NEDERLANDS STEM FLUISTERT IN DE AETHER Wanhopige burgemeester van zijn zorgen bevrijd Verdrongen door sterkere zenders BOEKENKEUR De Californische dokters vechten voor hun vrijheid Het reukwater, de Eau de Cologne, bracht uitkomst Neus- Catarrh vicks vatro-nol De achtergrond van de Mau Mau-beweging Brit» die in Kikoejoe is geboren en getogen schreef een boek vol goede raad! DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DE BREDASCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Klachten van landgenoten overzee Advertentie ,,Het is Zondagavond", zo schrijft onze correspondent te Soerabaja. „Tien minuten hebben wij vergeefs aan de knop van ons radiotoestel gedraaid: radio-Nederland Wereld omroep P.C.J. ging met zijn heel zwakke stemmetje weer eens volkomen verloren in de schetterende klanken van zijn buren in de aether. Vanavond dus weer geen radio programma uit Nederland. Wel hoorden wij allerlei andere sterke aelhergeluiden uit verre landen: Amerika, Engeland, de Chinese volksrepubliek, Rusland Directeur H. J. van den Broek van radio-Nederland Wereldomroep weet dit maar al te goed: de ontvangst in Indonesië van P.C.J. is niet zoals zij eigenlijk zijn moe», Luiste raars uit Bandoeng, uit de diepste binnenlanden van Nieuw-Guinea en uil welke andere plaats ook, schrijven er over. P.C.J. is voor hen, Nederlanders, meer, véél meer, dan zomaar een radio-uitzending. P.C.J. is een Nederlandse uitzending, in het Nederlands. Het is een band, een steun en een bemoediging. Het is een levensteken uit het vaderland, een bron voor nieuws uit Holland! En dan stemt het verdrietig, dat de stem, die het contact moet bewaren, zo zwak is, zo ijl. Neen, de zaken liggen voor P.C.J. niet zó eenvoudig. Er zijn namelijk méér „klanten" voor radio-Nederland Wereldomroep dan onze landgenoten in Indonesië. Het pro gramma voor dat deel van de wereld kan niet straffeloos uitgebreid worden: dan zouden Nederlanders elders figuurlijk ir. de verdrukking komen. En niet alléén Nederlanders. Er zijn toch ook uitzendingen in de Bahasa Indonesia, het Engels (voor Engeland. Canada, Amerika en Australïê- Nieuw-Zeeland), het Arabisch, het Afri kaans en het Spaans. Geen volwaardige Drie 100 kW-zenders noodzakelijk de In 1949 kwam na besprekingen met P.T.T. vast te staan, dat de bouw tenminste drie 100 kW zenders noodzakelijk was. Nederlands stem moest over de hele wereld gehoord kunnen worden en de bedrijf zijnde zendmiddelen afgezien de nieuwe 40 kW zender, op 21 Juli 1949 door Koningin Juliana in gebruik gesteld wa ren verouderd, bedrijfsonzeker en tot op zekere hoogte zelfs bedrijfsgevaarlijk. Ver der was Nederlands pioniers-positie van een twintig jaar geleden in een schrikbarende achterstand veranderd, terwijl ten slotte ons land de korte golven, waarover men krach tens internationale overeenkomst beschikte, wel eens zou kunnen verliezen, als zij niet door krachtige zenders „belegd" zouden worden. Na veel praten en schrijven en nog meer wikken cn wegen werd ten slotte van rege ringszijde besloten, dat één 100 kW zender gebouwd zou worden. Slechts één, terwijl uit alles blijkt, dat de Nederlandse stem door de tienduizenden en tienduizenden Nederlanders, waar ook ter wereld, gehoord wil worden, dat zij daarginder vragen die stem! In November 1951 werd de bouwopdraent gegeven, maar de zender zal naar het zich laat aanzien niet voor de tweede helft van 1954 in gebruik kunnen worden genomen. En eerst dan zal P.C.J. over een volumineuzer stemgeluid beschikken. Een verbetering, deze sterke zender, zeker: aanzienlijke verbetering. Honolulu met zijn 100 kW, Delhi met zijn 100 kW's, San Fran cisco met zijn 100 kW's, Colombo met zijn 100 kW, Moskou met zijn 100 kW's, Shepar- -ton (Australië) met ook al 100 kW's, en welke andere zenders verder nog. zullen de Nederlandse stem minder gemakkelijk uit de aether kunnen verdringen. PC.J. spreekt dan ook een luid woordje mee. Maar toch: drie 100 kW zenders blijven noodzakelijk om het werk naar behoren te verrichten. Nederland, dat zovele zone: dochters de wijde en vooral vreemde wereld heeft zien intrekken, mag en kan er ook niet in berusten, dat niet alles gedaan wordt, om het contact te bewaren. Zij, die uit zwermden. moeten met verloren gaan in de wijde ruimte. Hoe het inkromp Vóór 1 Maart 1953 om