Ic OREN OOK IN BREDA: INDRUKWEKKENDE HULPVERLENING Wie helpen kan, gaat tot actie over Grote hoeveelheden kleren bijeengebracht v&n I clen De ramp overschaduwde de receptie van de heer C. A. Muller m ÏJIBSDAG S FEBRUARI I95Ï i DE BREDASCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA X QP INDRUKWEKKENDE WIJZE wordt alom hulp geboden. Breda, dat, zoals wij gisteren reeds schreven, een centrum is van deze hulpverlening, kwijt zich van zijn taak met een enthousiasme, dat de getroffenen, naar uit hun woorden en uit hun blik blijkt, telkens weer met grote dankbaarheid vervult. Wie maar even kan helpen, doet het ook, en het is dan ook beter, geen namen te noemen, doch te spreken van het aandeel, dat de gehele Bredase bevolking in deze dagen op zich neemt, nu het er op aankomt, zoveel mogelijk te schragen bij het leed, dat ons volk thans zo diep heeft getroffen. Meer dan 5000 evacué9s Hoeveel duizenden evacué's hier een gast vrij onthaal hebben gevonden, is nog niet te zeggen. Het ontvangstcentrum in Concordia deelde gisteravond mee, dat er gisteren 500 TAE grootste watersnoodramp van deze •*-' eeuw heeft Nederland getroffen. Zelfs al is op het ogenblik, dat deze regels wor den neergeschreven, nog niet precies te overzien, wat er is gebeurd, dan nog lijkt deze vaststelling niet te gewaagd. Dit is een ramp geworden voor bijna het gehele Wes ten en vooral het Zuid-Westen is zwaar ge troffen. Urenlang hebben een felle storm en een springvloed onze dijken gebeukt. Ons volk, zelfs in streken die vroeger geregeld door watersnoden werden bezocht, heeft zich in het midden van de twintigste eeuw achter die waterkeringen veilig gewaand en dat niet zonder reden. Tot de natuur nu op een zeer noodlottige manier heeft bewezen, dat zij nog altijd de sterkste partij kan zijn. Ter wijl de radio met bijna roerende argeloos heid een nationaal programma uitzond, ging zich op allerlei punten het drama voltrek ken, over welks volle omvang wij nog altijd in het ongewisse verkeren, doch dat deze laatste Januaridag en de eerste dag van Februari zal stempelen tot de zwartste da gen van deze eeuw. Daar zitten we nu met al die veilig ge waande, voor rotsvast gehouden verwor venheden van onze tijd: de spoorwegen voor een groot gedeelte gestremd, onze mooiste wegverbindingen verbroken, de te lefoon vaak versagend als immer bereid willig communicatiemiddel, de electrïsche stroom plots op allerlei plaatsen geheel of gedeeltelijk afwezig en soms is zelfs de wel licht allernoodzakelijkste publieke dienst, die van de watervoorziening, uitgevallen! De natuur heeft ons weer eens hardhandig aan het verstand gebracht, dat het niet alles zo natuurlijk is, wat wij als zodanig be schouwen. Wel zeer onverwachts werd ons land voor zware organisatorische opgaven gesteld. De kans op bijzonder grote rampen, die op grote schaal ontreddering kunnen brengen, hangt steeds in de lucht. Eigenlijk verwachtten wij zulke rampen meer uit de menselijke hoek dan uit die van de natuur. Het apparaat, dat zich de voorziening in geval van ram pen ten doel stelt, schijnt niet al te slecht te hebben gewerkt bij deze vuurdoop. Van alle kanten is hulp gevraagd en geboden. Of het allemaal zo goed op elkaar was af gestemd als wenselijk mocht heten, valt te betwijfelen. Men krijgt de indruk, dat men op het ene punt hulp te kort kwam, terwijl op een andere plaats hulp kwam opdagen waarmee men eigenlijk niets kon beginnen. Deze ramp kwam evenwel zó plotseling op zetten, dat men ook wel bijzonder moeilijk de organisatorische klokken dadelijk gelijk kon laten lopen. Bovendien was het zo goed als onmogelijk, zelfs voor de best ingelichte centrale instanties, een