Eisenhower heft „neutralisering van Formosa op WEE ZUSTERS TSJANG KAI SJEK KRIJGT DE VRIJE HAND Zevende vloot zal communistisch China niet langer beschermen HL Flamingo Eiland Nederlanders buiten de grenzen laten zich niet onbetuigd Royaal gebaar ten bate van Neeriands gebitsverzorging Drastische „reorganisatie" van Tsjecho-Slowaakse regering Radioprogramma voor morgen Eisenhower verwekt sensatie DE EERSTE BLAD - PAGINA 2 ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD DINSDAG 3 FEBRUARI 1952 In zijn boodschap aan het Congres over de toestand van de Unie heeft presi dent Eisenhower meegedeeld, dat hij besloten heeft tot „dcneutralisering" van Formosa en dat hij aan de zevende vloot instructies in deze zin heeft gezonden. De president zei, dat de V.S. „het onweerlegbare bewijs bezitten, dat de Russen atoomwapens hebben." Hij gaf te verstaan, dat hij weldra aan het Congres zal vragen de geheime clausules van de overeenkomst van Yalta op te zeggen. De V.S. zullen de verwezenlijking van de Europese eenheid aanmoedigen. Er ■is reeds voortgang gemaakt, maar de veiligheid der landen eist een nog nau were samenwerking dan reeds thans bestaat, aldus Eisenhower. Zijn regering zou het belang van een rechtvaardige en voordelige wereldhandel erkennen. Hij verzocht het Congres de Amerikaanse invoerbepalingen te wijzigen en beloofde Amerikaanse kapitaalsinvesteringen in het buitenland te begunstigen, in ruil voor de levering van grondstoffen voor de Amerikaanse industrie. Maatregel houdt geen Over de houding van de nieuwe regering in de koude oorlog verklaarde Eisenhower, dat de nieuwe Amerikaanse regering weet dat de vrüe wereld niet voor onbepaalde tijd in een toestand van spanning kan blij ven en de aanvaller de keuze van tijd en plaats laten. De president gaf de landen, die met de Verenigde Staten zijn verbonden in de strijd tegen het communisme te kennen, dat zijn regering op grond van het Ameri kaanse program van de Wederzijdse Bevei liging hulp zal geven aan andere landen al naar gelang deze landen ernstig er naar streven, hun volledig aandeel in de gemeen- schapplijke taak op zich te nemen. Hjj verklaarde in duidelijke taal wat zijn mening over de Europese eenheid is. „Slechts een nauwer aaneengesloten econo misch en politiek stelsel kan de econo mische kracht opbrengen, die vereist is om de noodzakelijke militaire paraatheid en een tamelijke hoge levensstandaard te handhaven. Over de deneutralisering van Formosa zei Eisenhower in zijn boodschap, dat de in 1950 gegeven instructie aan de zevende vloot eigenlijk betekende dat de Ameri kaanse vloot moest optreden als een ver dedigend wapen van communistisch China. „Door deze 6teun worden de com munisten in 6taat gesteld ongestraft nog meer Amerikaanse en de met hen verbon den soldaten in Korea te doden, aldus Eisenhower. „Daarom geef ik", aldus de Amerikaanse president, „opdracht dat de zevende vloot niet langer gebruikt wordt voor het beschermen van communistisch China. Deze opdracht houdt geen agres sieve bedoeling van onze kant in, maar wij hebben 6tellig niet de plicht een volk te beschermen dat in Korea tegen ons strijdt". president drong er ook op aan, dat de ;eiiropese landen het initiatief zullen len tot het scheppen van ruimere markten T> hechtere valuta om een grotere on- ferliWge ruil van goederen en diensten mo gelijk te maken. Wanneer de Europese lan den op deze wijze te werk zouden gaan, zou-^ den zij een „economische sfeer schepper.' die ons er toe zou brengen uiterst belang rijke hulp te verlenen." Hulp aan Europa De hulp, die hij in het vooruitzicht stelde, omvat in de eerste plaats de bovengenoem de wijziging van de invoerbepalingen en de uitbreiding van de wet op de wederkerige handelsovereenkomsten, die de president in 6taat stelt, tarieven vast te stellen op basis van wederkerigheid. Verder zal de Ameri kaanse regering het investeren van Ameri kaans kapitaal in het buitenland