NIEUWE HAAGSCHE COURANT 5 DINSDAG 3 FEBRUARI 195f De omgeving van Brouwershaven is er erger aan toe, dan het stadje zelf: toch heeft het water ook hier veel onheil gesticht. De redding is zó dichtbij en toch ook zó veraf l Op het dak van een huis, geheel verlaten in het overstroomde Duiveland staat een man (in de witte cirkel). Hij zwaait naar het overvliegende toestel, van waaruit een A.N.P.-fotograaf deze tragische opname maakte. De rubberboot, die voor hem neergeworpen werd bleef steken in de boomgaard, waarvan alleen de kruinen nog zichtbaar zijn. Nu is de positie van deze Zeeuwse boer nog even hachelijk als tevoren. Een der dramatische taferelen, waarvan piloten getuigen zijn, zonder direct hulp te kunnen bieden, hoe graag zij ook willen. Ook Nieuwerkerk op Schouwen ligt in de verlorenheid van het wijde, onafzienbare water. De to ren van de kerk rijst als een sym bool van hoop en verlossing boven de watervlakte uit. Maar voor lopig laat het water zjjn prooi niet los.... (Luchtfoto A.N.P.) Op de zolders van deze huizen op Duiveland leven verschillende mensen, voor wie het reddingsuur nog niet geslagen heeft. Maar in middels wordt alles in het werk gesteld, om ook hen in veiligheid te brengen. Er zijn echter nog hon derden. die, volgens de piloten, op de daken of in boomtoppen hun heil hebben gezocht. (Luchtfoto A.N.P.) In de stroom van berichten over in noodverkerende landgenoten drei gen en dat is begrijpelijk andere, minder belangrijke feiten onder te gaan. Ons land heeft echter ook materieel geweldige schade geleden door de storm en het water: dit is de spoorlijn bij de Moerdijk, die totaal werd ontwricht. Het zal lang duren, voor men hier weer een trein ziet rijden Duizenden tonnen haring, die voor export op de kaden van Schevenin- gen lagen, rusten op de bodem van de Scheveningse haven. Daar wordt thans druk naar gevist. De marine- duikploeg uit Den Helder is vannacht al aan het werk getogen. De duikers lopen op een brede laag „verdron ken vaten" en blijven gemiddeld twee uur onder water. Er zijn'al heel wat tonnen naar boven gebracht. Versteend van de kou, hongerig en verdrietig omdat ze er niets van begrijpen: zo zijn de kinderen, die door de hulpploegen uit de ondergelopen huizen en van de daken worden gehaald. Zodra zij echter in de armen liggen van de mannen, die dekens en voedsel bij zich hebben, is het leed grotendeels geleden. Op echte en geïmproviseerde vervoermiddelen, op handkarretjes en kruiwagens brengen de slachtoffers van de watersnood hun uit het ivaler geviste eigendommen over de dijken in veiligheid. En dikwijls is het niet meer dan wat kleding, een klok of een stoel.... V j In het hele land toont men een royale offerbereidheid, om de nood van de waterslachtoffers te lenigen. En Scheveningen blijft daarbij wel het allerminst achterDe vissersvrouwen laten wagens vol laden met huis raad en kledingdie zij missen willen voor het goede doeL

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3