Laatste nieuws over de watersnood „Beleven van het Goddelijk gebod: naaste liefhebben als zichzelf" Ontwikkeling van Nw. Guinea gaat in stijgende lijn Spoorlijn bij de Moerdijkbrug over drie kilometer weggeslagen België en Noord-Frankrijk minder zwaar getroffen r Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging J De Rotterdammer Pag. 5 Dinsdag 3 Februari 1953 Buitenlandse snelboten op weg naar Zeeland Omstreeks één uur zijn te Rotterdam een twintigtal Engelse en Belgische snel boten bij de Onderzeedienst van de Kon. Marine te Rotterdam aan de Waalhaven gearriveerd. Direct heeft de Marine de nodige levensmiddelen en medicamenten aan boord van deze schepen gebracht, waarna zij binnen het uur met een Nederlandse verbindingsofficier weer de 'haven van Rotterdam verlieten om koers te zetten naar de getroffen gebieden. De meeste schepen zijn naar Zeeland ver trokken. De capaciteit van de schepen is verschillend, maar men zal proberen zoveel mogelijk evacué's aan boord te nemen om deze zo spoedig mogelijk naar Rotterdam te brengen. Deze twintig snel boten maken deel uit van het Rijn- flottilje. Zes doden geborgen op Schouwen-Duiveland In de buurtschap Schelphoek nabij Zierikzee op Schouwen-Duiveland is een aantal huizen weggeslagen. Bij Brouwershaven zijn drie lijken gebor gen. Enkele personen worden aldaar nog vermist. In de buurt van Capelle zijn ook drie mensen verdronken. Van Zierikzee zijn enkele schepen naar het eiland Tholen doorgezonden, boten uit Flakkee werden doorgestuurd naar Bruinisse, omdat aldaar hulp wel zeer dringend nodig is. Vlotten trekken Schouwen en Dui- veland binnen voor ogenblikkelijke hulpverlening. De havendijken van Zierikzee zijn ernstig gehavend. Een vliegtuig „drop te" voedselpakketten en is weer terug gekeerd naar zijn vliegbases Valken burg om nieuwe voorraad te halen. De „droppings" op de markt zijn uit muntend gelukt. Vier hospitaalschepen zijn in Zierikzee aangekomen. Nog 1500 mensen in schuren Er is ihans een grote reddingsactie gaande om de mensen, die nog tussen Burch en Brouwershaven zitten, op te halen. Er zijn vele vletten, uitgerust met walkie talkies onderweg. De Rijkspolitie te water aan de Schelf- hoek heeft bericht, dat met man en macht wordt gewerkt om de mensen daar in de buurt op te halen. Men schat, dat er nog ongeveer 1500 mensen in huizen en schuren zitten. Er zijn rub berboten over de dijk gezet. Ook marine is hier in actie. In Siavenisse en St. Annaland heeft men alle overlevenden gered. Van Schexpenisse is nog geen bericht ont vangen. Boten, auto's en een helicopter Ket Westduil'se ministerie van Verkeer heeft vandaag tien- motorboten de Rijn afgezonden voor hulpverlening aan Ne derland en België. De boten, die eigen dom zijn van het federale orgaan voor de binnenwateren, worden door een moedervaartuig begeleid. Ook de Sabena (de Belgische lucht vaartmaatschappij) heeft hulp gezonden in de vorm van een tweede hefschroef- vliegtuig om aan de reddingswerkzaam heden deel te nemen. Dit is gebeurd op verzoek van het hoofdkwartier van de Nederlandse generale stad. Nog meer hulp nadert. Een convooi van 15 vrachtauto's van de Amerikaanse genie, afkomstig uit Longwy, is vanmor gen door België gereden met bestemming Breda. Eveneens bestemd voor Breda is Di Kortenhorst in Tweede Kamer HIER past slechts een diep beleven van het Goddelijke gebod; zijn naaste lief te hebben als zichzelf een gebod, dat geen plaats laat voor willen of niet willen, maar dat ieder de bindende plicht oplegt, ieder op z'n plaats en ieder volgens z'n vermogen een drieledig programma te helpen uitvoeren: