Schiedam helpt de getroffenen ,Bij Frankelands eeuwgetij" Colonnes naar verschillende punten Een indrukwekkende offervaardigheid LAATSTE NIEUWS OVER DE WATERRAMP Geen export meer f van aardappelen hoscopen Van een gewillige gemeenteraad en Kunstagenda Vanmorgen 820 doden en vermisten in Oost-Engeland DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 PAGINA naar Schiedam heeft zich opgemaakt, om de getroffenen door de watersnood te helpen- zoveel als het kan. Bewonderenswaardig is de spontaneïteit waarmede de bevolking aan de oproepen tot hulpverlening gevolg heeft gegeven. Honderden en honderden hebben zich Zondag en Maandag aangemeld, hun daadwerkelijke hulp aanbiedend. Het waren arbeiders, chauffeurs, melkers etc., allen mensen, die ©p de een of andere wijze wilden trachten, de getroffenen en in nood verkerenden bij te staan. Talrijke particulieren meldden zich op het hoofdbureau van politie en bij het Rode Kruis in de Tuinlaan met hun auto's, teneinde goederen en evacué's te vervoeren. De toeloop was dusdanig en het gebrek %*n coördinerende krachten zo groot. dat. de politie een soort werkcomité vormde, waarvan de inspecteurs Van Mariota en Knook de leiding namen. Dit stelde zich op de hoogte van de mogelijkheden en het resultaat was, dat de bereidwilligheid der Schiedammers, om hun in nood verkeren de landgenoten bij te staan in goede banen werd geleid. Na overleg met de centrale hulpverleningsautoriteiten in Den Haag, werd toen besloten, de eerste colonne vrijwilligers naar het bedreigde Abben- broek te zenden. In totaal zeventig man toog er met auto's vrachtauto's en het no dige materiaal heen. Er gingen enkele agenten mede, die in Abbenbroek regelend optraden en zorgden, dat de colonne zich ordelijk kon verspreiden en het werk di rect kon worden aangevangen. In Schiedam bleef men deze activiteit oplettend volgen en toen zich een schipper met zijn schuit meldde, werd deze er di rect heengezonden. Er zijn ook hulpverlenende Schiedam mers naar Spijkenisse en Rotterdam geto gen. En bij het reddingswerk toonden ze een grote tegenwoordigheid van geest en een practische zin te bezitten. Het ging hun dan ook op verschillende plaatsen goed af, de mensen op bedreigde punten met vlotten uit hun woningen te halen. Nadien verliep het op transport stellen der getroffenen even vlot. En ondertussen stroomden de gaven naar de centrale posten. Het gebouw van het Rode Kruis aan de Lange Nieuwstraat werd overstroomd, de Beurs moest in ge bruik worden genomen en toen die vol werd, nam men een gedeelte van het St Jacobgsasthuis in beslag. Daar bleek ook weer, hoe groot de bereidwiligheid was. Er waren direct vrouwen en meisjes be schikbaar, om de binnengekomen goede ren te sorteren. Sorteertakels werden aangevoerd. Bedrijven stelden hun auto's en personeel beschikbaar. Het Rode Kruis Wat het Schiedamse Rode Kruis aan gaat, dit is ook eveneens reeds Zondag op eigen initiatief opgetreden. Het bracht or de in de massa bedstellen, matrassen, de kens etc. etc., die ter beschikking werden gesteld. Er werd o.a. aan Middelharnis hulp verleend. Voorts is er een groep naar Ooltgensplaat en een naar Goudswaard. Gisteravond is een aantal hulpverleners uit Abbenbroek teruggekeerd. En wat het Rode Kruis betreft, dit heeft_ nog twee mét goede. gezonden. Het Rode-Kruis gebouw in de Lange Nieuwstraat is herschapen in een waren huis van goederen voor het getroffen gebied. Helpsters van het Rode Kruis aan het sorteren van goederen. penningmeester, de heer G. v. d. Vlies, Rotterdamsedijk 231. Bedrijven en orga- j nisaties, die gelden willen storten, kun- j nen dit doen op giro 129361 ten name j van G. v. d. Vlies, met vermelding: Comité Watersnood 1953. Meegedeeld werd, dat in verscheidene bedrijven reeds acties worden onderno men om gelden bijeen te brengen. Ook wordt in bedrijven extra gewerkt onder conditie, dat het. geld, verdiend met over werk, zal worden geschonken aan het comité. Ook deze gaelden kunnen gestort worden op gemeld gironummer. Ook de scholen zuilen aan de actie kunnen deel nemen. Op elke school zal een collecte bus worden geplaatst. Het Comité Watersnood 1953 wordt ge vormd door het plaatselijk Comité Vluchtelingenhulp, het Rode Kruis, het Centraal Vrouwer.comité, Stichting 