle, welke ook in de Nieuwe Wereld huren, prijzen en lonen aan banden leggen. Maar tevens is de verwachting gewettigd, dat de nieuwe president zal proberen ver anderingen aan te brengen in enkele „iso lationistische trekjes", welke de mensen buiten de V.S. minder aangnaam zijn dan sommige Amerikanen zelf: de onzinnige wetgeving van McCarran op 't gebied van de immigratie en de straffe belastingen, welke de import in de Ver. Staten bemoei lijken. Is er op het gebied van de binnen landse politiek sprake van een „nieuw ge luid", dan is dit derhalve niet in harmonie met de verwachtingen van personen, die Truman en -zijn ministers steeds plachten af te schilderen als de „doodgravers van Amerika's welvaart". Twee belangrijke wijzigingen in de bui tenlandse politiek van Washington, voor spelt echter de passage, welke Eisenhower wijdde aan de buitenlandse politiek: een andere houding van de Amerikanen ten opzichte van het nationalistisch-Chinese gezag op Formosa en een zich officieel distanciëren van de veel-besproken ver dragen van Jalta en Potsdam. Het laatste is practisch natuurlijk niet meer dan een officieel maken van officieus reeds lang erkende feiten; het kan echter van belang zijn als symptoom van de kleur, welke Eisenhower zijn buitenlandse beleid wil geven; niet zacht-groen, zacht-rood of iets dergelijks, doch een kleur welke opvalt door helderheid. Wat het de vrije hand laten aan Tsjang Kai Tsjek betreft: als de zevende vloot van Formosa wordt teruggetrokken kan inder daad de volgende stap een hervatten van de oorlog tussen Mao tse Tung en Tjang kal Sjek het gevolg zijn. Van de houding der Verenigde Staten (en Rusland) hangt het dan af, of het conflict in het Verre Oosten zal uitgebreid worden tot een derde we reldoorlog. Moet Eisenhowers besluit daarom, gelijk vele Britten doen, per se veroordeeld wor den? Niet onmogelijk is. dat de Chinese communisten, ook zonder dat er een schot gelost zal worden, onder druk van de nieuwe omstandigheden hun aggressieve politiek in Korea zullen herzien. Misschien speculeert Eisenhower hierop, getuige zijn uitlating, dat Amerikaanse troepen niet ge bruikt zullen worden ter bescherming van een communistisch bewind. Gevaren rijzen pas, als blijken zou dat de stap van de nieuwe Amerikaanse regering gezien moet worden als de prelude op een grotere mili taire actie van Tsjang Kai Sjek. Hoewel ook dan nog niet a priori voor ons vast staat, dat Eisenhowers besluit in strijd ge weest is met de belangen van de democra tie en de ware vrede. REGERINGSVERKLARING IN PARLEMENT Prins Bernhard voorzitter vcm Nationaal Rampenfonds De Tweede Kamer gaf vanmiddag uiting aan haar innig medeleven met de ramp, die land en volk heeft getroffen. Nagenoeg alle leden waren aanwezig, toen dr Kortenhorst om één uur in brede en warme woorden de gevoelens van de Volks vertegenwoordiging vertolkte. Zijn rede en het aansluitend woord van de minister president werden staande aanhoord. Het waren smartelijke, maar ook grootse ogen blikken, hier op het Binnenhof, het hart van een land, dat in rouw werd gedompeld. Men dacht onder het bijna pijn doende licht van de film- en televisielampen aan de honderden doden, aan de grote stoffelijke verliezen, die werden geleden, aan de illusie ook, dat ons land een nieuwe periode van opbloei was ingegaan, een illusie, die echter mede door de golven werd verzwolgen. Achter de regeringstafel zat het vol tallige kabinet in twee rijen. De tribunes en loges waren tot de laatste plaats bezet. Voor volk en volksvertegenwoordiging is een andere periode begonnen dan tot voor kort verwacht werd. „Op het ogenblik vallen alle scheidslijnen en tegenstellingen weg", aldus de minister-president in zijn slotwoord. wegen ter beschikking gesteld, giften in geld en goederen stromen binnen. Uit Su riname en de Antillen zijn berichten bij de regering