WESTHOEK-NIEUWS Op verkenning in de Westhoek HACHELIJKE AVONTUREN VAN SPOORWEGMENSEN HIER EN DAAR HEEFT MEN EEN DIJK BEHOEDEN Brabants Orkest in de Grote Kerk Overwerk voor het rampengebied In 1952 werd belangrijk werk gedaan Brabants Nieuws TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DE BEEDASCHE COURANT DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 Onafzienbare watervlakten: troosteloos beeld MILITAIREN en burgers hebben gisteravond de gehele dag in koorts achtige haast gewerkt om de bedreigde polderdijken te vrijwaren voor doorboring door het water. Ook heeft men al het mogelijke gedaan om mensen, die van de buitenwereld afgesloten waren, uit hun isolement te verlossen. Men deed het met boten, waarover men nu ruimschoots de beschikking had. West-Brabant en het gebied tusen Lage Zwaluwe en Geertruidenberg bieden een troosteloze aanblik. Niets dan onderge lopen land en, in het water staande woningen en boerderijen; vele zijn zelfs ingestort. Ook nu ging de evacuatie van nog niet bevrijde burgers door. Met motorsloepen werden zij uit hun woningen gehaald. Na vele uren van ondraaglijke spanning bereikten zij weer vaste grond en vonden zij mensen bereid om de helpende hand te bieden. De versteviging van de dijken van de nog niet geteisterde, maar toch bedreigde polders vergde veel tijd. Er werden duizenden en duizenden zakken met zand aange voerd, welke op de bedreigde plaatsen werden gestapeld. In vele ge vallen heeft men een naderend onheil kunnen voorkomen. dert had een sluis het begeven. Het wa ter stroomde yrij de Bloemendaalse polder in. Maar gelukkig kon men, dank zij de medewerking van ongeveer honderd mili tairen, verkenners en burgers het gevaar keren". Gedurende de nachtelijke uren van Zondag zijn rond Klundert en Willemstad nog enige polders ondergelopen, Willemstad is nog steeds geïsoleerd. Ton- nenlegger Visser had kans gezien om de vaste wal te bereiken. Maar hfj zou weer terugkeren. Visser vertelde, dat men in het stadje aan het Hollandsch Diep angstige dagen heeft doorgemaakt. Gelukkig staat niet geheel Willemstad onder water. Burgemeester C. v. d. Hooft leidt het red- dings- en ander werk met vaste hand. Enige boerderijen in de omgeving zijn door de woeste golven geheel weggeslagen en daar door zijn er ongeveer twaalf slachtoffers te betreuren. Militairen hebben een zendin- stallatie naar Willemstad gebracht, waar door men het contact met de buitenwereld kan onderhouden. Men heeft geen electri- Wanneer men West-Brabant doorkruist, dan ontmoet men niets dan ellende. Water en nog eens water, naar hun familieleden zoekende mensen, gered vee voortgedreven op de wegen en kadavers aan de randen van de onmetelijke watervlakten. Het enige goede nieuws was, dat het wa ter zakt en dat verscheidene polders, voor al in de omgeving van Zevenbergen, thans, menselijkerwijs gesproken, voor overstro ming gevrijwaard zijn. Maar overal langs de wagen ziet men nog wagens met mensen, die uit hun huizen zijn gered, Zij worden naar Breda. Oudenbosch. Roosendaal en Etten gebracht. Onvermoeid hebben al de vrijwilligers vele uren aan één stuk ge werkt om hen te bevrijden. Gelukkig had men dc beschikking gekregen over een voldoende aantal boten met motoren, welke bestand waren tegen de niets ontziende vloedgolf, die aangewakkerd werd door een koude Noorderwind. gepaard gaande met regen- en hagelbuien. In het gebied van Lage Zivaluive Vanaf de rijksweg van Breda naar Rot terdam waren we er getuige van, dat veer tig inwoners van Lage Zwaluwe, die zich in het