40 45, met als vertegenwoordigers in het werkcomité: ir W. H. v. d. Toorn, voor zitter. G. v. d. Vlies, penningmeester, Th. van Woerkom, secretaris, dr J. A. H. v. d. Berg, mevrouw E. den BoerByl, mevrouw P. J. GeerkesRoukema, mej. S. de Kort, .7. Oostiander, dr P. v. d. Kuy Ook Keil el organiseerde en J. Korpel. De laatste twee heren ver- -• i IpcenwnniYlippn Tfp'l-pl I legenwoordjgen Kethel. De hulpactie groeit len ruimte hadden gemaakt voor vee uit j de getroffen gebieden, heeft men ook de j in de bioscopen Passage en Monopole hoofden bij elkaar gestoken en is men,zal gedurende veertien dagen tijdens elke zonder op instructies te wachten, met j voorstelling een collecte worden gehou- hulpverlening begonnen. Hier werd een i den werkcommissie gevormd, aan het hoofd j Het personeel van de Schiedamse Car- waarvan Ds De Bruyn, Dr v. d. Kuey entonnagefabriek heeft besloten, gedurende brigadier Korpel kwamen te staan. Toenvjer weken 2 pet van het loon af te staan men hoorde, dat te Rotterdam in de Ahoy- ten behoeve van de slachtoffers van de hal vluchtelingen geconcentreerd werden, j watersnood. De directie zal het desbe- heeft men een hulpcolonne georganiseerd treffende bedrag verdubbelen en als haar en er 20 mensen weggehaald en een be- bydrage storten hoorlijk onderkomen verschaft.Voorls hee( ccn onderK)ck doe„ Hel ene bench! omtrent Je activiteit deriast*Uen dc wonlng<.„ va„ persotteels- Sch,edammers volet op het andere. We leden die watcr. en s,ormschade hebben vermelden nog. dat het Rode Kruis, waar- geleden bij Dr Klomp de zie! der organisatie is, De w Vcld^e Kroel heelt een hulpcolonne naar Zuidland heeft ge-zijn tjalkiacht „Oltem" als hospitaalschip stuurd, bestaande uit veertig personenau- beschikbaar gesteld. Hel heelt een acco- ,i°S na t vrach^.V£j£e^s- kater is die modatie van 23 bedden en zal ligplaats ne- van „Harpe Davids", dat'was vastgesteld i mede- Florence Marly en Robert Peyton doorgestuurd naar Meuevoetsiuis. men te zierikzee. Het jacht vaart onder op 3 en 4 Februari, uitgesteld tot resp. 17 spelen de hoofdrollen. Toegankelijk voor de vlag van de W. S. V. „Schiedam". en 18 Februari a.s. [personen boven de achttien jaar Een Comité w a ter snood1 Huisvesting van geëvacueerden Zij, die bereid zijn, eventueel ge zinnen of alleenstaande personen uit de rampgebieden tijdelijk huis vesting te verlenen, kunnen zich persoonlijk of schriftelijk melden bij de Chef van het Bureau Bevol king. Nieuwstraat 26, tel. 69051. Een zo kort mogelijke omschrij ving van wensen omtrent het aan tal personen of samenstelling van het op te nemen gezin, is gewenst. Degenen, die hun adres reeds aan het Rode Kruis hebben opge geven, behoeven dit thans niet meer te doen. Een dringend beroep wordt op alle ingezetenen gedaan, tot het uiterste er aan mede te werken, dat, wanneer Schiedam een groot aan tal geëvacueerden moet opnemen, dit zo spoedig mogelijk kan ge schieden. SCIiyLDAM., 3 Febr. 1953. De Burgemeester J. W. PEEK. Onze Jubilemn-puzzle Door het wegvallen van een regel, ont breekt de opgave van 10 horizontaal. Dit moet zijn familielid. Tevens moet 94 ho rizontaal zijn 95 horizontaal. DR R. H. M. GEERDES OVERLEDEN De stichter van de Dr Nolet- stickting Hier ter stede is. 72 jaar oud, gister avond in Huize St. Liduina overleden dr R. H. M. Geerdes, een der bekendste Ka tholieke doktoren, een medicus met een prachtige staat van dienst. Dr Geerdes was uit Avereest (Overijs sel) afkomstig en vestigde zich in Mei 1908 te Schiedam en wel als huisarts. Na een bijzonder heilzame periode liet hij enkele jaren geleden de practjjk aan zijn zoon over. Dr Geerdes was de oprichter in 1928 van de Dr Noletstichting, waarvan hij vele jaren de bezielende directeur geweest is. Zijn activiteit was bijzonder groot. Van de talrijke functies, die^hy bekleedde, noe men wij o.a. het lidmaatschap van de Ge zondheidscommissie. Dr Geerdes is ook gemeentearts geweest. Nadat hy zijn prac- tijk had neergelegd, wydde hij zich in bijzonder aan het werk van het Wit Gele Kruis. Hij was voorts voorzitter van de R. K. Bouwvereniging St. Joseph en op richter en gedurende vele jaren voorzitter van de Schiedamsche Vereniging tot be scherming van zuigelingen. In Mei a.s. zou hij 45 jaar in Schiedam als arts