eanmoedi- gen, gebruik makend van de mogelijkheden overzee van voortbrenging van producten die voor de wederzijdse verdediging nood zakelijk zijn en die niet een al te grote con currentie met de normale vredesproductie in de Verenigde Staten zullen teweeg brengen. Ook willen de Verenigde Staten helpen stryt I5 ^^^ceruWf Het nieuwe Feuilleton: door DOROTHY QUENTIN TYE JONGE VERPLEEGSTER Toni Martin, wil na jaren zie- kenhuisverpleging graag wat van de wereld zien en accepteert een be trekking bij een rijke oude dame, die haar uit Londen meeneemt naar haar huis op een tropisch eiland. In deze exotische sfeer ondergaat het jonge meisje allerlei nieuwe in drukken. Het rijke milieu, waarin ze terecht komt, schept allerlei pro blemen. Er is liefde en jalouzie Met belangstelling zal de lezer haar belevenissen volgen om te zien hoe ze ten slotte haar ware gevoe lens leert kennen en met de man harer keuze naar haar vaderland terugkeert. door grotere hoeveelheden grondstoffen, die de Verenigde Staten niet in voldoende hoeveelheid bezitten, van het buitenland af te nemen. De nieuwe politiek heeft, zo zei Eisenhower tot de Europese landen, ten doel, het ontstaan van de practische eenheid in West-Europa aan te moedigen. Hij was van oordeel dat de Europese landen een aanzienlijke bijdrage hebben ge leverd tot het behoud van de veiligheid de vrije wereld. Van de oerwouden van Indo-China en Malakka tot de Noorde lijk kusten van Europa hebben zij hun de fensieve kracht in sterke mate vergroot. De president wees op de noodzaak van bur gerlijke verdediging, omdat het volgens hem Garnizoenscommandant Makassar vermoord Zaterdagavond is de plaatselijke militaire garnizoenscommandant van Makassar, kapi tein W. E. Soemati, in zjjn huis doodge schoten door een vijftal onbekenden. Di vallers stopten met een jeep voor zjjn huis, waarna twee hunner het huis binnen gingen en drie vuurstoten uit automatische wapens gaven. De luitenant Moetalessy, die zich in huis bevond, werd eveneens gedood, mevrouw Matoelessy werd gewond. Onbe kenden schoten van achter de gordijnen. zeker is, dat de Sowjet-Unie over atoom wapenen beschikt. Als punten van de binnenlandse politiek noemde hij het in evenwicht brengen van de begroting, het verminderen van de fede rale uitgaven en het zo spoedig mogelijk verlagen van de belastingdruk. De nieuwe regering is niet van plan opnieuw de in stelling van de loon- en prijsbeheersing te vragen, wanneer de huidige regeling op April afloopt. De wet-Taft-Hartley zal in die zin worden geamendeerd, dat de presi dent het recht zal krijgen een 6taking voor tachtig dagen op te schorten. Zonder de wet-McCarren te noemen, waarbij de toelating van vreemdelingen in de Verenigde Staten is geregeld, zei de president dat de bestaande wetgeving in zake de toelating van vreemdelingen on rechtvaardigheden inhoudt. (Advertentie) Pres. Eisenhower nodigt Mayer en Bidault uit President Eisenhower heeft René Mayer, de Franse premier, en Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, uitgeno digd eind Maart een bezoek aan Washington te brengen. De uitnodiging werd overgebracht door Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die op het ogen blik een reis door Europa maakt. Maandag voerde Dulles te Parijs besprekingen met Mayer en Bidault. In een gezamenlijk uitgegeven commu niqué werd verklaard, dat premier Mayer de nadruk had gelegd op de noodzaak van meer hulp aan de Fransen in Indo-China waar „in het gemeenschappelijk belang van de vrije wereld" werd gestreden. De meeste Nederlanders in Indonesië ver namen eerst gisteren uit hun krant, dat Ne derland door een ramp is getroffen. Dade lijk is hier een comité van actie gevormd, evenals in de Antillen en op Curacao. H.M. de Koningin heeft van gouverneur mr J. Klaasesz van Suriname telegrafisch bericht ontvangen over een aldaar gevormd Storm rampcomité. De Nederlandse kolonies te Londen en Kleef, evenals die te Parijs, hebben