nogmaals onze correspondent te Soerabaja aan het. woord te laten „zond P.C.J, elke avond voor Indonesië en Nieuw-Guinea een pro gramma van twee uur uit, Sindsdien is het anderhalf uur voor Nieuw Guinea en Oos telijk Indonesië en anderhalf uur wel te verstaan: precies hetzelfde programma voor Centraal en Westelijk Indonesië. Het per 1 Januari j.l. verminderen van de zend tijd van het Nederlandse programma van radio-Djakarta met 25 pet op werkdagen (van vier uur per avond tot drie uur), en het feit dal de Nederlandse uitzending van de Indonesische radio (waarvan de ont vangst behalve op West-Java slecht is) te zijner tijd geheel zal verdwijnen, heeft bij vele Nederlanders in Indonesië opnieuw de vraag doen rijzen of het niet mogelijk zou zijn, de duur van de P.C.J.- uitzendingen te verlengen, en te brengen op tenminste drie uur per avond." De zaak is echter niet zo eenvoudig als het wel lijkt: Wanneer de nieuwe 100 kW zender er eenmaal is, kunnen atmospheri- sche storingen altijd nog roet in het eten gooien cn duidelijk is het, dal niet zomaar cén, twee, drie teruggeschakeld kan worden op écn gezamenlijk programma voor West. Centraal en Oost-lndonesië en Nieuw-Guï- nea. zoals de wens luidt, die uit Soerabaja ons bereikte. Is het in Noord-Sumalra 6 uur. dan slaat de klok op Java 7 uur, op Celebes half 8. op de Molukkcn 8 uur en op Nieuw-Guinea 9 uur. Een programma van bijvoorbeeld drie uur zou dus öf voor Oost, öf voor West op een ongeschikt tijd stip worden uitgezonden, waarbij men te vens in gedachten dient te houden, dat de schemering gevallen moet z\jn om een zo goed mogelijke ontvangst te kunnen berei ken. wereldomroep TELFS al bij het slaan van een vluchtige blik op het ontwerp-schema voor net tijdvak 1 April 1953—31 October 1953 springt direct in het oog, dal de uilzendingen kort op elkaar volgen. De enkele minuten of kwartiertjes dat niet gezonden wordt, vor men geen „verloren lijd". Golflengten moe ten 'worden veranderd en zenders gericht, terwijl de ochtenduren welbesteed worden voor onderhoud van de apparatuur, wat toch óók nodig is. Neen, een algehele, drastischet verbetering kan pas doorgevoerd worden, als hel zenderpark van P.C.J. uitgebreid wordt met de nog slechts op papier tot leven gebrachte 100 kW zenders. De zender van die capaciteit, die nu in aanbouw is, vermag j export onderzocht moet worden, op zichzelf niet radio-Nederland Wereld- j roeste' I O" jiize correspondent te Soerabaja 5 w stuurde onlangs een beschouwing s over radio-Nederland Wereldomroep, s s ivaarin speciaal drie punten naar voren s werden gebracht: de zwakte van de jj P.C.J.-stem, de korte duur van de Nederlandse uitzendingen voor Indo- J nesië, en de mogelijkheid, programma s van de Hilversumse omroepverenigin- J s gen over te nemen. Deze punten hebben wij de heer II. J. van den Broek, direc- s 5 teur van radio-Nederland Wereldom- s s roep, voorgelegd. Zijn commentaar op 5 de door onze correspondent aangeroer- i de kwesties vindt men in deze beschou- J s wing verwerkt, NV»», omroep, krachtig, intensief, blijk gevend een veelvoudige, machtige stem te bezitten. En dat is Nederland toch wel aan zichzeif verplicht. P.C.J. die als inkomstenbron beschikt over een deel van de radio-retributies, welke door de minister van O.K. en W verdeeld worden, nadat hij de begrotingen van de gegadigden heeft bestudeerd neemt zoveel programma's van de binnen landse omroepverenigingen over. als wei selijk en mogelijk is. „Negen heit de klol wordt zo bijvoorbeeld voor een gedeelte heruitgezonden. Muziekprogramma's wor den overgenomen en verder alles, wat in het raam van de mogelijkheden en de opzet van de programma's past. De kosten kun nen echter zéér oplopen. P.C.J. dient name lijk door de bank genomen 50 pet. van de werkelijke kosten van die programma's te betalen, en dat is overigens alleszins rede lijk. Men kan toch moeilijk zo redeneren: die programma's hebben voor de omroeDver- enigmgen geen waarde meer, geef ze dus maar voor een prik aan P.C.J. Reclam "DECLAME voor de microfoon (en voor de -**• lens van de t.v.) is een zeer precai: onderwerp in ons land. Momenteel onder zoekt echter volgens de heer Van den Broek een commissie de eventuele wen selijkheid van een (subtiele) vorm van reclame, uit te zenden via P.C.J., en wel speciaal met