In Den Haag liggen duizenden stuks kleding voor verzending gereed Heel de Residentie en randgemeenten bieden de helpende hand Schevenings vrouwtje kwam met 100 aandragen Eenparige schouder fV\V'l:K Geteisterd Vlissingen is weer drooggevallen Scheveningen zendt tweede smaldeel kotters NIEUWE HAAGSCHE COUBANT DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) "TiE HOUTRUSTHALLEN lijken op een enorme markt, omringd door veelkleurige bergen. Honderden zendingen kleding zijn hier gebracht om gesorteerd en verzonden te worden. In het middenstuk stonden lange tafels op schragen, ieder met een berg kleren ernaast. Rappe handen sor teerden herenkleding, kinderkleding, linnengoed en dameskleding. is er een geldinzameling gehouden, waar- Anderen pakten de bundels in een van de honderden kinderwagens, die ook tot de gaven behoorden en reden deze voice- laden naar vrachtwagens, die in pendel dienst naar de getroffen gebieden reden Padvinders, winkelmeisjes, huisvrouwen, leden van hel Veteranen Legioen, alles krioeJde door elkaar en deed wat zijn hand vond om te dopn. Aan de kanten reikten de stapels tot de zoldering, zodat tenslotte gewaar schuwd moes', worden hier niet mee door te gaan. daar de wanden dreigden te be zwijken onder de last. Er werd in de beste ptemmfng gewerkt, al mopn*>'"de een enkele over do chaoti sche aanblik die dit a'les bood Hoe larer het werd hoe mee- lijn er echter in de werkverdeling kwam en tenslotte werden zelfs de her- en derwaart? verstrooide panieren en snippers weer keurig opge ruimd. Laaiende ijver en een onbedwingbare behoefte om te helpen, dreven al deze mensen voort. Ook op andere verzameloosten. o.m. de Fluw. Burgwal, in het cireuseebnuw. in de Laurensfabrieken .?tJ>«e'en gnoderen zich on De post "h het Bezuidenhout onder vindt van alle kanten zoveel gaven en medewerking dat men handen te kort komt. om alles te verwerken. En op Scheveningen. in de Moerwiik. of waar dan ook. is het al net zn Door het Onderling Fonds van het Personeel van Van Gend en Loos te Den Haag werd 1000,— geschonken. Het bestuur van de C J.M.V verzoekt alle leden boven de 16 jaar zich aan te melden voor de collecte van a s. Don derdag. Kleding en dekking, ingeza meld in eigen gezin of kennissenkkring moet worden ingeleverd bij de C.JMV gebouwen aan de Prlnsegraeht 4 en de Keizerstraat. In Wassenaar De gisteren gehouden inzameling te Wassenaar heeft de verwachtingen overtroffen. Vele tien'allen auto's, door particulieren welwillend voor dit doel be schikbaar gesteld, werden gistermiddag ingezet en honderden jongelui van diverse scholen en dames van de plaatselijke Federatie van Vrouwelijke Vrijwilligers hebben de Gemeente doorkruist om goe deren en levensmiddelen in ontvangst te nemen Op vijf plaatsen werd het mge- ?ameJde bijeengebracht. In het Vereni gingsgebouw aan de Kerkstraat werd een centraal magazijn ingericht, waar vele helpers en helpsters urenlang bergen werk hebben verzet om de binnenkomende goe deren te sorteren. Een groot deel van de voorraad kon reeds naar Den Haag wor den afgevoerd. In de loop van de avond werd met deze transporten gestopt. Gistermiddag omstreeks half vijf ver trokken van het Wassenaarse raadhuis twee autobussen en twee vrachtauto's met 152 vrijwilligers^ die -ich spontaan hadden aangemeld om te helpen in de rampgebieden, In de loop van de avnnd is een deel V3n hen teruggekeerd. Ook een kolonne van de Wassenaarse politie en van de reservepolitie ging op weg. Naar later is gebleken, is de Wasse naarse Rode