Nieuwe ramp treft het Zeeuwse eiland Tholen Aantal doden wellicht boven 800 gestegen r- - v Aanstormende water sleurde 200 mensen mee naar de diepte In Stavenisse reeds 300 slachtoffers? Koningin was de gehele dag in de geteisterde gebieden Honderden schepen te hulp in Zeeuwse wateren Dordtse Biesbosch ondergelopen Eenparige schouder 50ste Jaargang No. 14112 Bureaux; Witte do Withstraat 30, Telefoon 27490. Klachtendienst abonnementen 6.30— 7.30 uur. Zat 56 uur. Abonnementsprijzen: per week 0.47; per maand 2.—; per kwartaal 6.—. Adv.-prijs 40 ct. per m.m. (Bij contract kor ting). Familieberichten 20 ct. Der m.m. Giro 39639. Tel.-adres: DERODA, Postbus 948 Dr JloümUtnnnrr Directeur: f. GR OENEWEGEN Hoofdredacteur; J)r. DIEMEB Chnstelïjk-Nationca] Dagblad „StantüQsliöi.AS gljebleueo mijn bert in tegbenspoet- Dinsdag 3 Februari 1953 Steunt het Nationale Rampenfonds Giro 9575 NA DE TWEEDE DAG van de watersnood, welke Nederland heeft getroffen, komen opnieuw verschrikkelijke berichten binnen, In het bijzonder op het eiland Tholen blijkt de toestand hopeloos te zijn. De verbindingen met Tholen zijn Zaterdagavond door de overstromingen vrijwel onmiddellijk verbroken. Sindsdien heeft men dan ook vrijwel niets meer gehoord over de toestand op het eiland. De Rotterdamse kustvaarder „Crescendo" van Holscher's kustvaart- bedrijf te Rotterdam is gisterochtend evenwel naar Stavenisse (Tholen) vertrokken om hulp te bieden. Vanmorgen ontvingen wij bericht van de kapitein van de „Crescendo", dat hij nog hedenmiddag te Rotterdam zou binnenlopen met een groot aantal geredden uit Stavenisse. Maar hij voegde hieraan de verschrikkelijke mededeling toe, dat meer dan 200 inwoners van Stavenisse vermist worden. Hoewel het vaartuig slechts plaats bood aan 400 personen, heeft men op het laatste ogenblik toch nog vijftig personen extra opgenomen, omdat de situatie voor de achterblijvenden zeer kritiek was. De laatste vijftig hebben toen een plaatsje gekregen in de gangboorden van de „Crescendo". Aan boord van het vaartuig bevond zich geen dokter, terwijl er enkele mensen aan boord waren, die dringend hulp nodig hadden. Hedenmiddag bij aankomst aan de Willemskade te Rotterdam zouden ambulances aanwezig zijn om de patiënten onmiddellijk hulp te kunnen bieden. in Ouddorp aangekomen;. Hier heeft men de bewoners van de polders tijdig kunnen waarschuwen en in veiligheid brengen, maar men heeft nu dringend behoefte aan lijfgoed en dekens voor deze mensen. De bevolking is zeer rustig en er bestaat geen gevaar. Slechts één oude man is overleden. Helaas is-er veel vee verdronken. Herkingen is nog steeds niet bereik baar. Een Zondagavond laat vertrokken Belgisch hefschroefvliegtuig heeft twaalf inwoners van het eiland kunnen redden van door water ondermijnde boex-derijen. In de Hoekschewaard hebben 's-Gra- vendeel en Numansdorp het 't zwaarst te verantwoorden. Gelukkig heeft men gis teren alle inwoners van Nu mansdorp die zich nog in nood "qgtfcidcn, hennen- redden. Maar het aantal slachtoffers in deze beproefde gemeente bedraagt 67. De geredden zijn ondergebracht in Klaas waal. H.M. de Koningin bezocht gisteren o.m. ook Numansdorp. Beeld van de ramp tekent zich meer af Volgens „Trouw" zou het grote aantal slachtoffersop Tholen zijn toe te schrijven aan een dijkdoor braak die zich gistermiddag heeft voorgedaan. Gistermiddag om één uur begon nen te Stavenisse de klokken te luiden. Men gaf toen alarm, omdat regelmatig water over de dijk heensloeg., Plotseling zou daarna de dijk zijn bezweken. Een en ander ging zo snel in het werk, dat talrijke mensen geen kans meer zagen tijdig een goed heenkomen te zoe ken. Tweehonderd mensen zouden door het geweld van het aanstor mende water zijn meegesleurd. De berichten als zou St. Anna- land zwaar zijn getroffen werden door de burgemeester van de ge meente Tholen