Regionale Omroep Noord voerde geslaagde hulpactie r Ontwikkeling van Nw. Guinea gaat in stijgende lijn Spoorlijn bij de Moerdijkbmg over drie kilometer weggeslagen België en Noord-Franknjk minder zwaar getroffen Malan's politiek Medicijnenmoord DE HONGAARSE HeksenjacKt Pag. 5 Dinsdag 3 Februari 19s3 Groningers, Friezen en Drenthen garen spontaan (Van een onzer verslaggevers) Een ongelofelijk staaltje van snelle hulpverlening ls door de drie Noor delijke provincies te zien gegeven. Honderden vrachtauto's beladen met goederen van de meest uiteenlopende aard, zijn vanochtend in Rotterdam aangekomen of zijn onderweg. Een radiouitzending van de Regionale Omroep Noord was voldoende om de mensen op te doen springen. De bewijzen van deze spontaneïteit liggen nu hoog opgestapeld in de Rivièrahal van de Rot terdamse Diergaarde. En dit alles zal nu zo spoedig mogelijk aan de ge- evacueerden ten goede kunnen komen. Met man en macht aan 't sorteren Toen wij vanmorgen de Rivièrahal De- tradenheerste er schijnbaar een grote chaos. Buiten stond een lange rij auto's uit Groningen, Friesland en Drenthe te wach ten en één voor één konden de wagens voor rijden. Dames van de U.V.V. leerlingen van de Rotterdamse huishoudschool, van de school voor maatschappelijk werk en de M.T.S., studenten van cle Economische Hoge school en de Belastingacademie, alsmede een groep Leidse studenten, al deze vrijwilligers maakten zich verdienstelijk met het sorteren van kleding, schoeisel en huisraad. Dik ingepakt stonden twee motor rijders in een hoekje te kijken. Het waren de wachtmeesters lste kl. H. B. Marsman en K. U. Kroeze van de Ver- keersgroep der Rijkspolitie te Gronin gen. Vermoeid zagen deze beide man nen er uit, maar voldaan konden zij ons vertellen, dat ze een kolonne van 40 vrachtauto's uit de Martinistad, later aangroeiend tot een file van 100 wagens, veilig hadden begeleid. „Niet één is er onderweg achtergebleven en men? kon* er is geen enkel ongeluk gebeurd op imeer. hee,nk.y!ce.n' Hoe alles was gegaan vernamen wij van enkele heren van de Regionale Omroep Noord. „We dachten zo zei men ons. „we moeten het psychologische moment aan grijpen en zo begonnen we gisteravond om half zeven met een uitzending, waarin ver- zameladressen werden genoemd voor een grootscheepse inzamelactie. Van alle kanten kwamen de mensen met de spullen aan zetten. Om kwart over elf al konden wij met de wagens vertrekken. Onder de be schikbaar gestelde goederen is onder meer een partij van 11 kisten en zes grote dozen met mieuw goed uit een t.ricotagefabrlek ergens in de veenkoloniën. Lang niet alles hebben wij mee kunnen nemen. De rest wordt vla de officiële Inzamelingsactie stuurd". Het juiste aantal auto's, onder auspiciën van ce R.O.N.-hulpactiie naar de noodgc- bieden vertrokken, kan men ons niet mede delen, maar het zal ongeveer 300 bedragen. Stapels Om half zes vanmorgen kwam men In Rotterdam aan. Om kwart voor elf nam de heer J. G. van der Ploeg namens de ge meente de leiding van de sortering op zich. Zijn eerste maatregel was. op voorstel van de directie van de Diergaarde, de aanvoer de Rivièrahal stop te zetten. Op dat mo- er gtapgjg kieren niet Toch was alles redelijk deze rit van 300 km, die mét een ge middelde van 40 km per uur werd afgelegd'' Betuigingen van deelnemingen De Zweedse gezant in Den Haag, de heer Sven Dahlman heeft hedenmorgen om 10 uur een bezoek gebracht aan minis ter-president Drees, waarbij hij uitdruk king gaf aan de gevoelens van deelne ming van de Zweedse regering en van het gehele Zweedse volk in de nationale ramp, die Nederland heeft getroffen. Ge durende dit onderhoud, deelde de Zweed se gezant de minister-president mede, dat het Zweedse Rode Kruis zich heeft gewend tot het Nederlandse Rode Kruis, met het verzoek op te willen geven op welke wijze het Zweedse Rode Kruis hulp kan bieden in de noodtoestand. Officieren en manschappen van de thans in de Amsterdamse haven liggende Amerikaanse