Geïmproviseerd berichtensysteem werd binnen 24 voortreffelijk werkend bemiddelingsapparaat uur Scheveningse reddingscolonnes redden honderden mensen til lil Voor de geteisterde gebieden Scheveningse vissersschepen naar Tholen vertrokken AANVOER VAN KLEDING IS OVERSTELPEND ACHTER DE SCHERMEX ZWOEGT DE R.V.D. HAAGSCHE COURANT Dinsdag 3 Februari 1953 Pagina 13 De radio staat volledig ter be schikking voor het doorgeven van berichten, liet verspreiden van dringende oproepen en om con tacten te leggen, waar geen andere communicatiemiddelen zon. Door het uitvallen van de tele foon. zijn vele noodgebieden ge- isoleerd en het is daaraan te wijten dat men pas Maandagmorgen enig vermoeden kreeg van de om vang van de ramp op Goeree. op Schouwen en op Noord-Beveland. En nu zendt de radio de hele dag door en ook des nachts de korte zakelyke mededelingen uit, die voor de noodgebieden van zo on- schathaar gewicht zyn. In deze zware dagen'zyn wy als volk dichter bij elkaar gekomen: de hulpverlening is daarvan hot tastbare bewijs. Hoe kan deze hulpverlening worden gecoördi neerd? Om een antwoord op deze vraag te krijgen, ziin we een kijkje gaan nemen achter de schermen. Achter de schermen zwoegt de Regerings voorlichtingsdienst. Het is daar op de Wassenaas seweg alhier in het begin eigenlijk een geïmproviseer de zaak geweest. Men heeft er wel geleerd, meer dan normale span ningen de baas te blijven. Ook al merkt men daarvan naar buiten niets, op de centrale, waar telefoon telex en radio worden bediend, heeft men vaker voor hete vuren gestaan. Maar zo heet als het vuur ditmaal werd gestookttja, dat wist men van te voren ook niet. Toen de leiders van dit apparaat de heren G. v. d. Wiel en A. v. d. Dool Zondagmorgen met het coördine ren van de vervoersaanbiedingen Machtiging voor inzamelingen noodzakelijk Het komt in deze dagen veel voor, dat personen de huizen langs gaan om kleren voor de getroffen gebieden in te zamelen. Hierin seliuilt echter een moge lijkheid voor bedrog. Geeft al leen kleren aan scholieren, die een machtiging hebben van hun schoolhoofd of personen, die in het bezit zijn Aan een legitimatie- wagen met Schevcningsc vissers a hadden gezegd, moesten zy ook wel b zeggen. En op die wijze groeide binnen nauwelijks 24 uur het geïmproviseerde apparaat uit tot een centrale berichtendienst en een bemiddelingsapparaat, dat, nu de telefoonverbinding zo ernstig is gestoord, onschatbare diensten bewijst. Bemiddelen, dat is op het ogen blik de eigenlijke functie van het RVD-apparaat. Het brengt con tacten tot stand en geeft tevens de meldingen over gevraagde of te verwachten hulp door. Dat wil zeggen. wanneer het hulp van enigszins grotere omvang is. welke voor de technische bijstand of de evacuatie van belang is. Voor het doorgeven van deze berichten blijft een der Hilversumse zenders Hilversum I ook in de nacht open. En hoe waardevol dit werk is, bleek in de nacht van Zondag op Maandag wel, toen niet minder dan 58 berichten konden worden omgeroepen. De moderne techniek komt nood lijdend Nederland wel op prach tige wijze te hulp. Want behalve dat men op de RVD-centrale de ra dio-meldingen doorgeeft en via de politietelex berichten ter versprei ding ontvangt, speurt men er ook de aether af naar de stem van de amateurzenders. Zo kreeg de RVD Zondagnacht verbinding met een amateurzender, die dringend hulp verzocht voor ziekenvervoer uit Stellendam. En via de radio kwam het hulpappa raat in beweging. Zo ging het Maandagm oud met een amateur zender uit Zierikzee. Dit het ver dronken land roepen stemmen om hulp. Die stemmen zijn dringend, want de nood stijgt er met het uur. Mensen zyn in levensgevaar en op de schaarse droge hooggelegen plaatsen drommen zij bijeen, een da,., een nacht en nog een dag. Straks komt weer de lange koude nacht en over het donkere water speuren angstige en verkleumde mensen naar een liohtje: het schip dat codding brengt. In de telex- en telefoonkamer van de Regeringsvoorlichtings dienst werden de stemmen opge vangen. En ook daar wordt de verbeten strijd gevoerd de mannen en de vrouwen, die er dag en nacht op post zijn, het nieuws opvangen, verwerken en weer verder leiden, zij voeren er mee de strijd om