AUCH DU WARST DABEI SÖbSS L INKTVIS GRIEP 11 Peter Ivleist schrijft contemporaine „geschiedenis" SPORT-SPEL SPANNING KATHOLIEKE SCHOOL MOET GEPROPAGEERD WORDEN 'ttlontieA RADIO-PROGRAMMA'S DINSDAG 3 FEBRUARI 1933 PAGINA 7 Het geestelijk klimaat der neo-nas-i's 11 Het gonst nog steeds in de Bondsrepubliek en nog altijd is bet ,,Nau Nau- complot"' hauet Mau Mau-mcthoclcn door de Britten aangepakt"1, zoals een uiterst rechtse afgevaardigde in de Bondsdag schreeuwde) actueel. Rondom de Naumann-groep zijn in de afgelopen dagen vele namen genoemd van voormalige Nazi's, die eveneens verdacht zouden zijn. Eén naam was daar niet bij, maar uit goede bron weten wij, dat de Duitse schrijver Peter Kleist ook als „potentieel gevaarlijk" staat geboekt. Aangezien er wel allerlei vermoedens omtrent subversieve activiteit zijn uitgesproken, maar nog niemand heeft meegedeeld, wat voor opvattingen deze kleine groep precies heeft, in wat voor geestelijk klimaat zij leven, is het hoek van Peter Kleist, „Auch du warst dabei" hoogst actueel en dubbel interessant. „Na zeven jaar", schrijft Kleis in de leek allemaal zo positief. Het nazisme Inleiding, „is het iedere journalist en was niet antikerkelijk, weliswaar wilde iedere politicus in de wereld nog steeds toegestaan het Duitse volk voor te stel len als een horde krijgszuchtige barba ren". Veel is er naar zyn mening, Duitse volk niet begrijpen kan: dat b.v. elke Duitser verplicht was tot collabo ratie met de vijandelijke bezetter, maar dat deze collaboratie in Frankrijk ge straft werd. Dat de Duitse soldaat moest boeten omdat hij in het Oosten vocht, maar thans weer omworven wordt om hetzelfde te doen. En is dit miskende en verguisde Duits land niet op allerlei gebied een voor beeld geweest: voor vele staten? vraagt hU zich af. Een voorbeeld voor de Wes telijke democratieën in „massa-leiding", in organisatie der economie, in arbeids wetten, eugenetiek en bescherming van het moederschap? De tweede wereldoorlog mag dan door Hitier begonnen zijn, de oorzaken ervan liggen twintig jaar vroeger, en wat het Russische gevaar betreft: dit begreep by ons reeds tientallen jaren lang ieder kind, maar het buitenland leert het thans pas En met de verwijten aangaande onze Jodenvervolging verstikte men onze pro testen omtrent de gruwelen, welke aan het Duitse volk tijdens en na de oorlog werden bedreven. Reeds deze korte inleiding roept een geprikkelde reactie bij de lezer op om een tienmaal zo lange kanttekening, maar er wacht een boek van over de 400 bladzijden geschreven ter overpein zing in de periode „tussen-het onheil van gisteren en de catastrophe van morgen". Men kan Hitier. het Nationaal Socia lisme en de tweede wereldoorlog niet als een volkomen op zich staande periode be schouwen. zegt hij. laat ons daarom het recente Duitse verleden in een breed his torisch kader plaatsen. Het blijkt dan, dat de Duitsers veel minder oorlogen hebben gevoerd dan enig ander land. Frankriik en hij publiceert er een kaart bij Frankrijk is steeds de aan valler geweest. Frankrijk heeft steeds zijn grondgebied vergroot, en wijzend op dit kaartje van waaruit tientallen Franse aanvalspijlen door de geschiedenis heen in alle richtingen uitstralen, zegt hij grootmoedig: „Dit kaartje wil echter niet de revanchegedachte levend hou den". maar het is goed om te weten, wie de aanvaller was. Dan, na een brede schildering van de gevolgen van het verdrag van Versailles, de morele degeneratie welke het Duits land bracht,-de honger en de enorme werkloosheid, de vernedering en de uit zichtloosheid, klinkt plotseling de trom melslag van Hitier. „Voor de reacties en gemoedsbewegin gen van dit massa-dier. voor zyn niet verstandelijke reacties, had deze Hitier een bijna vrouwelijk aanvoelingsvermo gen Hel politieke programma van Hitier appelleerde onweerstaanbaar aan het vernederde Duitse volk. Weliswaar was daar o.m. de „uitsluiting van Joden uit de politieke leiding", maar zonder enige morele beoordeling van dit anti semitisme „maar ook dit antisemitis me was geen vondst van Hitier". Het is zo oud als de lijdensweg van het Joodse volk zelf en ook de Katholieke Kerlc, ook Luther hebben er zich aan schuldig ge maakt, zegt Kleist. Andermaal brandt do Rijksdag, ander maal krijgt toch eigenlyk van der Lubbe de schuld als willoos werktuig van aller lei staatsvyandelyke machinaties. Hierna geeft Kleist een uitvoerig_ ex posé van de gebeurtenissen tot '45 en /iin visie op alles wat door en tegen het Hitler regime in die jaren gedaan is. Het Hitier alleen een „arische Christus' maar de strijd tegen het Oude Testament gaat volgens Kleist tot de „Oerkerk" te rug, wel had men de eliminatie van on- at het geneeslijke geestes-zieken. maar „de euthanasie vindt ook in de V. S. veel voorstanders", wel vervolgde men de Joden, maar eigenlijk waren de uit het Oosten geïmmigreerde Joden zelf schuld aan het groeiend antisemitisme. Men begreep ons niet Op internationaal politiek terrein waren wy nooit gelijkberechtigd, wij werden niet begrepen, zegt Kleist. Bij de ontwa peningsconferenties b.v. vormden onze „Wehrverbande", onze „Stalilhelm", onze S.A. en S.S. telkens weer een struikel blok omdat nier. hun millïoenen steeds weer wilde optellen bij de ons genadig toegestane sterkte van een Duits leger. Waartoe b.v. deze S.S. dan w-èl diende verzwijgt Kleist. Hij glydt er overheen met het grapje, dat een Engels gedele