redden, verzorgen en herstellen". Deze woorden sprak dr L. G. Kortenhorst als voorzitter uit bij de aan vang van de zitting van de Tweede Kamer, waarin de regering een verklaring aflegde over de toestand in de door watersnood getroffen gebieden. „Het Nederlandse volk", aldus dr. Kortemhorst. „dat de verse herinnering aan de oorlog nog steeds als een be klemmende huivering met zich draagt, vraagt zioh af, of deze nieuwe gesel, die als een engel der vernieling over ons is neergedaald, het vroeger ondergane leed niet in omvang en ellende overtreft. Onze regering en onze medeburgers hebben direct begrepen, dat in bittere nood de krachten niet met klagen en met ideële woorden moesten worden verspild. Wij zullen deze houding tot de onze maken. Ten overstaan van deze zondvloed van collectief ondervonden leed lijken voelens van medegevoel en medelijden hoe vanzelfsprekend ook aanwezig bleek en bloedeloos. Alle aandacht en alle inspanningen blijven geconcentreerd op de persoonlijke en collectieve offer zin van het Nederlandse volk in al z'n geledingen. Men moet niet denken, dat de steun van regering en volksvertegen woordiging de vrijwillige hulpactie in het minst overbodig zou willen maken of zelfs maar zou willen remmen. Gelukkig heeft de openbare mening zich metterdaad uitgesproken voor wijze van hulpverlening, waarvan eigen offerzin de motor is en de vrijwil ligheid de menselijke ep zedelijke bete kenis van het offer adelt. Ik wil dit korte woord besluiten met de bede tot de Almachtige God om troost te storten in de harten der be proefden en uitkomst te geven in de el lende en in de nood van de duizenden, Maximum-prijzen voor aardappelen Met ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening- zal van daag maximumprijzen afkondigen voor aardappelen. De directeur van het directoraat voedselvoorziening ir J. A. P. Franke heeft verklaard, dat in de door de watersnood getroffen gebieden veel klei-aardappelen verloren zijn gegaan. De stopzetting van de aardappel export is geen reden om aan te nemen, dat de beschikbare voorraden aardappelen niet toereikend zullen zijn, al zal gedeeltelijk moeten worden overgeschakeld op zandaardappelen. Tn Noord-Beveland zijn grote hoeveel heden klein-aardappelen gered. Per schip zijn 25.000 zakken naar dit gebied over gebracht om deze voorraden i-n veiligheid te brengen. Tot het afkondigen van maximum prijzen is voornamelijk overgegaan, om ongewenste speculaties, die op sommige plaatsen reeds zijn gesignaleerd, tegen te gaan. Films van en voor de noodgebieden De Cinetone heeft in samenwerking n UlUCtüllC llCdl, 1IJ üctlllCMlWKl Kllll» colonne van 118 auto s van de tol. Illet de Amerikaanse M.S.A. ie Pedis anse Erenie. komend van Orleans, die rikaanse genie, komend van Orleans, die vanmiddag om vijf uur over de Belgische grens zou trekken. Twintig Engelse en Belgische snelboten van het Rijnflottilje heeft koers gezet naar Rotterdam. Honderden samen gepakt op 300 m. Een inwoner van Dordrecht, die giste ren per helicopter naar Goeree is ge weest, heeft ons hedenochtend van het vliegveld Woensdrecht af enige medede lingen gedaan, die er op zouden wijzen dat de toestand op Goeree gisteren zeer criliek was. In Oude Tonge zouden vele slachtoffers zijn geborgen. Honder den inwoners van deze plaats zouden op eengepakt zitten op een stuk dijk van circa 300 meter, versloken van voedsel en drinkwater. Even critiek, zo niet er ger, zoii volgens deze zegsman de toe stand zijn in Den Bommelen Ooligensplaal. Over de rest van hei eiland kon hij niets vertellen. gisteren de cineasten Herman van der Horst, Bert