Regering legt verklaring af in Tweede Kamer GRIEP <JJlonti£d Ooggetuigen vertellen over de ramp in Zeeland De Spoorwegen weer met volle kraclit vooruit In het rampgebied bevinden zich al 5000 Amerikaanse militairen Matèrieel-aanvoer over de weg, via de Rijn en door de lucht Hulpverlening wordt energiek aangepakt HAAGSCHE COURANT Dinsdag 3 Februari 1953 Bedrijfsleven zal Pagina 11 Eendrachtige inspanning tot. afweer, hulp en herstel Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer, waarin de Regering een verklaring zou afleggen omtrent de toestand in de door de watersnood getroffen gebieden, heeft de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, hedenmiddag een rede uitgesproken, waarin hü allen, die bjj de ramp om het leven zün gekomen in sobere woorden en op eerbiedige wijze herdacht. Rede dr. Kortenhorst Wij treuren om het verlies van vele honderden mensenlevens, al dus spr., om het teloorgaan van le vende have, woningen en andere eigendommen en om de vernieling van vruchtbare akkers en kostba re voorraden levensmiddelen. Omtrent de toestand van nog tal loos vele in uiterste nood verke rende bewoners der geteisterde ge bieden verkeren wij in smartelijke onzekerheid en wat de naaste en de verre toekomst nog in haar schoot verborgen houdt, vervult ons met adembenemende bezorgd heid. Het Nederlandse volk dat de ver- se herinnering aan de oorlog nog steeds als een beklemmende huive ring met zich meedraagt, vraagt zich af, of deze nieuwe gesel, die als een engel der vernieling over ons nauwelijks hersteld land is neergedaald, het vroeger onder gane leed niet in omvang en ellen de overtreft. Onze Regering en onze mede burgers hebben onmiddellijk be grepen. dat in bittere nood de krachten niet met klagen en met Udele woorden moesten worden verspild. Wjj zullen deze houding tot de onze maken. Alle sluimerende krachten wakker geschud De nationale ramp heeft alle sluimerende krachten in ons volk wakker geschuden wat in de ach ter ons liggende bange dagen door officiële en niet officiële instanties, door ambtenaren, militairen en particulieren is gepresteerd, heeft, als zo dikwüls in onze vaderland se geschiedenis, het bewijs geleverd dat rampspoed de machtigste is van alle banden, die ons over alle politieke en andere scheidslijnen heen verenigt. Ten overstaan van deze zond vloed van collectief ondervonden leed, lijken gevoelens van mede gevoel en medelijden hoe van zelfsprekend ook aanwezig bleek ..i bloedeloos. Hier past' slechts een diep bele ven van het Goddelijk gebod: Zijn naaste lief te hebben als zichzelf een gebod dat geen plaats laat voor willen of niet willen, maar dat elkeen de bindende plicht op legt, leder op zijn plaats en ieder volgens zijn vermogen een driele dig program te helpen uitvoeren redden, verzorgen en herstellen. Zaak van het gehele volk Wij zijn geroerd en dankbaar voor de hulp, die ons van bevriende zijde buiten de landsgrenzen spon taan is aangeboden, maar dit blijk van samenhorigheid zal onze eigen daadkracht niet doen verslappen. Het gaat om onze zaak, de zaak van het ganse Nederlandse volk. Zo is het ook terstond door een ieder begrepen. Op deze weg dient, te worden voortgegaan. Alle aandacht en alle inspannin gen blijven daarom geconcentreerd op de persoonlijke en de collectieve offerzin van het Nederlandse volk in al zijn geledingen. Het feit, dat wij zo aanstonds Bureau Watersnood Het hoofdbestuur van het Ne- dorlandsche Roode Kruis heeft een speciaal Bureau „Watersnood" ingesteld, dat gevestigd is op de PRINSESSEGRACHT 27 TE DEN HAAG. De leiding van dit bureau be rust bij de heer J. C. Japikse, oud- directeur van het voormalige cen- t raal-distributiekantoor, die de ver schillende activiteiten van het Rode Kruis ten behoeve van de watersnood coördineert. De telefoonnummers zijn 184.790, 184.791 en 184.792. Adressen voor aanbiedingen Kleren, schoeisel en dekking kunnen aan het Bureau Waters nood aangeboden worden. Marco nisten kunnen