het oog op de exportbevorde ring, een kwestie, waar de regering de hoog ste waarde aan hecht. Haken en ogen kent dit probleem zeker, zakelijke, principiële en nog vele andere. Maar daartegenover staat o.i. toch, dat iedere stimulans voor de ..Vaslge- regels kunen doorbroken worden, omroep op het plan te brengen, waarop zij I als winst voor het deviezenpot ie hier het eigenlijk moet staan: een waarlijke wereld- I directe en onmiddellijke gevolg van is. Onderdrukking en Verzet Over Rode Kruisacties, evacuaties en bombardementen A Revering 40 van „Onderdrukking en Ver- 1\ zet' biedt jhr G. M. Verspyck gelegenheid tot het beschrijven van de positie van de Na tionale Rode Kruisvereniging In bezettingstijd, welke van hei begin af aan te lijden had van pogingen van het Duitse Rode Kruis om haar te verdringen en te kortwieken. De benoeming van de oud-directeur van de Stichting Win terhulp Nederland Piek tot secretaris-generaal van het Rode Kruis, leidde er toe dal men :n 21 uur tijds. spoorslags dus. de belangrijkste documenten weghaalde en het personeel ont sloeg, zodat de nieuwbenoemde bij zijn komst op 20 Nov. 1944 een leeg gebouw vond. Verder stipt het overzicht de activiteit boven- en on dergronds d.i. vóór en na de Piekperiode aan mei betrekking tot de verzorging van de poli tieke gevangenen in de Ned. concentratiekam pen cn gevangenissen, hel geheime repa- triëerlngsplan en de hulp aan de Rijksgenees kundige dienst. Het hoofdstuk „De prijs der Vrijheid", onder Tedactic van rar J. J. v. Bolhuis, bevat geen complete opsomming van alle grote schaden, doch meer beschouwingen over het leed van de paniekvluchten en evacuaties, de enorme verliezen aan mensenlevens cn gebouwen tengevolge van bombardementen en vernielin gen door roverijen en plunderingen van ver laten woningen, de ernstige schendingen van natuur en landschap en over de 280.000 slacht offers van oorlog en bezetting. Speciaal de bombardementen op Rotterdam, Nijmegen en Den Haag (ln beide laatste geval len vreselijke vergissingen van de geallieer den), worden bij deze publicatie, die van ruim dertig getroffen grote gemeenten cijfers openbaart, scherp belicht, Pllhliplr \r9nh(miuipii j „bestelen". Ze brengen behandelingen in A itrittCK «II11 UUtrcll rekening, welke nimmer zijn verricht of SAN FRANCISCO. Februari. 'ie'e" ?ich betalen voor meer hulp dan Dl- f AT iropvro/ nr j i hadden verleend. Zo heeft men o.a. E CALIFORMSCHE dokters doen ander- Diensl ten laste geiegd, dat drie operaties maal een poging vrienden tc winnen en jn rekening werden gebracht voor het afzet te voorkomen, dat hun beroep wordt geso- ien van de borst van een vrouw. Toen der- cialisecrd. Ze hebben besloten de honoraria, gelijke misbruiken werden onthuld, namen de dokters geen disciplinaire maatregeien tegen de leden, die zo de beroepsmoraal mei, voeten hadden getreden. Dit hadden ze bij voorbeeld kunnen doen door de vergun ningspraktijk in te trekken. Gebeurtenissen als boven aangehaald heb ben het vertrouwen in de medische stand ondermijnd en wel in zó hoge mate, dat men geneigd is hem als de moordenaar aan te wijzen, wanneer er in melodrama's die door radio en televisie worden uitgezonden, een moord geschiedt en er tevens een dokters- figuur in voorkomt. Zo verscheen er onlangs in een televisie programma een personnage. gehuld in de wille jas van een (andarts. Terwijl hij het gebit van zijn patiënt nakeek, hoorde men hem tevreden geluiden maken. Toen liep hij naar de telefoon en hoorde men hem lot zijn vrouw zeggen: „Ik heb een nieuwe patiënt, schat, koop die dure bontjas nu maar waarover wij vanmorgen spraken." Even wierp hij toen een blik op de patiënt en voegde zijn vrouw vervolgens toe: „En koop die nieuwe Cadillac ook maar!" De mensen in de studio lachten een beetje cynisch. Eigen verzekering TIAAR ze tegen elke vorm van verplichte verzekering zijn, slaan de dokters in de Verenigde Staten terug met pogingen als die van de Californische, betreffende de publicatie van tarieven, welke in principe zijn goedgekeurd door de Bond van Medici in de Staal Californië. De Californische dokters hebben even eens besloten hun eigen ziekteverzekerings maatschappij op te richten, welke de aan geslotenen de gemaakte onkosten voor ge nees- en heelkundige hulp geheel of ten dele vergoedt. Op