Kruiskolonne nog niet naar 'het rampgebied vertrokken. Propvolle lokalen in Voorburg In Voorburg liggen de gymnastiek zalen der scholen propvol met ter be schikking gestelde goederen, schoeisel e.d. Alles wordt gebracht naar Huize Sonnenburgh aan het Westeinde, waar men druk bezig is met sorteren. Vandaag voor eveneens blijmoedig Prachtige resultaten in Rijswijk De resultaten van de inzamelingsactie in Rijswijk zijn eveneens geweldig. Hon derden kilo's goederen werden door de Rijswijkers ingeleverd. Gistermiddag was bovendien reeds meer dan f8000 opge-' haald. Geldzendingen worden Haagse raad beraadt zich over stormschade Morgen speciale vergadering De gemeenteraad van Den Haag is tegen morgenmiddag 4 uur bijeengeroe pen in een buitengewone vergadering, waarbij als agendapunt 7, al worden be handeld he'. aanvragen van een crediet ter bestrijding van de sghade. in deze ge meente door de storm aangericht. Antwerpse autotunnel weer in gebruik De z.g. autotunnel bij Antwerpen, die 24 uur gesloten is geweest, is weer voor het verkeer opengesteld. Aldus de K N.A.C, Chirurg per helicopter naar Haamstede Van huis en haard verdreven, met rouw in het hart om het verlies van familie en bekenden en veelal met de wetenschap, dat zij hun grond voorlopig niet meer zullen Terugzien: zo ondergaan de vluch telingen uil Zeeland. Zuid-Holland en Brabant de watersnood. Deze foto egeft een situatie weer, die in het rampgebied algemeen is: het water, een dijk en een polder, waarin het water klotst dal daar niet thuis hoort en dan overal: de bittere en nameloze ellende van hen wier leven plotseling het enige bezit is geworden. Hdenochtend om tien uur zijn dr A. P. Augusteyn van het Ned. Rode ,„S,3,arne insf" Kruis en de chirurg dr M. P. v. d. Loo wachi bij notar.s Vink, Willemstraat 17|per helicopter mot medicamenten, in- te Rijswijk Met kleding e.d. kan men - strumenlarium en kaarsen uit Bergen terecht bij de school in de Esch-; op Zoom opgestegen met bestemming 'straat 'Haamstede, op Schouwen. doornstraat. Kerken, politie en vishandelaren zamelen geld in (Van een onzer verslaggevers Steeds meer organisaties en vereni gingen nemen inzamelingen van geld en goederen ter hand. De Haagse politie hield een inzame ling onder haar leden, waardoor in en kele uren tijds reeds f 2600 bijeen was. De winkelierevereniging Beekiaan heeft elke avond van 7 tot 9 een inza- melpost voor goederen open in de scho len aan de Herschelstraat. aan De Ghiinstraat Jeruzalemkapel). Het Personeelfonds van de Garni zoensgarage 's-Gravenhage heeft. 100. •beschikbaar gesield voor he: Na tionaal Rampenfonds. Voorts wordt een collecte gehouden in de Nieuwe Frede- rikskazerne en 27 Februari op de to- neelavona der vereniging. De heer Stie- felhagen. Nieuwe Fredenkskazerne. ge. bouw E 5, kamer 20. heeft een inzamel- post voor goederen. Aile kiosken in Den Haag der Haagse Kioskonderneming zullen bussen plaat sen voor giften, terwijl er ook goederen ingeleverd kunnen worden. Het wijkgebouw Salvatori aan de Nunspeetlaan 54 is ingericht als inza- melpost. Het hoofd van de Bethelschool. de heer Contant, ontving van een Scheve nings oud vrouwtje 100.een prach tig voorbeeld voor de jongeren, voor het Rampenfonds De Federatie van Westlandse Voetbalverenigingen, de Fe- vowest. heeft besloten de opbrengst van de eerste thuiswedstrijd ter beschikking te stellen. He: gehele personeel van Ir Eschers Construc'.iewerkplaatsen en Machine fabriek N.V. te Den Haag heef; een dag loon geschonken voor de slachtoffers