torpedobootjagers „Bristol" en „Johnson" hebben zich vanochtend aan boord verzameld, waar zij in kennis wer den gesteld van de natuurramp, die Ne' derland geteisterd heeft. Spontaan hiel den de Amerikanen een geldinzameling voor de slachtoffers van de watersnood. Hun verlof aan land is ingetrokken en zij hebben de instructie gekregen: „To stand by for emergency". De pauselijke internuntius in Den Haal mgr Paolo Giobbe. heeft namens paus Pius 12 aan de Nederlandse regering zijn deelneming aangeboden met de ramp, wellke ons land heeft getroffen. Advertentie Toch is het zo! (2551. Hef is al weer geruime tijd geleden, dat een welwillende lezer ons een gedicht foezond van Berfus Aaljes, getiteld „De kleine ballade op de eigen dood", dat in tal van bloemlezingen wordt aangetroffen. Nu staat het natuurlijk een ieder vrij een ballade op eigen verscheiden te dichten, maar aangezien Bertus Aaljes in dit oeuvre, meer omstan dig dan smakelijk, verhaalt hoe de regenwormen ..met hunkerende bek" peuzelen aan zijn stollelijk- overschot wanneer dif aan de aarde zal zijn toevertrouwd, maakt onze briefschrijver bezwaar. Zijn verzet richt zich niet tegen de op geroepen beelden, de woordkeus, het rhythme of de klank van het gedicht, maar uitsluitend tegen de biologische onjuistheid daf het lichaam na de dood ten prooi valt aan regenwormen. „Wil zo roepf hij ons foe foch eindelijk eens afrekenen mef deze domme ge dachte". Het komt ons voor, daf deze afre kening van de kanf van de brief schrijver reeds zo volledig is. dat daaraan weinig meer behoeft te worden toegevoegd. De regenwor men hebben inderdaad aan de ont binding van een lichaam part noch deel. want deze dieren zijn oprechte vegetariërs en hun armzalig maal bestaat uit grond, waarin zich plan tenresten bevinden, die als de zo buitengewoon vruchtbare teelaarde het lichaam weer verlaat. Van deze dieren heelt de mens dus nu of later nimmer iets te duch ten. Geheel anders is het in dit op zicht gesteld met de kleine familie leden van deze onschuldige regen wormen, f.w. de bloedzuigers, die niet alleen uiterlijk, maar ook waf de inwendige bouw betreft, veel met de regenwormen overeenko- Bloedzuigers bestaan er, hoe kan hef anders, in zeer vele soorten. De meeste vormen zijn vrij klein, d.w.z. niet groter dan 10 cm. In Nederland wordt in zoef water vaak een kleine, slanke soort gevonden, die waterslakken uitzuigt en op vissen leeft. Verwant hieraan zijn enkele rolronde vormen die op vissen, zoals zalmen, haaien en roggen parasiteren, maar dit gedierte ver mag toch nog niet onze aandacht te boeien. Wellicht is de reus on der de vampiers, een bloedzuiger van lVz meter lengte, daartoe beter in staat. Het is de Macrobdella, een reusachtige parasiet die uiteraard ook slachtoffers van behoorlijke afmetingen nodig heeft om zich te kunnen verzadigen. Hiervoor wor den schildpadden uitgekozen, maar ook krokodillen en pelikanen (in Chili en N.-Amerika), in wier bek hij parrasiteert. Dat ook mensen aan kleinere soorten ten offer kunnen vallen, moge morgen blijken. (Nadruk verboden) gesorteerd. Kachels en stormlantaarns ston den terzijde bij de aquaria, stoelen, tafels en bedden had men elders kunnen onderbren gen, Dames waren bezig met het onder goed. Intussen was men druk in de weer om nieuwe opslagplaatsen te zoeken. Want er stonden nog 50 auto's op lossen te 'achten Gemeenten adopteren getroffen dorpen Het voorbeeld van Doetinchem om een van de getroffen gemeenten te adopteren is thans reeds gevolgd door Urk, dat de vissersgemeente Stellendam voor zijn re kening neemt, Almelo (Zierikzee), Nieuw- leusen (Cadzand), Oosterhout (heel Wal cheren), Zaandam (Rltthem) en Maarn (Renesse). Zo maakt men hulp gemakkelijker Voor hen, die goederen afstaan, geven ter zake kundigen de volgende aanwij zingen: ieder paar schoenen thuis met een knoop aan elkaar binden, zorgen dat paren kousen en sokken bij elkaar blij ven, jas, broek en vest van een costuum met een touw door de