deze manier zouden ze concurrentie van andere verzekeringsmaat schappijen onmogelijk maken en bovendien de vergoeding, welke voor bepaalde behan delingen wordt gegeven, in de hand hebben. Of de pogingen van de medici gecontro leerde honoraria in te voeren instemming van het publiek zullen verwerven of juist zullen worden afgekeurd, moet men nog afwachten. Vakverenigingsleiders in San Francisco zijn zo weinig te spreken over de wijze, waarop zieken worden verzorgd (en het betreft hier 300.000 leden der vakver enigingen welke vallen onder de sociale zor gen van werkgevers), dat ze plannen koes teren hun eigen ziekenhuizen en klinieken op te richten. Ze willen het er op aan stu ren, dat de dokters de leden behandelen legen een vastgesteld salaris en nieL tegen honoraria per geval en ze zijn bereid een millioen dollars te beleggen in gebouwen voor ziekenhuizen en klinieken. De dokters stellen daartegenover, dal een dergelijke regeling gelijk zou staan met socialisatie. elke ze van liun patiënten vragen, nader toe tc lichten, teneinde te trachten, de al erger cn erger wordende critiek. welke op de genees- cn heelkundige stand wordt ge oefend de kop in te drukken. In Californië gelooft men inccr en meer, dat het de dok ters in de eerste plaats tc doen is om veel geld te verdienen en dat liefde voor het vak en de Ijjdendc mensheid slechts in de tweede plaats konten; van deze denkbeelden nu willen de dokters liet publiek nu ook „genc7.cn". Slaagt het plan van de dokters, dan mogelijkheid niet uitgesloten, dat alle medici in de gehele Verenigde Staten het voorbeeld van hun Californische collega's zullen volgen Krachtens bedoeld plan een lijst van standaard-honoraria worden gepubliceerd. Deze geldt evenwel niet voor alle dokters. De artsen individueel zijn vol komen vrij het honorarium te vragen, dat de patiënt bereid is te betalen. Hel besluit de honorariumlijst te publi ceren, is voortgekomen uit het. stijgend wan trouwen. dat hel publiek jegens het medisch beroep koestert, een zó groot wantrouwen, dat de medici vrezen, dat deze zal leiden tot socialisatie van de genees- en heelkunst in de Verenigde Staten. Hiermede, aldus de dokters, zou een eind komen aan de vrijheid an het beroep. Het wantrouwen tegen de medische stand 5 een gevolg van de voortdurende stijging van de kosten van medische hulp. De hono- wclke de dokters berekenen, maken een ziekte tot een financiële catastrophe en dit geldt voor alle inkomstengroepen, daar de honoraria berekend worden naar het inkomen van de patiënt. Economen, verbonden aan sociale diensten, met inbegrip van .deskundigen, verbonden aan de Heller Fundatie van de Californische universiteit hebben lange tijd geijverd voor invoering van gedwongen ziekteverzekering voor allen, die in loondienst zijn. Onderzoe kingen door hen ingesteld, hebben aange toond, dat de vrijwillige verzekering onvol doende tegemoet komt aan de" financiële gevolgen van ziekte, daar te weinig perso nen in staat zijn de hoge premies te betalen. Bespot WU HEBBEN de Californische dokters zelf Jeen plan opgesteld, krachtens hetwelk de aangeslotenen betalen vóór ze ziek zijn. Dit plan noemen ze „Californië's Medische Dienst". Aangeslotenen bij deze „Dienst" betalen een maandpremie, maar in geval van behandeling genieten ze een reductie. Bij deze Dienst sloten zich echter niet ge noeg leden aan. De Californische Medische Dienst staat niet bijster in de gunst bij het publiek, om dat sommige dokters ze misbruikten om zo wel de patiënten als hun mede-dokters te EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende Het Congres bracht Eisenhower een ovatie De leden van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben pre sident Eisenhower staande een ovatie ge bracht. toen hij binnentrad om zijn „State of the Union-message" uil te spreken. Er waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen om de president bij zijn eerste ver schijning voor het Congres te beschermen. Meer dan 300 militairen en politieagenten stonden op hun post. De soldaten gewapend met geweer en bajonetten stonden voor het gebouw. Er bevonden zich 12 soldaten op het dak van het Kapïtool. In de eerste vijf minuien werd er door de Congresleden zes maal geapplaudisseerd, voornamelijk bij de krachtige verklaringen ten aanzien van de