geerde op een der conferenties zich onge rust toonde over het militaire karakter der S.A., die immers een lied had, dat eindigde met „Volk ans Gewehr". Toen een internationale commissie dit lied be sprak. zocht de tolk het voor de Fransen te vertalen, aai^elde, zei toen: „Volk ans Gewehr" betekent „Aux armes, eitoyens" (uit de Marseillaise voor degenen, die het niet door mochten hebben). En het wantrouwige Frankrijk, dat vóór alles „surêté" eist, is oorzaak, dat Hitier tenslotte kwaad de deur dicht gooit van de ontwapeningsconferentie en de Volkenbond. Pagina foto's onder het hoofd: „Auch du warst dabei" voorstellende: Lord Si- .De uitnodiging van Herrn Krupp von - dijker aan het Russische front, daaron- Bohlen om te blijven dineren, neemt Hit- der Franse vrijwilligers aan dat zelfde Ier niet aan, Hy rijdt met een klein ge- j front de tricolore hijsend, achterzijde: de zelsehap paar Godesberg om uitziend :\viassow Russen en de Karatschaiersol- over de Rijn de avond door te brengen, I daten, eveneens vechtend tegen het Rode de avond die hem van de dag der beslis- gevaar. Kleist het jaar der Harbour-comité over na le lezen. Ugms De bewapening begint. Engelanderaen n h m z h interes- Frankrijk en het Bolsjewisme zijn er de i "Ji"' «Vrecht S 'foor- sant materiaal ï?»!er de oorzaak van oorzaak van. Wanneer men Hitier aan- Jog troR a]g tQen hej_ Duitse tegen p0]en-.deze oorlog te komen, „waaruit wij Duit- Engeland begint de met elk volkeren- sers weer leren kunnen, hoe een slimme recht strijdige hongerblokkade. I leiding het onwetende volk tegen zijn wil ziet in Moskou de gruwelijke zuiverings processen zonder met de ogen te knippe ren, Roosevelt zelf is omgeven door een Jodenkliek die Duitsland boycot. Noodzakelijke eedbreuk De verklaring van Hitier als zou hij van München geen territoriale eisen meer hebben gehad, is bedrog. „Wisten ze ech ter in het Westen niet, dat het voortbe staan van dit soort grenzen de kiem van de oorlog in zich droeg? De vraag was slechts: moest men dit Duitsland laten groeien dat dankzij zijn volkskracht alle andere landen dreigde te overvleugelen, zou men het geheel gelijkberechtigd ma ken óf zou men een tweede wereldoorlog oproepen en de sterkste natie in Europa definitief breken? „Voor het eerst wordt thans duidelijk dat Hitler's vredesgaranties van München slechts tijdwinnen bedoelden, dat hij naai de Ukraine moet, naar de grote graan- voorraadschuur om het Bolsjewisme te bevechten en zich een bestaan te verzeke ren tussen de grote continentale en ma ritieme machten Eerst probeerde hij weer vreedzaam het corridorvraagstuk op te lossen, maar En geland vindt dat Hitier na Praag ook niet met vreedzame schreden verder mag marcheren, ook niet wanneer Polen het zelfbestemmingsrecht der minderheden niet rekent. Duitsland ziet zich weer om singeld (Engelse garanties aan Polen, de Britse onderhandelingen met Moskou), maar in Moskou is hij de Engelsen een slag voor. Net voor de ring wordt dicht geknepen, zegt Ribbentrop er „Ja" op de Russische eisen aangaande de Baltische, Finse en Poolse invloedssfeer, tekent met Rusland een niet-aanvalspact. „Dat was de oorlogsverklaring van Duitsland aan de Sovjet-Unie" zegt Stalin als de deur achter Ribbentrop dichtvalt. Stalin sloot dit pact volgens Kleist al leen om de Duitse stoot af te wenden, Hit- Ier in de oorlog te storten en op de ruïnes het rode zaad te strooien. Hitier sloot het om de dreigende om singeling te verbreken. Polen krijgt carte-blanche van Engeland, men doet nog allerlei pogingen om de vrede te bewaren, maar de berichten van Poolse „blutige Ausschreitungen" tegen Duitse minderheden worden zo alarme rend, dat Hitier bitter tegen Henderson zegt: „Jullie is het om het even hoeveel Duitsers er in Polen worden afgeslacht". Maar hij wil verder „onderhandelen" en eerst als Polen dubbel spel speelt geeft hij Keitel het bevel te marcheren. „Engeland meende nog tijd te hebben, Hitler had te veel haast en Polen was één chauvinistische kramp" waarmee niet te praten viel. Op 1 September begint d„ Hertog van Windsor Ob I,. Obersalz- HifleV wil" echter deze actie de Hertogin van Windsor op de Obersalz- berg, Lindbergh en Göring. Even hadden „alle goedwillende mee lopers en medewerkers in de NSDAP" het moeilijk, toen er met Röhm ongeveer 300 slachtoffers vielen en zy „de bodem der rechtszekerheid onder zich voelden ankelen". Hitier prepareerde zich op deze coupe i volgens het boek aldus: koste wat kost locaal houden, weet ech ter tegelijkertijd dat er geen terug is, raadt Göring af het maar niet meer te proberen door persoonlijk naar En- geland te vliegen om de oorlogsverklaring te voorkomen. Ingelaste foto's Onderschrift: „Europa het Oosten. Degrelle, stoer met verre- „Schönheitsfehler Na Praag brak Hitier voor de tweede maal zijn woord, betrad de gevaarlijke weg van het imperialisme doordat hij „overigens precies als de geallieerden in Versailles" de volkeren in goede en kwade scheidde en over Tsjechen en Polen de staf brak, hen tot 2e rangs volkeren stem pelde. „Dit bewijst dat er een manco in Hitlers staatsmansdenken was. Die „Neu- ordnung" was fout. Woorden als „Pro- tektoraat" en „Gouvernement Generaal" waren twee „Schönheitsfehler" op de po litieke kaart van Europa. Noorwegens neutraliteit door Engeland geschonden noopte de Duitsers de Brit ten net één dag voor te zijn met een „mi litaire actie van einmaliger