HAAGSCHE COURANT Aantal slachtoffers reeds tot 627 gestegen Voor liet lot van ruim 250 anderen wordt gevreesd Kritieke toestand in Stavenisse -Goeree Nog geen van cle volledig ramp lit overzie Reeds twee millioen bijeen Eerste slachtoffers begraven Vliegtuigen brengen voedsel en rubberboten No. 20962 16 pagina's Dinsdag 3 Februari 1933 O PRIJS DEZER COURANT Abonnement per kwartaal 5.85, per week 47 cent. Losse nummers 9 cent per exemplaar. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. Loketten geopend van 8.3018.00 uur. BUREAUX: WAGENSTRAAT 55-37 - TEL. 184466 - 8 LIJNEN - POSTGIRO 12500 DIRECTIE: A. G. SUTHOFF, Mr. K. K. LABOHM, TH. G. VAN DER GARDEN HOOFDREDACTEUR: PROF. Mr. A. C. JOSEPH US JITTA PRIJS DER ADVERTENTIëN 1 t/m 26 mm ƒ0.176 per mm, daarna Iedere mm meer 0.35 per mm. Minimum grootte 13 mm. KL adv. bij vooruitbet. tot 15 w. daarboven tot max. 20 w. 1.50 Hef aantal slachtoffers, dat bij de overstromingsramp om het leven is gekomen, stijgt nog steeds. Van 627 personen weef men thans met zekerheid te melden, dat zij zijn om gekomen. Men vreest echter, dat dit cijfer nog met onge veer 250 zal moeten worden verhoogd. Zo zijn uit Nieuw Vossemeer en Oude Tonge berichten binnengekomen, dat daar vermoedelijk respectievelijk 50 en 60 personen zijn verdronken en berichten uit Stavenisse maken melding van ruim 200 vermisten. In sommige gebieden heeft men het reeds zover gebracht, dat men de situatie goeddeels meester is, maar elders wordt nog met man en macht gewerkt om nieuwe rampen te voorkomen en zwoegen vrijwilligers en militairen dag en nacht om in gevaar verkerende mensen in veiligheid te brengen. Nog steeds is het niet mogelijk een volledig overzicht van de watersnoodramp te geven. Volgens de tot dusver ont vangen berichten kan de situatie in Zeeland als volgt wor den samengevat: Op Walcheren heeft men de toestand vrij wel geheel in de hand. Verschillende dijkgaten zijn afgeslo ten. Bij Amemuiden staan enkele polders blank. Bij Dom burg en Oostkapelle zijn de duinen sterk aangetast. De ge malen werken op volle kracht en Vlissingen is geheel droog. Naar schatting is 25 pet van Noord-Beveland onder water gelopen. In Kortgene zouden 40 doden te betreuren zijn. Behalve in het oostelijk deel is de toestand in Zuid-Beveland zo goed als geconsolideerd. Yerseke vormt het opvangcen trum. Hier zitten duizenden evacué's uit Bruinisse, Schou wen, Tholen en Zierikzee. Bij de overstroming van Zierikzee zijn tot dusver 19 personen omgekomen. Geheel Schouwen en Duiveland staat met uitzondering van de Westrand onder water. Met be hulp van radiozenders wordt het contact met deze plaats onderhou den. Vele malen werd dringend om rubberboten voor Zierikzee ver zocht. Voorts zijn amphibie-vaar- tuigen naar de bedreigde plaats gezonden. In Brouwershaven was de toestand zeer kritiek. Vele sche pen zyn onderweg om by de eva cuatie van deze gebieden hulp te verlenen. De toestand op Tholen is wel zeer ernstig. Sta venisse schijnt zwaar ge teisterd te zyn. Het aan tal doden op het eiland is aanzienlijk en er wor den meer dan 200 perso nen vermist. De toestand in Zeeuwsch- Vlaanderen is gunstiger ge worden. In vele gemeenten is het water verdwenen. In ver schillende Oost-Zeeuwsch- vlaamse polders is de droog- maling begonnen. Ook de situatie bij Hontenisse is men meester. Verschillende boot verbindingen en veerdiensten worden weer hervat. Morgen zal er 'n busdienst Breskens- Breda en Breda-Temeuzen worden ingesteld. Bijzonder ernstig acht men de toestand op Goeree en Overflakkee. Slechts een tweetal gebieden, nl. rondom Dirksland en rondom Oud dorp zijn nog