de redding van vele honderden men senlevens. Uit verdronken land rondom Abbenbroek en Zuidland Hulpcolonnes uit Scheveningen hebben gisteren ongeveer 700 men sen uit het verdronken land rond om Abbenbroek en Zuidland op het eiland Putten geëvacueerd. De mensen werden in de twintig sloe pen. die uit Scheveningen waren meegebracht, naar een café in Ab benbroek vervoerd, vanwaar het Rode Kruis voor het verdere transport zorgdroeg. Het reddings werk zou de gehele avond en nacht worden voortgezet. Een vracht- bewijs van het Rode Kruis. Er zijn altijd lieden, die misbruik maken van de omstandigheden en van het leed van anderen profi teren. Opnamen van ramp al in journaals Op het ogenblik zijn in de bios copen in ons land al de eerste op namen van Polygoon Profilti over de overstromingsramp in de jour naals opgenomen. In Den Haag is in de Cineac en in diverse bioscopen deze reportage te zien. Zij is slechts kort. maar geeft een aantal indrukwekkende beelden van het geweld van het water en van de verslagenheid der getroffenen, die in een zekere apathie op de dingen, die komen gaan. wachten. De tekstspreker heeft het nog over tientallen doden, maar intussen weten wij dat reeds honderden by de ramp zijn omge komen Ten bate van noodgebieden De Cintone heeft in samenwer king met het MSA te Parijs reeds enige cineasten naaT de noodge bieden gestuurd in gemotoriseerde jollen en met 'n eigen voedselpak ket om een groot aantal film-shots op te nemen, waaruit een film zal worden samengesteld, die men hoopt te gebruiken in de grote hulpactie voor de slachtoffers uit die gebieden. 't Boekenplankje ANTHONYv. KAMPEN, be kend om zijn Jungle Pimper nel" boeken, waarin hij de be levenissen heeft verteld van de Indoloog dr. De Bruyn in het, hartje van Nieuw-Guinea, is ook een kenner van de ze ven zeeën, waaraan hij zijn hart heeft verpand, Hij is, dat zal velen bekend zijn, een boeiend verteller. Niet gebon den aan de stof van het be leefde avontuur heeft hij thans een roman geschreven, waarin de legende geweven werd door de. xc er kei ïjkheid als een gouden draaddoor de zwa re zivarte zijde. „ROES" heet deze roman, uitgegeven door O. de Boer Jr. te Amsterdam. Een mijns inziens niet ver keerde titel. Want wat de tan kerkapitein Van Roon dreef naar de Hébriden, naar de plaats waar hij zijn zeemeer min verloor en zijn vrouw weer terugvond was niet het gevolg van een intoxicatie, een bedwelming door het ge bruik van narcotica, doch eer der een zinsbegoocheling, ont- •S staan door een shock uit de wereldoorlog. S? Deels naar Ameland, deels p naar Harris, naar de Hébri- I§ den, voert ons dit driehoeks- li verhaal man, vrouw, zee- l» meermin waarin de zee- meermin Fiona verliest, om- Sï daf zijgeen hart zou heb- SS ben (Andersen was een ande ts re mening toegedaan). Waar heid en legende. Een schoon weefsel heeft Van Kampen geproduceerd. Een boeiende vertelling, waarin hij de som berheid van de Hebriden te kent, gezien door het oog van een schilder; de wilde zee, het ruige landschap, de onher bergzame kust, de regen en de stormwind. Een opmerke lijke roman, die zijn goede plaats in de zeeverhalen ver dient. dWt. pgsssssssss^ssssssssssssssssssssssssssssssss ■as gisteren onderweg, om de roeiers en schippers, die van Zon dagavond af reeds in touw waren, af te lossen. Jan van Bavel, werkzaam bij de N.V. Leopold's Uitgevers Maat schappij en studerend voor stuur man. vertelde ons. dat het perso neel van de Rederij Frank Vrolijk te Scheveningen, Zondagmiddag om half 5 besloot, om hulp te gaan verlenen. „Om 5 uur", zö zei hU. „lagen 7 reddingboten van loggers op 5 wa gens en om half zes vertrok deze groep, waarbij zich ook verschil lende vrijwilligers hadden aange sloten. voorafgegaan door een kleine personenauto, welke de weg zou wijzen." De heer Van Bavel gaf ons ver volgens een droef relaas van het geen hii in het ondergelopen land had aanschouwd. Hef ergst was de toestand geweest in Zuidland. waar de bevolking snel verrast als zy was door het water voor een groot deel ingesloten is geweest en waar door het Rode Kruis, ge assisteerd door mannelijke en vrouwelijke studenten, alsmede door zeeverkenners, reeds prachtig reddingswerk was verricht. De