Haanstra. Ytze Brusse en Van Haren Noman naar de noodgebieden gestuurd met gemotoriseerde jollen en een eigen voedselpakket, om een groot aantal filmshots op te nemen, waaruit een film zal worden samengesteld, die men hoopt te gebruiken in de grote hulp actie voor de slachtoffers. Polygoon-Profilti heeft ook gisteren/ de gehele dag met acht equipes film opnamen gemaakt. Een van deze equipes heeft uitsluitend luchtopnamen gemaakt. Uit vrijwel alle landen ter wereld zijn telegrammen ontvangen met het dringend verzoek filmmateriaal te zen den, Duizenden meters film zijn per vliegtuig verzonden, onder meer naar Amerika, Indonesië, Curasao, Engeland en andere landen. Voor watersnood- slachtotters Geldelijke hulp verlening De minister van Maatschappelijk >Verk heeft alle burgemeesters en wethouders gemachtigd de slachtoffers van de watersnood die niet of onvol doende in staat zijn om in hun eigen levensonderhoud te voorzien, voorlo pig een uitkering toe te kennen om in eigen levensonderhoud te voorzien, overeenkomstig de regeling hulpver lening oorlogsslachtoffers (1940 1945). De hoofden van de bureaux van het betrokken departement in de provincies zullen desgewenst hierbij van voorlichting dienen. Deze gelde lijke hulpverleningsregeling geldt met terugwerkende kracht van 1 Februari. Nadere uitvoeringsvoorschriften op de getroffen regeling zullen binnei) korte tijd aan B. en W. worden toegezon den, zodra het inzicht in de omvang van de verschillende aspecten van de te lenigen noöd is verkregen. Nog negen personen omgekomen In de gemeenten Hoek en Zaamslag (Zeeuws-Vlaanderen) kwamen twee kinderen om het -leven.' Bij Zuidland verloren hedennacht zes mensen het leven, toen een rub berboot in het prikkeldraad geraakte, Bij Ossenisse (Zeeuws-Vlaanderen) Js het lijkje gevonden van een in de golven omgekomen kind. Zo maakt men hulp gemakkelijker Voor hen, die goederen afstaan, geven ter zake kundlgen de volgende aanwij zingen: ieder paar schoenen thuis met een knoop aan elkaar binden, zorgen dat paren kousen en sokken bij elkaar blij ven, jas, broek en vest van een costuum met een touw door de knoopsgaten aan elkaar binden (niet met lussen) Gevallen van in nood verkerende die ren kunnen worden doorgegeven aan het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren, tel. 112755 in Den Haag. Deze vereniging doet op dieren vrienden een beroep om financiële hulp giro 25685. De Alg. Ned. Pluimveeteelt vereniging te Utrecht vraagt haar leden' medewerking om gedupeerde pluimvee houders van levend materiaal te voor zien, Aanmeldingen en aanvragen Schil lerlaan 13, Utrecht. Oproep familieleden militairen overzee In verband met de ongerustheid onder de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Nederland, wordt aan alle fami lies van deze militairen in de getroffen ge bieden verzocht zo spoedig mogelijk bericht van hun omstandigheden te geven aan de Sectie Welzijnszorg, Ministerie van Oorlog, Van Stoiklaan 3 Den Haag', telefoon I 1700 —553356. Deze berichten worden dan telegrafisch aan de commandanten in Korea Nieuw- Guinea en Suriname doorgegeven ter mede deling aan de betrokkenen. Inwoners en geëvacueerden uit de getrof fen gebieden, die verwanten, dienen bij de Koninklijke Marine, buiten Nederland, in kennis willen stellen van hun omstandighe den, kunnen zich daarvoor wenden tot het bureau personeeispubliciteit van de Konink lijke Haritte. "Konüngiilimeijjracht Den Haag, telefoon K 1700—183155 en 183156. De berichten zullen ten spoedigste zonder kosten worden doorgegeven aan het overzee dienende personeel der Koninklijke Marine, Het voorbeeld