Dr. J. TEN KATE OVERLEDEN Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging Den Haag krijgt vandaag ongeveer 2000 evacués uit Strijen Eerste loggers Scheveningen binnengelopen Drie-korenconcert in Diligentia Damkampioenschap van Den Haag Een medicus van internationale vermaardheid Na een zeer ernstige en langdu rige ongesteldheid is gisteravond in Bronovo, waarheen hij verleden week was vervoerd, op de leef tijd van 44 jaar overleden de bekende Haagse chirurg dr J. ten Kate, verbonden als chirurg aan bet R.K. ziekenhuis Anto- niushove te Voorburg. Met hem daalt ten grave een medicus van internationale vermaardheid van wie nog veel verwacht mocht wor den. Dr Jacob ten Kate werd 12 Maart 1908 te Maasland, waar zijn vader hoofd was van de Chr. school, ge boren Hij bezocht het Geref gym nasium te Kampen en werd op 17- jarige leeftijd student in de medi cijnen aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. Op 24-jarige leeftijd slaagde hij voor zijn arts-examen. Het was van het begin van zijn loopbaan af zijn wens om chirurg te worden. Daarom was hij eerst enkele maanden werkzaam in het Diaconessenhuis ..Bronovo" en ver volgens 2Vè jaar aan het Gem. zie kenhuis aan de Zuidwal, waar hij de laatste leerling van dr Schoe- maker was. De overledene promo veerde tot doctor in de medicijnen aan de R. U. te Leiden bij prof Zuurmond op een dissertatie geti teld: ..De buisvormige resectie van de maag" in Juli 1940. Dr ten Kate heeft ook les gegeven aan het Chr. Instituut voor lichamelijke opvoe ding hier ter stede. In 1949 maakte hij een reis naar de Ver. Staten in verband met enkele congressen van chirurgen en met het doel te trach ten m Noord-Amerika een organi satie in het leven te roepen van Chr. medici. Voor dat doel heeft hij verschillende lezingen gehouden. Ook in de Europese organisatie van Chr. medici had hij een leven dig aandeel, waarom hij met ver schillende Franse en Zwitserse me dici in een geregeld contact stond Vorig jaar Pasen hield hij "n voor dracht voor medici in Londen, maar kwam toen al ziek. thuis. Dr ten Kate heeft in verschillende buitenlandse tijdschriften op me disch gebied tal van bijdragen ge schreven en was bezig met de ver zorging van een nieuw handboek voor chirurgie, terwijl tal van pu blicaties op medisch terrein van zijn hand het licht hebben gezien Dr ten Kate was een man die op medisch terrein allerlei tniatieven ontplooid heeft en zich ook in het bijzonder interesseerde voor chirur gische behandeling van kleine kin deren waarbij hij bij herhaling zijn Mijn bij Kijkduin tot ontploffing gebracht Elders op strand munitie bloot gekoijien 150 Meter ten Zuiden van de Zuidelijke afrit te Kijkduin is tijdens de stormvloed een mijn aangespoeld. De Mijnenoprui- mingsdienst heeft deze mijn gister avond omstreeks 10 uur tot ont ploffing gebracht. Elders op het strand, voorname lijk bij bunkers, is munitie, die onder het zand lag, door het water geweld naar boven gekomen. Gouden jubileum P. J. A. Mesker Receptie in Seinpost Groot was gistermiddag de be langstelling in het restaurant Seinpost, waar de heer P. J. A Mesker. directeur van het magazijn Nederland-Kattenburg op het Spui ter gelegenheid van het feit. dat hij voor 50 jaar bij de N.V. in dienst trad. recipieerde. Vele vrienden, bekenden en zakenrela ties kwamen de jubilaris, zijn echt genote en zoons complimenteren. Op verzoek van de jubilaris werd er met gesproken. Gistermorgen was de heer Mes ker reeds in de kring van het personeel in het gebouw op het Spui gehuldigd. De bedrijfsleider van het filiaal te Haarlem, de heer J Voogd, sprak de directeur toe en overhandigde hem de geschen ken van het personeel. De heer Voogd memoreerde de ramp. die ons land heeft getroffen en betrachtte enige minuten stilte ter nagedachtenis van de slacht offers. Mr. J. M. I. A. Simons overleden In de ouderdom van 72 jaar is hier ter stede overleden mr J M. I. A. Simons, oud-administrateur bij het departement van Justitie. De overledene, die regent was van het R.K. Wees- en Oudeliedenhuis, was ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Donderdag