van de watersnood. Het gehele pers/meel staat ter beschikking van het Rode Kruis, terwijl het de toezegging heeft gedaan, dat overuren niet uitbetaald behoeven te worden. Een Haagse handelsonderneming heeft 500 dozen carbonpapier beschikbaar ge steld, waarvan de winst naar het Ram penfonds gaat. De Personeelsavond van de De Hanze, welke 14 Februari zou worden gehou den. is afgelast. De leden hebben reeds 500 bijeengebracht en geschonken voor de slachtoffers van de watersnood. Een particuliere school heeft aan het gemeentebestuur aangeboden om aan 10 geëvacueerde leerlingen van gymnasia. H.B.S. of Mulo zonder enige vei-goeding. gedurende 6 ochtenden per week, indi vidueel onderwijs te geven Het bestuur van de Haja doet een drin gend beroep op alle jeugdorganisaties om zich telegrafisch, persoonlijk of schriftelijk voor de grote hulpactie aan te melden bij het Haja-secretariaat. Lijn baan 32. tel. 390024 He; is de bedoeling, da: alleen de leiders zich opgeven en de leden nadere berichten afwachten. Het is voorlopig niet de bedoeling, dat de leden goederen gaan inzamelen langs de hui zen. Wat uit eigen gezin en familie bijeen wordt gebracht kan afgeleverd worden aan: het Aloysius College, Oostduinlaan 50; Javaslraat 18; de Dalton H.B.S.: de Garage van het Rode Kruis aan de Laan van Poot; het volksgebouw aan de Prin segracht en het C.J.M.V.-gebouw aan da Keizerstraat De Scheveningse vishandelaren heb ben vanmorgen ook hun steentje bijge dragen. De heer Pasman verkocht 5 ka» ten kleine schol aan de afslag, die f8308 rpbra< iron. Men wil deze actie van do week neg enige karen herhaien De Centrale Kerkeraad der Hervormde jemeente te Scheveningen heeft de vol gende wijkgébouwen als inzamel-cenira 'er beschikking gesteld: ..Thabor", van Boetzelaerlaan, hoek Boi- zo's.raa:, „Rehoboth". Nieuwe Laantjes 127, Kos'erij Prinses Julianakerk, TesseJse ttvaat 6 (hoek Vlielandsestraat), „Mara- 3stha". Gevers Deynootweg 25 en aan het Kerkelijk Bureau. Helmstraa: 28. Telefoon 55.08.95 Voorts zal a.s. Zondag in alle diensten de eerste collecte f.p v. de Diaconie, voor het Nationale Rampenfonds bestemd zijn Men kan zijn gift ook bezorgen bij pre dikanten of diakenen, op het Kerkelijk Bureau. Helmstraat 28. of gireren op reke ning der Diaconie der Herv Gem. te Sche- 'eningen, no 141960, onder vermelding voor het Nationaal Rampenfonds.". Van het ogenblik af dat de ramp kend werd. heeft het district Den Haag /an de Nederlandse padvinders paraat ge daan om hulp te verlenen. De medewer king van alle padvinders is nu gevraagd voor de grote huis- en straatcollecte, die Donderdag wordt gehouden. Voorts deelt het padvinderedfstrict Den Haag mede, dat het PIVO-tonee.l heeft besloten het batig saldo van de uitvoering op Zaterdag "ptE ramp, over ons land en volk ge- zonden, blijkt van uur tot uur de bangste voorstellingen welke wij er ons van hebben gemaakt, te overtreffen. Naarmate berichten doordringen uil de gebieden, die aanvankelijk nog waren afgesloten, stijgt het dodencijfer tot een angstwekkende hoogte. F<n nog is er op vele plaatsen de dreiging van nieuwe dijkbreuken. Men hoopt op winden uit gunstige richtingen, daarbij echter beseffend dat die winden nieuwe koude kunnen mede brengen voor al de verlatem wier kwelling reeds nu zo ondraaglijk groot is. Werkelijk, de beproeving is ditmaal wel uitzonderlijk groot. Al dit lijden is alleen te verwerken wanneer men zoals wij in ons artikel van gisteren hebben pogen te doen de ogen van de onafzienbare watermassa's opheft