Buitenland snelt ons te hulp Tegenwaardefondsen voor herstelwerkzaamheden Pleegzuster Bloedwijn Dordtse Biesbosch toch ondergelopen In Numansdorp thans 67 doden Amsterdam helpt vlot en goed Vijftig doden in Nieuw-V ossemeer DE KONINGIN BEZOCHT GETEISTERD GEBIED Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen begint met droogmalen Brielle doorgangscentrum voor geëvacueerden Uitstekend werk van de Ned. T ele visie-Stichting DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Een woordvoerder van liet Bureau voor W ederzijdse Veiligheid M.S.A., lieeft aan de Nederlandse regering te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten in principe welwillend zullen staan tegenover het gebruik van tegenwaardefondsen van de vroegere Marshall-hulp ten behoeve van herstel werkzaamheden in de door de stormvloed getroffen gebieden. Het aanbod van buitenlandse militaire hulp, door verschillende landen gedaan, is in beginsel door de Nederlandse autoriteiten in dank aanvaard. I)aar hulpverlening thans nog beperkt blijft tot redding en evacuatie, is de geallieerde steun, welke hierbij kan worden verleend, direct aanvaard. Engelse steun zal worden verleend door luehtfotografen boven het getroffen ge bied. Amerikaanse steun door aanvoer e:i gebruik van reddingsmateriaal, zoais ducks, helicopters, vlotten, rubberboten, verkenningsvliegtuigen, verbandmidde'en en waterzuiveringseenheden; Belgische eenheden nemen reeds sedert de aanvang van de watersnood daadwerkelijk deel aan de reddingswerkzaamheden in Zeeuwsch- Vlaanderen Omtrent de verlening van steun door Canadese pantsereenheden is rog overleg gaande. De Amerikaanse generaal Eddy hesft gisteren een vlucht van een uur gemaakt over het getroffen gebied in een Ameri kaans legervliegtuig, waarin gezeten waren dc vijftien assistenten van de ge neraal, onder wie generaal-majoor Wil liam H. Middlesward. hoofdkwartiermees- ter van het Europese bevel van het Ameri kaanse leger, schout-bij-nacht Howard E. O rem. commandant van de Amerikaanse mannestrijdkrachten in Duitsland en bri gade-generaal Robert C. Gard, plaatsver vangend chef-staf operaties. De Engelse maatregelen Een woordvoerder van het Britse Rün- leger heeft Maandag meegedeeld, dat drag geniemateriaal voor hulpverlening aan Zweedse stukken in en vertrok des avonds met zijn volgeladen auto om de partij aan het Nederlandse Rode Kruis te gaan aanbie den. De in verband met het reddingswerk door Engeland ter beschikking gestelde vier helicopters zijn vanmiddag in Gilze Rijen geland. Goederen uit Ziveden Het Zweedse Rode Kruis zal vijf ton kleding en verder hoeveelheden melkpoe der en kindervoedsel naar Nederland zen den, aldus heeft een officiële \voord"oer- der te Stockholm medegedeeld. Om deze goederen is telegrafisch door het Neder landse Rode Kruis verzocht in antwoord op een Zweeds telegram, waarin gevraagd werd. wat men het beste kon gebruiken. De Zweedse legatie te Den Haag en het Nederlandse Rode Kruis overlegden over de .behoefte en gewenstheid" om kinde ren, die van de watersnood te lijden heb ben gekregen, voor verzorging naar Zweden over te brengen. Het Zweedse Rode Kruis wil de Neder landse slachtoffers voorzien van dekens, babykleding en onderkleding voor een be- minstens honderdduizend kronen. De hulp-organisatie Herstellend na ziekte? versterkt l" met Nederland gereed staat- Zodra de Neder- „Redt de kinderen" zal zo spoedig moge- iandse regering dit verzoekt, zal het materiaal worden overgebracht- De Britten zijn van mening, dat in de eerste plaats „bulldozers" e.d. nodig zul len zijn; het Britse Rijnleger beschikt niet over hefschroefvliegtuigen- Naar de woordvoerder verder