zich aanmelden bii de bijzondere radiodienst der PTT. Den Haag, telefoon 773.030. Artsen kunnen zich aanmelden. Parkweg 12, Den Haag, telefoon 554.83o. (Voorlopig zijn er voldoende). Vaartuigen dienen ter beschikking te worden gesteld aan de plaatse- Hike bevrachtingscommissarissen. (Men informere bü het gemeente bestuur van de plaats van inwo ning, waar deze instantie is ge vestigd). Auto's dienen aangeboden te worden bü de RUksverkeersin- specties in het district waar men woont. Radiozenders kunnen aan geboden en gevraagd worden bü de bijzondere radiodienst van de PTT, telefoon 773.030, Den Haag. Mobi lofoons met centrale zenders van de politie kunnen worden aange vraagd bij de politieverbindings- dienst, Maliebaan 8 te Utrecht, telefoon 16.575. Medicamenten ook aan Bureau Watersnood. Levens middelen ook aan Bureau Wa tersnood. Generatoren, Agregaten en Electro-technische materialen opgeven bü prof. Van Staveren, Arnhem, telefoon K 8300 no. 21.441. Huisvesting, woonruimte of aan vragen om woonruimte, doorgeven aan ministerie van Binnenlandse Zaken, Binnenhof 4. Evacuatie commissie, telefoon 183.820, Den Haag. Geld storten op Nationaal Rampenfonds, gironummer 9575, St aten laan 81, Den Haag. Mate- teriaal als schoppen, bulldozers, kranen, zandzakken en ander ma teriaal naar het directoraat gene raal van het Verkeer, Van Hogen- houcklaan 60, Den Haag, telefoon 776.890. Berichten van buiten Den Haag doorgeven aan bovenge noemde adressen. Indien telefo nisch onbereikbaar dan berichten doorgeven aan Regerings Voor- lichtings Dienst, Wassenaarseweg 40, Den Haag, telefoon 183.830, van de zijde der Regering een voor lopig overzicht zullen ontvangen van de omvang van de ramp en van de toegepaste en nog toe te pas sen middelen om de gevolgen er van te bestrijden en te lenigen, mag zeker geen voet geven aan de gedachte, alsof de Regering en do Volksvertegenwoordiging de vrij willige hulpactie ook maar in het niinst overbodig zouden willen ma ken of zelfs maar zouden willen remmen. De openbare mening heeft zich metterdaad uitgesproken voor een wijze van hulpverlening. W de eigen offerzin de motor is en de vrijwilligheid de menselijke en ze delijke betekenis van het offer adelt. Ik wil dit korte woord besluiten met de bede tot de Almachtige en Algoede God om troost te storten in de harten der beproefden en uitkomst te geven in de ellende en in de nood van de duizenden, die op redding en bijstand wachten. Een bede ook om menselijke barmhartigheid. Het eindpunt van de godsdienst, en de pure menselükheid. de ziel der deugden en de korte samen vatting der eeuwige wet, dat is de barmhartigheid. Moge deze geest vaardig blijven over Regering, Volksvertegen woordiging en gans ons volk. Rede minister-president Daarna was het woord aan dr. Drees, die zich aansloot bü de woorden van dr Kortenhorst. Over de omvang van de ramp is nog geen volledig overzicht te verkrügen. aldus dr Drees. Het zwaarst getroffen deel is wel de provincie Zeeland, doch ook do Zuidhollandse Eilanden en West- Brabant hebben het zwaar te ver antwoorden gehad. Reeds is met zekerheid vastgesteld, dat 627 do den te betreuren zün, doch ge vreesd moet worden, dat dit aan tal met enige honderden zal stij gen. Ook een aantal van hen, die te hulp snelden, zün bü de ver vulling van hun plicht van naas tenliefde omgekomen. De Regering gedenkt met eerbied de omgeko menen en getuigt van haar deel neming met de nagelaten betrek kingen. Spreker gaf daarna een schets van de omvang der overstroomde gebieden en van de maatregelen, welke door Ryks- en provinciale diensten zjjn getroffen. Slechts samenbundeling van alle krachten op dit gebied zal hier geboden zün. Waar en zodra dit mogelijk is, zgn herstelwerken al in uitvoering ge komen. De schade aan landbouw en vee teelt. is nog niet te overzien. Vele steden en dorpen zün geteisterd. Aan het bereikte herstel is een ernstige slag toegebracht. Velen zün van huis en haard verdreven. De wijze, waarop