UITKERINGEN ALS AAN DE OORLOGSSLACHTOFFERS Per vliegtuig boven verdronken land Reg eringsverklaring in de Kamer Prins Bernhard voorzitter Rampenfonds BUREAU WATERSNOOD CATASTROPHE VAN ONVOORSTELBARE OMVANG Langzaam zakt het water Gezin ldom langs touwladder van dakrand naar helicopter Rubberboten drijven langs handen, die ze niet kunnen grijpen Bij Sclielphoek nog 1500 mensen in nood SUSKE WISKE DERDE BLAD - PAGINA 2 DORDRECHTSCH NIEUWSBLAD DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 WWe moeten hen neer halen voordat w1 'ze het fort van^L t 'de Leren Bui- ®T t hen berelken/JStf' Watbhef Zei /e ietr rWiske7 i 'Tante, pas op Uw schotel is uwgeraakt'm Uw schotel it r geraakt.' Wat?Mn schotel? O/Goed dat se t zeg/'J ft} hd er wee vliegen de schotels over het h/tmr der BiRRt-BlRRiS. DiE zien suisr hlr/tr mr hen om het fort rrn te vrl l en. Onze vrienden worden door de rovers on der vuur ce- nomen. (Van onze parlementaire redacteur) Een vrijwel voltallige Kamer heeft vanmiddag de regeringsverklaring aangehoord, welke dr Drees heeft afgelegd over de nationale ramp, die ons land in de naeht van Zaterdag op Zondag heeft getroffen. Het kabi net was volledig bij het afleggen van deze regeringsverklaring tegen woordig, evenals de staatssecretarissen. Aan de hand van een kaart, waarop het getroffen eilanden-gebied stond afgebeeld, heeft dr Drees een uiteenzetting gegeven van de omvang van de ramp en van de maat regelen, welke reeds zijn of nog zullen worden getroffen. op voet van de regeling voor oor logsslachtoffers, waarbij de be trokken gemeentebesturen nog he den zal worden gevraagd, zich met de uitvoering te belasten. De bijzondere kosten die waterschappen en andere laeere publiekrechtelijke licha men voor het herstel van dijken, water kringen. wegea e.d., te dragen zouden krij gen, zullen ongetwijfeld hun draagkracht te boven gaan. De Staten Generaal zullen Veel geld nodig Tevoren heeft de voorzitter van de kamer, dr Kortenhorst, een indrukwekkende rede uitgesproken, waarin hij onder meer zei: „Hier past slechts een diep beleven van het Goddelijk gebod: Zijn naaste lief te heb ben als zichzelf; een gebod dat geen plaats laat voor willen of niet willen, maar dat elkeen de bindende plicht oplegt, ieder op zijn plaats en ieder volgens zijn vermogen een drieledig program te helpen uitvoeren: redden, verzorgen en herstellen". Deze rede werd door de kamerleden staande aange hoord. In zijn rede heeft dr Drees een dringend beroep gedaan op allen, die ondanks de wo ningnood in staat zijn slachtoffers op te ne men. Goede en vlotte samenwerking lus sen de overheidsdiensten, die bij de hulp verlening en 't herstel betrokken zijn, zal. al dus dr Drees. worden bevorderd door de instelling van de Coördinatie Commissie Watersnood 1953. welke onder leiding van minister Beel aan het werk is gegaan. Ter leniging van de directe nood van de slachtoffers van de overstromingen neeft het Rode Kruis de inzameling en ver strekking van goederen zoals kleding en dekking op zich genomen. Daarnaast zal zeer veel geld nodig zijn voor de verlening van nooduitkeringen. Het Nationaal Rampen Fonds, in welks bestuurvertegemvoordigers van de depar tementen van binnenlandse zaken en maat schappelijk werk zijn opgenomen, heeft zich belast met de inzameling van de geldelijke bijdragen. Z.K.H. Prins Bernhard is bereid gevonden, het voorzitterschap van dit fonds op zich te nemen, zulks in verband met het aftreden als zodanig van Jhr Bcelaerts van Blokland. Het Nationaal Rampenfonds wordt bij de uitvoering van zijn taak gesteund door het apparaat van de Nationale Commissie voor de vluchtelingenhulp. Belastingvrijdom Gelet op de zeer bijzondere omstandighe den heeft de regering besloten voor giften ten gunste van het Rampenfonds belasting faciliteiten toe te staan. Met name zullen zowel natuurlijke personen als lichamen voor de inkomstenbelasting, de loonbelas ting en de vennootschapsbelasting giften in geld aan 't Nationaal Rampen Fonds tot elk bedrag, mits