Giro 9575 Honderden mannen vochten voor de Pendrechtsedijk Hulpverlening uit het buitenland Geen export van aardappelen Hoopvol geluid uit Terneuzen M Bloemproductie weer op gang Het water spaardeU? ONDER ONS Het laatste nieuws van Flakkee Reeds 306 doden in Engeland ANGSTIGE NACHT IN VEERE VAN ROTTERDAMS ADVOCAAT DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 TWEEDE BLAB - PAGINX 3 Het water had in Charlois twee meter hoog knnnen staan.... Twee lange nachten hebben de landbouwers van de Charloisse Lagedijk en de burgers uit de omgeving gevochten tegen het water, dat de Pendrechtsedijk dreigde te doorboren. Zondagavond ontdekten de bewoners van de Pendrechtse polders, die de zwakke plekken van de dijk kennen, dat er groot gevaar bestond. De duiker, die enige tijd geleden werd vernieuwd, was ondermijnd door het water van de Oude Maas, dat de polders aan de andere kant reeds had over stroomd. Onmiddellijk togen zij aan het werk met zakken, die zij vulden met zand en klei en zij slaagden er in het water, dat reeds door de dijk sijpelde, tegen te houden. Groot alarm in de Wielewaal Het was voor de mannen, dlc de dijk kennen duidelijk, dat een deel van de Linker Maasoever in groot gevaar was. Als de dijk het niet zou houden, zou het water in het lager gelegen land achter de dijk wel eens meters hoog kunnen komen te staan. De Wielewaal, de Pleinweg, overal zou het water kunnen komen, terwijl de bewoners van die plaatsen er geen flauw idee van hadden, dat er gevaar was. „Ze weten hier achter niet wat er aan de hand is en wat er allemaal van dit dijkje afhangt," zeggen de bewoners van de Char loisse Lagedijk. Zondagavond kwamen er hulptroepen opdagen, die meehielpen met het vullen van de duizenden zakken, die de gevaarlijke duiker in toom moesten houden. De mannen, die aanvankelijk zonder leiding werkten, wendden zich gisteren tot de di recteur van Gemeentewerken, die de ernst van de toestand inzag en onmiddellijk gro ter en vooral meer materiaal liet aanrukken. Verscheidene keren is er groot alarm ge slagen, waarop de landbouwers er op uit trokken om de duiker nóg steviger in te kapselen. Vannacht was er weer gevaar, dat de dijk, ondanks het vele werk, dat er al was gedaan, het niet zou houden. De politie werd gewaarschuwd en die heeft een radio wagen naar de Wielewaal gestuurd, die de bewoners wekte en de mannen opriep om te gaan helpen by de dyk. Meer dan vyf- honderd mannen gaven aan de oproep ge volg en vanmorgen was het eindelijk zover, dat gezegd kon worden, dat de duiker niet veel gevaar meer oplevert. Ook militairen en burgers uit Leiden en Voorschoten heb ben meegewerkt aan het behoud van de dijk. Verzakking dreigt Een ander gevaar steekt nu echter de kop op en dat is verzakking! De dijk is niet „aangestampt" en op enkele plaatsen vreest men nu voor verzakking. De dienst van Ge meentewerken is er nu echter bij en heeft dadelijk maatregelen genomen yn de dijk nog verder te verstevigen. In de loop van de dag zal men met groot materieel beginnen met dat werk De b.ewoners van de Charloise Lagedijk blijven het gevaarlijke punt doorlopend be waken. Hun grote angst is het draaien van de wind. Als het water tegen de dijk zal worden gestuwd, vrezen zij voor een nieu we doorbraak. In de ondergelopen polders staat als een klein eilandje de hoeve van Jillis v, d. Hoek, die op een terp is ge bouwd. Een paar maal per dag vaart hij met zijn bootje door de ondergelopen pol ders naar het vasteland achter de dijk om 'de melk van zijn koeien af te leveren. Der tig runderen zijn er op het eiland en alhoe wel de boer en zijn vee afgesloten zijn van de omgeving is er niet veel gevaar, voor een overstroming. Zakken doet het water echter ook nog niet vlug. In de afgelopen nacht is het slechts enkele centimeters naar beneden gegaah. Het gat in de Honingerdijk bij De Rust- wat is zover gedicht, dat er niet langer direct gevaar bestaat. Het verkeer kon