Nederland te hulp is gesneld, is boven alle lof verheven. Ook uit het buitenland komen talrijke aanbiedingen bin nen. De evacuatie der slachtoffers is nog niet voltooid. Te vrezen valt, dat in totaal ongeveer 50.000 per sonen moeten worden onderge bracht. De Regering doet een dringend beroep op allen, die ondanks de woningnood nog in staat zün slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. Goede en vlotte samenwerking tussen de overheidsdiensten, die bij. de hulpverlening en het herstel be trokken zijn. zal worden bevorderd door de instelling van de Coördi natiecommissie Watersnood 1953. welke onder leiding van Minister Beel aan het werk is gegaan. Ter leniging van de directe nood der slachtoffers van de overstromin gen heeft het Nederlandsche Roode Kruis de inzameling en verstrek king van goederen, zoals kleding en dekking, op zich genomen. Daarnaast zal zeer veel geld nodig zijn voor de verlening van nood- uitkeringen aan hen, die alles heb ben moeten achterlaten, en voor tegemoetkoming in de schade aan woningen en huisraad. Het Natio naal Rampenfonds heeft zich belast met de inzameling van de gelde lijke bijdragen. Prins Bernhard. die morgen weer in ons land terug hoopt te zijn, is bereid gevonden het voorzitter schap van dit fonds op zich te ne men, zulks in verband met het af treden als zodanig van Jhr Bee- laerts van Blokland. Het Nationaal Rampenfonds wordt, bij de uitvoe ring van zijn taak, gesteund door het apparaat van de Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp. Gelet op de zeer bijzondere om standigheden heeft de Regering be sloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds verschillende be lastingfaciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuur lijke personen als lichamen voor de inkomstenbelasting, de loonbe lasting en de vennootschapsbelas ting, giften in geld aan het Natio naal Rampenfonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen af trekken. De wettelijke beperkin gen op het gebied van aftrek van giften zij hier niet van toepassing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds van het loon worden afgestaan (waaronder begrepen loon uit overwerk) behoeft geen loonbelas ting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoor raden ten behoeve van de waters noodslachtoffers aan het Neder landsche Roode Kruis en eventueel andere daartoe aangewezen in stanties worden geschonken, ko men ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelasting geheven. Aan fa brikanten en importeurs van la- baksartikelen wordt in dat geval vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Nationaal Rampenfonds en van goederen aan het Nederlandsche Roode Kruis en eventuele andere daartoe aangewezen instanties zal geen schenkingsrecht worden ge heven. Voorts is terstond aan de ont vangers opgedragen verzoeken om uitstel van belasting van hen, die door watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. In samenwerking met het Natio naal Rampenfonds zal worden be gonnen met de verstrekking van nooduitkeringen aan de getroffe- ncnen op de voet van de regeling voor oorlogsslachtoffers, waarbij de betrokken gemeentebesturen nog heden zal worden gevraagd zich met de uitvoering te belasten. Vervolgens zal het herstel van de schade de volle aandacht moeten hebben. De bijzondere kosten, die water schappen en andere lagere pu- bliekrechtelü'kc lichamen voor het herstel van dijken, waterkeringen, wegen e.d. te dragen zouden krij gen, zullen ongetwijfeld hun draag kracht te boven gaan. De Staten- Generaal zullen met de Regering van oordeel zijn, dat hier het Rijk te hulp zal hebben te komen. Voor het herstel van landbouw gronden, boerderüen en bedrüfs- inrichtingen zullen dezelfde or ganen werkzaam zijn als in 1945. Voor de privaatrechtelijke scha den zal een regeling zün te treffen in de geest van de wet op de materiële oorlogsschaden. Zal dus voor leniging van de directe nood en voor vergoeding van verloren