inzame lingen georganiseerd. Ook onder de Cana dezen van Nederlandse geboorte is een hulpactie begonnen. De diverse subcommissies op Curacao zijn direct aan het werk getogen De actie onder het personeel van de olie-gemeen schap heeft de eerste dag reeds C.F. 137.200 opgebracht, dat is meer dan een kwart millioen guldens in Ned. courant. De N.V. pletterij Nederhorst schonk C.F. 25.000 en één der directeuren persoonlijk, C.F. 100.000. Woensdag en Donderdag is er een speld jesverkoop en Zaterdag wordt er een groot scheepse collecte gehouden. Tegen het eind van de week hopen de Curacaoenaars een aanzienlijk bedrag bijeen te hebben ge bracht. Men streeft naar een millioen (Antill. courant), al is dat wellicht erg hoog gegrepen. De Nederlandse Hoge Commissaris in In donesië, mr W. F. L. Graaf van Bylandt, heeft het volgende telegram naar Den Haag gezonden: „Diep getroffen door de berich ten omtrent de nationale ramp, welke Ne derland heeft getroffen, betuig ik Harer Majesteits regering namens de gehele Nederlandse gemeenschap hier te lande ons aller innige deelneming De regeringsraad van de Nederlandse An tillen heeft telegrafisch zijn deelneming betuigd aan de minister-president en hem aangeboden, naar vermogen bij te dragen tot algeheel herstel. Het bestuurscollege van Aruba heeft de Koningin een telegram gezonden, waarin steun van Aruba wordt toegezegd. In de straten van Aruba worden steunzegels ver kocht. De baseballbond van Aruba stond de opbrengst van het tournooi, dat gedu rende het weekeinde werd gehouden, voor het goede doel af. Er is een algemeen co mité van aanbeveling gevormd, waarin di gouverneur, de voorzitter van de regerings raad. de voorzitter van de staten en de vier gezaghebbers zitting hebben. Ook op Bo naire Is een steuncomité gevormd. Egypte vraagt terugroeping Brits functionaris Egypte heeft verzocht om de terugroe ping van een functionaris van de Britse ambassade te Cairo, aldus iieeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken medege deeld. De functionaris is Arthur Kellas, secretaris voor voorlichtingszaken. Volgens persberichten heeft Kellas een beledigend commentaar gesteund, dat een woordvoerder der Britse ambassade zou hebben geleverd op een verklaring van kolonel Nasser. Kolonel Nasser, een voor aanstaande militair, heeft onlangs gezegd, dat de Egyptenaren hun toevlucht tot een guerrilla zouden nemen indien de Britten zich niet uit de Suez-kanaalzone zouden terugtrekken. Nieuwe slachtoffers van gswoede zuiverin De Tsjeoho-Slowaakso regering heeft gis teravond gemeld: De minister van buiten landse zaken, Siroky, de minister van voor lichting. Kopecky, cn de minister van onderwijs, Nedjcdly, zfjn van hun functies ontheven. Siroky wordt als minister van Nationaal inkomen ƒ17.450 millioen Uit een berekening van het C.B.S. over het nationale inkomen in 1952 blijkt, dat het nationaal product tegen marktprijzen) in 1952 met 450 millioen is toegenomen tot 20.150 min., hetgeen een kleinere toene ming is dan in beide vorige jaren, toen het nationaal product met ca. 2 milliard is gestegen. De productie in de bedrijven wordt geschat op 15.530 min. tegen 15.210 min. in 1951. De productie van de overheid beliep 1.520 min. 1.480 min.). De netto inkomsten uit het buitenland be droegen 400 min. 330 min.). Het nationaal inkomen tegen factor- kosten (de som van de beloningen der pro ductiefactoren) kan gesteld worden op f 17.450 min. 17.020 min.). De indirecte belasting minus subsidie beliep 2.700 min. 2.680 min.). Het saldo van schenkingen en leningen van of aan het buitenland is ditmaal negatief voor een bedrag van 1.800 min. (vorig jaar positief voor 100 min.), zodat het totaal der middelen, be schikbaar voor binnenlandse bestedingen, geschat kan worden op 18.350 min. 19.800 min.). De consumptie door verbruikers wordt geraamd op 13.650 min. 13.600 min.), de overheidsbestedingen op 3.470 min. 3.200 min.). De netto investering in