station ophielden, uit hun benarde positie werden verlost. Daaronder waren ook een seinhuiswachter en een wegop- zichter van de N.S. met zijn gezin. Deze mensen hadden sinds Zondag gevangen ge zeten in het stationsgebouw waarom heen met geweld het jvater stroomde. Zij waren blij, verlost te zijn uit hun wel zeer benar de positie. Dat danken zij aan de ponton niers. die hen met boten weghaalden. Een wel zeer hachelijk avontuur had de wachter van hel seinhuis by Lage Zwaluwe beleefd. V?n Zaterdagavond af had deze man op zijn eenzame post gezeten. De toe stand werd steeds kritieker, want eerst sloeg de trap weg en daarna helde het sein huis langzaam over tot het ongeveer een hoek van 45 graden maakte. Het dorp Wagenberg zelf is droog, maar alles er omheen staat onder water: tot de molen bij Terheydcn toe. In deze laatste plaats zijn wel vele inwoners overgebracht naar veiliger oorden, maar een groot ge deelte is nog bij zijn huis en haard geble ven. Uit een boerderij, welke geheel om ringd was door water, werden nog enige bewoners geëvacueerd. Men heeft getracht contact te krijgen met Moerdijk en stelde zich voor, zo spoedig mogelijk Lot evacuatie van die, zwaar be zochte. plaats over te gaan. De boten liggen reeds klaar. Een kind in een wagen By Langcweg spoelde gistermorgen een kinderwagen aan. Toen de soldaten er in keken ohldekten zij een baby van ongeveer zeven maanden, die gelukkig nog leefde. Liefderyke handen namen het ouderloze kind op en gingen het verplegen. Tijdens de St. Elisabethsvloed in 1421 schijnt men eenzelfde ontdekking gedaan te hebben, want toen vond men een baby in een wieg en daarby zorgde een kat voor navigatie. Overigens was de toestand in deze omge ving niet rooskleurig. Het heeft er lange tijd naar uit gezien, dat de binnendijken van de polders rondom Zevenbergen het zouden begeven. Burgemeester H. Schami- neé is de gehele dag in de weer geweest om met zijn helpers het dreigende gevaar te keren. Gelukkig kon hij ons gisteravond meedelen, dat het geweken was. De eerste burger van dit stadje had alle lof voor de hulp. welke van vele zijden geboden was. Om alle risico's te vermijden heeft men Zondag de bewoners van het lagere gedeel te van Zevenbergen per trein via Roosen daal naar Tilburg overgebracht. In Klundert en Willemstad In Klundert vertoeven nog ongeveer 200 personen in hun woningen, onder wie bur gemeester Drayer. Maar gistermorgen was de situatie zo. dat deze plaats bijna geheel van de buitenwereld was afgesloten en dat vele inwoners de wens te kennen gaven hun woningen te verlaten. Enige vrachtwagens van Van Gend en Loos en van de militairen reden met groot gevaar een paar keer heen en weer De mannen hadden succes, want met getroffenen keerden zij veilig terug. Zij reden direct naar Breda, waar de evacué's een goed tehuis werd aangeboden. Langs de weg tussen Zevenbergen en Klun- Burgemeester van Rilland-Balli vermist In Rilland Bath wordt de burgemeester vermist Het, gat in de dijk bij Kruiningen is zó groot, dat de grote veerboot Kruiningen— Perkpolder daar doorheen is gesnoeid en op de weg ligt. citeit. maar wel gas en er is een tekort aan brood. Over de evacuatie van de inwoners waren nog geen besluiten gepomen. Men hoopte, dat het water spoedig nog meer zal gaan zakken. En verder Fijnaart is voor het grootste gedeelte on bewoond. Zondagnacht werden de bewoners met bussen weggebracht naar Oudenbosch, dat ook al een centrum voor de geevacueer- den is. Burgemeester Funk deelde ons mee. dat hij en zijn ambtenaren van Zondagmor gen vroeg