DE BREDA5CHE COURANT Stroom van fatale berichten houdt aan EEN MILLIOEN NEDERLANDERS BEVINDT ZICH IN NOOD DE KONINGIN BEZOCHT HET WA TERSNOODGEBIED WEERBERICHT Prijs 10 cent per nummer Dinsdag 3 Februari '53 Meer dan 600 doden De toestand in Zuid-Holland en N.W.-Brabant Schouwen geheel overstroomd Weken werk aan spoorbaan bij de Moerdijk Eén volk, één vijand Gezin klom langs touwladder van dakrand naar helicopter Rubberboten drijven langs handen die ze niet kunnen grijpen Drastische „reorganisatie" van Tsjecho-Slowaakse regering Het Zuivel fonds geeft een millio en GROTE MARKT 33 BREDA TELEFOON 8090 Directeur-Hoofdredacteur: C. A. Muller OPGERICHT 1791 42 cent per week 1.80 per maand fr. p. post 2.05 5.40 per kwartaal fr. p. post 6.05 ALGEMEEN BRABANTSCH DAGBLAD Velen in de overstroomde gebieden hebben nu al de derde nacht in weer en wind doorgebracht, vertwijfeld wachtend op redding. Nog steeds is het niet mogelijk, vast te stellen welk van de zo geteisterde gebieden er bet ergst aan toe is, maar wel is duidelijk geworden, dat de toestand op Scliouwen-Duiveland erger is dan onze ergste vrezen. Het gehele eiland, behalve de Westrand, is overspoeld. Er zijn veel vermisten en stellig een tweehonderdtal doden. Nuinansdorp be treurt een zeventigtal doden en is thans geheel ontruimd. Ook Tholen is zwaar getroffen. Het aantal doden in de gemeente Staveiiisse is nog niet bij benadering bekend. Ook te Poortvliet, Seller pen tssc, Oud-Vossemeer *en St. Amialand zijn slachtoffers gevallen. Goeree- Ovcrflakkee is met uitzondering van gebieden rond Dirksland en Ouddorp, geheel over stroomd. In Noord-Brabant is alles ten Westen van de lijn Ossendreebt-Woensdreeht-Bergen op Zoom-Halsteren en Steenbergen overstroomd.' De Biesboseh is geheel onder water. Te midder nacht waren in totaal 605 doden geteld, inaar steeds' komen nog nieuwe meldingen binnen. Dr J. van V een, hoofdingenieur van Rijkswater staat, beeft Maandagavond verklaard, dat een tnillioen mensen door de nood zijn getroffen. Volgens mededelingen van de waarne mend Commissaris der Koningin kan de toestand in Zuid-Holland op hel ogenblik In het kort als volgt worden weergegeven: Goeree-Overflakkee De toestand op Goeree en Overflakkee moet uitermate bedenkelijk heten. Slechts een tweetal gebieden, n.l. rondom Dirks land en rondom Ouddorp zijn nog niet overstroomd. Ifi de overige dorpen heeft de bevolking zich in allerijl op de dijken alsook op de bovenverdiepingen van hun woningen teruggetrokken. Een zeer bij zonder bezwaar bij de hulpverlening is. dat verschillende plaatsen nagenoeg niet bereikbaar zijn. Niettemin wordt met alle beschikbare middelen gepoogd het lot van de zwaar getroffen bevolking zoveel mo gelijk te verlichten. Onder de gegeven om standigheden is evacuatie op ruime schaal onvermijdelijk. Hoeksche Waard Ook de Hoeksche Waard, behoort tot de zwaar getroffen gebieden Op. verschillen de plaatsen" zijn dé dijken bezweken, een groot gedeelte van het eiland is dienten gevolge ondergelopen. Een droog gebied wordt nog aangetroffen rondom Oud- Beijerland en Klaaswaal, voor het overige vertoont het eiland een soortgelijk beeld als Goeree-Overflakkee. Voorne-Putten Hoewel ook van Voorne-Putten een aan zienlijk gedeelte is overstroomd, wordt hier om het behoud van een groter gebied dan in de Hoeksche Waard en op Flakkee zwaar gevochten. In bepaalde gevallen heeft men zich achter verder terug gele gen waterkeringen moeten terugtrekken. Waar het water hier ten slotte tot staan zal worden gebracht, valt nog moeilijk te zeggen. Het dichten van de dijkgaten is met kracht aangevat. Alblasserwaard Van de Alblasserwaard is het Zuidweste lijk gedeelte ondergelopen. Het Oosten en Noorden is op het ogenblik nog droog, maar wordt door het water bedreigd. Veel hangt er van af, of het grote gat in de dijk tussen Papendrecht en Alblasserdam zal kunnen, worden gedicht, aan welk karwei met man en macht wordt gewerkt. IJsselmonde en Rozenburg Op IJsselmonde en Rozenburg zijn sinds gisteren geen veranderingen van betekenis opgetreden. Eiland van Dordrecht In dit gebied heeft het overstroomde op pervlak geen uitbreiding ondergaan. Krimpenerwaard De dijken rond de Krimpenerwaard zijn gelukkig niet opnieuw bezweken. De dijken, die de rest van de provincie beschermen, zijn in stand gebleven. N.W.