Zevende vloot bij Formosa nog niet teruggetrokken Critiek in het Epidemie dreigt in Ostende 506 Doden Engeland Eisenhower kreeg ovaties van Congresleden Zijn eerste rede is ingeslagen 250 Britse vissersschepen worclen nog vermist Onbek ende hransman hracht een bunde Itje hahyhleren buitenland Eisenhower heeft nog geen or der gegeven tot terugtrekking van de Amerikaanse zevende vloot uit de Straat van Formosa, aldus heeft zijn perssecretaris, Hagerty Maan dag medegedeeld. Hagerty wist ook nog niet, wanneer de order te verwachten was. Britse functionarissen hebben reeds by de Amerikaanse regering blijk gegeven van hun bezorgdheid over de militaire en politieke ge volgen van Eisenhowers besluit tot deneutralisering van Formosa. Dit zou reeds vorige week zijn ge schied, toen de Britten van Eisen- houwers besluit op de hoogte wer den gesteld. Men gaf duidelijk blijk van ont stemming over het feit, dat Groot- Brittannïë niet van tevoren over dit besluit geraadpleegd was. Naar verluidt zou van Britse zijde aan de Amerikanen te kennen zijn ge geven, dat de Britse regering een ongunstige politieke terugslag van het besluit in de V-N. en in som mige Aziatische landen, zoals In dia, vreest. Van bevoegde Franse diploma tieke zijde verwachtte men geen uitbreiding van het conflict in het Verre Oosten, daar de Chinese nationalisten niet zonder Ameri kaanse hulp een aanval zouden kunnen beginnen. Een woordvoerder van het Zuid- koreaanse leger noemde Eisenho wers besluit ,.het beste nieuws, dat we sedert twee jaar hebben ge hoord". Ofschoon men in kringen van het Japanse ministerie van Bui tenlandse Zaken Eisenhowers be sluit omschrijft als „een volmacht voor Tsjang Kai-sjek om een twee de front tegen de Chinese com- Communisten blijven liever in V.S. „De dertien Amerikaanse com munistische leiders, die veroordeeld zijn wegens samenzwering om de Amerikaanse staat op gewelddadi ge wijze omver te werpen, zijn Maandag voor de keus gesteld óf naar de Sovjet-Unie, óf in de ge vangenis te gaan. De vier verdedi gers der veroordeelden verwierpen echter prompt het aanbod, om hun cliënten naar de Sovjet-Unie laten vertrekken. Het voorstel werd gedaan door de federale rechter Dimock. Drie der veroordeelde communisten zei den op de vraag, hoe zij over het voorstel dachten, dat zij de Ver enigde Staten niet wilden verla ten De advocaat van de verdediging zeide „geschokt" te zijn door de vragen van de rechter over een dergelijk alternatief. Vijf der beschuldigden zijn van Russische, twee van Poolse en een van Hongaarse geboorte. munisten te openen", zegt men toch geen spoedige nationalistische aanval te verwachten. Het zou de nationalisten ontbreken aan sche pen en. vliegtuigen en men voorziet daarom een snelle versterking van de zee- en luchtstrijdkrachten van Tsjang Kai-sjek. De Chinese-nationalistische am bassadeur te Washington, dr Wel lington Koo, heeft .op het ministe rie van Buitenlandse Zaken be sprekingen gevoerd over president Eisenhowers besluit aangaande F ormosa. Koo deelde later mede, dat het aanbod der nationalisten om troe pen in Korea ter beschikking te stellen nog steeds van kracht is. Chinese marine-officieren zjjn op Amerikaanse uitnodiging op weg naar San Francisco. Mayer en Ridault naar Washington President Eisenhower heeft Mayer, de Franse premier, en Bi- dault, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, uitgenodigd eind Maart een bezoek aan Washington te brengen. De uitnodiging werd overge bracht door Foster Dulles, de Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken, die op het ogenblik een reis door Europa maakt. Maandag voerde Dulles te Parijs besprekin gen met Mayer en Bidault. In een gezamenlijk uitgegeven communiqué werd verklaard, dat Mayer de nadruk had gelegd op de noodzaak van meer hulp aan de Fransen in Indo-China waar „in het gemeenschappelijk belang van de vrije wereld" werd gestreden. Staatsraad in Egypte Maandagavond is te Cairo van gezaghebbende zijde vernomen dat een „opperste staatsraad" geduren de de komende drie jaar het gezag in Egypte zal uitoefenen. Het ka binet zal voor zijn beleid verant woording