„Wij hebben helpers geen kijkers" nodig Voorne en Putten gisteren weer bereikbaar Enkele trieste beelden van Voorne en Putten Mensen bij Zuidland verlaten hun woning niet graag Abbenbroek centrum van hulp Zware terugslag in de van ons volk opgang Ontroerende ontmoetingen met slachtoffers van watersnood uit- Frans vrachtschip aan de grond voor Scheveningen De Rotterdammer Pag. 3 (Van een onzer verslaggevers) Toch herneemt het gewone leven weer zijn gang. Langs de dijk tussen Zuidland en de molen staat' de huizen verzakt en vernield in het water, Maar gistermiddag verschenen er al heel wat emmertjes op de droge dijk-stoepen, waar af en toe een natte dweil in werd uitgewrongen. Want de Zuidlandse huisvrouwen houden van een proper" huis. Vannacht zal het reddingswerk wei niet geheel stil hebben gelegen. Een bus met Scheveningse vissers is onderweg Dt» gegaan om de roeiers af te lossen. Die E BOOTSMAN van de Mijnopruimingsdienst, die op het eiland mannen doen daar goed werk. maar ook Voorne bij Zuidland tientallen mensen in zijn roeiboot naar de vaste wal heeft gedirigeerd, wil zijn naam niet in de krant hebben. „Ik doe hier niet het meeste werk en het zou onbillijk zijn tegenover de honderden anderen, die zonder op te vallen uren achtereen op hun posten staan, onverschillig of dat nu een gat in de dijk, een droog stuk grond, waar koeien bijeen worden gedreven, of een lokaal waar kleren en dekens worden uitgedeeld, is." Maar de bootsman vertelt ons graag van zijn werk en dat van de mannen van zijn dienst. "Hij vertelt van de chauffeurs, die nu al 24 uur achtereen mensen wegbrengen, zakken zand aanvoeren en de com municatie onderhouden. „Ik heb ze nu naar bed gestuurd", verklaart hij dan, 's avonds in hotel „De Nymph" in Den Briel, waar hij zijn laatste biertje voor het slapen gaan pakt. „Vannacht moeten we maar wat kalm-aan doen; direct .gevaar is er niet. Van de vrijwillige hulpkrachten hebben we niet zoveel hulp, als zij en wij wel zouden willen. Zij kunnen dat niet helpen. Een kantoorbediende kan nu eenmaal niet tegen een matroos oproeien De laatste woorden van de slaperige bootsman zijn dan nog: „Op één ding zou ik de nadruk willen leggen. Wij hebben helpers nodig, mensen, die al eens eerder een schop in hun handen hebben gehad en die weten, hoe je tot je middel in het water honderd zand zakken per uur moet sjouwen en die een uur of langer aan de riemen kun nen trekken, zonder dat hun armen er al' vallenEn géén nieuwsgierige kijkers. Want ik heb de indruk dat mag misschien wat hard klinken dat veel van de vrijwilligers, kan toorbedienden etc. uit de grote steden, hoofdzakelijk zijn gekomen om er bij te zijn en de watersnood te zien. Wel terusten". En met moede passen gaat hij de Brielse Voorstraat uit, naar zijn woonark, waar hij voor het eerst na 24 uur zijn bed weer zal zien. „Café-Billard" staat er op de ramen van het dijk-kroegje in Abbenbroek. Maar gebiljart wordt er niet, ofschoon de caféer in stromen in de mokken vloeit. Daar is zo ongeveer het centrum van de hulpverlening in het gebied van Zuidland gevestigd. Daar overleg gen rijkspolitie, militaire politie en leiders van hulpgroepen wat er gedaan móet worden. en hoe het gedaan ka.n worden. Veel variatie is er in het werk ■'■niet. De wagens, die met, mensen va.n het Zmdlmdse ,nadr Brielle en Maas sluis rijden ja, de veren varenweer! komen met zandzakken terug. En verder wordt het werk aan de mannen in de roeiboten overgelaten. Zij door kruisen met stugge moed de over stroomde polders, laten koeien en paar den achter zich aan zwemmen, redden bewoners van de daken en de zolders van boerder en brengen die allen naar Zuidlana, waar het op de Ring een drukte van belang is. Het plantsoen, eens Zuidlands trots, is nu een drabbige wei, waar de koeien hun klagelijk loeien laten dissoneren met -het nerveuze gehinnik van de paarden. In de muziektent, waar anders het muziekcorps pittige marsen speelt, klinkt nu het