Toestand op N. Beveland schijnt mee te vallen Op Walcheren en in Zeeuws Vlaanderen is het droogmalen begonnen V.S. zouden 300 millioen dollar verstrekken Aanmeldingen voor verlenen van hulp stromen binnen Toestand in West-Brabant enigermate overzichtelijk Toestand in de Alblasserwaard niet onrustbarend pag_ g Dinsdag 3 Febt ^ri 1953 Boven Noord-Beveland, waar de algemene toestand minder erg is dan aanvankelijk werd gedacht, hebben vliegtuigen gisteren rubber boten uitgeworpen. In Kortgene is de ramp het ergst. Met boten onder houdt' men regelmatig contact met Veere op Walcheren en Katseveer op Zuid-Beveland. In Wolphaertsdijk zijn zes slachtoffers te betreuren, maar dit aantal kan groter zijn. Ongeveer 2000 ha, d.i. een kwart van het gehele eiland Noord- Beveland, staat blank. Van Walcheren komen meer ge ruststellende berichten. Bij Ram- mekens is nu ook het dijkgat ge dicht; men heeft daardoor de toe stand in de hand gekregen. In de zeedijk langs de Wester schelde, bij Schone Waardin, is ook een gat geslagen, maar de slaperdijk fun geert nu als zeewering. Bij Ritthem staat nog een klein gedeelte onder waterin de omgeving van Arne- muiden staan enkele polders blank. Hier is een aantal gezinnen ge- evacueerd. een gapende afgrond veranderd. Bij Breskens heeft de dijk ernstig geleden. De slaperdijken doen op vele plaatsen dienst als zeewering. Er wordt hard gewerkt aan de ver sterking van de dijken met zandzakken. Zeer veel vee is verdronken. In Terneu-' zen, waar het water op verscheidene plaatsen de bestrating heeft weggerukt, is de brandweer met pompen begonnen. Vandaag zou men beginnen met het bemalen van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Het eerst worden de polders rondom Terneuzen aangepakt. Behoudens on voorziene gebeurtenissen is men ook in Zeeuws-Vlaanderen de situatie meester. Het gat in de dijk bij Veere, waardoor de Kattenpolder is ondergelopen, is ge heeld en men werpt nu een verster- kingsdam van klei op. Het waterleidingbedrijf van Middel burg in de duinen bij Oranjezon is vol komen uitgeschakeld en daarom zit Middelburg zonder drinkwater; er is echter aan ieder gezin een kleine hoe veelheid uit de reserve uitgereikt. De duinen bij Oostkapelle en Dom burg zijn sterk afgeslagen. De West- kapelse Zeedijk heeft weer zwaar gele den, er is echter geen reden meer tot ongerustheid. De gemalen op Walcheren werken sinds gistermorgen op volle kracht. Vlissingen is weer droog, maar de schade is aanzienlijk. De bouwput voor de nieuwe sluis is ondergelopen. Sinds gistermorgen wordt er weer een uurdienst onderhouden tussen Vlissin gen en Breskens. Ook de veerdienst TerneuzenHoedekenskerke werd van daag hervat. Tussen Yerseke, het opne mingscentrum voor Zuid-Beveland, en Bergen op Zoom gaat een schip varen. Tussen Goes en Middelburg is de bus dienst hersteld. Ook de postverbindingen zijn hersteld. Zeeuws-Vlaandeien In West-Zeeuws-Vlaanaeren staat Cadzands haven onder zware druk. De duinen zijn over kilometers lengte aan getast en de gloooiende helling is in Amerikaanse financiële hulp De Amerikaanse regering overweegt aan de Nederlandse regering een gedeelte van een fonds van 300.000.000 dollar, dat voor de hulp verlening aan het buitenland bestemd was, ter beschikking te stellen voor de leniging van de nood van de slachtoffers der watersnood. Het departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat met het bureau voor de wederzijdse veiligheid (M.S.A.), dat toezicht houdt l^atnd;. A*.n schepen in de omtrek is