aan deze raad verschul digd zijn. In deze drie jaar zal een niéuwe grondwet worden opge steld. De opperste staatsraad zal be sluiten kunnen uitvaardigen. Hij zal ook het recht hebben begro- tingsgelden toe te staan. Het is de bedoeling de raad als een soort volksvertegenwoordiging te doen werken. (Van. onze Brusselse corres pondent) De Belgische autoriteiten heb ben gisteren met bewonderens waardige snelheid het herstel van de geteisterde gebieden aangepakt. Reeds jn de vroege ochtend, was men gisteren met het leegpompen van de verkeerstunnel onder de Schelde te Antwerpen klaar geko men. Wagenladingen ontsmet tingsmiddelen werden naar Osten de gezonden, waar de toestand gis teren nog zeer kritiek was. Er is noch gas. noch water. De gebroken riolen, vol stadsafval, hebben zich in de straten met het binnengeko men water vernjengtt evenals de zware olie. die uit de reservoirs van de hotels is weggevloeid. Er dreigt hierdoor in de stad een epi demie. In het gebied van de Schelde, o.a. in de omtrek van Lillo, zijn nog ongeveer 1000 personen ge ïsoleerd. De autoriteiten verdelen entstoffen tegen typhus. Het aantal slachtoffers in Bel gië is nog niet bekend: in de Ar dennen is de toestand gisteren nog verergerd. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw drie vier meter hoog. Bastogne, de stad die zich zo moedig gehouden heeft tijdens het Von Rundstedt-offensief, is weer zwaar getroffen en volkomen van de buitenwereld afgesloten. Een installatie voor hoogspanning werd zwaar beschadigd, waardoor Bas togne in het duister is gedompeld en noch over water en noch over gas beschikt. HAAGSCHE COURANT Dinsda Nog honderden Eisenhowers programma De voornaamste punten uit de eerste rede van Eisen hower voor het Amerikaan se Congres zjjn: 1. De Zevende Vloot zal niet langer China „bescher men." 2. Amerika bezit onbetwist bare aanwijzingen, dat de Russen atoomwapens heb ben. 3. Aan het Congres zal wor den gevraagd de geheime clausules van de overeen komst van Yalta en Pots dam op te zeggen. 4. Wereldhandel moet wor den bevorderd. Ameri kaanse invoerbepalingen moeten worden gewijzigd. Kapitaalsinvesteringen in het buitenland zullen worden begunstigd in ruil van levering van grond stoffen. 5. Practische eenheid in West-Europa zal worden bevorderd. 6. De immigratiewet Mac- Carran moet worden her zien. 7. Discriminatie van negers in Washington, in federa le regeringsdiensten en in leger moeten worden op geheven. 8. De Taft-Hartley-wet moet worden herzien. 9. Einde van controle op lonen en prijzen in Ame rika. 3 Februari 1953 Pagina 4 - vermisten (Van onze Londense corres pondent) In Engeland was vannacht het aantal doden tot 306 geste gen. Men vreest echter dat het cijfer geleidelijk aan tot 1000 zal stijgen. 635.000 H.A. bouw- cn wei land zijn overstroomd. De scha de wordt op 400 rnillioen ge schat, Duizenden militairen en arbei ders zwoegden vannacht, bij het licht van sterke lampen, om de honderden gaten in de zee. en ri vierdijken te dichten. Hoewel de wind iets is afgenomen, stormt het aan de kust nog flink. Er zijn 4 rnillioen zankzakken nodig om de gaten voorlopig dicht te maken. Het leger leverde er gis teren reeds 2 rnillioen. De R.A.F. liet bij Sheerness 30.000 zakken vallen. Aangezien er niet genoeg militairen zijn om ze te vullen, hel pen burgers mee. Er zijn meer dan 35.000 daklo zen. De Theems bij Londen is giste ren op vier plaatsen door zijn dij ken gebroken. De electrische trei nen zijn thans onverwarmd en op de zuidelijke lijnen zjjn er vele uit gevallen doordat een der grote electrische centrales in Kent over stroomd is. Het zwaarst van alles is het eiland Canvey. in de monding van m de Theems, getroffen. Dit eiland is slechts door een smalle vaargeul van het vasteland gescheiden. Gisteren werden er minstens 100 lijken gevonden in sloten, op daken en in de bomen! Twee. tot drieduizend bewoners die op een iets hoger gedeelte wo nen. hebben geweigerd hun huizen te verlaten. Een armada van klei ne vaartuigen was de ganse dag in actie om mensen van het eiland te evacueren. Ongeveer 500 perso nen worden op Canvey vermist. Ook naar