gewerkt hebben. Wat het Wit Gele Kruis betreft, ook in de landelijke organi satie er van heeft hij een belangrijke rol gespeeld. Van zijn functies vermeldden we nog die van bestuurslid van de St. Thomas Stichting en van het Kerkbestuur der Liduina. De overledene was ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. VASTENAVONDFEEST K. K. AFGELAST Het Vastenavondfeest, dat de Katho lieke Kring op 5 en 6 dezer zou houden, is afgelast. TAFELTENNIS In het tafeltenniscentrum speelde het eerste team van Lafamo tegen S.V.A. Aangezien Reymer ziek was, moest men met een invaller spelen. Toch is het gelukt S.V.A. te verslaan met 73. Baas bezorgde zijn club een punt, Spruyt nam er twee voor zijn rekening en Bartels scoorde drie maal. Ook de double was voor Lafamo. Het 2e team speelde een thuiswedstrijd tegen Kaveka 2. Oolc 'ditmaal was het Kaveka dat Lafamo een 73 nederlaag toebracht. Tot de vierde partij ging de strijd gelijk op. daarna liep Kaveka uit tot 62. Mej. Krook scoorde nog een maal voor Lafamo, de double was echter voor Kaveka. Steunt het Nederlandse Rampenfonds. Postgiro 9575 FIN OP ZEE VERONGELUKT Aanvankelijk dacht men, dat hij overboord was geslagen Aan boord van het Finse schip „Wiikini" dat gistermiddag leeg van Helsinki te Rotterdam aankwam, heeft zich tijdens het slechte weer onderweg een ongeval voorgedaan. Er werd een lid van de be manning vermist. Aanvankelijk dacht men, dat de man over boord was gesla gen. Later werd de vermiste echter met een gebroken schedel gevonden. Het stormweer is de oorzaak geweest van het ongeval, dat de man overkwam. Men had reeds via de radio aan Hoek van Holland om een medicus gevraagd. Spaarbank te Rotterdam In Januari 1953 werd bij de Spaarbank te Rotterdam (op 1.000,— afgerond) ingelegd 6.636.000,— en terugbetaald 3.553.000,—. Er was dus een ïnlegover- schot van 3.083.000,—. Indien men deze cijfers vergelijkt met die van Januari 1952, toen inleg en terugbetaling respectievelijk 4.231.000,— en 3.281.000,— bedroegen, dan blijkt in het bijzonder dat de inleg ruim 2 millioen hoger is geweest dan vorig jaar. Aan het einde van Januari 1953 was aan 350.594 inleggers 100.923.000,verschul digd. Door middel van spaarbusjes werd ingelegd 121.000,—, terwijl door de leer lingen van 315 scholen 57.000,— werd gespaard. Deze maand passeerde de Spaarbank te Rotterdam, als eerste plaatselijke spaar bank in den lande, een tweetal opmerke lijke mijlpalen. Op 21 Januari kwam namelijk het aantal inleggers op 350.000 en Het gat is dichtEen tweetal schepen, gevuld met grint, vult het gat. van meer dan veertig meter, hetwelk in de Ouderkerkse dijk is geslagen. Zand zakken en los grint moeten het- doorsijpelen van het water voorkomen. Maximumprijzen in overweging Het verdronken land is een der a oor- Januari overschreed het" aan hen voorraadschuren voor onze aard- BURGERLIJKE STAND GEBOREN Maria J., dr van F. J. G. Hengst en G. J. L. Gokke. Barend G., zn van G. C. de Reuver en W. C. Hazen- kamp. Barend D., zn van B. Bovenberg en M. L. F. de Bruijn. Dick C., zn van R. W. van Dam en B. Brucker. Johan nes E., zn van L. en W. C. A. v. d. Linden, i OVERLEDEN C. Hendriks, 79 jaar, we duwe van C. I. G. Kemper. J. J. de Ka per, 80 j. GERINGERE FREQUENTIE BUSLIJNEN In verband met het beschikbaar stellen van autobussen door de R. E. T. voor de hulpposten bestaat de mogelijkheid, dat de frequentie op de autobuslijnen minder zal zijn dan normaal. MONOPOLE THEATER ^Dossier 212 van Tokio" i het Monopole-Theater gaat de 1 eerste film, die in het na-oorlogse Japan j opgenomen werd. 2e heeft de geheime I inlichtingendienst tot achtergrond en deze j krijgt tot taak, een complot te ontmas- I keren, dat ten doe- heeft, wapenzendin- In verband met de nationale ramp, die 1 gen naar Korea te verhinderen. Er spe- :o-ons land heeft getroffen, is het concert I len verschillende Japanse acteurs CONCERT „HARPE DAVIDS" UITGESTELD Het organiseert o.a. collecte een Maandagmiddag is in een vergadering, gehouden in het Bureau van de Gemeen telijke Dienst van Sociale Zaken, hetj "11 1 burgemeester, nir J. VV. Peek, leidde deze bijeenkomst. In zijn welkomstwoord zei deze, dat de offervaardigheid van de ö/vkï rvnTin'IRnvv Schiedammers nu reeds groot was ge- 00H OlTWl 1112.0 Slcl£!,01 