niet over stroomd. In de overige dor pen heeft de bevolking zich in allerijl op de dijken en op de bovenverdiepingen der wo ningen teruggetrokken. Ver schillende plaatsen zijn nage noeg niet bereikbaar. Met be hulp van hefschroefvliegtui- gen tracht men de geïsoleer de dorpen te bevoorraden en personen die in gevaar ver keren te ontzetten. Een Bel gisch hefSchroefvliegtuig heeft op deze wijze twaalf personen gered. Volgens be richten van de piloot van het Belgische toestel zouden in Oude-Tonge vermoedelijk 60 personen omgekomen zijn. De toestand in Middelhamis is niet hopeloos. Verschillende vissersschepen en marine- vaartuigen zijn naar Ouddorp en Stellendam onderweg om hulp te bieden en om de inwo ners te evacueren. Het aantal slachtoffers te Middelhamis zou 10 bedragen. Te Oolt- gensplaat heerst een noodtoe stand. Ook Heïlevoetsluis is zwaar ge troffen. Het gedeelte der gemeente binnen de vestingwallen is geheel overstroomd geweest. Met man en macht heeft men aan de dijkgaten gewerkt, met. het gevolg dat zy voorlopig konden worden gedicht. Daardoor is een gedeelte van deze gemeente weer droog komen te liggen. Van Hellevoetsluis is con tact tot stand gekomen met Stel lendam. Op het dak van een huis op Duiveland (in cirkel) geheel alleen in het onder gelopen land zit een man, zwaaiend naar het vlieg tuig, waaruit deze foto werd gemaakt. Een rubber boot is blijven steken in de boomgaard (rechts) Luchtopname A.NJ*.) J Op Voome en Putten is een groot deel van de bevolking ge- evacueerd. Veel vee is in veilig heid gebracht. Ondergelopen zijn de polders Zuidland, Oudenhoorn, Nieuwenhoorn, Abbenbroek en de Bernissepolder. Het gebied weste lijk van Pultershoek is watervrij gebleven. Op IJsselmonde is de dijk langs de Noord behouden. In de Hoeksche Waard is de streek rondom 's-Gravendeel zwaar ge troffen. Bijzonder ernstig was de toestand ook in Numansdorp, dat door de Koningin werd bezocht. Het aantal slachtoffers in deze gemeente is tot 67 gestegen. Op Rozenburg wordt met man en macht gewerkt aan het dichten van de dijk langs de Waterweg. In deze streek zijn geen veranderin gen van betekenis ingetreden. In het gebied van het Eiland van Dordrecht heeft het overstroomde oppervlak geen uitbreiding onder gaan. Wel is het gebied van de Dordtse Biesbosch, een gebied van 14 a 1500 ha, toch nog verloren gegaan, nadat de scheiding tussen Prinsenpolder en Dordtse Bies bosch, de Oude Veerweg, is door gebroken. De gehele dyk tussen Rotterdam en Gouda, langs Nieu we Maas en Hollandse IJssel is in tact gebleven. Het buitendijkse ge deelte van Hardinxveld heeft zware schade opgelopen. Vooral de daar gevestigde industrieën had den veel overlast %ran het water. De doorbraak by Ouderkerk a.d. IJssel wordt met man en macht gestopt. Naar thans bekend is ge worden, zyn zes personen uit De Stormpolder verdronken. In Ouder kerk verdronken 2 personen. Te Papendrecht zijn 300 gezinnen ge- evacueerd. In deze omgeving heeft de ramp 1 dode geëist. De toestand in Wesl- Nodrd-Brabant Wat de toestanden in westelijk Noord-Brabant betreft, kan wor den gemeld, dat Steenbergen over stroomd is geweest met vluchtelin gen uit Sint. Philipsland, Anna Ja- coba en Nieuw Vossemeer. Van daag zullen militaire eenheden met motorboten de polders in het hele gebied afzoeken om nog geïsoleer de personen te ontzetten. Volgens de jongste berichten zouden er in Steenbergen zeven personen zijn aangespoeld, t.w. vier uit Nieuw Vossemeer en drie uit Sint Philipsland. Van Steenber gen uit zijn de vluchtelingen door gezonden naar Rucphen en Zun- dert. Ten N.O. van Steenbergen is het gebied droog gebleven. Over