colonne, waarvan Van Ba vel deel uitmaakte, slaagde er met veel moeite in, 7 personen een klein kind, drie vrouwen en drie mannen te redden uit een kleine boerderij in de omgeving van Zuidland). waarvan de voorgevel voor een groot deel reeds was weg geslagen door het water. Door een llin te spannen van een telegraaf paal naar de boerderli, die gelegen was in de onmiddellijke nabijheid van een dijk waarin een gat was geslagen, konden hier zeven men senlevens worden gered. Uit een andere boerderij werden een va der en moeder met hun 20-jarlge dochter via een dakraam be vrijd. Vooral de expeditieleider, de heer Jac. Vrolijk: de chef-boek houder van de RederÖ Frank Vro lijk. de heer Orante en een van de schippers. Dirk Legas. hebben vol gens onze zegsman bli dit reddings werk de sloepen moesten vaak over dijken worden getranspor teerd fantastische prestaties ge leverd. Elke sloep was bemand met. vier roeiers en een schipper. Met zeer grote moeilijkheden heeft men te OOK DAAGSE REDDINGS BRIGADE IN ACTIE Twee tomboten van de Haagse Reddingsbrigade met 17 ervaren roeiers die beschikbaar zyn gesteld aan het Rode Kruis voor hulpver lening in het getroffen gebied, hebben tijdens hevig stormweer, regen, hagel en sneeuwbuien 28 mensen, waaronder een baby van drie maanden, uit een benarde positie in d* Nieuwenhoornse pol der gered. Maandagmiddag ziin de T omboten teruggekeerd. De Haagse Reddingsbrigade heeft zich met, haar Toms voor verdere hulp beschikbaar gesteld. AmphiGievaartuig vertrokken Bemand met personeel van Avio Diepen Gisteravond is tot verlening van bijstand bij de redding van de be volking van Goeree en Overflakkee van Den Haag een amphibievaar- tuig vertrokken (eigenaar de heer Winterman), onder commando van de meccano W. S. Prevo en be mand met personeel van Avio Diepen. Men zou zich allereerst naar Stellendam begeven en zo lang het nodig is heen en weer varen tussen het eiland en SpÜ- kenisse. Zuid lijk deel Boulevard afgesloten Hedenmorgen is de Dienst van Gemeentewerken begonnen met de herstellingswerkzaamheden aan de Scheveningse Boulevard. In ver band daarmede is het zuidelijk ge deelte. van de Keizerstraat tot de haven, voor alle verkeer gesloten. kampen gehad, daar er sterke stroomversnellingen zijn, waardoor men slechts met. inspanning van alle krachten soms in bijna drie uur een afstand van twee kilome ter kon afleggen. Nabij Abbenbroek is gistermor gen. zoals reeds gemeld, tijdens het reddingswerk een man in een kolk terecht gekomen en verdron ken. Uit een molen redden de Sche- veningers ongeveer 300 mensen. Men moest de zware sloepen over een dlik heentrekken, die later op vier plaatsen is doorgebroken Een sloep sloeg tijdens het trans port om tengevolge van de sterke stromingen voor een gat in een der dijken. De opvarenden konden worden gered. Do Scheveningse reddingscolon nes hebben dringend behoefte aan buitenboordmotoren. aangezien men niet langer bestand blijkt te gen de sterke stroomversnellingen. Advertentie) Rhenmatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd' Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens minerale zouten hebben een won derbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en Ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak ver richten. weet U van geen rheuma tische pijnen meer Want de oor zaak: onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regel matig. iedere dag Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Huisvesting evacués Actie van de Hervormde Gemeente Van de zijde van de Hervormde Gemeente te dezer stede ontvangen wy bericht, dat in verband met een eventuele massa-evacuatie uit het watersnoodgebied cn onder brenging alhier gezorgd zal worden dat in een groot aantal gezinnen ruimte en gelegenheid is tot ont vangst en opname van evacué's. Zy, die alsnog ruimte beschik baar kunnen stollen, kunnen dit aan onderstaande adressen op geven. Bureau Kerk. Gezinszorg. Beek laan 389, tel. 39.41.42; Bureau Jeugdkerkewerk. Alexanderstraat 13. tel. 11.29.88: Bureau Stadsker- kewerk, De Riemerstraat 6, tel. 39.55.77; Kerk. Bur. ..Duinzicht kerk", v. Hogenhoucklaan 89. tel. 72.15.02, 72.14.32. 