goed overzicht te krijgen van de omvang van de ramp. Uur na uur kwamen de ongelukstijdingen in be angstigend tempo binnen. Ouderwetse wa tersnoden en rampen beperkten zich ge woonlijk lot één gebied, ditmaal moest er dadelijk op grote schaal hulp worden gebo den van de Zeeuwse eilanden tot de Noord hollandse toe! En inderdaad hebben Rode Kruis, leger en marine, allerlei ambtelijke diensten en particuliere instellingen, mede dank zij de hulp van P.T.T., Van Gend en Loos e.d. reeds heel wat bereikt, al moe., er waarschijnlijk deze eerste dagen nog veel meer worden gedaan. Men. merkt ook minder prettige duigen op. Om te beginnen de storende belangstel ling van de automobilisten, die rampen als een kwestie van sight-seeing beschouwen. Op zichzelf is dat niet zo verschrikkelijk, maar deze stoeten kijkers sturen op de wegen het werk der helpende zwoegers aan houdend volkomen nodeloos in de war. Dan heeft men alweer vernomen van de on vermijdelijke profiteurs, die zich niet ont zien te trachten uit de ellende van anderen voordeel te trekken. Hel is trouwens wel eens moeilijk te onderscheiden, waar de lust tot hulpverlening ophoudt en de zucht tot gewichtigdoenerij begint. Zo kan men zich minder prettig getroffen voelen door de wal opzichtige haast, waarmee de voor zitter van de P.v d.A.-Kamerfractie meende de regering om een verklaring in de Kamer te moeten lastig vallen. Alsof de ministers zelf niet' wisten, dat er toch iets bijzonders aan de hand was! En alsof de regering, die dadelijk de zaken naar vermogen heeft r an- gepakt, bij al deze rampen niet genoeg aan het hoofd had. Deze partij-functionaris heeft een weinig gelukkige hand bij ram pen, die met water te maken hebben, on verschillig of ze klein of groot zijn. Deze ramp heeft zelfs internationaal sterk de aandacht getrokken. Amerika en Canada boden reeds hulp aan, evenals Frankrijk. Engeland is door een scheepsramp getrof fen. als gelukkig zelden meer voorkomt en heeft ook te kampen met overstromingen, evenals België. Doch nergens hebben de elementen zo huisgehouden als bij ons. De buitenlandse zenders hebben wel weer het bewijs geleverd van de zeer oude stelling, dat het gerucht gaandeweg toeneemt. Zo kon men via de Belgische omroep verne men, dat te Vlissingen het water tien meier hoog en dat Rotterdam grotendeels blank stond. Niet. dat er nauwelijks wat aan de hand was. integendeel, de werkelijkheid was over het algemeen ernstig genoeg, maar in deze berichten school enige overdrijving. Gelukkig! Nederland staat voorlopig voor een zware opgaaf. Juist, terwijl het economisch her stel enigszins zijn beslag schcsr. te Krijger, zodat van de directe Amerikaanse economische hulp kon worden afgezien, komt deze ramp ons land opnieuw een stuk achteruit zetten. Er wachten heei wat herstelwerkzaamheden. Om te beginnen al bij de spoorwegen. Voor de getroffenen moet van allerlei worden gedaan. Geluk kig blijkt, dat er flink wordt aangepakt. Men kan slechts hopen, dat deze hulp zo veel mogelijk ten goede komt aan wie dat het hardste nodig hebben, ook al krijten juist dezen doorgaans niet het luidst. En dat daarbij allerlei wanklanken verder ach terwege blijven. Er is veel werk aan de winkel. Tot nu toe krijgt men het vertrouwen, dat het zai worden opgeknapt'. TORENWACHTER. vluchtelingen bijgekomen waren. Het et maal daarvoor had men naar schatting vier en een half duizend slachtoffers aan een voorlopig onderdak geholpen, zodat men vermoedde, dat cr zich thans ongeveer 5000 door het water verdrevenen in onze stad bevinden. Het zulten er echter waarschijn lijk méér zijn. want men neemt aan, dat nog niet allen zich ten stadhuize hebben