LEED OVER VERDRONKEN LAND Op Schouwen en Tholen honderden in gevaar Vloedgolf van giften Ramp roept reacties op in heel de wereld Weinig wind Van alle kanten wordt de behulpzame hand geboden Krimpenerwaard kon gered worden Eén uur loon en 8 uur overwerk V Duizend doden naar schatting Amerikaanse hulp Dinsdag 3 Februari 1953 VIERMAAL in de week onze bekende rubriek „W E G W IJ Z E RS" Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag 20 woorden één gulden. Jet 3§mnenlïqf Katholiek Dagblad voor Zuid-Holland Achtste Jaargang no. 2358 De Bilt verwacht zware bewolking met later verspreide opklaringen Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord. Temperaturen even boven het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst. Zon: 8.16; 17.33. Maan: 23.58; 9.35 uur. Hoogwater Schevemngen: 6.02 en Directeur: C. M. Drabbe. Wnd-hoofdredacteur: Frans Plug Bur. Redactie/Advertentiën en Abonnementen: Riviervismarkt 2. Directie: Riviervismarkt 3a, Den Haag, Tel. 183580. Klachten over bezorging uitsl. van 6.30 7.30 uur s avonds Tel. 320987 Abonnementsprijs p. w. 47 et; p. kw. ƒ5.95; p. post blnnenL p. kw. ƒ6.55 p. post bultenL p. kw. 8.55. Advert: per mm. 27 ct Familieberichten gereduceerde pr. Ingezonden Mededelingen 2 maal adv. tarief. Giro 401819. In het derde etmaal van Nederlands rampspoed voeren nieu we Jobstijdingen als het ware een wedkamp met hulpacties en naasteliefde. Van alle kanten wordt met mankracht, technische middelen, materiaalinzamelmgen en geld te hulp gekomen. Helaas komt ook nu nog menigmaal hulp te laat. En nog steeds verkeren honderden mensen in levensgevaar. Zeer kritiek, bijna wanhopig slecht schijnt volgens de laat ste berichten de toestand te zijn op de eilanden Schouwen- Duiveland en Tholen. Telkens als van deze noodgebie- den nieuwe berichten binnenkomen, gaat het cijfer dat het aantal slacht offers aangeeft met sprongen om hoog. 'n Cijfer dat hedenmiddag 627 bedroeg en waarschijnlijk tot een getal dichtbij de 900 stijgen zal. Op enkele plaatsen is het gevaar gelukkig geminderd en kan men beginnen met opruimingswerk. De dijken rond de Krimpenerwaard zijn niet bezweken; maar om de Alblasserwaard te redden moet nog met man en macht worden gevoch ten. Goeree en Overflakkee, de Hoeksche Waard, Voorne, Putten en de meeste Zeeuwse eilanden ver tonen een troosteloos beeld. De meeste mensenlevens zijn daar ver loren gegaan, waar men bij gebrek aan vaartuigen en verbindingsmid delen niet tijdig genoeg hulp heeft kunnen bieden. Nog steeds verkeren er vooral op Tholen en Schouwen honderden men sen in direct gevaar. Op wankele boven- Bij het reddingwerk moet het in de eerste plaats van vaartuigen komen. Van uit de lucht moet men zich meestal be perken tot het uitwerpen van zandzakken, dekens, levensmiddelen en rubbervlotten. Uit alle vissershavens zijn ondertussen schepen naar "de Zuidhbllandse eilanden 'en Zeeland onderweg. Voor het afvoeren van evacué s zijn zij. omdat ze met hun ge ringe diepgang vrijwel overal kunnen komen, het beste middel. Een deel van de Scheveningse vloot werd gisteren ingezet bij het ontzetten van men sen in Stellendam; andere schepen zijn hedenmorgen uit de haven vertrokken naar de Westkust van Schouwen waar blijkens radio-berichten een groot aantal slacht offers met smart wacht op het ogenblik, dat zü van de dijken naar veiliger plaatsen gevoerd zullen worden. Op- Tholen schijnt vooral Stayenisse zwaar getroffen te zijn. Schepen uit Rot terdam hebben 400 mensen kunnen redden; de kapitein van één der boten sprak echter de vrees uit, dat honderden die uit Sta- venisse en omgeving vermist worden ver dronken zijn. Ongeveer 70 bressen Dat er werkelijk sprake is van een natio nale ramp blijkt op de eerste plaats uit het hoge aantal doden en vermisten. Maar ook uit enkele