WATERVLOED HAD GEEN VAT OP 'T „OUDE EILAND' Hulpvaardigheid en offervaardigheid verzachten leed en ellende Vreselijke watervloed teisterde vooral dorpen in Dordrechts omgeving Houdt GROENEVELD voor OGEN Buitenpolders moesten wel verloren gaan NATIONALE RAMP Koningin bezocht geteisterde dorpen rond Dordrecht Dordtse Biesbosch open m Schade zelfs bij benadering niet op te geven Men deed wat kon men v.J Nog een dag of tien geeft de kraan onsmakelijk water „Schade in Dordt is zeer groot" Dordtsch Dagblad Pag. Dinsdag 3 Februari 1953 Waf gebeurde er nu eigenlijk Wat is er nu eigenlijk gebeurd op het Eiland van Dordt? Was het Zondag toen het water, hoog opgestuwd door de zware storm, bezit nam van de ten Zuiden van de Wieldrechtse Zeedijk gelegen polders en ook van de buitenpolders ten Noorden van de Noordendijk heel moeilijk zich een duidelijk beeld te vormen van de rampzalige gebeur tenissen, thans doet dat beeld zich klaar en duidelijk voor aan de. op de hoogte van de waterstaatkundige constellatie van het Dordtse eiland zijnde beschouwer. De leek vraagt zich met ontzetting af hoe de talrijke ondergelopen polders weer watervrij gemaakt moeten worden en hoe lang dat zal duren. Degenen, die deskundig zijn en kunnen verklaren waarom die polder is ondergelopen en waarom die niet, zijn minder °"d?.r de indruk van de overstromingen. Het klinkt paradoxaal, maar zij zijn van mening, dat de afloop van de woedende aanval der elemen ten op het eiland, gunstig afgelopen is. Want het eigenlijke Eiland van Dordt is gespaard gebleven en dat is, gezien de hoogte, die het water Zondag bereikte, een klinkend bewijs van de betrouwbaarheid van de zogenaamde hoofdwaterkeringen, de Wieldrechtse Zeedijk en de Noordendijk. die het zogenaamde „Oude Eiland" beschermen. De Biesbosch is verloren gegaan doordat de af scheiding met de Prinsenpolder een niet op definitieve hoogte gebrachte dijk gebroken is door de druk van het zich in de Prinsen polder verzameld hebbende water. Had men indertijd deze polder „af gesloten" en dus ook de afscheidingsdijk op de hoogte gebracht van de dijken, die haar beschermden, dan zou ook de Biesbosch niet onder gelopen zijn. zijn gemiddeld 4 meier N.A.P. De „Vereniging De Biesbosch" heeft de dijken, die haar eigendom bescher men. gemiddeld 4.30 meier N.A.P. gemaakt. De dijken van verschillen de buïlenpolders zijn op de zoge naamde „siormvloedshoogle" van plm. 3.50 meier N.A.P. gebracht. maar er zijn ook polders, wier dijken lager zijn. Ze zijn hoog genoeg voor nor male getijden. Ramp voorkomen Het is niet verwonderlijk, dat bij de ongekende hoge vloed (men verzekerde ons, dat het water hoger is gekomen dan Prinsenpolder overstroomde Biesbosch Maar men zal, als men niets afweet van de waterstaatkundige toestand op dit eiland, het bovenstaande nog zo helder als koffiedik vinden. Wel nu, laten we er eerst een korte uil- eenzetting van geven. Men wete dan. dat onder het zogenaamde „Oude Eiland" wordt verstaan de bedijking, die in het tijdvak 1603—1659 tot stand werd gebracht. We zullen ons niet verliezen in historische details, maar het komt er op neer, dat in 1659 het gebied tussen Weeskinderendijk. 's- Gravendeelsedijk, Parallelweg, Sluis- weg. Voorstraat. Riedijk. Blijenhoek, Vest, Noordendijk en Wieldrechtse Zeedijk een afgesloten geheel was ge worden, dat van een definitieve wa terkering was voorzien. In dit gebied wordt de waterstaatkun dige verantwoordelijkheid gedragen door de „Waterstaat der gemeente Dordrecht", l'.et waterschap „De Polder Wieldrecht" en het waterschap „De Vier Polders". De poldens, liggende in de definitieve bedijking en vallende onder de jurisdictie van bovengenoemde instanties, staan onder publiekrechterlijke besturen, die verantwoording hebben af te leggen aan het