droevige geschreeuw van vaarzen en pinken. Veewagen na vee wagen rijdt het plein op en koe na koe en paard na paard wordt ingeladen. Eigenwijs „Koeien zijn lastige beesten, meneer", vertrouwt ons een van dc bemannings leden der roeiboten toe. „Dan heb je zo'n' beest, een kilometer laten zwemmen en waden, en vlak bij de dijk rukt het zich los, om weer naar de wijde watervlakte terug te zwemmen, Ja, hel1 is zielig voor de beesten, die in doodsangst heen en weer rennen van het ene ondiepe plekje naar het andereToch lopen de vee transporten wonderlijk goed af. Maandag was er maar één varken- bij verdronken. Maar in vertrouwen gezegd de mensen zijn niet veel gewilliger dan hun veeHeel wat boeren weigeren hun boerderijen te verlaten, ook al staat het water tegen de bovenstijlen van de ramen. En dat is voor de mannen in de roeiboten nu niet bepaald opwekkend: eerst hebben ze uren tegen de storm in geworsteld om zo'n geïsoleerde hofstede t:e bereikèn en dan moeten ze onverrich ter zake terugKunt u zich voorstel len. dat er af en toe een „hard woordje" valt... Op het Zuidlandse Veer zitten de be woners droog. Voorlopig is er geen reden hen te dwingen in de boten plaats te nemen. Zij, die weg wilden, zijn vandaag in het gehele gebied ten Zuiden van de lijn Abbenbroek-Spijkenisse, geëvacueerd. Maar zij, die niet willen, blijven op zol ders en bovenverdiepingen achter. Voor eigen risicoMaar ja, de boeren wil len zien, wat er met hun vee, hun schuur en hun land gebeurt 700 mensen gered Het reddingswerk loopt, ondanks alle improvisatie, gesmeerd. Een red- dingscclonne uit Sclieveningen, die met eigen roeiboten naar Zuidland was getrokken, bracht vandaag al 700 mensen naar het „Café-Billard" te Abbenbroek, waar het Rode Kruis voor verder transport zorgdroeg. Dc toestand in Zuid-Putten was gister avond laat vrijwel constant. In de loop van Maandag waren er enkele binnen dijken doorgebroken, maar het water is overal ongeveer een meter gezakt. De nog droogstaande dijken worden met zandzakken versterkt en de reeds geslagen gaten gedicht. Door de onder linge niveau-verschillen staat er in de polders veel trek en om tegen deze „stroomversnellingen in te roeien, was voor de mannen aan de riemen bijna niet te doen. Eén of twee buitenboord motoren zouden wonderen verrichten. Nu kan de evacuatie maar langzaam gaan. Té langzaam, naar het oordeel van de redders en hen, die nog gered moeten worden. gevaarlijk werk. Eén van hen raakte gisteren in een kolk en verdronk. Voor zichtiger. nóg voorzichtiger varen de boten bij de verdronken huizen voor de ramen. Moet er nog iemand weggehaald worden? Is er nog vee in de buurt? Het gat in de Molendijk ibas van-- middag gedicht. Dat ivas het iverk van militairen, die met zes wagens naarde bedreigde plaats waren gebracht. Langs die Molendijk is veel verloren gegaan, omdat het water daar in del nacht van Zaterdag op Zondag in enkele minuten tijd was komen, op zetten. Het was een soort vloedgolf die in een oogwenk met vernielende kracht de dijk overspoelde. Dr Drees voor de radio: In Zuidland zijn alleen de huizen om de Ring, het marktplein, nog maar be woond, de overige, lager gelegen straten zijn ontruimd. Veel dieren, vooral pluim- j vee. vonden de dood in de golven. Men i heeft goede hoop, dat de koeien en paarden, die nu nog in leven zijn en wel! i -ï S%Sff&,Cdln.hebbcn gevon' Getroffenen kunnen rekenen op krachtige aanpak Niet alleen in Zuid-Putten was de Minister-president dr W. Drees heeft gisteravond in een radiorede gezegd: toestand zo. Ook Voorne kreeg zijn„Twee dagen lang heeft een beangstigend aanzwellende stroom van berich- deel van de ramp. Brielle is echter j ten ons doen beseffen, welk een ramp over Nederland is gekomen door het volkomen droog en vandaar uit kan samentreffen van een springvloed en van een orkaan uit ongunstige rich- men doelmatige redding organiseren, ting. Het zal allen duidelijk zijn geworden, dat heel onze Westkust, van