77 50.01; Malak- kapel, Malakkastraat 1, tel. 55.82.12; Goede Vrijdag Kapel, Corn. Houtmanstraat 5, tel. 77.22.68; Wljkgebouw Bethel. Th. Sellwenckest.raat 30, tel. 33.25.61; Wljkgebouw Salvatori, Nunspeet- laan 54. tel. 39.13.04; Kerk. Bur. Oranjekerk, Goeverneurplein 14, tel. 11.81.22. Duikers op zoek naar Karingvaten Duikers van de Marine zijn be gonnen met het ophalen van de naar schattL.g 4000 vaten haring die tijdens de storm in het water van de binnenhaven te Schevenin gen verdwenen zijn Gistermiddag heeft de 47-jarige pakhuisknecht C H. van H_ bij werkzaamheden aan een perceel aan het Kortenbos een Ijzeren balk op het hoofd gekregen. Hij is op genomen in het ziekenhuis aan het Westeinde. Bij het Nationaal Rampenfonds stromen van alle zijden bijdragen binnen Honderden en Konderden goede gevers In het statige herenhuls op de Statenlaan 81 te Den Haag staat sinds Zondagochtend, enkele uren nadat het vreselijke nieuws over de ramp. die zich langzaam maar ze ker over Nederland aan het vol trekken was. hekend was gewor den. de bel niet stil en rinkelen vrijwel constant de telefoons. Daar. op het hoofdkwartier van het Nationaal Rampenfonds, stro men van alle zijden de bijdragen binnen en worden aanbiedingen in de meest uiteenlopende vorm tot hulp van de getroffenen gedaan. Een spontane reactie op de op roep tot steun van het Rampen fonds. Het is voor de eerste maal sinds zyn oprichting in 1935 dat het Na tionaal Rampenfonds op een der gelijke wijze in actie is gekomen. „En al liep de zaak tijdens de eerste uren op Zondag nog wat stroef", zo vertelde ons drs H. Jon ker. „later op de dag kwam de ma chine hoe langer hoe beter op gang en thans loopt alles prima. Iets, wat uiteraard niet tot stand zou zijn gebracht, indien we daarbij niet de grootst mogelijke medewerking hadden verkregen. Dank zij de ons van alle kanten spontaan aange boden kantoormeubelen, schrijfma chines. drukwerken, administratie systemen en alle dingen, die op een goed functionnerend kantoor nu eenmaal onontbeerlijk zijn," zo vervolgde de heer Jonker, „konden de vele vrijwilligers Zondagmiddag reeds volop aan de slag." En dat was wel nodig ook. want nauwelijks was het beroep van het fondsbestuur op het Nederlandse volk om, waar maar enigszins mo gelijk was en op wat voor manier dan ook. steun aan de getroffenen te verlenen, de deur uit. of uit alle delen van het vaderland kwamen de gaven en giften in een ononderbro ken stroom binnen. Jong en oud, ryk en arm Het w'aren niet alleen de grote industriëlen, die hun plicht begre pen. want af en aan komen hon derden en honderden goede gevers op de Statenlaan brengen wat zii missen kunnen. Schoolkinderen, die in de klas een inzameling heb- hen gehouden of die hun spaarpot hebben omgekeerd, ouden van da gen die van een klein pensioen een gedeelte afstaan voor hun zo zwaar getroffen landgenoten. Na de niet onbemiddelde zakenman, die met de wagen voorrijdt en uit een behoorlijk gevulde portefeuille 100 gulden overreikt., klopt het oude Scheveningse vissersvrouwtje aan, dat met tranen in de ogen enkele van de weinige guldens, die ze heeft, overhandigt. En zo gaat het door. jong en oud. rijk en arm. zij allen hegrijpen wat hier op het spel staat. De 2 millioen ruim overschreden Toen Dinsdagmiddag om 'n uur of vijf de balans werd opgemaakt, kon dan ook met grote vreugde worden geconstateerd, dat de 2 millioen gulden ruim overschreden was. Bij dit bedrag waren de tal rijke stortingen per giro. die op het kantoor van het fonds alle nog moeten binnenkomen, niet inbe grepen. Ook uit het buitenland is reeds medeleven met de actie van het Rampenfonds betuigd. Zo heeft de Wereldraad van Kerken te Ge- nève financiële hulp toegezegd. Voorts hebben verschillende bui tenlandse fabrieken geneesmidde len aangeboden. De ambassadeur van Canada In ons land. zegde in een persoonlijke brief namens hem en zyn vrouw een belangrijke gift toe. Alle ontvangen gelden worden geregistreerd, bü welk omvangrijk werk de Rijksaccountantsdienst is ingeschakeld. Over de te verrich ten uitgaven wordt door het be stuur van het fonds, dat zich be paalt tot het ontvangen en beheren van de gelden, met het ministerie van Binnenlandse Zaken overleg gepleegd. Naar de aard van de ramp worden de bedragen over de 4 aangesloten verenigingen ver deeld. Naast de stroom van geld heeft het hoofdkantoor te Den Haag, dat onder leiding staat van drs C. A. A. van Luttervelt. ook enorme hoeveelheden kledingstukken, de kens. schoeisel enz enz. te verwer ken gekregen. Al deze gaven wor den doorgestuurd naar het Rode Kruis. De collecte op Donderdag a.s. Het Gemeentebestuur, de Sociale Wijkcentra en het Haagse Rode Kruis hebben de volgende gewijzigde lijst van collecte-centra samen gesteld Badhuisstraat 260 550880 554150 399201 392729 394616 337873 112410 Mient v. Speykstraat 50 Heelsumstraat 130 J. v. Goyenstr. 