vindt na de Requiemmis in de St. Pascha- liskerk. dc begrafenis plaats op het R.K. kerkhof aan de Kerkhoflaan te circa 11.45 uur. „Arbeidsanalist" stal vulpenset zich noe- die een volgde, leraar een De 27-jarige C. J. mende arbeidsanalist, Rijksherscholingscursus heeft uit de jas van een vulpenset ter waarde van 150 stolen. Bij zijn arrestatie door de politie ontkende B. hardnekkig. Toen echter bij een routinecontrole door de politie bij verschillende opkopers de set aan het licht gekomen was, gaf hij toe. Agenten beëdigd De Hoofdcommissaris van politie, de heer J. H A. K. Gualthérie van Weezei heeft gistermorgen in de cantine van het hoofdbureau van Politie zeventien agenten beëdigd. Bprgemeester Schokking woonde de plechtigheid bij. UITREIKING MEDAILLES NIEUWE FREDERIKSKAZERNE Op Zaterdag 7 Februari zal in de Nieuwe Frederikskazerne de uit reiking plaats vinden van de gouden medaille wegens 36 jaar trouwe dienst aan adjudant o.o. K. Langbroek en de zilveren me daille wegens 24 jaar trouwe dienst aan adjudant o.o. J. de Bokx, Beide onder-officieren zijn werkzaam bij de Garnizoensgarage 's-Graven- hage. methoden met succes heeft toege past. Tal van publicaties had hij reeds in portefeuille en de medi sche wereld mocht van hem nog veel verwachten. In de oorlog was hij officier van gezondheid in En geland en hield hij zich bezig met de plastische chirurgie. In onze stad verheugde dr ten Kate zich in een zeer uitgebreide praktijk en zijn heengaan is in brede kring met groot leedwezen vernomen. Gelijk bekend werd dr ten Kate eerst m he: Gem. ziekenhuis verpleegd, maar later naar de Ursula-kliniek overgebracht waar hij vorig jaar op 2e Pinksterdag een ernstige hersen-operatie onderging, die he laas geen herstel heeft gebracht. Vrijdagmorgen om 11 uur zal de begrafenis plaats vinden op Oud Eik en Duinen. Om half elf ver- 'rekt de rouwstoet van het woon huis aan de Stadhouderslaan. Linktrainers voor Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart Overdracht door generaal Rarelta Naar wy vernemen, heeft de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart van de Luchtmacht ten gebruike aangebo den gekregen vijf llnktralners. De overdracht van één hiervan (en de symbolische van de overige vier) zal a.s. Vrijdagmiddag te half vijf geschieden door generaal A. Baretta aan de voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, die op zijn beurt een link trainer zal aanbieden aan de voorzitter van het bestuur der Luchtvaart Nijverheidsschool, de heer Ir A. baron Krayenhoff Deze overdracht zal plaats hebben in het gebouw van genoemde school aan de Zeezwaluwhof te Scheve- ningen. Het betreft hier oefenapparaten voor blindvliegopleiding, welke by de Nederlandse Luchtmacht door ingebruikneming van moderner materieel overcompleet waren ge worden. De KNVVL zal deze toe stellen gebruiken voor de blind vliegopleiding van zweef- en sport vliegers en wel speciaal voor de training in het blind-thermiekvlie- gen van toekomstige deelnemers aan internationale zweefvliegwed- strvjden. De vijf linktrainers worden resp. gestationneerd op het zweef- vliegcentrum Teriet, in de Tech nische Hogeschool te Delft, het Veiligheidsmuseum te Amsterdam, te Vënlo en in de Luchtvaartnij verheidsschool te Schevenlngen. Om de Haagsche Courant- wisselbeker Gewestelijke toneelverenigingen beginnen de competitie De toneelafdelingen van de ge westelijke verenigingen in onze stad. die nu voor de derde keer zullen kampen om de door de „Haagsche Courant" uitgeloofde wisselbeker, hebben alle haar uit voeringen geprojecteerd in de tweede helft van het seizoen, om goed beslagen ten ijs te komen. De rij wordt geopend door de toneelvereniging ...Ons Gelderland" "e Woensdag 11 dezer in het ge bouw „De Vereniging". Willem sstraat. „De duistere gast" van Henk Bakker op zal voeren. He bezoek van Foster Dulles en Stassen De nieuwe Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles en de directeur van het Bureau voor Wederzijdse Vei ligheid. Harold E. Stassen, die een tiendaags bezoek aan Europa brengen, arriveren Vrijdag 6 Fe