nor maal doorgang vinden. België Koning Boudewijn heeft onze Koningin zijn innige deelneming doen betuigen. Bel gië stuurt snelboten. Troepen zijn al sedert Zondag bezig met reddingswerk. Een Belgi sche Sabenapiloot heeft met een hefschroef- vliegtuig veel mensen uit het verdronken gebied van de Zeeuwse eilanden gered. Hij schat dat gedurende twee weken twintig helicopteres voor transport nodig zuilen zijn. Frankrijk Het Franse ministerie van openbare wer ken stuurt spoorwegmateriaal en andere essentiële goederen. Comité's verzamelen bijdragen. Het internationale secretariaat voor de jeugd van de Europese Beweging te Parijs heeft de jeugdbewegingen in de zes tien landen tot hulp opgeroepen. Twee com pagnieën Franse genietroepen zijn in Ber gen op Zoom aangekomen. Andere landen Het R.ue Kruis van Italië, dat van Zwit serland, en van Nieuw-Zeeland houden in zamelingen. Canada stuurt hulp. Uit Zuid- Af rika zijn al goederen ontvangen. Ver scheidene Duitse steden en landen hebben materiële en medische hulp aangeboden en Duitse hulpkrachten worden zonder forma liteiten aan de grens toegelaten. Oostenrijk heeft een hulpfonds gevormd en Indonesië heeft een studentenhuis van de Indonesische studenten in Den Haag aangeboden voor évacué's. Maximumprijzen vastgesteld Teneinde de voorziening van het Nederlandse volk met aardappelen zo goed mogelijk te verzekeren, zijn, in afwachting van een nader overzicht van de aardappelpositie, alle uitvoermachtigingen voor aardappelen in getrokken. Het ministerie van Landbouw. Vissery en Voedselvoorziening: zal vandaag maximum prijzen afkondigen voor aardappelen. Naar de directeur ven het directoraat voedselvoorziening, ir J. A. P. Franke, heeft meegedeeld, zijn in de door de watersnood getroffen gebieden veel kleiaardappelen verloren gegaan. De export aardappelen is stopgezet met uitzondering van die leverin gen aan het buitenland, waartoe ons land contractueel is verplicht. Deze maatregel geldt totdat een volledig overzicht van de situatie zal zijn verkregen. Er is voorshands echter geen reden om aan te nemen, dat de beschikbare voorraden aardappelen niet toereikend zullen zijn. al zal gedeeltelijk moeten worden overgeschakeld op zand- aardappelen. In Noord-Beveland zijn grote hoeveel heden klei-aardappelen gered. Per schip zijn 25.000 zakken naar dit gebied overgebracht om deze voorraden in veiligheid te brengen. Tot het afkondigen van maximum-prijzen is in eerste plaats overgegaan om onge wenste speculaties die op sommige plaat sen reeds zjjn gesignaleerd tegen te gaan. Zeeuws-Vlaanderen voor een deel zeer geteisterd De berichten uit Zeeuws-Vlaanderen geven afwisselend een beeld van hoop en van ellende. In Terneuzen heeft het water op verscheidene plaatsen de bestrating ge heel weggerukt. De brandweer van Terneu zen en omliggende plaatsen is begonnen de watermassa weg te pompen. Erg veel is het niveau tot nu toe echter nog niet gedaald en een kwart van de bevolking leeft nog in het water. De zeedijken hebben hier de watermassa niet kunnen keren en 3 grote polders overstroomden. Naar te Brussel telefonisch uit Terneuzen wordt vernomen Is de toestand daar hoop vol. Het water heeft zich uit de stad terug getrokken. Er zijn nog slechts enkele pol ders. waar .water staat. De gemeente Ter neuzen betreurt zelf geen slachtoffers. In de omliggende gemeenten Hoek en Zaam- slag kwamen twee kinderen om het leven. De hele West-Zeeuwsvlaamse kust heeft eveneens weer tol aan het water moeten betalen. Cadtzands haven staat onder zware druk. De duinen zijn over kilometers lengte aangetast en de glooiende helling is in een gapende afgrond veranderd. Verderop, in de richting Breskens. is de dijk op ver scheidene plaatsen ernstig aangetast. Vrij willigers uit alle plaatsen zijn reeds Zondag morgen naar de bedreigde plaatsen vertrok ken. waar men met zandzakken de wegge slagen gedeelten versterkte. Bunkers, welke op vele plaateen