buitenlandse politiek. Het applaus nam tot grote kracht toe. toen de president mei klaarblijkelijke verwijzing naar de overeenkomst van Yalta zei, dat zijn regering „geen enkele soort van ver plichting zou erkennen, welke in geheime clausules in hel verleden met buitenlandse regeringen waren aangegaan en het in sla vernij brengen van volkeren toelieten". Zijn boodschap werd in het geheel 53 maal door applaus onderbroken. De toespraak duurde 56 minuten. Toen Eisenhower de zaal verliet, brachten de Congresleden hem op nieuw staande een ovatie. Veroordeelde communisten in V.S. voor de keus: Rusland of de gevangenis De dertien Amerikaanse communistische leiders, die veroordeeld zijn wegens samen zwering om de Amerikaanse staat op ge welddadige wijze omver te werpen, ziin Maandag voor de keus gesteld, öf naar de Sowjet-Unie. öf in de gevangenis te gaan. De verdedigers der veroordeelden verwier pen echter prompt hel aanbod om hun cliën ten naar de Sowjet-Unie te laten vertrek ken. Het voorstel werd gedaan door de fede rale rechter Edwark Dimock. Drie der ver oordeelde communisten zeiden op de vraag, hoe zij over het voorstel dachten, dat zij de Verenigde Staten niet wilden verlaten. Noodbewegwijzering Op verzoek van de Rijkswaterstaat is door de A.N.W.B. een noodbewegwijzering aan gebracht in verband met het uitvallen van de routes DordrechtMoerdijkBreda, Dor drechtGorinchem en GorinchemBreda De enige Noord-Zuid-verbinding ter ver vanging van deze routes is de verbinding Utrecht—'s Hertogenbosch. In verband met het drukke reddingsver- keer op.de route Utrecht's Hertogenbosch zijn extra-patrouilles van de Wegenwacht ingezet. T AVENDEL EN ROSMARIJN, hoe levcn- *-J dig herinneren deze woorden aan de goede'oude tijd, toen onze grootmoeders de stengels cn bloesems van deze planten en de blaadjes van de tijm in het kabinet tus sen de keurig opgevouwen was legden! In Duitsland, vooral op het platteland, heeft de rosmarijn héél lang hier en daar nög een grote rol gespeeld. In de blonde lokken der bruid speelde hij een ereplaats droeve tegenstelling men vlocht er kransen van om ze als laatste hulde te leg gen op de graven der afgestorvenen. i de bijbel cn de oude gescbied- boeken leest men hoe het vroeger algemeen gebruik was om zichzelf of heilige voor erpen met kostbare, welriekende wateren te besprenkelen. W/"at men eigenlijk onder geurige vloei- stoffen moet verstaan, valt niet zo gemakkelijk aan te geven. Tegenwoordig hechten wij aan het woord „essence" een begrip van een vloeistof van spiritueuze aard. waarin een sterk riekende of sma kende stof is opgelost. Doch dat zal toen waarschijnlijk iets anders zijn geweest, ten minste, men vindt nergens in de oudheid zinspelingen op het aanwezig zijn \-an spi ritus. In de zevende eeuw na Chr. schijnen de Moren, die, wat scheikunde betreft, alle andere volken ver vooruit waren, spiritus uit wijn verkregen te hebben; zij gaven daaraan de naam al-cohol (het beste), het geen later alcohol werd, welk woord het zelfde betekent als wijngeest of vluchtige spiritus. Naar alle waarschijnlijkheid waren die welriekende essences niets meer dan een waterachtige vloeistof, die door toevoeging van bloemen enige geur had verkregen, wat voor die tijd voldoende was. doch die bij de verfijnde smaak van .tegenwoordig zeker liet meer aan de eisen zou kunnen voldoen. De meeste plantengeuren zijn bijzonder •luchtig: alleen door distilleren scheldt zich van de waterdelen een geringe hoeveelheid vloeistof af, die dan een zeer sterke geur krijgt. Dit zijn de z.g. aetherische of vluch tige oliën, die vrij kostbaar zijn. Men kan zich echter niet van alle bloe men op deze wijze de geuren verschaffen Viooltjes, reseda's, jasmijnen en andere soorten hebben een veel omslachtiger ba- werking nodig, voordat zij afstand kunnen doen van haar grootste aantrekkelijkheid. (Advertentie) Zodra U een paar druppels Va tro-nol in ieder neusgat doet, voelt U een heerlijke opluchting. Het verzacht snel de prikkeling, maakt het slijm los en vermindert de zwelling der slijmvliezen NEUSDRUPPELS Odeur, die de wereld veroverde TV/Taar geen odeur of reukwater is zo po pulair geworden als de Eau de Cologne. Toen de Fransen tijdens de zevenjarige oorlog de stad Keulen belegerden, was de slechte lucht op straat bijzonder