Ontroerende uitingen van het bewogen Nederlandse hart Het enige adres! SIMONS" Eerste evacué's in Den Haag opgenomen HAAGSCHE COURANT Dinsdag 3 Februari OVER WEST-BRABANT GING HET WATER ALS EEN ZWEEPSLAG /Advertentie, Lichtpunt temidden van onzegbaar leed (Van een onzer verslaggevers) Uit het Westbrabantee ramp-gebiedHet ingewikkelde raderwerk, dat zorgt voor een goede functionnering van ons nationaal maat schappelijk leven schijnt in deze dagen niet meer met die regelmaat te draaien, als wij in normale omstandigheden gewend zijn. Hoe kan het ook anders, nu het Nederlandse hart olocdt en aller gedachten uitgaan naar hen die in de geteisterde gebieden van ons land hij hon derden de dood hebben gevonden en aan de duizenden, die in de bit terste nood verkeren? I)e ramp welke de Lage Landen heeft geteis terd, heeft het werk van alle dag enigermate opzij gedrongen en man nen en vrouwen, gedreven als zij zijn door oprecht en innig medeleven, zijn van hun posten weggetrokken. En die gang van die duizenden en nog eens duizenden naar de door de watersnood getrof fen streken, is het enige lichtpunt in deze wel zeer droeve dagen. Ons volk aangetreden Wij, die beroepshalve de zwaar getroffen streken in de achter ons liggende dagen hebben door kruist, zijn geroerd door de werkelijk na tionale eensgezindheid, welke wü overal, waar wij zijn geweest, heb ben aanschouwd. In al zijn gele dingen is ons volk aangetreden, staat in de voorste linies van het onmetelijke waterfront, dicht de gaten in de dijken voor zover zulks mogelijk is en helpt dikwijls met gevaar voor eigen leven, waar ge holpen kan worden Verdwenen zijn al die dingen, welke ons helaas zo dikwijls scheiden. Gans ons volk heeft zich in deze dagen wel van zijn beste zijde laten zien. Wie het verkeer op de wegen, welke van en naar de nood-gebie- den voeren, ziet, ervaart dat het bedrijfsleven praktisch al zijn be schikbaar rollend materiaal en personeel ter leniging van de nood ter beschikking heeft gesteld, maar ook de particulieren zijn en masse gekomen, hetzij om de evacué's uit de bedreigde streken weg te voe ren, hetzij om aan de waterkerin gen te werken. En de lange colon nes militaire vrachtwagens, welke over de wegen rijden, volgepropt met soldaten, bewijzen hoe groot ook van deze kant de hulp is. Van de chauffeurs op de bussen en de militaire wagens zijn er ve len, die sinds de vroege ochtend van Zondag jl. geen rust meer hebben gehad, maar zij willen van geen op houden weten: sigaretten en warme koffie zorgen ervoor, dat zij lichamelijk en ook geestelijk hun onontbeerlijke taak kunnen blijven vervullen. Bijna bovenmenselijke prestaties De matrozen, die de zware bo ten van de vrachtauto's moeten sjouwen, waarmede de mensen van de daken van hun huizen worden gehaald, leveren presta ties welke schier aan het bo venmenselijke grenzen. Dan is er nog het ongenoemde leger van hen, die op andere wijze in de rampgebieden hun krachten ge ven om enigermate het leed te verzachten. Het werk van al diegenen, klinkt als een lied, dat tot grondtoon heeft: de opoffe ring van elke Nederlander, die bewogen door smart niet meer in staat is zijn werk van alle dag te doen. maar zich in dienst heeft gesteld van de naaste. Veel belangstelling voor Regerings- rklaring ve Voor de Regeringsverklaring be stond zeer grote belangstelling op de publieke tribune en in de lo ges. Wij zagen daar o.m. mej, dr Teilegen, als vertegenwoordigster van H.M. de Koningin, en de Staatsraden Van Schaik, Deckers en Joekes. Zeventien ministers zaten aan de regeringstafel. Volgens onze tel ling waren 87 leden -'.er Kamer aanwezig. Filmoperateur hadden apparaten in de zaal opgesteld. Achter de regeringstafel stond een grote kaart opgesteld van de nood- gebieden, waarvoor zich de Kamer leden verdrongen. Op eenvoudige, sol :re wijze las dr Drees de ver klaring voor. Nadat de vergadering enige tijd was geschorst, stelde de voorzitter voor niet over de Regeringsverkla ring te beraadslagen, aangezien de regering nog geen volledig over zicht