schriftelijk bewezen, van het inkomen of de winst mogen aftrekken. De wettelijke beperking op het gebied van af trek van giften zijn hier niet van toepas sing. Over bedragen, die ten behoeve van het Nationaal Rampen Fonds van het loon worden afgestaan, waaronder begrepen loon uit- overwerk, hoeft geen loonbelasting te worden betaald. Goederen, die uit bedrijfsvoorraden ten behoeve van de watersnood-slachtoffers aan het Rode Kruis en eventuele andere daar toe aangewezen instanties worden geschon ken, komen ten laste van de fiscale winst. Van deze goederen wordt geen omzetbelas ting gèheven. Aan fabrikanten en impor teurs van tabaksartikelen wordt in dat ge val vrijstelling van accijns verleend. Van schenkingen in geld aan het Natio naal Rampen Fonds en van goederen aan het Rode Kruis en eventueel andere daar toe aangewezen instanties, zal geen schen kingsrecht worden geheven. Voorts is ter stond aan de ontvangers opgedragen ver zoeken om uitstel van belasting van hen. die door de watersnood zijn getroffen, op ruime schaal in te willigen. In samenwerking met het Na tionaal Rampenfonds zal worden begonnen met de verstrekking van nooduitkeringen aan de getroffenen Watersnood-slachtoffer op vrije voeten gesteld Justitie liet genade voor recht Omdat zjjn have en goed door de waters nood is geteisterd heeft de rechtbank van ochtend op verzoek van de raadsman de 47- jarige veehouder J. P. de L. van W. uit Oudenhoorn (Voorne en Putten) na raad kamer in vrijheid gesteld. De veehouder, die al eens meer was ver oordeeld, stond terecht verdacht van mede plichtigheid aan diefstal. Hij was nml. als tipgever opgetreden en had aan twee Rot terdammers. die hij op Katendrecht had ontmoet, verteld, dat zijn buurman, H. J. R., die aan de Zeedijk te Oudenhoorn woont, er warmpjes in zat. Dit was niet aan dove- mansdeur geklopt. Op 14 October j.l. togen de beide Rotterdammers, de 44-jarige koop man W. H. L. en de 44-jarige chauffeur P. C. G. per auto naar Oudenhoorn. Van de af wezigheid van de bewoners, die aan het melkèn waren, maakten zij gebruik het huis binnen te dringen. Uit een linnenkast na men zij een portefeuille met 2475 weg. De chauffer kreeg een flinke beloning. De po litie wist de beide mannen op te sporen. Vanochtend stonden beiden voor de recht bank terecht. Zij bleken meermalen te zijn veroordeeld. Tegen elk van hen werd een jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis geëist. Tegen de vee houder requireerde het O.M. acht maanden gévangenisstraf met aftrek van de voorlo pige hechtenis, waarvan zes maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak in al deze zaken 17 Febr. a,s. regeling zijn te treffen in de geest van de wet op de materiële oorlogschade. Offerzin Te verwachten is dat voor de leniging van de directe nood en vergoeding van ver loren kleding en andere particuliere bezit tingen in de eerste plaats een geroep wordt gedaan op de offerzin van het Neder landse volk in al zijn geledingen. De omvang van de overstromingsramp is zo groot, dat ook aanzienlijke bedragen voor herstel en schadevergoedingen voor rekening van de schatkist zullen komen. Te verwachten is dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarde rekening, verkregen uit de dollarhulp. Zodra de regering over volledige gegevens over de gevolgen en de omvang van de ramp beschikt, zal zij de Staten Generaal nader inlichten over de nadere maatrege len. Minister Drees besloot dat er veel over eenkomst- is met de onheilspellende berich ten die elkaar opvolgden in Mei 1940. Maar er is gelukkig een diepgaand onderscheid. Er is geen strijd tussen mensen. Er is inte gendeel sprake van menselijke solidariteit. Er is een vurige wens, alle krachten een drachtig in te 6pannen tot afweer, hulpver lening, wederopbouw. Moge deze eendracht gezegende vruchten dragen. Voorzitter Kor tenhorst schorste hierop de vergadering voor enkele minuten. De voorzitter stelde, na heropening van de vergadering voor, géén debatten te openen met de regering van oordeel zijn. dat hier over de regeringsverklaring. Toen de heer het Rijk hulp zal hebben te bieden. I Gortzak (comm.) toch een debat wilde uit- Voor het herstel van landbouwgronden, I lokken, heeft de Kamer een voorstel van d( boerdrïjen en bedrijfsinrichtingen zullen de- voorzitter, de debatten uit te stellen, met Do-cinnnroiH RonnnrHon zelfde organen werkzaam zijn als in 1945. alleen de stemmen van de vijf communisten mededelen aan de Pensioenraad, Benoord.n- Voor de privaatrechtelijke schade zal een tegen, aangenomen. I houtseweg 46. 