naar boven. Maar dit lijden moet. zoveel als het kan. ook worden opgevangen door mede-lijden, en dan medelijden niet ge nomen in de betekenis van op zichzelf respectabele gevoelens, maar van be reidheid tot hulp. AAR AAN behoefte is. dat is een een- parige schouder van heel ons volk om deze bittere nood nog enigermate te lenigen En dat men begrijpt wat thans o.is volk is overkomen, dat blijkt wel uit de wijze waarop heel ons volk zich op maakt om te doen wat het kan doen. Dijken zijn doorgebroken, dijken die mensen hebben gemaakt om het water te keren. Nu moet e- een nieuwe dijk worden gebouwd, een dijk van offerbe reidheid, van deernis, van werkzaam medeleven. Die -lijk worde hoog en stevig en breed. Wij allen willen daar aan werken. Dijkwerkers zijn wij in deze dagen. Wij zijn het, als wij zwoegen om bressen te dichten, om zwakke plekken te ver sterken. Wij zijn het, als wij behulpzaam zijn in het dadelijke reddingswerk, bij het onderbrengen van de berooiden en hun vee en schamele have. W;j zijn het ook, wanneer wij afstaa- van het onze. Men bedenke toch: ook wanneer hei veel is, is het nog altijd aanzienlijk min der dan de getroffenen hebben moeten afstaan aan dood van verwanten, aan verlies van huis et),goed, Men doe van daag nog zijn bijdrage loek >men aan het Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81 (giro 9575). En zoals men weet geeft ons blad hierbij graag zijn bemiddeling. Tonge a.s. in Pulchri Studio beschikbaar te stel len ter leniging van de nood. Voorburg wil 10.000 geven De gemeenteraad van Voorburg komt vanavond in spoedvergadering bijeen ter bespreking van de hulpverlening. B. en W. stellen de raad voor een bedrag van f 10.000 te geven, die gebruikt zullen worden voor de verzorging van een 50-tal slachtoffers Deze slachtoffers worden op Huize Middenburg ondergebracht. Mocht het bedrag van f 10 000 niet toereikend blijken dan zal nog een bedrag wordeD aangevraagd. Het restant wil men ten slotte afstaan aan hot Nationaal Rampen fonds. Ten slotte stelt het gemeentebe stuur voor het zwaar getroffen dorpje Stellendam te adopteren Rijswijk7500 De gemeentenaren van Rijswijk heb ben gisteren tijdens een spoedcollecte reeds het mooie bedrag van f 7500 bijeen gebracht. Voorts heeft de burgemeester meegedeeld, dat men wel 1200 evacué's kan opnemen. Waar een droog plekje, een over gebleven stuk dijk of een ander hooggelegen punt is in het onder gelopen gebied, daar zijn ook mensen. En het zijn altijd vluch telingen of helpers. Met een paard langs de spoorlijn, ergens onder de Moerdijk, op weg naar de veiligheid. J Burgemeester Nieuwe verdronken? De toestand op Goeree- Overflakkee De geëvacueerden van Ooltgensplaat, Goeree cn Overflakkee zijn in Dintel- oord (N.Br.) ondergebracht. De bevolking van Den Bommel eva cueert vermoedelijk naar Rotterdam. De moeilijkheden aldaar kunnen nu over wonnen worden. Het meest kritiek schijnt de situatie in Oude en Nieuwe Tonge te zijn. Daar moeten veel slachtoffers te betreuren zijn en het gerucht gaat, dat ook de burgemeester van Nieuwe Tonge ver dronken is. Men heeft tot nu toe geen enkel contact met andere gemeenten op het eiland kunnen krijgen. Twee boten varen in de richting van Oude en Nieuwe Tonge. In Stad aan 't Haringvliet heeft de bevolking besloten tt blijven, met uit zondering van een 150-tal, dat er vrij- W alcheien welkt al aan herstel Maar op Schouwen-Duiveland zien nog 21.000 mensen uit naar redding TERWIJL OP HET GETEISTERDE Tholen en Schouwen-Duiveland de nood op het