-Brabant Overstroomd is alles ten westen van de lijn Ossendrecht - Woensdrecht - Bergen op Zoom - Halsteren en Steenbergen. De weg Halsteren Steenbergen dreigt thans te overstromen, op één plaats spoelt het water reeds over deze weg. Men poogt met zak ken zand een doorbraak te voorkomen. De Kruislandsepolder loopt gevaar en daarom wordt op last van de burgemeester Kruis land geëvacueerd. Nieuw Vossemeer is eeds geheel geëvacueerd. In Steenbergen zijn 13 lijken aangespoeld, vermoedelijk af komstig van slachtoffers uit Vossemeer. Verder is overstroomd het gebied ten Noorden van de Steenbergse Vliet en ten Zuiden van de Dintel en voorts alles ten Westen van de Prinslandsepolder langs het Volkerak. Deze polder zelf is echter nog intact. Ook is overstroomd het gebied ten Noor den van de Dintel en de Mark, Westelijk begrensd door de spoorlijn bij Zevenbergse- hoék tot aan het Hollands Diep. Ook is ondergelopen het gebied van Hooge Zwaluwe, Lage Zwaluwe, Wagenberg en Drlmmelen en dat ten Noorden van de lijn Geertruidenberg - Waalwijk tot de Maas. De Brabantse Biesboseh is geheel over stroomd. Het Land van Heusden en Altena is overstroomd ten westen van de lijn Werkendam, Almkerk en Dussen. Er zijn enkele doorbraken bij Almkerk. Reeds 34 doden geteld (Van onze correspondent) Gistermorgen is via Scheveningen-Raclio het eerste contact tot stand gebracht met Schouwen. De toestand blijkt ook daar uiterst kritiek te zijn. Het eiland is na genoeg geheel overstroomd. Voorzover thans bekend zijn er 34 mensen om het leven gekomen, namelijk 14 in Zierikzee en 20 in de Vierbannenpolder. Vele mensen zijn de verdrinkingsdood nabij. Een groot aantal huizen is ingestort: ongeveer tienduizend mensen moeten worden geëvacueerd. Er is dringend be hoefte aan rubberboten. De burgemees ters hebben de hulp ingeroepen van het Korps Mariniers te Rotterdam. Het In Ooltgensplaat slaan de huizen tol aan de dakgoot onder water. (Luchtopname ANP-foto). Het Koninklijke Huis leeft mee Prinses Beatrix heeft de nieuwe fiets, die zij op haar verjaardag van een rijwielhan del te Socstdijk heeft gekregen, aan de hulpactie van het Rode Kruis geschonken, eiland is geheel verstoken van drink- J net koninklijke jacht Piet Hein, dat voor water en de voedselvoorziening is zo>-r i zijn jaarlijkse revisie in Den Helder ligt. gelijk. Er wordt op het ogenblik ge- ?aj jn „pdracht van HAI. de Koningin met tracht een noodzender te bouwen, ten- j meeste spoed in gereedheid worden ge- einde het contact met de buitenwereld Ijracjit. Vermoedelijk zal het schip vandaag te herstellen. I jj Amsterdam aankomen en als nood- ~v~ gf»f_ -pitaalachip wojd-n ingericht. Prins bernhard heelt verscheidene afspraken ire. de Verenigde Staten afgezegd en zou van daag met een ljjnvliegtuig van de KLM naar Nederland vertrekken. Het ligt in zijn voornemen, Woensdag de getroffen gebie den te bezoeken. Prinses Wilhelmina heeft gisteren via Antwerpen een bezoek gebracht aan noodgcbicden in Zeeland. BERICHT Geëvacueerde abonné's, die in jj "I Breda zijn ondergebracht, kun- 2 nen De Bredasche Courant da- 5 gelijks na twee uur aan ons bu- 5 J reau, Grote Markt 33, afhalen. i De Directie 5 i Op het nippertje is gistermiddag een i overgebracht: de oudste zoon. bleef op de gezin gered van het dak van een gedeel- i boerderij tot de helicoptc-r terug rou keren, telijk ingestorte boerderij op Goeree- Ongelukkigerwijs weigerde de hijsinrich- Overflakkee, tussen Oude- en Nieuwe- i tins van he' bestel zodat de man, zich Tong.. Drie personal konden h. de he- 'tconw worden georacht. de vierde ;,5j brh„i]iicn san ]and wert, gc-.ct. moest aan de touwladder vlij.'en hsh- car. o rr^r: - i tvaart- gen omdat de hijsinrichting weigerde, j dienst.