op de uitgaven voor buitenlandse hulp, besprekingen zullen worden geopend over het ter beschikking stellen van het geld. De som bestaat uit in Nederland aanwezige „tegenwaardefondsen", die gewoonlijk voor de bewapening gebruikt worden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft per telegram het Internationale Rode Kruis meegedeeld, dat de overstroming thans de vormen heeft aangenomen van een .,catasti-ofe van enorme omvang" en dat de situatie nog steeds moeilijker wordt. Majoor Edward Wins all, een van de directeuren van het Internationale Rode Kruis, die zich voornamelijk bezighoudt met hulpverlening '■aan zwaar getroffen gebieden, is vandaag uit Londen naar Den Haag vertrokken om met Neder landse Rode Kruis autoriteiten een be- Europ. verdediging Verdrag aan Tweede Kamer voorgelegd De regering heeft aan de Tweede Kamer toegezonden het wetsontwerp ter goedkeuring van het op 27 Mei 1952 te Parijs ondertekende verdrag tot op richting van de Europese Verdedigings- gemeenschap alsmede de overeenkomst betreffende de rechtspositie van de Europese Verdedigingsstrijdkrachten en het handelspolitieke en fiscale regiem van de Europese verdedigingsgemeen schap, het verdrag tussen het Verenigd Koninkrijk en de aan de Gemeenschap deelnemende Staten, en het protocol bij het Noordatlantisch Verdrag nopens de bijstandsverplichtingen van de staten, die partij zijn bij het Noordatlantisch verdrag ten opzichte van de aan de Europese Verdedigingsgemeenschap deel nemende staten. De regering vertrouwt, dat de getrof fen regelingen ook Nederland een recht matig aandeel in de zeggenschap zal toedelen. De Gemeenschap zal diep en wijd in het bestaan van de volken in grijpen. Zij zal een groot deel van de nationale inkomsten opeisen en duizen den van verschillende nationaliteit bijeenbrengen. Arbeidskrachten voor de noodgebieden Daar de spontane aanbieding van arbeidskrachten voor hulpverlening in de geteisterde gebieden tot nu toe via verschillende adressen verliep, is het wenselijk gebleken thans een definitieve regeling te treffen. Arbeiders uit de omgeving van de geteisterde gebieden kunnen zich aan melden bij de arbeidsbureaux. Daardoor wordt het mogelijk een centraal over zicht te verkrijgen van het aanbod. De arbeidsbureaux dienen aan het Rijksarbeidsbureau in Den Haag op te geven, over welke categorieën en aantal len arbeiders zij kunnen beschikken. De gemeentebesturen in de geteisterde gebieden werd verzocht him behoefte aan arbeidskrachten kenbaar te maken bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Ter voorziening in de plaatselijke be hoefte aan arbeidskrachten buiten de geteisterde gebieden, b.v. voor de ver zorging van geëvacueerd vee, dient men zich als gewoonlijk te wenden tot het arbeidsbureau ter plaatse. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de huidige vraag naar extra arbeids krachten voor de geteisterde gebieden voorlopig nog geen groter aanbod van werkkrachten nodig maakt. Lang zoeken In vliegende storm Bemanning van de „Oder" gered De van reddingboot „Prins Hendrik" Kon. N.Z.H.R.M. is gisteren Prins Bemhard naar Nederland Amerikaanse reis onderbroken Z.K.H. Prins Efernhard heeft in ver band met de overstromingen, die Ne- de haven van Den Helder binnenge-1 derland hebben geteisterd, besloten i komen met aan boord de zes runners z*3n re*s door de Verenigde Staten te van de Duitse tanker „Oder" uitl onderbreken en naar Nederland terug Hamburg te beren. De Prins is gistermiddag uit De reddingboot was