Kühnheit in de krijgsgeschiedenis, gelukt dankzij de hervorragende en selbstlose kameraad schap der drie wapens". Ook de neutraliteit van Holland en België was slechts scherts, al geloofde men daar niet in oolog, ook niet wanneer Duitse verrader aan de Hollandse mi litaire atttaché „Oberst Sasz" de plannen voor de Duitse aanval verraadt, ook niet als een Duits vliegtuig bij Mechelen een noodlanding maakt met alle opmarsplan nen. Maar men heeft zich in die beide landen slechts tegen.Duitsland ge dekt en daarom is ook hier Hitier het snelst. „Op 14 Mei was Rotterdam het doel van de Duitse aanvallen. De eis tot capitulatie wordt 20 minuten te laat be antwoord om de aanval van een deel der Luftwaffe nog terug te houden. Een stads gedeelte wordt gebombardeerd: 619 bur gers vinden de dood. Dan dit woord doet het nog altijd zo goed dan „braust" Guderians Pan zer Armee naar de kust, von Runstedt wordt echter door Hitier 24 uur tegen gehouden, waardoor de Führer nogmaals aan Engeland een vriendendienst bewijst. Groot Brittannië betreedt echter aie „gouden brug" niet welke Hitier bouwt (in de hoop binnen zes weken vrede te kunnen sluiten). Engeland neemt de ge redde soldaten terug, „als steun voor een weerstand, als kern voor de tegenaan val." Fauteuils voor overwonnenen Jammer, het had zo mooi kunnen zijn zie slechts naar de Franse capitulatie in Compiègne: een Duitse erecompagme, zelf rode rozen en behaaglijke leren fau teuils, voor de overwonnenen. Dat was wat anders dan in '18. Het wordt aan Churchill overgelaten de voormalige bondgenoot nog een trap achterna te ge ven. Hitier spreekt daarentegen groot moedig van „heroïsche weerstand"- Jammer is ook, dat daarna de lucht oorlog tegen de burgerbevolking feller wordtRotterdam en Warschau waren strategische bombardementen, en ook in dien men enige twijfel mocht koesteren tegenover dit soort militaire maatrege len moest men toch bedenken, dat ze reeds in '36 door de Engelsen in hun mi litaire tactiek waren opgenomen. Italië sleurt Duitsland in het Griekse avontuur, het betekent een nieuwe om weg voor Hitler, die slechts één doel had: het Oosten. Voor hem waren alle andere veldtochten slechts tijdrovende omwegen geweest naar Moskou. En ook deze laat ste zou waarschijnlijk gelukt zijn, wan neer Amerika maar had willen meewer ken, doch Roosevelt, die zijn propaganda voor de derde ambtperiode voerde onder de leuze: we houden ons buiten de oorlog „had andere plannen." Hij dreef Japan, 100 jaar tevoren met een harde Amerikaanse vuist uit zijn Doornroosje-slaap gewekt, zo lang in hot nauw tot ingewijden in de US elke dag op het opzettelijk door hen uitgelokte eerste schot zaten te wachten- Men hoeft er slechts de documenten van het Pearl Harbour-comité over na te lezen, op de weg van het Recht en het Heil (kennelijk sarcastisch bedoeld! H.) voe ren kan." Roosevelt verried Russisch volk Hitiers voornaamste blunder in het Oosten was. dat hij slechts de ruimte zag, niet de volkeren daar- Hij greep de uit gestoken hand dier door hem van het Communisme bevrijde volkeren niet, en zodoende groeide er vervreemding tus sen de bevolking en de bezettingsmacht, kwam er vijandschap, welke tot de af schuwelijke franc-tireuroorlog leidde. En het was naast Hitier vooral Amerika dat het Russische volk verried door Statin te helpen. Na drie jaar overwinningen verloor Hitier het veld omdat hij zijn eigen we zen niet meester was, noch zichzelf, nodh de geweldige krachten van zijn volk en zijn land. Teheran volgt, de terreur der bombar dementen wordt steeds erger. Het Duit se volk vecht voor zijn naakte exsisten- tie. Dan komt de invasie, zo prima opge zet dat ze zelfs de organisatorische pres taties van Duitsland bij zijn Noorwegen- veldtooht in de schaduw stelde. Was er terreur in Duitsland zelf? Nee, „Deze dictatuur verstond een open woord op de juiste plaats". Was er verzet tegen Hitier De aanslag op Hitler was er het bewijs voor. maar er waren andere .Widerstandkampfer" bijvoorbeeld de SD-informateur, die het waagde een on- gesrfiminkt beeld van de toestand aan de Führer te geven Stramme helden tot het laatst Nog in het jaar der „Götterdamme- rung" 1945 denkt Hitier dat zijn tegen standers verstandig zullen zijn en met Rusland zullen breken zodra Rusland te- ver naar het Westen opdringt. Hij ver gist zich- Dan volgt de totale capitulatie. „Voor de verbaasde ogen der overwin naars marcheren Duitse eenheden in mi litair gelid de gevangenschap in." In het verre Oosten valt de atoombom „Het tijdperk der Atlantic Charta is ge boren. Het staat onder het teken van een gesternte, welks dood brengende stralen de gehele mensheid in vrees brengt. De ontketende materie begint haar zege tocht Duitsland wordt bezet. De bezettings- politiek is ontworpen door de Ameri kaanse communist White, wordt bekend onder de naam van de Amerikaanse jood Morgenthau. Potsdam, de demontages, de afschuwe lijke drama's der Umsiedlung volgen. „De regeringen in West Europa keren terug uit hun asyl, doen of hun vlucht een heldendaad geweest is en stempelen hen die bleven itot verraders: 125-000 Hollanders worden in de kerker gewor pen, velen komen er om door martelin gen. Op de plaats der Gestapo zit het mi. litair gezag met een politieke opsporings dienst. een politieke onderzoekingsafdeling en de nationale veiligheidsdienst. Zij treffen niet allen de corrupte collabora teurs. die zich ten koste