° LiS.K.. Rijksluchtvaartschool, KLM I en twee vliegboten van de Amerikaanse Een Sea-Otter van de marine, een am- luchtmacht zijn boven de getroffen gabie- phibïevliegtuig, landde tussen Oude- en den ingezet voor droppings en reddingswerk Nieuwe-Tonge en trachtte een rubberboot i Desondanks gingen sommige slachtoffers zó op de stroom te laten meedrijven, dat van de watersnood gisteren hun derde deze een gezin op het dak van een steeds nacht op de daken in, soms reeds half in meer afbrokkelende boerderij zou kunnen het water zittend en overgeleverd aan ijzi- bereiken. Het moet voor de bewoners een I ge sneeuw, wind en vrieskou. Op boerde- wanhopig moment zijn geweest, toen de i rijen heeft men bewoners waargenomen, die rubberboot vlak langs hun grijpende han- j met vlaggen en lakens de aandacht tracht- den. op nauwelijks enige decimeters af- I ten te trekken van vliegtuigen, die op dat stand, door de stroom werd meegevoerd. moment óók geen hulp konden bieden. Zo- Wellicht hadden de moeder, twee zoons j veel mogelijk worden in hun buurt rubber en een dochter, die op het dak een toe- boten afgeworpen. Het duurt soms zeer lang vlucht hadden gevonden, de moed al opge- j voordat een boot uil het vliegtuig wordt geven, toen de helicopter van de marine- I gestoten, omdat men zoveel mogelijk wil luchtvaartdienst boven de boerderij ver- I trachten elke boot op de juiste plaats te scheen. Zwaaiend en af en toe door de wind doen arriveren. Een Harpoon bommenw hoog opgenomen kwam de touwladder naar beneden. Een der zoons ging als eerste naar boven, gevolgd door het zusje en zijn moe der. Het drietal werd naar Nieuwe Tonge Nieuwe slachtoffers van Dienst op Dordt vandaag weer hersteld Bij het onderzoek naar de situatie bij de Moerdijkbrug is gebleken, dat lussen Dor drecht en de Moerdijkbrug, onmiddellijk ten Noorden van de brug. drie kilometer spoor baan vrijwel is weggeslagen. Ten Zuiden van de brug is een gat van 700 meter in de spoordijk. De Spoorwegen verwachten, dat de herstelwerkzaamheden aan de spoorbaan bij de Moerdijkbrug een kwestie van weken zal worden. Alle verkeer van het Zuiden naar het Noorden, dat van deze verbinding gebruik placht te maken, wordt voorlopig via Utrecht. Den Bosch afgewikkeld. Gisteren kon reeds over een enkele lijn tot Zwijn- drecht worden gereden en men hoopte van middag reeds zover te zijn, dat de halfuur- dienst op de lijn Dordrecht, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Amsterdam te hervatten. Het emplacement Lage Zwaluwe staat on der water Ten Zuiden van Woensdrecht in de spoorlijn Bergen op ZoomVlissingen is het spoor over twee kilometer weggesla gen. De baan staat daar zelfs bij eb onder water. Bij Rillar-d-Bath ligt het spoor over vier kilometer onder water. De internationale D-treinen, die normaal naar en van Hoek van Holland rijden, doch de laatste dagen naar en van Den Haag gingen, rijden vanavond weer naar Hoek Een telegram van Prins Bernhard Prins Bernhard heeft aan de minister president het volgende telegram gezonden: „Diep getroffen door de ramp, die over land en volk is gekomen, verzoek ik u mijn in nige deelneming over te brengen aan hen, die thans lijden". Bernhard De Prins zal in verband met de gebeur tenissen zijn reisprogram aanmerkelijk be korten en eerder dan was voorzien in Ne derland terugkeren. De oprit van de Moerdijkbrug is zwaar be schadigd, zodat de Moerdijkbrug buiten be drijf is gesteld. Duidelijk is te zien, dat één spoor geheel weggespoeld is. van Holland. Ze vertrekken Woensdag ochtend ook weer van Hoek van Holland. Uit Engeland is bericht ontvang, dat de spoorwegverbinding HarwichLonden, die op enkele plaatsen onder water stond, waar schijnlijk Woensdag weer in orde is. zuiveringswoede De Tsjecbo-Siowaakse regering heeft gis teravond gemeld: De minister van buiten landse zaken, Siroky, de minister van voor lichting, Itopecky, en de minister van onderwijs, Ncdjedly, zijn van hun functies ontheven. Siroky wordt als minister van buitenlandse zaken opgevolgd door Vaclav David, het ministerie van voorlichting is opgeheven en bet ministerie van onderwijs is gesplitst in twee departementen. Siroky. Kopecky en Nedjedly zijn