Provinciaal Bestuur. De verhouding tussen Gedeputeerde Staten en dijkgra ven, heemraden en ingelanden is onge veer te vergelijken met die lussen Ge deputeerde Staten en burgemeesters, wet houders en gemeenteraden. Buitenpolders Alle andere polders op het Eiland van Dordt zijn zogenaamde buitenpolders, die privaatrechterlijk eigendom zijn. De Oude Beer polder bijvoorbeeld is, als wij goed ingelicht zijn, eigendom van de Franse familie. De Stadspolder, de Oude Stads- polder en de West-Merwede-polder. lig gende boven de Noordendijk, zijn van de gemeente Dordrecht. Geen buitenpolder is de Dordtse Biesbosch, die wel een zogenaamde ..eenmanspolder'* is, zoals alle buiten polders (hetgeen wil zeggen, dat hij eigendom is van een particulier, in dit geval de „semi-gemeenlelijke" Vereniging De Biesbosch), maar een definitieve bedijking heeft gekregen, die voldoet aan de voorschriften, welke hiervoor bestaan. Het „Oude Eiland" nu (men houde dit begrip even vast) is „geregeld". De be- «turen hebben eigen bevoegdheden en mogen zelf verordeningen uitvaardigen. Zij hebben echter verantwoording af te leggen aan het Provinciaal Bestuur en de van deze hogere autoriteit afkomstige voorschriften na te volgen. Particulier bezit Anders is dit met de zogenaamde bui tenpolders, die dus in particuliere han den zijn en deswege „eenmanspolders" worden genoemd. Het is logisch, dat de eigenaren zelf de verantwoordelijkheid voor hun bezittingen dragen. Het kar dinale punt is nu, dat het „Oude Eiland" definitief van het, laten we het noemen: ..expansiegebied" van de waterwegen af genomen is en de buitenpolders niet. Dat wil zeggen, dat als de eigenaren de hun polders omringende dijken 4 meter N.A.P. willen maken, 3, 2, of 1 meter, zij dat zelf moeten, weten. Dit is gewoon een kwestie van recht om met een eigendom tu doen wat men zelf wil. Het „Oude Eiland" nu heeft dijken, die de definitieve hoogte hebben. Zij Advertentie IflITff Niet krabben.De helder yloel- I L I I M bare D.D.D.kalmeert de jeuk II li DJ B\ ]n enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ir bij de Sint Elisabethsvloed van 1421) de buitenpolders ondergingen. Het waren de Oude Beer Polder, de Nieuwe Beer Pol der. de Boven en de Benedenpolder, de Engelse Polder, de Roperenbergpolder. de Braberspolder, de Van Dijk polder, de Prinsenpolder, de Gannemanspolder. de Oude Stadspolder. de Nieuwe Stads polder en de West-Merwedepolder. Al deze polders liggen hoger dan die op het „Oude Eiland". Men moet zich bet. Eiland van Dordt maar voorstellen als een kollossale drijfschaal. die in het midden het diepst is. Dat de Wieldrechtse Zeedijk en de Noordendijk het hebben gehouden heeft een ramp voorkomen. Nu is het zo. dat de binnenstad van Dordrecht last heeft gehad van binnenstromend water, omdat de waterkeringen, zoals de Voorstraat, te laag zijn voor een dergelijke vloed (men begrijpt, dat daar bij dergelijke bebouwde „dijken" weinig aan te doen is, maar men vergete niet, dat de huizen al goede obstakels voor het water vormen en er met de voorgeschreven vloedplan ken in de meeste gevallen van hoge vloed veel gedaan kan worden) en dat de polders die binnen de hoofdwaterke ringen van het ..Oude Eiland" liggen overstromingswater (water dus, dat door de hoge golfslag over de Wieldrechtse Zee dijk en de Noordendijk kwam) binnen kreeg. Zowel het een als hei ander zal binnen zeer korte lijd afgevoerd zijn. De gemalen zijn al bezig om het te verwijderen. Het water in de binnen stad van Dordt wordt weggepompt door het gemaal van de „Waterstaat der gemeente Dordrecht", door het gemaal aan de Mijl. Dat een cala- strophe op het „Oude Eiland" kon worden voorkomen is mede een ge volg van het feit, dat men in 1918 besloot de dijken belangrijk hoger te maken dan voorgeschreven is. Door