reeds bezig geweest zijn om hulp te bieden. Het gemeentehuis lijkt wel een stafkwartier vlak achter het front. Het is daar een komen en gaan van slachtoffers. Zij worden allen vriendelijk geholpen en voorzien van eten en kleding. De burge meester was verheugd, dat zijn ambtsge bied geen gevaar van het water te duchten heeft. Rond Dinteloord is het een onmetelijke watervlakte. Ook de buitenwijken liepen onder, maar gelukkig bleef de plaats zelf gespaard voor de ramp. Via Oud-Gastel kon men Dinteloord nog bereiken. Onder ener gieke leiding van burgemeester mr H. Pop. die zich ook al erkentelijk betoonde voor de ondervonden steun, tracht men zoveel mogelijk hulp te bieden aan de getroffenen. In de omgeving van Steenbergen en De Heen staat ook alles onder water en verke ren vele gezinnen in nood en in Halsteren, dat wel heel zwaar geteisterd is. rouwt men om de vele doden. Het zag er daar in de omgeving triestig uit. Gisteravond bereikte ons het bericht, dat het gevaar voor uitbreiding van de over stroming in het gebied van Hank en Dussen geweken is. De bevolking is voor het groot ste gedeelte naar Den Bosch gebracht. Spontane hulp Overal op de wegen ziet men militaire auto's, bussen en particuliere wagens rij den. Uit alle delen van het land wordt spon taan hulp verleend. Wij spraken met ver kenners uit de Haarlemmermeer, met ar beiders uit Eindhoven en omgeving, met militairen uit Venlo, Den Bosch en Eind hoven en met vele vrijwilligers, ook met chauffeurs, die helemaal uit Limburg ge komen waren met: zandzakken. Zij hadden zich geheel op eigen initiatief ingezet om op deze manier hun steentje bij te dragen in het lenigen van de nood. Concert ten bate van getroffen gebieden na O inleidend woord van prof. dr De Quay Tn het kader van de provinciale hulpactie ten behoeve van de slachtoffers in de getroffen gebieden, hebben de leden van het Brabants Orkest spontaan een bijzonder concert aangeboden, dat onder leiding van Hein Jordans op Donderdag 5 Februari om acht uur zal worden gegeven in de Grote Kerk te Breda. Het concert zal worden ingeleid door de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay. Het programma bevat de volgende werken: Koraal „Oh Mensch bewein dein Sünde grosz" van Joh. Seb. Bach in de bewerking van Max Reger; Vierde Symphonie van Anton Bruckner. De toegangsprijzen voor dit concert, die wij voor deze gelegenheid bij uitzondering willen vermelden, bedragen ƒ5. ƒ4 en 3. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het bureau van de V.V.V. Breda Vooruit (tel. K 1600 - 8838) van 912 uur en van 25 uur en op de dag van het concert van 7 uur af aan de Grote Kerk. HrT. Een luchtopname van de overstromingen op Duivelend. Op het dak van een huis, geheel alleen in het ondergelopen land, dat een trieste aanblik geeft, zit een man, die zwaait naar het overvliegende toestel. Een rubberboot is blijven steken in. wat vóór de ramp waarschijnlijk een boomgaard is geweest Lucht-opnarae A.N.P.-foto. Verdronken gewaande runners gered De reddingboot Prins Hendrik van de Kon. N.Z.H.R.M. is de haven van Den Helder binnengekomen met aan boord de zes runners van de Duitse tanker O d e r uit Hamburg. De reddingboot was Zaterdag avond uitgevaren om naar de schipbreuke lingen te zoeken. Verbleef de hele nacht in "vliegende storm maar kon, mede door de duisternis, niets vinden. Na een zeer zware reis keerde de reddingboot om drie uur Zondagmiddag onverrichterzake in Den Helder terug. Maandagochtend om kwart over zes is de Prins Hendrik wederom uitgevaren en trof op de