A'an Brielle kan men met de veren Texel tot Zeeuwsch-Vlaanderen, geteisterd is, en dat in het bijzonder de naar Maassluis en over de weg naar Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden, West-Brabant en ook enkele delen van Rotterdam. Van die weg zijn enkele bet vasteland van Zuid-Holland zwaar getroffen zijn. stukken onbruikbaar, zodat het ver- Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle omvang daar- keer over- dijken en landweggetjes van js nog niet bekend, maar zeker zijn honderden omgekomen. Daaronder moet worden geleid. Hellevoetsluis velen bij pogingen om anderen te redden. Wij herdenken hen met diepe eer- staat midden in liet water: de dijken bie(1 en onze gevoelens van medeleven gaan uit naar de nabestaanden van langs het Voornsche Kanaal zijn di glachtoffèr werden van het watergeweld, slechts gedeeltelijk intact. j I Er is veel geleden, ook door dieont- Vanochtend begonnen de roeiboot- pnapt 7pn aan de dood in de golven, bemanningen- weer mensen en vee te )1pt js - evacueren. En de mannen van de Mijn- 'IET alleen de mensen moeten in veiligheid worden ge bracht. maar ook het vee. Ge makkelijk gaat dat lang niet altijd. Op de foto ziet men hoe koeien en varkens in boten geladen worden te 's-Graven- deel. VJ herstel en de voor de giften te ver lenen belastingfaciliteiten enzovoorts. De betrokkenen kunnen rekenen op een krachtige aanpak waarbij de regering zich gesteund weet door allen. Er is een vaste wil om gezamenlijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dijk te sluiten en wal verwoest werd opnieuw te herstellen. Blijve deze wil u allen bezielen als ook verder op uw medewerking en uw offervaardig heid een beroep wordt gedaan". Richtprijs voor zakken niet omhoog opruimingsdienst en de vrijwilligers zul- daarmee doorgaan, tot de laatste en de laatste koe uit de moeilijk heden zijn gehaald. Oftot het water weer weg is. Maar dat kan nog lang duren Prinses Wilhelmina in Zeeland Om kwart voor twaalf gistermorgen heeft Prinses Wilhelmina onverwachts bezoek gebracht aan liet zo zwaar door overstromingen getroffen plaatsje Kloosterzande, waar negen personen het leven lieten in de vloedgolf. Zij werd vergezeld door de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jonkheer mr, A. F. C. de Casembroot door haar rentmeester van liet kroondomein H. A. A. baron Collot d'Escury. Het was een zeer ontroerend ogen blik, toen Prinses Wilhelmina, nadat het gemeentebestuur aan haar was voorgesteld, de gevoelens van deelne ming van Koningin Juliana overbracht aan mevrouw De Smet, waarvan 4 familieleden bij Duivenhoek, na de doorbraak van de dijk, de 'ood vonden in de golven. De Prinses onderhield zich eveneens met het J0-jarig echtpaar Van Huffel uit Baalhoek, dat op de dag dat het zijn gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door het water uit zijn haardstede werdverdreven. De commandant van het garnizoen Weert (Limburg), kapitein Könings en lui tenant Scheuders, die het deta chement van de kaderschool uit Weert leidden, dat hier hedennacht de gaten, l de binnendijk heeft helpen dichten, erden eveneens aan Prinses Wilhel mina voorgestelr Zij stelde zich op de hoogte van de door de kaderschool verrichtte werkzaamheden en verzocht kapitein Könings Haar grote bewonde ring aan zijn manschappen te willen overbrengen. Nadat Prinses Wilhelmina een kopje thee had gedronken, vertrok Zij naar Terneuzen, vanwaar Zij per boot nadir Hoedekenskerke in Zuid- Beveland zou oversteken. Bij het ver laten van het gemeentehuis te Kloos terzande werd Prinses Wilhelmina door de toegestroomde bevolking hartelijk toegejuicht. een beklemmende gedachte, hoe- velen alles hebben moeteii prijsgeven, die, na uren op zolders en zelfs op de daken temidden van de woedende storm, tenslotte, op het nippertje slechts, het vege lijf hebben kunnen redden. Nog beklemmender is het feit, dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt op- •dagen. Met alle