van de ramp en de maatre gelen kan geven. De Communis ten waren hier tegen en bij monde van de heer Gortzak vroegen zij om oofdel'.':e stemming. Het re sultaat was, dat 80 leden voor het voorstel van de voorzitte: stemden en 6 tegen <de Communisten). De voorzitter deed daarna mede deling van zijn voornemen deze week niet meer te vergaderen, daar de regering zich volledig op ce bestrijding van de gevolgen van de ramp dient te concentreren. De Kamer komt 10 Februari a.s. weer bijeen. Het ligt in de bedoe ling de Kamerleden in kleine groe pen in de gelegenheid te stellen de getroffen gebieden te bezoeken. In de Eerste Kamer heeft minis ter Beel de Regeringsverklaring voorgelezen. De voorzitter der Kamer, mr. Jonkman, heeft in een gevoelvolle rede, de slachtoffers van de ramp herdacht en zich aangesloten b'y de gisteravond door dr. Drees uitge sproken radiorede. Sloepen zoeken naar 1500 wachtenden Naar wij vernemen zijn motor sloepen thans aan het zoeken naar ongeveer 1500 mensen, die in de buurt van de Flaurerspolder ten Noordwesten van Zierikzee op hulp wachten. Van een der marinesche pen is het verzoek uitgegaan, dat rondcirkelende vliegtuigen contact met deze bodem opnemen, opdat de zoekende manschappen de weg gewezen kan worden naar de plaat sen. waar de mensen zich ophouden LAATSTE BERICHTEN Koninklijk medeleven Vanochtend is hier in West-Bra bant. waarover het water als een striemende geeselslag is gekomen onze Vorstin op bezoek geweest. Geen standaard waaide er van de auto. en er was geen uitgebreid gevolg. Het is haar wens. zo onop vallend mogelijk haar bezoek te brengen. Het gure weer trotserend liep de Koningin over de smalle dijken, gekleed in een donkerbrui ne bontmantel. Ze wilde niet. dat door haar komst het werk aan de dijken werd onderbroken! Op ge moedelijke wijze onderhield de Vor stin zich met enkelen, die dikwijls zo verbouwereerd waren, door de ongedwongen sfeer, waarin het ge sprek plaats vond. dat men naar zijn woorden moest zoeken. Het was voor onze Landsvrou we een moeilijke tocht: steeds weer liet zü de auto stoppen, stapte uit om persoonlijk de situatie ter plaatse in ogen schouw te kunnen nemen. Soms werd er door de mensen ge juicht. maar de stemmen klon ken schor door de ontroering, die iedereen overviel, nu hij zijn Koningin zo dicht bij zich wist. Het leven lijkt geweken Als wij dit schrijven, hebben wü een tocht van enkele uren door de West-Brabantse overstromingsge bieden achter de rug. Tal van plaatsjes en dorpen zijn geëvacu eerd. Het gehel doet aan als een streek waaruit het leven geweken schünt te zijn. Fijn*art is zulk een stadje, alleen de militairen op de centrale punten brengen nog enig verkeer, maar het zijn doodver moeide jongens, die zich slechts even de tüd gunnen om de inwen dige mens te versterken. Hun ver halen over het leed. dat hier in wijde omtrek over de bewoners is gekomen, zijn van een schrünend karakter. Met moeite slechts wa ren de mensen, gehecht als zü zy'n, aan hun huis en grond, te bewegen om weg te trekken. Door en door versteend van de koud waren er onder, die hun ledematen nauwe lijks meer konden bewegen. Zij zaten op de daken, in tele foonpalen en in de kruinen van bomen! Ook konden sommigen geen woord meer over de lippen brengen. De doorgestane ellende van enkele etmalen had hen zelfs angstig gemaakt voor hun redders En deze volkomen apathie der zo zwaar getroffenen is er veelal oor zaak van, dat men moeilijk een juist beeld kan krijgen van het getal der omgekomenen in de ge troffen gebieden. Wij hebben de mensen gezien, die uit de zwaar getroffen eilanden Schouwen en Duiveland en Over- flaklcee zijn gehaald. De moed heeft ons ontbroken om hun naar hun belevenissen te vragen. By zoveel ellende past het ook de journalist om er het zwijgen toe te doen. Trouwens wat deze mensen hebben moeten doorleven laat zich niet beschrijven. Wij denken aan de ongelukkigen die in Tholen en Zierikzee 3 bange nachten hebben moeten doorbrengen in de open lucht. Schamel geldeed zijn zij in deze