stroomd is alles ten Westen van de lijn OssendrechtWoensdrecht Bergen op ZoomHalsteren Steenbergen. Ook is overstroomd het gebied ten Noorden van de Dint.el en de Mark. Verder het gebied van Hoge Zwaluwe, Lage Zwaluwe, Wa genberg en Drimmelen en dat ten Noorden van de lijn Geertruiden- bergWaalwijk tot de Maas. Het land van Heusden en Altena is overstroomd ten Westen van de lyn BerkendamAlmkerk en Dussen. Op het ogenblik zijn in Halste ren dertien lyken geborgen van mensen die bU de overstroming de dood hebben gevondJen.Er wqrden nog ruim zestig personen vermist. In Raamsdonlcveer zijn twee doden te betreuren, o.w. een baby van zes weken. Hier zyn 25 huizen volledig verwoest en 40 onbewoon baar geworden. Uitkering aan slachtoffers De minister van Maatschappelijk Werk heeft alle burgemeesters en wethouders gemachtigd, slachtof fers van de watersnood, indien deze niet in eigen onderhoud kun nen voorzien, voorlopig een uit kering toe te kennen, overeenkom stig de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers 19401945. Op Texel twee Joden Uit betrouwbare bron is mede gedeeld, dat op Texel tot nu toe twee lijken zijn geborgen, t.w. van de 56-jarige smid R. IJ. (reeds ge noemd) uit De Waal en de 36-jari ge melkhandelaar D. K. uit De Koog. Nog vier personen zyn door familie als vermist opgegeven. De kans dat zij levend zullen worden teruggevonden wordt klein geacht. Men heeft de indruk de situatie meester te kunnen blijven. Ruim 185 D.U.W -arbeiders en vijftig mariniers uit Den Helder zijn naar het eiland gekomen om bij het werk aan de dijk behulpzaam te zijn. Hoe zeer het Nederlandse volk met de slachtoffers mee leeft en getroffen is door de ontzettende gevolgen van de watersnood, blijkt duidelijk uit de bij het Nationaal Ram penfonds binnengekomen ga ven. Maandagmiddag om streeks 17 uur was een bedrag van ruim 2 millioen uitgezonderd de vele stortin gen per giro, die nog niet bin nen zijn ontvangen, terwijl daarnaast duizenden en nog eens duizenden kledingstuk ken aan de Rode Kruispost te Den Haag waren ingele verd. Trieste plechtigheid te Dubbeldam De stoffelijke overschotten van vier slachtoffers van «Ie waters nood, inwoners van het zo zwaar geteisterde 's-Gravendeel, zijn vanochtend om elf uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbeldam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp, wier lijkeu geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer sober karakter. De burge meester van Dubbeldam, de heer J. P. M. Beelaerts van Em- michoven, sprak bewogen woorden, waarmede hy de gevoelens van de bevolking van het eiland van Dordt tot uitdrukking bracht. Ds. A. J. van Heuven, Nederlands her vormd predikant van 's-Graven deel, sprak woorden van troost tot de enkele nabestaanden, die aan wezig waren. B.P.M. Pemis ligt gcbecl stil De watersnood heeft grote schade aangericht in de B.P.M.- raffinaderij te Pernis, waarvan be langrijke gedeelten zijn onderge lopen geweest. Op laaggelegen pun ten is veel water achtergebleven. Zaterdagnacht zijn alle installaties stopgezet en het bedrijf ligt thans geheel stil. De directe schade kan als aan zienlijk worden beschouwd en daarnaast is natuurlijk de bedrijfs schade door de stillegging zeer be langrijk. Met man en macht wordt thans aan het herstel gewerkt, maar er kan nog niet worden ge zegd. wanneer de raffinaderij weer zal draaien. Dit zal zeker circa twee weken vorderen. Een der grote tankopslagterrei nen is gelukkig van waterschade bevrijd gebleven en daardoor ondervindt voorlopig de vitale af voer en distributie van aardolie producten in ons land en de export naar