binnengekomen, waaruit blijkt, dat aldaar hulpacties worden georganiseerd. „Onmiddellijk na de ramp is een aanvang gemaakt met evacuatie van slachtoffers. Provinciale evacuatiecommissarissen heb- hen alle nodige maatregelen genomen. De evacuatie is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 personen van elders moeten worden ondergebrcht. Dit cijfer kan echter slechts met het groot ste voorbehoud worden gegeven. Hulp uit tegenwaarde van Marshallhulp? „Over de omvang van de ramp is nog steeds geen volledig overzicht te verkrij gen. Meer in het algemeen kan worden ge zegd, dat een van de zwaarst getroffen ge bieden opnieuw de provincie Zeeland is. het gebied, dat ook in de oorlogsjaren een hoge tol moest betalen. Doch ook de Zuid- Hollandse eilanden en West-Brabant heb ben het zeer zwaar te verantwoorden. Ver ontrustend is boven alles het groot aantal slachtoffers. Reeds is met zekerheid vast gesteld, dat 627 doden te betreuren zijn doch nog steeds komen nieuwe meldingen bin nen, zodat gevreesd moet worden, dat dit aantal nog met enige honderden zal stijgen. Getracht wordt een overzicht van de na men te verkrijgen, opdat familieleden kun nen worden ingelicht. Niet slechts zij, die rechtstreeks werden getroffen, zijn het slachtoffer van deze ramp geworden, doch ook een aantal van hen, die te hulp snel den, zijn bij de vervulling van deze plicht van naastenliefde omgekomen. De regering gedenkt met het gehele volk hen, die het leven lieten, en getuigt van haar deelne ming met de in rouw gedompelde betrek kingen van de slachtoffer", aldus dr Drees. „De enorme omvang en de bijzondere aard van de waterstaatswerken, waarvoor wij thans zijn geplaatst, eist een technisch apparaat, dat slechts door samenbundeling van alle op dit gebied voorhanden krachten zal kunnen worden verkregen. Zeer nauwe samenwerking van waterschappen, provin ciale waterstaatsdiensten en de Rijkswater staat is geboden. Tienduizend hectare grond in gevaar „Naast waterstaatkundige werken zijn tienduizenden hectaren van onze vrucht baarste grond door het water geteisterd. Vooral op die plaatsen, war zout water bin nendrong, kan, indien het niet zou geluk ken het zeewater spoedig te lozen, de schade zeer aanzienlijk zijn. Duizenden stuks vee zijn verloren gegaan. Het zal nog geruime tijd duren, alvorens een duidelijk beeld is gevormd omtrent de omvang, waarin de veestapel heeft geleden'. „Zoals in tijden van nood reeds eerder is gebleken", zeide de minister-president verder, „is het Nederlandse volk in al zijn geledingen bereid de handen ineen te slaan en de getroffen landgenoten kracht dadig bij te staan. De wijze, waarop geheel Nederland te hulp is gesneld, is boven alle lof verheven. Vrijwilligers uit alle kringen hebben zich gémeld. Materiaal wordt aller- voor liet Rampenfonds Tweede opgave van 3 Februari: M. W. 10,—; G. A. 10,—; J. P. H. V. ƒ10,—; N. N. ƒ12,50; A. de Z. ƒ25,—; E. N. B. ƒ12,— Kaartclub 25,—; Voor de slachtoffers 31,W. J. v. B. 3, R. K. Klaverjascl. Rava 30,G. N. 20,—; J. H. L. 10,—; K. 25,—; E. H. 15,—; v. d. W. 2,50; N. N. 35,—; J. T. ƒ100,—; K.A.J. Schev. 125,—; P. D. ƒ100,—; N. N. ƒ3,50; N. N. 25,—; N. N. ƒ2,50; P. L. ƒ10,—; N. N. ƒ10,—; Verv. f iov. N. 1,N. Dordr. 100, Sm. 3,—; J. H. 10,—; A. v. M. 5,—; T. H. J. v. d. B. ƒ100,—; fam. de St. ƒ5,—; kind de St. 2,88; W. M. H. 35,12; M. J. B. 1,—; S. J. de H. 25,—; B. R. 5,—; M. B. 10,—; A. L. 10,—; Bridge club „One Down", ter navolging 100, A. M. C. H. B. 25,— van N. Delft 25,—; van O. Delft ƒ10,N. N. Delft ƒ10, A. v. B. H. ƒ2,50; J. A. fl,—X. Z. 100,—; M. H. 5,— en C. B. 10,—. Belastingfaciliteiten De regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zijn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen." „Z.K.H. Prins Bernhard, die morgen weer in ons land terug hoopt te zijn, is bereid gevonden het voorzitterschap vn het