het eiland Foulness, eveneens in de Theemsmonding, werd een reddingsexpeditie gezon den. Dit eiland is nu geheel geëva cueerd. op uitzondering na van een echtpaar en een oude man, die ge weigerd hebben te vertrekken. Op Foulness zjjn gelukkig slechts enkele mensenlevens verloren ge gaan. 125 Telefooncentrales, welke 20.000 telefoonabonné's voorzien, zün thans buiten werking. De leden van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgev; digden hebben president Eisen hower staande een ovatie gebracht toen hij binnentrad om zijn eerste „State of the Union Message" uit te spreken. r waren uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen om de presi dent bij zijn eerste verschijnen voor hel Congres te beschermen. Meer dan 300 militairen en politie agenten stonden op hun post. De soldaten gewapend met geweer en Zweed Aspo on vu indb aar Regering in Praag sterk gereorganiseerd De Tsjechoslowaakse regering heeft Maandagavond gemeld, dat de minister van Buitenlandse Za ken, Siroky, de minister van Voor lichting, Kopecky en de minister van Onderwijs, Nedjedly, van hun functies zijn ontheven. Siroky wordt als minister van Buitenland se Zaken opgevolgd door David. Siroky, Kopecky en Nedjedly zijn benoemd tot vice-premier. Als zo danig zullen zij, met premier Za- potocky en de andere vice-pre- miers, zitting hebben in een nieuw „regeringspresidium". Voorts is Fierlinger ontheven van zijn functie als hoofd van het staatsbureau voor kerkelijke za ken. Hü blijft vice-premier. J. Ooslermeyer verlaat de Kon. Shell De president van de Shell Chemi cal Corporation. J. Oostermeyer, zal 31 Mei zijn functie neerleggen na 36 jaar verscheidene functies by de Shell te hebben bekleed. Dit werd heden door de maatschappy medegedeeld. Hy zal worden op gevolgd door R. C. McCurdy, thans algemeen bedrijfsleider van de Ko- nïnkiyke Shell in Venezuela. De carrière van de heer Ooster meyer omvat een grote verschei denheid van functies in vele delen der wereld. Hy was meer dan 20 jaren in China werkzaam, In 1939 werd hp assistent van de presi dent van de Shell Chemical. In 1941 werd hy vice-president en in 1942 president. Hy zal tot het eind van dit jaar adviseur van de maat schappij blijven. De eigenaars.van Britse vis sersvaartuigen wachten op nieuws van meer dan 230 schepen die op zee door de storm van Zaterdag zijn ver- rast. Talryke schepen bevonden zich na by Schotland op het ogenblik dat de storm op zijn hevigst was. Twee vissersvaartuigen zyn er Maan dag in geslaagd de haven van Aberdeen binnen te lopen. Enige leden van de bemanning waren gewond. Tien schepen zyn te North Shields aan de Noordoostkust aan gekomen. Alle schepen hadden a very opgelopen. Ongeveer 60 schepen uit Lowestoft, aan de Oostkust, zyn behouden terugge keerd. Byna al deze schepen had den hun masten en reddingboten verloren. „Aspo" Het Zweedse schip „Aspo" is nog steeds onvindbaar. De laatst opge geven positie was ongev. 180 mijl ten W van de Noordpunt van Jut land. Aan schepen in de omtrek is verzocht scherp naar het ver miste schip uit te zien. „George" Het 2370 ton metende Panamese „George" heeft Maandagoch tend gemeld, dat het veilig voor anker is gegaan voor de monding van de Humber. Zondag had het schip dringend sleepboothulp ge vraagd, omdat de kolenvoorraad dreigde op te raken. „Seapearl" Volgens een vliegtuigwaarnemer dreef Maandagmiddag de tankboot Cairo vraagt terugroeping van Britse attaché Egypte heeft verzocht om de te rugroeping van een functionnaris van de Britse ambassade te Carro, aldus heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken Maandag avond medegedeeld. De functionna ris is Arthur Kellas, secretaris voor Voorlichtingszaken. Een woordvoerder van het mi nisterie zeide: ..De Egyptische re gering heeft geen reden voor haar verzoek opgegeven en Engeland kan het derhalve niet als geldig erkennen." Men had Egypte om opheldering verzocht. Volgens persberichten heeft Kel las een beledigend commentaar ge steund dat een woordvoerder der Britse ambassade zou hebben gele verd op een verklaring van kolonel Nasser, een vooraanstaande mili tair, die onlangs