doen registreren ingevolge het verzoek, dat is uitgegaan van het gemeentebestuur. Het is zeer waarschijnlijk, dat er zich nog meer inwoners van plaatsen, die door het water overstroomd zijn, in onze stad be vinden, dan diegenen, wier namen thans be kend zijn. Velen zullen immers beschikt heb ben over adressen van bevriende relaties in Breda, en zich, zonder tussenkomst van de officiële hulpverleningsinstanties, daarheen hebben begeven. Zelf ruimtegebrek en toch De adressen, waarheen de evacué's wor den verwezen, zijn. zoals hierboven aange duid, in veel gevallen van voorlopige aard. Zo is het de bedoeling, dat de verschillende kazerne's weer vrij komen voor andere doeleinden. Gisteren is men dan ook druk in de weer geweest met het overbrengen van gezinnen uit kazerne's enz. naar parti culieren. Nog steeds melden zich Bredanaars aan, die huisvesting kunnen bicden aan slachtof fers van de overstroming. Men hoort van mensen, die allang by het woningnoodbu reau staan ingeschreven, omdat zy uit hun huis zyn gegroeid, cn die desniettemin het besluit nemen, nog aan enige gedupeerden onderdak te verlenen. Inspirerende verhalen Tal van automobilisten hebben zich gis teren weer verdienstelijk gemaakt met het vervoer van de van huis en haard verdre venen van Concordia en van de kazerne's naar particuliere woningen. Zij vernamen onderweg vaak hartverscheurende medede lingen over verlies van bloedverwanten, maar ook inspirerende verhalen, zoals dat van de inwoner van Klundert. die na da genlang op een zolderkamer op bevrijding te hebben gewacht, zijn wens in vervullen zag gaan en samen met zijn vrouw naar ho ger gelegen delen van de gemeente werd gebracht. Nauwelijks van het hoog nodige voorzien, trok deze man met een bootje er op uit om anderen, die zich nog in de nete lige poositie bevonden, welke hij zich zo goed herinnerde, te gaan redden. Niet min der dan zeven keer voer hij heen en weer om dit werk van menslievendheid tot een goed einde te brengen. De evacué's kwamen gisteren o.m. uit Nieuw-Vossemeer, Klundert en Hooge- en Lage Zwaluwe. Medeleven Dat men al het mogelijke doet, om de vluchtelingen van medeleven te doen blij ken, bleek ook gisteren, o.m. ?n de Chas- sée kazerne, waar gezinnen, die daar tijde- Amerikanen naar I Baroniestad Gisteren ging door de stad het ge rucht', dat de ontruiming van de Chas- seekazerne (althans wat de evacué's betreft) geschiedde, omdat plaats moest worden gereserveerd voor 500 Ameri kanen van het bezettingsleger ïn Duits land, die door de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa beschikbaar zouden worden gesteld, om hulp te verlenen in Nederlands overstromingsgebied. Bij informatie te bevoegder plaatse deelde men ons mede, nog geen bevestiging van dit be richt te kunnen geven, maar het ook niet te kunnen ontkennen. Waarschijn lijk moeten nog enige regelingen wor den getroffen om de komst van de Amerikanen mogelijk te maken. Alleen reeds het feit. dat hierover wordt ge sproken. bewijst, dat men ook hier tei stede groot vertrouwen heeft in de steun, die ook van hel buitenland bij de bestrijding van de noodtoestand te verwachten is. B.B.A. naar Antwerpt en Gisteren is een groot aantal bussen van de B.B.A. naar Antwerpen vertrokken. Zij moesten daar Zeeuws-Vlamingen halen, die naar Antwerpen gevlucht waren met boten en ander materieel. Deze slachtoffers zijn naar Zundert en Rijsbergen gebracht, waar ze een veilig onderaak hebben gevonden. Carnavalsbals gaan niet door De besturen van Bonus Eventus, Concor dia en Katholiek Leven hebben besloten om de carnavalsbals In verband met de natio nale ramp niet te laten doorgaan. Waterleiding bedrijf helpt In de nacht van Zondag op Maandag is door het Gemeente Waterleidingbedrijf waterontsmettingsmateriaal, beschikbaar gesteld door de Lodafabriek, gebracht naar Oud-Beijerland. 