bleken. Van alle kanten wordt hulp ge- O O boden. De eerste stoot waar het de hulp- JJ, verlening betrof, kon daardoor worden j opgevangen zonder dat een beroep moest j Paulus Jacobus van Leeuwen werd 19 December 1820 te Leiden geboren worden gedaan op de gehele burgerij. r F Mr Peek deelde mee niet te verwach- als ZOOfl van Jraulus Jacobus van Leeuwen en van AlJogonua van Leipzig. Zijn vader was wagenmaker van beroep en woonde op de Hooge Woerd te Leiden. Na zijn studie op de beide Seminaria Hagevcld en Warmond vol tooid te hebben, werd bij 17 Augustus 1845 tot Priester gewijd. Daarna volgde op 22 Augustus 1845 zijn benoeming lot kapelaan te Amsterdam fin de Slatie „de Liefde"), vanwaar bij 15 October 1846 als kapelaan verplaatst werd naar Edam, om 8 Mei 1847 benoemd te worden tot kapelaan te Rot terdam in de Houttuinse Slatie, waar sinds 1835 als pastoor stond Joannes Pauls, een Schiedammer. Pastoor Pauls zal zijn kapelaan wel voldoende over de Schiedamse toestanden hebben ingelicht. verschuldigde bedrag de 100 millioen. O VERSCHIL GEEN ONGEVALLEN VAN BETEKENIS Te Overschie hebben zich tijdens de stormnacht van Zaterdag op Zondag geen ongelukken van betekenis voorgedaan. TENTOONSTELLING Zaterdagmiddag zijn 15 Overschiese schilders en tekenaars in de raadszaal bij een geweest, waar besloten werd om streeks Pasen te Overschie een tentoon stelling te doen houden van werken van Overschiese- en oud-Overschiese kunste naars, zowel beroeps- als amateurs. Ge rekend wordt op ca. 150 inzendingen. De tentoonstelling geschiedt onder ausr piciën van de wijkraad en wordt gesteund door de Kunststichting en de Rotterdamse Gemeenschap. VLAARDINGEN VERBETERING EN VERBREDING SCHIEDAMSEWEG De toestand van het wegdek van het gedeelte Schiedamseweg tussen de Oude I-Iavenbrug en het Verploegh Chasséplein behoeft dringend verbetering. B. en W. menen dat deze verbetering gepaard moet gaan met een verbreding van de rijbaan. Gestreefd dient daarbij te worden naar 'n rijbaanbreedte van 8 m met aan beide zijden trottoirs van ongeveer 3 m breed. Gedacht, ie aan een klinkerbestrating en Irottoirkolken. Deze voorgenomen verbreding van de rijbaan, welke gedeeltelijk gaat ten koste van de op sommige gedeelten vrij brede trottoirs, zal het. bovendien mogelijk ma ken het wachtverbod (parkeerverbod) al daar op te heffen. Voor de uitvoering van een en ander is het noodzakelijk, dat de gemeente de be schikking verkrijgt over verschillende ge deelten der aan de Schiedamseweg ge legen voortuinen. De daarover gevoerde onderhandelingen hebben tot resultaat ge had dat thans 11 van de 14 daarvoor in aanmerking komende eigenaren, respectie velijk erfpachters, bereid zijn de gevraagde stroken grond a te staan c.q. erfpachts- recht van deze stroken aan de gemeente terug te geven. De onderhandelingen met de nog resterende eigenaren c.q. erfpach ters hebben nog niet tot het gewenste resultaat geleid. De kosten van de ver betering en verbreding van de rijbaan, alsmede de kosten verbonden aan het ver krijgen der voortuinen, worden geraamd op 80.000. B. en W. stellen de raad voor hiertoe te besluiten. ROTTERDAM ten. dat Schiedam evacuees zou krjjgen. daar de evacuatiecommissaris had mee gedeeld, Schiedam in reserve te willen houden voor het geval er zich in het Westland onverhoopt ernstige rampen zouden voordoen. Vandaar, dat de burge meester als taak van het Comité Waters nood 1953 zag: 1. het organiseren van een grote collecte; 2. het inzamelen van goederen en vooral van dekens. Tenslotte moest nog worden overwogen, op welke wijze eventueel slachtoffers zouden kun nen worden ondergebracht. De burge meester deelde voorts mee, dal. alle maatschappelijke en kerkelijke instanties de volle medewerking hadden toegezegd. In de vergadering werd een beroep gedaan op de burgerij, alieen goederen af te geven aan het Rode Kruis, In Kethel zullen goederen kunnen worden gebracht bij de dr v. d. Kuy. De collecte zal beslaan uit een lijsten- collecte van Woensdag tot en met Zater dag en een straatcollecte op Zaterdag aanstaande. Zij, die bereid zjjn als collectant of col- lectrice mede te werken, kunnen zich aanmelden bil de secretaris, de heer Th. van Woerkom. Graaf Florisstraat 77, onder vermelding: ,.Bus" of „lijst". De