gezegd heeft dat de Egyptenaren hun toevlucht tot een guerilla zouden zoeken indien de Britten zich niet uit de Suez- kanaalzone zouden terugtrekken. De Amerikaanse Senaat heeft Maan dag de benoeming van Stevens tot on derminister van het Leger en die van Anderson tot onderminister van de Vloot goedgekeurd. Zuidkoreaanse troepen hebben he denochtend een van de zwaarste com munistische aanvallen sedert een jaar afgeslagen. De aanval werd onderno men op een heuvel ten Noord-Oosten van de „Punchkom" aan het Oostelij ke front ln Korea, „Seapearl", onder Panamese vlag. biykens de gehesen seinen stuurloos ten Zuiden van Kaap Clear (Zuidkust van Eire). De schepen in de buurt trachtten door middel van seinen contact te krij gen met de lankboot, welker radio klaarblykelyk defect was. „City of Dundee' Het 5300 ton metende Britse schip „City of Dundee" heeft ge meld dat zUn machines onklaar ge raakt zyn. Het schip bevindt zich op de Noordzee ter hoogte van Flamborough Head. 35 myl ten Noorden van Huil. Het heeft om assistentie verzocht. Biykens een later bericht heeft een sleepboot de „City of Dundee" bereikt en is het noodverkeer op geheven. Ned. m.s. „Brevo' Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van het 380 ton me tende motorschip „Brevo". dat se dert Vrijdagmiddag, toen het uit Hansweert in Zuid-Beveland met een lading stukgoederen voor Duitsland vertrok, spoorloos is, hoewel het een radio aan boord heeft. Vermoed wordt, dat het Zater dag voor de opkomende storm de wijk heeft genomen in een van de dichtst bijzijnde havens, b-v. Zijpe op de oostelyke punt van Duive- land. Aangezien het ook radiografisch niets meer van zich heeft laten ho ren. wordt gevreesd, dat scheepje verloren is gegaan. Aan boord bevonden zich schipper Brgedveld uit Groningen en enkele bemanningsleden. Er was 1 vrouw aan boord, de echtgenote van de stuurman. „Wiïkïi Aan boord van het Finse schip „Wiikini", dat gistermiddag aan Hoek van Holland om een medi cus had gevraagd in verband mei een dode, heeft zich tyderis het slechte weer onderweg een ongeval voorgedaan. Er werd een lid van de beman ning vermist, en aanvankeleijk dacht men, dat de man over boord was geslagen. Later werd de man met een gebroken schedel gevon den. tengevolge van het storm weer. Ned. m.s. „Tiba" Het Nederlandse m.s, „Tiba" uit Rotterdam, dat onderweg was van Zuid-Amerika naar Rotterdam, is hedenmorgen uit VJissingen ver trokken. gesleept door de sleepboot „Oostzee". Het schip heeft gedurende de storm tydens het afgelopen week einde schade aan het roer opgelo pen en de sleep is thans onderweg naar de Nieuwe Waterweg. Prins of geen Prins, douane hlijfi douane Toen Prins Bemhard, na zün aankomst op het vlieg veld te New York, zó maar langs de douane van het vliegveld wilde stappen, snelde een ambtenaar van deze dienst hem achterna en verzocht hem terug te willen keren. Een functio naris van het State Depart ment kwam verschrikt tus senbeide, maar de ambte naar zei„Het spijt me zeer, maar „Het hindert niet", zei de Prms. „Laten we terug gaan." bajonetten stonden voor het ge bouw. Er bevonden zich 12 sol daten op het dak van het Capltool. In de eerste vijf minuten werd er door de Congresleden zes maal geapplaudisseerd, voornamelijk by de krachtige verklaringen ten aan zien van de buitenlandse politiek. Het applaus nam tot grote kracht toe, toen de president met klaar- blykelyke verwijzing naar de over eenkomst van Yalta zeide. dat zyn regerm'g „geen enkele soort van verplichting zou erkennen, welke in geheime clausules in het ver leden met buitenlandse regerin gen was aangegaan en het in slavernij brengen van volkeren toeliet." Maar de Congresleden luister den in stilte, toen de president zijn politiek ten aanzien van Europa uiteenzette. Men applaudisseerde opnieuw krachtig, toen hy sprak over om vangrijke gebruikmaking van Zuidkoreaanse troepen. Hetzelfde was het geval hij zyn bekendma king. dat Formosa „ge.deneutrali- seerd" zou worden. Het applaus was zwak. toen de president verklaarde, dat het on verstandig zou zyn de inkomsten te verminderen, voordat de uitga ven worden verlaagd. Zyn