bruari om kwart over tien on Schiphol. Zij zullen zlc-h daarna naar Den Haag begeven en aanzitten -an een lunch bjj de Amerikaanse am bassadeur, mr Selden Chapin. Des avonds biedt de Nederland se minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. W Beyen. de Ame rikaanse gasten een diner aan. Zij '.uilen die dag met tal van Neder- 'andse autoriteiten besprekingen hebben Beiden vertrekken Zaterdag morgen 7 Februari om Half tien van Schiphol. KONINKLI JKE ONDER SCHEIDINGEN H.M de Koningin heeft toege kend de ere-medaille in zilver van de Huisorde van Oranje aan C. J. Djjk, inspecteur A bij de Gem. Dienst voor Sociale Belangen en aan mej, H. J. Vis. bureauchef B bij de Gem. Geneesk. en Gezond heidsdienst te dezer stede. JUBILEUM RIKAART Tijdens de jubileumviering van de heer L. G. Rikaart. die Zater dag jl. 25 jaar werkzaam was bij de Centrale Commissie voor de Filmkeuring werd hem door de voorzitter van de Commissie, mr. D. Bydendyk een geschenk over handigd. VEERTIG JAAR IN GEMEENTEDIENST De heer C. Mazer, Schaarsber- genstraat 188, controleur C is 10 Februari a.s. 40 jaren in dienst van de Gemeente. JUBILEUM G. VAN DEN BOR De heer G. van den Bor, Vier houtenstraat 75. administratief ambtenaar B bij de Gemeentewer ken zal op 9 Februari 25 jaren in dienst van de Gemeente 's-Graven- hage zijn. HAAGSCHE COURANT Dinsdag 3 Februari 1953 Kon. Boncl van Oud-Onder- Pagina 15 officieren 65 jaar Op 5 Februari a.s. bestaat de Koninklijke Bond van Oud-Onder officieren 65 jaar. Dit jubileum zal worden gevierd tijdens de jaarver gadering van de bond in Juni as. te Den Haag. UITVOERING BALLETSCHOOL MULLER-VAN G1JEN De leerlingen van de Dalletschooi H Muller Van Gijen gaven Zater dag in de Kon Schouwburg een uitvoering. Als eerste nummer werd ten tonele gebracht „Sneeuw witje en de Zeven Dwergen" een gedanst sprookje in de choreogra fie van Hanny Bouman Daarna volgden 15 afzonderlijke nummers, de meeste gedanst door ensembles Vooral de dansjes van de kleintjes waren alleraardigst al viel hier op de techpiek natuurlijk nog wel het éen en ander aan te merken. De dreumesen deden alles echter zó met toewijding en over gave, dat hei geheel toch voortref felijk slaagde De begeleiding was bij Harry Broekhuizen In goede nanden Op 18 Februari hoopt het echtpaar J. Wendte en C, Wendte-Bolland. Cel- siusstraat 175, zijn gouden echtvereni ging te vieren. (Advertentie) DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tand pasta, die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tand pasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte gehad, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een geurend schuim. Dc prijs van kennismakingstube Castella Tand- Castella-Spécial is 32 cent. Voor pasta verpakken bij ieder stuk van dit bedrag ontvangt men dus een de nieuwe Castella-Spécial Schoon- stuk heerlijke, nieuwe schoon- heidszeep. heidszeep en een tube Castella Castella-Spécial. gemaakt op een Tandpasta, genoeg voor drie nieuwe Amerikaanse installatie weken. Het mag verstandig neten, (de enige in West-Europa!), zo spoedig mogelijk van dit aanbod munt uit door een schier onuit- gebruik te makende fabrikan- puttelijke schuimvormingen ten kunnen dit slechts zeer tijde- door een romig, naar lentebloesems lijk doen! Behoefte aan adressen, waar gezinnen kunnen worden ondergebracht Ofschoon dc burgemeester gistermiddag om 2 uur het telefonisch verzoek ontving, om nog dezelfde dag 700 ëvacué's, die tijdelijk onder dak hadden gevonden in Rotterdam, in Den Haag onder te brengen, is dit transport op het laatste ogenblik niet doorgegaan. Om circa 5 uur deelde namelijk de burgemeester van Rotterdam aan wethouder Van den Oever mede. dat de. provinciale evacuatie-commissaris andere maatregelen had getroffen. Intussen was reeds in de Dierentuin alles in gereedheid gebracht, om de slachtoffers van de ramp te ontvangen en hen door daarvoor opgeroepen automobilisten naar de opgegeven adressen te doen vervoeren Al deze maatregelen moesten daarop weer ongedaan worden gemaakt Thans staat het evenwel vast. dat vandaag een transport