Van Doetinchem om een van de getroffen gemeenten te adopteren 'is thans reeds gevolgd door Urk, dat de vissersgemeente Stellendam voor zijn re kening' neemt, Almelo (Zierikzee), Nieuw- leusen (Cadzand), Oosterhout (heel Wal cheren), Zaandam (Ritthem) en- Maarn (Renesse). die op redding en bijstand wachten. Een bede ook om menselijke barmhar tigheid. Het eindpunt van de godsdienst, en de pure menselijkheid, deziel der deugden en de korte samenvatting der eeuwige wet, dat is de barmhartigheid. Moge deze geest vaardig blijven over regering, volksvertegenwoordiging en gans ons volk. Koningin vloog boven noodgebied H.M. de Koningin is hedenmorgen half tien per vliegtuig vertrokken naar de overstroomde gebieden, welke zij eerst van de lucht uit in ogenschouw zal nemen. Vervolgens zou H.M. op een vliegveld in Noord-Brabant landen, waarna zij de geteisterde gebieden in deze provincie zal bezoeken. Te Rotterdam aangekomen: 100 geredden uit Stad aan 't Haringvliet Bij de Spido Havendienst te Rotter dam is vanmiddag om half twee per schip een groep van ongeveer 100 ge- redden uit Stad aan 't Haringvliet aan-1 gekomen. De vluchtelingen zijn onmid- dellijk met vrachtauto's en andere op dat moment beschikbare vervoermid delen overgebracht naar het Feijen-j oord Stadion en het Ahoy' gebouw, waar zij liefderijk zijn opgenomen. Vanmiddag tussen, drie en vier uur zouden ongeveer 400 vluchtelingen uit het zwaarbeproefde Stavenisse met het m.s. „Crescendo" aankomen. Noodkreet uit Zierikzee De burgemeester van Zierikzee zitrt met spoed zeer gaarne aanbiedingen tegemoet van lieslaarzen, waarmede mensen in Zierikzee kunnen worden gered. Wellicht kunnen deze laarzen worden meegegeven aan schepen, die op het punt staan naar Zierikzee te vertrekken. Indien mogelijk, gaarne dropping per vliegtuig. Aanbiedingen aan voornoemde bur gemeester via mobilofoon nr. 1032 in Zierikzee, bereikbaar via het basis station Goes. Aanvragen van deze ge sprekken via de interlocale telef. dienst in de woonplaatsen. Betuigingen van deelneming Koning Boudewijn - van België heeft aan Koningin Juliana zijn innige deel neming betuigd met de nationale ramp die Nederland heeft getroffen. De zaak gelastigde van Pakistan, de heer Bokhari, heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken zijn leedwezen betuigd. (Van een onzer verslaggevers) het s.s. „Overijsel" van de Kon. Rotlerdamsche Lloyd is naar Hollandia (Nieuw Guinea) vertrokken de heer S. P. Meermans, die de functie gaat vervullen van chef-nautische dienst voor de scheepvaart bij het gouvernement van Nieuw Guinea. De heer Meermans, die reeds enige jaren in Sorong werkzaam was, kent zijn nieuwe werkterrein daardoor reeds heel goed, De haven van Hollandia heeft men de laatste jaren met kunst en vliegwerk in betere staat gebracht. De erfenis van de Amerikaanse legers is uitge breid met enige pakhuizen, terwijl men er voorts naar heeft gestreefd de los- sings- en laadcapaciteiten zo veel mo gelijk te verbeteren. Daartoe heeft men honderden koelies geworven op het ei land Japen, waar het loonpeil niet zo hoog is als op Sorong, waar de oliein dustrieën zijn gevestigd. De ontwikkeling van de havens in dit onmetelijke rijksdeel gaat in stijgende lijn. Een van de vrome wensen is voor alsnog de komst van een, desnoods ge demonteerd. droogdok, waardoor Neder landse schepen niet langer elders be hoeven te dokken. Momenteel gaan de Nederlandse koopvaardijschepen daar-' 'toe naar Singapore, terwijl voor de Ne derlandse marine Sydney en Brisbane, (Australië), dienst doen als reparatie havens. Nieuwe haven Op circa 300 mijl