tegengesproken. Een juist overzicht van de totale omvang van de ramp heeft men nog steeds niet kunnen krijgen. Wel staat het thans vast, dat Goe- ree-Overflakkee, Schouwen en Duiveland en Tholen het zwaarst getroffen zijn. Het aantal doden dat vannacht tot over de 600 steeg, en na het bekend worden van de ramp op Tholen wellicht reeds 800 be draagt, stijgt nog steeds. De toestand op Noord-Beveland en Walcheren is meegevallen, en op Zeeuwsch-Vlaanderen zou men na het dichten van de dijken reeds met het droogmalen zijn begonnen. Zo zijn er ook nog enkele lichtpunt- tjes, al verbleken deze bij het ver nemen van nieuwe rampen, die talrijke mensenlevens eisen. Op Goeree - Overflakkee schijnen Stellendam en Ooltgensplaat, gemeen ten waarmee men geen verbinding kan krijgen, er het ergst aan toe te zijn. Uit de lucht gezien staat Over flakkee geheel onder water, maar op Goeree ziet het er iets gunstiger uit. In Stellendam heerst nog grote nood. De mensen zijn gisteravond de derde nacht ingegaan op zolders en daken, ja zelfs nog in bomen. Ook Oude Tonge, waar 400 inwoners opeengepakt zitten, is er treurig aan toe. Hier zouden zestig doden te be treuren zijn. De mensen werden in hun bed door het binnenstortende water verrast. Een marine-amphibietoestel, dat gisteren tussen Oude- en Nieuwe Tonge tevergeefs trachtte een rub berboot af te werpen bij een geïsoleer de boerderij, kreeg hulp van een heli copter, welke tot vlak boven het dak van de boerderij kon komen. De be woners hadden zich op het dak in veiligheid gesteld. De helicopter liet een touwladder uit en kon zo de jongste zoon des huizes, zijn jongere zusjes en zelfs zijn bejaarde moeder redden. De oudste zoon moest echter de reis onder aan de ladder meemaken, want de hijsinstallatic raakte onklaar. Maar allen zijn gered en veilig naar Nieuwe Tonge overgebracht. In Middelharnis is de toestand wel kritiek, maar niet hopeloos. De bur gemeester heeft voldoende maatregelen genomen, waardoor er geen gebrek aan levensmiddelen is. In Ooltgensplaat zitten nog steeds vele mensen op de dijken en op de bovenverdiepingen van de huizen. Zij hebben dringend behoefte aan voedsel en medicamenten en vooral aan melk voor babies. Gistermiddag is eon Urker vissersboot De polders ten Oosten van Putters- h o e k zijn overstroomd, maar in de richting Mijnsheeren land is alles droog gebleven. Honderden vrijwilligers zijn dag en nacht in actie geweest om de Blaaksedijk, welke dit gebied be schermt. te behouden. Talloze zandzakken zijn tegen de dijk geworpen. Men heeft in deze streek echter grote behoefte aan drinkwater. De dorpen Oud- en Nieuw B e ij e r- land en Westmaas worden niet be dreigd. Wel is hier de electrische stroom uitgevallen, maar de watervoorziening gaat door. Op Schouwen-Duiveland, het eiland waarvan men het laatst de overstromings- berichten ontving, is de toestand zeer ernstig. Bij Den Offenhoofd, Dreischor, Burgh. Sluis, Stevensluis en Sint-Anna- land zijn de dijken weggeslagen. Talrijke huizen zijn vernield. Er worden verscheidene personen ver mist, doch nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat het niet zeker is, dat zij zijn omgekomen. Het is mogelijk, dat vermisten in veiligheid zijn. In Yerseke zijn ongeveer duizend vluchtelingen uit Bruinisse. Schouwen en Duiveland en Tholen aangekomen, dank zij de enorme krachtsinspanning van de vissers van Yerseke. Allen zijn bij burgers ingekwartierd, maar dikwijls mist men gezinsleden, die nog achter bleven. Heel erg is ook Zierikzee er aan toe. Hier worden reeds 19 doden gemeld. Behoudens de westrand staat heel Schou wen onder water Radio-amateurs bewij Zierikzee de patiënten op de zolders zijn samengepakt, is niet juist; volgens de gemeente-secretaris is verwarring ont staan met de toestand in Noord- Gouwe, op 6 km afstand van Zierikzee, daar zijn in het ziekenhuis de