kleding en andere particuliere bezittingen in de eerste plaats een beroep worden gedaan op de offerzin van het Nederlandse volk in al zijn geledingen, de om vang van de overstromingsramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schade vergoeding voor rekening van de Schatkist zullen komen. Te ver wachten is. dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegen waarderekening, verkregen uit de dollarhulp. Zodra de Regering beschikt over vollediger gegevens omtrent de om vang en de gevolgen van de ramp. zal zij de Staten-Generaal nader inlichten, ook wat betreft de te treffen maatregelen. Tenslotte deed spr. mededeling van het medeleven der Regering met de slachtoffers van de natuur rampen in België en Engeland. Er is aldus spr. een diep gaand verschil met de situatie in Mei 1940. Dit is geen strijd van mensen tegen mensen. Doch hier is sprake, van solidariteit in binncn- en buitenland tegen de natuur elementen, om alle krachten in te spannen om te komen tot afweer, hulp en herstel. helpen Overwerbgelden ten bale van slachtoffers Gisteren heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid in een te Amsterdam gehouden spoedver gadering zich beraden over de eerste hulp, die het Nederlandse bedrijfsleven zou kunnen verlenen. Besloten werd een dringend be roep te doen op alle Nederlandse werknemers om als eerste bijdrage in de nood nog deze week een bij drage in het Nationaal Rampen fonds te storten ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt verhoogd. Voorts zal op korte termün zo mogelijk door alle werknemers ten minste acht uur worden overge werkt. Hetgeen daarmede verdiend wordt. zal. verhoogd met een geluk bedrag van de zyde van de werk gever, eveneens worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Ingeval overwerk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer een geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid doet bij deze gele genheid tevens een beroep op de werkgevers, wier ondernemingen, als gevolg van de overstromings ramp tijdelijk zijn stilgelegd, in dien mogelijk, het dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid maakt bekend, dat ingevolge de Arbeids wet 1919 aan arbeiders van 16 jaar en ouder vergunning is verleend om langer te werken. Deze algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Februari a.s. De Mijnindustrieraad heeft mede gedeeld, dat op Zaterdag 7 Febr. a.s. in de mijnen twee uur extra zal i worden gewerkt. Het loon en de meer-productie over deze uren zul len geheel worden afgestaan aan de getroffen landgenoten. (Advertentie) .angenaam van smaak- Neem tijdig STADSNIEUWS Inzamelingsactie Gemeente- personeel Het Contactbestuur der Perso neelsverenigingen van Diensten, Bedryven en Instellingen der Ge meente heeft in een circulaire het gehele Gemeentepersoaieel opge wekt, bij de eerstvolgende uitbe taling één uur loon of salaris te doen inhouden ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Deze inzamelingsactie wordt door het College van B. en W. met klem aanbevolen. In Verseke trof een ANP-ver- slaggever J. Th. E. C. Swennen uit Gorinchem, die de ramp in Vlis- singen heeft meegemaakt. Hele stukken van de boulevard zijn daar weggeslagen. De bewoners werden in de stormnacht door klokgelui gewekt. Het is het meest lugubere geluid dat men in nachten als deze kan boren. De mensen uit de oude Bij een nauwkeurig onderzoek naar de stiuatie bü de Moerdijkbrug is gebleken, dat tussen Dordrecht en de Moerdükbrug. onmiddellijk ten Noorden van de brug. drie kilometer spoorbaan vrijwel is weg geslagen. Ten Zuiden van de brug is een gat van 700 meter in de spoordijk ontdekt. De Spoorwegen verwachten dan ook, dat de herstel werkzaamheden aan de spoorbaan bü de Moerdijkbrug een kwestie van ten minste weken zal worden. land ryden. doch die thans naar en van Den Haag S.S. gaan. rüden hedenavond weer naar Hoek van Holland, en vertrekken Woensdag ochtend weer van deze plaats. Uit Engeland is