afstand van Sorong is men thans aan het werk aan een uitbreidingshaven, Steenkool, welke men in de loop van dit jaar voor de scheep vaart hoopt te openen. Aan dek van de „Overijsel" worden naar Nieuw-Guinea vervoerd twee po- ljtievaartuigen en een veerboot voor het gouvernement. De politievaartuige vormen de laatste van een serie van zeven welke de laatste jaren zijn afge leverd. De veerboot is bestemd voor de dienst tussen Sorong en het eiland Doom, een afstand van 1400 m. Het is de bedoeling in de loop van dit jaar nog enige vaartuigen Marine helpt Natuurlijk helpt onze Nederlandse Marine /aar hulp nodig Is, Van Rotterdam zijn reeos aar Middelharnis 20 rubberboten vervoerd. Voorts gingen nog van Rotterdam uit: het communicatievaarluig Bellana en -een aan tal motorvaartuigen; naar Stellendam cte motorreddingsboot Prins Bernhard; naar Numansdorp een motorsloep van de Onder zeedienst en een kotter van de Karei Door man; naar Zuidland een motorschouw van de Onderzeedienst; naar Wemeldinge eer» motorvaartuig en naar Middelharnis nog een motorvaartuig, en een sleepboot. Advertentie Herstel zal minstens enkele weken duren Een nauwkeurig onderzoek heeft gisteren uitgewezen, dat de spoor baan bij de Moerdijkbrug zeer zware schade heeft opgelopen. Tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug, onmiddellijk ten Noorden van de brug, is drie kilometer spoorbaan vrijwel geheel weggeslagen. Ten Zuiden t-, van die brug is een gat van 700 meter in de spoorbaan ontdekt. naar Nieuw-Gumea te zenden. Op' JIJ 1 April zullen n.l. twee kustvaar-1 hiederlandse Spoorwegen verwachten, dat de herstelwerkzaam- tuigen, een vistrawler en een sleep-1 heden aan de baan bij de Moerdijkbrug een kwestie van ten minste boot in convooi worden overge-1 enkele weken zal worden, bracht naar dit rijksdeel door de1 rederij Wijsmuller. Het transport Voorlopig wordt al het verkeer vandreehtRotterdamDen HaagHaarlem ,.i 1 Anrii ,jit' Ncflpi-iünrt vw het Noorden naai- het Zuiden, dat van en Amsterdam te hei-vatten. Het herstel ,,*A j deze verbindingsweg gebruik placht te van de spoorbaan tussen de brug over trekken, daar men voor Mer Aden rrtaken! vja utrecht—Den Bosch afge- de Oude Maas en het station Dordrecht wrl gepasseerd nebben m verband vvfyceM. De spoorwegen verwachten, vordert'. Er zijn drie zandtreinen gelost, met het stormgevaar tijdens de'dat vandaag', in het begin van de mid-om het gat, dat hier in de baan is gesla- Oost moeson. dag, het baanvak RotterdamDordrecht gen, te dichten. geheel hersteld zou zijn. Reeds gisteren Ten Zuiden van Woensdrecht is de was een. spoor tussen Rotterdam en lijn Bergen op ZoomVlissingen over Zwijndreoht hersteld. Er is een pendel-een afstand van twee kilometer wegge- dienst ingesteld tussen Dordrecht en slagen. Bij Rilland Bath staat het spoor Zwijmdrecht. over vier kilometer onder water. Het is een kostbaar project, waarbij ongeveer honderd millioen gulden in het geding is. Een grote steiger is in aanleg in dit uiterst moerassige gebied, dat vooral voor de Nederland Nw Gui nea Petroleum Maatschappij van groot belang is. Men wil de haven bereikbaar maken voor tankschepen van 27.000 ton deadweight. Het aantal slachtoffers van de waters nood in België is volgens de laatste be richten van hedenmorgen gestegen tot twee en twintig. Volgens voorlopige schattingen is er voor minstens tien mil lioen dollar schade aangericht.