bussen kunnen worden afgehaald Vrij dagavond van 7 lot- 9 uur in het Rode Kruis-gebouw aan de Lange Nieuwstraat.. Lijsten kunnen worden afgehaald bij de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 75ste Jaargang No. 22066 De kantoren der Redactie en Admi nistratie zijn gevestigd le Schiedam, Dam 18, Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, 2,— per maand, 0.47 per v/eek. Advertentie-prijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 030 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. A'.le advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bel Advertentie-wezen. Op 7 Februari 1853 hield pastoor Van Leeuwen zijn „blijde incomste" binnen onze stad. Hij werd door zijn confrater pastoor Van Ewijk Ö.P. van de St, Jans- kerk met, de meeste onderscheiding ont vangen. Pastoor Van Ewijk verschafte de nieuwe pastoor een gastvrij onderkomen in de pastorie aan de Hoogstraat. Van uit deze pastorie ondernam pastoor Van Leeuwen zijn dagelijkse rondwandelingen door de stad Schiedam, op zoek naar een geschikt terrein voor zijn nieuw te bou wen kerk. Bü deze wandelingen viel zijn oog op het terrein van het Oude Man huis. in 1843 opgeheven en aan de Ge meente gekomen. Om in het bezit van dit terrein te geraken, richtte pastoor Van Leeuwen op 18 Februari 1853 een request aan de gemeenteraad, waarin hij verzocht aan hem het terrein van het Oude Manhuis voor de tiid van drie jaar in gebruik te willen afstaan. Een verzoek om ten stad- huize te komen In de Raadsvergadering van 6 April 1853 werd op bovenstaand request van pastoor Van Leeuwen het volgend be sluit genomen: dat in het afstaan van het terrein van het Oude Manhuis om velerlei redenen niet kan worden getre den, maar dat men met Zijneerw. in na dere onderhandeling wildé treden over de afstand, voor de Hid van drie jaren en kosteloos van de navolgende percelen het. plein achter de St. Joris Doelen, een geschikt terrein in het West-Franken land. of het gebouw van de Stads Vlees hal. Dit werd aan pastoor Van Leeuwen medegedeeld bij schrijven van 8 April 1853, waarbij hij tevens werd uitgenodigd op Zaterdag 9 April d.a.v. ten stadhuize met Burgemeester en Wethouders te komen confereren. Op bovengenoemde conferentie werd door B. en W. van Schiedam aan pastoor Van Leeuwen voor de tijd van drie jaar en kosteloos het gebouw van de Stads Vleeshal afgestaan, en tevens toestem ming verleend, in dat gebouw zoveel vertimmeringen aan te brengen als nodig zouden zijn voor de uitoefening van de eredienst. Dit besluit werd aan Gedepu teerde Staten ter goedkeuring voorge legd en nadat deze goedkeuring was ver kregen, kon pastoor Van Leeuwen de zielzorg aanvangen. Doch daar was nog geen pastorie, en... pastooor Van Leeu wen had nog geen bron van inkomsten, want. rijn gemeente moest nog worden gevormd. De kwestie van een voorlopige pastorie was spoedig opgelost, want van de heer Jan Balthasar Nolet huurde de pastoor een huis, gelegen aan de Sehie. Niet zo gemakkelijk ging het met het: be komen van een bron van inkomsten. In de Grondwet was bij art. 168 bepaald, dat de pastoors een jaarwedde van 600 zou kunnen worden toegelegd. Op dit art. 16S beriep zich pastoor Van Leeuwen en hij richtte met dat doel een request aan de Koning, welk request door de Koning werd gezonden aan het Ministe rie voor de Zaken van de R- Kalh. Ere dienst, Aan dit Departement was ver bonden minister L. A, Ligtenvelt, die zich by schrijven van 21 October 1853 om de nodige inlichtingen wendde tot de Bisschop van Haarlem, mgr Van Vree. Reeds 24 October d.a.v. beantwoordde mgr Van Vree deze brief van Z. Excell. en o.a. schrijvend dat mgr deze aanvraag om een jaarwedde moest aanbevelen. Im mers de verdeling van de stad Schiedam in twee parochiën was in voorbereiding. Mgr wees vervolgens nog op de moeilijke taak. die zijn eerw. had te vervullen en uit dien hoofde verzocht hy het adres bij de Koning te willen onderst_eunenvOp dit advies werd 4 November 1853 de Konink lijke bewilliging verkregen, en aan pas toor Van Leeuwen een jaarwedde van j^S^SndË 1.April 1853 vet leend. scoouwDurg, a uur: „ais net juuuje uiii- En nu kon het werk met volle kracht! nervkomt", (Haagsche Comedie) Rivièrehai TONEEL EN MUZIEK Woensdag 4 Februari Schouwburg, 8 