's Avonds was vanuit Den Haag verzocht te helpen, daar het benodig de niet elders was te krijgen. De auto, welke over 's Hertogenbosch. Utrecht, Den 1-Iaag en Rotterdam is gere den. heeft het tot Barendrecht kunnen bren gen. waar de goederen om vier uur 's nachts ter plaatse werden afgeleverd, en men zo mogelijk voor expeditie naar Oud-Beijer land zou zorgdragen: welke plaats niet meer was te bereiken. Maandagmorgen is bericht binnengekomen, dal de leverantie ter be stemder plaatse zou worden gebracht. ANNEER DINSDAG 3 FEBRUARI Bioscopen. Casino: Tranen over Johannes burg. Grand Theatre: Andalusiê, Luxor Theater: La Paloma Palace: Massa-Justitie. WOENSDAG 4 FEBRUARI. Bioscopen. Casino: Tranen over Johannes burg. Grand Theatre: Andalusië. Luxor Thea ter: La Paloma. Palace: Massa-Justitie. lil llliilii lijk waren gehuisvest, naar woningen van burgers werden overgebracht. Zij kregen pakketten mee, die gevuld waren met ta bak, sigaretten, vitaminen, voedsel, snoepgoed enz. Dit alles werd door de burgerij in ruime mate ter beschikikng gesteld. Veel kleren Groot is ook de medewerking aan de actie tot 't inzamelen van kleren. De M.T.S. het Brabantpark lag vol met textielwa- ren, toen de wagens gisteren alle binnen waren. De jongelui, die zich hadden opge geven voor het bycenvergaren van kleding, stonden versteld van de vele textielwarcn, welke ter beschikking werden gesteld. Eén groep moest, na een halve straat te hebben bezocht, alweer terugkeren naar de M.T.S. omdat de auto vol was. En daar in het Brabantpark, werden de genen die kleren nodig hadden en zich er aanmeldden, met gulle hand van textiel- waren voorzien. Men deelde niet slechts uit, maar zorgde ook voor transport van de kleren naar de evacuatie-adressen. De evacué kon dan in vele gevallen zelf mee rijden. En behalve uit Breda, zijn de kle ren uit tal van andere plaatsen afkomstig. Te dezer stede kwamen grote zendingen binnen uit Utrecht, Eindhoven, Brussel en Antwerpen. Strijdbaarheid Niet alleen met kleren togen landgenoten naar het getroffen gebied. Allerwegen wordt de loftrompet gestoken over de mili tairen, die, goed georganiseerd, van de gar nizoensplaatsen in de buurt van de over stromingen, dus ook uit Breda, vertrekken t l VULLEN WL ETEN WOENSDAG: Verse worst Zoete appeltjes Aardappelen Caramelvla om de helpende hand te bieden, waar dat mogelijk is. En dat kan op zeer veel plaat sen- Maar niet alleen militairen kwamen binnen. Gisteravond vertrok van de Grote Markt een colonne, bestaande uit een bus en een zestal volgauto's van allerlei aard, die naar het getroffen poldergebied zou rijden. Stu denten en andere inwoners van Wagenin- gen vormden de bemanning van deze strïjd- eenheid. En tevoren waren reeds twee bus sen met Amsterdamse studenten, toekom stige medici, op weg gegaan om te probe ren, via Antwerpen Zeeuws-Vlaanderen te bereiken. Gistermorgen omstreeks half elf werden bij Concordia vrijwilligers gevraagd om een reddingsploeg te vormen, die naar Halsteren zou worden vervoerd. Veel jonge lui meldden zich hiervoor. Nergens verloo chende men dus zijn vaderlandse aard: een strijdbaarheid, die zich vooral vertoont, wanneer de eeuwenoude vijand en bondge noot. het water, zich van zijn kwade kant laat zien. Carnavalsfeesten afgelast Het devies ïn Bergen op Zoom luidt in deze dagen niet Aggemaleutet, maar Agge- magoeddoet. Het is in dit verband, dat de Bergense Prins Carnaval een waardige pro clamatie heeft doen uitgaan, waarin wordt vermeld, dal de