van ongeveer 2000 évacué's uit Strijen en omgeving het juiste aantal is nog niet bekend onze stad zal bereiken. wei de aanmelding buitengewoon spontaan is, moet namelijk niet uit het oog worden verloren, dat ae huisvesting verantwoordelijkheid met zich brengt en niet mag leiden tot lasten, welke niet te dragen zijn. Een financiële regeling voor ver goeding voor het opnemen an slachtoffers is binnenkort te ver wachten. Gebrek aan dekens Allereerst zullen évacué's wor den ondergebracht op die adressen, waar voldoende dekking aanwezig is. Daarna zullen de adressep. aan de beurt komen, waar men niet over voldoende dekens beschikt Deze zullen dan verstrekt /orden door het Rode Kruis,., dat met het Gemeentebestuur op voortreffelijke wijze samenwerkt. A.s. Zaterdag zal door padvin ders langs de huizen in onze stad een „strooptocht" worden gehou den, om kleding en dekens in te zamelen. Tot dusver zijn in ver schillende stadsgedeelten wel spon taan inzamelingsacties gehouden, welke uitstekende resultaten heb ben opgeleverd, doch met deze strooptocht hoont men te bereiken. dat geen enkele wijk zal worden overgeslagen, Waarschuwing Wethouder Van der Oever maak te verder bekend, dat een aantal leerlingen van de hoogste klassen van middelbare scholen zich op eigen initiatief met gereedschap naar de noodgebierlen heeft bege ven. waar zij echter tot last zijn. aangezien daar dan voor onderdak en voeding gezorgd moet worden. Als hu'n van scholieren nodig mocht iin, zal dit in georganiseerd verhand geschieden en zal van de wethouder van Onderw'j' een op roep uitgaan Aan het verzoek om holp van grondwerkers is reeds voldaan De Haagse Stichting voor Lichamelijke Opvoedine heeft na- melïik. in georganiseerd verhand. 40 grondwerkers naar de geteister de gpbieden gez.onden, waarheen de T> T* W znon man Goeft eesHl"rd Personeel van de Diens< van Ha ven en Marktwezen is Jerwaarts vertrokken ter vervang'"» van zie*. Gebrek aan grote zalen Deze slachtoffers zullen met autobussen naar Den Haa«i worden gebracht, waar zij vanmiddag wer den verwacht Hun zou om wat op verhaal te komen soep wor den aangeboden, waarna een aan vang zou worden gemaakt met registratie; met het opnemen van de plaats van herkomst, van de samenstelling van het gezin en zouden de adressen in onze stad worden opgegeven, waarheen men vervoerd zou worden. Hiermee zullen enkele uren gemoeid zijn. Aan de opgeroepen automobilisten is verzacht, in de Jan van Nassau- straat en aan de Benoordenhoutse- weg een file te vormen, tot de oude ingang van de Dierentuin, opdat het wegrijden der auto's regelmatig en snel zou kunnen ge schieden. Verder is een honderdtal padvinders gerequireerd, dat hier bij assistentie zou verlenen. Naar de wethouder van Sociale Zaken, de heer C. H P W. van den Oever, ons mededeelde, staat men voor de moeilijkheid dat Den Haag maar weinig grote zalen be zit. waardoor onderbrengen van évacué's in grote eenheden niet mogelijk zal zijn Men is dan ook voornamelijk aangewezen op adressen van particulieren. Op het ogenblik bestaat de mogelijkheid tot huisvesting van ruim 2000 personen mannen, vrouwen en kinderen maar voor het onder brengen van gezinnen in hun ge heel bestaat weinig of geen ge legenheid. Er bestaat dan ook grote be hoefte aan adressen, waar gezin nen onderdak zullen kunnen vin den, temeer, daar niemand weet, hoeveel slachtoffers er nog meer te verwachten zyn. Verblijdend is intussen, dat op het centrale punt. Kerkplein 3. telefoon 115953 toestel 236, een stroom van aan meldingen binnenkomt. Vijf-en- dertig man van dc afdeling Sociale Zaken zyn hier bezig, om de ver schillende adressen het is daar een komen en gaan van mensen, die woonruimte ter beschikking stellen te verwerken Financiële regeling op komst Dat voor het geven van adresseri een centraal punt is vastgesteld heeft het voordeel, dat omtrent de huisvestingsmoge' kheid vragen kunnen worden gesteld. Als de evacués zijn ondergebracht volgt spoedig daarop een bezoek van een ambtenaar van de Dienst voor So ciale Belangen, die zich overtuigt van de wijze van huisvesting en an de