's Gravenhage. Met vxaiers van schuim sloegen Zondag morgen de hoogopgezweepte golven ot»er de dijk, die ééns de boulevard van Vlis&ingen beschermde. Het water was toen reedls vrij ver gezakt, maar de felle wind joeg steeds weer de golven het land in. De herstellingen aan de boulevard zijn intussen begonnen. Het hoofdbestuur van het N'/derl^ndge Rode Kruis heeft een specia >.i "oureau „Watersnood" ingesteld, dat gev cscigd is Op de Princcssegracht 27 in Den 1" jaag. öe lei ding van dit bureau berust bij de heer J. C. Japikse, oud-directeur van h ft voormalige centraal-distribuliekantnor, Jïe de activi teiten van het Nederlandse 7 dode Kruis ten behoeve van de watersnood coördineert. Alle aanvragen voor mat iriële hulpverle ning komen bij dit bureai i binnen en wor den ten spoedigste door de diensten uitge voerd. Aanbiedingen vo'jr materiële hulp verlening; komen eveneens bij dit bureau binnen edn worden daa,r gecoördineerd. De telefoonnummers zijn 164790. 184791 en 184792. De zendingen kledghg en andere materiële goederen komen ir,i 7.o grote getale bij de .Intenriance van het Nederlandse Rode Krui?, binnen, da!c de Hou trusthallen, als op slagplaats in gébruik genomen, niet vol doende ruimtg bieden. Nu zijn de konink lijke stallen evenals het circus en een dele •van de remisie van de H.T.M., Fruitweg, o<V.c beschikbaar gesteld. Pensioenbetalingen De Pensioenraad brengt, met het oog op de pensioenbetaling van medio Februari, ter kennis van degenen, die een pensioen genie ten van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds en die tengevolge van de watersnood naar elders zijn overgebracht, dat zij hun evacuatie-adres en zo mogelijk hun re gistratienummer ten spoedigste moeten (Van een onzer verslaggevers) Van een vliegtuig uit hebben wij de gevolgen van de overstromingen gezien en eens te meer hebben wij ingezien hoe betrekkelijk tenslotte al onze zege pralen zijn. „Hoe krijgen ze ooit al dat water er weer uit?" hebben wij ons ver bijsterd afgevraagd. Langzaam, heel langzaam zakt hier en daar de waterstand zonder menselijk toedoen. Wie de Noordzeekust van boven af beziet, krijgt de indruk dat er een enorme bull dozer aan het werk is geweest, die precies langs een liniaal van Noord naar Zuid een geweldige hap duinen uit onze natuurlijke zeewering heelt weggevreten. Nu lijkt de zee een rustig onschuldig meer. Maar het is dezelfde zee, die enkele dagen geleden zich op die duinen heeft geworpen, uit de oorlog overgebleven bunkers die te zwaar waren gebouwd om zo maar even te slopen als kaartenhuisjes in elkaar heeft doen storten, stukken beton en basaltkeien heeft weggezogen, alsof het dingen zonder gewicht waren, en terloops enkele schepen bij Scheveningen en Terheyden op het strand heeft gezet alsoï het lucifersdoosjes waren. Maar dat is allemaal nog maar een kleinigheid, vergeleken bij hetgeen ten Zui den van de Waterweg te zien is! Goed de schade aan de kust is enorm en wie de slag hier heeft moeten opvangen, zal er zeker evenzeer door zijn geschokt als alle andere slachtoffers, waar dan ook. Maar het is niet weg te cijferen dat de grote klappen nog grotere klappen elders zijn gevallen. Daarvoor zijn reeds Voorne en Goeree de zichtbare bewijzen. Plaatsen waar eens mensen woonden en gelukkig waren, velden waar vruchtbare gewassen de grond uit schoten en weilanden, waarin koeien rustig grazend rondliepen, zijn plot seling herschapen in grote meren, waar hier en daar een groepje bomen of een