cijfers, welke door de hoofdingenieur van de rijkswaterstaat, dr van Veen, zijn verstrekt. Hij schat, dat de storm en de springvloed ongeveer .zeventig gaten in de dijken op de Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden hebben geslagen. Daar door staat een zeer groot deel van het vruchtbaarste Nederlandse bouwland onder zout water. Direct of indirect zijn, volgens de hoofdingenieur één millioen Nederlan ders door de ram getroffen. Koninklijk meeleven De koninklijke familie leeft in dit moei lijke uur volledig met het Nederlandse volk mee. Hare Majestèit de Koningin giste ren van des morgens vroeg tot tien uur des avonds in actie vertrok hedenmorgen weer om half tien per vliegtuig om de ge bieden. welke zij nog niet bezocht heeft, in ogénschouw te kunnen nemen. Zij zal daar na op een Brabants vliegveld landen en het geteisterde gebied ten Noorden van Bergen op Zoom en bij het Hollands Diep bezoeken. Prinses Wilhelmina vertoeft nog steeds in Zeeland en prins Bernhard keert vandaag uit New York naar Nederland terug. Geld stroomt binnen In de talloze hulpacties komt nu ook meer lijn. De belangrijkste mededeling in de rede van minister-president Drees be- i (Zie verder pap. 6, 1ste kol.) Stichting van de Arbeid doet oproep Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft gisteravond be sloten een dringende oproep tot het Nederlandse bedrijfsleven in al zijn geledingen te doen om de volgen de maatregelen ten uitvoering te brengen. 1. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgever een bijdrage worden gestort in het Nationaal Rampenfonds ten bedrage van minstens één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werk gevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd. 2. Alle werknemers zullen ten minste acht uur voor het Rampenfonds over werken. Hetgeen daarmede verdiend wordt, zal, verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgever, eveneens worden afgestaan aan het nationale fonds. Ingeval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer een geldelijke bijdrage van onge veer gelijke grootte aan het fonds af te staan. Tezijnertijd zal nader beraad volgen over eventuele verdere maatregelen. IMKOIKO 4 Februari. H. Andreas Corslni, bisschop en belijder. Na een weinig godsdienstige jeugd trad deze Florentjjn in bjj de Carmelïeten. Hij leidde een le ven van strenge boetvaardigheid en had de bijzondere gave, verstokte zondaars tot bekering te brengen. Andreas werd ondanks zijn tegen streven bisschop van Fiesole en stierf in het jaar 1373. Mis Statuit. Wit Gloria. Reeds drie millioen aan Rampenfonds Een tweede vloedgolf is over Nederland gegaan, doch een waarvan verwacht en gehoopt mag worden, dat ze voorlopig blijft aanhouden zonder aan omvang in te boeten: de hulp verlening in alle vormen aan de watersnoodgebieden. Het Nationaal Rampenfonds heeft in enkele dagen een bedrag ontvangen, dat loopt naar de drie millioen gulden. Voor het registreren van deze stroom is de rijksaecountantsdienst ingeschakeld. Het bestuur van het fonds bepaalt zich tot het ontvangen en beheren. De georganiseerde Nederlandse Land bouw- en Zuivelbedrijven schonken teza men één millioen gulden. De Unilever stortte een kwart millioen, de Ned. Bios coopbond en het Bio-Vacantieoord hon derdduizend gulden, Philips eenzelfde be drag, de Hoogovens ƒ50.000, het Christe lijk Nationaal Vakverbond ƒ80.000, K.A.B. 75.000, de Maandagbeurs te Rotterdam bracht tijdens een collecte 68.750 op. Iemand, die onbekend wenst te blijven, stortte 100.000. Voeg daaraan oe de onafzienbare reeks giro-stortingen, die binnenstroomt naast de schenkingen in natura en naast de me dedelingen van werknemerszijde (mijn werkers, Philips, D.A.F., A.K.U., scheep vaart-, textiel-, en andere grote bedrijven) om enige uren over te