99 Stille Veerkade 16 J. Pietersz. Coen-. straat 45; Johannes Camp- huysstr. postkant. 720832 Stieltjesstraat 136 181464 Wilhelminastraat 1 (Loosduinen) Vierheemskinderen- straat 91 Ruyckrocklaan 30 Marlotlaan 14 Ambachtssch. Nwe. Haven 95 Chr. Militair Tehuis Rlouwstraat 59 Klatteweg S Doorniksestraat 1 Joh. van Oldenbar- neveldtlaan 79 Nachtegaalplein 11 Consistorie Regen- tessekerk Weimarstraat 69 Bloemfonteinstr. 180 391098 School Woudenberg- straat 2 398696 Dalton H.B.S., Aronskelkweg 396415 Wil elke collectant in de door zijn Wijkpost opgege ven plaats of gedeelte blij ven, niet gaan zwerven, an ders loopt de organisatie fout. 396812 323159 774735 722483 113698 557564 550930 552149 398789 J Afgelaste bijeenkomsten De filmvoorstelling van de Haagse Studentenfilmorganisatie, die Donderdagavond 5 Februari, In de aula van het Gemeente museum zou worden gehouden en waarop filmexperimenten uit vijf landen zouden worden georgani seerd, Is afgelast Het Bedrijfspensioenfonds voor het Bakkersbedrijf had zich voor genomen morgen t.e 2.30 uur een openbare vergadering te houden In de Marijkezaal van hotel Cen tral. Als gevolg van de nationale ramp gaat deze vergadering niet door. Hulpverleningsacties hier ter stede De Centrale Kerkeraad der Her vormde Gemeente van Schevenin gen deelt mede. dat goederen voor de slachtoffers der nationale ramp ook bezorgd kunnen worden bij verschillende wijkgebouwen, nl. „Thabor", van Boetzelaerlaan hoek Boisotstraat; „Rehoboth". Nieuwe Laantjes 127; Kosterij Prinses Ju- lianakerk. Tesselsestraat 6 ihoek Vlielandsestraat)„Maranatha", Gevers Deynootweg 25; Kerkelijk Bureau. Helmstraat 28. Voorts zal Zondag a s. in alle diensten de eer ste collecte voor het Nationale Rampenfonds zijn bestemd. Men kan zijn gift ook bezorgen bij pre dikanten of diakenen, of op het Kerkelijk Bureau. Helmstraat Ook ban men zijn gift gireren op reke ning der Diaconie der Herv, Ge meente t© Scheveningen, no. 141960, onder vermelding „Voor het Nationale Rampenfonds". Op het Kerkelijk Bureau (daar toe geopend van 95 uur, 's Zater dags van 9—12 uur en bovendien 's Maandagavonds van 7.308.30 u.) kan men zich eveneens opgeven voor plaatsing van évacué's. De winkeliersvereniging Beek laan, secretaris. J. H Schatteleyn. deelt ons mede, dat de inzamelin gen van goederen voor de slacht offers van de geteisterde gebieden, zullen plaats vinden hedenavond. Woensdagavond en Donderdag avond van 79 uur in de gebouwen School Herschelstraat er. in het Wijkgebouw Jerusalem kapel, de Gheynstraat. Het gehele personeel van ir Escher's Constructiewerkplaatsen en Machinefabriek N.V.. Den Haag. heeft een dag loon geschonken voor de slachtoffers van de watersnood. De N.V. zelf heeft telegrafisch per soneel met materiaal en gereed schappen ter beschikking van het Ned. Rode Kruis gesteld ter leni ging van de ergste nood. Het per soneel heeft toegezegd, dat even tueel dan te maken overuren niet behoeven te worden uitbetaald. Het bestuur van de Sportvereni ging C.W.P. heeft in overleg met het Krings Bestuur van de K.N.Z.B. besloten om de baten van de lezing van Dick van Rijn. welke Vrijdag a.s. gehouden wordt in de cantme Binckhorstlaan 36. geheel ter be schikking te s'.ellen van het Natio nale Rampenfonds, in plaats van voor het mr Bierenbroodpotsfonds. Het bestuur van het Personeel- fonds van de Garnizoensgarage 's-Gravenhage doet een beroep op al haar leden en donateurs om zoveel mogelijk kleding, linnen goed, schoeisel enz. ter beschik king te willen stellen van de slachtoffers in de rampgebieden. Inlevering kan geschieden l>y de heer Stiefelhagen, Nieuwe Frederikskazerne, gebouw E 5, kamer 20, le etage. Het Perso- neelfonds zorgt voor aflevering bij het Rode Kruis. Het bestuur heeft tevens een bedrag van 100.