boodschap werd in het ge heel 53 maal door applaus onder broken. De toespiaak duurde 56 minuten. Toen Eisenhower de zaal verliet, brachten de Congresleden hem opnieuw staande een ovatie. Speelhol in Amersfoort Door politie opgerold De Amersfoortse politie heeft Zaterdagnacht een inval gedaan in een perceel te Amersfoort. Men vermoedde al geruime tyd, dat daar gelegenheid tot hazard spel werd gegeven. Achttien spe lers trof men aan de speel taf els in het huis aan. Zy werden allen in arrest gesteld. Ruim 500 gul den aan contanten en veel spel materiaal werden in beslag ge nomen. Eerst in de ochtend herkregen zestien gearresteerden hun vry- heid. Een koopman, de bewoner van het perceel, en een Hilver summer bleven in arrest. De spe lers kwamen voor het merendeel- van buiten Amersfoort. Rechtsherstel voor Ver. v. d. Effectenhandel Een historische datum noemde de voorzitter W. Schikker de dag van gisteren voor de Vereeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam. toen hij na afloop van de beurs de bezoekers toesprak. Een lang gekoesterde wens was nl. in vervulling gegaan op 31 Ja nuari. toen de vereniging volledig rechtsherstel kreeg en haar oude statuten van 1939 terugontving. De Vereeniging voor den Effec tenhandel te Amsterdam is dus weer een privaatrechtelijke ver eniging geworden, waarin volgens de statuten de hoogste macht be rust bij de ledenvergadering, waaraan het bestuur verantwoor ding is verschuldigd. De raad van bijstand van de be drijfsgroep heeft nu een voorlopig bestuur benoemd, waarvan de heer W. Schikker voorzitter en mr J. G. N. de Hoop Scheffer secretaris is. De voorzitter besloot de bijeen komst met het verzoek aan de le den het bestuur te machtigen een gift van 10.000 te gireren voor het Nationaal Rampenfonds, welk voorstel met een instemmend ap- plaus werd aanvaard. LIJCj-verdrag bij de Kamer De regering heeft by de Tweede Kamer het wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van het verdrag inzake de Europese Defensie Ge meenschap en de bybehorende pro tocollen, alsmede de daarmee samenhangende overeenkomsten. Na de voorgeschiedenis van het EDG-verdrag te hebben uiteenge zet, verklaart de regering er naar gestreefd te hebben te EDG zoveel in te de BINNENLAND Lichtschip Goeree afgedreven Het lichtschip Goeree is afgedre ven. De positie werd gistermiddag om kwart over vyf by benadering opgegeven: 15 mijl ten Noord- N.W. van de oorspronkelijke posi tie. Overschot hij E.B.U. Volgens de voorlopige gegevens van de Xederlandsche Bank heeft Nederland gedurende de maand Januari in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalingsunie deelnemende landen een overschot van circa 27 rnillioen verworven. 1288 Schepen in Ned. Koopvaardijvloot Per 1 Januari 1953 bestond de Nederlandse koopvaardijvloot uit 1288 schepen, tegen 1221 schepen vorig jaar. Het aantal stoomsche pen is met 12 verminderd tot 260. Het aantal motorschepen nam met 80 toe tot 978. Het aantal overige schepen bedroeg 50 stuks. Beroep op bepalingen 1816 Duitsers willen land terug De Raad voor Rechtsherstel heeft afwijzend beschikt op eer tweetal beroepschriften die Duit sers hadden ingediend inzake dt verkoop van landerijen door het Nederlandse beheersinstituut aan Nederlandse landbouwers. De bin nen de Nederlandse grens gelegen landerijen waren vroeger eigen dom van deze Duitsers en zyn krachtens het „besluit vijandelijk vermogen" na de bevrijding aan de Nederlandse Staat vervallen ter verrekening op de van Duitsland te ontvangen oorlogsschade vergoe dingen. Deze maatregel heeft in Duitsland protest-stemmen doen opgaan. De betrokken Duitsers beroepen zich o.m. op de bepalingen van het op 26 Juni 1816 tussen Nederland en Pruisen te Aken gesloten grens- tractaat, dat de rechten van grens bewoners op in de nabuurstaat ge legen landerijen, die zij in hun be zit gekregen hebben, vastlegde. Deze overeenkomst had vooral betekenis gekregen door de op het Weener congres genomen beslui ten. waarbij o.m. werd bepaald, dat in een groot gedeelte van Limburg de grenslijn tussen Pruisen en Ne derland zou worden bepaald door de afstand te nemen, die