knoopsgaten aan elkaar binden (niet met lussen). Gevallen van in nood verkerende die ren kunnen worden doorgegeven aan het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren, tel. 112755 in Den Haag. Deze vereniging doet 09 dieren vrienden een beroep om financiële hulp giro 25685. De Alg. Ned. Pluimveeteelt vereniging te Utrecht vraagt haar leden medewerking om gedupeerde pluimvee houders van levend materiaal te voor zien. Aanmeldingen en aanvragen Schil- lerlaan 13, Utrecht. Opperste Raad vervangt Egyptisch parlement Het in Cairo verschijnende avondblad Al Zaman weet te melden dat een „op perste raad" gevormd zal worden, die in de eerstkomende drie jaar de plaats I van het parlement in zal nemen. Deze' beslissing is genomen tijdens recente kabinetszittmgen. Over de samenstel ling van de opperste raad wordt in het blad niets gezegd. clilt andere bladen: Herstel zal minstens enkele weken duren (Van éen onzer verslaggevers) JtyfET het $.s. „Overijsel" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd is naar Hollandia (Nieuw Guinea) vertrokken de heer S. P. Meermans, die de functie gaat vervullen van chef-nautische dienst voor de scheepvaart bij het gouvernement van Nieuw Guinea. De heer Meermans, die reeds enige jaren in Sorong werkzaam was, kent zijn nieuwe werkterrein daardoor reeds Heel goed. De haven van Hollandia heeft men de Matste jaren met kunst en vliegwerk n betere staat gebracht. De erfenis :/an de Amerikaanse legers is uitge breid met enige pakhuizen, terwijl men er voorts naar heeft gestreefd de los- sings- en laadcapaciteiten zo veel mo gelijk te verbeteren. Daartoe heeft men honderden koelies geworven op het ei land Japen, waar het loonpeil niet zo hoog is als op Sorong, waar de oliein dustrieën zijn gevestigd. De ontwikkeling van de havens in dit onmetelijke rijksdeel gaat in stijgende lijn. Een van de vrome wensen is voor alsnog de komst van een," desnoods ge demonteerd. droogdok, waardoor Neder landse schepen niet langer elders be hoeven te dokken. Momenteel gaan de Nederlandse koopvaardijschepen daar toe naar Singapore, terwijl voor de Ne derlandse marine Sydney en Brisbane, (Australië), dienst doen als reparatie havens. Nieuwe haven Op circa 300 mijl afstand van Sorong is men thans aan het werk aan een uitbreidingshaven. Steenkool, welke men in de loop van dit jaar voor de scheep vaart hoopt te openen. Aan dek van de „Overijsel" worden lar Nieuw-Guinea vervoerd twee po- litievaariuigen en een veerboot voor het gouvernement. De politlevaartuige vormen de laatste van een serie van zeven welke de laatste jaren zijn afge leverd. De veerboot is bestemd voor de dienst tussen Sorong en het eiland Doom, een afstand van 1400 m. Het is de bedoeling in de loop Millioen gulden van landbouw en zuivel De georganiseerde landbouw en zuivel bereiding heeft een millioen gulden be schikbaar gesteld. Voorlopig komt deze bijdrage uit het zuivelfonds, dat door de rundveehouderij uit eigen middelen wordt bijeengebracht. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft alle leden van de Chris telijke Vakbeweging opgeroepen tot hulp verlening en het geven van bijdragen. De apparatuur van het C.N.V.-fonds „Draagt elkanders lasten" komt ter beschikking voor de nationale inzameling. Het vacantieoord van de Chr. vakbewe ging te Putten en het conferentieoord van de Christelijke bednjfsgroepencentrale t> Driebergen worden opengesteld voor geëva- cueerden. Het Nederlands Bijbelgenootschap stelt Bijbels beschikbaar. Bijbels kunnen worden aangevraagd bij en gezonden naar het Bij belhuis te Amsterdam. Herengracht 366. tei. 36300. Het tehuis De Keijenberg te Renkum van de alg. diaconale raad der Ned. Herv Kerk beschikbaar voor evacuè's. De Evangelische kerk in het Rijnland, Duitsland, zal een oproep doen voor het bijeenbrengen van gelden voor1' de Neder landse getroffenen. De oecumenische raad en het landelijk interkerkelijk bureau noodvoorziening heb ben de kerkeraden der bij de