— gestort op de girorekening van het Natio naal Rampenfonds, terwijl van daag in de Nieuwe Frederiks kazerne een collecte wordt ge organiseerd. waarvan de op brengst eveneens ten bate van het Nationaal Rampenfonds komt. Directeur en leraren der school „Ad Metam" hebben een schrijven aan B. en W. gericht, waarin zij zich en hun accomodatie gaarne beschikbaar stellen om aan een groep van ongeveer 10 leerlingen van Gymnasia. HBS. en MULO- scholen. die uit de rampgebieden geëvacueerd zijn. zonder enige financiële consequenties voor on beperkte tijd gedurende zes ochtenden per week individueel onderwijs te geven op het juiste niveau. Wanneer iets dergelijks in de komende weken aan de orde mocht komen, kan men zich tele fonisch met ondergetekende in ver binding stellen, zo wordt in het schrijven gezegd. Onder het personeel van de Coöperatieve Melkinrichting „De Hanze" is een collecte gehouden, Het geld voor de jaarlijkse feest avond is afgedragen aan het Na tionaal Rampenfonds evenals 5 procent van het weekloon. Door leerlingen var de Neptu- nus Mulo Is een inzamelingsactie gehouden. De kledingstukken en 't beddegoed die in drie vrachtwa gens opgehaald werden, zyn aan het Rode Kruis overgedragen. Het personeel van de brandstof- fenhandel H. Schoonlingen heeft spontaan een snipperdag afgestaan voor de slachtoffers van de wa tersnood. Dit bedrag js door de directie vergroot met 300 gulden. De leerlingen van het Tweede Christelijk Lyceum uit de Swee- linckstraat hebben gisteren een huis aan huis inzameling gehou den voor de noodgebieden. i-Iet re sultaat, '20 volle bestelwagens, heb ben ze aan het Rode Kruis afge dragen. De banketbakkers uit Den Haag, randgemeenten en Delfthebben via hun organisatie 6 a 7000 choco lade-repen voor de getroffen ge bieden geleverd. De repen zyn naar Valkenburg vervoerd om van daar via air-dropping naar de noodgebieden gebracht te worden. Het bestuur van de winkeliers vereniging Boekhorststraat heeft een bedrag van 500 gulden afge dragen aan het Nationaal Ram penfonds. In de Pynacker Hordykstraat is onder alle bewoners van deze straat op Zondagavond een actie tot inzameling van kleding, schoei sel en dekking voor de slachtof fers van de rampen ondernomen. Byna alle bewoners hebben ge volg gegeven aan de oproep en het resultaat is, dat een grote par tij van het gevraagde kon worden afgeleverd aan de inzamelpost Javastraat 18. Door het Onderling Fonds van het Personeel van Van Gend en Loos, Den Haag, werd een bedrag groot een duizend gulden geschon ken aan het Nationaal Rampen fonds. Oproep voor familie leden militairen overzee In verband met de ongerustheid onder de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Neder land. wordt aan alle families van deze militairen in de getroffen gebieden verzocht zo spoedig mo gelijk bericht van hun omstandig heden te geven aan de sectie Wel zijnszorg, ministerie van Oorlog. Van Stolklaan 3. Den Haag, tele foon K 1700 55335 6 Deze berichten worden dan tele grafisch aan de commandanten in Korea, Nieuw-Guinea en Suriname doorgegeven ter mededeling aan de betrokkenen. Inwoners en geëvacueerden uit de getroffen gebieden, die verwan ten, dienend bij de K o n i n k 1 ij k e Marine, buiten Nederland, in kennis willen stellen van hun om standigheden, kunnen zich daar voor wenden tot het bureau perso- neelspubliciteit van de Koninklijke Marine, Koninginnegracht 12. Den Haag. telefoon K 1 7 0 0 1 8 3 1 5 5 en 1 83 1 56. De berichten zullen ten spoedig ste zonder kosten worden doorge geven aan het overzeese dienende personeel der Koninklijke Marine. BOTEN, EN NOG EENS: BOTEN I Aangrijpend relaas van een vrijwilliger Onbeschrijfelijke toestanden Een vrijwilliger uit Den Haag, die zich spontaan opgaf voor hulp in de rampgebieden, vertelt over zijn ervaringen het volgende; Bij 's-Gravendeel, waar wij naar toe gingen, was de toestand, toen ik daar kwam. onbeschrijfelijk. Vele mensen waren nog altijd ge- isoleerd Er was geen gas. licht of drinkwater. Wy hebben er zo veel mogelijk