middelen van de mo derne techniek wordt het menselijk mogelijke gedaan om hen op te sporen, te bereiken en te redden. Maar reeds staan in de overstroomde gebieden weer talloze boerderijen en huizen verlaten, ais eens op Walcheren en in de Wierin- eermeef- Wij weten niet wat ervan zal blijven staan. En wiji w^ljon... rog niet bij be'na- dering, hoe groot de schade tenslotte zal blijken te zijn. Maar zeker is zij buitengewoon ernstig. Het gebeurde be tekent een zware terugslag in de opgang van ons volk na de oorlog. Een opgang, die zich juist duidelijker begonaf te tekenen. Verheugend temidden van deze ellende is de geest waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt en Dinsdag 3 Februari 1953 Welke hulp de marine biedt De marine had hedenmiddag de vol gende schepen in actie: Bij Den Bommel op Goeree en Over- flakkee: 3 motorvaartuigen en 4 vlet ten. In de Galatpolders: 2 motorvaartui gen en 4 vletten, bg Middelharnis: 4 motorvaartuigen en 23 rubberboten, Stellendam en Hellevoetsluis: 5 motor vaartuigen; Numansdorp: 2 motorvaar tuigen; Wemeldinge: 1 motorvaartuig. Zuidland: 1 motorvaartuig. Vlissingen: 3 motorvaartuigen, 2 slepen, Kruiningen: 1 motorvaartuig. Van Den Helder naa.r Rotterdam wa ren onderweg 2 sleepboten, 12 motorvlet- ten en 20 roeivletten. In Den Helder lig gen gereed 2 l.ankladingssehepen en 5 mijnenvegers, 9 communicatievaartui gen va.n de m.ijnenopruimdienst, 2 dreg- boten en 7 mijnenvegers, type byms. Deze schepen steken te diep en kun nen niet binnendoor naar de gebieden. Zij zijn dus beschikbaar voor hulpver lening op Texel, of, zodra het weer het toelaat, om over zee gedirigeerd te wor den naar plaatsen, waar ze nodig zijn. I Van de vliegtuigen zijn in actie 4 Har poons, 3 Mitchells. 2 Seaotters. 1 Ox ford en 1 helicopter. Deze vliegtuigen opereren van het vliegkamp Valkenburg Het ingeschakelde marinepersoneel is op het ogenblik 2000 man. Israël en België hebben deelneming betuigd De ambassade van België heeft naar aanleiding van de nationale ramp. die Nederland heeft getroffen, hedenochtend aan de Nederlandse regering het rouw beklag van de Belgische regering en -van het Belgische volk overgemaakt. Te vens is aan de Nederlandse regering ge vraagd, te willen meedelen met welke goederen België nog hulp kan bieden. De gezant van Israël heeft eveneens de Nederlandse regering de deelneming van zijn regering betuigd ir. verband met de nationale ramp. grote gre de daadwerkelijke sympathie die wij van alle zijden ook uit de over- prijzen zeese rijksdelen en uit het buiten- ®^rci1^ land mogen ondervinden. Men deelde Het ging en gaat ér voor het ogenblik in de eerste plaats om mensen in veiligheid te brengen, onderdak en verdere hulp te ver schaffen. En daarnaast, alle krachten in te spannen waar nog afweer van het water mogelijk is en waar vee en voorraden kunnen worden gebor gen. Belastingfaciliteiten Van regeringswege is een interde partementale commissie ingesteld die de werkzaamheden van de verschil lende rijksorganen coördineert en het contact met het rampenfonds zal on derhouden. In de Staten Generaal hoop ik nadere mededelingen te doen over de toestand en over de verdere I te kapitein voornemens ten aanzien van de hulp- om kwart over pp zakken)] andelaren h voor te waken, dat de' zakken voor de getroffen •ktprijs van de vorige week nïel zullen overschrijden. mede. dat belanghebben- den in deze gebieden naar deze prijs kun-1 nen informeren bij het secretariaat van dej Algemene Vereniging voor de Zakkenhan-i del, Utrechtscweg 4Ua te Arnhem, tel. 26360; Het is te begrijpelijk, dat de 'behoefte; aan zakken de komende tijd zeer groot zal zijn. Vele grote bedrijven hebben hun ge-, hele voorraad emballage-zakken voor dijk- versterking beschikbaar gesteld. Hoe groot de fabrieksvoorraden zijn, is nog niet be kend. „Hopeloos", dat is het enige woord dat de burgemeester van Abben broek heeft om de toestand in zijn gemeente te schetsen. Stuurloos