Na tionaal Rampenfonds op zich te nemen, zulks in verband met het aftreden als zo danig van jhr Beelaerts van Blokland. Dit fonds wordt, by de uitvoering van zijn taak, gesteund door het apparaat van de Nationale Commissie voor Vluchtelingen hulp. Gelet op de zeer bijzqndere omstan digheden heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds ver schillende belastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke perso nen als lichamen voor de inkomstenbelas ting, de loongelasting en de vennootschaps belasting giften in geld aan het Nationaal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schrif telijk bewezen, van het inkomen of de beparkingen op het gebied van aftrek van giften zijn hier ni?t van toepassing Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon loon uit overwerk) behoeft geen loonbe lasting te worden betaald." Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten be hoeve van de watersnoodslachtoffers aan het Nederlandsche Roode Kruis en even tuele andere daartoe aangewezen instanties worden geschonken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fabri kanten en importeurs van tabaksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Natio naal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandse Rode Kruis en even tuele andere daartoe aangewezen instan ties zal geen schenkingsrecht worden ge heven. Voorts is terstond aan de ontvan gers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. In samenwerking met het Nationaal Rampenfonds zal worden begonnen met de verstrekking van nooduitkeringen aan de getroffenen op de voet van de regeling voor oorlogslachtoffers, waarbij de betrokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belas ten. Vervolgens zal het herstèl van de schade de volle aandacht moeten hebben. Beroep op offerzin Zal dus voor leniging van de directe nood en voor vergoeding van verloren kle ding en andere particuliere bezittingen in de eerste plaats een beroep worden ge daan op de offerzin van het Nederlandse volk in al zyn geledingen, de omvang van de overstromingsramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoeding voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is, dat daarvoor mede zal kunnen worden ge put uit de tegenwaarderekening, verkre gen uit de dollarhulp. Zodra de regering beschikt over volle diger gegevens omtrent de omvang en de gevolgen van de ramp, zal zij de Staten- Generaal nader inlichten, ook wat betreft de te treffen maatregelen. Na het overzicht, dat ik heb gegeven over onze eigen nood, zou ik van deze plaats er aan willen herinneren, dat ook onze buren aan onze Zuidgrens en aan de overzijde van de Noordzee getroffen zijn door hetzelfde geweld der elementen, dat de ramp over Nederland bracht. Het is de regering een behoefte uitdrukking te ge ven aan haar medeleven met onze Belgi sche en Britse vrienden". Nadat de vergadering, na een schorsing, was heropend, stelde dr Kortenhorst voor om niet over de regeringsverklaring te be raadslagen. Volgende week kan zulks be ter geschieden wanneer de regering in staat is om aanvullende mededelingen te doen. De heer Gortzak (Comm.) wenste be raadslagingen tijdens deze vergadering en moest bij de toelichting van dit voorstel enkele malen tot de orde worden geroepen. Het voorstel van de voorzitter werd met 80 tegen 6 stemmen (Comm.) aanvaard. (Ongecorrigeerd) Receptie ir Felix Drie oud-burgemeesters van Den Haag verschenen gisteren op de receptie van drs ir B. B. C. Felix om de direc teur van de H.T.M. geluk te wensen met zijn zilveren jubileum.: oud-bur gemeester De Monchy, oud-burgemees ter Patijn die men op de foto ziet en burgemeester Schokking, die vergezeld van alle wethouders een oude prent van Den Haag aan bood. Op de drukbezochte receptie zagen we verder zeer 'vele leden van de Raad van Beheergemeentelijke autoriteiten, zakenrelaties