voorbereidingen tot het Carnavalsfeest aldaar zijn gestaakt. Evenzo is het geval in Breda. Het alge meen bestuur van de Bredase Carnavals Vereniging heeft, hoewel niet voltallig bij een. terecht gemeend, dat het feest onder de huidige omstandigheden geen doorgang kan vinden. Wel zal het bestuur vanavond vergaderen, zoals was vastgesteld. Aan de orde zal nu echter worden gesteld de vraag in hoeverre de vereniging kan bijdragen tot leniging van de nood. Telefoneren beperken De directeur van 'het Telefoondistrict te Breda, doet een dringend beroep op alle telefoongebruikers het telefoneren tot het' uiterste te beperken, teneinde te voorkomen, dat het, in verband met de watersnood, noodzakelijke telefoonverkeer vertraging ondervindt, Hartelijke ivoorden van dankbaarheid DE RAMP, die ons land het afgelopen weekend heeft getroffen, deed de overweging opkomen, dat het beter zou zijn, de receptie ter gelegenheid van het 40-jarige dagbladjubileum van onze hoofdredacteur-directeur, de heer C. A. Müller, tot later datum uit te stellen. Het bleek echter niet meer mogelijk, de genodigden, die niet alleen in de Baroniestad, maar ook ver daarbuiten wonen, tijdig te waarschuwen. En zo voltrok zich gistermiddag in Huize Joosen een ingetogen ontvangst, tijdens welke zeer velen de jubilaris en mevrouw Müller-Vos hun gelukwensen kwa men aanbieden. In de gesprekken domineerde de nationale ramp, die juist ook in deze omgeving zo vele onherstelbare wonden heeft gesla gen. Die ramp overschaduwde dan ook de stijlvolle receptie. De vele bloemstukken, afkomstig van het gemeentebestuur, van het ANP, het Dagblad De Stem, verscheidene verenigingen, zoals Peruka, de Neder landse Reis Vereniging, de Centrale Commissie Diaconessenhuis, grote bedrijven, medewerkers van De Bredasche Courant, waaronder de ge zamenlijke stadsbezorgers, en aniïère relaties, vermochten tegenover die schaduw slechts een gebrekkige weerstand te bieden. Anderzijds ge waagde men er van, dat het goed was, een ogenblik uit de drukte van deze dagen te zijn; zo'n rust kan inspireren tot verfriste activiteit. Wethouder Romsom bood de heer Muller flinks) gelukwensen aan i gemeentebestuur. Bij het 25-jarig jubileum van de heer Muller was het anders. Ook toen een na tionale gebeurtenis, echter een van blijde aard. Toen immers werd prinses Beatrix ge boren, een heuglijk feit, in verband waar mee de viering van het jubileum een dag moest worden uitgesteld. Toen geen som berheid, maar de vrolijke oranje kleur van beschuiten met muisjes, die op het Slagveld in de Maasstad massaal werden uitgereikt aan de jeugd, een van de talrijke evenemen ten, die de heer Müller in de veertig jaar geleden door hem aanvaarde functie van secretaris van de directie van het Rotter- damsch Nieuwsblad organiseerde. Het was een bittere vergelijking, die hier getrokken werd met de dag van vandaag. Huldiging De heer Müller sprak deze woorden in het kader van zijn dankbetuiging aan het personeel. De heer C. W. Combee had de grote erkentelijkheid van de leden van de redactie van De Bredasche Courant onder woorden gebracht: een gevoelen, dat ge baseerd was op de overtuiging, dat men in de heer Muller een goed leermeester heeft gehad en nog heelt, iemand, voor wie allen achting hebben, er. die allen hoog schatten om zijn grote kennis van het dagbladbedrijf Een van de dingen, die bij de jubilaris altijd op de voorgrond staan: de noodzaak van een absolute scheiding tussen redactie en ad ministratie van de krant, speelde ook door de toespraken. Want behalve de eerste spre ker gewaagde ook de heer L. Rehm, chef van de administratie, over dit principe, na dat hij, het personeel