^ In Ostendc dreigt een epidemie uit te breken, daar de stad absoluut zonder drinkwater zit. De regering is verzocht zo snel mogelijk twintig ton ontsmet tingsmiddelen naar dit gebied te zenden. De baden' in Ostende zijn grotendeels vernield, maar het-nieuwe Casino is ge spaard gebleven. Zelfs geen ruit is ge broken. j( Grote hoeveelheden olie en benzine hebben zich met het water vermengd waardoor het gevaar is ontstaan voor brand en ontploffingen. In Antwerpen begint het normale leven zich weer te herstellen. Gistermor gen werd gemeld dat bij hoog tij nieuwe gaten in een dijk ten Noorden van de stad waren geslagen. Er werd met alle macht gewerkt om de laag gelegen stre ken te beschermen. Koning Boudewijn heeft in gezelschap van de minister van Openbare Werken, Oscar Behogne, gistermiddag een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden rond Ostende. Ook Noord-Frankrijk heeft te lijden gehad van het stormgeweld. Henderden mensen zijn uit de ondergelopen gebie den rond Duinkerken geëvacueerd. Adressen voor weghalen van kadavers veterinair hoofdinspecteur van de Volksgezondheid maakt bekend, dat men zich in de geteisterde gebieden voor het weghalen van kadavers van dieren, welke per vrachtauto bereikbaar zijn, kan wen den tot de volgende destructiebedrijven: „Gekro", te Overschie, tel. K 180084520. .Brabantse destructor" te Son, tel. K 4909- 235 en ..Destructiebedrijf Dordrecht", tel. K 1850—4288. De spoorwegen hoopten, wanneer van- De spoorbaan MaassluisHoek van daag de verbinding Rotterdam—Dor-Holland is gistermiddag weer vrijge- dreobt weer zou kunnen worden her-maakt, en was voorlopig berijdbaar over steld, de halfuur-dienst op de lijn Dor-één spoor. Hiermee is het gehele baan- _vak Rotterdam D.P.Hoek van Holland weer beschikbaar, maar het wordt alleen gebruikt voor binnenlandse treinen. De internationale D-treinen die thans naar en van Den Haag S.S. gaan, zullen met ingang van vanavond weer naar Hoek van Holland rijden. Morgenochtend ver trekken zij ook weer van de Hoek. De busdienst tussen Maassluis en Hoek van 1 Holland is thans opgeheven. De vracht boot van Hoek van Holland naar Har- Riï Galais ztin honderden hectaren widh, die nog steeds niet was vertrok- /rriTchth'aar land onderfelonen Er is vrm- ken, is gisteren weer uitgevaren. De millioenen francs .schade aanive-rdch* maatschappij „Zeeland", die de dagboot maar er wevdt (reen mei dine vemaak' exploiteert, zou vandaag na de eb af- "5" slaehteffors. varen van de Jobshaven in Rotterdam. T> Wn -an TMnlmrtwr,. die aan- ,°P h?' traject Rottentem-Gjuda is .gistermiddag de dienst volgens de nor- lenlnke schade heef. _eleden. staat totmaje dienstregeling hei-vat in beide Woensdag slechts in beDerkte mate voor richtingen. Er wordt iets langzamer ge- de scheepvaart open. reden dan normaal. NOG steeds ging gisteren de evacuatie van het zwaarge- fro ff en 's-Gravehdeel door. Doffe gelatenheid valt op de gezichten te lezen. Maar de bewoners van het dorp bereiken de veiligheid, mede dank zij het prachtige werk van buschauffeurs en an deren, die dag en nacht in touw zijn. v_ Gebed- en offerdag Ned. Herv. Kerk Het moderamen van de Ned. Herv. Kerk is voornemens de gemeente op te wekken in de morgengodsdienstoefenin- gen van a.s. Zondag 8 Februari te komen tot bijzondere verootmoediging, gebed en offer. Het moderamen heeft met grote in stemming begroet het initiatief van de diaconale raad van de Ned. Herv. Kerk om sociale werksters en andere hulp ter beschikking te stéllen. Waarin de evacuatie-gebieden de gees telijke hulp te kort mocht schieten door gebrek aan predikanten, stelle men zich in verbinding met ds M. D. Gijsman, telefoon K 1700116306. Predikanten, die Mr Kesper van vacantie terug naar ons land Naar wij vernemen, wordt mr L. i Kesper. commissaris der Koningin in c