Eierlandse gronden de bemanning aan op de in tweeën gebroken tanker, op de brug van het voorste deel. Viermaal ging men door de branding om de zes runners aan boord te nemen. De schipper van de reddingboot Pieter Bot vertelde, dat de runners niet bang waren over te springen na drie dagen honger en kou te hebben ge leden. Zij zijn direct na aankomst in Den Helder naar de ziekenboeg overgebracht. De bemanning van de reddingboot be stond uit: de schipper Pieter Bot, stuurman J. van Veen, machinist J. Bijl en de ma troos P. Kramer. In 's-Gravendeel worden koeien e met boten gered Uit alle delen van het land bereiken ons berichten, dat personeel van bedrijven en fabrieken gaat overwerken voor de nood- gebieden. Vele directies voegen bij de op deze wijze gevormde bedragen grote som men gelds, alles ten behoeve van het Na tionaal Rampenfonds. Maten bij de kleding Overal in ons land worden al grote hoe veelheden kleren, schoenen, dekens, la kens enz. voor de noodgebieden ingeza meld. Het is de bedoeling, dat men briefjes ƒ75.000 van de K.A.B. voor liet Rampenfonds De Nederlandse Katholieke Arbeidersbe weging, haar bonden en instellingen, heb ben besloten gezamenlijk 75.000 bijeen te brengen voor het Nationale Rampenfonds. De Algemene Nederlandse Pluimveeteelt vereniging te Utrecht, Schillerlaan 13, zal van haar leden medewerking vragen om ge dupeerde pluimveehouders weer van levend materiaal te voorzien. Aanmeldingen te richten aan het secretariaat. Het dagelijks bestuur van het N.V.V. (25.000 gulden), de bij het N.V.V. aangeslo ten bonden (75.000), de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank in Den Haag (f 50.000), de N V. De Arbeiderspers 30.000). het partijbestuur van de Partij van de Arbeid 10.000). het hoofdbestuur van de V.A.R.A. 10.000), hebben in totaal jen bedrag van 200.000 ter beschikking gesteld van het Nationaal Rampenfonds. Hulp van het Britse Rijnleger Ook Belgische genie helpt Het Britse Rijnleger heeft genie-materieel voor hulpverlening aan Nederland gereed staan. Zodra de Nederlandse regeling dit verzoekt, zal het materieel worden overge bracht. De Britten zijn van mening, dat in de eerste plaats „bulldozers" e.d. nodig zullen zijn. Het Britse Rijnleger beschikt niet over hefschroefvliegtuigen. De Britse legereen heid, die te Hoek van Holland is gelegerd, is onmiddellijk te hulp gekomen, toen de eerste berichten over de overstromingen waren ontvangen. Tot dusverre zijn pogin gen om telefonisch contact met deze afde ling te krijgen mislukt, aldus de Engelse woordvoerder. Gevolg gevend aan een oproep van de Nederlandse overheid heeft de gewestelijke bevelhebber van de provincie Antwerpen twee compagnieën genie naar Terneuzen gezonden, waar zij vanmorgen bij het aan breken van de dag zijn aangekomen. Zes motorboten van de genieschool helpen de Nederlanders bij het wegbrengen van de ge troffenen van Rilland. In Berlijn is op 52-Jarlge leeftijd overleden Walter Sawall. één der beste stayers, die de Duitse wielersport heeft voortgebracht. 