benoemd tot vice-premier. Als zodanig zullen zij, met premier Zapotocky en de andere vice- premiers, zitting hebben in een nieuw „regeringspresidium". Voorts is Zdened Fierlinger ontheven van zijn functie als hoofd van het staatsbureau voor kerkelijke zaken. Hij blijft vice-premier. President Gottwald heeft voorts tot vice-premier benoemd: generaal Bacilek, minister voor binnenlandse veiligheid, generaal Cepicka, minister van defensie, en de onderministers Antonin Nevotny en Jin- drich Uher, De reeds in functie zijnde vice- prëm'iers blijven aan. Volgens politieke waarnemers in Wenen kwam het ontslag van Siroky als minister van buitenlandse zaken onverwacht. Hij was, aldus meende men, de mandie de voormalige minister van buitenlandse zaken Clementis ten val bracht. Men wijst er ech ter op, dat Siroky een goede vriend van de onlangs gearresteerde Oostduitse minister van buitenlandse zaken, Dertinger, was. per vloog twee uur rond, rubberboten afgeworpen ■oordat twaalf De Koningin vertrok Maandagmorgen om zeven uur uit Soestdijk voor een bezoek aan de ge teisterde gebieden. Na een kort oponthoud in Den Haag heeft H.M. zich in Dordrecht inge scheept op een vaartuig van de rijkswaterstaat. Het eerste doel was 's Gravendeel, waar de Koningin de evacuatie aanschouwde en ge sprekken voerde met de burgemeester, enige dokters en de getroffen bevolking. Per boot ging de tocht verder naar Numansdorp, waar H.M. zich onderhield met vele evacué's, die in een café waren ondergebracht. In Middelliarnis, liet volgende doel, waadde de Koningin, met waterlaarzen aan, door het water om het gemeentehuis te bereiken, waar zij zich liet voorlichten over de situatie. Het lag in de bedoeling verder te varen naar Stellendam, maar door tijdgebrek moest daarvan worden afgezien. De kapitein van liet vaartuig wilde de verant woordelijkheid niet op zicli nemen in liet donker een haven binnen te varen, waar voortdurend boten in en uit gingen. De Koningin keerde 's avonds om zeven uur in Dordrecht terug en reed vandaar naar Rotterdam waar zij achtereenvolgens de evacuatiecentra in het Feijenoord-Stadion en de Ahoy'-hallen be zocht. In de Ahoy'-hallen sprak zij o.a. met vluchtelingen van Schouwen en Duiveland. Om negen uur 's avonds kwam de Koningin op Soestdijk terug. Vanmorgen om halftien is de Koningin per vjiegtuig Meer naar de overstroomde gebieden gegaan, welke zij eerst van de lucht uit in ogen- schouw zou nemen. Vervolgens zou H.M. op een vliegveld in Noord-Brabant landen, Maarna zij de geteisterde gebieden in deze provincie zal bezoeken. De georganiseerde landbouw en zuivel bereiding heeft een inillioen gulden beschik baar gesteld. Voorlopig komt deze bijdrage uit het Zuivelfonds, dat door de rundvee houderij uit eigen middelen wordt bijeen gebracht. Reeds 284 doden in Engeland Gisteravond om half elf waren in Enge land 284 doden, van wie 100 op het eiland Canvev, geïdentificeerd. Premier Churchill verklaarde giéteren in het Lagerhuis, dat het nog niet mogelijk is de totale omvang van de ramp te meten. Het is echter dui delijk, zo zei hij, dat de ramp op nationale grondslag en als een nationale verantwoor delijkheid zal moeten worden bestreden. De eigenaars van Britse vissersvaartui gen wachten op nieuws van meer dan 230 schepen die op zee door de storm zijn ver rast. Talrijke schepen bevonden zich nabij Schotland, op het ogenblik dat de storm op zijn hevigst was. WEINIG WIND Weerverwachting, medegedeeld door hel K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond Zwaar bewolkt met later verspreide op klaringen. Overwegend droog weer. Matigt tot zwakke wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noord. Temperaturen ever boven het vriespunt, maar vannacht er morgenochtend plaatselijk lichte vorst. Weerkundige waarnemingen. Hedenmorgen om 8 uur werden op het vlieg' veld Gilze-Rljen de volgende waarnemingen gedaan: Barometer: 770.0 mi* Wind: N.O. 13. km per utu Temperatuur: 0.3 gr. C Maximum temperatuur: 4 6 gr. C Minimum temperatuur: 0-t gr C

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1