patiënten op zolders ondergebracht. De gemeente-secretaris van Zierikzee deelde vannacht om twee uur mede, dat de situatie in zijn gemeente verward Men doet alle moeite contact te krijgen met kleine plaatsen in de polders, welke geïsoleerd zijn door het water. In de woningen staat het water ongeveer ander halve meter hoog. Er zouden 18 doden zijn. Vandaag is de evacuatie van Zie- ï'ikzee begonnen. In Brouwershaven wordt nog een dijkdoorbraak gevreesd. Gisteravond is herhaalde malen ge poogd, rubberboten ...te droppen boycr- Zierikzee- Vandaag werd dit werk voort gezet. Zoals men elders ln dit blad kan lezen, zijn verscheidene vaartuigen en hefschroefvliegtuigen naar Zierikzee ver trokken. Di Diees kondigde maatregelen aan (Van onze parlementsredacteur) Dr. Drees en minister Beel hebben vanmiddag in de Staten Generaal de volgende maatregelen aangekondigd: 1. Giften en geld aan Nationaal Rampenfonds zijn vrij van inkomsten-, loon- en vennootschapsbelasting. 2. Afgestaan loon (ook uit overiverk) valt buiten loonbe lasting. 3. Afgestane goederen komen ten laste van de fiscale ivinst. 4. Schenkingen zijn vrij van schenkingsrecht. 5. Uitstel van belastingbetaling voor getroffenen. 6. Nooduitkeringen aan getroffenen op de voet van de rege lingen voor oorlogsslachtoffers. 7. Rijkshulp aan de ivaterschappen. 8. Herstel van landbouwgronden op dezelfde ivijze als in 1945 9. Privaatrechtelijke schadevergoeding in de geest van de wet op de materiële oorlogsschaden. 10. Nadere mededelingen en maatregelenzodra een beter over zicht is verkregen van omvang en gevolgen van de ramp. MIDDEN in de wijde water vlakte van wat eens Duive land was, zit eenzaam een man op het dak van een huis. .Hij zwaait naar het overvliegende vliegtuighet eerste contact met de buitenwereld sinds Zaterdag. De afgeworpen rubberboot is helaas vastgeraakt in de vroe gere boomgaard. Hij zal nog op zijn dak moeten blijven zitten in de regen of in de kouwant het is de enige plaats die nog enige veiligheid biedt. Maar hiij is opgemerkt en dat geeft weer moed. (Luchtopname ANP-foto) Nader vernemen we nog, dat Scheveningse schokkers en botters op het eiland Tholen ook reeds de helpende hand hebben geboden. Uit het zwaargeteisterde Stavenis- zijn honderd mensen overge bracht naar het stadje Tholen. De Scheveningse vaartuigen hebben tevens drinkwater en Rode Kruis- goederen voor het eiland gelost. Volgens schattingen van uit Sta venisse geëvacueerden zou het aan tal slachtoffers hier reeds 300 be dragen. Prinses Beatrix heeft spontaan hel nieywe rijwiel, dat op haar verjaardag werd aangeboden door een rijwielhandel te Soest- dijk, geschonken aan de hulp acties voor het Rode Kruis. KONINGIN JULIANA staat in deze moeilijke en benauwende uren temidden van haar volk. Vervuld van diepe deernis en innerlijk zeer bewogen heeft de Vorstin zich een dag lang tussen haar land genoten bewogen, die het zwaarst werden beproefd. Reeds om zeven uur in de ochtend reed zij uit. Via Den Haag, waar een kort oponthoud werd gemaakt reed de Koningin terstond naar Dordrecht, om zich daar in te schepen op een vaartuig van de rijkswaterstaat. Vandaar begon 'de eindeloos trieste tocht door het ondergestroomde gebied. Het eerste doel was 's-Gravendeei. Hier aanschouwde H.M. de evacuatie en voerde zij gesprekken met de burge meester, een aantal artsen en de ge troffen bevolking. Ook in Numansdorp onderhield de Koningin zich met vele evacué's, die in een café waren onder gebracht. In Middelharnis waadde de Koningin met waterlaarzen door het water, om het gemeentehuis te berei ken. Daar liet zij zich voorlichten ov de toestand. De Koningin had verder willen varen naar Stellendam, maar moest door tijdgebrek dit deel van het programma laten vervallen. De kapitein van het waterstaatsvaartuig wilde de verantwoordelijkheid niet op zich nemen in het donker