de sluizen Maar om nog even op de buitenpolders en op de Dordtse Biesbosch terug te komen. Hoe moeten die nu weer waler- vri.j gemaakt worden? Alleen de Nieuwe Beer Polder heeft een gemaal, dat het Dordrechts jeugd doet wat zij kan, Hier ziet men haar bezig met het vullen van zandzakken ter ver sterking van de Kildijk. water weg moet pompen. De andere pol ders ook de Biesbosch die vrij hoog gelegen zijn, moet het water kwijt door hun sluizen-stelsel. Men noemt polders, die geen gemaal hebben maar hun water aan- en a*voer regelen met behulp van sluizen, sluispolders. Het water raakt men kwijt door als het eb is de sluizen te openen. Hoe lang het zal duren voor het verdronken land weer boven is hangt van verschillende omstandigheden af. Maar men is wat dit aangaat niet pessimist iscfi. Geen doorbraken Het is nyg interessant om te melden, dat de buitenpolders twee maal in de vijftig jaar kans hebben om onder te lopen. In 19)6 liepen alle buitenpolders ten Zuiëen en ten Noorden van het „Oude Eiland" onder en in 1928 dronken de ten Noorden van het eiland weer. Periodiciteit is overigens niet te constateren De vioed van Zondag is ongekend hoog geweest en vrees voor het door breken van de Wieldrechtse Zeedijk en de Noordendijk was dan ook zeker ge wettigd. Het is echter gelukkig niet tot doorbraker gekomen. Mede dank zij het grote aajjtal vrijwilligers, dat men ter beschikking had.,;;kon men de plaatsen, die het-het zwaarst te verantwoorden hadden, geducht versterken. Men heeft gewerkt ala paarden en kon zodoende de waterwolf buiten het „Oude Eiland" houden. Als men van hel bovenstaande kennis oepomen heeft en men leest over de toestanden op Goetee en Overflakkee en alle andere plaat sen, waar catastrophes ontstaan zijn, die hun weerga niet vinden, dan zal men met dankbaarheid erkennen, dat de deskundigen gelijk hebben als zij zeggen, dat de ontzettende aanval van het water hier niet beter had kunnen aflopen dan geschied is. Rundvlees over vrijbank Vrijbank. Morgen wordt van 10 uur af aan de gemeentelijke slachtplaats een grote partij vers rundvlees ver kocht. Ji: .li?: :iiv. ii Nog geen subsidie voor Pro Rege Het hoofdbestuur van de Nederlandse Militaire Bond Pro Rege heeft zich tot de raad gewend met het verzoek, zijn ar beid, de oprichting en exploitatie der Protestants Christelijke Militaire Tehui zen in Nederland, te willen steunen door het Verlenen van een jaarlijks subsidie uit de gemeentekas berekend naar 2 cent per inwoner. Nu inmiddels door de Raad werd over gegaan tot de vaststelling der gemeente begroting' voor 1953, vinden B. en W. geen vrijheid te adviseren het verzoek om sub sidie alsnog voor dit begrotingsjaar in overweging te nemen. Het College is voornemens aan de ver lening van dit subsidie bij de behandeling van de ontwerp-begroting 1954 aandacht te schenken. Vervolg Stadsnieuws Pag. 7 Dit 's-Gravendeelse huis stortte ten gevolge van de watervloed; in en sleurde in zijn val vier gezinnen die er een tijdelijk onderdak in hadden Ifconden, mee. Twintig personen Kwamen om het leven. FIRMA VAN ROEKEL MAAKT BEKEND DAT DE R.R.R.-FABRIEK TE HAARLEM DE OPGEDRAGEN ORDERS NIET DIRECT I II KAN VOEREN DAAR AL HET BESCHIKBARE MATERIEEL EN PERSONEEL TER BESCHIK KING RAMPENFONDS GESTELD IS. Zoals wij reeds hebben gemeld, maakte H. M. de Koningin gisteren een inspectietocht naar de geteisterde gebieden in de omgeving van Dor drecht. /N fgïr>i /oik tièt grootr.