van de Neder landse bevolking hebben verrijkt, zij tref fen ook de Hollandse vrijwilligers, die van 't afschuwelijke Oostfront terug komen in hun bevrijde Heimat en niet kunnen be grijpen, dat zij deserteurs zijn en niet degenen die indertijd de benen na- te beginnen aan een weerlegging van de- S ze geschiedenisvervalsing. Het ergste lijkt ons de volkomen afwe zigheid van enige morele norm bij de be oordeling der feiten, het hardnekkig her haalde: dit bestond ook reeds vóór Hitier, jullie zijn ook thans niet beter. Ea sommige zinssneden. sommige ar gumenten hoort men ook thans weer vrij algemeen verkondigen, ook buiten het kleine kringetje van de z.g. Naumann- conspiratie. W'ü komen daar nog wel op terug. Verheugend is inmiddels dat dit boek, vorig jaar uitgegeven door Kurt Vowinc- kel m Heidelberg door het Buchhandler Börsenblatt gesaboteerd werd. dat vele Duitsers die ik de enige concentratie kampfoto erin liet zien (voorstellende de bevrijding der communistische Spanjaar- verward mompelden „Tolle Sache!" et boek schijnt desondanks uifrver- kodht te zijn. J. W. HOFWIJK. raadt om een pact met het Oosten te sluiten, weigert hij, verklaart, dat er tus sen het Bolsjewisme en het Nationaal Socialisme te veel slachtoffers staan" Het was ook het jaar der Nürnberger- wetten, welke de Joden verboden om „Volksgenosse" te zijn. Accoord, sust Kleist, dat was niet zo best, „maar ook tevoren waren er reeds rassenwetten: de rassendiscriminatie in de koloniale lan den, het negervraagstuk in Amerika En de Joden, die thans Duitsland uitwillen merken tot hun schrik, dat zij, die zo ge makkelijk eertijds het gastvrije Duitsland konden binnenkomen, thans de grootse moeite hebben om in die landen onder dak te vinden, die zo voor hun lot op kwamen. „Zijn ze echt?' Duitsland blijft geketend tussen de nauwe muren van Versailles. Men wil „levensruimte" overzee, en Schacht mag gaan venten met de koloniale aanspraken, welke Hitier moeten afbrengen van zijn plannen om zich in het Oosten ruimte te verschaffen. Maar ook deze poging om Gelijkstelling kleuteronderwijs volstrekte eis Borden „Langzaam rijden" hadden geen rechtsgrond Gelderse Provinciale Waterstaat ging boekje te buiten (Van c correspondent). V Helpt de nood lenigen door uw storting op GIRO 9 5 7 5 van 't Nationale Rampenfonds te VGravenhage. Gij kunt aan liet secretariaat van dit fonds: STATENLAAN 81, 's-Gravenliage, ook «en post wissel zenden. N J Nachtelijke vechtpartij in Apeldoorn MAN GEDOOD (Van onze correspondent) Naar pas Maandag door dc Apeldoornse politie voor publicatie werd vrijgegeven is bij een vechtpartij in dc nacht van Zaterdag op Zondag de 39-j3rige onge huwde K. H. op het erf van de woning zijner ouders aan de Chr. Geurtsweg zo danig verwond, dat hy gisteren in het zie kenhuis overleed. In de loop van Zondag werd verdacht van zware mishandeling aangehouden In de jongste zitting van de Apeldoornse de 25-jarige J. v. W u:t Apeldoorn, die kantonrechter had zich te verantwoorden de vrachtwagen-chauffeur H. van D. uit Nunspeet, die zich niets gelegen had la ten liggen aan de door de overheid ge plaatste borden niet harder te rijden dan 15 km per uur tussen de dorpen Vaassen en Ernst, in de gemeente Epe, op de Rijks weg ApeldoornZwolle. Dat verdachte over zijn overtreding niet te licht moest denken, werd hem aan het verstand gebracht door de ambtenaar van het O.M., die mededeelde, dat bedoeld weggedeelte in de wisselende vorst- en dooi-periodes aan het eind van het vorig jaar, een schade had opgelopen van niet minder dan 500.000. Het betreffende weggedeelte was begin vorig jaar geheel vernieuwd. Het O.M. weet dit voornamelijk aan de te grote snelheid, waarmede de automobi listen dit weggedeelte hadden bereden. Verdachte verklaarde de borden wel te hebben gezien en ter harte te hebben ge nomen, doch hij was onwillekeurig iets sneller gaan rijden. Bovendien merkte Van D. op, dat het langzaam rijden niet bepaald bevorderlijk was voor de motor van zijn vrachtwagen met aanhang. De eis luidde 6 boete subs. 2 dagen hechtenis, doch de kantonrechter, die wel van mening was, dat verdachte te snel had gereden over bedoeld weggedeelte, ontsloeg hem van rechtsvervolging. Hierbij overwoog de kantonrechter, dat de geplaatste borden geen rechtsgrond hadden, omdat het weggedeelte, waar ze stonden, niet in de bebouwde kom lag. De kantonrechter was voorts x-an me ning. dat de Provinciale Waterstaat van Gelderland met deze borden zijn boekje te buiten was gegaan. Men had het ver keer in die wisselende vorst- en dooi- periode moeten omleggen. En Engeland. Waarom luisterden jullie niet? waarom» luisterde je De INazis vermoordden ruim 6 millioen Joden In een van officieel Joodse zijde te Keulen verschenen gedenkboek wordt j nogmaals een overzicht gegeven van de j onmenselijke uitroeiingspraktijken van het nationaal-socialisme in Duitsland en de I door Duitsland bezette gebieden. Tegen over de 9.5 millioen Joden, die In 1939 in Europa leefden staan er thans nog slechts 2,"5 millioen. Van hen wonen er 1,8 mil lioen in de Sovjet Unie. Het totaal aantal vermoorde Joden bedraagt 6.093.000. De grootste verliezen hebben de Joden in Polen geleden, waar 2,9 millioen men sen werden omgebracht. In Roemenië, Hongarije, Bulgarije, Griekenland en Joego Slavie werden 747.000 Joden ver moord. In Frankrijk, België, Nederland, Tsjechoslowakije. Oostenrijk, Italië, Let