mee- deelde, is de Britse legereenheid, die te Hoek van Holland is gelegerd, onmiddel lijk te hulp gekomen, toen de eerste be richten over de overstromingen waren ontvangen. Tot dusverre zijn pogingen om telefonisch contact met deze afdeling te krijgen mislukt, aldus de woordvoer der. Een vloot van landingsvaartuigen en motorbarkassen met Britse en Belgische bemanningen is van Duitsland uit onder weg naar de overstroomde gebieden in Nederland, aldus is door hel Britse Rijn- leger medegedeeld. De vloot bestaat uit dertien landingsvaartuigen en drie mo torbarkassen van de Britse vloot en twee landingsvaartuigen en vier motorbarkas sen. die door Belgen zyn bemand. De R.A.F. heeft door middel van de Britse Luchtmacht-attaché te Den Haag vijfhonderd man met genie-uitrusting en voorraden en een medische afdeling aan geboden. Franse genietroepen De beide compagnies Franse genietroe pen. die hun hulp zullen verlenen bij de bestrijding van de watersnood zijn gister avond te Bergen op Zoom aangekomen. Zij zullen zij aan zij met de Nederlandse militairen medewerken aan het reddings werk voor de getroffen gebieden. Het Franse ministerie van openbare werken heeft medegedeeld, dat het van plan is spoorweg-materiaal en andere es sentiële goederen naar Nederland te stu ren. Het Franse comité voor hulp aan kinderen heeft gevraagd om bijdragen voor de rampslachtoffers. lijk vijf ton kleding en voedsel-in-blik, I speciaal voor kinderen, naar het Neder landse Rode Kruis zenden. Het „herinneringsfonds" van graaf Fol- 2 Bernadotte heeft twintigduizend Zweedse kronen voor de watersnood slachtoffers geschonken. Het bestuur van het Zweedse Rode Kruis zal later in de week bijeenkomen om nieuwe acties te organiseren. Hulp aan Rotterdam De stad Dortmund heeft, voor eerste hulp, tienduizend mark voor de Neder landse overstromings-slachtoffers ter be schikking gesteld. Behalve Keulen hebben ook de steden Duesseldorf, Duisburg en Homberg in het bijzonder Rotterdam hulp aangeboden. Diensticeigeraars iciïlen helpen Honderd en vijftig jongelieden uit Dene marken die als dienstweigeraars hun dienstplicht vervullen in een arbeidskamp in Jutland, hebben het Nederlandse ge zantschap te Kopenhagen en het Deense Rode Kruis hun hulp bij de reddings- en opruimingswerkzaamheden in Nederland aangeboden. Het betrokken Deense minis terie zal hiertoe toestemming moeten ver lenen. Prins wil helpen bij reddingswerk Z. K. H. Prins Bernhard heeft met de Nederlandse regering telefonisch overleg gepleegd over zijn vervroegde terugkeer. De Prins zal terugreizen met het lijnvlieg- tuig van de KLM, dat Dinsdagmorgen van het vliegveld Idlewild vertrekt en Woens dag ochtend op Schiphol aankomt. Z. K. H. heeft verschillende afspraken kunnen uit stellen. Zodat hij weer naar dc Ver. Staten over enkele weken hoopt terug te keren. Tijdens de lunch, die Maandag aangebo den werd door de New Yorkse Kamer van Koophandel heeft Prins Bernhard in een rede gezegd, dat hij niets meer wist over de rampspoed dan wat hij uit de nieuws berichten in Amerika vernomen had. „Dat is reden waarom ik besloten heb mijn be zoek aan New York te bekorten en onmid dellijk naar mijn land terug te keren, ten einde te helpen bij de redding en het her stel van de getroffen gebieden, voor zo ver mij dat mogelijk is, aldus de Prins. Tot hun ontzetting hebben dc landbouwers van de Dordtse Bies bosch hun prachtige polder, een ge bied van 1400 a. 1500 ha, Maandag toch nog verloren zien gaan. De naast de Biesbosch gelegen Prinsenpolder was Zondag al overstroomd. Dc scheiding tussen de Prinsenpolder en de Dordtse Bicsbosch, een kade, die de Oude Veerweg wordt genoemd, brak door. zodat nu