Zaterdagavond Ne" ï?"1 vertrokken en werd heden- om kwart over negen reeds uitgeva- Jc^.e"d, lllsse" "s en acht uur ren om naar de schipbreukelingen ie DePPri ™hee,Ct medegedeeld. dat hlj zoenen. voornemens is, onmiddellijk na aan- De „Prms Henarik" voer door het komst de overstroomde gebieden te be- Molensat voorbij het lichtschip Texei zoeken naar de Eierlandse gronden verbleel Z KH jn Amerika verschillen de hele nacht in vliegende storm doch I de aJsprakelt kunnen uitstellen. Hij kon. mede door de duisternis, mets vin- hoopt ovel. enkele u-eken weer naar de de;u-',au zeea ?ware 'V ile J I Verenigde Staten terug te keren, reddingboot om drie uur Zondagmiddag onverrich terzake in Den Helder terug. Toen aanwijzingen werden ontvangen, dat de tanker op de Eierlandse gron den zou zitten, is de reddingboot giste ren om kwart over zes wederom uitge varen, en trof inderdaad de bemanning op de in tweeën gebroken tanker op de brug van het voorste deel. Viermaal ging men door de branding om de zes runners aan boord te Der van de reddingboot. Pieter Bot. ver telde, dat de nmners niet bang waren over te springen na drie dagen honger en kou ie hebben geleden. De runners waren niet gewond, doch wel in hoge mate overstuur. Zij zijn di rect na aankomst in Den Helder naar de ziekenboeg overgebracht. Stopping van gat bil Ouderkerk a/d IJssel De doorbraak bij Ouderkerk aan de IJssel wordt op het ogenblik met man en macht door soldaten uit Utrecht en De schip-1 Den Haag en inwoners van Ouderkerk de IJssel gestopt met zakken zand. Voor het gat, dat ongeveer een lengte van 45 meter heeft, zijn Zondag reeds 3 schepen tot zinken gebracht. Uit de Gereformeerde kerk, die vlak bij het gat staat, is een gedeelte van de zijmuur geslagen. De gehele dijk. van Krimpen san de IJssel tot Ouderkerk aan de IJssel, is op ontelbare plaatsen aan de binnenzijde door het water uitgehold. Naar thans bekend is geworden, zijn 6 personen in Krimpen aan de IJssel, die in de totaal ondergelopen Stormpol- der woonden, verdronken. In Ouderkerk aan de IJssel verdronken twee personen. Door de lage waterstand is er op het ogenblik geen gevaar te vrezen voor nieuwe doorbraken. Schepen in nood Het Zweedse schip „Aspo", dat Zon dag om onmiddellijke hulpverlening ver zocht, is spoorloos. Volgens de laatst op gegeven positie bevond het zich 180 mijl I ten Westen van de Noordpunt van Jut- zoek te brengen aan de overstroomde gebieden. Het Amerikaanse leger zendt inder haast soldaten, materiaal en voorraden naar het geteisterde gebied van Neder land. verzocht naar het vermiste schip uit te zien. De „Aspo" had een lading hout aan boord. Een Norse vissersboot is na een aan varing met het Noorse vrachtschip „Norse Ladey" gezonken. De acht opva- renden vonden de dood. De aanvaring om„vin6 houdt vond plaats ter hoogte van de Noorse schoeisel kust. Zondagmiddag meldde de stoomtreiler „Jilliant" dat zij zich dertig mijl ten Öost-Noord-Oosten van Flamborough Head in het Engelse graafschap York- De Nederlandse Katholieke Arbei dersbeweging, haar honden en instel lingen, hebben besloten gezamenlijk f 75.000 bijeen te brengen voor het nationaal rampenfonds. De algemene Nederlandse pluimvee teeltvereniging te Utrecht, Schillerlaan 13, zal van haar Jeden medewerking vragen om gedupeerde pluimveehou ders weer van levend materiaal te voorzien. Het Noorse Rode Kruis is begonnen met een collecte in het gehele land ten bate van de slachtoffers van de waters nood, in het bijzonder in Nederland. De bladen in het