een ka nonschot vanaf de Maas zou be strijken. De beide thans gevallen uitspra ken waren de eerste beslissingen, die inzake de voormalige „Duitse" gronden in Limburg zijn gevallen. Het betrof hier de beroepschriften van twee inwoners uit Walbeek, die gronden hadden liggen op de Hamert (gemeente Bergen). Staatscommissie Kiesstelsel By K. B. is ingesteld een Staats commissie. welke lot taak zal heb ben van advies te dienen: a. over de vraag of en zo ja, in hoeverre behoefte bestaat aan een wyziging van het Nederlandse kiesstelsel, en b. over de vraag of en zo ja. in hoeverre een wettelijke regeling van de politieke partyen in het be lang van een zuivere politieke wilsvorming is. De commissie kan haar adviezen van wetsvoorstellen vergezeld doen gaan. Voorzitter tevens lid is mr. G. G. C. J. M. Teulings, oud-minis ter van Binnenlandse Zaken. I ierdcnlcing gefusilleerden Te Haarlem Ter herdenking van 10 gefusil leerden en 100 gyzelaars uit Haarlem. Bloemendaal en Heem stede, die tien jaar geleden zyn weggevoerd, is gisteren door na bestaanden en leden der vroegere gyzelaars, een korte plechtigheid gehouden in het stadhuis te Haar lem. Na een kort herinnerings woord worden bloemen gelegd by een herdenkingspaneel. Tenslotte werd een minuut stilte betracht. Publicaties over de gevangenis te Rotterdam Op vragen van het lid der Twee de Kamer de heer Van Ryckevor- sel (KVP) in verband met de in het weekblad „De Spiegel" opge nomen geïllustreerde reporiage van het leven in de vrouwenafde ling van de gevangenis te Rotter dam. heeft de minister van Justitie geantwoord, dat in stryd met de gestelde voorwaarden in bedoelde publicaties veroordeelden met name zyn genoemd, hetgeen aan leiding is geweest de verantwoor delijke redactie van bedoeld or gaan dadelijk na de publicatie op het onjuiste ervan te wijzen, de ontstemming daarover te kennen te geven en mede te delen, dat van enige medewerking in de toekomst geen sprake meer kan zün. De minister betreurt het in hoge mate dat een publicatie met be kendmaking van namen van ver oordeelden in deze vorm heeft plaats gevonden, omdat daardoor het leed. dat de strafvoltrekking voor de betrokken veroordeelde be tekent, onnodig kan zyn vergroot. De minister heeft opdracht gege ven. dat er in de toekomst met nog meer nauwlettendheid op zal wor den toegezien, dat alle waarborgen aanwezig zyn, teneinde overtreding van de voor publicatie over straf- gestichten gestelde voorwaarden te voorkomen. Geen carnaval Het algemeen bestuur van de carnavalsvereniging te Breda besloot de carnavalsfeesten >n Breda af te gelasten. Ook andere carnavalsverenigingen in den lande zouden overwegen hetzelfde te doen. NATO. De regering is in dit stre ven geslaagd. Bovendien zal Neder land een rechtmatig aandeel in de zeggenschap krijgen. De regering wijst er in haar toelichting verder op, dat dit verdrag diep zal ingrij pen in de menselyke verhoudingen en in de economische en financiële verhoudingen. Handhaving van de vrede is, zoals de preambule van het ver drag zegt, de voornaamste doelstel ling van het verdrag. Er zal een zo volledig mogelijke integratie moeten komen van personeel en materieel der nationale stryd- krachten in een supranationale Europese organisatie. De regering wyst er op, dat door de inwerkingtreding van het ver drag wetswijzigingen in Nederland noodzakelyk worden. Verschillende overgangsmaatregelen zullen daar- by op korte termyn genomen die nen te worden. In verband hier mede vraagt de regering voor noodgevallen de bevoegdheid om by Algemene Maatregelen van Bestuur af te wyken van de gel dende wetten, die echter aan de Staten-Generaal zullen worden voorgelegd. Dc ontvluchte oorlogs misdadigers Op vragen van de Tweede Ka merleden v. d. Heuvel (AR) en Gortzak (CPN) deelt de minister van Justitie mede, dat na de ont vluchting van de oorlogsmisdadi gers uit Breda tegen 4 personen een voor-onderzoek is ingesteld naar aanleiding van contacten met dc buitenwereld. Wanneer eventuele fascistische organisaties met als basis West- Duitsland of nationaal-socialisti- sche organisaties in Nederland in stryd komen met de