het water uit de Prinsenpolder in de Dordtse Bies bosch stroomt. De polder staat blank en de schade is, evenals overal elders op het eiland van Dordrecht, enorm. Alle polders ten Zuiden van de Wicldrechtse zeedijk zijn nu ver loren. Alle inwoners van Numansdorp, die zich nog in nood bevonden, heeft men gisteren kunnen redden. Het aantal slachtoffers in deze gemeente is gestegen tot 67. De geredden zijn ondergebracht in Klaaswaal. Koningin Juliana heeft gistermorgen ook een bezoek gebracht aan het zwaar getroffen Numansdorp. Dekens teerden uit de ramen gegooid Zal collecte één millioen gulden opbrengen? (Van onze Amsterdamse redactie) Ook in Amsterdam wordt hard gewerkt voor de getroffen gebieden en alle ver enigingen roepen haar leden op om mede te werken om de mensen die het slacht offer zjjn geworden van de overstro mingsramp op snelle en afdoende wijze te helpen- De Middenstandscentrale doet een drin- de groothandelaren, maar ook vele een voudige mensen komen aanlopen met een klein bundeltje kleren, alles wat zij kun nen missen, om hun medemensen, die momenteel in de ergste nood verkeren, van dienst te zijn- De manschappen van de in de Amsterdamse haven liggende Amerikaanse torpedobootjagers ..Briston" en Johnston" hebben order gekregen om in geval van nood de Nederlanders uui in gevai van nuuu ue iveuerianuers gend beroep op alle middenstanders De hul te bied Qok hielden zij sp0ntaan vereniging De Amsterdamse Haven roept i - - - - - - alle havenbedrijven en daarmede in ver- Voor de kinderen Het Deense Rode Kruis heeft Maandag avond de Nederlandse organisatie aange boden enkele honderden kinderen voor een kort verblijf in Denemarken op te nemen. De bevolking van Denemarken betoont overal grote belangstelling. Een inwoner van Oeresund zamelde gisteren kleding- Eerst in de loop van Maandag bleek, welk een omvang de ramp voor 't plaatsje Nieuw-Vossemeer, op de uiterste Westpunt van Brabant, bü Tholen gelegen, heeft aangenomen. Zondag was door militaire reddingsploegen getracht contact met het dorp te krijgen. Dit lukte echter niet. Na een nacht van moeizame strijd met het water, slaagden de militairen er in met boten in het dorp te komen en konden zij dc 1600 bewoners, die zich op zolders en daken bevonden, via Steenbergen verder Brabant in evacueren. Door de snelheid, waarmee de vloed heeft overvallen, zijn vele huizen ingestort. Volgens officiële gegevens zijn een vijftigtal mensen jam merlijk in het water omgekomen. Texel telt twee doden Vier personen blijven vermist Op Texel zijn tot nu top twee lijken geborgen. Nog vier personen zijn door familie ais vermist opgegeven. De kans dat zii levend zullen worden terugge vonden wordt klein geacht. Tot dusverre zijn geen aangiften over verloren vee gedaan. Men heeft de in druk de situatie meester te kunnen blij ven. vooral indien er, zoals de Bilt heeft voorspeld, geen sterkere wind dan die van dit ogenblik gaat opsteken. Er zyn 185 duw-arbeiders en vijftig mariniers uit Den Helder naar het eiland gekomen om bij het werk aan de dijk behulpzaam te zijn- band staande zaken op om zoveel moge lijk m te zamelen en vooral lijfgoederen, dekking, matrassen enz. te schenken. Men zal dan deze vrachten in dekschuiten en vrachtauto's bij de huizen en bedrijven afhalen. De K.N-S.M. heeft haar bergruimte ter beschikking gesteld om deze massa's te herbergen en verder te transporteren. Deze actie geschiedt in samenwerking met de U-V.V. en het Rode Kruis- Ook de Amsterdamse pers doet een beroep op haar leden om toch vooral financieel de getroffen gebieden te helpen. De school jeugd heeft de hele Maandag besteed aan het collecteren voor het Rode Kruis, dat zijn