ï! Wie dit gevleugelde woord op zijn naom-kpek stoor» rs ons onbekend, maor wel weren we, dat het een raak gezegde is. Het'kJjrfct weer In deze droeve dagen: alle verschillen in rang en stand zijn wjegqevóllen, alle onenigheid over wereld- en levensbeschouwingen is op de achtergrond gedruktEen gedachte overheerst: er moet geholpen worden, onmiddellijk en goedEn er wordt geholpen. Op een wijze, aie het allergrootste respect afdwingt voor degenen, die met inzet van de gehele persoon trachten de ellendige gevolgen van de watersnood nog zoveel als mogelijk is te beperken. Er zijn mensen, die hun tijd en geld offeren, er zijn mannen en vrouwen, die hun leven in de waagschaal sfellen. Zij kennen op hef ogenblik maar één doel, het hoge en edele doel om mensen te redden en te helpen in hun nood. Ook op het Eiland van Dordt zijn velen van hen. Zij hebben, zonder zich zelf ook maar een ogenblik fe ontzien, gewerkt als paarden op de bedreigde plaatsen van de dijken. Zij hebben hun leven gewaagd om geïsoleerde gezinnen te bevrijden. Zij hebben nieuwe rampen voorkomen en leed en ellende verzacht. Benoeming lid van de gemeenteraad De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing Van leden van de gemeenteraad maakt bekend, dat he- cfen op de 5e afdeling ter secretarie (bureau verkiezingen) in het gemeente gebouw aan het Beverwijcksplein alhier voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit van heden, waarbij de heer N. J. van den Berg, alhier benoemd is verklaard tot lid van de Raad dezer Ge meente. zulks ter voorziening in de vaca ture, or.tstaan, door het overlijden van de heer G. de Klerk. Officiële publicaties Doorlichting op t.b.c. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd, dat de doorlichting voor lopig wordt uitgesteld. Herkeuring van maten en gewichten Met verwijzing naar de bekendmaking op de gemeentelijke qanplakboi-den ves tigen Burgemeester en Wethouders er nogmaals de aandacht van belanghebben den op, dat t/m 23 Februari 1953 in het IJkkantoor aan de Vest 177 alhier, een herkeuring van maten en gewichten wordt gehouden. De dagen, waarop de maten en ge wichten ter keuring moeten worden aan geboden, zijn in die bekendmaking ver meld. Nauwkeurige raadpleging daarvan is dus noodzakelijk. DORDRECHT, 2 Februari 1953. De vreselijke watervloed heeft van de Dordt omringende plaatsen vooral 's Gravendeel vreselijk getroffen. Tientallen mensen wier aantal niet is te schatten, hoewel hun getal door de meesten op onge veer 60 wordt geraamd zijn hier omgekomen, doordat het water hen heeft overvallen. In een woning waren bijvoorbeeld vier gezinnen ondergebracht. Het water deed deze ineen storten en het gevolg was dat twintig personen jammerlijk verdronken. Hard zwoegden velen om nog zoveel mogelijk te redden, doch meesttijds faalden de hardnekkige pogingen Bemoedigend was voor 's Graven- deels zwaar beproefde bevolking het bezoek van H. M. de Koningin, die gistermorgen omstreeks elf uur per „Jan Blankeri" van de Rijkswaterstaat arriveerde. Zij was hierbij vergezeld door W. J. Fabrius. hoofd-ingenieur van de Rijkswaterstaat. Veel kans had zij echter niet om met de bevolking in contact te treden. Het was haar slechts mogelijk enige tijd op de Strij- ensedijk te vertoeven, die maar lot de Boendersweg enigszins begaanbaar door Commandotroepen, geassisteerd particulieren, maakten onder meer ge bruik van snelboten, roeiboten en vlet ten om de bevolking, die in de twee a vier meter onder water gelopen huizen verbleef, te redden. Vaak zat men reeds op het dak naar de reddingsploegen uit te zien, in bijna onmenselijke spanning. Dit reddingswerk, dat van gigantische omvang is, doordat men steeds verder in de Hoekse waard mensen vindt, is nog niet gereed. Het aantal huizen dat verloren blijkt te zijn is vrij groot, even als de hoeveelheid vee. Meer dan zielig was het bijvoorbeeld een groepje koeien bij elkaar te zien staan terwijl het water steeds hoger steeg, totdat ook deze die ren verloren gingen Een enkele maal kon men door tijdig ingrijpen dit ver drinken voorkomen. Men zag zo een paardenkop boven water en door dier op te