werken en het al dus verdiende loon ter beschikking te stel len en men heeft een beeld van de reactie, die Nederland op de ramp geeft. De hulp verlening is daarvan een der klinkende manifestaties. Reeds nu, maar vooral strajes zullen enorme sommen nodig zijn om de zwaar getroffen honderdduizenden landgenoten weer enigszins op gang te helpen. Verheugend is de opbrengst van collec ten in de vers-.hillende plaatsen, die in één uur meer opbrengen dan normaal in een gehele dag. Een middag-collecte in de stad Almelo bijv. bracht 110.000 op, een inzameling in Delft ruim ƒ56.000. De Wereldraad van Kerken te Genève stelde 6000 Zwitserse franken ter beschikking. De hulpverlening van de Amerikaanse Ker ken schonk de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland 6000 dollar, waarvan 2000 voor het Rampenfonds en 4000 voor herbouw kerken. Foster Dulles Vrijdag in Nederland Vrjjdag 6 Februari «orden Foster Dul les en de directeur van 't bureau voor we derzijdse veiligheid, Harold E. Stassen op Schiphol verwacht. Zij zullen met tal van Nederlandse autoriteiten besprekingen voeren. Beiden vertrekken Zaterdag 7 Fe bruari van de Amsterdamse luchthaven. Polders bij 's-Gravendeel overstroomd In de richting 's-Gravendeel zijn de polders Hoeks Nieuwland en Nieuw „Hier en daar een geïsoleerde groep huizen". Zo is de indruk van de fotograaf, die gisteren over het overstroomde gebied vloog. Van Ooltgensplaat is nog slechts de kom van het dorp voor de ramp gespaard gebleven Alles wat, buiten deze kom staat is weggeslagen. (Luchtopname A.N.P.-foto) Prins Bemhard breekt Amerikaanse reis af In overleg met de regering heeft prins Bernhard besloten zün Amerikaanse reis af te breken en met een ljjntoestel van de K.L.M. naar Nederland terug te keren. De prins wordt Woensdagmorgen op Schiphol verwacht. Z.K.H. deelde mede, dat hij verschillende afspraken heeft kun nen uitstellen. Hij hoopt over enkele eken naar de Verenigde Staten te kunnen terugkeren om het voorgenomen pro gramma te kunnen afwerken. Door een ironisch toeval is een ramp over mijn land gekomen in dezelfde week waarin de regering verklaard had „dat Nederland niet langer Amerikaanse eco nomische hulp van node had", aldus prins Bernhard, die gisteren het woord voerde aan de lunch, die hem was aangeboden door de New Yorkse Kamer van Koop handel. De prins toonde zich zeer bezorgd over de toestand. „Mijn plaats is bij het Nederlandse volk in deze tijd van trage die", zeide de prins. De secretaris van de prins kon nog niet meedelen welke plan nen de prins heeft zodra hij terug is in Nederland. Stroom van financiële en technische hulp De ogen van heel de wereld zijn op Nederland gevestigd. Uit alle landen komen de telegrammen van rege ringshoofden en leidende autoritei ten, waarin deelneming wordt uitge sproken met de ramp, die ons volk heeft getroffen en hulp wordt aan geboden. De praktische hulp vanuit het buitenland in de vorm van men sen, technisch materiaal en voedsel is zich reeds aan het verwezenlijken. Militairen arriveren uit Frankrijk en De Amerikaanse zone in Duitsland, vliegtuigen, o.a. ook uit Engeland, motorboten uit België en uit West- Duitsland, pompinstallaties. Dit alles vormt een onontbeerlijke aan vulling van de krachtsinspanning, die Ne derland zichzelf reeds getroost om een voortschrijden van de ramp te beperken en de nood van het moment te lenigen. Zoals bekend heeft Z.H. de Paus Hare Majesteit de Koningin telegrafisch zijn deelneming betuigd. Ook van kardinaal Frings en kar dinaal Feltin, resp. aartsbisschop van Keu len en van Parijs, zijn telegrammen bin- nengekomen, waarin zij hun medeleven be tuigen met de nationale ramp. De nieuwe president der V.S., Eisen hower, zond koningin Juliana een tele gram. alsmede de Franse president en de Franse eerste