opvallend. De burgemeester Adriaan van Scheren had daar de meeste last van, want hij moest voortdurend op de been zijn om te zien, of men wel goed voor besproeiing en beroking zorgde. Op zekere dag had hij weer een deputatie van het volk, dat zich over dat eeuwige zwavelen ergerde, moeten tevreden stellen. Geheel onder de indruk kwam hij in een weinig goed humeur bij zijn vrouw. Deze had juist bezoek van een non, die bij zijn komst hem eerbiedig groette. Zijn vrouw sleide de kloosterzuster voor als Zuster Marie Klementine Martin, en zij vervolgde: „Zij heeft een flesje reukwater voor je meegebracht, dat De burgervader liet zijn vrouw niet ver der uitspreken. Nauwelijks had hij het woord „reukwater" gehoord, of hij liep, een en al gelukkig, naar de non toe, en het scheelde niet veel of hij had haar in zijn vervoering aan zijn hart gedrukt. Geluk kig bedacht hij zich nog bijtijds en vroeg, op een flesje wijzende, dat zij in de hand hield: „Eigen uitvinding?" De non antwoordde ontkennend, maar vertelde het volgende: Enige jaren geleden klopte aan onze poort een arme. zieke vrouw. Ik deed open en bracht haar naar mijn cel, waar zij uitgeput op mijn bed neerzonk. Ze was een Italiaan se en ik heb haar tot haar laatste snik ver zorgd. De avond voor haar sterven gaf zij mij een recept, dat zij onder haar kleren verborgen had. „Zuster Klementine", zeide zij, „dat Is het enige, dat ik u kan nalaten; mijn vader heeft in de gevangenis een reukwater uit gevonden en mij het recept gegeven. Doe ermee, wat je wilt, de geur ervan is heer lijk." Nu was de rust in Keulen verzekerd. Er was een wapen gevonden tegen de onaan gename lucht op straat. Zolang Zuster Marie Klementine Martin leefde, maakte zij zelf het water. Na haar dood verviel het recept aan het klooster; er werd een labo ratorium bijgebouwd en alle nonnen moes ten helpen bij de bereiding van „het heer lijke water". Later kwam er een pachter voor. die ach ter de kloosterkerk een winkel opende. Op zekere dag werd er aan de andere kant van het plein nog een dergelijke zaak gevestigd door de Italiaan Johann Maria Farina. die beweerde, dat zijn vader de echte uitvinder van dit reukwater was ge weest, en dat deze de wijze van bereiding aan zijn kameraad in de gevangenis, de va der van Paul Ferurinus, had medegedeeld. Sedert die tijd rezen de Farina's als pad denstoelen uit de grond. Daarna maakten ook vele apothekers en drogisten in Duits land en elders „Eau de Cologne". De naam „Keuls water" is. zij 't den in Franse tekst, overal gehandhaafd. LONDEN, Januari .Snelle maatregelen tot landhervorming, geboortebeperking en karakterontwikkeling", ziehier de drie'sleulels voor vrede in de Britse kolonie Kenya, in Oost-Afrika, welke thans onveilig wordt gemaakt door terroristen. Aldus dr L. S. B. Leakey, een van de grootste kenners van de stammen in deze streek. Dr Leakey, schrijver en geleerde, werd geboren en groot gebracht te midden van Kenya's stam der Kikoejoe, van welke slam de meeste Mau Mau-lerroristen, die de blanken u:t de kolonie willen verdrijven, afkomstig zijn. Negen en veertig jaar heeft hij te midden I band met de berichten dat de hertog van van hen geleefd, hij spreekt hun taal even Gloucester naar Kenya zou komen als ver vloeiend als hij Engels spreekt en in feite I tegenwoordiger van Zijne Majesteit behoort hij tot de ..ouderen" van de stam. Om een wereld, die eigenlijk niet goed weet hoe zij tegenover deze beweging behoort te staan, voor te lichten, heeft hij thans een boek geschreven onder de titel „Mau Mau and the Kikoejoe" (Uitgave Methuen Co te Londen), waarin hij er op wijst dat „landhonger" de voornaamste drijfveer van de Kikoejoes is. De Mau Mau-beweging bergt inderdaad ernstige gevaren in zich, schrijft deze des kundige. Slaagt men er niet in te ontdek ken, wie de nieuwe leiders zijn en kan men hen niet arresteren, dan moet men rekening houden met de mogelijkheid, dat de Mau Mau-beweging haar oorspronkelijk plan een groots opgezette aanval te doen op de Europese bevolking ten uitvoer zal brengen. Dr Leakey wijst de leiders van de Mau Mau-beweging niet aan en ook doet hij geen maatregelen aan de hand om de be weging te onderdrukken. Wel verzekert hij, dat tal van Kikoejoe-kerken en onaf hankelijke school-organisaties beslag heb ben geiegd op terreinen