plaatsen naar de hoogst ge legen punten gevlucht. Toen er geen tranen meer waren om te huilen, groepten zij bijeen, vouw den de handen en baden hardop om uitkomst uit deze verschrik king. Op een plaatsje op Overflakkee, waar het water steeds hoger kwam, stonden ongeveer 50 men sen bijeen, op een pnnt van de dijk. De dood grijnsde hen toe. Toen was er een man. die begon te zingen, een Psalm waadn ge tuigd werd van een onwankelbaar geloof en de anderen vielen die ene man bij. Schor heeft dat lied boven storm en watergeweld uit geklonken, totdat bet water kwam en enkele zich niet meer staande konden houden en wegzonken in het donkergrauwe water. Van die groep van 50 zijn er slechts, naar men heeft kunnen nagaan, elf gered kunnen worden! Oosterland en Bruinisse critiek De burgemeesters van Ooster land en Bruinisse vrezen, dat als er niet direct hulp komt, het aan tal slachtoffers zeer groot zal zijn, zo hebben zij medegedeeld. Alleen met helicopters en amphibievlieg- tuigen kan hier hulp worden ver leend, zo voegden zij aan hun mededeling toe. Onmiddellijk, nadat men heden middag 3 uur op het vliegveld Woensdreoht de noodkreet van de burgemeesters van Bruinisse en Oosterinnd had vernomen, stegen helicopters, geladen met medica menten. op om zich naar de be dreigde plaatsen te begeven. Geredde personen zullen met de toestellen worden overgebracht naar de markt van Zierikzee. Luchtbrug met het nood gebied Sinds vanmorgen vroeg vliegen ontelbare toestellen van de Ma- rineluchtvaartdienst. de Lucht strijdkrachten en de K.L.M. zon der onderbreking af en aan tus sen Valkenburg. Schiphol en de geteisterde gebieden. Met soms slechts enkele minuten tussenpoos achter elkaar snellen de machines op de heenweg met wind in de rug over de scheiding tussen zee en land naar het Zuiden. Terug kerende vliegtuigen nemen hun route een paar honderd meter landinwaarts STADSNIEUWS P.T.T.-ers op arbeids overeenkomst Ons Belang, een vakorganisatie /oor P.T.T.-personeel welke ver eniging nog met zo heel lang be staat, belegde Zaterdag een lande lijke conferentie van PT.T.-perso- neel op arbeidsovereenkomst. Te voren hield het bestuur een pers conferentie, waar de heren J. Slag ter en G. J. Out uiteenzetten, waarom Ons Belang is opgericht naast de Uniebonden en wat het streven is Zij meent een taak te vervullen te hebben, daar ca de voor de verkoop van Uw goud, zilver, platina, diamant, brillant en oude SIEIMDEK Juweliersbedrijf helft van het P.T.T.-personeel on georganiseerd is en acht het ogen blik gekomen deze ca 25.000 on georganiseerden bij elkaar te bren gen en mede daardoor bü het ge organiseerd overleg betrokken te kunnen worden. Volgens Ons Belang wordt er te veel bezuinigd en heeft een te grote rationalisatie plaats, welke ten koste van het personeel geschiedt. In hoofdzaak richt zich de actie tegen de invoering van de rang ..geoefend werkman". Het hulppersoneel bestellers op arbeidscontract kan na twee jaar in vaste dienst komen, echter als geoefend werkman. Voor de be trokkenen betekent zulks een be langrijke achteruitgang in loon al krügen enkelen een „gratificatie" of „toeslag" om het verschil enigs zins te compenseren. Deze ..ge oefende vakmannen" doen evenwel het normale werk van de bestel lers Deze op hun beurt verrichten de taak van oesteller A en zo doen ook in de hogere rangen lager geplaatsten dienst in een hogere rang. Er zou een overcompleet aan be- stelpersonèel zijn, doch Ons Belang verklaart dn tot schone theorie; de grauwe practük is, dat er een schromelijk tekort is. Nochtans wordt de afdelingsbezetting inge krompen en de dienst verzwaard. Ons Belang nu wenst inkrimping van de categorie geoefend werk man, of nog liever zelfs gehele opheffing. Op grote schaal blijft de P.T.T. o.a. via de arbeidsbeurs „geoefende vakmannen" aannemen. De sprekers wezen voorts op de slechte salariëring. Steeds grotere armoede gaat onder het P.T.T.