land en Litauen bedroeg dit aantal 776.000 In Duitsland zelf zijn 170.000 Joden zeggen de Duitsers „Nee De Saarkwestiede tuchthuizen, waarin nog steeds onze soldaten zuchten, de schop van verachting en haat die wij „Er is werk voor de schoolbesturen en I Propaganda-Centrale van Volksonderwijskregen, en nu weer ons bloed. Nee. „We voor de schoolraad. Er dient contact te wordt gehouden. I21Jn nuohter gewordenvroeger waren zyn met de ouders, die zich in dc stad „Voor alle grote steden moet dit woord we zo dat we niet geloofden dat geweld vestigen of gaan verhuizen. Hier is werk j doorklinken en door allen worden ge-1 voor recht ging; thans krijgen niet; Van onze grote neef ben je degradeerd tot een arm familielid van Amerika. En Frankrijkterwijl je ver bloedt in de tropen, kun je hier in Euro pa nog geen 12 divisies op de been bren gen. Italië, Ook jullie hebben moei:e met de communisten en Spanje.... jul lie staan nog altijd onder quarantaine. Dit alles na twee oorlogen tegen Duitsland. Maargaat Kleist verder, „de ogen van de wereld richten zich weer op Duitsland, waarin zich een wonder te voltrekken schijnt. Het lijkt een legende, dat dit volk) zien indertijd alleen op- maakte om de kolos in hét Oosten neer moord. In 1925 woonden in Duitsland te werpen en dat toen geen generale j 504.379 j0den. Hun aantal zakte in de Hit staf ter wereld aan een Blitzkrieg der j lertijd vóór 1939 reeds tot 215.000. Thans Duitse wapens twyfelde. Maar ditmaal wonen er nog slechts 21.000 (de Oostzöne actieve Garde-afdelingen cn werk verbanden van de Katholieke Actie in dc parochies. De oudercomité's kunnen zich hier verdienstelijk maken. Propaganda oor dc Katholieke school in het Ecuw- hoord of verstaan. Hier ligt een werk voor de parochiële actiekernen. Ook on derwijzers en onderwijzeressen zullen zich van dit werk niet afzijdig mogen houden. Er is in het jongste verleden veel gespro- de „steeds Broeiende energie van het 3e I 'bericht van de scmeenle Rijk" in neutrale banen te leiden, mislukt, k°»< VoHcondervc&s op pad gaat cn volgens de Holzbachprotocollen, die In 1 Dit schrljft de voorzitter van het Ku- Neurenberg als bewijs dienden voortholieke Onderwijzersverbond, de heer J. feestjaar is dringend nodig. De ouders ken over de groei van het openbaar en van tot de leerplichtige leeftijd gekomen j relatief geringere groei (dus procentische kinderen moeten reeds weten, waar zij I achteruitgang) van het bijzonder, speciaal hun kind op de katholieke school kunneu I ook van het Katholieke onderwijs. Vast -- moet voor ons staan, dat het volstrekt noodzakelijk is onze propaganda te stellen tegenover de neutrale". De heer Derksen vraagt zich af of hier Hockey op 3 Februari Het hockeyprogram van Zondag S Februari is vervangen door dat van Zon dag 1 Februari, uiteraard met uitzonde ring van de wedstrijden welke op 1 Fe bruari zijn gespeeld. IJSVOGELS VERPLETTERD Te Antwerpen werd de üshockeyvved- strijd Brabo Antwerpen)Ijsvogels (Amsterdam) gespeeld voor de compe titie Van de Lippensbeker. De Antwer penaren wonnen met 112 (21, 41, 5—0). De stand in de competitie om de Lip pensbeker luidt thans: KEV (Krefeld S 5 1 2 11 56—50 HHYC (Den Haag) 9 5 1 3 11 6S—50 Brabo (Antwerpen) 7 5 0 2 10 6432 CPL (Luik) 9 2 1 6 5 57—87 DEG (Dusseldorf) 3 2 - 1 4 16—12 Ijsvogels (A'dam) 8 1 1 6 3 3262 LOTING VOOR DE CUP De loting voor de vijfde ronde van de Engelse bekercompetitie, waarvan de wedstrijden op Zaterdag 14 Februari a.s. gespeeld worden, had het volgende resultaat: Halifax Town—Preston North End of Tottenham Hotspur; Rotherham Un. Aston Villa of Brentford; Chelsea of West Bromwich Albion—Sheffield Un. of Birmingham City; Plymouth Argyle Gateshead; EvertonManchester Un. of Walthamstow Avenue; Manchester City of Luton TownBolton Wande rers of Notts County; Burnley—Arse nal; BlackpoolSouthampton. port->S patten Te Berlijn is op 53-jarige leeftijd Wal ter Sawcul overleden, een der beste stayers die dc Duitse wielersport heeft voortgebracht. Hij won twee maal het wereldkampioenschap, in 1928 te Boe dapest cn i» 1931 te Amsterdam cn zege vierde zeven maal in de klassieke wed strijd om het gouden wiel op de Berlijnse Olympia-baan. Sawall bleef tot in 1931j als actief stayer en zesdaagsenrenner, en trok zich toen als gefortuneerd man terug op zyn buitengoed le Erkner b\j Berlijn, waar een straat naar hem ge noemd werd. Duitsland's samenzwering tegen de reldvrede, zou Hitier toen besloten heb ben tot een offensief tussen '43 en '45. „Zijn ze echt?", vraagt Kleist. Dat zou dus neerkomen op het elimine ren van Oostenrijk en Tsjecho Slowakije als voorbereiding daartoe. Oostenrijk was eigenlijk Duits. Het vliegtuigmoederschip der Frans-Russische alliantie „Tsjecho Slowakije" was tenslotte een speelbal. En wilde Rusland de oorlog niet? Kijk maar eens naar de huidige houding van dit land. En wat had Duitsland anders moe- j doen? Door geboortebeperking zijn onweerstaanbare energie moeten elimi- aren? I-Iitler biedt Engeland de hand, tegen dit Oosten, maar het wordt door de Brit ten afgewezen. Later beloven de Engelsen Hitler de Corridor, Oostenrijk, de Sude ten Duitsers, wanneer hij de vrede met Communisme bewaren wil, maar perfide zeggen ze later weer „Neen". Engeland heeft nooit deze dreiging van het Communisme begrepen. En Amerika? Amerika's gezant Davies Derksen, in het Katholieke Schoolblad naar aanleiding van een actie voor