België en Zwitserland geen noemenswaardige stagnatie. Hulp uit de lucht vaak nog steeds de enige mogelijkheid De luchtvaart laat zich niet onbetuigd, waar het er om gaat de slachtoffers van de ramp zo goed en zo spoedig als mogelijk is te helpen. Sinds gisteren is het vliegveld Valkenburg het zeer drukke middel punt van deze hulpverlening. Grote hoeveelheden levensmiddelen in blik, brood en andere noodzakelijke artikelen wor den, evenals rubberboten voor die plaatsen, waar men vor alles mensen van nog steeds levensgevaarlijke plaatsen moet evacueren, door vliegtuigen naar de rampgebieden gebracht. Soort of herkomst van deze toestellen doet er in deze dagen niets toe: in eendrachtige samenwerking vliegen mensen en machines van K.L.M.. Marine- Luchtvaartdienst. Luchtstrijdkrachten, R.I.S. en niet te vergeten, van de „Rescue-service" van de Ame rikaanse Luchtmacht steeds opnieuw naar de over stroomde delen van het land. Een K.L.M. Dakota maakte een vlucht van drie-en-een-half uur boven de getroffen gebieden en wierp o.m. vier rubberbo ten. 150 zakken voedsel en tien grote pakken jute zakken uit. Deze werden o.m. uitgeworpen boven Middelhamis, waar met kalkletters op de dijk de noodkreet „Rubberboten en zakken s.v.p." was neer geschreven Ook de helicopter van de M.L.D. bewees giste ren goede diensten. Toen nl. in de namiddag een „Sea-Otter" een marine-amphibievliegtuig op Goeree was geland om een rubberboot aan een geïsoleerde boerderij af te geven, bleek de stroom te sterk. En toch moest er hulp geboden worden, daar de toestand met het uur hachelijker werd. Voorlopig hadden de bewoners zich op het dak in veiligheid kunnen brengen, maar ook dat was niet meer geheel veilig, daar de boerderij al voor een deel was ingestort. Toen kwam de helicopter te hulp. Een touwladder werd neergelaten en na enige aarzeling waagde de zoon de luchtreis. Een jonger zusje en tenslotte ook de bejaarde moeder volgden, waarna het drietal in veiligheid kon worden ge bracht. Toen ging het toestel terug om de oudste zoon te halen. Hij trof het minder goed. want de hysinrichting bleek onklaar te zyn geraakt, zodat hy niet aan boord kon worden genomen. Onder aan de touwladder bungelend kon hy echter op de dichtstbijzijnde droge dyk worden afgezet. Een „Harpoon"-bommenwerper van de M.L.D. wierp rubberboten uit in de buurt van Zierikzee, waar de angstige slachtofftrs op daken waren sa mengehokt en met de nationale driekleur en bed- delakens de aandacht op hun hachelijke situatie vestigden. Ook de Belgische Sabenapiloot kapitein Gerard Tremerie heeft met zijn hefschroefvliegtuig tal van tochten over de verdronken Zeeuwse eilanden ge maakt en in de loop van Maandag enige tientallen slachtoffers, onder wie zieken, naar de vliegbasis Woensdrecht gebracht. Zondag maakte kapitein Tremerie een vlucht van Brussel naar Oude Tonge. dat hy met behulp van een wegenkaart en het tellen van kerktorens kon bereiken. Hy landde daar op een stukje slykerige grond van enige vierkante meters, bleef er de nacht over en vloog met post van dit dorp naar Woens drecht. In de loop van Maandag, heeft de Zeeuwse hoofd-inspecteur van de Volksgezondheid met de helicopter een verkenningsvlucht over Schouwen- Duiveland gemaakt. Sedert gistermiddag vier uur zijn door de Directie voor de Voedselvoorziening van het Ministerie van Landbouw voedseldroppings uitgevoerd boven Oude Tonge. Sommelsdijk. op Sehouwen-Duiveland en bij Ooltgensplaat. Het betrof hier gebieden, waarmee geen andere communicatie mogelijk was «_n waar groepen van 600 700 personen waren ingesloten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1