bericht ontvan gen, dat de spoorwegverbinding HarwichLonden, die op enkele plaatsen onder water stond, waar- schünlijk Woensdag weer in orde Enige baanvakken weer bruikbaar Alle verkeer van het Zuiden naar het Noorden, dat van deze verbinding gebruik placht te ma ken, wordt voorlopig via Utrecht Den Bosch afgewikkeld. De Spoorwegen verwachten van daag het baanvak RotterdamDor drecht geheel hersteld te hebben en de half-uur-dienst op de lün DordrechtRotterdam. Den Haag, Haarlem. Amsterdam te hervatten. Het emplacement Lage Zwaluwe staat onder water. Ten Zuiden van Woensdrecht in de spoorlijn Ber gen op ZoomVlissingen is het spoor over twee kilometer wegge slagen. Het staat daar zelfs met eb onder water. Bij Rillana-Bath is het spoor over vier kilometer on der water. De internationale D-treinen, die normaal naar en van Hoek v. Hol- Gistermiddag omstreeks 15 00 u. is de dienst RotterdamGouda volgens de normale dienstregeling hervat in beide richtingen, zij het, dat wat langzamer wordt gereden. Het spoorwegverkeer Amsterdam Haarlem en AmsterdamZaan dam is gisteravond enige malen on geveer 1 uur stilgelegd om een groot aantal van het IJsselmeer af komstige botters door te laten, waartoe de Singelgrachtbrug nabij het Centraal Station te Amsterdam moest worden geopend. De botters waren onderweg naar de getroffen gebieden. stad werden, met achterlating van twee slachtoffers direct geëvacu eerd en naar de hogere nieuwe stad gebracht. Kranten komen er in Walcheren niet uit. Het papier van de „Provinciale Zeeuwsche Courant" is in Vlissin gen aan het water ten prooi ge vallen, maar vanavond kwam men toch weer met een kleine nood- editie op straat. By Rammekens is op dezelfde plaats waar in 1944 de bommen vielen, een gat van 75 meter in de dijk geslagen Veere stond onder water, twee mensen zijn daar verdronken. In Yerseke troffen wü ook een van de mensen die zojuist uit Schouwen en Duiveland zün over gebracht. Het is de 39-jarige Casthoek. die bij het gemaal woont, 67 km van Zierikzee. Om 5 uur 's nachts werd hü door zijn buurman gewekt. ..Binnen het uur stroomde het wa ter met geweld langs mijn huis". zo zeide hij- Dit werd ook veroor zaakt door het enorme gat, dat bij Burgsluis is geslagen en waarby tien mensen verdronken. Later vielen ook verder nog enige gaten in de dijk. „Ik ben toen naar de zolder gegaan", zo vertelde Cats- hoek, „maar ik zag aankomen, dat het mis zou gaan en ben naar het café aan de dijk gegaan, waar ik vannacht ben gebleven. Vanmorgen kwam er een scheepje uit Brui- nisse aan de dijk. en daar ben ik met nog een aantal andere opge stapt". „En uw vrouw?" vroegen we „Die zat Zaterdagnacht op Noordwelle, maar daar is het mis; ik hoop. dat ze nog op de duinen bij Renesse zit". Kruiningen is een der zwaarst getroffen plaatsen in Zeeland. Het dorpje staat blank en op het hoog ste punt, de markt, staat thans bij hoog tij een meter water. In de polder er omheen staat het water twee en een halve meter hoog. De rails van de spoorbaan steken er gens midden in het land recht de lucht in, een machteloze aanklacht tegen dit geweld. Tientallen slacht offers zün hier te betreuren. Alle In Brieüe en omgeving gevaar nog niet gew eken (Van een onzer verslaggevers) Generaal M. S. Eddy, de opperbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Duitsland, waarvan het hoofdkwar tier zich te Heidelberg bevindt, heeft vanochtend op het bureau van de M.A.A.G., te Den Haag, een uiteenzetting ge geven van de omvang van de hulp, welke Amerikaanse mili tairen sinds de laatste 24 uur in het rampgebied reeds geven. ,Wïj zullen", zo zei de generaal, „voor de ongeveer een mil- lioen Nederlanders, die in nood verkeren, zo veel en zo snel mogelijk al het mogelijke ter beschikking stellen". Er zijn thans drie aanvoerwegen van Amerikaans materieel geformeerd: één via de wegen van Duitsland naar Neder land, één via de Rijn, welke verzorgd wordt door de Ameri kaanse marine en één door de lucht door de