- personeel heersen. Ten slotte menen de Ons Be- langers, dat de Uniebonden veel te veel mee gaan met de door P.T.T. gevolgde bedrüfspolitiek. BATEN VAN FEESTAVOND VOOR RAMPENFONDS Zaterdag 7 Februari wordt in de Dierentuin een feestavond ge houden door de Residentie Politie Toneelvereniging D.I.N.D.U.A. De baten van deze avond zün bestemd voor het Nationaal Rampenfonds. Zeer kritieke toestand op Goeree en Overflakkee Zeer veel slachtoffers De toestand op Goeree is zeer kritiek. In Oude Tonge zouden vele slachtoffers zijn geborgen. Honder den inwoners van deze plaats zou den opeengepakt zitten op een stuk dijk van ongeveer 300 meter, ver stoken van voedsel en drinkwater. Even kritiek, zo niet erger moet de situatie zijn in Den Bommel en Ooltgensplaat. De toestand is door het grote gebrek aan communicatiemiddelen nog zeer onoverzichtelijk. De geëvacueerden van Ooltgens- plaats zijn in Dinteloord (N.B.) on dergebracht. Schepen met voedsel, schoeisel en medicamenten zün naar Ooltgensplaat onderweg. De bevolking van Den Bommel evacueert vermoedelijk naar Rot terdam. Het meest critiek schijnt de situatie in Oude en Nieuwe Tonge te zün. Daar moeten veel slachtoffers te betreuren zijn en het gerucht gaat. dat ook de burgemeester van Nieuwe Tonge verdronken is. Men heeft tot nu toe geen enkel contact met andere gemeen ten op het eiland kunnen krij gen. Twee boten varen in de richting van Oude en Nieuwe Tonge. In Stad aan 't Haringvliet heeft de bevolking besloten te blijven, met. uitzondeling van een 150-tal, dat er vrijwillig de voorkeur aan gaf te evacueren. In Middelharnis en Sommelsdijk zijn duizend burgers vrijwillig vertrokken. 6000 Anderen wachten nog op vervoer, Tot nu toe is de evacuatie er geschied per boot naar Hellevoetsluis en van daar per auto naar Rotterdam. Door het gebrek aan communica tiemiddelen weet men niet, hoe de toestand in Melissant en Goederede is. In Ouddorp schijnen geen slacht offers te zijn gevallen. De bevol king was op de hoogste punten van de duinen geklommen en zit nog hier en daar op de daken. Het kustvaartuig „Crescendo" is met ruim 450 mensen aan boord uit Bruinisse naar Rotterdam vertrok ken. De kapitein heeft geseind dat de toestand in Stavenisse ver- schrikkelük is. Hij noemde een ge tal van vermisten van meer dan tweehonderd. De toestand op Voorne en Put ten is enigszins stabiel geworden Het water stijgt niet meer en hier en daar is zelfs val te bespeuren. Bij Zuidland kwamen vannacht zes mensen om het leven, toen een rubberboot in het prikkeldraad ge raakte. Ongeveer tienduizend per sonen van Voorne en Putten zün geëvacueerd. Op Schouwen-Duiveland zijn bij Brouwershaven drie lijken gebor gen. Enkele personen worden daar nog vermist. In de buurt van Ka- pelle zijn eveneens drie personen verdronken. Er is thans een grote reddingsactie gaande om de men sen. die nog tussen Gr. Burch en Brouwershaven zitten, op te halen Men schat dat er nog 1500 mensen in huizen en schuren zitten. In West Zeeuws-Vlaanderen is men in het algemeen de toestand meester. Het stadje Terneuzen is geheel droog. In de omliggende ge meenten Hoek en Zaanslag zijn twee kinderen omgekomen. Uit alle delen van Nederland zijn schepen onderweg om hulp te verlenen in de getroffen gebieden. Zo ook het hospitaal-kerkschip „De Hoop" dat op weg is naar Züpe op Schouwen-Duiveland. De eerste geëvacueerden uit 's-Gravendeel zijn in Delft aange komen. In totaal zullen hier 2500 vluchtelingen worden onderge bracht. Veel vee verdronken De evacuatie van het vee uit de getroffen gebieden in Zuid-Holland is zo goed als voltooid. Volgens voorlopige ramingen is van het vee op Goeree-Overflakkee 90 pet. verdronken. Dit betekent ongeveer 9000 stuks vee. In het overige ge deelte van Zuid-Holland zün naar schatting 1000 dieren verdronken. De verliezen van de veestapel in N. W. Brabant worden geraamd op 5000 stuks. De evacuatie van de veestapel in dit gebied is nog aan de gang. In Drimmelen hebben honderden koeien en paarden de overstromingen overleefd. Zü zü" echter onbereikbaar en konden tot nu toe niet in veiligheid worden gebracht. Aangenomen moet worden dat al het vee op Schouwen en Duive land is omgekomen. Er zün nog geen berichten over de veestapel op Tholen. maar ook hier worden grote verliezen gevreesd. Hoev/el op vele plaatsen veevoer is gebruikt om te trachten gaten in düken te dichten, zün er over het algemeen nog voldoende voor raden beschikbaar. Uit alle delen van het land worden voorraden veevoeder aangeboden. 