een haven binnen te va ren, waar voortdurend boten in- en uitgingen. Bezoek aan Rotterdam Om zeven uur gisteravond keerde de Koningin in Dordrecht terug. Vandaar reed zij naar Rotterdam, waar zij zich op de hoogte wilde stellen van de situa tie en zich een beeld wilde vormen van het hulpwerk voor de evacué's. Slechts vergezeld van een hofdame kwam de Vorstin even over zeven de lokalen van het Feyenoord-stadion binnen, waar nog steedf uit verschillende gemeenten eva cué's binnen stroomden, die angstige uren hadden doorgemaakt. Later begaf - 5 Volgeladen met voedsel en kleding Vissersvloten uit Urk, Volendam en IJmuiden zwaar bemand op weg HONDERDEN SCHEPEN en scheepjes uit allerlei plaatsen in en buiten ons land hebben gisteren koers gezet naar het overstroomde land van Zuid-Holland en Zeeland. Naar schatting honderd schepen, waar onder vier mijnenvegers van de Kon. Marine, passeerden gisteravond de Oranjesluizen te Amsterdam. Het merendeel was afkomstig uit plaatsen rondom het IJsselmeer. Uit Volendam voeren twintig vis sersschepen uit, waarmee 800 personen konden worden geëvacueei-d. De gehele; Urker vissersvloot, nl. ongeveer 25 IJ- selmeei'kotters. een sleepboot en nog drie grotere schepen met radio aan boord, vertrok naar Zierikzee. Ze zijn volledig bemand en bovendien werden motor schippers voor aflossing in twee auto bussen vervoerd, en reden vier tractors met motoi-vletjes naar het Zuiden. Een vloot van landingsvaai'tuigen en motorbai'kassen met Bi-itse en Belgische bemanningen was van Duitsland onder weg naar Nedei'land. De vloot bestaat uit dertien landingsvaartuigen en drie barkassen van de Britse vloot en twee landingsvaartuigen en vier barkassen die door Belgen zijn bemand Het hospitaalkerkschip De Hoop koerste naar Hcllevoe.tsluis. Veertig vis sersschepen van alle types en grootten kozen zee uit IJmuiden en stoomden zwaar bemand en geproviandeerd naar Zierikzee. Met deze vloot hoopte nxen 10.000 personen te kunnen evacueren. In de loop van de nacht vertrokken nog meer schepen uit IJmuiden: de gehele vissersvloot werd ingeschakeld. Uit Scheveningen vertrokken zeven Dit is Oude Tonge, het rustige dorp op Flakkee. Slechts wat huizen waarvan alleen de daken en soms de bovenverdieping boven de wijde watervlakte uitsteken. schokkers, met aan boord voeding, kle ding, een radio-installatie, medicamen ten en roeiboten. Deze schepen worden begeleid door het visserïj-onderzoekings.- schip Anthonie van Leeuwenhoek. Vier reddingboten zijn naar Rotter dam gestuurd in afwachting van verde re instructies. Centrale Glasverzekering Weeibericht Weersverwachting tot Woensdagavond: WEINIG WIND Zwaar bewolkt met later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord- Oost en Noord. Tempera turen even boven het vries punt maar vannacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst. de Koningin zich naai' de grote A.ioy'- hal. Zij toonde zich zeer bewogen met het leed, dat de mensen, die hier zijn ondergebracht, heeft getroffen en onder hield zich met verschillende slachtoffers van de ramp. Omstreeks negen uur was de Konin gin weer op Soestdijk terug. Het werd zeer waarschijnlijk geacht, dat de Koningin vandaag opnieuw de geteis terde gebieden zou bezoeken. Tot hun ontzetting hebben de landbouwers van de Dordtse Bies bosch hun prachtige polder, een gebied van 1400 a 1500 ha, gisteren toch nog verloren zien gaan. De naast de Biesbosch gelegen Prin senpolder is eergisteren al over stroomd. De scheiding tussen de Prinsenpolder en de Dordtse Bies bosch, een kade, die de Oude Voor weg wordt genoemd, is doorgebro ken, zodat het water uit de Prin senpolder in de Dordtse Biesbosch stroomt. De polder staat blank en de schade is, evenals overal elders op het eiland van Dordrecht, enorm. Alle polders ten Zuiden van de Wieldrechtse zeedijk zijn nu verloren. Drinkt geen