jagen naar een dijk kon het voor de dood worden behoed. Vaak had men echter minder succes. Veel resultaten De reddingspogingen ten aanzien van de burgers, die men direct na de door-: braak van de dijk. vlak bij de kom van het dorp, aanpakte, hadden gelukkig; veel resultaat. De zieken konden naar' ziekenhuizen en anderen werden in grote getale naar verblijfplaatsen in Rot terdam afgevoerd. Desondanks was het aantal slachtoffers zeer groot. De mate-; riële schade is eveneens enorm, doch nog niet bij benadering te schatten. naar Puttershoek. Over deze kan name lijk niemand heen komen. Gelaten wacht men daarom zover niet reeds naar veiliger oorden is ge bracht tot het water zakt of tot red dingsploegen de zo bitter hard nodige hulp komen verlenen. Kindje verdronk In Hendrik Ido Ambacht, waar de ramp aanvankelijk vreselijke vormen dreigde aan te nemen, zijn de gevolgen gelukkig meegevallen, zij het "dat de materiële schade ook hier enorm is. Aan de Veerweg liepen onder meer twintig huizen onder, waarvan er waarschijn lijk 13 niet meer te gebruiken zijn. Ver der bleef Ambacht practisch gespaard, in tegenstelling tot Papendrecht. dat zeer ernstig werd getroffen. Een kindje werd het slachtoffer van de waternood, door dat de vader er mee struikelde, waar door het niet meer te vinden was en verdronk De watervloed bleek in dit dorp niet evenmin als in de andere plaatsen in de Alblasserwaard te sluiten. Met donderend geweld sfort- te het zich door de dijkbreuk. Koeien en ander vee verdronk voor de ogen der eigenaars; afgezien nog van de andere schade. Nog erger is het met de Molendijk De doorbraak van de dijk bij de Noordhoek bij Papendrecht. Eerste slachtoffers begraven de 's-Gravendelers verlopen is. Com mando's en particulieren hebben met motorboten en vletten over de barre watervlakte gezwalkt om in hoge nood verkerende mensen op te halen en over de Kil naar Wieldrecht te brengen. D-aar werden zij geregistreerd en van het hoog nodige voorzien. Ziekt.1 werden afge voerd naar de Dordtse Ziekenhuizen. De validen werden verder gebracht naar Rotterdam, waar zij warm ontvangen wer den. Alles heeft er aan meegewei-kt om de bevolking van een van de zwaarst ge teisterde dorpen in deze contreien, eer bevolking, die begrijpelijkerwijs volko- komen overstuur wr op haar gemak te stellen. Maar men kon niet de herinne ring wegnemen aan de vreselijke Zondag, die de ondergang van 's-Gravendeel met zich bracht. Men kon niet de vreselijke taferelen, die zich op het netvlies van de 's-Gravendeelse mannen en vrouwen heb ben gegrift, doën vergeten VANOCHTEND, omstreeks half heeft Dubbeldams burgemeester, de heer J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, een taak Vervuld, die eigenlijk burge meester Van Heesen van 's-Gravendeel had moeten uitvoeren, doch waarvoor deze uit de aard der zaak niet in de ge legenheid was. De heer Beelaerts leidde namelijk de begrafenis van vijf, reeds ge borgen' lijken van 's-Gravendeelse inwo ners, die bij de rampzalige gebeurtenis sen van Zondag het leven hebben ver loren. De trieste plechtigheid werd bij gewoond door de officier van Justitie in het arrondissement Dordrecht, mr. J. E. Visser. Het zijn de eerste slachtoffers Van de watersnood in West-Nederland, wier ontzielde lichamen, zij het voorlopig, wer den ter aarde besteld. Het was een zeer aangrijpende gebeurtenis.. HET lot van de polders ten Zuiden van de Wieldrechtse Zeedijk en ten Noor den van de Noordendijk heeft gisteren ook d° Dordtse Biesbosch getroffen. Niet haar „buitendijken" hebben het begev< maar de lagere dijk, die de afscheiding vormde tussen de Prins -ïpolder en de Biesbosch. He' water werd aanvankelijk nog tegengehouden door de Oude Veer Weg, maar door de killen, die onder deze weg doorlopen, stroomde het