geldende wetgeving. zal de minister een krachtig ingrijpen bevorderen. In overweging is of én in hoeverre verder strekkende maatregelen van wetgevende aard wenselijk zyn. Op vragen van jkvr. Wttewaal van Stoetwegen <CH) deelt de mi nister mede. dat de ontvluchting te Eygelshoven geschiedde vanuit de ziekenafdeling van het strafge- sticht.. Het regime in dit gesticht berust op vertrouwèn. Amsterdamse spelers gearresteerd De Amsterdamse politie heeft vannacht 11 personen aangehouden wegens het spelen van hazardspel. Twee personen zijn in bewaring gehouden. De overigen zyn na ver hoor op vrije voeten gesteld. BEKNOPT NIEUWS Buitenland Radio Moskou heeft Zaterdag het Vatieaan er van beschuldigd met Washington te zyn overeengekomen, dat het „zal dienen als spionnagebasis, die ten nauwste samenwerkt, met de Amerikaanse geheime dienst" Mohamed Bin Indura, een der leiders in het communistische verzet op Ma- lakka, is te Taiping terechtgesteld, Hij was op 18 November ter dood ver oordeeld wegens onwettig bezit van wapens en munitie, Dc Amerikaanse ambassadeur in Boedapest heeft de Hongaarse regering een nota overhandigd, waarin opnieuw uitlevering van het Amerikaanse vlieg tuig. dat ln November 1951 door Rus sische Jagers boven Hongaars gebied tot landen werd gedwongen, wordt ge. eist De Japanse premier Josjlda heeft ontkend, dat hij een geheime overeen komst met Amerika zou hebben geslo ten betreffende herbewapening Japan zal in April de eerste na-oor- logse overzeese luchtverbindlng op richten waarna men in Juni hoopt te beginnen met de lijn Honolulu-San Francisco. Het Internationaal Monetair Fonds deelt mede. dat de officiële koers voor de Duitse Mark is vastgesteld op 4.2 per dollar. Australië zal een militaire waar nemingspost in Nieuw-Guinea vesti gen. vanwaar men uitzicht heeft op de territoriale grens van Nederlands- Nlcuw-Guinea. De Australische bladen noemden deze post eer. middel „om Indonesië ln het oog te houden." Bij het station Heutinsshetm nabij Ludwigsburg in Noord-Würtlemberg zijn Maandagavond twee personentrei nen in botsing gekomen Voor zover bekend zijn ongeveer 16 reizigers zwaar gewond. De landelijke conferentie van de Oecumenische Jeugdraad zal worden gehouden op 7 en 8 Februari te Am sterdam. Admiraal Robert Carnay, opperbe velhebber van de NATO-strijdkrach- ten in Zuid-Europa, is Maandag naar Ankara vertrokken, waar hij bespre kingen zal voeren met de Turkse mi nister van Defensie als ook met de chet van de Turkse generale staf. Nabij Cromer ln Norfolk, aan de Britse Oostkust, is Maandag een Brits vliegtuig met drie inzittenden in zee gestort. Naburige schepen is ver zocht naar het wrak en overlevenden uit te zien. Het Zuldafrikaansc Huis van Af gevaardigden heeft met 83 tegen 63 stemmen een door de oppositieleider Strauss ingediende motie van wan trouwen In het beleid van de regering- Malan verworpen. Binnenland Met dc sanering der binnenstad te s-Herlogenbosch zal ln 1953 een fors begin worden gemaakt. De tramdlenst AlkmaarBergen Bergen aan Zee zal met ingang van 15 Februari worden gestaakt, Alleen tijdens het badseizoen zullen nog rei zigers worden vervoerd. Het vervoer wordt verder overgenomen door een busdienst, Binnenkort zullen op alle Neder landse emigrantenschepen naar Zuld- Afrlka voorlichtingsambtenaren aan wezig zijn om de emigrant met «ad en daad bij te staan. Er wordt een be roep gedaan op alle a.s. emigranten oin zich in verbinding te stellen met de afdeling „Opvoeding vir wolwasse- nes", Ou Hooggeregshofgebou 61. Ad- derleystraat te Kaapstad. De minister van Landbouw, Visse rij cn Voedselvoorziening heeft inge steld een Landelijke Landbouwvoor- llchtlngs Raad. waarin overleg ge- Sleegd zal worden betreffende de indbouwvoorlichting in de ruimste 'n. In deze raad ls benoemd: als lid ;\ens voorzitter: ir. A. W. van de Plassche. directeur-generaal van de Landbouw, ie Voorburg. FrnnJcrfjlc leeft met Holland,mee (Van onze Parijse correspondent) De ramp, waardoor Holland is geslagen, heeft in Frankrijk een diepe indruk gemaakt, welke spontaan in allerlei sym pathie-verklaringen en aanbiedingen tot bijstand tot