geëvacueerd. Lijken spoelden aan en werden geborgen. Het gelaat en de ogen waren ver trokken en verstard van angst. Dit, zo zegt hij. grijpt dieper aan dan een oorlog! Huilende menserf overal, in geleende kleding. Velen vluchtten zó van hun bed. Er was een enorm gebrek aan boten. Boten, boten en nog eens boten zijn er nodig. Niet morgen, maar nu, dadelijk. In wijde kringen werd naar men sen gezocht en dat alles per roei boot. hetgeen niet doenlijk is. Van 's-Gr vendeel ging deze helper via Numansdorn naar Ooltgensplaat met twee motorschepen en 8 sloe pen, welke helemaal uit Fries land waren gekomen. Gistermiddag kwam men daar aan Op eigen initiatief ging men aan het werk. Dit groepje was het eerste, dat in dit gebied doordrong en de toestand was er nog erger dan in 's-Graven deel. Het ergste was. dat er geen drinkwater te bemachtigen was. Het brood, dat zij mee hadden ge kregen van het Rode Kruis, werd aan uitgehongerde mensen uitge deeld. „Wij werkten als koelies" zo zegt deze vrijwilliger en het ging eigenlijk nog te langzaam. „Soms stonden wij tot aan het middel in het water Overal hoorde men ge roep, geschreeuw en gehuil van geïsoleerde getroffenen. Het eer ste wat gedaan werd was de men sen te halen uit de huizen, welke op instorten stonden. Ook hier waren boten meer dan nodig! Bo venmenselijke prestaties zijn no dig, door mensen, die nergens voor terugdeinzen! Even is deze jonge vrijwilliger in Den Haag geweest, maar. zo zei hij, „ik ga direct terug, ik heb geen rust. Er is nog zoveel te doen!" Rode Kruisvlag intop Zeven boten wachten op vertreksein Scheveningen heeft niet tang op zich laten wachten. Zeven schok kers en botters hebben gister avond, met de Rode Kruisvlag in top, zee gekozen met bestemming Tholen. De SCH 74 („Jan") zou vanmiddag met een lading dekens aan boord vertrekken. Er lagen nog zeven schepen in «Ie tweede binnenhaven gereed, die op het eerste sein konden uitvaren. Het Scheveningse konvooi, dat gisteravond naar de Zeeuwse eilanden was afgezakt, heeft he denmorgen vroeg de Roompot be reikt en is langs de Neeltje en de Jans Roggenplaat naar het moei lijk bereikbare Tholen gevaren. -Ir waren enkele Scheveningers mee gegaan, die in deze omgeving veel hebben gevist en er dus. zoals men het uitdrukte, „kind aan huis zyn". Men heeft de loodsboot HX IV, die de schepen, volgens een radiobe richt van gisteravond tegemoet zou komen, niet nodig gehad. De schokkers, kotters en loggers uit IJmuiden, die naar Schouwen- Duiveland waren vertrokken, zul len zich waarschijnlijk wel aan de zorgen van de loods hebben toe vertrouwd. De boteïi uit Scheveningen, die worden begeleid door het visserij- onderzoekingsschip „Anthonie van Leeuwenhoek", ziin reeds met de reddingsacties begonnen. Honder den mensen uit het geteisterde plaatsje Stavenisse zijn overge bracht naar het plaatsje Tholen, waar zy in scholen voorlopig zyn ondergebracht. Er is voorts drink water en voedsel gelost. Een van de vissersvaartuigen is hedenoch tend aan de grond gelopen. Men had echter goede hoop binnen en kele uren vlot te zlln. De Scheveningse vloot, bestaan de Uit de SCH 1, SCH 11, '5CH 18. SCH 65, SCH 67. SCH 71 en SCH 76. heeft een arts aan boord en voorts hoeveelheden levensmidde len. medicamenten en voedsel, als mede een radio-ontvang- en zend apparaat en sloepen meegenomen. De SCH 74, die het konvooi van daag is gevolgd, heeft een verple ger aan boord. f 8300.ingezameld op de Scheveningse afslag Op de Scheveningse afslag is hedenochtend binnen twintig mi nuten f 8308 bijeengebracht voor de slachtoffers van de watersnood. Er waren vijf kisten kleine schol ter beschikking gesteld, die volgens een Amerikaans roulatiesysteem werden afgemijnd. De eerste kist bracht op een gegeven ogenblik zelfs f 270 a f 2S0 op. Men hoopt ook morgen geld in te zamelen. De dieren niet vergeten Achter eikaar stromen bij ons de aanbiedingen voor de getroffen gebieden binnen. Vanmorgen kregen we wel een zeer bijzondere. De di recteur van de dierenkliniek aan de Wesselstraat deelde ons telefonisch mede. dat hij in zyn kliniek plaats had voor 50 poezen en 10 honden ZEESLEEPBOOT BIJ DE „CARTHAGE" Het Franse stoomschip „Cartha ge" uit Tunis, zit nog steeds