oec. raad aan gesloten kerken verzocht de ingezamelde gelden aan het nat. rampenfonds af te dra gen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse as-, soeiatie van accountants heeft de minister van financiën verzocht, voor giften aan het nationaal rampen-fonds belasUngfaciliteiter toete staan. Het leger des heils heeft zijn gehele appa raat ter beschikking gesteld voor de inza melingen en mobiele cantines naar geteis terde gebieden gestuurd. Marine helpt Natuurlijk helpt onze Nederlandse Marine ..aar hulp nodig is. Van Rotterdam zijn reeds naar Mdddelharnis 20 rubberboten vervoerd. Voorts gingen nog van Rotterdam uit: het communicatievaartuig Bellana en een aan tal motorvaartuigen: naar Stellendam de motorreddingsboot Prins Bernhard; naar Numansdorp een motorsloep van de Onder- zeedienst en een kotter van de Karei Door man; naar Zuldland een motorschouw van de Onderzeedienst: naar Wemeldinge een motorvaartuig en naar Middelharnis nog een motorvaartuig en een sleepboot. Adressen voor weghalen van kadavers De veterinair hoofdinspecteur van de Volksgezondheid maakt bekend, dat men zich in de geteisterde gebieden voor het weghalen van kadavers van dieren, welke per vrachtauto bereikbaar zijn, kan wen den tot de volgende destructiebedrijven: „Gelcro", te Overschde, tel. K 180084520. „Brabantse destructor" te Son, tel. K 4909- 235 en „Destructiebedrijf Dordrecht", tel. K 16504288. Een nauwkeurig onderzoek heeft gisteren uitgewezen, dat de spoor baan bij de Moerdijkbrug zeer zware schade heeft opgelopen. Tussen 'Dordrecht en de Moerdijkbrug, onmiddellijk ten Noorden van de brug, is drie kilometer spoorbaan vrijwel geheel weggeslagen. Ten Zuiden van die brua is een qat van 700 meter in de spoorbaan ontdekt, van dit jaar nog enige vaartuigen ,s. j j t_ i naar Nieuw-Guinea te zenden. Op De Nederlandse Spoorwegen verwachten, dat de herstelwerkzaam- 1 April zullen n.l. twee kustvaar- heden aan de baan bij de Moerdijkbrug een kwestie van ten minste tuigen, een vistrawler en een sleep- enkele weken zal worden, boot in convooi worden overge bracht naar dit rijksdeel door de Voorlopig wordt al het verkeer van dreoht—Rotterdam—Den Haag—Haarlem rederij Wijsmuller Hef fransnort het Noorden naar het Zudden, dat van i en Amsterdam te hervatten. Het herstel val nn I Anril iJ' Nederland ver deze verbindingsweg gebruik placht te; van de spoorbaan tussen de brug over zal op 1 April uit Nederland ver- majcen_ Vja utrechtDen Bosch alge-de Oude Maas en het station Dordrecht trekken, daar men voor Mei Aden w,;kikeld. De spoorwegen verwachten,vordert. Er zijn drie zandtreinen gelost, wil gepasseerd hebben in verband ^at vandaag, in het begin van de mid- j om het gat, dat hier in dé baan is gesla- met het stormgevaar tijdens de dag, het baanvak Rotterdam—Dordrechtgen, te dichten. Oost moeson. geheel hersteld zou zijn. Reeds gisterenTen Zuiden van Woensdrecht is een kostbaar project, waarbij was een spoor tussen Rotterdam en (lijn Bergen op Zoom—Vlissingen over - "in Zwijnarechi hersteld. Er is een pendel-j een afstand van twee kilometer wegge- öienst ingesteld tussen Dordrecht en slagen. Bij Rilland Bath staat het spoor Zwijndreoht. over vier kilometer onder water. Het L ongeveer honderd millioen gulden het geding is. Een grote steiger is in aanleg in dit uiterst moerassige gebied, dat vooral voor de Nederland Nw Gui nea Petroleum Maatschappij van groot ~v»De spoorwegen hoopten, wanneer van- De spoorbaan MaassluisHoek van belang is. Men wil'de haven bereikbaar daag de verbinding Rotterdam—Dor-j Holland is gistermiddag weer vrijge- maken voor tankschepen van 27.000 ton drecht weer zou kunnen worden her- deadweight. steld, de halfuur-dienst op de lijn Dor- Het aantal slachtoffers van de waters nood in België is volgens de laatste be richten van hedenmorgen gestegen tot twee en twintig. Volgens voorlopige schattingen is er voor minstens tien mil lioen dollar schade aangericht. In Ostende dreigt een epidemie