door vreselijke storm verlening, de financiering Na een hachelijk vaaravontuur zet- strekdammen voor Scheveningen Herve gisternachti aan de grond. De reddingboot „Neel- twee zijn Franse! tje Jacoba", die de Fransman op zijn het vrachtvaarder „Carthage" tussen twee Te Poortugaal zeven mensen verdronken ln Poortugaal, een randgemeente vat Rotterdam, heeft de watersnood zeven slachtoffers geëist, Twee arbeidersgezin nen, die in een huisje op dc Zalmplaat woonden en een zoon. die te hulp was ge sneld, zijn verdronken. In bet, huisje woonde het echtpaar Ver- hey, dat een getrouwde dochter met haai man en zoontje bij zich had inwonen, na melijk het gezin Fenneman. Toer. het watei steeg zijn deze mensen naar de bovenver dieping gevlucht. Door de stuwing van het water is het huis kort daarna ingestort waarbij allen onder het in de stroom val lende puin, werden bedolven. De zoon Arie vap de familie Verhey, die te hulp heeft willen snellen, is niet meer teruggezien. Slechts een van de lijken, n.l. dat van de schoonzoon, is geborgen. V verzoek vanaf IJmuiden volgde, kon toen ook afzwaaien: de 26 koppige bemanning zou aan boord blijven. Wel verzocht de kapitein dringend om sleepboothulp. De gezagvoerder verhaalde van zijn benauwde, maar toch zo gelukkige nood landing voor Scheveningen. ,,Ik kon de schuit niet langer meer op de golven houden. Voor IJmuiden verspeelden we ons eerste anker. Met een sleepanker j scheurden we toen langs de kust. Hier I en daar hechtte hei, anker stevig in de bodem. Het was een vaartocht met hor ten en stoten. Het schip vertrok Vrijdagavond uit Duinkerken, leeg. met bestemming Su therland (Engeland) waar kolen zouden worden geladen. Ter hoogte van het lichtschip Cross- land greep een vreselijke storm de vrachtboot aan: het schip zonder lading dobberde hoog op het water de schroef maalde boven het watervlak meesten- tijds. Besloten werd te proberen Yar- I mouth te bereiken. Hel onhandelbaar geworden schip luisterde echter niet meer naar de bevelen van de kapi- lein en dreef met de stroom mee. op i de Nederlandse kust aan I Omstreeks half twaalf zat de Frans man voor IJmuiden. Om kwart voor twee. toen hij Katwijk, al gepas- I seerd was. werden noodseinen uitge zonden. waarop de ..Neeltje Jacoba" de „Carthage" achterop stoomde. De sa- l Dilein. die nog even dacht tot voor de i Nieuwe Waterweg slepende te kunnen blijven om dan Rotterdam binnen te vallen, moest voor Scheveningen het hoofd in de schoot leggen en het schip ,de wal op sturen. Veel te sturen v.as er overigens niet. Het is dan ook meer geluk dan wijsheid, dat hij de stomer juist tussen twee gevaarlijke stenen dammen loodste. Daar. hoog op het strand, werd toen het hoge water afgewacht. De sleepboot .Blankenburg" zou een ..trek" wagen. Deskundigen waren echter bevreesd voor rompbreuk. Tot gisteravond was de Fransman er nog heelhuids afgekomen. Hoge commissaris staat „Huize Voorhout" af Hedenochtend heeft de waarnemende hoge commissaris van de Republiek In donesia. mr Susan'to Tirtoprodjo. aan de minister-president, dr W. Drees, een te legram gezonden, waarin hij namens de regering en het volk vgn Indonesië zijn innige deelneming betuigt met de ramp, die Nederland heeft getroffen. De waarnemend hoge commissaris heeft daarbij tevens „Huize Voorhout" (het logeergebouw voor Indonesische studenten aan het Lange Voorhout in Den Haag) ter beschikking gesteld om onderdak te verlenen aan slachtoffers van de ramp. Gift van twee ton voor rampenfonds Hel dagelijks bestuur van het NVV (f 25.000' de bij. het NVV aangesloten bonden (f 75.000). de centrale arbeiders verzekeringsbank te Den Haag (f 50.000). de N.V. de arbeiderspers, dagblad Het Vrije Volk (f 30.000). het partijbestuur van de Partij van de Arbeid (f 10.000). het hoofdbestuur van de VARA (f 10,0001.' hebben in totaal een- bedrag van f 200.000 ter beschikking gesteld van het natio naal rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2