vertegenwoordigend, de loftrompet had gestoken over het beleid van de heer Müller. dat soepel was, doch zich steeds binnen vast-afgebakende gren zen bewoog; dat geen fouten tolereerde, doch ook gekenmerkt werd door een gauw vergeten van wal was misgelopenDe noodzakelijke grens tussen redactie en ad ministratie was voor deze gelegenheid door broken en als één man hadden, aldus spr„ zowel de journalisten als het kantoorper soneel besloten om als waardig bewijs van medeleven een vulpen en vulpotlood "aan te bieden, een instrument, dat de heer Müller, naar allen hopen, nog lang in dienst van de krant zal mogen hanteren. Aan mevrouw Müller werden bloemen geof freerd. Behalve over de tegenstelling tussen nu I en 15 jaar geleden, sprak de heer Müller in I zijn dankwoord over herinneringen uit het verleden, over het feit, dat hij, ofschoon secretaris van de directie, bij het R.N. ook veel redactioneel werk had verricht, zodat hij niet alleen in verband met de technische kant van het krantenbedrijf, maar ook voor redactionele aangelegenheden en dan voor al voor de reportage van grote gebeurtenis sen op het gebied van de sport, vele en lange reizen maakte door heel Europa. Bo vendien gewaagde hij van het verschil in omstandigheden, waaraan hij na zijn De- noeming tot directeur hier ter stede had moeten wennen, en hoe het zijn vrouw was geweest, die bij dit alles bezielend naast hem had gestaan. Over zijn medewerkers was hij zeer content („en dat zeg ik niet alleen, omdat het bij een receptie hoort") en hij was zich er van bewust, dat er hier een dankbare taak voor hem was weggelegd. Veel autoriteiten Al spoedig na de huldiging, welke in intieme sfeer geschiedde, kwamen de gas ten binnen, waaronder tal van autoritei ten Wethouder A. P. Romsom en de ge meentesecretaris, mr Ph. I. E. van Woen- sel, vertegenwoordigden de burgemeester en het verdere gemeentebestuur. Het is een werk, waarmee makkelijker te beginnen, dan op te houden valt, wanneer men dé autoriteiten allen slechts zou willen ru briceren. Want meer zouden er vergeten, dan vermeld worden. Laat ons volstaan' met op te merken, dat het maatschapoeltjk leven van Breda in al zijn geledingen ver tegenwoordigd was. Niet het minst tenge volge van de aanwezigheid van zeer vele leden van de Rotary Club Breda, waarvan de heer Müller deel uitmaakt. Ter recep tie vernamen wij, dat deze club een bedrag van 1000 beschikbaar heeft gesteld voor de leniging van de nood in het geteisterde gebied. Voorts zagen wij vertegenwoordi gers van kerkgenootschappen, zoals ds C. E. van Voorthuysen, Ned. Herv. predikant en cis P. C. Roodenburg, Ev. Luth. predi kant. het dagelijks bestuur van het Oranje Comité, de heren Van Mierlo, Kamerling Lantain, leden van de rechtelijke macht, zo als mr J. W. Bosch, off. van justitie, mr R. L. Heukels, substituut-officier van justitie en mr Bisschop Boele, vice-president, de rechtbank, leden van de balie, zoals Toxopeüs, die tevens gemeenteraadslid en mr Pels Rijeken. bestuursleden vr~ Centrale Commissie Diaconessenhuis, gade-generaal K. F. Puffius, gouverneur van de KMA, en diens voorganger, generaal de %- T,- BEKENDMAKING Kleding voor geëvacueerden Het gemeentebestuur van Breda deelt mede. dat diegenen onder de geëvacueerden. die dringend behoefte hebben aan kleding enz. (voor babies, kinderen en volwassenen) zich van heden af in de hal van het ge meentehuis kunnen vervoegen, en wel van negen tot twaalf uur 's morgens en van twee tot vijf uur 's middags. Oosterhout adopteert Halsteren Oosterhout heeft Halsteren geadopteerd. Gisteren zijn vele vrachtauto's met voed sel, kleding en meubilair naar deze zwaar ge teisterde plaats getrokken, 