uit te breken, daar de stad absoluut zonder drinkwater zit. De regering is verzocht zo snel mogelijk twintig ton ontsmet tingsmiddelen naar dit gebied te zenden. De baden in Ostende zijn grotendeels vernield, maar het nieuwe Casino is ge spaard gebleven. Zelfs geen ruit is ge broken. Grote hoeveelheden olie en benzine hebben zidh met het water vermengd waardoor het gevaar is ontstaan voor brand en ontploffingen. In Antwerpet begint het normale leven zich weer te herstellen. Gistermor gen werd gemeld dat bij hoog tij nieuwe gaten in een dijk ten Noorden van de stad waren geslagen. Er werd met alle macht gewerkt om de laag gelegen stre ken te beschermen. Koning Boudewijn heeft in gezelschap van de minister van Openbare Werken, Oscar Behogne, gistermiddag een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden rond Ostende. Ook Noord-Frankrijk heeft te lijden gehad van het stormgeweld. Honderden mensen zijn uit de ondergelopen gebie den rond Duinkerken geëvacueerd. Bij Calais zijn honderden hectaren vruchbbaar land ondergelopen. Er is voor millioenen francs schade aangericht, maar er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. V NEEM DAN DAR0 GRIEPP0EDERS De haven van Duinkerken, die aan zienlijke schade heeft geleden, staat tot Woensdag slechts in beperkte mate voor de scheepvaart open. Films van en voor de noodgebieden De Cinetone heeft in samenwerking met de Amerikaanse M.S.A. te Parijs gisteren de cineasten Herman van der Horst, Bert Haanstra, Ytze Brusse en Van Haren Noman naar de noodgebieden gestuurd met gemotoriseerde jollen en een eigen voedselpakket, om een groot aantal filmshots op te nemen, waaruit een film zal worden samengesteld, die men hoopt te gebruiken in de grote hulp actie voor de slachtoffers. Polygoon-Profüti heeft ook gisteren de gehele dag met acht equipes film opnamen gemaakt. Een van deze equipes heeft uitsluitend luchtopnamen gemaakt. Uit vrijwel alle landen ter wereld zijn telegrammen ontvangen met het dringend verzoek filmmateriaal te zen den. Duizenden meters film zijn per vliegtuig verzonden, onder meer naar Amerika, Indonesië, Curagao, Engeland en andere landen. Kritieke situatie in Heerjansdam Ook in Heerjansdam is de Toestand bij de rivier zeer kritiek geweest. De hmuizen aar de buitenkant van de dijk zijn alle onbe woonbaar verklaard, terwijl die maakt, en was voorlopig berijdbaar over één spoor. Hiermee is het gehele baan vak Rotterdam DP.Hoek van Holland weer beschikbaar, maar het wordt alleen gebruikt voor binnenlandse treinen. De internationale D-treinen die thans naar en van Den Haag S.S. gaan, zullen met ingang van vanavond weer naar Hoek van Holland rijden. Morgenochtend ver trekken zij - ook weer van de Hoek. De busdienst tussen Maassluis en Hoek van Holland is thans opgeheven. De vracht boot vaai Hoek van Holland naar Har wich, die nog steeds niet was vertrok ken. is gisteren weer uitgevaren De maatschappij „Zeeland", die de dagboot exploiteert, zou vandaag na de eb af varen van de Jobshaven in Rotterdam. Op het traject RotterdamGouda is gistermiddag de dienst volgens de nor male dienstregeling hervat, in beide richtingen. Er wordt iets langzamer ge- post een middel reden dan normaal. oog te houden". N°G steeds ging gisteren de evacuatie van het zwaarge- troffen 's-Gravendeel door Doffe gelatenheid valt op de gezichten te lezen. Maar de bewoners van het dorp bereiken de veiligheid, mede dank zij het prachtige werk van buschauffeurs en an deren, die dag en nacht in touw zijn. K.z Malan kreeg weer het vertrouwen Het Zuid-Afrikaanse Huis van Afge- vaardigen heeft met 83 tegen 63 stem men een door de oppositieleider Strauss ingediende motie van wantrouwen in het beleid van de regering-Malan ver worpen. Met dezelfde stemverhouding is een door regeringsaanhangers inge diend amendement waaarin „volledig ver trouwen" in de huidige Zuid-Afrikaan se regering werd uitgesproken, aan vaard. Communisten in V S. konden kiezen De dertien