U.S. Airforce. Reeds bevinden zich al in totaal 5000 Amerikanen in het nood-gebied, alwaar zij op volle toeren hulp verlenen. Het overgrote deel bevindt zich in de buurt van Breda, alwaar zij ingekwartierd zijn en ondergebracht in Nederlandse kazernes. De Amerikaanse onderdelen verzorgen zelf hun voeding enz. Hoofdkwartier te Den Haag Het hoofdkwartier voor het Ame rikaanse „reddingsleger" bevindt, zich in de Julia na-kazerne te Den Haag. Het personeel van de M.A. A.G. is de laatste 24 uur dag en nacht in touw geweest om de komst van de Amerikanen voor te bereiden. Reeds zün door „vlie gende spoorwegwagons" 309.000 zandzakken en 20.000 schoppen aangevoerd en ter beschikking van de Nederlandse autoriteiten ge steld. Twee compagnieën met am- phibievaartuigen. alsmede een deel van de aanvoerafdeling van het Amerikaanse hoofdkwartier in Duitsland zijn al aangekomen bij Den Bosch. Verder wordt een grote hoeveel heid aanvullingseenheden en aan vullend materiaal voor de Ameri kaanse troepen naar ons land ge dirigeerd... „De wielen rollen al", zo zei de generaal, „en zij zullen blijven rollen, zolang dat. nodig mocht zün om de toestand voor de zo zwaar getroffen Nederlanders te verlichten!" Maandagochtend zün de eerste Amerikaanse officieren op Schip hol aangekomen, alwaar zü direct contact met militaire en burger- lüke autoriteiten opnamen. Enige verkenningsvluchten werden ge maakt en daarna ging het bevel naar Duitsland: „In actie komen!" Te Valkenburg landde de 517de Airrescure Supply Unit, dit zün specialisten op het gebied van ver pakken en ravitailleren. Ook kun nen deze Amerikanen springen, als het moet. Deze eenheid is ingezet voor voedseldroppings. Een genie compagnie kwam bü Den Bosch en werd direct doorgezonden naar 't rampgebied: zü zullen helpen in West-Brabant en ook Zeeuws- Vlaanderen. Vanochtend kwam op Gilze Rü'en oen verbindingsafde ling aan, met zenders en telefoon installaties. Zuiveren van water Op het vliegveld Valkenburg ar riveerde vanochtend, uit Miinchen, een hoeveelheid van 17.500 Ame rikaanse ponden waterzuiverings- materiaal, waarbij 30.000 flessen en 50.000 tubes met poeder. Over de 100 parachutes zün hiervoor ge reed gemaakt. Reeds zyn twee S-16's, de zg. „flying box-cars" in actie en er komen er nog drie bü! Een helicopter van de U.S. Air force is in het noodgebied aan het opereren. Van U.S. Army komen er nog drie bü. VÜftien L-19's, dat zün lichte verkenningvliegtuigen van de Amerikaanse artillerie, zijn voort durend in actie boven de ergst ge troffen gebieden, om vast. te stel len waar het eerst geholpen moet worden! Aangevoerd werden be reids 250 lichte vlotten en 250 con tainers en deze zullen zo spoedig mogelijk gedropt worden. De Ame rikaanse Marine is over de Rün onderweg met 2 grote marine schepen, landingsvaartuigen, be stemd voor Zeeuws-Vlaanderen. Alle Amerikaanse RiJn-patrouille- boten worden in gereedheid ge houden. Deze boten zullen de be volking, waar nodig, evaeuëren. „Wü zullen zo lang als nodig is blüven, om de ramp te helpen ke ren", zo zei de generaal. „Neder land is wel heel erg getroffen en ik bid, dat het ergste gauw voorbü zal zün!" Voortdurend wordt de situatie door de Amerikanen bestu deerd. opdat de hulp zo efficiënt mogelijk kan zün. In de Juliana-kazerne verblijft thans brigadier-generaal Rawley Hendrikx, die de leiding zal heb ben over de Amerikaanse troepen in ons land. Medische preparaten en andere medicamenten worden in grote hoeveelheden in Duitsland gereed gehouden. „Voorlopig meen ik. heeft Nederland zelf de medi sche situatie in handen, doch wü staan klaar om bü te springen", aldus de generaal. Vol lof was de generaal over de Nederlandse bur- gerlüke en militaire autoriteiten, die de Amerikanen zo gauw een vrü volledig beeld van de ramp hadden gegeven en hadden opge somd wat direct nodig was. Mor gen gaat generaal Eddy, die zelf in een Dakota boven het rampge bied vloog, naar Heidelberg terug, om daar de regeling van