medewerkers wel op ander ter rein te werk kan stéllen. Rondvaartboten, met de Rode-Kruis- vlag getooid, varen door de grachten om de mensen aan te sporen hun bijdragen, liefst zo groot mogelijk, te storten en de collectanten en collectrices niet tever geefs te laten vragen. Veel geld is er nodig om de getroffen gebieden te hel pen. De gemeente Amsterdam deelt mede, dat er zoveel aanbiedingen voor evacua tie en werkkrachten zijn binnengekomen, dat de aanmelding voorlopig wordt stop gezet. De jeugd doet het best In overleg met de secretaris van de Sociale Raad is besloten een beroep te doen op de directeuren, hoofden en leer krachten van alle Amsterdamse openbare en bijzondere scholen om de schooljeugd in de gelegenheid te stellen morgen kle ding en schoeisel mede te nemen naar school ten behoeve van de noodgebieden. Het ingezamelde zal door leden van de jeugdorganisaties, welke voorzien zijn van legitimatiebewijzen, door de Amster damse Jeugdraad op Woensdagmiddag worden afgehaald van de scholen en naar centrale punten worden gebracht Gisteren zijn er arbeiders van de Eilan den met autobussen naa\- Ridderkerk vertrokken om daar de helpende hand te bieden. Dominee J ter Schegget, de pre dikant van de oude binnenstad, heeft de Oude Kerk geopend, om daar de giften en gaven op te slaan. De collecte van het Rode Kruis, die door de leerlingen van de middelbare scholen wordt gehouden, zal, naar men hoopt, waarschijnlijk een millioen opleveren. Steeds rijden auto's met gaven aan. Een groothandelaar stelde 1000 dekens ter beschikking van de So ciale Raad, waar het centrum van de inzamelingsactie gevestigd is. Niet alleen een collecte. De arbeiders van de geza menlijke Amsterdamse havenbedrijven hebben besloten om gedurende 4 weken een uur loon af te staan voor de getrof fen gebieden. Het gehele personeel van een der grootste schoenmagazijnen heeft besloten 5 pet van hun bruto weekloon af te staan voor de slachtoffers. Hoe vrijgevig de Amsterdammers zich tonen, blijkt wel uit het volgende. Toen het bekend werd, dat er mensen zonder dekens en in de kou de nacht moesten doorbrengen buitenshuis, zijn er een aan. tal mensen met een geluidswagen en vrachtwagens op uitgetrokken om goede ren voor deze mensen in te zamelen. De Amsterdammers gaven hieraan gehoor door hun bijdragen uit het raam te gooien. Kromstafactie wijkt voor nood De Stichting 1853—1953 „Honderd Jaar Kromstaf" deelt mede, het volkomen vanzelfsprekend te achten, dat alle krachten, dus ook die, welke zich in dienst hebben gesteld van de „Kromstafactie", zich thans concentreren op de hulpverlening aan de slachtoffers van de nationale ramp- Zij acht deze hulpverlening primair. Haar actie en plannen handhaaft zij echter totdat een juist en volledig overzicht van de ramp is verkregen. Alsdan zal zij ten spoedigste mede delingen doen van eventuele wijzi. gingen in die actie en plannen, die de meest drastische zouden kunnen zjjn- In 's Gravendeel worden de bewo ners met behulp van rubberboten in veiligheid gebracht. Zes doden in Krimpen aan de IJssel De doorbraak bij Ouderkerk aan de IJssel wordt op het ogenblik met man en macht door de soldaten van de verbinding uit Utrecht en Den Haag en inwoners van Ouderkerk aan de IJssel gestopt met zak ken zand en wat verder voorradig is. Voor het gat, dat ongeveer een lengte van 45 meter heeft, zijn Zondag reeds 3 schepen tot zinken gebracht. Uit de gereformeerde kerk, die vlak bij het gat staat, is een gedeelte van de zijmuur geslagen. De hele dijk, van Krimpen aan de IJssel tot Ouderkerk aan de IJssel, is op ontelbare plaatsen aan de binnenzijde door het water uitgehold. Naar thans bekend is geworden, zijn 