de openbare school, welke door de Haagse infecterend» rn0"d' U aangenaam van »-««<• Heem tijdig niet een taak ligt voor de plaatselijke af delingen van 't K. O. V. Er bestaat door 'n veelheid van activiteit gevaar, dat de propaganda voor de Katholieke school op de achtergrond raakt. Naar aanleiding van de methode, die door Volksonderwijs wordt gevolgd, om de kinderen via de openbare kleuterschool aan de neutrale lagere school te binden, zegt de voorzitter van het K. O. V.: „De strijd voor de Katholieke school mag niet pas beginnen bij de lagere school, hij moet aanvangen bij de kleuterschool. Tot nog toe is dit een plaatselijke aan gelegenheid en de actie zal dan ook plaat selijk moeten geschieden. Immers er is geen landelijke regeling voor het kleuter onderwijs en lang niet overal zijn de om standigheden gelijk". „Maar zeer binnenkort komt het wets ontwerp voor het kleuteronderwijs aan de orde. Volkomen gelijkstelling van open baar en bijzonder kleuteronderwijs moet gezien ook de practjjk van de pro paganda voor de openbare school als een volstrekte eis worden gesteld", aldus de heer J. Derksen. recht dat ons gelaten wordt alleen van wege de dreiging van uit heb Oosten. Overwinnaar en overwonnene moeten gelijkberechtigd zijn, anders groeit er weer een generatie van afweer en weer stand op Met rustig de schuld op anderen te werpen, leren we niets uit de geschiede- I nis- De resultaten der jongste ontwikke- 1 ling leren dat we ons bereid moeten hou. den voor een nieuwe, nog hardere be proeving, en van de manier waarop wij deze zullen doorstaan, zal het afhangen of men vol schaamte, dan wel vol trots zal kunnen zeggen: „Ook^jij was erbij Dit is het einde van dit meer dan 400 pagina's tellend geschrift, geklemd tus sen twee kaarten die respectievelijk voor en achter op de binnenomslag staan ge tekend. De eerste kaart is die van de ..tweede wereldoorlog" en toont de enorme Europese ruimte waarin het hakenkruis een dam heeft opgeworpen tegen de rode ster. De kaart achterin schetst „de twee de wereldvrede" de rode ster reikt tot diep in Duitsland, heeft ook haar macht tot in Frankrijk (licht gearceerd) en de rest van Europa uitgebreid. „Sufferds." zeggen deze twee kaarten, „had toch naar ons geluisterd Het blijkt toch zonneklaar dat wij gelijk hadden, dat Hitier hij mag dan zijn fouten ge had hebben (maar de anderen hadden er meer en alles wat hij misdeed was reeds tevoren door anderen misdaan) de dingen juist gezien heeft, dat de fout niet bij ons lag Het is eenvoudig ondoenlijk ook maar inbegrepen). ARRESTATIES WEGENS HAZARDSPEL De Amsterdamse politie heeft Maandag nacht in een perceel aan de Sloestraat 11 personen aangehouden wegens het spelen van hazardspel. Twee personen zijn in be waring gehouden. De overigen zijn na ver hoor op vrije voeten gesteld. aanvankelijk alles ontkende. De bewijzen stapelden zich echter dermate op, dat hij uiteindelijk toegaf met het slachtoffer te hebben gevochten. Uit het onderzoek kwam vast te staan, it v. W. met zijn slachtoffer tot Zater dagavond laat verschillende café's had bezocht en hem nadien naar huis had gebracht. Hier kregen beide mannen om een on schuldig feit een woordenwisseling, die ontaardde in een vechtpartij. De ruzie liep zo hoog, dat v. W. een van zijn met ijzer beslagen schoenen uittrok en hier mede zijn slachtoffer ernstige wonden toebracht aan het hoofd. Ned. Kath. Zorg voor licli. minder validen (Van onze correspondent). Op initiatief van de Stichting „Sterke Helpende Handen" te Nijmegen is een commissie gevormd, die de concentratie beoogt van allen, die zich in de katholieke sector bezig houden met de zorg voor lichamelijk minder validen. De commis sie, die onder voorzitterschap staat van de heer H. M. L. Kerkhoffs. heeft bereids contact gelegd met de Nationale Katho lieke raad voor overleg inzake volksge zondheid teneinde de gewenste samen- erking te verkrijgen. Voor het praesi- dium van de nieuwe concentratie is de Nijmeegse hoogleraar dr H. Lammers aan gezocht. Binnenkort zal een bijeenkomst worden uitgeschreven, waartoe de te bun delen instellingen en organisaties zullen worden uitgenodigd. LUCHTVAARTCONFERENTIE IN SCHEVENINGEN De jaarlijkse vergadering van aange slotenen bij de Fédération Aéronautique internationale, die haar zetel heeft te Parijs, zal dit jaar van 14 tot 22 Mei in het Kurhauscomplex te Scheveningen plaats vinden. Voor deze conferentie, die sinds haar instelling thans voor de derde maal in ons land wordt gehouden, zullen circa 150 vertegenwoordigers van luchtvaartvereni gingen over de gehele wereld in Scheve ningen bijeen zijn, waar de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart als organisatrice en gastvrouw optreedt. MASSA-ONTSLAG BIJ SUIKERFABRIEK (Van onze correspondent) De Friesch-Groningse Suikerfabriek is nagenoeg gereed gekomen met het zgn. zes-jaren-plan. Voor de uitvoering van dit plan. dat een grote mechanisatie van het bedrijf omvatte, is destijds veel extra personeel aangetrokken. Het ligt in de be doeling binnenkort terug te keren tot het oorspronkelijk aantal werkkrachten. Aan ongeveer 150 arbeidskrachten zal over enkele maanden ontslag worden verleend. In de parochie Gasthuisstraat te Tilburg j heeft men besloten om voor deze parochie een nieuwe kerk te bouwen. De Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft hieraan zijn goedkeuring verleend. Tot architect werd benoemd ir J. van Buytenen uit Eindho ven. De parochie zal worden toegewijd aan O. L. Vrouw van Altijddurende Bij stand. WOENSDAG 4 FEBRUARI HILVERSUM I 402 in„ 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19 30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. Nws 7.13 Gram, 8.00 Nws 8.18 Gram. |d. jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire caus. ,:S.OO Viool, cello en claveclmbel 18.30 „Spec trum van het Christelijk Organisatie en Ver enigingsleven" 18.45 Avondmaalsliederen 19 00 I Nws 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Bui- 8.50 V. d. huisvrouw. 