in de duinen stonden, verzakten en gemetselde versterkingen spoelden weg. Zeer actief toonde zich bij het bieden van hulp een ploeg uit Oostburg, waar honderden aan de oproep gehoor heb ben gegeven. Eventuele doorbraken konden hier door de Slaperdijk worden opgevangen. In Breskens was op zeker ogenblik de toe stand zeer critiek. doch hier is een aan merkelijke verbetering ingetreden. De zeedijk van de Hoofdplaatpolder heeft de druk van het water niet kunnen weer- (ffï De Swift II van Gebrs Wensveen is Zon dagnacht uit de Wijnhaven gelild en neer gezet op de kade. De bok Assistent van het Bergingsbedrijf H. v. d. Graaf moest er aan te pas komen om het vaartuig van morgen weer in zijn element te brengen. staan. Enige woningen in deze polder zijn weggespoeld. Hetzelfde geldt voor de Tho maspolder. Het vergde zeer veel inspanning om de zakken zand op de plaats van be stemming te krijgen. Alle beschikbare trac toren en auto's werden gebruikt en ook door middel van paarden werden de zakken aan gevoerd. f HOL HOOG HEIT WATER I! Militaire hulp In totaal zijn op het ogenblik 16.000 mili tairen ingezet. Voor het hulpverlenings- werk worden nog 20.000 man in reserve gehouden. Het personeel, dat is ingezet verleent hulp bij evacuatie en bij het dich ten van dijken. De Koninklijke Marine heeft thans 122 motorvaartuigen, 10 sloepen en een groot aantal rubberboten ingeschakeld bij het reddingswerk. Hierbij zijn 7 mijnenvegers. Van Duitsland uit zijn naar ons land onderweg 1-3 landingsvaartuigen en 3 motor barkassen van het Britse Rijnflottielje. Hierbij hebben zich 4 motorvaartuigen van de Belgische marine aangesloten. De marineluchtvaartdienst werpt rubber boten en voedsei uit, o.a. bij Zierikzee en Middelharnis. De helicopter van de marine- luchtvaartdienst heeft tientallen mensen uit benarde posities gered. De sea-otters brach ten geïsoleerde gewonden naar Valkenburg. Dijk bij Rozenburg wordt dichtgemaakt Vanmorgen werd een aanvang gemaakt met het voorlopig dichten van het zestig meier brede gat in de dijk langs de Wa terweg in de Bospolder op het eiland Ro zenburg. Honderd man genietroepen, bij gestaan door evenzoveel eilandbewoners, zullen met behulp van beschikbaar gestel de draglines dit moeilijke werk uitvoeren. ,Ook ziin reeds pompen onderweg voor het leegmalen van de polders Blankenberg en Graspolder, zodat spoedig een aanvang ge maakt zal kunnen wordeji met de gedeelte lijke droogmaking van het zwaar geteister de eiland. Stad Tholen is veilig De trawler Sch. 71, met een smaldeel van zeven Scheveningse schokkers en botters in de Zeeuwse wateren, heeft gemeld, dat de stad Tholen, op het gelijknamige eiland, weinig schade heeft geleden. Honderden évacué's van het eiland zijn naar deze stad overgebracht. Het schip liep voor de stad Tholen aan de grond, maar men verwachtte het vanmiddag nog vlot te krijgen. Daarna zal het schip zich naar het rampgebied Slavenisse begeven, waar de nood het hoogst is. Lichtschip Goeree afgedreven Het lichtschip Goeree is afgedreven. De positie werd opgegeven als vijftien mijl ten Noorden-Noordwesten van de oorspronke lijke positie. Inzamelingen op zee De volgende schepen stelden spontaan de volgende bedragen beschikbaar voor de getroffenen van de watersnood, bijeenge bracht door de bemanningen: Tero 450.—; Prins Willem II 456.—; Stad Breda 352.Gaasterland 80. IJssel 355.—; Rotula ƒ510.—; Soestdijk 600.—; Aardijk 1 dag gage; Kortenaer 140.Prins Willem IV 1 dag gage; Stad Arnhem 294.—; Scherpendrecht 733. Zonnewijk 355.