boeren schuur uit oprijst. En waar de wegen iets hoger liggen, zodat zij niet helemaal door het water overspoeld werden, liggen nu lange, vettig-grijze glibberbanen, zo nu en dan onderbroken op plaatsen, waar het wa ter een heel stuk van de dijk domweg opzij heeft gedrukt. Het is een triest gezicht, het angstig bijeengedreven vee op de stukken intact gebleven dijk te zien staan, zielig gelaten hun verder lot afwachtend. Ontredderden in rubberbootjes Er ging een schok van ontroering door ieder in het kleine vliegtuig toen wg men sen zagen. Mensen, die eindelyk na lange uren angstig wachten een rubberboot die door vliegtuigen van luchtmacht, marine cn KLM in grote hoeveelheden worden „gedropt" boven de rampgebieden had den kunnen bemachtigen, en nu langs de daken van wat eens hun huizen waren, voeren. Noord-Beveland, hun kleine stuk.ie vaderland, is verdronken. De onverzettelijkheid van de Zeeuwen zagen wij op Walcheren. Op dat stuk van het eiland, dat gespaard is gebleven voor deze ramp. draaiden de molens alsof er niets aan de hand was. en de kinderen op het pleintje van een dorpsschool juichten ons vrolijk toe toen wij laag een cirkeltje draaiden boven dit stukje normaal leven in deze poel van ellende. In Vlissingen werd in alle straten volop gewerkt om hulp aan het andere deel van het eiland te verlenen. Over de Westerschelde vliegend heeft men twee rampgebieden, links en rechts, van zich. Rechts het gebied van Zeeuws- Vlaanderen, voorbij Terneuzen, dat zelf een vrij droge indruk maakt, maar waar omheen de polders alle vol zijn gelopen Overstekend naar Zuid-Beveland ziet men een enorm gat in de zeedijk tussen Elle- woutsdijk en Baarland en een door dat gat ergens midden in de (overstroomde) polder geworpen veerboot. Waar eens de trein reed. die Walcheren en Zuid-Beveland met de rest van Nederland verbond, bewegen zich nu kleine, taaie ducks met materiaal en andere hulpmiddelen voor de getroffe nen. Van spoorwegvervoer zal voorlopig geen sprake kunnen zijn, want al zou het water morgen verdwenen zijn dan nog zou het lange tijd duren, voor de schade aan de onderspoelde spoordijk is hersteld. Z.W.-Brabant even erg Het is moeilijk op een tocht, als deze, nog te geloven in hel „Ik worstel en kom bo ven". Waar men ziet is water: Zuid-Beve land, Schouwen en Duiveland, Tholen. En overal datzelfde trieste beeld van verloren gegane bezittingen, van vee op dijken, en helaas van ook nog steeds geïsoleerde men sen op droge stukken, in angstige afwach ting van hun redding! Op enkele punten is het water al weer zover gezakt, dat een vernietigd huis te zien komt, of een aantal verdronken die ren. In het Zuid-West-Brabantse land zoekt men ook tevergeefs naar herkenningspun ten. Rode daken in het water, dat is alles. En hetzelfde beeld blijft het landschap be heersen, over Flakkee, de Hoeksche Waard, Beijerland. Het is bijna een verademing als Pernis, en daarachter Vlaardingen zichtbaar wor den. Het zonnetje geeft alles beneden een extra fleur en daardoor lijkt het een para dijs na alle beklemmende narigheid, die men zojuist heeft gezien. En toch is ook dit niets anders dan het normale leven dat ook zij, die thans alles verloren heb ben, tot voor enkele dagen hebben gekend. De ton overschreden Rotterdamse Beurs offert voor de getroffenen Op naar de ton! Geen sigaren of sigaret ten, geen kopjes thee of koffie! Geef ons het geld! Deze roep galmde vanmiddag, in de Beurs om de Beursbezoekers te bewegen een gift af te zonderen voor het Nationale Rampen Fonds. En niet velen boden geen gehoor aan het dringende beroep dat op hen werd gedaan. De twee vriendelijke col- lectrices met haar bussen waren druk in de weer en men kon niet anders dan een gave in de bus deponeren. Was er gisteren 68.750 bijeengebracht op de Beurs, he denmorgen om elf uur was dit bedrag reeds gestegen tot 79,150. Vliegtuigen van de marine-luchtvaart dienst, L.S.K., Rijksluchtvaartschool, KLM en twee vliegboten van de Amerikaanse luchtmacht zijn boven de getroffen gebie den