Amerikaanse communis tische leiders, die veroordeeld zijn we gens samenzwering om de Amerikaanse staat op gewelddadige wijze omver te werpen, zijn gisteren voor ce keus ge steld of naar de Sowjet-Unie, of in de gevangenis te gaan. De verdedigers der veroordeelden verwierpen echter prompt het aanbod, om hun cliënten naar de Sowjet-Unie te laten vertrekken. DE New York Times geeft een analyse van het Zuidafrikaan- se nationalisme en wijst daarbij in het bijzonder op het „autoritaire ka rakter, dat dit nationalisme van Cal vinistische huize" kenmerkt. Wij ci teren: „Wanneer de nationalisten bij de verkiezingen in April a.s. zouden win nen, zou men een opstand van kleur lingen kunnen verwachten, die moge lijkerwijze steun bij India zou vinden. Zelfs een oorlog met dat rijk zou niet uitgesloten zijn. Wat zou Engeland doen. wanneer het Engelssprekende Natai zich '.-an de republiek (Malan's einddoel) wilde afscheiden en de na tionalisten dit met de wapenen zou den beletten? Dergelijke woelingen zouden de structuur van de vrije wereld kunnen bedreigen. Een bloedige reactie van de negerbevolking zou (wanneer deze op het gehele Afrikaanse continent zou overslaan) slechts Rusland kunnen bevoordelen. En juist, hierop bestaat kans, omdat in het overige Afrika de blanken verre in de minderheid zijn. Britse, Franse, Belgische en Portu gese troepen zouden in dit werelddeel gebonden zijn en aan de Europese verdediging worden onttrokken, zoals de Franse troepen in Indochina. In direct zou ook de veiligheid der Ver. Staten worden getroffen, omdat de atoombomvoorraad afhankelijk is van de grote uraniumvindplaatsen, die in Afrika zijn ontdekt". Australië houdt oogje op Indonesië Australië zal een militaire waarne mingspost in Nieuw-Guinea vestigen vanwaar men uitzicht heeft op de ter ritoriale grens van Nederlands-Nieuw- Guinea. De post zal gevestigd worden in Wa- nimo aan de Noordkust 30 km van de prens en 60 km van Hollandia. De Australische bladen noemden deze Indonesië in het Advertentie Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging DE arrestatie van een aantal voor aanstaande Russische artsen in verband met da raadselachtige dood van Zhdanof, zal geen verrassing hebben gewekt bij hen, die beter op de hoogte zijn met de geschiedenis van het Russische bolsjewisme. Hier over schrijft de National Zei- tung het volgende: „De moord door medicijnen, d.w.z. het elimineren van politieke tegen standers door middel van dodelijke injecties, overdosering van medica menten of toediening van giftige bac teriën, werd reeds in de eerste jaren van het communistische regiem over wogen en gesproken. Een opmerkelijk en vrijwel onbekend bewijsstuk hiervoor bevindt zich in Trotzky's biografie van Stalin, welke ondanks zijn subjectieve behandeling der materie, tal van waardevolle do cumenten bevat. Het stuk is een aan tekening van één van Stalin's vroegere secretarissen en luidt: „Sedert de dagen van Caesar Bor gia hebben wij een zekere vooruit gang beréikt. Indertijd was het wen selijk, heimelijk gif te mengen in een beker wijn of de tegenstander door een beet in een vergiftigde appel te doen sterven. De huidige methoden steunen echter op de laatste resulta ten van de wetenschap. Een cultuur van tbc-bacillen welke men regelma tig in de spijzen mengt, zal langza merhand vliegende tering verwekken en daardoor de dood tot resultaat hebben". In de twintiger jaren schijnt men dus in het Kremlin de moord door me dicijnen als politiek wapen, reeds uit voering te hebben besproken. Ook Ruth Fischer, die goede betrekkingen heeft onderhouden met Lenin's oude garde, deelt in haar boek over Stalin mede, dat in ongenade gevallen leiders der Russische oppositie „als bezeten wa ren van de gedachte, dat zij door Ver-'' gif of door een operatie, uitgevoerd op bevel van de partij-arts, gedood zouden - worden". De" jongste gebeurtenissen in de Sovjet-Unie krijgen door deze mede delingen een nog actueler betekenis, temeer daar