uur: „Als het kindje bin- worden ontplooid. In de Stads Vleeshal De Stads Vleeshal, thans niet meer be staande, was gelegen in de Boterstraat op het plein achter het stadhuis. Beneden in die Vleeshal stonden de banken van de slagers, die tot 31 December 1853 het recht hadden van deze Vleeshal gebruik te ma ken. Pastoor Van Leeuwen liet nu in het bovengedeelte van deze Vleeshal een zol dering timmeren en nadat aldus de boven- ruimte zo goed en kwaad als dit ging tot een bedehuis was ingericht, werd in deze „noodkerk" op de eerste Pinksterdag, zijnde 15 Mei 1853 door pastoor Van Leeu wen het eerste H. Misoffer opgedragen. Er was geen orgel, geen zangkoor cn in de grootste eenvoud werd dit II. Offer aan God opgedragen. Het tijdschrift „De Godsdienstvriend" vermeldt, dat „plaatsruimte ontbrak om de gelovigen op te nemen", terwijl plaatsen, die waren aangevraagd, ontbraken. In de namiddag van deze zo hoge en voor Schie dam belangrijke feestdag, hield pastoor Van Leeuwen een conferentie over de H. Godsdienst. Na deze conferentie had er uitstelling plaats van het H. Sacrament ineen ziekenbusje. Armoediger kon het toch voorzeker niet. Met een goed woord Na deze voor Schiedam zo gedenkwaar dige dag, werd het zaak voor pastoor Van Leeuwen de nog aanwezig zijnde vlees houwers met een goed woord vóór 31 December 1853 uit de Hal te krijgen. Velen gaven gehoor aan de goedbedoelde raad geving van pastoor Van Leeuwen, doch één was daartoe met geen mogelijkheid le bewegen, zelfs niet na aanbieding van 300 als hij vertrok. Ondanks de tegen stribbeling van deze onwillige slager, ging pastoor Van Leeuwen op de ingeslagen weg voort. Aan de heer Caspar Zoetmul der werd door Z.E, opgedragen voor de prijs van 1875 dezp hal tot een fraaie noodkerk in te richten en een stemmige meubilering aan te brengen. Aldus kon op Zondag 13 November 1853 voor het eerst gebruik gemaakt wordep van de gehele Vleeshal. Pastoor Van Leeuwen stelde de nieuwe Statiekerk onder de bescherming van Onze Lieve Vrouw Visitatie. Een week later, op Zondag 20 November 1853, bezat de noodkerk een orgel, alsmede een zang koor. „Cantemus Domino", welk zangkoor gevormd was uit de leden van 't zangers gezelschap Thalia". Op keurige wijze werd op die Zondag de Hoogmis uitge voerd. Pastoor Van Leeuwen was nu in het be zit van kerk en pastorie, maar daarmede waren zijn zorgen nog niet van de baan. L. A. ABMA. I 8.15 uur: R. Ph.'o. o. 1. v. Ed. Flipse, Opera program. Solisten; Corne v. Beckum, Jan van Mantgem. BIOSCOPEN Arena: Storm over Malakka, 14 j. Capi tol: De Grote Beslissing, 18 j. Cineac: De Verboden Vrucht, ontoelaatbaar. Co losseum: The Greatest Show on Earth. 14 j. Harmonie: High Noon, 14 j. Lutusca: Hongkong, 14 j. Luxor: Operatie Cicero, 14 j. Passage, Schiedam: De Straat, strikt volw. Prinses: Operatie Cicero, 14 j. Rex: Het zwaard der vergelding, 14 j. 't Venster: Het wonder van Millan, a. 1. Victoria: De Verboden Vrucht, ontoelaatbaar. appelmarkt. Daar men nog niet het min ste berip heeft in hoeverre de daar lig gende partijen zijn behouden geble ven hebben de bevoegde instatnies ten einde de voorziening van het Neder landse volk met aardappelen zo goed mo gelijk te verzekeren in afwachting van een nader overzicht van de aard appelpositie, alle uitvoermachtigingen voor aardappelen ingetrokken. Daarnaast overweegt het bedrijfschap voor aardappelen, zo daartoe voldoende aanleiding mocht bestaan, maximum verkoopprijzen voor de verkoop van aardappelen in te stellen. Zevenduizend evacué's naar liet Westland In de afgelopen nacht hebben de ge meentebesturen van het Westland een telegram ontvangen, waarin wordt mee gedeeld, dat men er rekening mede moet houden, dal in Delft en het Westland in totaal 7000 évancués worden geplaatst uit de overstroomde gebieden. De gemeente Naaldwijk heeft in de afgelopen nacht voor deze evacuatie voorlopige maatrege len getroffen. Hedenmorgen om 7 uur vonden de bewoners in hun bus een biljet, waarin werd gevraagd vóór 10 uur mede deling te doen of en zo ja hoeveel évacués zij konden ontvangen. In de gemeente Monster heeft men in de loop van de dag langs de huizen opgave gevraagd_ omtrent de capaciteit voor opneming van évancués. WAT DE MARINE DOET De marinevoorlichtingsdienst deelt het