ten behoeve van honderden aanhangers der Mau Mau en hieraan voegt hij toe: ..Er is enige reden te geloven, dat de Mau Mau-beweging op gang kwam eind 1948 of begin 1949 in ver- MENTOR BEANTWOORDT VRAGEN VAN WATER-SLACHTOFFERS Wie de kosten? Een lezer vraagt, wie de i on vuil geworden vaste vloerbedekking, kan kosten moet dragen voor de schade aan hel Mentor vertellen, dat deze niet geheel be hoeft te worden afgeschreven. Uu kunt die dragen huis door de overstroming. En wie de kos ten van het herstel van uit de muur geval len kalk, los gespoelde tegels en behang. Wel, hier is sprake van overmacht. Daar uit volgt, dat de reparatiekosten voor re kening zijn van de eigenaar. Het kan zijn, dat de kosten van het behang wél voor re kening van de huurders komen! Niet de brandverzekering. Het bleek Men tor, dat er mensen zijn. die denken, dat de brandverzekering schade door het water aangericht, zou moeten betalen. Dat 6taat immers in de polis, zeggen ze. Maar dat is toch niet juist. Want de brandverzekering moet alleen de schade betalen, die door bluswater werd aangericht en niet die door overstroming of bijvoorbeeld een ge sprongen waterleiding. Behalve natuurlijk als de getroffene in het bezit was van een polis, die zulke risico's dekt! Niet weg. Aan de lezeres, die vroeg naar de door het overstromingswater totaal nat laten stomen (reinigen) en drogen. Het is wel noodzakelijk nat geworden vloerbedek king (ook zeil) op te nemen cn zowel de vloer als de achterzijde van de vloerbedek king goed te laten drogen. Anders gaat de zaak rotten of komt er schimmel onder. De olie, In sommige huizen is met het wa ter ook scheeps-olie binnengekomen, waar door meubelstoffen en vloerbedekking vet werden. Is er een lezer, die een goed advies heeft om die olievettigheid te verwijderen? Neen, Wanneer een alleenstaande vrouw, die alles kwijt is, in de stad zusters heeft wonen, zijn die zusters dan verplicht haar een kamer af te staan als ze die over heb ben? Neen, wettelijk zijn die zusters daartoe niet verplicht! Tenzij natuurlijk de volks huisvesting woonruimte zou vorderen. Maar dat gaat niet. op erg korte termijn. Alleen begrijpt Mentor niet, waarom in zo'n geval zoiets niet vrijwillig kan gebeuren. Advies. Iemand belde Mentor op (hartelijk dank!) en vroeg hem: wilt u in uw rubriek het volgende advies geven aan lezers wier huis onder water liep? Als ze gaan droog stoken. zal dit alleen succes hebben wan neer er gestookt wordt met elle ramen open. Anders helpt het droogstoken niets. Het vocht of liever het tot stoóm omge zette water, moet kunnen verdwijnen. An ders blijft het binnen en condenseert weer op ramen, muren en meubelen. En het tweede advies was: laat nette meubelen niet te snel drogen vooral niet pal bü een kachel, want dan wqrdt het kromtrekken bevorderd. Beter buiten in de wind loaten drogen. Aan lezers. Alhoewel huishoudelijke zaken en zo in feite buiten de rubriek vallen, wil Mentor, gezien de ramp, lezers, die advies willen hebben over reparatie, drogen etc.. gaarne helpen. Niet dat Mentor daar alle maal verstand van heeft, maar er zijn weer anderen, die dat wél hebben. Die laalsten mogen zich ook aan Mentor opgeven. MENTOR. stadsrechten te verlenen aan Nairobi. Het staat als een paal boven water, dat, toen de berichten omtrent het besluit Nai robi tot stad te verkiaren, bekend werden, enige Kikoejoe-agitators, van wie de mees- tcn vroeger lid waren van de sedertdien verboden Centrale Bond van Kenya, het fantastisch verhaal begonnen te versprei den, dal, wanneer Nairobi een stad werd, daarmede gepaard zou gaan, dat de Britse autoriteiten „nog meer land van de Ki koejoes zouden stelen". Aangezien de leuze „redt de grond" een strijdkreet is, in staal de mensen meer in beroering te brengen dan enig andere leuze, was het niet te ver wonderen, dat een aantal mensen, in hel bijzonder degenen, die toch al sterke grie ven hadden in verband met grond-kwes ties, te hoop liepen". „Doodt de blanken!" T"\E HANDIG opgezette beweging had aanvankelijk ten doel de blanken te doden, volgens dr Leakey, maar de anti christelijke organisatoren verloren twee factoren uil het oog: In de eerste plaats begingen de districtsvertegenwoordigers van de Mau Mau-leiders de flater de echte Christenen onder de Kikoejoes te dwin gen de Mau