—. Voortdurend komen nieuwe meldingen binnen. OVERZICHT VAN 0E WATERSNOOD IN ENGELAND NEOERlAND EN BELGlE J 533 Veel wintergroente verloren De Meelfabriek van de Nederlandse Ver bruikscoöperaties aan de Rünhaven werkt sinds gisteravond 7 uur weer. Er is een aan tal reserve-motoren ingeschakeld en som mige beschadigden zijn in een fantastisch tempo gerepareerd. Nog in de loop van de avond werd met motorvletjes en vracht auto's bloem gebracht naar dorpen in de ge troffen gebieden, waar nog wel een bakkery kan werken. In de Meelfabriek van de Nederlandse Bakkerijen aan de Brielselaan ligt nog Spaar Uzelf niet! Spaar iedere dag voor NationaalRampenfonds Den Haag U kunt ook storten bij ons blad Te wezenloos om zich te redden Dr J. van Veen, hoofdingenieur Rijks waterstaat gat' gisteravond een overzicht van de toestand. Iiy deelde mee, dat één millioen mensen in nood zün. Het grootste deel van Zuid-West Holand staat onder zout water en de binnenhavens zyn-'moeiiyk te bereiken, liy zei moeilijk te kunnen meedelen, hoeveel bressen er in de dijken waren geslagen, maar hij schatte het aan tal op 50 tot 80. H\j vervolgde, dat vele mensen zïcli nog in de bomen ophouden en te apathisch zyn om gebruik te maken van door vliegtuigen gedropte rubberboten. Amphibievoertuigen zyn het enige middel om deze mensen te verlossen. Eerste slachtoffers begraven Het stoffelijk overschot van vier slachtof fers van de watersnood, inwoners van het zo zwaar geteisterde 's Gravendeel, zijn van ochtend om elf uur in ruw houten kisten op het kerkhof in Dubbeldam voorlopig ter aarde besteld. Het zijn de eersten van de ramp, die West-Nederland trof, wier lijken geborgen konden worden. De trieste plechtigheid droeg een zeer so ber karakter. De burgemeester van Dubbel dam, de heer J. P. M. Beelaerts van Em- michoven, sprak bewogen woorden, waar mede hij de gevoelens van de bevolking van het Eiland van Dordt tot uitdrukking bracht. Ds A. J. van Heuven, Nederlands Her vormd predikant van 's Gravendeel, sprak woorden van troost tot de enkele nabestaan den. die aanwezig waren. Het weghalen van kadavers De veterinair hoofdinspecteur van de volksgezondheid maakt bekend, dat men zich in de geteisterde gebieden voor het weghalen van cadavers van dieren, welke per vrachtauto bereikbaar zijn, kan wenden tot de volgende destructiebedrijven: De Ge- kro te Overschie, tel. K 1800 - 84520; de Brabantse Destructor te Son, tel. K 4909 - 235; het Destructiebedrijf Dordrecht, tel. K 1850 - 4288. MENTOR BEANTWOORDT VRAGEN VAN WATER-SLACHTOFFERS Pluche tafelkleed en fluwelen gordynen. Deze kunt u gewoon wassen met goede zeep of wasmiddel. Ook de bekleding van uw stoelen, die er wel voorzichtig af te halen is, kunt u op die manier behandelen. Even „weken" in wat zout (op 10 liter water lepels). Niet wrijven of wringen. Kletsnat ophangen en flink byrekken. Op de ach terkant met een lauw ijzer strijken, maar steeds dubbel. Dus eerst zó leggen, dat de wolpluizen in elkaar grijpen. Het geheel kunt u ten slotte opstomen en dan intussen borstelen tegen de vleug in. Zelfs kunt u de zittingen een beetje vochtig al weer op de stoel bevestigen. De meubelen zien er zo uit! Als u de door het water beschadigde meubelen zelf wilt opknappen, kunt u het beste dit doen: eerst, liefst buiten in de wind, laten dro gen. Als ze goed droog zijn (dat ze soms toch wat trekken is iets waar u niets aan kunt doen) afschuren. Eventueel met am moniak afbijten en dan met schuurpapier na. Als het geheel góed egaal van kleur ge worden is, opnieuw beitsen met wasbeits. De gebruiksaanwyzing vindt u op het busje. Nat geworden aardappels. Daar is maar één middel op: laten drogen. Voorzichtig, eventueel tussen couranten afdrogen of tussen oude lappen. Daarna in de wind leg gen. Als u bang is voor uitlopers, er is hier tegen een chemisch middel in de handel. De bestaande uitlopers niet wegnemen, want anders ontstaan blauwe plekken. En de inmaakpot met sperziebonen? Als deze niet al te lang in het vuile water ge staan heeft: de boontjes er uit halen, afwas sen en in schoon pekelwater doen. Voor enige besmetting bestaat weinig gevaar, vanwege de pekel al niet en ook niet, omdat ze toch vrij lang worden gekookt voor gebruik. Vergoeding? Of men inderdaad een ver goeding voor het verlies van meubelen en zo zal geven? Zoals in de oorlog de