provincie Zuid-Holland, die met verlof i Zweden vertoefde, morgen in de loop vs de dag hier te lande terugverwacht." Advertentie Advertentie. DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte ge had, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tand pasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoon- heidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuim- vormingen door een romig, naar ■lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoon- heidszeep en een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. 1-Iet mag verstandig heten, zo-spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te makende fabrikanten kunnen 'dit slechts zeer tijdelijk doen! 15 Wat verbeeldde zo'n kerel zich! Vond-ie zich zelf te goed voor hun gezelschap? Maar de schipper bedwong zich. „Zoals je wi.lt", zei hij en hij liet de handwerksman alleen. Keek met meer naar hem om! Die avond niet en die nacht niet. En de volgende morgen niet, toen het schip m Buda voor de kade kwam. Hij deed zelfs, als zag hij niet hoe de handwerksgezel aan land sprong eer de loopplank was uitgelegd. En toen de vent van de kant niet meer dan een vluchtig „Je wordt bedankt!" riep, hief de schipper slechts even de hand ten groet. Verder bekom merde hij zich niet meer om die passagier. Wel om de ander; wel om Lajos. Met hem had hij in het vooronder lang gesproken over wat Lajos naar Buda dreef; over wat Lajos daar zou willen en kunnen doen. „Als ik je ergens mee helpen kan. had hij aangeboden. „Als ik in Buda ben, ligt mijn schuit altijd op dezelfde plaats en er is altijd iemand aan boord. Mijn knecht of ik. Of allebei." Hij wachtte een ogenblik -en ging toen "oor; „En er is altijd plek voor een of twee man meer." Lajos begreep; Lajos nam aan. Mocht het no dig wezen, dan zou hij van het aanbod van de schipper gebruik- maken. En als het kon, zou hij eerst komen overleggen. Zo scheidden ze. HOOFDSTUK VII In Buda Thomas Aczél keek verwonderd op, toen zijn neef zo onverwacht en zo vroeg zijn werkplaats binnenkwam. Hij legde het gereedschap neer, waarmee hij bezig was de leuning van een fraaie stoel met snijwerk te versieren. „Wat voert jou hier heen?" vroeg hij. Lajos vertelde. Kort, Zijn oom luisterde zwijgend. Het was dus ge komen, het ongeluk dat hij had zien dreigen en waarvoor hij T'ibor had gewaarschuwd! Het on geluk, dat Tibor niet had willen en niet had kun nen ontwijken. En hij herinnerde zich heel scherp zijn belofte aan Tibor; „Ik zal voor jou en je gezin doen wat ik kan." „Da's erg. Dat is heel erg", zei hij. toen zijn neef het sombere verhaal had gedaan. „En nu ben je hier." „Ja", zei Lajos, „nu ben ik hier Om te weten! wat er met vader gebeurt. En om te proberen..." „Ik begrijp je. En je doet er goed aan, bij me te komen. Want als ik helpen kan..." „Daar heb ik op gerekend, oom." „Goed. Maar kom eerst mee naar binnen. Dan kun je een hap brood eten en daar kunnen we veiliger praten." Dat was zo; elk ogenblik kon immers een' klant de werkplaats in komen stappen en dan kon zelfs een opgevangen halve zin of een ge hoorde naam gevaar betekenen. In de huiska mer kon hun gesprek ongehinderd worden ge voerd. Een gesprek, waaraan ook Thomas' vrouw Maria, deelnam. Ze had haar neef verbaasd verwelkomd. Ze had haar neef gul en gauw brood en melk voorgezet. En toen Lajos met eten klaar was, vertelde hij opnieuw. Uitvoeriger nu dan straks in de werkplaats, Zijn tante luisterde niet zo zwijgend, als haar man gedaan had. Ze vroeg naar bijzonderheden, vroeg hoe het nu thuis was. Met moeder. Met de kinderen. „Het valt wei zwaar, maar moeder weet, dat