eventuele moeilijkheden, /elke zich daarbii voordoen Hoe- fen. Een groot gedeelte van de met liefde afgestane goederen zal nu naar de randgebieden van de ge teisterde streken worden vervoerd, waar verder dan hel uitpakken, het sorteren en hel. maken van een- hcidspakketten zullen geschieden, ter plaatse tot uitreiking orden «Gar hevl *"-l«pnloiinp«. vol1'nvi^rvppnipid In onlvang-tnemin» van kleding cn goederen Het Rode Kruis was van de ge dachte uitgegaan Den Haag »e be stemmen als centraal pun' voor het in ontvangst nemen var kleding en goederen. Uit het gehele land zijn hier echter zoveel zendingen bin nengekomen. dat tot decentralisatie moet worden overgegaan. waar voor reeds maatregelen zyn getrof- „Geen moeilijkheden zei schipper Arie Rog (Van een onzer verslaggevers) In een kletterende hagelbui had zich gisternamiddag omstreeks 5 uur een gro e menigte Schevenin- gers opgesteld bij de ingang van de eerste binnenhaven om getuige te zyn van de thuisvaart van twee loggers, de eersten, die na de he vige orkaan veilig dc Scheveningse haven bereikten Het waren de VL 74 („Tonny") en dc KW 124 („Kees"), beide varend voor de re derij Vrolijk. De schepen, die vorige week wa ren uitgevaren voor de trawlvisse- rij. hebben even na vijf uur lig plaats gekozen aan dc vismarkt, „Wellekom, Arie" zo klonk hei uit heel wat monden, toen schipper Arie Rog van de VL 74 met zijn plunjezak aan land. sprong. En Arie. rond en blozend, nam met een glimlach de vele hartelijke hand drukken in ontvangst. Tijdens de stormnacht, zo vertelde ons de schipper, bevonden beide loggers zich op 54,5 N B. en 5,20 O.L., in de Duitse Bocht. Toen de orkaan opstak is de VL 74 dadelijk gaan steken en Zondagochtend 9 uur, toen het weer wat rustiger werd. is men in de richting van Scheve ningen gaan varen Gis'.eroch'end lagen de beide boten ter noogte van de thuishaven voor de kust. waar zij opnieuw zijn gaan steken, in afwachting van het hoge water dat de boten in staat zou stellen binnen te varen. Om vijf uur. ter wijl hage! en wind de boten s riem den. verschenen zij in de haven. ..Nee. we hebben geen beschadi gingen aan boord", zo verzekerde schipper Rog „en ook met de men sen hebben we geen moeilijkheden gehad". De VL 74 had 215 manden verse vis aan boord, Vrijdag ge vangen met de trawlnetten. en 50 kabeljauwen. „Wat een geluk, dat de jongens vannacht de zee af zijn", zo mompelde een vrouw aan de kade. Zij was de tolk van al die vrouwen en kinderen, die dit tafe reel van de eerste binnenvarende loggers hadden gadegeslagen. De SCH 81 van de rederij Frank Vrolijk en Zn., met schipper L. Tuit, is gisteravond om zeven uur binnengelopen. De reddingboot „Arthur" was in de nabijheid om eventueel hulp te kunnen bieden. De logger, die 40 last aan boord had, heeft echter geen moeilijkhe den gehad bij het binnenvaren. Dc collecte van Donderdag Voor de collecte op a.s Donder dag zal men de beschikking heb ben over 3000 bussen Er heeft zich een buitengewoon groot aantal col lectanten aangemeld en verwacht wordt dan ook. dat het resultaat van deze geldinzameling waar voor, begrijpelijk, geen gebruik zal worden gemaakt van luidsprekers, terwijl evenmin muziek ten gehore zal worden gebracht dat van alle voorgaande verre zal overtref fen De medewerking van alle pad vinders is gevraagd voor de grote huis- en straatcollecte Collectan ten van 16 jaar en ouder kunnen zich opgeven bij een der wijkcen tra. waar =i.i een legitimatiebewijs ontvangen en hun taak krijgen roe gewezen. Voorts deelt hei padvin dersdistrict Den Haag mede. dat het PlVO-toneel heeft be-loten het batig saldo van de uitvoering op Zaterdag 7 Februari a.s. in Pulehri Studio beschikbaar te stellen ter leniging van de nood De telling der gelden zal des avonds geschieden door deskundi gen var. de PT T. he' Gasbedrijf en het Electriciteitsh drijf. Tenslotte deelde wethouder Van den Oever mede. dat op het ogen blik niet te zeggen valt, hoe lang de évacué's in onze stad zullen moeten vertoeven. Ml'schien zu'len voor hen in ons land semi-perma- nentc kampen worden ingericht, welke mneel'ikheid door de Vor ming Buiten Schoolverband onder het oog wordt gezien. C.J.M.V.