9.00 Gram. 9.40 Gram jtenl- overz. 19.dO Gram. 20.00 Radiokrant 20 20 10.00 Schoolradio 10.20 V. d. vrouw. 11.00 RVU Meisjeskoor en instr. ensemble. 20.45 „Jezus Piof dr ir M. J. Do!s: „Wereldvoedselpro- Christus en de Wereldreligies, caus. 21.05 blemen" 11.30 Gram. 12.00 Instr. trio. 12.33 V Omroepork. het platteland 12.38 Gram. 13.00 Nws 13.13 Commentaar 13.20 Accordeonmuz. 13.50 Gram 14.00 „De weg omhoog" causerie. 14.15 Jeugd- concert ló.OO V. d. Jeugd 15.50 Pianorecital. 16.10 V. d. jeugd. 16.45 V. d. zieken. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws 18.13 VARA-Varia 18.20 Actual. 18.30 RVU: dr A. Saalborn: „Studies ln vergelijkende litera tourgeschiedenis: Van Eeden en Tolstoi, 'n parallel" 19.00 Discussie. 19.20 Gram. 19.30 v. d. jeugd. 20.00 Nws 20.05 Politiek comment 20.15 Concertgebouwork en soliste 21.10 „Hel laatste recept", hoorspel. 22. muz. 22.45 „Tranen op Anjouan", causerie. 23.00 Nws 23,15 Soc. nws in Esperanto 23.20— 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. 7.00-24.00 NCRV- 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Ochtendgymn, 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws 8.18 Gewijde muz. 8.45 Gram. 9 00 V. d. zie ken 9.30 V. d. huisvrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. II 15 „Het conflict", hoorspel. 12 00 Bas-bariton en piano 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui 13.00 Nws 13.15 Protest. Inlerk. Thuisfront 13.20 Lichte muz 13.50 2e acte uit „Lakmé", opera (gr. pi.). 14.45 V. d. meisjes. 15.00 Gram. 15.15 Kamerork. 16.00 V. soliste. 21.45 Gram Pianorecital 22.30 Intern. Evangelisch Com mentaar 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23 00 NWS 23.15—24.00 Gram. Ergcland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 Schoolradio: 13.25 Gevar. progr.; 13.55 Weerber.: 14.00 Nws.: 14.10 Ooggetuigenvevs! 14.30 Dansmuz.; 15.00 Schoolradio: 16.00 Hoorsp.: 17.00 Hoorspel met muz.: 17.30 Gr3m 18 00 Voor de kinderen: 18.55 Weerber.: 19.00 12 00 Orkestconc. 13.00 Nws. 23.2S Omroepork af 1 in mci Cau«- 20.00 Gevar Progr.: 20.45 Caus.; 21.00 «£2*£S ïrs ",s De door PETER BARON De knechte knikte van ja. —Goed, zei Jimmy en liet de ander een beetje losser. —Nu mijn beste, je hebt een bezoeker hier in huis, nietwaar? De ogen van de knecht gingen plotseling ver open staan, en hij scheen geneigd het te ontkennen, maar een lichte druk op zijn keel deed hem weer zeer ijverig knikken Een dame? De knecht knikte. —Hoe lang is ze al hier? —Vier dagen, mijnheer, antwoordde de knecht. 't Gaat al hoe langer hoe beter, zei Jimmy goedkeurend. —Op welke verdie ping is zij? —De volgende, boven. Jimmy knikte. Dat was al heel gemak kelijk. Hoeveel bedienden zijn er nog in huis, behalve jij zelf? Drie mijnheer. Wie zijn dat? —Butler, keukenmeid en werkvrouw, mijnheer, antwoordde de ander mak. Weet je dat zeker? vroeg Jimmy, zijn greep plotseling weer wat stevigheid ge vend. —En de huisknecht dan, de chauffeur en de tuinman? —De tuinman is weg, mijnheer, de chauf feur is in de garage en komt voor de lunch niet binnenshuis cn de huisknecht is naar de stad toe. Hij komt pas na de thee terug Hij heeft vrijaf. Jimmy trok de knecht overeind en keek hem dreigend aan. —Is het mogelijk, dat we boven iemand tegenkomen, Malvolio, vroeg hij, —pas op, vergis je niet. Op dit ogenblik van de dag niet, mijn heer. Nu zijn allen beneden en als u een beetje op mijn keel zou willen letten Goed, zei Jimmy en, zonder erbij na te denken, pakte hij de keel van de ander nog steviger beet. Wie heeft de sleutel van de kamer, waarin die dame opgesloten is? De knecht snakte naar adem. Ik. meneer, probeerde hij uit te bren gen. En m'n keel, mynheer Maak los dan, zei Jimmy, de sleutel, niet je keel. De knecht zocht in zijn zak, en haalde er een sleutelbos uit te voorschijn. Hij zocht er een sleutel uit en gaf de bos toen aan Ji^nmy. Weet ook nog iemand anders iets de aanwezigheid van die dame? vroeg de reporter. Nee, mijnheer. —In orde, beste Malvolio, zei Jimmy 4 lijk. Wijs me dan nu de weg maar eens. En denk om wat ik je gezegd heb. Er heeft eens iemand gezegd, dat men door schade en schande wijs wordt. In jouw geval gaat ,dat niet op. Anderen zullen wijs worden door jouw fouten. En jij zult dan zeker op een veel warmer plaats zitten. Hij de nam de ander iets minder hard bij de keel en keek nog eens buiten de deur. De gang was nog verlaten en geen geluid was er te horen. Jimmy tastte in zijn zak en haalde er een groot zakmes uit. Hij maakte het open, zette de punt op de nek van de knecht, en trad toen met hem naar buiten. —Laten we nu maar eens gaan, Malvo lio, zei hij, —en denk er dus om. Met uitpuilende ogen ging de knecht vooruit, de trap op, die naar boven leidde. Boven gekomen, liep hij de gang door en bleef staan voor een