muur vast OP het Scheveningse strand, ongeveer vyftig meter van de Bou levard tegenover Seinpostduin. Ve le nieuwsgierigen verdrongen zich hedenochtend weer om het in het zand vastgezogen vaartuig. Een sleepboot van het zeesleep- en bergingsbedrijf Wysmuller N.V. uit IJmuiden heeft reéds getracht verbinding te maken met do vrachtboot. De sleper moest echter onverriehterzake terugkeren. Er zullen vanmiddag pogingen worden ondernomen om de Cartilage" los te krijgen. Men heeft echter niet vee] hoop. dat deze pogingen zul len slagen: het stoomschip is hoog op het strand geworpen en ligt bovendien dwars. Voor evacuatie-adressen melden: Kerkplein 3 De toevloed van kleding, schoei- 1 en beddegoed is gisteren over stelpend geweest. Niet alleen uit Den Hung, maar uit vele steden van ons land zijn hier zendingen binnengekomen. Het beroep op de gulheid van het Nederlandse volk is niet tevergeefs geweest en de vrijgevigheid was zó groot, dat in de loop van gisteren de intendance van het Rode Kruis op de Fluwelen Burgwal 19 overvol was. Men heeft toen ruimte kunnen maken door de Houtrusthallen, liet magazijn van Pander. Z.O. Ruitensingel en het eir- cus in Scheveningen als opslag plaats te charteren. Daardoor staat de Fluwelen Burgwal nog steeds open voor transporten uit het ge hele land. Vanmorgen zijn ook de Konink lijke stallen en de H.T.M.-remise aan de Fruitweg in gebruik geno men voor het bergen van kleding enz. In het circusgebouw was gister avond een sl aaltje van eendrachtig samenwerken te zien. Vrachtauto's uit de Zaanstreek met grote bor den voorop: „Voor getroffenen wa tersnood" en uit Twente reden af en aan. Langs een ketting van mensen belandden pakken van hand tot hand met o.m. splinternieuw tex tiel uit Haaksbergen, in vlot tempo in de piste, waar ze werden opge stapeld. Op de bovenverdiepingen in de kleedkamers sorteerden rappe han den de stapels kleren en beddegoed het resultaat van de inzamelactie in Belgisch Park. Er werd systematisch zonder dralen gewerkt en in een omme zien was het interieur van het cir cus een vreemde mengeling van opgestapelde rieten stoelen, rijen lege banken, die in het circus thuis horen, en bergen kleren, dekens, kinderbedjes, wiegen en schoenen. De Houtrusthallen gaven gister avond hetzelfde beeld. De tweede secretaris van de Haagse afdeling van het Rode Kruis, jhr. mr. A. Baud. deelde ons mee, dat in Den Haag de kle ding voorlopig in de verschillende depots blijft liggen, tot het per lichters en vrachtauto's kan wor den afgevoerd. Kleding-adressen Zol- ïg de verschillende wijk- adressen nog over ruimte beschik ken, wordt men verzocht kleding en schoeisel en wat mén verder aan dekking kan missen, bij de volgende adressen, die ons door de Federatie van Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening zijn verstrekt, af te geven Javastraat 18; Aloysius-college, Oostduinlaan 50Wijkcentrum Scheveningen, Badhuisstraat 260 Dalton-H.B.S. in de Blocmenwljk; Parocniehuis. Emmastraat 127. Loosduinen en wjjk-Leyenburg, de Paaskerk en de Rnde Krulstractie aan de Laan van Poot. In de loop van de dag werden hier in Den Haag 2500 evacué's verwacht, die zouden worden ont vangen in de Dierentuin. Degenen, die e v a c u é's kun nen herbergen, wordt ver- zooht zich op te geven aan het adres Kerkplein 3. (dus niet bij de Dierentuin of elders). Voor het melden voor graafwerk is het adres Prov. Griffie, Korte Voorhout 1; automobilis ten kunnen zich nog opgeven bij het Haagse Rode Kruis. Lange V o or h n u t 6. Voor beide laatste categorieën (gravers en chauf feurs) was echter geen accute aan vraag, zodat bet Rode Kruis het voor hen beter achtte officiële op roepen (b.v. per radio) af te wachten. In de verzamelingspost Java straat 18 werd vanmorgen nog druk gewerkt. Maar doordat de aanvoer gestadig bleef doorgaan, leek het alsof de berg van ongesorteerde goederen even groot bleef „Ruimte genoeg", was het ant woord op onze vraag, „en het vol raakt, zoeken we wel nieuwe". Bd Koninklijk Besluit zijn. zulks te rekenen van 1 Januari 1953 K J A. Meester en Th. ,T. van Midde benoemd tot hoofdinspecteur in vaste dienst by de Rijksluchtvaartdienst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7