-ers helpen bij collecte Alle C.J.M.V.-ers van 16 jaar en ouder wordt verzocht zich ogen blikkelijk te melden aan de beken de adressen voor de collecte op 5 Februari. Bovendien wordt de le den verzocht kleding en dekens in eigen gezin en bij vrienden en fa milie op te halen en te bezorgen aan de C.J M.V.-gebouwen. Keizer straat 58 en Prinsegraeht 4. De stormschade in Den Haag Buitengewone vergadering Gemeenteraad De burgemeester heeft de Ge meenteraad in buitengewone ver gadering bijeengeroepen morgen middag te 4 uur. Op de agenda zal staan het aanvragen van een cre- diet ter bestrijding van de schade die door de storm aan gemeente- cigendommen is aangebracht. Corps diplomatique zal overstromingsramp in ogenschouw nemen up uitnodiging van het depar tment van üuuemanuse -uaxen zal morgen net corps diplomatique met oen vuegiuig van de tv.L.M. een ronuviucnt manen ovei net oversu ooinde geoiect. net vliegtuig veiueM van aciupnoi om ro uur. -sa anoop van de viucni zaï de .looidingemeur van ae rvynswater- jtaai. ar. ir. J. van veen, een uit eenzetting geven van de omvann van ae ramp. HERVORMD SANATORIUM ZONNEGLOREN A.s. Woensdag zal in hei wy«sfceoouw rveiiODOtn, Nieuwe uaan.jes iZi, öcnevenmgeu, een apeoicue z,onnegioren-avona wor- uen geüouaen. up nei piogiamma siaai oan. vermeiu ae Zonneglo- ien-iUm: Dooi net dormer naai net licht. verder zal er een film over de reis van puns bernhara in Ame rika worden vertoond. Het Nea nexvorma Mannenkoor Schevenin gen, dirigent ae neer <-ri van Kapel, zal medewe.kmg verlenen. Gisteravond zQn op de dr. Lely- Kadc te bcneveningen de 26-Jange B. T. P. un de Kubenssiraat iL.) en de ó'Z-jange J. v. d. B. uil de WTibeinunasiraai door een vracht auto aangereden. P. liep enkele schaafwonden op, doen v. d. B. werd met een Kneuzing aan de linkerschouder in Bronovo opge nomen. KUNST R ESIDENT1E-ORKEST GEEIT CONCERT VOOR „RAMPENFONDS" Het bestuur van het Residentie- Orkest heeft in samenwerking met het Gebouw voor K. en W. met de leden van het Residentie-Or kest, met de dirigent Willem van Otterloo en met de concertmees ters Herman Krebbers en Theo Olof, besloten een bijzonder con cert te geven ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Dit concert wordt gegeven op Zon dagmiddag 8 Februari a.s. om half drie onder leiding van Willem van Otterloo met medewerking van Herman Krebbers en Theo Olof met het volgende programma: Joh. Seb. Bach, concert voor twee vio len. Mendelssohn, Vioolconcert (solist: Theo Olof) Tsjaikowsky, Vioolconcert (solist Herman Kreb bers). De toegangsprijzen bedra gen 5 en 2.50, alles inbegrepen. Er zal aan niemand vrije toegang worden verleend. De volledige op brengst van de kaartverkoop en alle inkomsten van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen «dat eveneens geheel gratis ter be schikking wordt gesteld) zullen zonder enige korting worden af gedragen aan het „Nationaal Ram penfonds". Het orkest houdt voor dit con cert extra repetities eveneens gra tis. Ook de solisten verlenen nun medewerking belangeloos. Burgemeester Schokking zal Zondagmiddag een openingswoord spreken. Emile Hammers dirigent Het podium van Diligentia werd gisteravond bevolkt door drie ko ren, die afwisselend na elkaar op- 'raden en in het laatste nummer de „Polowitzer Dansen" van Bo- i'Odin gezamenlijk. Het waren hei mannenkoor van het Gemeente lijk Gasbedrijf en de gemengde zangverenigingen ..Die Haghe" en „P.V.S.B.". Bovendien traden uit de twee laatstgenoemde koren de dames nog alleen op. In kwaliteit en grootte ontlopen ze elkaar niet veel; er is by allen veel goede wil te constateren, evenals een belang rijke verbetering in de program ma-samenstelling. doch bij alle drie zyn ook tekortkomingen aan wezig hetgeen ook weer niet te verwonderen is by amateurs. De man. die eventueel daarvoor ver antwoordelijk gesteld moet wor den is de gemeenschannelüke diri genl Emile Rammers, die. naar ik meen, mei dit concert zijn debuut maakte. Rammers heeft verschillende eigenschappen, die hem in staal kunnen