1953 Pagina 8 Houtrusthallen een enorm warenhuis De Houtrusthallen vertoonden vanmiddag grote overeenkomst met een enorm kledingmagazijn. Tientallen vrijwilligers zwoegden hard om de torenhoge stapels, die gisteravond per vrachtauto zijn aangevoerd te sorteren. Vlak voor de uitgang lagen stapels gesor teerde goederen, voorzien van kaartjes met aanduidingen van de kledingsoorten. Vrachtauto's reden in lange rijen uit naar de Scheveningse haven, waar het goed in loggers werd ge laden. Vanavond zullen deze schepen naar Zeeland vertrekken. Hoewel in het begin de toestand onoverzichtelijk was is men er in geslaagd in enkele uren een soepel lopende organisatie uit de grond te stampen. Het ligt in de bedoeling, dat de Houtrusthallen het centrale punt worden van waaruitalleverzamelde kleding naar elders wordt getrans porteerd. Ook in de arbeidsverde ling is nu enige lijn gekomen. Men werkt in een ploegenstelsel en elke ploeg werkt acht uur. Het inladen in de schepen te Scheveningen In de tweede Scheveningse bin nen haven rijden Rode Kruis-auto's met levensmiddelen, bedden, de kens en kleding af en aan ten ein de de drie loggers en vier schok kers. die vandaag nog naar de Zeeuwse eilanden zullen worden gedirigeerd.«te kunnen inladen. De loggers SCH 79 („Wassenaar") van de rederij Unie. SCH 57 („Con cordia") van S. Taal. SCH 32 („Sa- turnus") van M. den Duik Gzn. en de kotters SCH 62 eig. J. Pronk, SCH 38 eig. M. Pronk. SCH 10 eig. L Klein en de SCH 12 („Koningin Wilhelmina") eig. Simon den Heyer, worden voor vertrek gereed gemaakt. Enkele schepen hebben ook drinkwater aan boord genomen. Het is op het ogenblik nog niet ge heel zeker of de SCH 132 uit zal varen. Aan de Laakhaven Lichters met kledingstukken voor de noodgebieden Chauffeurs twee dagen niet uil de hleren Langs de kaden van de Laakha ven liggen zeven lichters om kle dingstukken en beddegoed naar de noodgebieden. hoofdzakelijk Mid delburg en omgeving, te vervoeren. Deze goederen zijn afkomstig uit het hele land. Chauffeurs uit alle windstreken van Nederland hebben deze in de afgelopen dagen met hun wagens naar Den Haag ge- bacht. De mannen zün twee dagen onafgebroken in touw. Toen wij arriveerden stond er een colonne wagens op het punt van vertrek. Het waren vijftien tien-tonners die zojuist 500 bedden en het bijbeho rende beddegoed uit de Limburgse mijnstreek gelost hadden. De chauffeurs zagen er zeer ver moeid uit. Geen van hen had in de afgelopen nachten geslapen. 48 Uur waren ze langs de weg geweest. Verder zagen wij een vrachtwagen met aanhangwagen uit Amsterdam. Steeds had de bestuurder in Wes telijk Nederland heen en weer ge reden. Ook hij had sinds Zondag morgen geen bed gezien. Op onze vraag of hij zijn werk nog kon volhouden. antwoordde hij: er is geen sprake van kun nen. het moet. En daar was de kous mee af. Er wordt in een hoog tempo geladen onder supervisie van stu wadoors uit Rotterdam. De sa menwerking tussen de militairen en de padvinders en andere vrij willigers is uitstekend Er zijn al twee lichters vertrokken en an dere met de Roode Kruisvlag in top zullen spoedig volgen. Hulp van ambtenaren Gemeentesecretarie De ambtenaren van de afdeling Financien der Gemeentesecretarie hebben vandaag 350 bijeenge bracht voor het Rampenfonds. STAFKWARTIER VETERANEN-LEGIOEN Medegedeeld wordt, dat het Staf kwartier van het Veteranenlegioen Nederland, afd. Den Haag. geves tigd is in het flatgebouw Anna Paulownastraat, tegenover Vredespaleis, tel. 180598. het De Gemeente ls in de gelegen heid, aan te kopen het perceel Bezuidenhoutseweg 145Helena- straat 2/2a/2b, vallend in een overeenkomstig het Wederopbouw- plan Bezuidenhout B daar ter plaatse