6 personen in Krimpen aan de IJssel, die in de totaal ondergelopen Stormpoldcr wonen verdronken. In Ouderkerk aan de IJssel verdronken twee personen. Door de lage waterstand Is er op het ogenblik geen gevaar te vrezen voor nieuwe doorbraken. Noodhospitaal in Roosendaal Geen carnaval in Bergen op Zoom Te Roosendaal is een complete hulp colonne van de N. V. Philips gearriveerd. De grote cantine in het fabriekscomplex te Roosendaal is in allerijl ingericht tot noodhospitaal, meteen mannen- en vrou- wenafdeling. Behalve een dokter zijn or constant aanwezig zes verpleegsters en enige hulpverpleegsters. Tientallen vluch telingen werden intussen al verzorgd. Vele konden na hulpverlening het hospitaal verlaten, maar ook verschillenden zijn op genomen. In Bergen op Zoom is het Carnavals feest afgelast. Prins Nellis I heeft een speciale proclamatie uitgevaardigd, waar in hij o.a. zegt, dat Bergen op Zoom, dat anders ieder jaar één is om Carnaval te vieren, nu één moet zijn om alle mogelijke hulp te bieden. „Wat wij hadden bestemd voor het feest van de leut kunnen wij nu niet beter besteden dan voor het feest van de naastenliefde. Er is veel geld nodig, goederen, werkkracht en de liefdevolle gastvrijheid voor de slachtoffers van de ramp. Geeft nu wat ge kunt. Houdt U tot hulp bereid. Het Scheldewater doorbrak met niet te stuiten kracht de dijken van de Eendracht en bracht vele buren in nood. En dan komt er in plaats van het stereotiepe „As ge maar leut het", het „As ge maar goed doet", zo besluit Nellis I zijn proclamatie. Verdachte collectanten Profiteurs van de nood toestand? In Amsterdam kreeg het politie-bureau aan de Pieter Aertsstraat de mededeling, dat een onbekende man aan een woning enige kledingstukken kwam vragen vooi de getroffenen. De man had al enkele kle ren en vertelde, dat hij deze naar het Oranjekruis aan de Van Ostadestraat zou brengen. Bij informatie bleek, dat men daar van het bestaan van de „collectant" echter niets afwist. Een soortgelijke persoon werd in de Zaanstraat aangehouden. Het was een 28-jarige arbeider, die bezig was met het inzamelen van goederen. Hij verklaarde toestemming te hebben van het Rode Kruis. Bij navraag bleek eveneens, dat omtrent deze man mets bekend was. De goederen, die hij had opgehaald, werden aan het Rode Kruis afaegeven. De man werd naar huis gestuurd. In waterlaarzen naar Middelharnis Ook bezoek aan R'dam H. M. de Koningin verliet gistermorgen om 7.00 uur Soestdrjk voor een bezoek aan de geteisterde gebieden. Na een kort op onthoud in Den Ilaag heeft H. M. zich in Dordrecht ingescheept op een vaartuig van dc rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's-Gravendeel, waar de Koningin de eva cuatie aanschouwde en gesprekken voerde met de burgemeester, een aantal dokters en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht vérder naar Numansdorp, wa.ir H. M. zich onderhield met vele evacué's, die in een café waren ondergebracht. In Middelharnis, het volgende doel, waadde de Koningin met waterlaarzen Prinses Willielmina in Kloosterzande Kwart voor twaalf gistermorgen heeft Prinses Wilhelmina een bezoek gebracht aan het zo zwaar door de overstromingen getroffen plaatsje Kloosterzande. waar negen personen het leven lieten in de vloedgolf. Het was een zeer ontroerend ogen blik toen prinses Wilhelmina, nadat het gemeentebestuur aan haar was voorge steld, de gevoelens van deeineming van Koningin Juliana overbracht aan me vrouw de Smet, waarvan vier familie leden bij Duivenhoek, na de doorbraak de dijk, de dood vonden in de gol ven. De Prinses onderhield zich eveneens met het 80-jarige echtpaar Van Huffel uit Baalhoek, dat op de dag dat