stellen een goed koor dirigent te worden. Hij bezit, niet tegenstaande zijn jeugdige leeftijd, een zeker gezag en weet de men sen aan het zingen te krygen en te houden. Hij liedertafelt nog. maar dat kan ook nog wel gedeel telijk de oude erfenis zijn. Van echt muziekmaken heeft hij nog niet veel begrip: een dirigenten cursus. zoals die worden georga niseerd door de stichting „Ons eigen Volk" zou bij hem wonde ren kunnen doen en zijn mentale instelling grondig doen verande ren. Nu benadert hj} de muziek alle muziek vanuit de literatuur met als gevolg, dat de stijlver schillen worden verdoezeld. En laat hij toch ook eens iets echt vrolijks kiezen: muziek is toch een KLEINE COMEDIE STAAT RECETTE AF De directie van de Kleine Co- medie heeft in overleg met de di rectie van de toneelgroep „Come- dia" besloten de gehele recette van de oorstelling „Brief Encoun ter" en „Als een Phoenix" op Woensdag (morgenavond) af te staan voor het Rampenfonds. plezierige zaak en liedekens van Badïngs en Geraedts sloegen niet voor niets zo in by het publiek. Hel concert was gelardeerd met pianosoli van Paul Kurpershoek met werken van Scarlatti. Orthel en Chopin. In verband met de nationale ramp was het programma gewij zigd er. werd begonnen met Ecce juomodo moritur" van Handel, waarna een minuut stilte in acht werd genomen. Han Bos VERKOOP TENTOONSTELLING N OOR „RAMPENFONDS" Haagse beeldende kunstenaars staan werk af De Haagse kunstenaarsleden van de „Haagse Kunstkring", „Verve" en „Pulehri Studio" hebben het initiatief genomen om op korte termijn een tentoonstelling te organiseren in de zalen van Pul ehri Studio. Iedere kunstenaar zendt minstens één werk m. dat hij voor dit doel wenst af te staan. De werken moeten voor een lage prijs worden verkocht. Eventueel niet verkochte werken zullen met voorkennis van het ministerie van Justitie worden verloot. De op brengst zal geheel worden afge dragen aan het Nationaal Rampen fonds. De tentoonstelling wordt gehouden van Zaterdag 7 tot en niet Vrijdag 13 Februari. „HET BOEK EN DE MUZEN" Op Vrijdag 27 Februari zal in de Stadsschouwburg te Amster dam de litteraire feestavond wor den gehouden: „Het boek en de muzen", gevolgd door het „Schry- versbal". ter gelegenheid van de opening van de Boekenweek 1953, welke van 28 Februari tot en met 7 Maart zal worden gehouden. Onder de titel Briefgeheim zullen vier éénaeters worden opgevoerd, die eenzelfde thema, ieder op een geheel andere wijze behandelen. De schrijvers zijn: Tone Brulin, W. F Hermans, Ed. Hoornlk en Manuel van Loggem. „DE ZINGENDE ZOLDER" Tijdens de pauze van het 6e concert op a.s. Vrijdag, wordt in het Kunstcentrum Mallemolen 55- 61 een schilderijententoonstelling geopend van B. Ph. van Romondt. Deze tentoonstelling zal tot en met 20 Maart geopend blijven en is behalve op de concerten Woens dags- en Zaterdagmiddags te be zichtigen. SPORT Halve eeuwfeest van de Nederlandse Korfbalbond De Bondsraad van de Kon. Ned. Korfbal Bond heeft Zaterdag en Zon dag jl. te Utrecht over een aantal korfbalproblemen beraadslaagd Een van de hoofdpunten was de viering van het 50-jarig bestaan van de KNKB. De Jubileumcommissie ontvouwde de volgende plannen: Het Hoofdbestuur zal op Zaterdag 6 Juni van 4 tot 6 uur recipiëren in het Carlton Hotel te Amsterdam Des avonds wordt eveneens In het Carlton Hotel een reünie gehouden voor oud- korfballers. Bonds- en verenigings functionarissen. Op Zondag 7 Juni vindt de hoofdschotel van de spor tieve herdenking plaats: in het Ajax- stadion zal om 1 uur 15 worden begon nen met een vlaggenparade van alle clubvlaggen, gevolgd door een demon stratie „Korfbal in 1903". Tenslotte zal als jubileumwedstrijd worden gespeeld de wedstrijd NederlandBelgië Ver der zal het jubileum worden her dacht door het uitgeven van een ju bileumnummer van het Ned. Korfbal blad door regionale Bondswedstrijden en een jeugdkamp in Ommen. Via radio en pers. en zo mogelijk de televisie zal de aandacht op het jubileum worden gevestigd Tenslotte zal nog op enkele andere wijzen het 50-jarige bestaan worden herdacht. Om de Lippensbeker Te Antwerpen werd de Ushockey- wedstrijd BraboUsvogels (Amster dam i gespeeld voor de competitie van de Lippensbeker. De Antwerpenaren wonnen met 11-2 (2—1. 