's Avonds bega ven zich de burgemeester met de andere le den van het gemeentebestuur, de hoofden van gemeentedienst en het comité, dat voor de distributie van de goederen zal zorgen naar dit gebied. Geen circusvoorstellingen voor Diaconessenhuis In verband met de rampzalige omstandig heden zijn allerlei voorstellingen enz., die door verenigingen waren georganiseerd, vervallen. Dit geldt niet alleen voor evene menten, die zich detsjer dagen zouden afspe len in Concordia, maar ook voor de reeks circusvoorstellingen ten bate van het Diaco nessenhuis, die volgende week Maandag in garage Vriens een aanvang zou nemen. Woningbouw te Teteringen Aan P. H. Janssens en Zn te Breda, is door B. en W. van Teteringen gegund het bouwen van twaalf woningwetwoningen met bergplaats, waarvan elf nabij de Nieuw- straat en één aan de Rijksweg, voor 112000. Bal van De Kruif gaat niet door Het gecostumeerde kinderbal, dat de Dansschool De Kruif voor Zaterdag a.s organiseerde en dat dezer dagen werd aangekondigd ingevolge een reeds voor de ramp verstrekte opdracht, zal. zoals men begrijpt, in verband met de gebeur tenissen, die ons land thans teisteren, ook geen doorgang vinden. Beierse Kapel speelde in St. ïgnatiusziekenliuis De Beierse Kapel De Alpenjagers, die de laatste tijd veel succes oogst, speelde Zon dagmorgen ïn het St IgnatiuSziekenhuis voor de zieken. Terwijl de musici speelden, zong Elsa Nigella. Een en ander geschiedde tot grote waardering van de in de aula aanwezige zieken en verplegend personeel. Via de radio-installatie werd het program ma ook naar de zalen overgebracht. Boven dien werd het op de geluidsband vastgelegd zodat men nog vaker, en misschien ook elders, ervan zal kunnen genieten. Afscheid bij het Staatsbosbeheer Zaterdag was het een belangrijke dag .-oor de heer A.B.F. Pauhtssen uit Ulven- hout. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd verliet hij de dienst-bij hel Staatsbosbeheer. In verband met dit feit werd door de chefs en het personeel van de boswachterij ..Mastbos" afscheid van hem genomen in café .,De Boswachter". De heer A. J. S. van Alphen, houtvester in de houtvesterij „Breda" noemde in een toespraak de heer Paulussen een zeer goed en vakkundig bosarbeider. d:e de hem opge dragen werkzaamheden altijd met grote ambitie en nauwgezetheid uitvoerde tot olie tevredenheid van zijn superieuren. Zijn woorden werden door de bosbouwkun dige ambtenaar A. van Ernst onderstreept. Namens de chefs en het personeel werd door de houtvesters een prachtige fauteuil aangeboden. Aan de scheidende werd oorts een afscheidsbrief van de directeui an het Staatsbosbeheer overhandigd. Het geheel werd besloten met een gezel lig samenzijn. Begrafenis overste Hollertt Onder grote belangstelling van militaire en burgerlijke autoriteiten had gisteren op de begraafplaats „De Bieberg" de teraarde bestelling plaats van overste C. A. Hollertt. in leven commandant van het 2e Regiment Huzaren. Wij merkten o.a. op luitenant-generaal Hasselman, chef generale stat', kolonel Palmut, inspecteur der «Cavalerie kolonel Van de Veer, militaire attaché van België en deputaties van officieren en onderoffi cieren van het 2e Regiment Cavalerie, De inspecteur van de Cavalerie, kolonel Palmut, sprak enige woorden, waarin hij de opmerklijke leiderscapaciteiten van de overledene memoreerde. Overste Jan sens, die jarenlang adjudant van overste Hollertt was. sprak namens de officieren van het 2e Regiment Cavalerie, terwijl adjudant Bosch het woord voerde namens de onder officieren. De heer F. Latour sprak namens de vereniging Jacob van Lennep. waarvan de overledene gedurende de laatste zeven jaren voorzitter was