het zijn gouden bruiloft dacht te kunnen vie ren, door het water uit zijn haardstede werd verdreven. De commandant van het garnizoen Weert (Limburg), kapitein Konings en luitenant Schreuder, die het detachement van de kaderschool uit Weert leidden, dat hier hedennacht de gaten in de binnen dijken heeft helpen dichten, werden even eens aan Prinses Wilhelmina voorgesteld. Zij verzocht kapitein Könings haar grote bewondering aan zijn manschappen te willen overbrengen. Later vertrok zij naar Terneuzen, van waar zij per boot naar Zuid-Beveland zal oversteken. door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. H. M. had de bedoeling verder te varen naar Stellendam, maar moest door tijdgebrek daarvan afzien. De kapitein van het vaartuig wilde de ver antwoordelijkheid niet op zich nemen in het donker een haven binnen te varen, waar voortdurend boten in en uit gingen. Geheel onverwachts bracht H. M. de Koningin, slechts vergezeld van een hof dame, daarna een bezoek aan Rotterdam, teneinde zich van de toestand ter plaatse op de hoogte te stellen en het hulpwerk voor de evacué's gade te slaan. Even over zeven uur trad H.M. de lokalen van het Feijenoordstadion binnen, waar nog steeds uit verschillende gemeenten evacué's aan komen. die angstige uren hebben doorge maakt. Later begaf de Koningin zich naar de grote Ahoy'-hal. waar reeds honderden een tijdelijk onderdak hebben gevonden. H M. toonde zich zeer bewogen met het leed, dat deze mensen getroffen heeft en zij onderhield zich met verschillende slachtoffers van de ramp. Omstreeks kwart voor negen is H.M. weer vertrok ken. Om 22.00 uur kwam H.M. op Soestdijk terug. j Grote gedeelten van Zeeland zijn J niet bereikbaar. Dag en nacht Is I men er nog bezig bewoners van huizen en boerderijen per boot en, voorzover dat kan over de weg, in I veiligheid te brengen. Over een ge deelte van een loshangende spoor lijn brengen de evacue's zich, na per boot uit de huizen te zijn ge haald, in veiligheid Henri (le Greeve bij de geëvacueerden Een centrum van bemoediging en troost in de Ahoy'-hal was giste ren Henri de Greeve. die ongeveer vier en twintig uur niet uit de kle ren was geweest. De hele nacht heeft de ijverige priester met een auto het evacuatiewerk gesteund gesjouwd had hij met koffers en uren achter het stuur gezeten. Opgewekt maar wit van ver moeienis hield hij zich nog bezig met de moedeloze gezinnen, die om de kookpotten van de Ahoy-hal bij een waren. De binnendijken houden het De toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen is thans, met uitzondering van enkele streken ten Oosten van de Braakman veel gunstiger. In vele gemeenten staat reeds geen water meer. Men is met man en macht bezig de dijken te dich ten. Vandaag begint men met het leeg pompen van enkele polders. ..Wij hebben thans de indruk, dat de binnendijken het verder wel zullen hou den en het overgrote gedeelte van de polders in "t Oostelijke deel van Zeeuwsch- Vlaanderen gered is", zo verklaarde ons de burgemeester van Kloosterzande. GEREDDEN KORDEN AFGEVOERD NAAR DE GROTE STEDEN BRIELT.F. Maandag Men krjjgt in Brielle een duidelijk beeld van de energie, waarmede het reddings werk en de hulpverlening aan de door de watersnood getroffenen wordt aangepakt. De stad is in een soort doorgangscentrum voor vluchtelingen en geredden herscha pen. In twee grote schoolgebouwen worden de geëvacueerden uit de overstroomde dorpen en boerderijen tijdelijk onderge bracht. Ze worden daar gevoed en zo nodig van kleding voorzien. De meeste worden daarna zo snel mogelijk verder gebracht naar de grote steden, waar voor hen huis vesting voor langere tijd wordt gevonden, of naar familieleden