deur aan de linker kant. Dit is de kamer, mijnheer, zei hij be vend, en let u toch vooral op dat mes, mijnheer? Jimmy overhandigde hem de sleutel. —Open die deur, beval hij. en let maar niet op je nek, ik voel er niets van. De knecht gehoorzaamde en, met een voet de deur opentrappend, duwde Jimmy de ongelukkige kerel voor zich uit, het ver trek binnen. Een wijze maatregel. Toen de knecht binnentrad bliksemde er plotseling, door een vinnige hand ge dreven, een kleine schoen door de lucht, die midden op zijn hoofd terecht kwam. Met een kreet sprong hij opzij en het was alleen de tijdige tussenkomst van Jimmy, die hem voor een tweede slag behoedde. De kamer binnentredend greep h'ij de hand, die voor de tweede slag reeds opge heven was, vast, en keek in het niet-be- grij pende gezicht van Leslie. —Dat was goed gezien van me, zei hij, —als je nagaat wat Malvolio me bespaard heeft. De halfbewusteloze knecht leunde tegen de muur. —O, Jimmy, zuchtte Leslie, wat ben ik blij, dat je gekomen bent. Zij snikte, ik heb hier toch zo'n akelige tijd doorge bracht, en dan te denken, dat ik jou op Vooruit dan, kameraad; en met Leslie naast zich, gingen zij de weg, de punt van het mes achter het oor van de knecht, wat deze voldoende aanzette, om haast te ma ken. Het trio ging naar beneden, twee porta len langs en kwam zo in de hall aan, zon der iemand ontmoet te hebben. De knecht wees naar de telefoon op de tafel bij de deur van de eetzaal. Bel jH Elveden op de Yard eens op. slot van zaken ook nog bijna de hersens Leslie, ik ben hier met hem bezig. ingeslagen had oh. Maar de reporter»klopte haar geruststel lend op haar schouder. Denk er maar niet meer aan, merkte hij vrolijk op. Malvolio heeft je verras sing voor me opgevangen en hij zal wel heel wat tijd nodig hebben, om al die ster renbeelden, waarin hij nu ongetwijfeld verdiept is, te ontwarren! NEGEN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK De inspecteur op jacht —Voel je je in orde, om mee te gaan? vroeg Jimmy, Wel ja, helemaal; ik ben alleen een beetje zwaar in m'n hoofd. En wil jij eens even zien, of m'n haar goed zit? En heeft mijn neus niet wat poeder nodig en zijn mijn ogen rood en —Ja, ja, ja, onderbrak Jimmy. 't Is prachtig hoorenmaar zeg eens man, zo keerde hij zich tot de knecht, —ik had wel eens graag even een telefoon tot mijn beschikking gehad? —Komt u maar met mij mee, mijnheer, zei de man gedwee. De volgende minuten gaf Leslie alle aanwyzingen door naar Elveden, die Jim my haar vóór zei en toen zy de haak wederom oplegde, zei Jimmy: Vooruit, laten we nu eens wat wan delen. Malvolino, maak de deur open. De knecht slapte naar voren en ge hoorzaamde, toen ging hy opzy staan om de anderen door te laten. Maar Jimmy nam hem onder een arm. Na u alstublieft! De knecht wierp een angstige blik over zyn schouder heen in de richting van het bediendenkwartier, alsof hy op dit laat ste ogenblik nog hulp verwachtte, en toen niet een neerslachtige uitdruk king op zyn gelaat wandelde hy voor hen uit. Inspecteur Elveden stapte het politie kantoor in Richmond binnen. Toen hy Jimmy en Leslie staan zag, haastte hij zich naar hen toe en greep de reporter enthousiast bij de hand. Prachtig gewerkt, mynheer Craven, zei hij. Vertelt u maar eens. (Wordt vervolgd.) Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 AI. 12.00 nirs Dale's Dagboek, 12.15 Orkest- cone, 12.45 Voordracht. 13.00 Parlementsoverz. 13 15 L ir.uz. 13.45 Gram. 14.45 Voor de kin deren 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Gevar. muz 16.30 Orgelspel. 16 45 Gevar. muz 17.15 mrs Dale's Dagboek. 17.30 L muz. 18.00 Schots ork. 13.45 Verzoekprogr. 19.15 Voor de jeugd. 19.45 Hoorspel 20.00 Nws en radiojoum. 20 25 Sport 20 30 Hoorspel 22.30 .Can I come in?" 23.00 Nws 23.15 Actualiteiten. 23.20 I. muz. 0,05 Voordracht. 0.20 Gevar. muz 0 56-1.00 Nws. Xordwestdeutscher Rundfunk. 309 M. 12 00 Orkestconc. 13 00 Nws 13.25 Omrocork. 15.50 Filmmuz. 16 20 Pianorecital 17.00 Nws. 17.45 Am. muz. 19.00 Nws 20.10 Gevar muz. 2145 Nws. 22.10 Dansmuz 2300 L muz. 23 20 Am. muz. 24.00 Nws 0.30-1.00 Franse orgel- FrankrUk. Nationaal Progr. 347 M. 12 00 Gram. 13.00 Nws 14.10 Pianorecital 18.30 Amer. ultz. 19.01 Gram. 20.00 Vocaal es. 21.30 Hoorspel. 23.45-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 M. 321 M. 11.45 Gram 12 00 Omroepork 12 30 Weerber. 1234 Gram. 13 00 Nws 13.15 Gram. 13 30 Om roepork. 14 00 Schoolradio 15 40 Symph. ork er. sol. 16.40 Gram. 16.55 Idem 17 00 Nws 17.10 Gram. 17.30 Voordracht 17.45 Gram, 17.50 Boekbespr. 18.00 Kamermuz. 18.30 Voor de sold 19 00 Nws 19.40 Zang en piano. 20.00 Hoorspel. 21.00 Gram. 21.15 Idem 21.30 Om roepork. 22.000 Nws. 22.15 Voordr. cn muz. 22 55-23 00 Nws. 484 M. 12.05 Zigeuncrork. 23.00 Nws 13.10 en 15.CC Gram. 16 00 L. muz. 17.30 Nws 1715, 18.30. 19.20 cn 19.40 Gram. 19.45 Nws 200O Gram 20.15 Groot symph -ork. en sol. 21.55 Gram. 22 00 Nws 22 15 Jazzmuz. 22.45 Gram 22.50 Nws. Engeland. BBC European Service. Uitzendingen voor Nederland. 22 oo22.30 Nws. Achter hel IJzeren Cordijn en Vrijbuiters Radlodagbock. (Op 224 en 49 m) Radioprogramma B M. R. S. U.'.zending vanuit Ens. Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 Meter DINSDAG, 3 FEBRUARI. 22.00 uur: Verzoekplaten. 22.45 uur: The Blng Crosby Show. 23.15 uur: Een plaatje met een praatje. 24.00 uur: Sluiting. A

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4