verder de polder in. Toen de Oude Veer Weg op verschillende plaatsen bezweek was het lot van de Biesbosch bezegeld. De schade, -e ook hier veroorzaakt werd. is groot. Het enige bloembollen- bedrijf op het Eiland van Dordrecht, dat van de heer Jan C. Bakker, ging ver loren. Men deelde ons mede, dat de heer Bakker aan reeds ingeplante bloembollen, waaronder versoheide bijzondere soorten, een onvoorstelbare schade heeft geleden overzicht geen samenhangend geheel vormt. De veelheid van feiten maakt ons dit onmogelijk.. Telkens weer komen be- •ichten.;binnen, die ongetwijfeld de inte resse van on;)e lezers hebben. Belang rijke berichten en minder belangrijke. Van de laatste, die toch zeker publicatie waard zijn, de volgende; de hulppost, die men in Dubbeldam had ingericht is op geheven. De zieken konden naar de ziekenhuizen worden vervoerd. Van de Du-bbeldamse bevolking heeft niemand behoeven te evacueren. De bekende bur gerzin der Dubbeldammers maakte het mogelijk, dat allen, die huis en haard moesten verlaten, onderdak konden wor den gebracht bij familieleden, vrienden of bekenden. In de Dordtse jachthavens aan het Wantij heeft de watervloed een ravage vei'oorzaakt. De schade aan de pleziervaartuigen is groot. Er hangen stukken van scheepjes in de bomen van het park DE in dë aanhef van dit overzicht ge signaleerde hulpvaardigheid heerst, zoals gezegd, ook op het Eiland van Dordt. Men heeft al moeten verzoeken, hoe erkentelijk men er overigens ook voor is. verdere aanbiedingen van hulp achterwege te laten. Dordrecht gaat nu zelf plaatsen in de omgeving helpen. Het Rode Kruis in Dordrecht, dat prach tig werk verricht en onder meer zijn rampendepot ter beschikking stelde, heeft in zijn bureau, Singel 160, een informatie bureau ingericht. Men kan hier inlich tingen bekomen over vrienden en ver wanten die geëvacueerd moesten worden. Honderden mensen maken gebruik van de gelegenheid iets te weten te komen over familieleden enz. De heer P. Noordzij, de oudste ka pitein in dienst van de Rijkswater staat, arrondissement Dordrecht, viel de hoge eer te beurt om het bevel te mogen voeren over de „Jan Blanken Jr.", waarmee de tocht werd gemaakt. In een onderhoud, dat wij met de heer Noordzij hadden, vertelde deze ons, dat hij Maandagmorgen om half vier telefo nisch opdracht ontving om de nodige voorbereidingen voor de reis te treffen. Dit moest in alle stilte geschieden, aan gezien H. M. zo onopgemerkt mogelijk aan boord wilde gaan. Om half tien arriveerde de Koningin per auto aan de Handelskade, in gezelschap van Haar adjudant en een hofdame. Zij werd aan boord begroet door ir Fabius, de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat t# Dordrecht. In de stuurhut De tocht ging door de Dordtse Kil naar 's-Gravendeel. waar H. M. ruim een uur aan de wal is geweest. Zij onderhield zich daar met burgemeester C. van Hee sen en met verschillende inwoners van deze zo zwaar getroffen gemeente. Na 's-Gravendeel werd een bezoek ge bracht aan Numansdorp en Middelhamis. Gedurende een groot gedeelte van de tocht over het woelige water stond Ko ningin Juliana in de stuurhut, teneinde zoveel mogelijk van de ondergelopen ge bieden te kunnen zien. Om kwart voor zeven meerde de heer Noordzij zijn schip weer aan de Handels kade, waarop onze Vorstin, na een har telijk afscheid van de kapitein, per auto naar Rotterdam vertrok. De heer Noordzij sprak zijn grote be wondering uit voor het uithoudingsver mogen van de Koningin en voor de wijze waarop Zij Haar medeleven toont in het leed, waaronder zo talloos velen van Haar volk gebukt gaan. Advertentie Herstellend na ziekte PLEEGZUSTER BL0EDWIJN GAANDE KOMENDE MAN VERTROKKEN: J W Klein, zonder, van Vest 47 rd naar Putten, Harderwijker- weg 95; W v der WekkenDe Graaf, zonder beroep, van Sumatrastr. 