in andere plaatsen. Er is een noodhospitaal met 100 bedden Suggestieve watersnood-reportage Het stemt tot meer dan gewone tevredenheid, dat het gevaarlijke instrument Televisie in Nederland blijkt gehanteerd te kunnen worden als een heilzaam publicatie-middel- Gisterenavond althans gaf de Neder landse Televisie Stichting een spe ciale reportage uit de watersnood- gebieden. die de kijkers in de geest werkelijk nader bracht tot de strijd welke tegen de elementen gevoerd moest worden en de hoop en ver slagenheid in de getroffen lands delen. Zeker, ook deze uitzending was nog niet het maximum, dat het kijkvenster kan bieden; te weinig nog werd rekening gehouden met de beperkte vlakte waarop het beeld moet worden geprojecteerd en de a! te grote bleekheid van don kere partijen. Maar wel is het beste bereikt, wat er onder de gegeven omstandigheden te bereiken viel. De reportage was een relais van filmopnamen, die gedeeltelijk van uit een vliegtuig waren genomen, zodat onvermijdelijk grote en nau welijks navoelbare watervlakten op het glas werden geprojecteerd, maar daarnaast gaf een reportage te land een uitstekende indruk van het ge zamenlijke gevecht voor het behoud van de eigen bodem en van mensen met hun levende en overige have. Wij geloven dat dit camera-ver slag. dat zelfs met suggestieve nacht opnamen gestoffeerd was. niet wei nig heeft bijgedragen tot begrip en medeleven voor de noden, waarin plotseling moet worden voorzien en met de Televisie-Stichting herhalen wij gaarne het gironummer van het Nationaal Rampenfonds: 9575. Zoals wij gisteren al lieten weten, kunnen giften ook gestort worden op de postrekening van de Maas bode-pers te Rotterdam no. 9095. ingericht, dat echter hoofdzakelijk voor licht gewonden en niet ernstige zieken is bestemd. De ernstige patiënten gaan on middellijk door naar de ziekenhuizen In de grote steden. Groot is de offervaardigheid en de be reidheid tot hulpverlening van de bevol king. Bergen kleding, schoeisel en voedsel worden ingezameld en men spant zich tot het uiterste in om althans de onmiddellijke nood te lenigen. Er worden te Brielle voornamelijk in woners van het zo zwaar geteisterde vis sersdorp Stellendam aangevoerd. Met marinevaartuigen worden deze mensen van de zolders van hun woningen gehaald Het reddingswerk verloopt met grote moeilijkheden. Zo schijnen de zandplaten a de rivieren zich te hebben verplaatst, terwijl verder de bakens in vele gevallen I zijn weggeslagen. Een aantal der aan het reddingswerk deelnemende vletten is op deze platen gestrand en het heeft uren geduurd, voordat de met geredden bela- ,den vaartuigen weer vlot kwamen. Op de wegen in de polders van Voorne Putten en Rozenburg heerste een grot» bedrijvigheid. Men ziet talloze auto's autobussen, wagens van het Rode Kruis en andere voertuigen af en aan rijden. Studenten en scholieren zijn in groten getale opgekomen om de helpende hand te bieden. Overal ontmoet men groepen van deze jongelui. Zij helpen met het vuiler, van zandzakken en het versterken van de dijken. Want al is de storm gaan liggen, er dreigt nog steeds nieuw onheil. Op vel schillende punten, o.m. bij Spijkenisse. dreigen nieuwe doorbraken, en daar word', met man en macht aan de versterking van de dijken gewerkt. Dag en nacht gaat het hulpverleningswerk door. Men lost elkaai af en steeds meer helpers stromen toe. In Den Brie] verwacht men weer honderden vluchtelingen. Men is erop voorbereid i Vannacht heeft men doorgewerkt om on- I middellijk gereed te zijn de vluchtelingen van voedsel en andere hulp te kunnen voorzien. In Papendreclit 300 gezinnen geëvacueerd Te Papend recht is men tot Maandag- I morgen verstoken