de bedrijven wordt geschat op 1.930 min. 2.000 min en de voorraadvorming en toeneming on derhanden werk op 700 min. negatief, tegen 1.000 min. positief vorig jaar. Het reëel nationaal inkomen per hoofd van de bevolking is (basis 1948 is 100) berekend op 106. tegen eveneens 106 in 1951 en 107 in 1950. Stormschade op Sardinië. Een hevige storm heeft Zondagavond het Italiaanse eiland Sar dinië geteisterd. In de steden Cagllari, Sassari, en Nuoro, de belangrijkste plaatsen van het eiland, werden honderden daken door windsto ten, die een snelheid bereikten van 125 km per uur, van de huizen gelicht. Door het omwaaien van bomen werden kabels van het electrische net en de telefoon afgesneden en wegen ver sperd. Vijf personen worden gewond. President en mevr. Elsenhower zijn Zondag als lid van de nationale Presbyteriaanse Kerk toegelaten. De president werd met vijftig ande ren In een kerk te Washington gedoopt. Een geestelijke verklaarde, dat de president lang over zijn stap had nagedacht. buitenlandse zaken opgevolgd door Vaclav David, het ministerie van voorlichting is opgeheven en het ministerie van onderwas is gesplitst in twee departementen. Siroky, Kopecky en Nedjedly zijn benoemd tot vice-premier. Als zodanig zullen z(j, met premier Zapotocky cn de andere vice- premiers, zitting hebben in een nieuw „regeringspresidium". Voorts is Zdened Fierlinger ontheven van z(jn functie als hoofd van het staatsburcau voor kerkelijke zaken. Hjj bljjft vice-prcmier. President Gottwald heeft voorts tot vice-premier benoemd: generaal Bacilek, minister voor binnenlandse veiligheid, generaal Cepicka, minister van defensie, en de onderministers Antonin Nevotny en Jln- drich Uher. De reeds in functie zijnde vice- premiers blijven aan. Volgens politieke waarnemers in Wenen kwam het ontslag van Siroky als minister van buitenlandse zaken onverwacht. Hij was, aldus meende men, de man die de voormalige minister van buitenlandse zaken Clementis ten val bracht. Men wijst er ech ter op, dat Siroky een goede vriend van de onlangs gearresteerde Oostduitse minister van buitenlandse zaken, Dertinger. was. WOENSDAG 4 FEBRUARI 1953. Hllvei l I, 402 I 8.00 DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is. in Nederland een tandpasta, die U wittere, tanden geeft reeds na één :enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte ge had, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tand pasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoon- heidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuim- vormingen door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoon- heidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te makende fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen PRESIDENT EISENHOWER heeft zijn eerste belangrijke politieke daad ter kennis jgebracht van het Amerikaanse Con- fe „neutralisering" van Formosa opgeheven, d w z. dat de chef vam de nationalistische Chinese regering op Formosa. Tsjang Kai Siek. zijn volle vrij heid van handelen herkrijgt. Tot nog toe was het Tsjang, op grond van een door pre sident Truman in 1950 gegeven instructie, verboden aanvallen te ondernemen tegen het door de communisten bezette Chinese vasteland. De Amerikaanse zevende vloot was belast met de handhaving van dit ver bod. Daar stond tegenover, dat de Amen- kaanse marine tevens de onaantastbaarheid n Formosa garandeerde, hetgeen dan hiei neerkwam, dat de zevende vloot een on neembare verdedigingslinie ter zee vorm de tegen eventuele communistische aanval len od Formosa. Eisenhower zei in zijn „State of the Union'-boodsehap, dat 1 1 1 Trumans instruct: CLOWNTJE RICK OP AVONTUUR eigenlijk betekende dat de Amerikaanse vloot moest fungeren „verdedigings wapen" van communistisch China, voorstelling van zaken eerlijk, 1991/92 Dat was een lelijke schadepost voor Plopniet alleen moest hij veel geld be talen voor de vernielde tent, maar z'n grote zeilslee was ook niets meer waard dan brandhout. En het plezier van de dag was er ook af! Rick en Bunkie hadden medelijden met hem. Maar die rare snijboon van 'n Plop lachte alweer. Niks aan te doen, jongenswat ge beurd is, is gebeurd. Een andere keer beter! Wat ga je nou doen, Plop? vroeg Rick. Ik ga maar naar huis, met de bus, zei Plop. Die kapotte slee laat ik straks wel door iemand weghalen. 