van de heer Felix en vertegenwoordigers van zus termaatschappij. Het diner, dat de Raad van Beheer de jubilerende di recteur had willen aanbieden, werd afgelast als blijk van medeleven met de getroffen gebieden Slachtoffers kunnen uitkering krijgen Met het Nationaal Rampenfonds, dat de particuliere financiële hulpverlening coördineert en met welk fonds de rege ring ten nauwste samenwerkt, is over leg gepleegd over het verlenen van nood zakelijke uitkeringen voor levensonder houd aan slachtoffers van de ramp. Als uitvloeisel van dit overleg heeft de mi nister van Maatschappelijk Werk alle bur gemeesters en wethouders gemachtigd deze slachtoffers, voor zover deze niet of onvoldoende in staat zijn om in liun eigen levensonderhoud te voorzien, voorlopig een uitkering ter voorziening in de kos ten van noodzakelijk levensonderhoud toe te kennen, overeenkomstig de Regeling Hulpverlening Oorlogslachtoffers (1940 3945). De hoofden van de bureaux van 't betrokken departement in de provincies zullen desgewenst hierbij van voorlichting dienen. Deze geldelijke hulpverlening ten be hoeve van de slachtoffers van de ramp wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Fe bruari j.l. Nadere uitvoerïngsvoorschriften op de getroffen regeling zullen binnen korte tijd zodra het inzicht In de omvang en in de ver schillende aspecten van de te lenigen nood is verkregen aan B. en W. worden toegezonden. Pauselijke hulpcomité's aan liet werk Een pauselijk hulpcomité is reeds be gonnen met het mobiliseren van zijn in ternationale organisatie voor hulpverle ning aan de bewoners van' de geteisterde gebieden. Bruinisse en Oosterland vragen liulp in ijltempo De toestand in Oosterland en Bruinisse is zo critiek, dat met zeer veel spoed hulp werd verzocht. Dit bericht kwam heden middag om drie uur door. Speciaal werd gevraagd naar amphibievliegtuigen en helicopters. Ramp bij Stavenisse? Volgens schattingen van uit Stavenisse geëvacueerden moet het aantal slachto- fers uit die plaats meer dan driehonderd bedragen Veel slachtoffers in Oude en Nieuwe Tonge Volgens nog niet bevestigde berichten de situatie op Goeree en Overflakkee is door gebrek aan communicatiemiddelen nog on overzichtelijk moeten veel slachtoffers te betreuren zyn in Oude en Nieuwe Tonge. Het gerucht gaat, dat ook de burgemeester van Nieuwe Tonge is verdronken. Twee boten zijn uitgevaren om hulp te bieden. De geëvacueerden van Ooltgensplaat zijn naar Dinteloord overgebracht. Schepen met voedsel, schoeisel en medicamenten zijn on derweg naar Ooltgensplaat. In Den Bommel kan men de moeilijkheden thans overwinnen en in Stad aan 't Haring vliet blijft de bevolking op 150 personen na, die liever evacueren. In Middelharnis en Sommelsdijk zijn 1000 personen vrijwillig ver trokken. Zesduizend anderen wachten nog op vervoer. Herkingen is grotendeels geëvacueerd naar Dirksland, dat droog ligt. Hoe de toe stand in Melissant en Goedereede is, is onbe kend, Engeland zond ai 9 helicopters Engeland heeft nog meer helicopters gestuurd, waardoor er nu al negen aan de hulpactie deelnemen. Ongerustheid over Nederlandse schepen Van de Nederlandse schepen „Salland", „Jan Kreumer" en „Brevo" respectieve!pk uit Zwolle Vlaardingen en Groningen, is sinds enige dagen niets meer vernomen. Advertentie) KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi- ge warmte verjaagt verkoudheid. LRE RMOCENf Andersen bindt de ijzers weer onder Het Oslo Dagbiadet heeft in samenwer king met de Idrettslag ijsclub in Oslo op Donderdag schaatswedstrijden georgani seerd in het Bislettstadion, waarvan de opbrengst ten bate van de Nederlandse ge troffenen komt. Behalve de enige twee schaatsenrijders, die ooit drie Gouden Olympische medaille hebben veroverd verleent een groot aantal Noorse en Ne derlandse schaatskampioenen zijn mede werking. De organisatoren rekenen op een opbrengst van minstens 50.000 kronen, on geveer 25.000 galden. De Noren Ballangrud en Hjalmar Ander sen, die respectievelijk in 1936 en in 1952 met drie gouden medailles van de Olym pische Spelen terugkeerden, zullen op de vijfhonderd meter tegen elkaar uitkomen. Dit is een evenement zoals nog nooit in de geschiedenis heeft plaats gevonden. Zij zijn de enige rijders, die er ooit in geslaagd zijn, drie gouden medailles te veroveren. Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes zullen eveneens aan de wedstrijden deelnemen. Vandaag is uit Oslo per vliegtuig een ton goederen, voornamelijk dekens, medi camenten en rubberlaarzen, naar Neder land verzonden. Verschillende landelijke en provinciale dagbladen zijn begonnen met het houden van inzamelingen ten bate van de getroffenen. Jaarfeest van St Eloy De afdeling Den Haag van de katholieke metaalbewerkersbond St Eloy heeft Zondag haar jaarfeest gevierd. In de parochiekerk van het H. Hart droeg kapelaan M. van Stee om half negen een H. Mis op. In het St Pancra- tiusgebouw verzamelden de leden zich ver volgens voor een gemeenschappelijk ontbijt. Voorzitter J. P. Janssens hield daar een toe spraak, waarin hij de jongeren op hun verant woordelijke taak wees ter noodzakelijke uit bouw van het katholieke verenigingsleven. Bondsbestuurder J. v. d. Brink uit Utrecht herinnerde in een toespraak aan de strijd, die de ouderen hebben gevoerd om voor de ar beidende klasse een betere rechtspositie te verkrijgen. Deze met zoveel moeite veroverde rechten zullen verloren gaan als de jongeren het werk van de pioniers der vakorganisaties niet overnemen. Vervolgens reikte de heer v. d. Brink zilveren medailles uit aan de heer P. J. Ruig, die veertig jaar en aan de heren W. J, Bakker en M. Kufjpers, die een kwart eeuw lid van de organisatie zijn. Nadat de geestelijk adviseur, kapelaan G. Neefjes een toespraak had gehouden, wees de voorzitter van de Haagse K.A.B., de heer N. Vugts op de voortreffelijke samenwerking, die er steeds tussen de vak- en «tamisorgauisatle it ge weest. IEDEREEN HELPT. DIE HELPEN KAN Zweden biedt weer hulp op grote schaal De Zweedse gezant in Den Haag heeft in opdracht van zijn regering de Neder landse regering verzocht te willen opgeven op welke wijze Zweden snel en doeltref fend te hulp kan komen. Het Zweedse Rode Kruis heeft al een zending kinder kleren en een zending van vijfduizend de kens en andere kleding, hoofdzakelijk bo venkleding, verstuurd. Er zal een nationale collecte worden gehouden. Voor aanzien lijke bedragen is.al ingetekend. De grote jaarlijkse inzamelingsactie van het Zweed se Rode Kruis, is onmiddellijk ingezet en zal voor Nederland worden gebruikt. De Zweedse kogellagerfabriek in Goeteborg heeft via de dochtermaatschappij in Am sterdam 10.000 kronen geschonken. Op Schouwen en Duivcland is al liet vee omgekomen Goeree-Overflakkee verloor 90 De evacuatie van het vee uit de getrof fen gebieden in Zuid-Holland is zo goed als voltooid. Van het vee op Goeree en Over flakkee is 90 verdronken, wat overeen komt met 9000 stuks. In het overige gedeel te van Zuid-Holland wordt het aantal ver dronken stuks vee op 1000 geschat. De ver liezen van de veestapel in N.-W.-Brabant worden geraamd op 5000 stuks. Er moet worden aangenomen, dat al het vee op Schouwen-Duiveland is omgekomen. Voor Tholen worden grote verliezen gevreesd. Uit Zeeland is geen vee geëvacueerd. Drs van Luttervelt leidt Rampenfonds De Haagse oud-wethouder, drs C. A. A. van Luttervelt, heeft zich, direct na het bekend worden van de overstromingsramp belast met de uitvoering van de inzamel- acties. Bovendien regelde de heer van Lut tervelt de verdeling van de ingekomen gelden en gaf de eerste stoot aan het char teren van vervoergelegenheid. Op het ogenblik, nu de ramp iets overzichtelijker is, lopen alleen de collectes voor het ram