gehele land ontvangen bijdragen voor dit doel. De Nederlandse kolonie in Kleef en houdt een inzameling van voor de slachtoffers Electriciteitslevering is normaal Behalve op eilanden en in verzorgingsgebied Rotterdam Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat in de provin cie Zuid-Holland, met uitzondering van de eilanden en het voorzieningsgcbied van Rotterdam, de electriciteitsleve ring normaal functionneert. De centrale te Rotterdam in de Galileïstraat heeft de productie voor lopig moeten staken. Doordat uit het landelijk koppelnet hulp kan worden geboden, kan even wel in de electrïciteitsbehoefte worden voorzien. Mededelingen betreffende de vereiste beperking van het verbruik van electriciteit te Rotterdam zullen worden verstrekt door het gemeentebestuur. De voorziening van electriciteit in de rampgebieden is afhankelijk van de staat waarin de distributie-apparaten ter plaatse verkeren. Hierover bestaat nog een onvoldoende inzicht. De directie ven de electriciteitsbedrij- ven in de getroffen gebieden kunnen zich ter verkrijging van hulp (monteurs, materiaal, gereedschappen en montage wagens) wenden tot de Vereniging electriciteitsbedrijven. Utrechtseweg 210. Arnhem, teL K 8300-21441. Hoe durfden zij 't Is wel zeer minderwaardig als men in deze tijd van nood zich ver grijpt aan de goederen, die voor de ge dupeerden zijn bestemd. Niettemin heeft de 26-jarige Rotterdammer I. van der S., een zeer bekende van de politie, het niet kunnen nalaten een bezoek brengen aan de Ahoy'hal om te zien, of er iets van zijn gading bij was. Gis teravond nam hij een demi weg, maar toen hü vanmorgen een regenjas kwam halen" werd hij op heterdaad betrapt. De politie heeft deze wel zeer onsympathieke man gearresteerd naar het Hoofdbureau gebracht. Hier zit ook een 38-jarige soldeerder, die ervan wordt verdacht een paar schoenen te hebben willen wegnemen. Bij zijn aanhouding vertelde hij de politie het paar voor een ander te moeten passen, maar dit werd niet zomaar geloofd. Iemand die onbekend wenst te blijven heeft aan een afdeling van het Natio naal Rampenfonds, de Algemeene ver- eenigae commissie ter leniging van ram pen door watersnood in Nederland te Amsterdam een bedrag van honderd duizend gulden geschonken. Groot is de nood en de ellende, maar geltikkig weet het Neder landse volk bij dergelijke rampen ook wat helpen is. In het gebouw van de Unilever in Rotterdam maken xrfle handen voedselpak ketten vmsc. evacué's en slacht offers van de watersnood. Alle beschikbare waterzuiveringsin- shire) in moeilijkheden bevond Andere staUaties en personeel gaan naar Vught. i freilers zijn te hulp gesneld. Nadere be- Bovendien gaan een vrachtautokolonne i richten ontbreken nog. met 300.000 zandzakken en 50.000 schop- j pen naar deze plaats. Zes hefschroef vliegtuigen van het leger benevens 15 vliegtuigen van het type 179 zullen deelnemen aan het reddingswerk by Breda. Twee compagnieën van de arbeids dienst, die voor amphibie operaties ge- schikt zijn, zullen eveneens naar Vught i gaan. Personeel van de kwartiermeester brengt 200 parachutes en voorraden helizone en calcium hypochloride (che micaliën voor de zuivering van water) ir> gereedheid om naar de overstroom^é gebieden gezonden te worden. Manschappen van de 57th „quater- master aerial supply company" zijn gis teravond naar Nederland vertrokken om bij de hulpverlening te assisteren. Andere eenheden van het commando zijn reeds gealarmeerd voor mogelijke overbrenging naar het getroffen gebied. De