4—1. 5—0). De stand luidt thans: Krefeld HHYC Luik Dusseldorf Ijsvogels 8 5 1 2 11 9 5 1 3 11 7 5 0 2 10 56—50 68—50 64—32 57-87 16—12 32—62 O.D.B. VIERDE 30-JARIG BESTAAN De Haagse damvereniging „Ons Doel Bereikt" heeft Zaterdagavond in hel gebouw „Amlco" haar 30- Jarig bestaan gevierd. Er waren natuurlijk vele blijken van belang stelling van de zusterverenigingen en bonden, terwijl ook de voor zitter van de K.N D.B., de heer Busch, aanwezig was. Het gezelschap „De Mandalika's" hield de aanwezigen aangenaam bezig en oogstte vooral veel succes met een aardig clownsnummer. Een tombola met vele prijzen ontbrak uiteraard niet op het programma. Het geheel was zeer geslaagd. De vijfde partij van de twee- Botwmmk -laimanov is door tnov, die met wit speelde. ze- De sla no is thans 32 In riet van Botwinnik. Sympathiek gebaar van de deelnemers (Van onze dammedewerker) damkampioenschap van Den Haag In ,Hol' van Holland' gisteravond verklaarden de deelnemors in ulle klassen zich spontaan bereid om alstand te doen van de gebruike lijke pryzen, teneinde aldus hun steentje by te dragen tot leniging in de zo zwaar getroffen delen van ons land. De Haagse Districts Dam- bond zal dc vrijkomende gelden, benevens een extra bedrag van 100. afdragen aan het Nationaal Rampenfonds, Een sympathiek ge baar van de Haagse dammers. Er was op deze eerste wedslrijd- avund in de hoofdklasse niet veel moois te beleven. De spelers waren door de overstelpende stroom van rampzalige gebeurtenissen ken nelijk uil hun gewone doen en het aantal fouten was groot. Alleen de party tussen Bom en Haasdonk was van een behoorlijk gehalte en de puntenverdeling was het resul taat van een goed gespeelde klas sieke party, waarin Haasdonk een licht overwicht had. Verrassende nederlaag De verrassing was de nederlaag van de nationale jeugdkampioen Boog tegen zijn clubgenoot Privé. Boog had ln een klassieke party nadeel, doch had, nadat zyn tegen stander een vry zekere winst ver zuimd had, de remise ln handen. Hy miste deze kans echter glorieus. Gordyn had het gemakkelijk, daar Ivens ln het middenspel door een blunder een schijf achter kwam. Kinnegen had zich al met remise verzoend, toen Kouwer ln tijdnood lelijk mistastte en plotseling in een verloren eindspel terecht kwam. Kaïn en Vrleze hadden een onbe rekenbare va-banque partij, welke Kaïn In tydnood verknoeide. Van Rooy en Van Stem blunderden om beurten, maar Van Steln het laatst en verloor dus. De uitslagen De uitslagen waren. Hoofdklasse: F. GordynA. J. Ivel M. J. mr. dr. H. F. Kir. u ,looy— van Stem 2O; A. J. Bom Haasuona 1 —1, L. P. Kaïn Vrieze 0—2; F. li. Boog -v_. o. riiVé 02: Eerste klasse: A. Dykslia J. J. Kemmers 11; A. P. van Elswijk J. Tims Jr. l— 1; J. Hermsen—W. J. de Vlaming 02; M. J. de Zwart M Rademaker 2-0; W. Hanemaayer J. J. Baptiste 1—1; J. van Dijk— B. Land 0—2. Tweede klasse: H. VerzaalD. H. Verzaal 02; P. J. E. RensenB. Ruygrok 20; J. Katten berg—Th. van Rossum 11; G. H. Klents J. G. W. de Mos 2—0: J. Stad—B. N. van Beekhoven 11; R. Lang broek— M. Verkerke 02. Derde klasse: F Barbler-J. Paauw. 02; A. G. v. d. Hammen—G. M. de Keyzer 2O; G. LansbergJ. C. Versnel 2—0; A. C. de Hond—A. J. v. d. Linde 1—1; C. A Brouwer J. T. R. Ranti 20; O. Walburg A. C. de Winter 02. De tweede ronde wordt Vry dag avond ln „Hof van Holland" ge speeld. met uitzondering van de hoofdklasse-partyen, die ditmaal by R.D.G. In het Nat. Schaakgebouw, Van Speykstraat vastgesteld zyn. ADO—'HBS bij kunstlicht Morgenavond om 8 uur zal. zoals reeds gemeld in het VUC-stadion een wedstrijd ADOHBS bij kunstlicht plaats hebben ten bate van het Ram penfonds, ADO komt uit met: Kok, De Jong en Van Rosmalen; Van Beek Jans en Loof: v d Harst. Jansen. Clavan, Was- mus en Rynvis. HBS verschijnt met: v, d. Land: C. Goldman en Walhain: Elf ring. Zou- tendijk en R. Goldman: Schwencke, v. d Vegt. Langelaan, Elsink en Du- trieux.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 8