penfonds nog via drs van Luttervelt. Overlevenden van Stavenisse en St Annaland gered In Stavenisse en St Annaland zijn alle overlevenden gered. De mensen, die nog tussen Burgh en Brouwershaven zitten, worden opgehaald. In Brouwershaven zijn drie personen omgekomen en worden nog enkele vermist. In Capelle kwamen ook drie personen om. President Eisenhower betuigt deelneming Een telegram van deelneming is namens het Amerikaanse volk door president Eisenhower aan Koningin Juliana gezon den. Frankrijk wil 3000 kinderen opnemen Franse katholieke organisaties willen drieduizend kinderen van Nederlandse ge troffenen bij Franse families onderbren gen. Landen betuigen hun deelneming Telegrammen van deelneming zijn door H.M. de Koningin ontvangen van de koning en ko ningin van Denemarken, de koning en konin gin van Zweden, de president van Finland en de president van Zwitserland: De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika in Nederland heeft de Nederlandse regering schriftelijk zijn deelneming betuigd. Zuid-Afrika beraamt maatregelen over de meest doeltreffende hulp, die kan worden geboden. Generaal Ridgway, opperbevelhebber van de Atlantische strijd krachten in Europa, heeft aan de minister van Oorlog een telegram gezonden, waarin hij zijn deelneming betuigt. Van alle zijden komen berichten binnen van medeleven met de getrof fenen. Medeleven, dat op verschillende wijzen tot uitdrukking wordt gebracht. Arbeiders staan hun vacantiebonnen van een week af, anderen een bepaald percentage van hun loon en weer anderen tasten gewoon in portemonnaie of portefeuille. Winkeliersverenigingen staan achter de actie en werkgevers steunen die van het personeel. Tal van verenigingen en organisaties hebben vrijwillig of door de omstandigheden gedwongen, vergaderingen of feestavonden afgelast. Stroom van giften, kleding en schoeisel De Haagse K.A.B. heeft haar gehele appara tuur beschikbaar gesteld voor de actie, die in Den Haag gehouden zal worden. Het bestuur doet een beroep op het kader en de leden om de collecte van Donderdag te steunen. Aan meldingen kunnen schriftelijk, telefonisch en mondeling geschieden Houtmarkt 10, tel. 116981. Het comité van actie van de K.V.P. in de kring Den Haag heeft besloten voorlopig deze week de inzamelings- en propaganda- actie te staken, teneinde voorrang te verlenen aan de leniging van de door de ramp ontstane nood. Het comité wekt de medewerkers op zich deze week beschikbaar te stellen voor de actie die nationaal voor de noodgebieden wordt ge voerd. De stichting „Belgisch Park" te Scheveningen zal een inzameling houden van kledingstuk ken en schoeisel (welke voorzien moeten ziin van een kaartje met de maten), levensmiddelen en beddegoed. Goederen kunnen bezorgd wor den op Zwolsestraat 311, Gentsestraat 44, Luik sestraat 21. Eventueel kunnen de goederen worden afgehaald. Waarschuwen telef. 552431. De afdeling Den Haag van de katholieke metaalbewerkersbond St Eloy zou vanavond voor haar leden een film hebben vertoond. Daar de Dierentuin is herschapen in vluchte- lingencentrum voor Den Haag, moest de film avond worden afgelast. Ook de lezing, die dr Paul Julien vanavond in de Dierentuin zou houden voor de ontwikkelingscursus van de Haagse katholieke middenstand, kan niet door gaan. Het bedrijfspensioenfonds voor het bak kersbedrijf zou morgenmiddag vergaderen in hotel Central. Het bestuur heeft besloten de bijeenkomst, voorlopig uit te stellen. „Die Haghespelers" zouden morgenavond in „De Vereniging" aan de Willemslraat „Mary, ik houd van je" over het voetlicht, brengen. De voorstelling Is afgelast. Dc senaat der Haagse Studentenvereniging heeft besloten het galabal en het diner ter gelegenheid van de dies viering af te gelasten en de hierdoor beschik baar komende gelden over te maken aan het Nationale Rampenfonds. Het bestuur van de Hanze, dat zijn