ongekookte melk De directeur van de Keuringsdienst van Waren voor het gebied Rotter dam, dr Hoeke, waarschuwt de be volking in de getroffen gebieden, welke wellicht uitsluitend is aange wezen op melk, die rechtstreeks van de veehouder wordt betrokken, deze melk niet ongekookt te drinken. Ten overvloede wordt hierbij in herinne ring gebracht de waarschuwing van de inspecteur van de Volksgezond heid, om drinkwater, dat niet afkom stig is uit de waterleiding, vooraf te verhitten of te chloreren. T elef oonverbindingen verbroken Met de volgende plaatsen zijn de telefoon verbindingen uitgevallen: Alblasserdam, Nieuwendijk. Anna Tacobapolder. Numans dorp, Annaland. Ooltgenspaat, Colynspaat, Oud Vossemeer. Drogendijk, Puttershoek, Hank, Poortvliet. Heiningen (N.Br.). 's-Gra- vendeel. St, Philipsland. Hoge Zwaluwe, Scherpenisse, Kats. Stavenisse, Klundert. Streefkerk. Kruiningen. Strijen. Lage Zwa luwe, Waarde. Langeweg, Willemstad. Nw. Lekkerland, Wissekerke, Maartensdijk, Wol- phaartsdijk. Middelharnis en omgeving alleen burgemeester. Zierikzee. Zwingelspaan, Moerdijk, Schouwen en Duiveland, Nieuw Vossemeer. Aantal slachtoffers tot 627 gestegen Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp is op het ogen blik 627. Op grond van binnenge komen berichten moet gevreesd worden, dat dit cgfer met ongeveer 250 zal moeten worden verhoogd. DE RAMP, over ons land en volk gezonden, blijkt van uur tot uur de bangste voorstellingen, welke wij er ons van hebben ge maakt, te overtreffen. Naarmate berichten doordringen uit gebieden die aanvankelijk nog waren afge sloten, stijgt het dodencijfer tot een angstwekkende hoogte. En nog is er op vele plaatsen de dreiging van nieuwe dijkbreuken. Men hoopt op winden uit gunstige richtingen, daarbij echter besef fend dat die winden nieuwe koude kunnen medebrengen voor al die veriatenen, wier kwelling reeds nu zo ondraaglijk groot is. Werkelijk, de beproeving is ditmaal wel uit zonderlijk groot. L DIT lijden is alleen te ver- rA. werken, wanneer men zoals wij in ons artikel van gisteren hebben pogen te doen de ogen van de onafzienbare watermassa's opheft naar Boven. Maar dit lijden moet, zoveel als het kan, ook wor den opgevangen door mede-lijden, en dan medelijden niet genomen in de betekenis van op zichzelf respectabele gevoelens, maar van bereidheid tot hulp. Waaraan behoefte is, dat is een eenparige schouder van heel ons volk om deze bittere nood nog enigermate te lenigen. En dat men begrijpt wat thans ons volk is overkomen, dat blijkt wel uit de wijze waarop heel ons volk zich opmaakt om te doen wat het kan doen. DIJKEN zijn doorgebroken, dij ken die mensen hebben ge maakt om het water te keren. Nu moet er een nieuwe dijk worden gebouwd, een dijk van offerbereid heid, van deernis, van werkzaam medeleven. Die dijk worde hoog en stevig en breed. Wij allen willen daaraan werken. Dijkwerkers zijn wij in deze dagen. Wij zijn het, als wij zwoe gen om bressen te dichten, om zwakke plekken te versterken. Wij zijn het, als wij behulpzaam zijn in het dadelijke reddingswerk, bij het onderbrengen van de berooiden en hun vee en schamele have. Wij zijn het ook, wanneer wij afstaan van het onze. Men bedenke toch: ook wanneer dat veel is, is het nog altijd aanzienlijk minder dan de getroffenen hebben moeten afstaan aan dood van verwanten, aan ver lies van huis en goed. Men doe vandaag nog zijn bij- drage toekomen aan het Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81 (giro 9575)En zoals men weet geeft ons blad hierbij graag zijn bemidde ling. Bij onze abonné's, die moesten evacueren, willen wij graag ons blad laten bS- zorgen. Als aan onze adtëii- nistratie wordt opgegeven de naam, het oude adres en het adres, waar men nu verblijf houdt, zullen wij tröchten dagelijks de krant Mie te zendes». J

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1