uiting komt. President Auriol heeft Koningin Juliana zijn warme deelneming laten betuigen en de Parijse kardinaal mgr. Feltin kondigde zo juist aan, dat hij 3000 Nederlandse kin deren een onderdak zou kunnen verschaffen. De Franse regering heeft van haar kant onmiddellijk, nadat Zondag avond het onheil hier bekend werd, al twee geniebataljons voorzien van 72 reddingboten, ter beschikking van Neder land gesteld en die zuilen vandaag in Bergen op Zoom arri veren. Kardinaal Feltin wil 3000 kinderen opnemen Ook in de Franse Senaat zyn gisteren woorden van medeleven gesproken en daarby heeft ryk en Nederland zich vooral nu verenigd voelen. Alle kranten brengen op hun eerste pagina's onder vette kop pen het laatste nieuws over Ne derland, nieuws dat de berichten over het voor Frankrijk niettemin zo belangrijke bezoek van de Ame rikaanse minister Dulles vrijwel geheel naar het tweede plan heeft gedrukt. Ook de Franse omroep geeft veel aandacht aan de Nederlandse de voornaamste nieuwsbulletins worden in het Frans en in het Ne derlands oproepen uitgezonden voor geld. kleren, dekens en voe dingsmiddelen, die naar de Neder landse consulaten in Parijs en an dere Franse steden gezonden kun- een actie-comité opgericht, om de steunverlening aan Holland te or ganiseren. Maar nog harlelyker want directer zijn misschien de blijken van medeleven, die je dezer dagen als Hollander zo in je onmiddellyke omgeving onder vindt. Geen winkel in de buurt, aar men je als Nederlander kent, of er wordt gevraagd, of je nog nadere berichten hebt over vrien den of familieleden daar ginds in het hoge barre Noorden, zoals men hier te zeggen pleegt. En wij weten niet, hoe vaak wU de laatste dagen Franse bekenden en onbekenden hebben uitgelegd, waarom zo'n dijkdoorbraak in een laaggelegen land als Nederland zulke noodlot tige gevolgen moest hebben. Uit de Franse kranten was de oorzaak van de ramp niet altijd even dui delijk naar voren gekomen. Over stromingen behoren in Frankrijk zelf nu eenmaal tot de periodieke natuurplagen, waarmee men byna iedere herfst te maken heeft, maar waarbij meestal gelukkig weinig slachtoffers zijn te betreuren. Maar zij, die het warmst mee leven mei de gebeurtenissen in Holland, zijn natuurlijk toch de hier woonachtige Nederlanders zelf Er zijn er verscheidene, die dag cn nacht aan hun radiotoestel zitten om de berichten uit Hilver sum op te vangen en onophoudelyk worden tussen die Franse Neder landers over en weer telefoontjes gewisseld om naar de laatste be richten te informeren. Zelden, of het moest in de Meidagen of in de hongerwinter zyn. heeft voor ons hier het vaderland tegelijkertyd zo ver af en zo dichtbij gelegen Een der meest ontroerende uitin gen van sympathie, die wy als Hollander persoonlijk de laatste dagen mochten beleven, was echter waarschijnlyk toch wel, toen gis teren een onbekende uit ons huis, waar 60 families tezamen wonen, een pakketje kwam afgeven aan de deur. Er zaten kinderkleertjes in en een winterjas en in een bij gevoegd briefje verzocht die on bekende buurman ons, of wij er niet voor konden zorgen, dat zyn bescheiden bundeltje kleren in Ne derland een door het onheil getrof fen familie bereikte. Het is door zo'n spontaan gebaar, dat.je pas goed gevoelt, dat het geen loze woorden wa ren, toen minister Pléven giste ren in een der Franse Kamers zeide, dat de Fransen zich als ware en goede vrienden van de Nederlanders beschouwden en dat thans daarom ons leed ook het hunne was. De Ronde Tafel Conferentie met de West Op vragen van het lid der Twee de Kamer de heer Gerretson (C.H.) met betrekking tot de datum van de heropening van de Ronde Ta fel-conferentie met de West-Indi sche Ryksdelen, heeft de minister president. mede namens de minis ter van Overzeese Rijksdelen ge antwoord. dat er nog geen datum is vastgesteld voor de voortzetting van de conferentie NederlandSu rinameNederlandse Antillen. Extra televisie-uitzending De Nederlandse Televisiestich ting zal vanavond om kwart over acht een korte filmreportage uit» zenden van de toestand in de ge» troffen gebieden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3