minister. Telegrammen kwa men binnen van Trygve Lie, van de pre sident van Finland, de minister-president van Luxemburg, de premier van Neder- Saksen, van de koning van Noorwegen, van Denemarken en van de groot-hertogin van Luxemburg. Zeer vele ambassadeurs en gezanten te Den Haag. ook de ambas sadeurs van de Sovjet-Unie, hebben na mens bun regering medeleven betuigd. De Italiaanse consul-generaal te Amster dam heeft de deelneming van zijn rege ring overgebracht, herinnerend aan de hulp die Nederland bood bij de overstromings- ramp in de Po-vlakte van verleden jaar en verklaard, dat Italië bereid is, op welke wijze ook, te helpen. In de Nederlandse kolonies van verschil lende buitenlandse steden zijn hulpacties ontketend. Het Rode Kruis uit verschil lende landen heeft al grote pakketten ge zonden. terwijl voorts uit het buitenland aanbiedingen binnenkomen om vluchte lingen. vooral kinderen, op te nemen. Zo biedt kardinaal Feltin aan 3000 Nederland se kinderen in Frankrijk onder te brengen, terwijl kardinaal Frings heeft gevraagd welke hulp de Duitse katholieken kunnen geven. De Wereldfederatie voor dierenbescher ming stelt geld beschikbaar voor de Ne derlandse vereniging. De voorzitter der fe deratie, dr mr W. Hugenholtz, is in gezel schap van zijn secretaris, naar onze ge teisterde gebieden vertrokken om te zien op welke wijze voor de dieren hulp kan worden geboden. Hulptreinen uit Frankrijk en Duitsland, met militairen en materiaal, zijn in ons land gearriveerd. Jeugd wil jeugd helpen De 20.000 kinderen, die lid zijn van de jongensafdeling van het Amerikaanse Rode Kruis hebben hulp aangeboden voor de jeugdige slachtoffers. Ze willen zo nodig 60.000 geschenkpakketten en 50 kisten met leermiddelen sturen. Het aantal slachtoffers is sinds onze opgave van gisteren zeer aan zienlijk gestegen. Er moet rekening worden gehouden met een getal, dat de duizend overschrijdt. Tot dus verre zijn de volgende officieuze cijfers bekend: Halsteren 17, Kort- gene 40, Heyningen 25, Numans- dorp 67, Anvergne 17, Kruiningen 11, Zierikzee 19, Kloosterzande 9, 's-Gravendeel 55, Hontenisse 8, IJselmonde 3, Stormpolder 6, Fij naart 46, Klundert 13, Burghsluis, 10, Nieuw Vossemeer 50, Sliedrecht 1, Hellevoetsluis 5, Hoekse waard 7, Oudelande 2, Wolfaartsdijk 6, Ier- seke 10, Krimpen a. d. IJsel 6, Kruispolder 8, Hoedekenskerke 1, Vlissingen 3, Dinteloord 3, St Phi- lipsland 1, Raamsdonkveer 2, Ril land 1, Papendrecht 1, Moerdijk 13, Terneuzen 4, Krabbedijk 4, Maas sluis 1, Hondsbosse Zeewering 1, Rotterdam 1, Geersdijk 1, Nieuw- neuzenpolder 1, Texel 7, Brandwijk 2, Oudekerk a. d. IJsel 2, Ooster- schelde 4, Willemstad 46, Goese Sas 7, Ouddorp 1, Abbenbroek 1, Burch 10, Hoek en Zaanslag 2, Ossenisse 1. Men schat, dat te Stavenisse op Tholen 300 mensen het leven hebben verloren en dat er op Goeree en Overflakkee 180 slachtoffers zijn te betreuren. VOOR RAMPENFONDS De Amerikaanse regering overweegt aan de Nederlandse regering een gedeelte van een fonds van 300.000.000 dollar, dat voor de hulpverlening aan het buitenland was bestemd, ter beschikking te stellen voor de leniging van de nood van de slachtoffers der watersnood. Een «'oord- voerder van het bureau voor wederzijdse j veillngheid M.S.A. heeft aan de Neder- landse regering te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten In principe welwil lend zullen staan tegenover het gebruik van tegenwaardefondsen van de vroegere Marshall-hulp ten behoeve van herstel werkzaamheden In de door de stormvloed getroffen gebieden. Van Bergen op Zoom uit kan alleen Rilland Bath op Zeeland worden bereikt. Dag en nacht varen boten met evacué's en drenkelingen tussen de dijk en de geïsoleerde huizenwaarin nog tteeds mensen in levensgevaar verkeren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1