hulp van het leger werd bevolen door luitenant-generaal Manton S. Eddy, die gisteren een tocht boven de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden gemaakt heeft om de situatie ter plaatse zelf in ogen schouw te kunnen nemen. Het Rijn squadron bestaande uit der tien Britse landingsvaartuigen voor tanks en drie motorbarkassen, benevel vier motorbarkassen van de Belgische marine, zjjn op weg naar het getroffen gebied. van de watersnood in Nederland. De goederen worden op het Nederlandse consulaat le Kleef in ontvangst genomen. De Nederlandse ambassade in Bonn heeft in Duitsland wonende Nederlan ders verzocht hun bijdragen in geld. in dividueel of in verenigingsverband, te storten bij de ambassade of bij de Neder landse consulaten. Huisvrouwen, journalisten, architec ten en ambtenaren uit Sleeswijk-Hol- stein hebben de Westduitse bondskanse lier dr Adenauer Zondag geld gezonden voor de slachtoffers van de watersnood in West-Europa. Zij stellen bovendien voor, leden van de grenswacht en van de reservepolitie van de Westduitse lan den naar de noodgebieden te zenden. Gevolg gevend aan een oproep van de Nederlandse overheid heeft de geweste lijke bevelhebber van de provincie Ant werpen twee compagnieën van de acht ste genie naar Terneuzen gezonden, waar zij vandaag bij het aanbreken van de dag zijn aangekomen. Zes motorboten van de genieschool helpen de Nederlan ders bij het wegbrengen van de getrof fenen van Rilland. Taimanov liep in op Botwinnik De vijfde partij van de «tweekamp BotwinnikTaimanov is door Taimanov, die met wit speelde, gewonnen. De stand is thans 3—2 in het voordeel van Botwinnik. De zesde partij zal mor gen worden gespeeld. De Amsterdamse politie heeft Maan dagnacht in een perceel aan de Sloe- straat 11 personen aangehouden wegens hazardspel, Twee personen zijn in bewaring ge houden. De overigen zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Eerst hoorde men niets van Schouwen en Duiveland. maar gisteren bleek dat op vele plaat sen de dijken gebroken waren en het eiland geheel onder water stond. Hier hel plaatsje Nieuwer - kerk op Schouwen, beeld van troosteloze verlatenheid, als zovele dorpen in het Zuid-Hollandse en Zeeuwse land. (Luchtopname ANP-foto) Na de ontvluchting uit Breda Op vragen van het Tweede Kamerlid mr. N. H. L. van den Heuvel (kvp) in zake de ontvluchting van zeven poli tieke delinquenten uit de strafgevange nis te Breda heeft minister Donker mede namens minister Beyen geant woord. dat er tegen vier personen- een gerechtelijk vooronderzoek gaande is wegens verdenking van hulp bij de ont vluchting. De invoering van een buiten bewaking wordt overwogen, In antwoord op vragen van het lid Gortzak (comm.) werd geantwoord, dat er van medewer king aan de ontsnapping door ambtena ren niets is gebleken. Tot het nemen van disciplinaire maatregelen bestaat geen aanleiding. Contacten met bepaalde organisaties zijn nog niet gebleken. Op r.ationaal-socialistische organisaties wordt gelet. Overschot E.B.U. I 27 mill. De Nederlandsche Bank deelt mede dat blijkens de voorlopige gegevens Nederland gedurende de maand Januari 1953 in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen een overschot van ca f 27 mil lioen heeft verworven. HET GEBIED, dat in West-Brabant door de overstromingsramp is ge troffen, kan thans enigermate overzien worden. Ten Westen van de lijn OssendrechtWoensdrechtBergen op ZoomHalsteren en Steenbergen is alles overstroomd. De weg Hal sterenSteenbergen dreigt nog te overstromen, zodat