volgende mede betreffende de dislocatie van de schepen, die zijn ingezet om hulp te verlenen in de getroffen gebieden. Dat zijn bij Den Bommel op Goeree en Over- flakkee: 3 motorvaartuigen en 4 vletten: Galateapolder: 2 motorvaartuigen vletten; bij Middelharnis: 4 motorvaar tuigen en 23 rubberboten; Stellendam en Hellevoetsluis: 5 motorvaartuigen; Nu- mansdorp: 2 motorvaartuigen; Wemel- dinge: 1 motorvaartuig; Zuidland: 1 mo torvaartuig; Vlissingen: 3 motorvaartui gen, 2 slepen; Kruiningen: 1 motorvaar tuig. Van Den Helder naar Rotterdam zijn onderweg 2 sleepboten, 12 motorvietten en 20 roeivletten. In Den Helder liggen gereed 2 tanklandingsschepen en 5 mij nenvegers, 9 communicatievaartuigen van de mijnen-opruimingsdienst, 2 dregboten cn 7 mijnenvegers, type Byms. Deze schepen steken te diep en kunnen niet binnendoor naar de gebieden; zij zijn dus beschikbaar voor hulpverlening op Texel, of, zodra het weer het toelaat, over zee gedirigeerd te worden naar plaatsen, waar ze nodig zijn. Van de vliegtuigen zijn op het ogenblik in actie 4 Harpoons, 3 Mitchells, 2 Sea- otters, 1 Oxford en 1 Helicoptère. Deze vliegtuigen opereren van het vliegkamp Valkenburg uit. Het ingeschakelde marinepersoneel telt op het ogenblik 2000 man. Busdienst Breskens-Brcda De rijksinspecteur van het verkeer te Middelburg deelt mede, dat met ingang van Woensdag door de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweginaatschappij een autobusdiensl zal worden onderhouden van Breskens vit; Brits regeringslid noemt het herstelwerk moeilijker dan ooit LONDEN. Nu de wind is gaan liggen en hel water in de ondergelopen gebieden aan het zakken is, kunnen de Engelsen zich enigszins een beeld vormen van de schade, welke de stormvloed van het afgelopen weekend heeft aangericht. Het aantal slachtoffers was hedenmorgen tot 320 gestegen, terwijl nog ongeveer 500 mensen worden vermist. Oostkust schetste hij als het moeilijkste waterbouwkundige werk ooit in Groot- Brittannië ondernomen- De elf ministers, wier departement bij de ramp betrokken is zouden, naar later nog werd opge merkt dagelijks bijeenkomen om zich over de te nemen maatregelen te bera den- Alle 12.000 bewoners zijn of zullen bij particulieren in Benfleet en Southend worden ondergebracht. Van het ten Noorden van Southend ge legen eiland Foulness zijn vannacht goe de berichten ontvangen. Het bleek, dat vrijwel alle 250 eilandbewoners zich heb ben kunn enredden. Het reddingswerk, dat zich van de Theems tot de Humber uitstrekte, was op dezelfde voet als in Nederland geor ganiseerd. Er zijn rubberboten, zoeklich ten, vrachtwagen dekens, drinkwater enz- aan te pas gekomen en een vloot van motorbootjes heeft bij de evacuatie van het eiland Canvey geholpen De omvang der reddingswerkzaamhe den was echter aanmerkelijk kleiner, waarschijnlijk omdat slecht, enkele ge bieden helemaal geïsoleerd zijn, Alleen in de zeeweringen van het graafschap Essex zijn 300 gaten gesla gen. Sedert Zaterdagavond zijn enkele duizenden burgers en militairen met de versterking van bedreigde dijken bezig geweest en het gevaar kan op het ogenblik als bezworen worden be schouwd, In verschillende gebieden even wel is de evacuatie nog niet compleet- Ook het reddingswerk is vanmorgen weer ter hand genomen, zij het dan op de meest afgelegen plaatsen. Churchill zeide gisteren in zijn verkla ring in het Lagerhuis dat de provinciale cn plaatselijke autoriteiten alles zouden doen om de eerste nood der gedupeerden te lenigen- De premier maakte bekend, dat de Lord Mayor van Londen het Na tionale Rampenfonds geopend had, waar in de regering zou bijdragen, zodra de schade zou zijn vastgesteld. Chruchill beëindigde rijn verklaring met op te merken, dat de watersnood in Nederland minstens even ernstig is. Gisteravond legde de Engelse minister van landbouw nog een verklaring over de omvang van de ramp af. De reparatie van dijken en zeeweringen van Engelands De Administratie van ons Llad stelt zich- gaarne beschikbaar om uw bijdragen voor bet Nationale Rampenfonds in ont vangst te nemen. Men storte of girere zijn giften op gironum mer 9 0 9 5 ten name van de MAASBODEPERS, ROTTER DAM. J Axel, Hulst, Antwerpen naar Breda on terug. De dienstregeling is als volgt: ver trek Breskens 7.30 en 13.30 