't Is toch verschrikkelijk jammer van die mooie zeilslee, zuchtte Bunkie. Je had er zoveel werk aan gehad en hij ging zo fijn! Ja, zei Plop. Maar het is nou eenmaal zo en er is niks aan te veranderen. Brengen jullie me even naar de bus? Dat deden ze, en zo zagen ze Plop weg rijden, terwijl ze naar elkaar zwaaiden. Ik kom vandaag of morgen weer eens bij jullie aan! riep Plop nog. Goed! riepen ze terug. En de groeten aan .Juup, hoor! Toen gingen de jongens ook naar huis. En achteraf moesten ze toch nog lachen on rare Plop, toen ze aan tafel het verhaal vertelden Deze is niet helemaal of misschien moeten we zeggen: helemaal niet eerlijk! Toen Truman in 1950 de opdracht gaf Formosa te „neutraliseren", werd van vele kant enscherpe crïtiek ge leverd op dit ingrijpen door de V.S. in de Chinese burgeroorlog. De tegenstanders voerden aan. dat deze Amerikaanse maat regel de zuiverheid van de doelstellingen der V.N. dreigde te vertroebelen. De V.N. beoogden met hun actie in Korea niets an ders dan het beschermen van de Zuid- koreaanse republiek tegen de communis tische agressie. De V N.-actie was dus niet gericht tegen communistisch China. Dc ..neutralisering" van Formosa daarentegen betekende een rechtstreekse hulpverlening aan de nationalistische Chinese regering en men vreesde, dat dit een vals licht zou werpen op het optreden der V.N. in Korea Truman en zijn medestanders verdedigden zich met het argument, dat Formosa In elk geval voor de „vriie wereld" behouden jyioest blijven, aangezien dit strategisch be langrijke eiland een onmisbare schakel vormde in het Amerikaanse defensiestelsel in de Stille Oceaan. In feite ging het hier dus om de verdediging van Formosa tegen de communisten. Om eventuele communls- tisch-Chinese protesten wegens rechtstreek se interventie in de Chinese burgeroorlog bij voorbaat te ontzenuwen, werd de zeven de vloot tevens ODdracht gegeven guerrilla- aanvallen van de nationalisten tegen het Chinese vasteland te verhinderen Dit was uiteraard niet meer dan een doekje voor het bloeden, want Tsjang Kai Sjek was in die dagen tot geen enkele actie van be tekenis in staat. Juridisch werd de Ameri kaanse maatregel vértSedisw ma* het argu ment. dat de toekomstige status van de vroegere Japanse kolonie Formosa moest worden geregeld in het vredesverdrag voor Japan, op te stellen door de overwinnaars, waartoe ook China en Rusland behoorden. Zoals men weet. heeft de Sowjet-Unie ge weigerd het te San Francisco opgestelde vredesverdrag te ondertekenen, aangezien Amerika weigerde communistisch China als rechthebbende partij te erkennen De status van Formosa is dus. zuiver juridisch gezien, nog altijd onbeslist. mosa in zoverre veranderd, dat de na tionalisten van een communistische aanval weinie meer te vrezen hebben. Tsjangs troepen zijn sinds 1950. dank zii de Ameri kaanse hulp. aanmer kelijk versterkt, goed geoefend en van rede lijk goede uitrusting IN HET BRANDPUNT (V.A.R.A.) 7.00 Nieuws; 7.13 Gr.p Nieuws. 8.18 Gr.pl.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gr.pl.; 9.35 Waterstanden, 9.40 Gr.pl.; (V.P.R.O.) 10.00 Schoolradio; (V.A.R.A.) 10.20 Voor de vrouw; 11.00 R.V.U.; 11.30 Gr.pl.; 12 00 Instrumentaal trio: 12,30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland: 12.38 Gr.pl-: 13.00 Nieuws- 13.15 Commentaar; 13.20 Accordeon- muziek; 13.50 Gr.pl.14.00 De weg omhoog, causerie; 14.15 Jeugdconcert- 15.00 Voor de jeugd; 15.50 Pianorecital; 18.10 Voor de jeugd; 16.45 v d. Zieken; 17.15 Dansmuz.; 17.50 Rege- ringsuitzend.; 18.00 Nieuws; 18.20 Actual.. 