geprojecteerde weg. B. en W. stellen de Raad voor, hiervoor een bedrag van 35.300.beschik baar te stellen. (Van een onzer verslaggevers) Alles was vanochtend in de Die rentuin in gereedheid gebracht om een 2000-tal evacué's uit Strüen en omgeving te kunnen opvangen en door te zenden nasr de evacuatie- adressen. In de rotonde had een 50-tal ambtenaren van het Centrale Bevolkingsregister achter tafels plaats genomen om de binnenko menden in 3-voud te registreren. Ambtenaren van de Dienst voor Sociale Belangen bevinden zich in een aangrenzende zaal. Zij hebben de beschikking over lange lijsten van adressen, voorzien van code aanduidingen, zodat de evacué's zo snel mogelijk kunnen worden doorgezonden naar de voor hen het meest geschikte adressen. Het vervoer van de Dierentuin naar het tijdelijk woonoord in Den Haag geschiedt met auto's daartoe in ruime mate vrijwillig ter beschik king gesteld. Door de goede zorgen van de Schoolkinderzorg waren er reeds 's ochtend grote bussen met bonen soep klaar gemaakt om de getrof fenen, die uit Rotterdam waar- schü'nlük zowel over land als over zee naar hier zullen worden ge bracht, een passend welkom te be reiden. Vele padvinders zün ter be schikking om alle gewenste dien sten te verlenen en alles zo vlot mo- fel'ük te doen verlopen. Omstreeks uur was pas een 20-tal gezinnen uit Stellendam, Moerkeike en 's-Gravendeel in de Residentie ge arriveerd. Zij waren op eigen ge legenheid gekomen en beschikten over eigen adressen in Den Haag. zodat de verwerking van deze fa milies weinig moeilükheden ople verde. De grote stroom evacué's uit Strüen en omgeving wordt evenwel reeds om een uur of 3 in de middag verwacht. Hedenochtend heeft de gemeente van het Rode Kruis 3000 dekens en 1000 matrassen ontvangen, die thans zün opgeslagen in de Korte Lombardstraat. Deze goederen zullen o.a. ter beschikking worden gesteld van die evacuatie-adressen, waar men wel over ruimte, maar niet over voldoende dekking de be schikking heeft. ELFDE INTERNATIONALE CONGRES VAN GEMEENTEN Van 15 lot 20 luni te Wenen Naar wij vernemen^ wordt het elfde Internationale Congres van Gemeenten, georganiseerd door de Union Internationale des Villes et Pouvoirs Locaux, dit jaar van 15 tot 20 Juni te Wenen gehouden. Het hoofdonderwerp, dat tüdens dit congres dat plaats zal vinden gedurende de beroemde „Wiener Festwochen" behandeld zal wor den is: „De grote stad en de kleine gemeente, haar kracht en haar zwakte". Algemene rapporteurs zullen zün de heer K. Honay, vice-burgemees- ter van Wenen, voor „De grote stad" en de heer E. Depreux. bur gemeester van Sceaux en oud-mi- nister van Binnenlandse Zaken van Frankrijk, voor „De kleine gemeen te". Andere onderwerpen, welke aan de orde zullen komen, zyn: „Het belang voor de gemeentelyke autonomie van een eigen gemeen telijk belastinggebied naast en bo ven de uitkeringen van hogere pu bliekrechtelijke lichamen", rappor teur dr Roy v. Peel. Director of the Census, te Washington; „De werkzaamheden van de nationale organisaties van gemeenten"; rap porteur Kjell T. Evers, directeur van de twee nationale organisaties van gemeenten in Noorwegen. Gedurende en na het congres zal een aantal excursies worden geor ganiseerd in de stad Wenen zowel als door geheel Oostenryk. Het Gemeentebestuur van Den Haag zal op dit congres in elk ge val vertegenwoordigd zijn. Welke wethouder zich naar Wenen zal be geven. staat op het ogenblik ech ter nog niet vast. Twee jaar gele den werd het congres te Brighton bijgewoond door de wethouder van Economische Zaken, de heer mr J. van Aartsen. MONUMENTENZORG BOUWBEDRIJF EN De directeur van de Rüksdienst voor de Monumentenzorg, de heer jhr. dr. E. van Nispen tot Seve- naer, houdt a.s. Woensdagavond voor de afd. Den Haag van de Ned. Bond van Burger- en Bouwvak patroons ln het gebouw van het Internationaal Busstation aan de Turfmarkt een lezing over het on derwerp: „Monumentenzorg en bouwbedrijf". De lezing wordt toe gelicht met lantaarnplaatjes. AANKOOP PERCELEN VAN RAVESTEINSTRAAT Door B. en