en schilderde de ver diensten van overste Hollertt voor deze ver eniging. Majoor J. Hollertt, zoon van de ontslapene, dankte namens de familie. Ds A. C. D. van den Bosch hield een toe spraak over het bijbelwoord: „Zalig zijn zij die treuren, want zij zullen vertroost wor den". Hjj zeide niet alleen als predikant te spreken, maar ook als vriend, die de ont slapene had leren kennen als een man. die steeds de hogere waarden van het leven wist te onderkennen. Vele kransen dekten de baar. VRIJBANKVLEES. Woensdagmorgen van negen uur af is aan het slachthuis de verkoop van vers rund vlees. Inlichtingencentrum ten stadhuize Zoals wij gisteren reeds meldden, geven de Bredanaars, die onderdak kunnen verlenen aan evacué's, zich in ruimen getale op in de hal van het stadhuis. Thans blijkt, dat daar ook wordt geregistreerd, welke vluchtelin gen op een bepaald adres worden ge- I plaatst. Zo komt het, dat in veel ge vallen aan evacué's, die familieleden of vrienden zochten, bevrijdende in- lichtingen konden worden verstrekt, j Lang niet alles omtrent in Breda ver- blijvende evacué's is daar echter be- kend. Men hoopt de beschikbare ge- gevens steeds te kunnen aanvullen. baron Van Lawick. de heer G. L. W. Slie pen, directeur van de VVV Breda Vooruit, mr J. v d. Schrieck, voorzitter en mr Kf A. M. Bastiaansen, secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer 'Charles Smits, consul van België, de heren J. Bruna. hoofdredacteur en Brader, directeur van het Dagblad De Stem, directeuren van rijks gemeente- en particuliere bedrijven, van verenigingen en instellingen van allerlei aard en, wat de bezoekers van buiten de stad betreft, de heer A. Sijthoff. directeur van de Haagse Courant en de heer v. d. Kraats, directeur van de Goudsche Courant, De heren Van Vooren en Borstlap, die juist op reportage waren geweest in het getrof fen gebied in Zeeland, vertegenwoordigden de redactie van het Rotterdamsch Nieuws blad. Ook de directie van deze laatste N.V. was uiteraard uitgenodigd, maar kon, even eens onder de drang van de omstandighe den, die ook het krantenbedrijf in al zijn geledingen zo veel problemen opleveren, niet vertegenwoordigd zijn. Zodat te ver wachten valt. dat deze receptie toch nog een uitgesteld vervolg zal hebben. Sterk begin van DV.S. in nederlaag-tournooi In de afgelopen week vond in café „De Vriendschap" de opening plaats van het nederlaagtournooi van D.V.S. De v eerste strijd in dit festijn tegen Het Groene Laken werd een overwinning voor D.V.S; met een ruim verschil van 74 ear. De uitslagen waren: Th. Theunissen 75 59 1.27 7 P. Vissers 60 59 1.01 8 P. de Graauw 50 31 1.61 11 A. de Grauw 75 31 2.41 9 J. Hommel 100 40 2.50 14 J. Jongbloed 72 40 1.80 II Jac. Joosen 125 25 5.00 16 J. van Helden 69 25 2.76 12 Tegen D.T.S. beet D.V.S. nog beter van zich af. want ook deze club ging kansloos ten onder en wel mei een verschil van 91 car. De uitslagen waren: H. Huijbrechts 75 47 1,59 10 P- de Grauw 52 47 1.10 13 Th. Theunissen 64 46 1.36 9 J- van Houten 75 46 1.63 9 J. Hommel 100 32 3.02 14 A Stoop 32 32 1.00 5 Jac. Toosen 125 21 5.95 18 W Goverden 68 21 3.23 16 Voor hedenavond vermeldt het programma een strijd in afd. B. tegen „Buitenlust", waarna Donderdag een wedstrijd volgt in klasse A tegen „Astoria". De Zesdaagse in Gent In de vroege morgen van Dinsdag was de stand: 1. Ockers—Van Steenbergen (B.) 013 pnt.- op t ronde: 2. Bruneel— Rijskaert (B.) 176 pnt.; 3. Buyl—OUtvier (B.) 129 pnt.; 1. Strom—Ar nold (Austr.) 119 pnt.,- 5. Patterson—De Cock (Austr,B.) 115 pnt.- 6. Carrara—Senfftleben (Fr.) 64 pnt,; 7. Schulte—Peters (Ned.) 45 pnt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2