vader in Gods hand is." Uit de werkplaats klonk een roep. „D'i is iemand", zei Maria, Het leek haast, als schrok ze. Haar man stond op; ging zien. Een ogenblik later kwam hij met een ander te rug. „Matthias Nagy", stelde hij deze aan zijn neef voor „Een van de broeders. Hij kwam iets over je vader vertellen. Mijn neef Lajos, de zoon van mijn broer." Nagy nam een stoel; ging zitten. Toen begon hij: „Ik vertelde al in de gauwigheid aan Tho mas, aan je oom, dat ik gehoord heb van zijn broer, dat is dan jouw vader." Lajos knikte, zag hem gespannen aan. Wat wist Nagy van vader? Ze hoefden niet lang te wachten, de drie. En ze hoefden niet lang te luis teren. Want veel wist Nagy niet. Maar wat hij wist, was belangrijk genoeg. Hij had het die mor gen pas gehoord, was dadelijk naar de schrijn werkerswinkel gekomen, om het te vertellen, Een buurman van hem, „je weet wel, Thomas, Stanislas Basoski, de koperslager, die schuin te genover me woont", had de vorige dag gezien, dat een boerenkar de poort was binnengereden. (Wordt vervolgd) Toch is het zo! (255). Het is al weer geruime tijd geleden, dat een welwillende lezer ons een gedicht toezond van Bertus Aatjes, getiteld „De kleine ballade op de eigen dood", dat in lal van bloemlezingen wordt aangetroffen. Nu staat het natuurlijk een ieder vrij een ballade op eigen verscheiden te dichten, maar aangezien Bertus Aafjes in dit oeuvre, meer omsfan- dig dan smakelijk, verhaalt hoe de regenwormen „met hunkerende bek" peuzelen aan zijn stoffelijk overschot wanneer dit aan de aarde zal zijn toevertrouwd, maakt onze briefschrijver bezwaar. Zijn verzet richt zich niet tegen de op geroepen beelden, de woordkeus, het rhythme of de klank van hel gedicht, maar uitsluitend tegen de biologische onjuistheid dat het lichaam na de dood ten prooi valt aan regenwormen. Wil zo roept hij ons toe toch eindelijk eens afrekenen met deze domme ge dachte". Het komt ons voor, dat deze afre kening van de kant van de brief schrijver reeds zo volledig is, dat daaraan weinig meer behoeft te worden toegevoegd. De regenwor men hebben inderdaad aan de ont binding van een lichaam part noch deel, want deze dieren zijn oprechte vegetariërs en hun armzalig maal beslaat uit grond, waarin zich plan tenresten bevinden, die als de zo buitengewoon vruchtbare teelaarde het lichaam weer verlaat. Van deze dieren heeft de mens dus nu of later nimmer iets te duch ten. Geheel anders is het in dit op zicht gesteld met de kleine familie leden van deze onschuldige regen wormen, t.w. de bloedzuigers, die niet alleen uiterlijk, maar ook wal de inwendige bouw betreft, veel met de regenwormen overeenko men. Bloedzuigers beslaan er, hoe kan hel anders, in zeer vele soorten. De meeste vormen zijn vrij klein, d.w.z. niet groter dan 10 cm. In Nederland wordt in zoel water vaak een kleine, slanke soort gevonden, die waterslakken uitzuigt en op vissen leeft. Verwant hieraan zijn enkele rolronde vormen die op vissen, zoals zalmen, haaien en roggen parasiteren, maar dit gedierte ver mag toch nog niet onze aandacht te boeien. Wellicht is de reus on der de vampiers, een bloedzuiger van l'/z meter lengte, daartoe beter in staat. Het is de Macrobdella, een reusachtige 'parasiet die uiteraard ook slachtoffers van behoorlijke afmetingen nodig heeft om zich te kunnen verzadigen. Hiervoor wor den schildpadden uitgekozen, maar ook krokodillen en pelikanen (in Chili en N.-Amerika), in wier bek hij parrasiteert. Dat ook mensen aan kleinere soorten ten offer kunnen vallen, moge morgen blijken. (Nadruk verboden)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3