W. wordt aan de Raad voorgesteld, ten behoeve van de Gemeente, in het belang van de volkshuisvesting, aan te kopen de percelen Van Rave- steinstraat 368-370 en 372-374, met naastgelegen open grond en daarvoor, met inbegrip van de kosten van herstel en verbete ring, 25.250.beschikbaar te stellen. Advertentie) EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende n" ""dtrsrèuTj 1^1 IL Luchtvaartconferentie in Sclieveniagen De jaarlükse vergadering van aangeslotenen bij de Fédération zal dit jaar van 14 tot 22 Mei in het Kurhauscomplex te Scheve ningen plaats vinden. Voor deze conferentie, die sinds haar instel ling thans voor de derde maal in ons land wordt gehouden, zullen circa 150 vertegenwoordigers van luchtvaartverenigingen over de ge hele wereld in Scheveningen bij een zün. waar de Koninklyke Ne derlandse Vereniging voor Lucht vaart als organisatrice en gast vrouw optreedt. Zilveren jubileum Joh. M. Tigchelaar Onder zeer grote belangstelling uit brede kring mocht de heer Joh. M. Tigchelaar. hoofd van de Chr. Muloschool in de Doornstraat te Scheveningen Zaterdag de dag her denken waarop hij voor 25 jaar deze functie aanvaardde. Aange zien de jubilaris zich op onderwüs- gebied op verschillende terreinen beweegt ontving hü ook van buiten onze stad tal van bewtjzen van me deleven. Er waren meer dan twintig telegrafische en een groot aantal schriftelüke gelukwensen. Het eer ste telegram was de jubilaris onge- twüfeld niet het minst aangename, want het meldde hem dat te Alk maar een kleindochter geboren was! Zowel Zaterdagmiddag als -avond hebben de heer en mevr. Tigche laar in de school aan de Doorn straat een drukbezochte receptie gehouden waar meer dan 300 per sonen hun opwachting kwamen maken. stukken prükte in de receptiezaal. Zaterdagavond kwamen de oud leerlingen in groten getale hun op wachting maken. Van sommige leerjaren kwam zelfs de complete klas zoals die van het jaar 1934. De heer D. v. d. Stare maakte zich de tolk van deze groep en bood met een hartelijke toespraak een perzisch kleed aan. Daarnaast wer den de jubilaris nog tal van andere geschenken aangeboden. De avond werd mede gevuld door enkele leeraren, die aan hun oud-leerlin gen, nu zü in zo groten getale op gekomen waren, een proefles ga ven. De heer Tigchelaar mag op een uitnemend geslaagde gedenkdag terugzien. Velen complimenteerden ir. B. B. C. Felix Zilveren jubileum directeur H.T.M. Was het Zaterdag jl. de dag waarop het personeel van de H.T.M. zün jubilerende directeur kon gelukwensen, gistermiddag kwamen vele relaties uit het be- drüfsleven van ir. B. B. C. Felix in het hoofdkantoor de felicitatie- registers tekenen, Namens het Ne derlands Verkeersinstituut kwam de voorzitter, ir. P. Damme, oud directeur-generaal der P.T.T., ter receptie. Verder zagen wü de heer L. Neher, directeur-generaal P.T.T.. enige oud-burgemeesters van Den Haag, zoals de heren mr. J. A. N. Palijn en mr. S. J. R. de Monchy, de heer L. v. d. Heem, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Den Haag en Omstreken, vergezeld van zijn naaste medewerkers: ook het vol tallige College van B. en W., met aan het hoofd burgemeester Schokking en de gemeente-secreta ris, gaf van zijn belangstelling voor dit jubileum blük, alsmede enige raadsleden. O.m. zagen wü ook de loco-burgemeester van Rijsw\ik, wethouder Stempels, ver tegenwoordigers van de gemeen tebesturen van Voorburg, Delft en Leiden, tal van bestuursleden van Benoeming Regenten en Regentessen Regenten van het Burgerwees huis voor Ned. Herv. te dezer stede hebben de Gemeenteraad de vol gende voordracht aangeboden in zake de benoeming van Regenten en Regenessen van genoemde Stich ting voor het jaar 1953. Tot Regenten: de dienende Re genten, de heren ir. J. A. Royer, jhr. mr. J. H. de Brauw en mr. C. A. baron Bentinck. Als tweeden op de voordracht de heren: jhr. mr. dr. Th. W. C. Calkoen, J. H. Schul- ler tot Peursum en mr. N. van Has selt. Tot Regentessen: de dienende Regentessen: de dames mevr. M. W. J. SickingheBeelaerts van Blok