de medische wetenschap de laatste twintig jaren heel wat ver der is gekomen. In dit verband kan het Moskouse artsenproces van 1938 nog eens in de herinnering worden ge roepen. De schrijver Maxim Gorki had zich door z'n betrekkingen met de op positie verdacht gemaakt en was daar door voor Stalin ongewenst geworden. De artsen, die Gorki behandeld had den, werden uit de weg geruimd. De vraag ligt voor de hand, of men nu deze methode wil volgen". DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte ge had, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tand- bir.' pasta yerpakken bij ieder stuk van nenkant van de dijk veel schade hebber, de nieuwe Castella-Spécial Schoon- opgelopen. De bewoners van de Lindtsedijk heidszeep hebben de nacht elders doorgebracht. Hes opmaakt on pen Dorpshuis was niet te gebruiken, wegens Gastei la-bpeciai, gemaakt op een gebrek aan gas en eiectriciteit. Het Rode nieuwe Amerikaanse installatie (de Kruis en de e.h.b.o. hebben prachtig werk enige in West-Europa!), munt uit door verricht Rijkswaterstaat zou vandaag beslis- cohipv nmiitmittpliikp irh11im— sen of de mensen weer in hun huizen terug een SCtlier onuitputtelijke scnuim kunnen. vormingen door een romig, naar lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoon- heidszeep en een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo-spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te makende fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen! 15 Wat verbeeldde zo'n kerel zich! Vond-ie zich zelf te goed voor hun gezelschap? Maar de schipper bedwong zich. „Zoals je wilt", zei hij en hij liet de handwerksman alleen. Keek niet meer naar hem om! Die avond niet en die nacht niet. En de volgende morgen niet, toen het schip in Buda voor de ka'de kwam. Hij deed zelfs, als zag hij niet hoe de handwerksgezel aan land sprong eer de loopplank was uitgelegd. En toen de vent van de kant niet meer dan een vluchtig „Je wordt bedankt!" riep, hief de schipper slechts even de hand ten groet. Verder bekom merde hij zich niet meer om die passagier. Wel om de ander; wel om Lajos. Met hem had hij in het. vooronder lang gesproken over wat Lajos naar Buda dreef; over wat Lajos daar zou willen en kunnen doen. „Als ik je ergens mee helpen kan had hij aangeboden. „Als ik in Buda ben, ligt mijn schuit altijd op dezelfde plaats en er is altijd iemand aan boord. Mijn knecht of ik. Of allebei." Hij wachtte een ogenblik en ging toen 'oor: „En er is altijd plek voor een of twee man meer." Lajos begreep; Lajos nam aan. Mocht het no dig wezen, dan zou hij van het aanbod van de schipper gebruik maken. En als het kon, zou hij eerst komen overleggen. Zo scheidden ze. HOOFDSTUK VH In Buda Thomas Aczél keek verwonderd op, toen zijn neef zo onverwacht en zo vroeg zijn werkplaats binnenkwam. Hij legde het gereedschap neer, waarmee hij bezig was de leuning van een fraaie stoel met snijwerk te versieren. „Wat voert jou hier heen?" vroeg hij. Lajos vertelde. Kort. Zijn oom luisterde zwijgend. Het was dus ge komen, het ongeluk dat hij had zien dreigen en waarvoor hij Tibor had gewaarschuwd! Het on geluk, dat Tibor niet had willen en niet had kun nen ontwijken. En hij herinnerde zich heel scherp zijn belofte aan Tibor: „Ik zal voor jou en je gezin doen wat ik kan." „Da's erg Dat is heel erg", zei hij. toen zijn H. te Merive neef het sombere verhaal had gedaan. „En nu ben je hier." „Ja", zei Lajos, „nu ben ik hier. Om te weten, wat er met vader gebeurt. En om te proberen..." „Ik begrijp je. En je doet er goed aan, bij me te komen. Want als ik helpen kan..." „Daar heb ik op gerekend, oom." „Goed. Maar kom eerst mee naar binnen. Dan kun je een hap brood eten en daar kunnen we veiliger praten." Dat was zo; elk ogenblik kon immers een klant de werkplaats in komen stappen en dan kon zelfs een opgevangen halve zin of een ge hoorde naam gevaar betekenen. In de huiska mer kon hun gesprek ongehinderd worden ge voerd. Een gesprek, waaraan