18.30 R.V.U.; 19,00 Discussie; 19,20 Gr.pl.- (V.P.R.O.) 19.30 Voor de jeugd; (V.A.R.A.) 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Concertgebouw orkest; 21.10 Het laatste recept, hoorspel; 22.20 Amusementsmuziek; 22.45 Tranen op Anjouan. causerie- 23.00 Nieuws; 23.15 Socialis tisch nieuws in Esperanto; 23.20 Gr.pl. Hilversum II, 298 meter. (N.C.R.V.) 7.00 Nieuws; 7.10 Gr.plg 7.15 Och- gymn.; 7 30 Gr.pl.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws: 8.18 Gewijde muz.; 8.45 Gr pl.9 00 Voor de zieken; 9 30 Voor de huisvrouw-, 9.35 Gr.pl.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr.pl.; 11.15 Het conflict, hoorspel; 12.00 Bas-bariton en piano; 12.30 Land- en tuinbouw, 12.33 Gr.pl.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Lichte muz.; 13.50 2e Acte uit Lakmé, opera (gr.pl.); 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Gr.pl.; 15 15 Kamerork 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel; 17.50 Mili taire causerie; 18.00 Viool, cello en clavecimbel; 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie en Ver enigingsleven; 18.45 Avondmaalsliederen; 19.00 Nieuws; 19.10 Boekbespreking; 19.25 Gr.pl.; 19.30 Buitenlands overzicht; 19.50 Gr.pl.- 20.00 Ra diokrant; 20.20 Meisjeskoor en instrumentaal ensemble; 20 45 Jezus Christus en de Wereld religies, causerie- 21.05 Omroepork.; 21.45 Gr.pl.; 22.00 Pianorecital; 22.30 Internationaal Evangelisch commentaar: 22.40 Gr.pl 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws; 23 15 Gr.pl. F.ngeland, B.B.C. Home Service. 330 meter. 12.00 Schoolradio: 13.25 Gevar, progr13 55 Weerberichten: 14.00 Nieuws; 14.10 Ooggetuige- verslagen; 14.30 Dansmuziek; 15.00 Schoolradio; 16.00 Hoorspel; 17.00 Hoorspel met muz 17.30 Gr.pl.; 18.00 Voor de kinderen: 18,55 Weerbe richten; 19.00 Nieuws; 19.15 Sport; 19.20 Orkest concert- 19.45 Causerie. 20.00 Gevar. progr.; 2045 causerie; 21.00 Symphonle- ork. en koor; 22.no Nieuws; 22.15 Hoorspel met muz.; 23.15 Causerie; 23-45 Parlementsoverzicht; 24.00 Nieuws. Engeland, B.B.C. Light Programme, 1500 en 247 meter. 12.00 Mrs Dale's dagboek- 12.15 Orkestconcert-, 12.45 Voordracht: 13.00 Parlementsoverzicht; 13.15 Lichte muziek; 13.45 Gr.pl.; 14 45 Voor de kinderen; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Gevar. muziek; 16.30 Orgelspel; 16.45 Gevarieerde muz.: 17.15 Mrs Dale's dagboek 17 30 Lichte muz.; 18 00 Schots ork.; 18.45 Verzoekproer 19 15 Voor de jeugd; 19.45 Hoorspel; 20 00 Nieuws en radiojournaal; 20-25 Sport; 20.30 Hoorspel; 22.30 Can I come In? 23.00 Nieuws; 23.15 Actualiteiten; 23.20 Lichte muz.: 0.05 Voor dracht; 0.20 Gevar. muz.; 0.56 Nieuws. Engeland, B.B.C. European Service. Uitzendingen voor Nederland. 22.00—22 30 Nieuws; Achter het IJzeren Gor dijn en Vrijbuiters Radiodagboek (op 224 DE voorzien. De „neutralisering" van het eiland is dus niet opportuun meer. De nieu we Amerikaanse regering is blijkbaar van oordeel, dat de rollen thans zijn omgekeerd dat Trumans instructie aan de zevende vloot nu in het voordeel van de commu nisten werkt. Opheffing van dez einstructie houdt in elk geval in, dat de communis tische regering troepen in gereedheid moet houd enom eventuele aanvallen van de na tionalisten op het vasteland te keren. Dit alles kan echter geen reden zijn om hel zo voor te stellen als zou de maatregel van Truman van 1950 uitsluitend in het vc deel van de communisten zijn geweest! nieuwe koers van de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten heeft in Londen ernstige ongerustheid gewekt. Men vreest, dat Eisenhowers besluit een zeer ongunstige politieke terugslag zal hebben in de Verenigde Naties en in sommige Azia tische landen, zoals India. In het bijzonder is men te Londen ontstemd over het feit. dat. Eisenhower het. niet nodig heeft ge vonden tevoren overleg met Engeland te plegen. Een lichtpunt is. dat Eisenhower in zijn boodschap nadrukkelijk heeft verklaard, dat de „neutralisering" van Formosa „geen agressieve bedoelingen van Amerika" houdt. Uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten behoeft dus niet direct wacht te worden, aangezien Tsjang Kaf Siek zonder Amerikaanse hulp nog altijd niet tot grote ondernemingen in staat is. i 49 r Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 meter. 