land, mevr. SixTaets van Ame- rongen en mevr. J. E, Quarles van UffórdZubli. Als tweeden op de voordracht: mevr A. P. Scholten De Hoop Seheffer, baronesse G. H M. van HeerdtVan Harden- broek en mevr. W. J. M. E. Sickin gheRadermacher Schorer. PARKEERTERREIN AAN HET WASSENAARSE SLAG Op verzoek van de gemeente Wassenaar heeft de Toeristenbond A.N.W.B. advies uitgebracht over het plan tot aanleg van een par keerterrein aan het Wassenaarse Slag. De A.N.W.B. heeft in zün advies voorkeur gegeven aan het ontwerp, waarb'ü het parkeerter rein wordt aangelegd in een duin dal achter de zeereep. Dit parkeer terrein kan nl. worden aangelegd met een rüweg aan de buitenzüde van het terrein, terwül auto's vis- graatsgewüze worden geparkeerd in opstelvakken binnen de ringweg. JUBILEUM BIJ STANDARD ELECTRIC Mi.'. L. W. Spreij. directie-secre taresse ij de Nederlandsche Stan dard Electric My. N.V., alhier, vierde Zaterdag haar 25-jarig dienstjubileum bü genoemde My. De jubilaresse werd 's morgens door de directie ten kantore van de Vennootschap ontvangen en in de kring van een groot aantal me dewerkers gehuldigd. Vervoersorganisaties, van de Haag se Kring van Werkgevers, van de Horecaf, van vele Trammaat- schappüen en zusterbedrüven, zo als de R.E.T., de N.Z.H.V.M., de W.S.M., van het Ryks Verkeers instituut, de N.V.T.O., St. Raphael, van de Raad van Beheer van de H.T.M., de Maatschappü voor Nüverheid en Handel, de Citosa en tal van anderen. Er werden vele bloemstukken en gelukstelegram men bezorgd. SPORT Volleybal-resultaten Dames: le kL: KLMBlokkeer O—3. SOA—OVC 0—3: 2e kl.VGZ— Forcial 0—3: 3e kl.: Sparta—Tonegido 31: 4e kl AmicoTurnlust, MvM SLN 3—1. MvO—Judy 3—08: 4e kl. A: Graaf Willem II I—DKVC 1 3—0. Red Stars 1—Forcial 2 0—3, Hios 1—Zuid- wijck 1 0—3. Excelsior I—Zuidwijck 1 22. Contact IZeemeeuwen X 31. DKVC 1—Graaf Willem II 1 0-3. Wings 2—Forcial 2 03. Res. 3e kl.: MvO 2—Sparta 2 0—3: res. 4e kl.: Graaf Willem n 3—DKVC 2 3—1, Red Stars 3Forcial 3 03, Red Stars 2—Contact 3 2—2 Graaf Willem II 3Indiana 2 31, DKVC 2Excel sior 2 1—3. Contact 2—Indiana 2 03. Wings 3—Graaf Willem II 2 0—32 Heren: le kl.: LUW—OVC 1—3 VPSV—Blokkeer 2—2. Prof.wijk—Ce lebes 2—2; 2e kl.: Olympia—RAS 0; 3e kl.: SpartaPinguins 31. JOV—VVB 0—3; 4e kl. A: Ford—SMS 22. PVSBTurnlust 3—0, 't Spinne wiel—VGZ 3—1; 4e kl. B: MvM—SLN 30. SVKMHExcelsior 03. MvO RLS 1—3. Res. le kl.: OVC 2—Blok keer 2 3—0. Celebes 2—OVC 3 1—3. KLM 2—HPSV 2 2—2, Punch 3—RVC 2 03: res. 2e kl.: Olympia 2—Punch 3 0—3. OVC 4—Red Stars 2 3—0: res. 3e kl VVB 2—SOS 2 2—0. Wings 2 Pinguïns 2 3—1: res. 4e kl. A: MvM 2 —VGZ 2 2—2, Amico 1—Ford 2 2—2. Sparta 3—KLM 3 0—3; res. 4e kl. B: Excelsior 2Tonegido 3 13. RLS 2 —Amico 2 0—3. Pams 3—HKV 3 3—1: res. 4e kl. C: Tonegido 4MvO 2 3-0, Tonegido 5CJMV 2 2—2. Marktberichten WESTERLEE 2 Febr. 710—950, kroten I 140, II 2226, boerenkool 131. rode kool 160. waspeen 390, alles per kist; prei I 32—37, II 22—26. witlof 42. spinazie 63, alles per kg; knolsel- derü I 25, n 17, beide per stuk. POELDIJK (Bloemen) Febr. Am. Anjers: Will. Sim 12, Witte B. Lou 11, Rose B. Lou 11, P. Fisher 10, B. Farr 9; Chry santen: Louis Germ 89, per stuk; tros-Chrysanten: Long Island 34, Louis Germ 38. Gele Germ 30, Schlager 3349; Tulpen: Krelage 43, La Reine 24; Freesia: Refracta 2135, Buttercup 2860, Grote Witte 4576. Caro Carlee 45, Ge kleurd 43. Snow Queen 110, p. bos. POELDIJK (Groenten) 2 Febr. Selderij 712. peter selie 15, per bos; sla C afw. 6 per stuk; andijvie 83102, prei A 33 37. A II 26—31. B H 17—26. boeren kool 2434, spruiten 3337. stoof- sla 47. per kg. 'S-GRAVENZANDE 2 Februari Export-spruiten, gewone 4655, id. grote 1927, id. binnenland gewone 3040, id. grote 1520, export-prei I 2442, id. H 21—29, id. binnenland I 15— 25, id. II 1017, export-waspeen 15%, Andijvie binnenland 64, Stoofsla 105, Uien 78%, Rode kool 7%9% alles per kg. Boeren kool 65—170 per kist van 7 kg, Kropsla 1020 per stuk. Peterselie 14, Selderij 5%6 beide per bos.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5