ook Thomas' vrouw Maria, deelnam. Ze had haar neef verbaasd verwelkomd, Ze had haar neef gul en gauw brood en melk voorgezet. En toen Lajos met eten klaar was, vertelde hij opnieuw. Uitvoeriger nu dan straks in de werkplaats. Zijn tante luisterde niet zo zwijgend, als haar man gedaan had. Ze vroeg naar bijzonderheden, vroeg hoe het nu thuis was. Met moeder. Met de kinderen. „Het valt wel zwaar, maar moeder weet, dat vader in Gods hand is." Uit de werkplaats klonk een roep. „D'r is iemand", zei Maria. Het leek haast, als schrok ze. Haar man stond op; ging zien. Een ogenblik later kwam hij met een ander te rug. „Matthias Nagy", stelde hij deze aan zijn neef voor, „Een van de broeders. Hij kwam iets over je vader vertellen. Mijn neef Lajos, de zoon van mijn broer." Nagy nam een stoel; ging zitten. Toen begon hij: „Ik vertelde al in de gauwigheid aan Tho mas, aan je oom, dat ik gehoord heb van zijn broer, dat is dan jouw vader." Lajos knikte, zag hem gespannen aan. Waf wist Nagy van vader? Ze hoefden niet lang te wachten, de drie. En ze hoefden niet lang te luis teren. Want veel wist Nagy niet. Maar wat hij wist, was belangrijk genoeg. Hij had het die mor gen pas gehoord, was dadelijk naar de schrijn werkerswinkel gekomen, om het te vertellen. Een buurman van hem, „je weet wel, Thomas, Stanislas Basoski, de koperslager, die schuin te genover me woont" had de vorige dag gezien, dat een boerenkar de poort was binnengereden. (Wordt vervolgd DE „heksenjacht" in Amerika, waar mede bedoeld wordt het opsporen van communisten op belangrijke re geringsposten, vindt slechts weinig waardering, zowel in Amerika als in Europa. De Observer, die zegt dat er inderdaad reden bestaat voor het onderzoek naar loyaliteit, schrijft het volgende: „Van een hysterische ontwikkeling is geen sprake. In 1945 en nog later waren er actieve leden van de com munistische partij in hoge functies werkzaam. Evenals in Engeland was er een generatie aan het bewind ge komen, die de grote economische de pressie had meegemaakt en voor wel ke het Russische voorbeeld zeer aan trekkelijk was. Na de tweede wereld oorlog maakte de vijandige houding van de Sowjet-Unie de mogelijkheid van een communistische omwenteling in de Ver. Staten vrij groot. Verwerpelijk is niet het doel van de ondervragingen, maar wel de gebruik te methoden: de uitbarstingen van een McCarthy en het overlappen van juridische bevoegdheden en- on-juridi- sche bewijsvoering, die een Congres commissie kan houden. Het ergerlijkst van alles is echter, dat het vaak niet ging om de veiligheid van de republiek maar om het vinden van zondenbok- ken voor de débëcle van de Ameri kaanse politiek in China in het verle den. Dit. wijst op een ernstig aspect. Het bedreigt de leiderscapaciteit van een land. dat tot leiden is geroepen. Tn- dien een ambtenaar van het State Department weet, dat hij vijf jaar gevangenisstraf kan krijgen, omdat hij gepleit heeft voor een bepaalde politiek, zal hij uiteindelijk helemaal geen politiek bepleiten. Een goed voor beeld is de Amerikaanse politiek 'of het ontbreken er van) inzake Indo china. Er zijn nu tekenen, dat Eisenho wers regering zich zal verzetten tegen de wildste vormen van heksenjagerïj. Het zal nl. lang duren, voordat de reactionnairen in het Congres de mo tieven van Eisenhower'in twijfel dur ven trekken". Eisenhower inviteert Mayer en Ridault President Eisenhower heeft René Mayer, de Franse premier, en Bidault de Franse minister van Buitenlandse Zaken, uitgenodigd eind Maart een be zoek aan Washington te brengen. De uitnodiging werd overgebracht door Foster Dulles, de Amerikaanse ir; nister van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik een reis door EuroDa maakt. Tijdens besprekingen m^t Dul les heeft Mayer de nadruk gelegd op de noodzaak van meer hulp aan de Fransen in Indo-China, waar „in het gemeenschappelijk belang van de vr,je wereld" werd gestreden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3