12 00 Orkestconcert. 13.00 Nieuws; 13.25 Om roeporkest; 15.50 Fllmmuz.; 16.20 Pianorecital; 17.00 Nieuws; 17 45 Amusementsmuz.; 19.00 Nieuws; 20 10 Gevar muz.. 21.45 Nieuws; 22.10 Dansmuz.; 23.00 Lichte muz.; 23.20 Amuse mentsmuz.; 2400 Nieuws; 0.30 Franse orgel muziek. Frankrtik, Nationaal Programma, 347 meter. 12.00 Gr.pl 13 00 Nieuws; 14.10 Pianorecital; 18.30 Amerikaanse uitzending: 19.01 Gr.pl.; 20.00 Vocaal ensemble; 21.30 Hoorspel; 23.45 Nieuws. Brussel. 324 meter. 11.45 Gr.pl.; 12.00 Omroepork.; 12,30 Weerbe richten: 12.34 Grpl.; 13 00 Nieuws; 13.15 Gr.pl.; 13.30 Omroepork.; 14.00 Schoolradio: 15.40 Sym phonic ork 16.40 Gr.pl.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.pl.; 17.30 Voordracht; 17.45 Gr.pl 17.50 Boekbespreking; 18.00 Kamermuziek; 18 30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Zang en piano; 20.00 Hoorspel; 21.00 Gr.pl.; 21.30 Omroepork 22.00 Nieuws; 22.15 Voordracht en muziek; 22.55 Nieuws. Brussel, 484 meter. 12.05 Zigeunerorkest. 13.00 Nieuws; 13.10 Gr.- pl.; 1.6.00 Lichte muz.; 17.00 Nieuws; 17.15 Gr.- pl.19.45 Nieuws; 20.00 Gr.pl.20.15 Groot Sym- phonie ork.: 21.55 Gr.pl.. 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek: 22.45 Gr.pl.; 22.50 Nieuws. Luxemburg II, 208 meter. Nederlandse uitzending. 6.30.Marsen en walsen; 6.45 Nieuws; 6.50 Ver- zoekprogr.; 7 14 Weerberichten; 7.15 Een praat je over de schutting. 7.45 Nieuws; 7.56 Liedjes en dansen-, 8.30 Muziek bij het huishouden; 9.00 en 10.00 Flitsen uit het wereldgebeuren; 10 01 Verzoekprogr.; U.00 Flitsen uit het wereldge beuren; 11.01 Schorsing.van de uitzending; 12.00 Verzoekprogr.; 12.50 Nieuws; 13.00 Mooie Ita liaanse muziek. 13.10 Vervolg verzoekprogr.; 14.00 Flitsen uit het wereldgebeuren; 14.01 Ein de van de uitzending. Een detectivehistorie door JOS. LODEWIJKS 39) (Slot) Victor werd bleek en keerde zich af. Herkent u deze jongeman? vroeg com missaris Falkner overbodig. Johanna Jutte staarde hem aan. Of ik hem herken? Ik ken hem nu pas goed! Hij is de moordenaar van mijn zuster. Ik heb het altijd gevreesd, maar nu weet ik het: hij heeft haar in de dood gejaagd! Ze barstte in gierend snikken uit en viel op een stoel neer. Tut tut, zei de commissaris onhandig. Ze is niet dood. Nog niet. Er is alle kans Ze is wel dood, zei Johanna Jutte plot seling rustig. Ik weet dat ze gestorven is. Ik voel het. Wij zijn altijd samen geweest. Ik kan me niet vergissen. En h ij heeft haar vermoord. Toen Tak later, na een telefoontje van het ziekenhuis. Victor moest vertellen dat zijn moeder was gestorven, was het ge daan met zijn vastberaden zwijgen over zijn medeplichtigen. Er was niets in hem overgebleven van de durfal, de onver stoorbare avonturier, die in hem gehuisd had tot de fatale nacht waarin zijn misda dige droom in scherven was gevallen. Ook daarna had hij nog getracht zich de hou ding van ongenaakbaarheid te geven, al werd hij innerlijk verteerd door een he vige angst om het leven van zijn moeder. Toen de slag viel, was hij niets anders meer dan een jonge, wanhopige misluk keling, die om erbarmen vroeg en bereid was om alles te zeggen. Tak had op een sportiever eindstrijd gehoopt, zei hij later tot commissaris Falkner. Maar de com missaris was te zeer in zijn nopjes over de vlotte afwerking van dit geval, dan dat hij zich druk maakte om sportiviteit. Politiewerk is geen sport, zei hij grimmig. Je moet er niet zulke rare be grippen op na houden. Trouwens, over sportiviteit gesproken, waarom heb je er eigenlijk zo op aangedrongen dat ik het proces-verbaal zou intrekken tegen die twee kerels, die collega's van Helleboom? Ik