9 ne lieer L. Stelnvoortc uit Leeuwarden Is m de T.C. gekozen. aan de in te leveren goederen hecht, met daarop aangegeven maten of nummers. De verdeling onder de getroffenen wordt daardoor aanmerkelijk versneld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat er vooral grote behoefte is aan dekens en lakens. DINTELOORD RIKCONCOURS. De uitslag van het rikconcours. gehou den in hotel Vlamings op 23 en 30 Januari j.L, luidt als volgt: 1 C. van Ham 517 p.: 2 C. Mangelaars 503 p.; 3 P. van Steen 493 D.4 C. Koenraadt 490 p.; 5 P. Verhagen p.: 6 F. van Nes 437 p.; 7 W. de Ron p,; 8 P. van Aalst 465 p.: 9 W. Wit hagen 459 p.; 10 L. Breure 446 p. KERKDIENST. Hedenavond zal een kerkdienst gehouden worden voor de Geref. Gemeente. Voor ganger ds F. Mallan uit Bruinisse. ST. ANNALAND JAARVERGADERING C.J.M.V. Vrijdagavond hield de C.J.M.V. „Tot de W^t en tot de Getuigenis" haar eerste jaarvergadering in het catechisatielokaal van de Ned. Herv. Kerk. onder leiding van ds D. J. van Dijk, die een meditatie hield naar aanleiding van Prediker 11 9. Nadat de jaarverslagen waren uitge bracht. hield de heer W. Goedegebuure een Bijbelinleiding over Lukas 4 16—30, die eerst onder de leden van de J.V. be sproken werd en hierna in algemene ver spreking werd gegeven. De heer J. Vroeg- op hield een inleiding over „Het Gebed". Een samenspraak tussen Corns. Weyler en J. W. van Popering over een gedeelte van de. Vaderlandse Geschiedenis viel zeer in de smaak, De heer P. van Ast las een verhaal voor. getiteld: „Ontslagen". Aan het slot van deze feestavond brachten de afgevaardigden van andere verenigingen hun gelukwensen over. waar bij de hoop werd uitgesproken, dat het ledental, dat van 29 tot 15 was terugge lopen, zal stijgen. STEENBERGEN ACTIE BESCHERMING BEVOLKING. Donderdagavond werd in de blauwe zaal een vergadering gehouden voor de wer- vings-actie Bescherming Bevolking. De zaal vas gevuld met mensen uit alle rangen en ;tanöen en van verschillende religie. De burgemeester, mr dr L. de Gou. open de de bijeenkomst en zette in hel kort hot doel van de vergadering en het doel van de Bescherming Bevolking uiteen. Daarna spraken achtereenvolgens de bur gemeester van Oosterhout, overste Wij- dicks, ds H. Couvee, de deken en generaal Sitsen. Alle sprekers loonden in hun toe spraken het nut en de noodzakelijkheid van de Bescherming Bevolking aan. Er werden ook nog twee zeer suggestieve filmpjes ver- i toond. Burgemeester De Gou dankte allen voor hun aanwezigheid en sprak de hoop uit, dat velen zich op het raadhuis voor deze hulp verleningsdiensten zouden komen melden. ZEVENBERGEN LEERZAME LEZING. Door de afdeling Zevenbergen van de Noord-Brabantse Mij van Landbouw werd Vrijdag in hotel Tholenaar een ledenverga dering gehouden waarvoor grote belangstel ling bestond. Ir Teppema hield hier een le zing over het onderwerp Land- en pacht zaken. Deze zeer leerzame lezing werd met grote aandacht gevolgd, hetgeen vooral ook bleek uit het zeer grote aantal vragen, dat na afloop werd gesteld. De spreker werd dan ook hartelijk dank gebracht. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer A. van Tooren slaagde dezer dagen voor het examen En gelse Handelcorrespondentie. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marinus Cornells Antonius Jo hannes, z. van Johannes Antonius Anna de Bruyn en Adriana Maria van Minderhout; Catharina Barbara Cornelia Maria, d. van Sebastiaan Adrianus Cornelis den Rei.jer en Barbara Catharina Cornelia van der Vorst; Johannes Adrianus, z. van Johannes Maas en Adriana Maria Kapitein; Petrus Cornelia, z. van Johannes Broos en Cornelia van 't Leengoed; Elisabeth, d. van Johannis Eliza Leeuw en Elisabeth Siereveld: Franciscus Johannes, z. van Adrianus Petrus Broere en Elisabeth Anna Schets; Robert Jan, z. van Johannes van der Steeg en Adriaantje Mon ster; Elisabeth Antonelta Cornelia, d. van Johannes Cornelis Marie van den Brule en Agnes Cornelia Sweep; Cornelia Johanna Gerarda Maria, d. van Johannes Wilhelmus Visseren en Cornelia Francisca van Kam pen: Laurentius Adrianus en Johannes Hen- ricus, zonen van Achilles Rudolf Aernaudls en Cornelia Vrolijk. 