perso neel jaarlijks een feestavond aanbiedt, heeft besloten het geld, dat daaraan gemiddeld wordt besteed, af te dragen aan het Rampenfonds. Het personeel draagt vijf procent van zijn loon af. In totaal kan ongeveer vijfhonderd gulden beschikbaar worden gesteld. Het perso neel van Van der Heem N.V. staat een dag loon af. De directie legt er een even groot bedrag bij. Het personeel van ir Esehers con- strucliewerkplaatsen en machinefabriek N.V. heeft eveneens een dag loon afgestaan. Per soneel. materiaal en gereedschappen zijn ter beschikking gesteld van het Nederlandsche Roode Kruis. Eventueel te maken overuren zullen niet behoeven te worden uitbetaald. Het onderling fonds van het personeel van Van Gend en Loos in Den Haag heeft een be drag van duizend gulden geschonken. De bouwvakarbeiders van een groot aantal bouwondernemers hebben hun vacantiebonnen van deze week, elk 4.62 gulden vertegenwoor digende, afgestaan. Het politiecorps van Den Haag heeft zich evenmin onbetuigd gelaten. Gisteren hebben zij in weinige ogenblikken tijds een bedrag van 2600 bijeengebracht. ren. Diverse zakenlieden in deze vereniging hebben hun vrachtauto's hiervoor beschik baar gesteld. Leden, die willen helpen, kunnen zie hopgeven Torenstraat Een dierenkliniek aan de Wesselstraat 34 heeft plaats voor vijftig katten en tien hon den. Op .initiatief van de heer J. W. de Boer uit het Westeinde 43 wordt een actie gevoerd onder bezitters van antiquiteiten. De goederen zullen worden verkocht. Van de opbrengst zal de helft aan het Nationaal Rampenfonds den overgedragen. Enkele bewoners va Pynacker Hordijkstraat hebben reeds Zondag avond een inzameling georganiseerd. Een grote partij goederen is afgedragen aan het inlever- kantoor Javastraat 18. Een handelaar in behangsel heeft .besloten vijf procent van de omzet van Februari be schikbaar te stellen. Een machinefabriek ir Voorburg hield een inzameling; liet personeel droeg 5000 gulden bij, de directie schonk een zelfde bedrag. Bij de bond van pension-, rust huis- en kamerverhuurbedrijven zijn vele toezeggingen binnengekomen voor kamerruim te; duizenden bedden staan ter beschikking. Inlichtingen; Prins Mauritsiaan 61, tel. 554151. Het bestuur van het personeelfonds van de gamizoensgarage Den Haag heeft honderd gul den overgemaakt op postgirorekening van het Nationaal Rampenfonds. Vandaag zou boven dien nog een collecte worden gehouden. Per soneel kan bovendien goederen inleveren bij de heer Stiefelhagen in de Nieuwe Frederiks- kazerne. Na overleg tussen de directie van De Kleine Comedie en die van de toneelgroep „Comedta" is besloten de resette van de voor stelling op Woensdagavond 4 Februari van de „Phoenix" en „Korte ontmoeting" geheel ter beschikking te stellen van het Nationaal Ram penfonds. Het bestuur van de sportvereniging C.W P. heeft besloten de baten van de lezing, die Dick van Rhijn Vrijdagavond houdt in de cantine aan de Binckhorstlaan, ter beschik king te stellen van het nationaal rampen fonds. Het Pivo-toneel geeft Zaterdagavond 7 Februari een uitvoering in Pulchri Studio. Het batig saldo van de avond zal beschikbaar worden gesteld ter leniging van de nood. De zeven-en-zeventig marinegezinnen, die in Klundert door de watersnood zijn getrof- fn, wordt de helpende hand geboden door het ministerie van Marine in Den Haag- De actie wordt geleid door de Marva's. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft een speciaal bureau „Wa tersnood" ingesteld. Het is gevestigd op de Prinsessegracht 27 in Den Haag en staat onder leiding van de heer J. C. Japikse, oud directeur van het voormalige centraal distri butiekantoor. Alle aanvragen voor materiële hulpverlening en aanbiedingen voor materiële hulpverlening komen bij dit bureau binnen. De telefoonnummers ziin 184,790, 184.791 en 184.792. Het bestuur van de Haja doet een dringend beroep op hot gehele kader dei; Haagse jeugdorganisaties om zich voor medewerking aan de grote hulpactie te melden bij net Haja-secretanaat. Lijnbaan 32, tel. 390.024. .Rondom "de I Leerlingen van scholen en leden van de jeugd- ndaag af in organisaties dienen nadere berichten van hun Wijk- en winkeliersverenigingen hebben zich onmiddellijk als een man achter de actie voor de noodgebieden geschaard. Het comité van actie van de winkeliersvereniging in de Boek horststraat heeft aan het Nationaal Rampen fonds reeds een bedrag van vijfhonderd gulden overgemaakt. Deze storting is een voorschot van de gelden, die men hoopt binnen te krij gen. De winkeliersvereniging Beeklaan orga niseert in samenwerking met het Rode Kruis een inzameling van gebruiksgoederen. Van avond. morgen- en Donderdagavond zijn de wijklokaien van de broederschool aan de Her- sehelstraat en de Jerusalemkapel in de De Gheynstraat daartoe geopend. De winkeliersvereniging Weimarstraat heeft aan het Nationaal Rampenfonds vijfhonderd gulden overgemaakt en organiseert een kle- dingsactie, Van een schildersbedrijf van tien mensen in deze wijk werkt het personeel da gelijks een half uur over ten bate van de ge troffenen. De wijkvereniglng Haagse Toren" organiseert van haar wijk een centrale inzameling van goede- I docenten en leiders af te wachten. Veiling van huizen In het Venduhuis der notarissen is vandaag de volgende veiling gehouden. Notaris T. W. Attema: winkelhuis Regentesselaan 40-42, 16.500. Faillissementen Uitgesproken. 29 Januari: R. de Ruyter, Leidseweg 95, Voorschoten. R.C. mr D. J. Geur- sen. Cur. mr L. Sprey, Turfmarkt 8, Leiden. C. A Nieuwendijk Hoek. Van Hoeylaan 7. Den Haag'. R.C. mr G. Philipse. Cui'. mr W. F. M. Bosschart, Regentesselaan 349, Den Haag. J. M. van Hoorn Fr. v. d. Puttenstraat 49, Delft, R.C. mr G.'Philipse. Cur. mr A. B. van Helle- mondt. Phoenixstraat 15. Delft, 30 Januari: N.V. Vlaggenindustrie Prima Nova, Vlaardin gen. R.C. mr L. Erades. Cur. mr H. Luijken, Vlaardingen. Opgeheven. P. H. Tuinenburg. Den Haag. Ge brek aan actief. Mej. S. J. Tuinenburg. Den Haag. Gebrek aan actief. H. J. van der Helm, Leidschendam. Gebrek aan actief. H. W. J. Pico, Scheveningen. Gebrek aan actief. H. Mul der. Den Haag. Gebrek aan actief. Vernietigd. D. Wllleijns, Den Haag. Na ge daan verzet. Mutatie, d.d. 22 Januari 1953 is in het faillis sement van de nalatenschap van W. F. A. van Stuyvenberg, Loosduinsekade 537, Den Haag, tot curator benoemd mr R. W. J. A. Witte, Raamweg 32, Den Haag. in de plaats van wijlen mr J. G. Bergsmn; d.d, 22 Januari 1953 is in het faillissement van O. M. baronesse van den Borch tot Verwolde, Bazarstraat 46. Den Haag. tot curator benoemd mr S. Oven, Lange Hout straat 23, Den Haag, in de plaats van wijlen mr J. G. Bergsma; d.d. 29 Januari 1953 is in het faillissement van M. J. van Steenes. Laan van Meerdervoort 659. Den Haag ,tot curator benoemd mr dr J. Th. Vermeulen, Lange Hout straat 23. Den Haag, in de plaats van wijlen mr J .G. Bergsma. Examens Leiden. Aan de Rijksuniversiteit te Lei den zijn geslaagd: voor het doctoraal examen Indonesisch recht, de heer H. L. C. Schutte- vaer uit Den Haag. Voor het doctoraal examen geneeskunde mejuffrouw P. A. de Kiefte uit Den Haag en de heren W. A. Engelbrecht, Wassenaar; H. P. Jeremiasse (cum laude) en A. W. Peuchen beiden Den Haag. Voor het semi-arts examen de heren R. G. J. Willig- hagen. Den Haag en J. W. van de Heydt. en R. Vernie, beiden uit Voorburg. De heer P. de Baan en H. van Houten uit Den Haag slaag den voor het artsexamen. Nijmegen. Aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen zijn geslaagd; voor het doctoraal examen oude letteren, de weleerwaarde heer A. A. A. M. van der Pol. Nieuw-Ginneken en voor het candidaatsexamen oude letteren, pater W. H. Elfrink A.A., Nijmegen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2