geweest van gas elee- i trkiteit. drinkwater en telefonische ge meenschap. De vrees bestaat, dat het water in de Alblasserwaard in de omge ving van deze plaats zal stijgen tot 1 meter plus N.A.P. men hoopt echter met behulp van enige reddingsploegen vandaag het gat in de dijk kunnen dichten, indien althans de weersomstan digheden hiertoe medewerken. In totaal zün uit Papendrecht onge-1 veer 300 gezinnen geëvacueerd Het merendeel deze,- évacués is te Hendrik ido Ambacht ondergebracht De ramp l heeft in deze omgeving een dode geëist j maar een persoon wordt nog vermist I Wmd en weder dienende zou heden me* 't droogmalen van do Oost-Zeeuwsch- Vlaamse polders begonnen worden Rond Terneuzen zijn 250 militairen van de kaderschool uit Weert aangeko men. Dezen zijn met herstelwerkzaam heden aan de dijken van de polders rondom Terneuzen begonnen. Men hoopt vandaag met he* droogmalen van de Nïeuw-Neuzenpolder ten Westen van Terneuzen en de Nieuw Olthene-polder .ten Oosten van deze stad te beginnen Terneuzen heeft nu weer een normale verbinding over land met Sas van Gent. Bij de burgemeester en de politie van Terneuzen zijn geen slachtoffers gemeld. Het ztcaar getroffen Hontenisse Rond het zwaar getroffen Hontenisse. waar zoals reeds gemeld, 8 slachtoffers te betrc-uren zijn. staan 2000 hectaren blank. Men is onder leiding van de rent meester van de kroondomeinen. H. A. A. baron Collot d'Escury. mei het dichten van de polder begonnen. Gisteravond is men er in geslaagd de dijk van de Kruis polder te dichten en heden hoopt men ook hier bij goed weer met droogmalen te kunnen beginnen- De hele West-Zeeuwsch-Vlaamse kust heeft weer 'n tol aan het water moeten betalen. Cadzana's haven staat onder zware druk; de duinen zijn over kilo meters lengte aangetast en dc glooien de helling is in een gapende afgrond veranderd Verderop, in de richting Breskens. is de dijk op verscheidene plaatsen ernstig aangetast. Vrijwilligers uit alle plaatsen zijn naar de bedreigde plaatsen vertrok ken. waar men met zandzakken de weg geslagen gedeelten versterkte; bunkers, welke op vele plaatsen in de duinen stonden, verzakten en gemetselde ver sterkingen spoelden weg Zeer actief toonde zich bij het bieden van hulp een ploeg uit Oostburg. waar honderden aan de oproep gehoor hebben gegeven; eventuele doorbraken konden hier door de Slaperdijk worden opgevan gen. In Breskens was op zeker ogenblik de toestand zeer critiek. doch hier is een aanmerkelijke verbetering ingetreden. De zeedijk van de Hoofdplaatpolder heeft aan de druk van het water niet kunnen weerstaan; enige woningen in deze polder zijn weggespoeld. Hetzelfde geldt voor Thomaspolder; het vergde zeer veel inspanning om de zakken zand op de plaats van bestemming te krijgen. Alle beschikbare tractoren en auto's wer den gebruikt cn ook door middel van paarden werden de zakken aangevoerd- Toestand in Goes precair Op het voetbalveld in Goes wacht men reeds enige uren in spanning op de komst van een zestal helicopters, die men van Britse zijde heeft, beloofd te zenden en die van Duitsland via een Nederlands vliegveld naar Goes gedi rigeerd kunnen worden om van daaruit hulp te gaan verlenen in Noord-Beve land, Tholen, Sint Philipsland en de zak van Zuid-Bevel and. De toestand is namelijk zeer kritiek. Vanochtend zijn bij het Goesse Sas zeven lijken aangespoeld van nog niet geïdentificeerde mensen, die waar schijnlijk van Schouwen afkomstig zijn. Raffinaderij in Pernis blijft werken Ofschoon <loor het water schade aan de installaties van de Caltex raffinaderij is toegebracht, is men er in geslaagd de productie op gnng te houden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3