's-GREVELDUÏN-CAPELLE AFSCHEID MEJ. DONKER. Na beëindiging van de schooltijd Vrij dagmiddag nam mej. J. H. Donker, in ver band met haar vertrek naar Rheóen (Gld.), waar zij ingaande Februari aan de O.L. school II in betrekking komt, afscheid van haar leerlingen en van het personeel van de Koningin Julïanaschool. Zowel door de leerlingen als door de collega's werd de scheidende onderwijzeres een cadeau aan geboden. KANTOORHOUDER P.T.T. Tot kantoorhouder bij de dienst der Pos terijen alhier is benoemd de heer Adr. van Oversteeg, momenteel werkzaam bij de Postcheque- en Girodienst te 's-Gravenhage. JAARVERGADERING. De muziekvereniging „Kunst na Arbeid" houdt Vrijdag 6 Februari a.s. des avonds 8 uur in café Cové-Van der Haart aan de Nieuwevaart haar jaarvergadering. Aan de orde komt o.m. de verkiezing van drie be stuursleden, wegens periodieke aftreding van de heren H. Wagemakers en P. Spuij- broek en ter aanvulling van de vacature, ontstaan door het bedanken als zodanig door de heer D. Rosenbrand. Ten slotte volgt nog een bespreking over deelneming aan con cours en festival. HEININGEN AFDELING VOLKSONDERWIJS OPGERICHT. Donderdagavond hield de heer De Wind, hoofd van een school te Gorcum, voor een 45-tal ouders en enige genodigden een rede ten gunste van de openbare school. Het doel was de oprichting van een af deling van de landelijke vereniging Volks onderwijs, die thans bijna 140.000 leden telt. Staande de vergadering gaven zich reeds 27 personen als lid van deze afde ling op; enige aanwezigen waren reeds lid van andere afdelingen. W AT MEN VINDT. Bij de politie werden als gevonden aan gegeven een paar bruine kinderwanten. Inlichtingen bij D 83. OUDENBOSCH UITVOERING HARMONIE. Drie avonden van deze week. heeft de toneelvereniging van de Harmonie de dona teurs en begunstigers in de zaal „Kunstmin" de gelegenheid geboden, het blijspel „Adel in Livrei" te laten genieten. De heer C. Key had de regie. Alle medespelenden heb ben na veel moeite en inspanning zich uit stekend van hun taak gekweten. De grimeur de heer Jac. Ambsgs heeft ook het zijne bij gedragen. om het stuk tot in de finesses te doen slagen. T.B.C.-ONDERZOEK. Op Vrijdag 6 Febr. a.5. zal in „Kunstmin" een propaganda-avond gehouden worden. Dr J. Kirsh zal een uiteenzetting geven over de t.b.c. en haar bestrijding. Enkele filmpjes zullen worden vertoond ter illustrering. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonius. z. v. A. L. Kraus van Peer; Jeeobus. z. v. M. Martens—Broos, te Hoeven: Johanna, d. v. C. van Tetenng— van Oosterhout. te Hoeven. Overleden: Anna Oonincx, 74 jaar. te Hoeven. RAAD VAN RAAMSDONK En ook voor dit jaar staan verscheidene plannen op stapel Vrijdagavond kwam de raad van Raams- donksveer in openbare vergadering bijeen. De hoofdschotel was ditmaal de begroting dienst 1953, welke door omstandigheden e-ersl nu kon worden behandeld. Met grote dankbaarheid kon door de burgemeester worden gememoreerd, dat op het gebied van openbare werken in het afgelopen jaar weer veel goeds kon worden verricht. Zeer belangrijk kon de riolering en bestrating van de Hoepelsteeg en de Rietsteeg wor den genoemd, de Kerklaan werd gedeelte lijk gereconstrueerd met dichting van en kele sloten en de Beatrixlaan werd door getrokken tot de Oranjestraat. In de Boter- polder kwam de aanleg van de Vincent van Goghstraat. alsmede een gedeelte van de Boterpolderlaan gereed. Door de P.T.T. werd R'veer van een modern radiodistri butienet voorzien. Van