de ver dere Amerikaanse hulpverlening ter hand te nemen. Men krijgt in Brielle een duide- lük beeld van de energie, waar mede het reddingswerk en de hulpverlening aan de door de watersnood getroffen gebieden wordt aangepakt. De stad is in een soort doorgangscentrum voor vluchtelingen en geredden her schapen. In twee grote school gebouwen worden de geëvacueer- den uit de overstroomde dorpen en boerderijen tijdelük onderge bracht. Ze worden daar gevoed en zo nodig van kleding voorzien. De meesten worden daarna zo snel mogelük verder gebracht naar de grote steden, waar voor hen huisvesting voor langere tüd wordt gevonden, of naar familie leden in andere plaatsen. Er is een noodhospitaal met 100 bed den ingericht, dat echter hoofd- zakelük voor licht gewonden en niet ernstige zieken is bestemd. De ernstige patiënten gaan on middellijk door naar de zieken huizen in de grote steden. Groot is de offervaardigheid en de bereidheid tot hulpverlening van de bevolking. Bergen kleding, schoeisel en voedsel worden inge zameld en men spant zich tot het uiterste in om althans de onmid dellijke nood te lenigen. DE OORZAAK VAN DE RAMP Het verloop van de storm Er worden te Brielle voorname- lük inwoners van het zo zwaar geteisterde vissersdorp Stellendam aangevoerd. Met marinevaartui gen worden deze mensen van de zolders van hun woningen ge haald. Het reddingswerk verloopt met grote moeilükheden. Zo schü- nen de zandplaten in de rivieren zich te hebben verplaatst, terwül verder de bakens in vele geval len zün weggeslagen. Een aantal der aan het reddingswerk deel nemende vletten is op deze platen gestrand en het heeft uren ge duurd, voordat de met geredden beladen vaartuigen weer vlot kwamen. Op de wegen in de polders van Voorne, Putten en Rozenburg heerste een grote bedrijvigheid. Men ziet talloze auto's, autobus sen, wagens van het Rode Kruis en andere voertuigen aan en af rijden. Studenten en scholieren zyn in groten getale opgekomen om de helpende hand te bieden. Overal ontmoet men groepen van deze jongelui. Zü helpen met het vullen van zandzakken en het versterken van de düken, want al is de storm gaan liggen, er dreigt nog steeds nieuw onheil. Op verschillende punten, o.m. bij Spükenisse, dreigen nieuwe door braken en daar wordt met man en macht aan de versterking van de düken gewerkt. Dag en nacht gaat het hulpverleningswerk door. Men lost elkaar af en steeds meer helpers stromen toe. Onprettige ervaring! Particulier veer werkte tegen Een Hagenaar, de heer J. H. M. B„ die gisteren met een wagen van een Haagse firma, op last van het Rode Kruis op weg was. met be stemming Zuid-Beü'erland. om daar aan de getroffen bevolking dekens, matrassen, lüfgoed en meubilair te brengen, deed op zün tocht een minder prettige ervaring op. Men kwam met de auto in de namiddag bü het veer van Hekelingen naar N leuw-Beijerland. een particulier veer. dat-het eigendom is van de heer K. Deze eiste betaling voor het overzetten van de wagen, het geen neerkwam op f 11. inclusief de begeleiders. Direct is bü aan komst melding hiervan gemaakt bü de burgemeester van Zuid- Beüerland. De vrijwilliger was hoogst verontwaardigd over het ontreden van de eigenaar van dit veer. Deze wilde nl. niet overzet ten. voor en aleer het bedrag be taald was. Geen export van aardappelen Maximum verkoopprijzen Ten einde de voorziening van het Nederlandse volk met aardappelen zo goed mogelijk te verzekeren, zün, in afwachting van een nader overzicht van de aardappelpositie, alle uitvoermachtigingen voor aard appelen ingetrokken. Het ministerie van Landbouw zal vandaag maximumprijzen af kondigen voor aardappelen. In de door de watersnood ge troffen gebieden zün veel klei- aardappelen verloren gegaan. Er is voorshands echter geen reden om aan te nemen, dat de beschikbare voorraden aardappelen niet toerei kend zullen zün, al zal gedeeltelük moeten worden overgeschakeld op zandaardappelen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6