hoogst is geklommen (zie ook pag- 1), is op verschillende andere Zeeuwse eilanden het water reeds wat gezakt. De gemalen dt aaien op volle toeren en met man en macht werkt men aan het dichten van de dijken. Vlissingen is weer geheel droog. Er is echter nog geen leidingwatei en tankwagens rijden daarom door de straten. Intussen is men ook be gonnen met de herstelwerkzaamheden. De verwoesting aan de boulevard De Ruyter, waar een gat van 75 meter ontstond, blijkt nog groter te zijn dan tijdens de oorlog. De gaten in de dijken bij Rammekens en Veere zijn gedicht. Men werpt thans een versterkingsdam van klei op. In de zeedijk bij de Schone Waardin (een stuk van de Westerechelde) blijkt een gat te zijn geslagen. De slaperdijk achter deze zeedijk doet nu dienst als zeewering. In de omgeving van Arnemuiden staan nog a" "01uai Cl i i ij willig de voorkeur aan gaf te evacueren. enkele polders blank^ Middemurg^z it nog In Middelharnis en Sommelsdijk zijn I duizend burgers vrijwillig vertrokken. 6000 anderen wachten nog op vervoer. De bewoners van Herkingen zijn voor een groot deel geëvacueerd naar Dirks- lanö. dat droog ligt. Door het gebrek aan communicatiemid delen weet men met. hoe de toestand m gemeenten staat reeds geen water meer. Melissant en Goederede is. In Ouddorp j Vandaag zou men beginnen met het schijnen geen slachtoffers te zijn geval-1 leegpompen van enkele polders. Twce- len. De bevolking was op de hoogste honderd vijftig militairen van de kader- punten van de duinen geklommen en zit:school in Weert werken aan het herstel nog hier en daar op de daken. Ivan de dijken rondom Terneuzen. Rond zonder drinkwater. Daar het onmogelijk is drinkwater aan te voeren van Beve land, heeft de gemeente alle inwoners een geringe hoeveelheid water uit de reserve-voorraad thuis bezorgd per tankwagen. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen is de toestand reeds veel verbeterd. In veel Kustvloot onder sloom OM BEWONERS VAN THOLEN TE EVACUEREN In het zwaar getroffen s-Gravendeelwaar meer dan vijftig mensen om het leven kwamen, wordt het vee op pontonbootjes, met behulp van de genie naar een droge plaats overgebracht. Er was ook vanmorgen grote activiteit aan de Scheveningse haven, waar een tweede hulpvloot werd samengesteld. Er lagen al verschillende kotters en botters onder stoom, geladen met dekens en kleding, terwijl in de logger Sch. 57, die in de richting Oudenbosch zou gaan varen, veel huisraad en kleding ge stouwd werd. De schippers op de kleine schepen wa ren enigszins teleurgesteld, toen zij niet onmiddellijk mochten uitvaren De Scheepvaartinspectie gaf nl. opdracht in convooi te varen. De loggers konden, in verband met het tij, pas in de namid dag afvaren. Ondertussen reden de vrachtauto's, sommige met oplegger, aan en af: meubelen, kleren, dekens en medicamenten afladend. Er lagen ook nog enige sloepen klaar voor transport. De wriksloep. die de jongens van de Zeevaartschool beschikbaar stelden, zal waarschijnlijk moeten achterblijven Deze sloep heeft een kiel en is voor het doel niet zo geschikt. Er is overigensin de gebieden waar de Scheveningse red- dingskolonne in actie is. geen gebrek aan roeisloepen. 