uur, aankomst Breda 11.00 en 17.00 uur. Vertrek Breda 11.30 en 17.30 uur, aankomst Breskens 15.00 21.00 uur. Mgr Baeten doet beroep op katholieken Op verzoek van Z. H. Exc. mgr Jos Bae ten, bisschop van Breda, doet het Dioce saan Sociaal Charitatief Centrum een be roep op alle katholieke personen, organi saties en instellingen om zoveel in hnn vermogen is, hulp te verlenen aan de slachtoffers van de ramp. die ons volk heeft getroffen cn ook heel hun activiteit in te zetten voor hulpacties, die uitgaan van het Nationale Rampenfonds en van gemeentelijke instanties. Een zo groot mo gelijke samenwerking in de leniging van de nationale ramp is christenplicht, zo zegt de oproep. MIDDENSTAND HELPT MIDDENSTAND De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft een actie ingezet onder tto „Bedrijfleven helptbedrijfs- met het doel üe dóór de waters nood getroffen middenstandsbedrijven met goederen, materialen, bedrijfsuitrus- ting en geld te helpen. Het Bondsbestuur heeft de actie ingezet met. een gift van 1000. Er is een beroep gedaan op de bij de Katholieke Middenstandsbond aange sloten vakorganisaties deze actie over te nemen. De Katholieke Middenstand stelt zijn giro 54876 beschikbaar voor het ver zamelen van giften uit het middenstands bedrijfsleven voor de getroffen bedrijven. OVERWERK VOOR DE GETEISTERDE GEBIEDEN Het ministerie van sociale zaken en 'olksgezondheid maakt in verband niet de nationale ramp het volgende bekend: Ingevolge de arbeidswet 1919 is voor arbeiders van 10 jaar en ouder vergun ning verleend om in ondernemingen, waarin werkzaamheden worden ver richt ter voorziening in de behoeften der getroffen gebieden eventuele steunacties hieronder begrepen langer te werken en wel tot het maximum aan tal uren. dat krachtens de arbeidswet bij ergunning kan worden toegestaan. De algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Februari a.s. Kr u island bedreigd Intussen zijn alle pogingen om de Noord-Zuid lopende wegen tussen Hal steren en Steenbergen en de daarachter bijna parallel gelegde weg tussen Ber gen op Zoom en Steenbergen te behou den, mislukt. Beide verbindingen zijn door het water overstroomd. Zover liep het water vervolgens nog in Oostelijke richting het land in, dat het ongeveer 19 km dieper landinwaarts gelegen plaatsje Kruisland gisteren ernstig bedreigd werd. Als voorzorgsmaatregel is daarom gis teren ook de Kruislandse bevolking ge- aeueerd en wel naar Ossendrecht aan de Belgische grens. Zo ligt clan Steenbergen zelf als een ver vooruitgeschoven maar wonder bo ven wonder geheel gespaarde veilige cn droge post aan de rand van deze geheel ondergelopen Westelijke pum van Bra bant. Ook Dinteloord, ten Noord-Oosten van Steenbergen, is droog gebleven. De burgemeester van Milaan, de, heer Ferrari, bood aan om honderd Neder landse kinderen, die bun ouders hebben verloren of door de watersnood dakloos zijn geworden onder te brengen in een in Italië aan zee gelegen kamp, ZAKKEN VOOR DE DIJKEN Nu de dijken zo schreeuwend behoefte hebben aan versterking, zijn zandzakken uiterst nuttige voorwerpen geworden. Vele firma's en lichamen hebben al duizenden stuks geschonken. Een klap op de vuurpijl gaf een landelijke inzameling door de Ned. Heide Mij welke 150.000 zakken op leverde. Vanmiddag zijn die vanuit vlieg veld Twenthe door de luchtmacht ge transporteerd naar Oud-Beijerland en Walcheren, waar zij zijn omlaag gewor pen. CONCERT VOOR „RAMPENFONDS" Het bestuur van het Residentie-Orkest heeft besloten een bijzonder concert le geven in 't geb. voor K. en W. le 's-Gra- venhage ten bate van de slachtoffers van de watersnood. Dit concert wordt gege ven op Zondagmiddag 8 Februari a.s. om half drie o.l.v. Willem van Otterloo met medewerking van Herman Krebbers en Theo Olof met het volgende programma: Joh. Seb. Bach, concert voor twee violen, Mendelssohn, vioolconcert (solist: Theo Olof), Tsjaikowsky, vioolconcert (solist: Herman krebbers) Er zal niemand vrij toegang worden verleend. De volledige opbrengst, van de kaartverkoop en alle inkomsten van het gebouw van Kunsten en Wetenschappen, waar het concert ge geven wordt, zullen zonder enige korting worden afgedragen aan het „Nationaal Rampenfonds".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2