de Kruislandse polder gevaar loopt. De burgemeester van Kruisland heeft daarom bevolen de bevolking van zijn gemeente te evacueren. denberg verzorgd. Militairen brengen warme maaltijden friet pontons over. Geertruiden'oer.g heeft ook geheel blank gestaan, maar het water is hier reeds een heel eind gezakt. Een conservenfabriek verloor de ge hele oogst. De schade voor dit bedrijf wordt op een nrllioen gulden geschat. In Raamsdonksvcer zijn twee 'doden, onder wie een baby van zes weken. Er zijn hier geen vermisten. De materiële schade in Raamsdonksveer is aanzienlijk, Circa 25 huizen zijn volledig verwoest en 40 zyn onbewoonbaar. De sterke stroom bracht voorts veel schade toe aan de openbare werken. Toch heeft deze gemeente nog 500 evacué's opgenomen. Gat bij Sliedrecht wordt gedicht Volgens mededelingen van de dijkgraaf in Gorinchem komen door het gat bij hoog tij nog steeds belangrijke hoeveelheden water de Alblasserwaard binnenstromen. Bij laag tij wordt echter van tijd tot tijd een evenwichtstoestand bereikt. De Alblasserwaard, omvattende 24.000 ha, is voor ongeveer 5500 a 6000 ha onder water gekomen. Men heeft het gat bij Sliedrecht „onder de knie" en men gaat nu over tot het definitief dichten daarvan. gewerkt om de polder Hardirtxveld droog te houden. Alle verbindingen te water onder de bruggen worden afge damd. Honderd man genietroepen, stu denten en ingezetenen werken mede. Het Jubileum comité voor Het Groene Kruis is omgezet in een Hulpcomité voor de watersnood. Uiterste zuinigheid met waterverbruik wordt aangeraden omdat Hardinxveld water levert aan Giessen- dam, dat sinds Zondagmiddag zonder water zat. De busdiensten van de Twee Provinciën worden weer nagenoeg normaal onder houden. althans tussen Papendrecht en Gorkum, nu het mogelijk is geworden de afgebrokkelde dijk in Sliedrecht te passeren. De bussen van de Spoorwegen via de Rijksweg zijn uitgevallen. Tussen GiessendamNeder Hardinxveld en Gel- dermalsen wordt de normale twee-uur dienst onderhouden. In Hardinxveld en Giessendam blijft men ondertussen de uiterste waakzaam heid in acht nemen, omdat het mogelijk is dait nog grote gedeelten geëvacueerd moeten worden. De bewoners zijn hierop voorbereid en houden zich gereed. Voorts is overstroomd het gebied ten Noorden van de Steenbergse Vliet en ten Zuiden van de Dintel en alles ten Westen van de Prins- landse polder langs het Volkerak. Het gebied ten Noorden van de Öintel en de Mark, Westelijk be grensd door de spoorlijn van Ze- venbergsehoek tot aan het Hol lands diep, staat eveneens onder water. Het Land van Heusden en Altena is overstroomd ten Westen van de lijn Werkendam, Almkerk en Dussen (doorbraken bij Alm kerk). Tenslotte is hier nog onder gelopen het gebied tussen Hoge en Lage Zwaluwe, Wagenberg en Drimmelen en ten Noorden van de lijn Geertruidenberg-Waalwijk tot de Maas. Gisteren tegen de avord waren alle 1600 inwoners van Nieuw-Vossemeer via Steenbergen geëvacueerd. De militairen hadden een groot aandeel in het red dingswerk. De meeste mensen bevonden zich hier op de zolders en daken van huizen. Door het geweld van het water waren evenwel reeds vele huizen be zweken. Men schat het aantal slachtof fers op vijftig. In Halsteren zijn thans 13 lijken ge borgen, Er worden echter nog ruim 60 personen vermist. Van het vee gingen in deze gemeente 400 stuks rundvee, 165 varkens, 100 paar den en 1500 kippen verloren. De gemeen te Oosterhout heeft de gemeente Hal steren geadopteerd. In Oosterhout is gis teren reeds een