18 Buitenboordmotoren nodig Wel is er bij Abbebroek en Zuidland dringend behoefte aan buitenboord mo toren. De mannen beschikken daar slechts over twee motoren van de Marine. Er zijn er tenminste nog achttien rmuig. Vanmorgen vernamen we, dat de Sche veningse roeiers ongeveer duizend men sen wisten te redden. Een ceel van de vaartuigen die uit Scheveningen ver trokken zullen deelnemen aan ae eva cuatie der bewoners, waaraan zij in overleg met de plaatselijke evacuatie- commissaris onmiddellijk zullen begin- nen. Het eerste smaldeel van zeven Sche veningse schokkers en botters is reeds begonnen met zijn reddingsactie in de Zeeuwse wateren. Uit het zwaar geteis terde Stavenisse op het eiland Tholen heeft de vloot honderden mensen over gebracht naar het stadje Thoten, waar de verdrevenen in scholen onderdak kre gen. De vaartuigen hebben ook Rode Kruïsgoederen en «drinkwater voor het eiland gelost. Volgens schattingen uit Stavenisse geëvacueerden "zou het aantal slachtoffers in die plaats meer dan 300 bedragen. De Sch 71 liep om streeks het middaguur voor het stadje Tholen aan de grond, doch men hoopte na enige uren weer vlot te komen. Noodhospitalen op Voorne Op Voorne zijn twee noodhospitalen ingericht en wel één in Oostvoorne en één in Rockanje. het getroffen Hontenisse, waar acht per sonen zijn omgekomen, staan nog 2000 ha blank. Kortgene 35 doden In Kortgene op Noord-Beveland zijn, .olgens tot dusverre ontvangen berich ten. 35 a 40 doden. Het is mogelijk dat zich nog slachtoffers in de ingestorte huizen bevinden. Rond Kortgene is on geveer 2000 ha (25 pet van de opper vlakte van het hele eiland) overspoeld. Geersdijk, waar één dode is te betreu ren, is eveneens ondergelopen. In Wol- phaartsdijk zijn 6 inwoners aan de over stroming ten prooi gevallen. Yerseke, op Zui-Beveland. is een gon zende bijenkorf. Meer dan duizend vluchtelingen van Bruinisse, Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland en Tholen hebber, er onderdak gevonden. Duizend erkleumde mensen, die aan de dood ontsnapt zijn, dank zij het dag en nacht in touw zijn van de vissers uit Yerseke. Zij zijn ingekwartierd bij burgers. Mensen zien uit naar redding .Daar aan de overkant in Zierikzee, or i; he. erg', -ecgcr. in Yerseke. Vissers die er geweest zijn spreken van tientallen doden en van huizen dte op instorten staan. Zevenduizend mensen zitten daar nog te wachten, ongeteld de andere veertienduizend van het eiland Schouwen-Duiveland. Geen licht, geen verwarming en weinig voedsel. Een van de mensen die van Schouwen en Duiveland zijn overgebracht,, is de 39-jarige Catshoek, die bij het gemaal woont, 67 km van Zierikzee. Om 5 uur 's nachts werd hij door zijn buuurman gewekt. „Binnen het uur stroomde het water met geweld langs mijn huis", zegt hij. De stroom werd veroorzaakt door het enorme gat. dat bij Burgsluis is ge slagen en waarbij tien mensen verdron ken. Later vielen ook verder nog enige gaten in de dijk. „Ik ben toen naar de zolder gegaan", vertelde Catshoek, „maar ik zag aankomen, dat het mis zou gaan en ben naar het café aan de dijk ge vlucht. waar ik vannacht ben gebleven. Vanmorgen kwam er een scheepje uit Bruinisse aan de dijk, en daar bij ik met nog een aantal anderen opgestapt". „En uw vrouw?" vroegen we. „Die zat Zaterdagnacht op Noordwelle, maar daar is het mis. Ik hoop, dat ze nog op de duinen bij Renesse zit". Kruiningen op Zuid-Beveland is een der zwaartst getroffen plaatsjes in Zee land. Het dorpje staat blank en op het hoogste punt, de markt, staat thans bij hoog tij een meter water. In de polder er omheen staat het water twee en een halve meter hoog. De rails van de spoorbaan steken ergens midden in het land recht de lucht in, een machteloze aanklacht tegen dit geweld. Tientallen slachtoffers zijn hier te betreuren.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4