Mau-eed af te leggen en deze lieden snelden naar de politie om het hele geval aan te geven. Een tweede fout werd gemaakt doordat de leiders de oude leden van de Kikoejoestam. die zich her innerden welke gewoonten vroeger wer den gevolgd wanneer een eed moest wor den afgelegd, tegen zich in het harnas joe gen door hen te dwingen de Mau Mau-eed af te leggen en ook deze heren draafden naar de politie. Op die manier kwamen de autoriteiten er achter wat er aan de hand was en hierop begon een vervolging tegen degenen, die leiding hadden gègeven of deelgenomen hadden aan de plechtige eedsaflegging van de Mau Mau. Toen het vorige jaar Septem ber de noodtoestand werd afgekondigd, werden velen van de krachtigste leiders van de beweging gearresteerd, maar, aldus zegt dr Leakey, onmiddellijk nam men in de beweging stappen om nieuwe leiders en plaatsvervangers aan te wijzen. Dr Leakey geeft grif toe, dat de Ki koejoes grieven hebben. Tengevolge van snelle toeneming van de bevolking is het stamland van de Kikoejoes overbevolkt. De meeste Kikoejoes zouden er verreweg de voorkeur aan geven zich vollëbmen aan de landbouw te wijden, maar er zijn er ook, die ten dele stadsbewoners zijn ge worden en die geheel stedelingen zouden willen zijn. Hierbij komt, dat nu de stam- gewoonten toch niet meer kunnen worden gehandhaafd, ze zekerheid wensen: voor hun kinderen verlangen ze goed onderwijs en voor zich en de hunnen de middelen om de dingen te kunnen kopen, welke de blanken hen hebben leren gebruiken. Tegelijkertijd echter weerlegt dr Leakey de aantijging, dat de blanken de Kikoejoes land afhandig zouden hebben gemaakt. De Mau Mau-leiders, zegt hij. maken de men sen opzettelijk diets, dat de rijke, vrucht bare .Witte Hooglanden", waar tegenwoor dig Europeanen wonen, van de Kikoejoe stam zijn gestolen. Het grootste deel van die Witte Hooglanden, zegt hij, is nooit Kikoejoe-gebied geweest, maar behoorde, indien het al iemands bezit was. toe aan de stam der Masai's, een mededinger van de Kikoejoe stam. en de Masais droegen het bij een verdrag over aan de Europea nen. Het vraagstuk van de Kikoejoes vertoont grote gelijkenis met dergelijke problemen, welke zich tegenwoordig in vele andere delen van Afrika voordoen. Landhonger /^EZIEN van dit standpunt is het boek van dr Leakey van grote betekenis, ook voor vraagstukken, welke zich ver buiten de grenzen van Kenya voordoen. Dr Leakey toont duidelijk aan, dat met de komst van de blanken en door de breuk met allerlei stamgewoonlen, het leven van de Kikoejoes volslagen is veranderd; de Europeanen hebben evenwel ook voordelen meegebracht, o.a. verbetering van de ge zondheidstoestand en de hygiëne, hetgeen een snelle aanwas van de bevolking ten gevolge heeft gehad; niet langer behoeven de stamgenoten te vrezen voor hongers nood, de landbouwmethoden zijn aanmer kelijk verbeterd en er is een eind gekomen aan de eeuwige strijd met de Masais. Teneinde tegemoet te komen aan bestaan de grieven en het pad te effenen voor vrede en vooruitgang voor blank en bruin, doet dr Leakey de volgende maatregelen aan de hand: le. Er behoort land te worden gevonden om tegemoet te komen aan de „wettige be hoeften" van de Kikoejoestam. De schrij ver meent, dal er in Kenya nog genoeg grond braak ligt, waarvan een dankbaar gebruik zou kunnen worden gemaakt. Er dient ook een oplossing te worden gevon den voor de vele duizenden Kikoejoe-ee- zinnen, die thans in primitieve onderko mens in de bossen of op boerderijen van Europeanen verblijven; 2e. Het vraagstuk van het groot aantal geboorten dient onder het oog te worden gezien; 3e. Het verlangen naar onderwijs volgt bij de Kikoejoes onmiddellijk op de eis voor meer grond en houdt daarmede ten nauwste verband. Het is nodig meer aan dacht te geven aan het technisch onder richt, maar het is nog meer noaig de na druk te leggen op karaktervorming; 4e. De Kikoejoes zijn van nature gods dienstig en alle missies en waarachtige Christenen in Oost-Afrika ijveren om de Afrikaners terug te winnen voor een een voudig Christendom; 5e. Het vraagstuk van de kleurbarriére dient onder het oog te worden gezien en tegellik hiermede het vraagstuk van ver schil in arbeidsloon, dat thans is gebaseerd op kleur en ras en niet op bekwaamheid.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3