inzameling gehouden van goederen, die per vrachtauto's naar Hal steren getransporteerd zouden worden. De op twee plaatsen doorgebroken spoorbaan Lage-Zwaluv/eDen Bosch en Geertruidenberg is voorlopig hersteld. De naast d'* spoorbaan gelegen ver keersweg naar Den Bosch, die over een lengte van 20 meter was weggeslagen, is thans nagenoeg vrij van water. Geertruidenberg heeft 500 k 600 eva cué's uit Hank opgenomen. Waarschijn lijk zullen nog 600 evacué's hierheen worden overgebracht. In het noodgebied van Hank en Dussen zijn 300 personen ingesloten. De voedselvoorziening van 'deze mensen wordt ook door Geertrui- Twee paarden ergens op een weg op Walcheren, temidden van de vloèd, verlaten en waarschijnlijk verloren. Deze opname werd ge maakt door een Engelse fotograaf, die met een vliegtuig*uit Londen voor een vlucht naar Walcheren was opgestegen. (•Luchtopname ANP-foto) Evacuatie is in volle gang De overige dijken rondom het hoog heemraadschap houden zich goed, al zijn er'wel punten met een belangrijke af slag, doch deze worden zo snel mogelijk ••hersteld om erger te voorkomen. Getracht zal worden het gat bij Papendrecht te dichten en hiertoe is reeds opdracht verleend, Het werk zal ongeveer 2 a 3 weken duren. De toestand in de Alblasserwaard is niet onrustbarend, daar er zich nog vrij grote reservoirs in het Westen van de Waard bevinden, die het water kunnen vasthouden. Het opkomende water zal dus naar het Oosten weinig kans heb ben om daar van ernstige betekenis te worden. Thans volstrekt zich de evacuatie van de Alblasserwaard in regelmatig tempo. Dorp na dorp wordt ontruimd, uit alle delen van het land verschaffen veeauto's hulp en tal van vrijwilligere uit de ste den bieden hun diensten aan. Ip de bin- nenwaard kan men het vollopen van de zoldergedeelten uur na uur volgen. Jaarom komen slechts verdrinkingsge- vallen van kleinvee voor. Brandwijk, Molenaarsgraaf, Giesten-Oudekerk, G. Nieuwkerk. Peursum en Noordeloos zijn of worden geëvacueerd. Tengevolge van het feit dat een stuk van de Rijksweg op de grens van Gies sendam en Sliedrecht is weggeslagen, wordt het verkeer tussen Schelluinen en üapenörecht over de dijk geleid. Ten gevolge hiervan konien ernstige ver- keersstoornissen voor die nog verergerd worden door de bussen vol vrijwilligers uit Den Haag en Amsterdam, die hier echter weinig kunnen uitrichten. Het buitendijks gelegen gedeelte van Hardinxveld heeft zwaar geleden van de springvloeden. De industrieën liepen veel schade op aan machinerieën e.d. Een coaster van de Werf De Hoop kwam in de polder op een kade terecht en een parlevinkersbootje werd vernield. De dijk heeft zich hier overigens vrij goed gehouden. Op het ogenblik wordt met een maximum aan mensen en materiaal Britten bieden hun geniematerieel aan Een woordvoerder van het Britse Ryn- leger heeft meegedeeld, dat geniemate rieel voor hulpverlening aan Nederland gereed staat. Zodra de Nederlandse re gering ditverzoekt, zal het materieel worden overgebracht. De Britten zijn van mening, dat in de eerste plaats „bulldozers" e.d. nodig zullen zyn. Het Britse Rijnleger beschikt niet over hefsehroefvliegtuigen. Naar de woordvoerder verder mee deelde, is de Britse legereenheid, die te Hoek van Holland is gelegerd, onmid dellijk te hulp gekomen, toen de eerste berichten over de overstromingen waren ontvangen. Tot dusverre zijn pogingen om telefo nisch contact met deze afdeling te krij gen mislukt, aldus de woordvoerder.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4