industrievestiging was in 1952 helaas nog geen sprake, hoe wel vaak onderhandelingen werden ge voerd. Het aantal ingeschreven werklozen was op 10 Januari 1953 108, welk cijfer zeker ongunstig is beïnvloed door de weersomstandigheden. Spr. bracht dank aan het gehele gemeentepersoneel alsmede aan de groepscommandanten der Rijks politie met personeel voor het in het af gelopen jaar gepresteerde en de mede werking,, Als voornaamste programma punten voor 1953 noemde de burgemeester o.a. de verbetering van de bocht Schansstr. Molenstraat, hei gedeeltelijk doortrekken van de Raadhuisstraat en de reconstructie van een gedeelte van de Kerklaan. Te Deelneming Indonesische Hoge Commissaris Gisterochtend heeft de waarnemende Hoge Commissaris van de Republiek Indonesia, mr Soesanto Tirtoprodjo. aan de minister president, dr W. Drees, een telegram ge zonden. waarin hij namens de regering en het volk van Indonesië zijn innige deel neming betuigt met de ramp, die Nederland heeft getroffen. De waarnemend Hoge Commissaris heeft daarbij levens „Huize Voorhout" (het lo- geergebouw voor Indonesische studenten aan 'net Lange Voorhout in Den Haag) ter beschikking gesteld om onderdak te ver lenen aan slachtoffers van de ramp. R'veer het voltooien van de Beatrixlaan, doortrekken van de Emmastraat. vernieu wing van het Poststraatje en reconstructie van de Zuidzijde van de Haven. Boven dien zal een groot gedeelte van de Boter- polaer bouwrijp worden gemaakt. Spr. deelde nog mede, dat binnenkort een be roep op de bevolking zal worden gedaan voor de aanmelding van noodwachten in het kader van de bescherming van de be volking. Spr. rekende op de medewerking en vooral op het vertrouwen om tezamen met Gods onmisbare hulp veel goeds en nuttigs voor de gemeente Raamsdonk tot stand te brengen. Hierna dankte de heer Lankhuysen mede namens de gehele raad de voorzitter voor het vele in 1952 ge presteerde. Allerlei besluiten Vervolgens kwamen de andere agenda punten aan de orde. Het bestuur van de R.K. Meisjesschool te R'donk werd een be drag van 1952 beschikbaar gesteld voor de aanschaf van 21 banken. De schoolbesturen werd een voorschot over 1953 beschikbaar gesteld op basis van 1952; aan de R.K, Meis jesschool werd een bedrag van ƒ741,49 en aan de N.H. scholen 788,44 toegewezen voor het vakonderwijs in nuttige handwer ken. De drogisterijen werden wat betreft de verkoop van genees- heel- en verbandmid delen vrijgesteld van de winkelsluitings wet, zodat ze ook na sluitingstijd genoemde artikelen mogen verkopen. Vervolgens werden enige percelen grond overgenomen. Het Leogebouw te Raamsdonk werd voor een bedrag van 32.000 overgenomen, waarvoor men een nieuw parochiehuis zal bouwen. Een bedrag van 5445 werd be schikbaar gesteld ten behoeve van de aan schaf van nieuwe kleding voor do vrijwil lige brandweer. De rekening van de keu ringsdienst van vee en vlees sloot in 1951 met een balig saldo van f 14,559. Hierna werd de begroting dienstjaar 1953 behan deld, .welke na enige vragen geheel werd goedgekeurd. De lieer Van Woerden vond het zeer jammer dal de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods hei lige Naam geen subsidie had ontvangen. Spr. betoogde, dat de overheid Gods diena resse is en dat het haar taak was zulk een instelling zeker te steunen. Hij sprak de wens uit, dat bij de begroting voor 1954 hier mede ernstig rekening zou worden ge houden. hetgeen de voorzitter beloofde. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Strien medewerking tot het openstellen van het tweede loket op het postkantoor, daar hier zeer kostbare uren werden verspild. Met deze suggestie gingen vele raadsleden aceoord. Door verscheidene raadsleden werd nog geklaagd over de telefoon. De watersnood in de Westhoek Maandagmorgen was men in Rilland druk bezig de mensen uit het onder water gelo pen dorp te redden, welk reddingswerk Zon. dagavond door de zware stroom moest wor den geslaakt. Allereerst werden de mensen, die in de omgeving van het station woon den, gered. Dit reddingswerk ging de ge hele dag door. Te Bath waren alle slachlof- fers in veiligheid gebracht. De getroffen gezinnen werden met auto's naar Bergen op Zoom gebracht, waar zij liefdevol werden geholpen en ondergebracht iD gestichten en bij stadgenoten. De getrof fen mensen waren vol lof voor de hulp. die van alie zijden werd verstrekt, 's Middags kwamen de amphibie-voertui- gen," waarmee de -mensen, die verderop in Rilland woonden, werden gehaald. Om streeks vijf uur dacht men nog 200 mensen te moeten halen. Tholen' zelf is er betrekkelijk goed af gekomen, evenals Oud-Vossenieer, andere gedeelten van het eiland, als Scherpenisse, Poortvliet, St. Maartensdijk, Stavenissc en St. Annaland zijn zwaar geteisterd en hier over zijn nog weinig berichten te verkrijgen. Te Halsteren werden de slachtoffers, die nog op de hofsteden verbleven, zoveel mogelijk gered. Maandag zijn weer 10 lijken geborgen. Men trachtte met motorboten ver binding te krijgen met Tholen. Verder in Halsteren stonden de zg. Waterkant, de Kladde en het Halsers Laag nog geheel blank. Steenbergen was nog steeds niet te berei ken. Er is zeer veel vee verloren gegaan en de mensen, die gered zijn, hadden alleen maar de kleren, die zij san hadden. Te Bergen op Zoom is de schade aan de N.V. Holland en de andere bedrijven zeer groot. Door het Rode Kruis en de militai ren uit Bergen op Zoom is in de naaste om geving veel hulp verleend. De luchtstrijd krachten uit Woensdrecht deden ook wat zij konden, zowel het grond als het vliegend personeel. Rusthuis te Zevenbergen Het bestuur van de stichting „Hervormd Rusthuis" te Zevenbergen, heeft het bou wen van een Rusthuis voor ouden van da gen aldaar, gegund aan Gebrs. Geleijns to Zevenbergen voor 387.778. Bouw van een hangar niet veestallen Door architect A. Krijnen te Terheijden werd namens mevr. de Wed. C. van Boxsel aanbesteed het bouwen van een hangar met veestallen en vernieuwing ener woning te Hoeven. Ingeschreven werd als volgt: A. de Koek te Fijnaart 21525 (hoogste); C. Damen, Wagenberg 21.500; A. van Boxsel, Zeven bergen 20.950; G. Akkermans, Wagenberg 19.950; C. Koremans, Terheijden 19.775; W. Malhez, Zevenbergen 19,750; P. Rasen- berg, Terheijden 19.650; W van Turn hout, Zevenbergen 19.455; J. Broeken, Terheijden 19.300; Bouwbedrijf H. Kamp, Zevenbergen 18.642 (laagste). GROENTEN- EN FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM. Spruiten 5776; idem niet geschoond 33 42; rode kool A 13—18; kroten A 8—12; prei 27—36; breekpeen 12—13; boerenkool 19—24; savoye kool 2122. VEILING BARENDRECHT OMSTREKEN. Maandag. 2 Februari 1053: Boerenkool 2836; Kroten 10—16; Rode kool 8—15: Gele kool 7—14; Groene kool 10—19: Waspeen 10—14; Spruiten AI 50—58, idem BI 38—47; Witlof 43—56; Veld sla 3.60; Knolselderij 16—30; Jonathan Stan daard 28—36; Goudreinette Huishoud 20—2B. Bericht. De uilgeschreven jaarvergadering op Donderdag S Februari a.s. is wegens de na tionale ramp uitgesteld. Deze vergadering is thans voorlopig vastgesteld op Donderdac 12 Februari.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3