ingezet voor droppings en reddingswerk Desondanks gingen sommige slachtoffers van de watersnood gisteren hun derde nacht op de daken in, soms reeds half in het water zittend en overgeleverd aan ijzi ge sneeuw, wind en vrieskou. Op boerde rijen heeft men bewoners waargenomen, die met vlaggen en lakens de aandacht tracht ten te trekken van vliegtuigen, die op dat moment óók geen hulp konden bieden. Zo veel mogelijk worden in hun buurt rubber boten afgeworpen. Het duurt soms zeer lang voordat een boot uit het vliegtuig wordt trachten elke boot op de juiste plaats te doen arriveren. Een Harpoon bommenwer per vloog twee uur rond, voordat twaalf rubberboten afgeworpen waren. Op het nippertje is gistermiddag een gestoten, omdat men zoveel mogelijk wil gezin gered van het dnk van een gedeel- telijk ingestorte boerderij op Goeree- Overflakkee, tussen Oude- en Nieuwe- Tonge. Drie personen konden in de he licopter worden gjébracht, de vierde moest aan de touwladder blijven han gen omdat de hijsiiju'ichting weigerde. Een- Sea-Otter van de marine, een am- phibievliegtuig, landde tussen Oude- en Nieuwe-Tonge en trachtte een rubberboot zó op de stroom te laten meedrijven, dat deze een gezin op het dak van een steeds meer afbrokkelende boerderij zou kunnen bereiken. Het moet voor de bewoners een wanhopig moment z5jn geweest, toen de rubberboot vlak langs- hun grijpende han den. op nauwelijks enige decimeters af stand. door de stroom werd meegevoerd. Wellicht hadden de moeder, twee zoons en een dochter, die op het dak een toe vlucht hadden gevonden, de moed al opge geven, toen de helicopter, van de marine luchtvaartdienst boven de boerderij ver scheen. Zwaaiend en af en toe door de wind hoog opgenomen kwaim de touwladder naar beneden. Een der zooms ging als eerste naar boven, gevolgd door het zusje en zijn moe der. Het drietal werd naar Nieuwe Tonge overgebracht; de oudste zoon bleef op de boerderij tot de helicopter terug zou keren. Ongelukkigerwijs weigerde de hgsinrich- ting van het toesSel zodat de man, zich vastklampend aan de touwladder, meege voerd werd tot de dichtstbijzijnde dijk, waar hij behouden aan land werd gezet. Via Goes en van terugkerende redders vernemen wü nu meer nieuws over Schou wen en Duiveland en Tholen. Er is thans een grote reddingsactie gaande om de men sen, die nog tussen Burgh en Brouwersha ven zitten, op te halen. Er zijn vele vletten, uitgerust met walkie-talkies onderweg. De Rijkspolitie te water aan de Schelp- hoek heeft bericht, dat met man en macht wordt gewerkt om dc mensen daar in de buurt op te halen. Men schat, dat cr nog ongeveer 1500 mensen in huizen en schuren zitten. Er zijn rubberboten over de dijk ge zet. Ook de marine is hier in actie. In Stavcnisse en St Annaland heeft men alle overlevenden gered. Van Schcrpcnisse is nog geen bericht ontvangen. In de buurtschap Schelphoek is een aan tal huizen weggeslagen. Bij Brouwershaven zijn drie lijken geborgen. Enige personen worden aldaar nog vermist. In de buurt ven Capelle zijn ook drie mensen verdronken. Van Zierikzee zijn enkele schepen 'paar het eiland Tholen doorgezonden, boten .-uit Flak kee werden doorgestuurd naar Bruinisse omdat daar hulp wel zeer dringencf'nodig is. Vlotten trekken Schouwen en Duiveland binnen voor ogenblikkelijke hulpverlening. De havendijken van Zierikzee zijn ernstig gehavend. Een vliegtuig „dropte" voedsel pakketten en is weer teruggekeerd naar zijn basis Valkenburg om nieuwe voorraad te halen. De „droppings" op de markt zijn uitmuntend gelukt. Vier hospitaalschepen zijn in Zierikzee aangekomen. Twee paarden ergens op een weg op Walcheren, temidden van de vloed, ver laten en waarschijnlijk verloren. Deze op name werd uil de lucht gemaakt door een Engelse fotograaf, die met een vliegtuig uil Londen voor een vlucht over Walcheren was oppeslegren. (Luchtfoto A.N.P. ës0*** en in HET ZINGENDE NIJLPAARD doof WILLY VAN DER STEEN - 35 Opgepast Ze hebben r het op ons j A gemunt

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 8