40rd naar Koudekerke, Vlïsingstraat 152; P S Zant- man, natuurkundig ingenieur, v Vale- riusstr. 21 naar Wassenaar, van Zuijlen van Nijenveltstraat 21; H. M. Zantman Hoeks, zonder beroep, Van Viottakade 105 naar Wassenaar, Van Zuijlen van Nijenveltstraat 21; D H Quist, gezinsver zorgster, Van Wolwevershaven 33 naar Strijen. Kerkstraat 24; G. R. Keijser, zonder'béroep. Van Toulonselaan 27 naar Amstelveen, Thorbeckelaan 24; P G G Schutz. hoofd-inspecteur Invoerr. en Acc. en gezin, van Toul.laan 23 naar Breda, Anna Paulownalaan 16; H. de Bondt, tuindersknecht, van Kofstraat 11 naar Haaksbergen, Haaksbergerweg 4; C van Luijn, leraar Nederl. en geschied., en gezin, van Reeweg O 72 rd naar Arnhem, Verl. Prümelaan 75; P van Rijs. ijzer- vlechter en gezin, van a/b p/a A van Bleijenburgstr 34 naar Velsen, woonkeet Tunnelbouw; D Beckmann hulp i/d huish., van Sumatrastraat 2 naar A'dam, Vossiusstraat 56; H A J M van der Plas, machinist gr. vrt. van Vriesestraat 86rd naar Nuth, Valkenburgerweg 55; P E Oosterhout, chef-wagenmeester NS en gezin, van Brouwersdijk 241 naar 's-Gra- venhage, Weigeliaplein 119. INGEKOMEN PERSONEN: A Schnei der geb Spaan, zonder, van Rotterdam, Essenburgersingèl 65a naar Reigerstraat 46 Crd; R E Lunshof, jurist, van A'dam Biesboschstraat 11 naar Ceramstr. 82 rd; E. Visser, verkoopster, van 's Graven- hage, Oudaenstraat 60 naar H. Tollen- r HOOG EN LAAG WATER Woensdag 4 Febr. Hoog le get. 8.40 uur, 2e get. 20.49 uur; laag le get. 3.42 uur, 2e get. 16.12 uur. Opticien na 12.30 uur gesloten Bagijnhof 30 G.E.B. levert aan Rotterdam Het zal vermoedelijk nog een dag of iien duren, dat het water schaars is en bovendien slecht van smaak. Het bronnengebied aan de Noorden dijk is namelijk overstroomd en men is thans geheel aangewezen op rivier water. Dit heeft lot gevolg, dat men slechts ter beschikking kan stellen een derde deel van de hoeveelheid water, welke gebruikelijk was. Het water wordt uitstekend gezuiverd. Het staat voortdurend onder controle van de bacteriologische staf van het Wa terleidingbedrijf onder leiding van dr Van Nieuwenhuizen. Men verzekerde ons hoewel wij onze lezers dit toch niet aanraden dat het ongekookt gedron ken kan worden. De schade aan het productievermogen van het G.E.B. is thans geheel hersteld. Men levert zelfs 4000 a 5000 K.W.U. aan Rotterdam. De nadelige gevolgen, die de watervloed op het distributie-apparaat buiten de staa heeft gehad, is uiteraard onbekend. De Gasfabriek kan normaal produceren, maar de gasvoorziening wordt gehandicapt door defecten in het distributie-apparaat. Er zijn buizen, die lekken en er zijn leidingen, waaruit wa ter moet worden verwijderd. Men treft noodvoorzieningen, die het mogelijk ma ken binnen korte tijd weer op normale wijze gas te distribueren. Het gemeentebestuur heeft zich in tussen al beraden op wat gedaan moet worden aan het herstel aan in stallaties, wegen enz. Alle gemeente lijke diensten hebben instructies ge kregen om de gevolgen van de ramp in de korist mogelijke tijd le doen verdwijnen. B. en W. hebben de raad het vol gende medegedeeld. „Onze gemeente is ten gevolge van de overstromingen op 31 Ja nuari en 1 Februari j.l. door een grote ramp getroffen. De aan de eigendommen der gemeente toege brachte schade is zeer groot. Ge gevens, waardoor een inzicht van de omvang zou worden verkregen, kunnen nog niet worden verstrekt. Verschillende uitgaven moeten reeds aanstonds worden gedaan. Wij zullen later successievelijk de nodige credieten bij U aanvragen. Voorlopig verzoeken wij U ons voor het doen van uitgaven, welke rechtstreeks met deze ramp ver hand houden, machtiging te ver strekken en ter zake een memorie- post op de begroting uit te trek» ken."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2