heb er niet veel zin in, zie je. Het mag waar zijn dat ze niets met die bankroof te maken hadden, maar ze hebben een agent neergeslagen toen ze uit het bureau vlucht ten. We zijn geen kleuterschooltje hier Vergeven en vergeten, hè? Niks daarvan Dat wordt een klein rechtzaakje. Tak. dat kan niet anders. Recht is recht. Tak keek zijn superieur ernstig aan en trok bedachtzaam aan een sigaret. Toen zei hij langzaam: ALS ze die agent niet hadden neer geslagen, zouden we nog naar die brand- kast aan het zoeken zijn. Ik had me voor genomen om het u niet te vertellen, als het niet nodig was, maar nu is het nodig: die twee zware jongens hebben me de tip gegeven, dat die brandkast onmogelijk door dat poortje had gekund en dus via het huis van de dames Jutte verdwenen moest zijn. Ziet u? Daarom ging ik naar Teylin- gedam en daarom kreeg ik de lucht van die Victor. Accoord. laat dat proces-verbaal doorgaan. Dan vertel ik het aan hun ver dediger. De commissaris zette grote ogen op. Verdraaid! zei hij. Goed dat ik het weet! Wat heb jij dan eigenlijk wel ont dekt in deze zaak? Tak zei een poos niets en keek naden kend naar de as van zijn sigaret Niet veel, zei hij toen. Alleen dit: dat sommige mensen zeldzaam weinig kans krijgen in het leven om op het rechte pad te blijven, En dat enkelen van hen goeie commissarissen van politie zouden zijn ge weest als ze toevallig in een andere wieg terecht waren gekomen. Hij stond op en bladerde in zijn zak boekje. De gemeente-ontvanger geeft vanavond een intiem dinertje, waarop ik ook ben uitgenodigd, zei hij. Kunt u mij missen voor de rest van de dag? Ik zit tussen die twee boeven in, zei Eli Kamerlingh me door de telefoon. Zal ik hen meteen In lichten over dat proces-verbaal? De commissaris beet op zijn sigaar en snauwde: Dat gaat niet door! En ik wens je smakelijk eten. Je wint altijd, Takl Maar niet door je charmes! Tak ging naar de deur en glimlachte over zijn schouder. Die heb ik te hard nodig vanavond, zei hij. Daar ben ik erg zuinig meel Wat is dat vannacht voor een lawaai geweest? vroeg de heer Hart knorrig aan zijn vrouw, alsof zij de nachtelijke uren had doorgebracht met oplettend luisteren. Zij haalde de schouders op. Ik heb niets gehoord, zei ze. Ik sléóp 's nachts. Dat komt omdat ik nooit alcohol gebruik. Mensen die alcohol gebruiken slapen slecht. Het wordt tijd dat je dat kaartavondje eens afschaft. Je gezondheid lijdt er onder. De heer Hart schrok zichtbaar en bouwde onmiddellijk een defensielinie om zijn bedreigde ontspanning te beveiligen Ik zeg niet dat ik slecht geslapen heb. nee. dat hoor je mij niet zeggen, gromde hij onzeker. Ik vroeg alleen, wat Is dat voor een lawaai geweest. Ik heb misschien gedroomd, ja. ik zal wel gedroomd heb ben. Ik dacht dat ik auto's heb horen stop pen hier in de buurt en zo. Verbeelding natuurlijk. Ik slaap best. Prima. Geen last. Hij stond op en gluurde door de gor dijnen. Wel allemachtig, vrouw, kijk eens, kom eens vlug! riep hij opgewonden uit. Daar gaat de klok van de dames Juttei Alsje blieft! Wordt in beslag genomen! Zie jé wel. een agent sjouwt het ding in een po- lltie-auto! Zijn vrouw gluurde mee en lachte hik kend. Zij kreeg steeds meer last van haar zwaarlijvigheid. Natuurlijk, zei ze. Bert heeft er werk van gemaakt. Laat die jongen maar schui ven. Die weet hoe hij de dingen moet aan pakken. Ja. ze zijn mal daar op Sociale Zaken. Ze zullen oude dames onderhouden met geld van de gemeente en ze nog dure klokken laten kopen ook! Zo zie Ie dat er toch recht op de wereld bestaat. Juist, mompelde de juwelier. Recht is recht. Wie betaalt tenslotte dat onder houd van die twee Jutten? Wie. zeg ik"' Hij kreeg geen antwoord De heer Hart kreeg niet vaak antwoord van zijn vrouw als hij dingen vroeg die zij beiden wisten En omdat hij geen antwoord kreeg wist hij zeker dat hij gelijk "bad. Daarom zei hij krachtig: „Wij EINDE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2