schade- enquêtecommissies deden? Daar is op dit moment nog niets, van bekend. Wat er eventueel kan gebeuren, is niet te voorzien. Maar voorlopig zal men er verstandig aan doen het maar te beschouwen als „eigen riseco". De fotonegatieven. De nat geworden foto negatieven behoeven niet verloren te zyn. Dat de emulsie-laag gezwollen is, is nor maal. Bij drogen komt dat wel weer goed. U haalt de negatieven voorzichtig van el kaar. Liefst met een pincet, want de minste aanraking kan het beeld beschadigen of vlekken. U spoelt de negatieven één voor een (met een pincet) in schoon water af en laat ze dan drogen met de emulsielaag naar. boven. Ofmet de uiterste punt aan een lijntje. Onder de vloer. Het Is een nare operatie. Maar u doet toch verstandig desnoods en kele planken los te maken, zodat u bij het water kunt komen. Door de aanwezige be tonplaat, waarop uw huis is gebouwd, kan het water immers niet of zeer langzaam wegstromen, en het gevolg is: rotten van de balken. Dit wordt voorafgegaan door schimmel met als naar gevolg: stank. Trou wens, uw houten vloer wordt nooit werke lijk droog. Als de bovenzijde is droogge- stookt en u legt het zeil, dan zal het vocht weer optrekken en onder het zeil rotting veroorzaken. U kunt dus beter zo'n ver velend karwei even opknappen. Het brengt ten slotte geen andere kosten mee eten wat spUkers. Electrische apparaten. Niet zelf mee dok- tererf! Alles wat met sterkstroom te ma ken heeft, hoort by de vakman. De toestand op Goeree en Overflakkee is door het grote gebrek aan communicatie middelen nog zeer onoverzichtelijk. De ge- evacueerden van Ooltgensplaat zyn in Din- teloord (Noord-Brabant) ondergebracht. Schepen met voedsel, schoeisel en medica menten zyn naar Ooltgensplaat onderweg. De bevolking van Den Bommel evacueert vermoedelijk naar Rotterdam. De moeilyk- heden aldaar kunnen nu overwonnen worden. Kritiek schijnt de situatie In Oude- en Nieuwe Tonge te zijn. In Stad aan 't Haringvliet heeft de bevol king besloten te blijven, met uitzondering van een 150-tal, dat er vrijwillig de voorkeur aan gaf te evacueren. In Middelharnis en Sommelsdyk zijn dui zend burgers vrijwillig vertrokken. 6000 Anderen wachten nog op vervoer. Totnutöe is de evacuatie er geschied per boot naar Hellevoeisluls en vandaar per auto naar Rotterdam, De -bewoners van Herkingen zijn voor een groot deel geëvacueerd naar Dirksland, dat droog ligt. Door het gebrek aan communicatiëmidde- len weet men niet, hoe de toestand in Melissant en Goederede is. In Ouddorp schijnen geen slachtoffers te zyn gevallen. De bevolking was op de hoogste punten van de duinen geklommen en zit nog hier en daar op de daken. Er zijn vijf radiosets aangevraagd om onderling contact op het eiland mogelijk te maken. Verzocht is ze te „droppen" bij Mid delharnis. waar. reeds door helicopters en watervliegtuigen medicamenten zijn neer gelaten. steeds alles stil. Men werkt in hoog tempo om morgen weer enige molens op gang te kunnen brengen. Het is verheugend, dal er een uitstekende geest onder de bakkers blijkt te heersen, want kleine bakkers, die niet kunnen bakken, worden geholpen door collega's, zodat de klanten van eerstgenoem- den normaal kunnen worden bediend. Somberder ziet het er uit wat de winter groenten betreft, zoals ui, peen en witlof. Op de Coöperatieve Tuinbouwveiling voor de Zuid-Hollandse Eilanden kwam vanmor gen nog geen derde van anders aan. De meeste boeren, die hun ui en peen hebben ingekuild in grond, die niet is overstroomd, zullen nog deze week hun voorraad aan de veiling brengen. De ingekuilde groente in de overstroomde gebieden zal wel verloren zijn. Aan de veiling aan de Boezembocht was de aanvoer vrij normaal, omdat de pro ductiegebieden niet door het water zijn ge teisterd. Gisteren schreven wij reeds, dat de aard appelgrossiers zich thans op het Noorden van het land zullen moeten oriënteren. Ove- van de voorraden aardappelen en groente, rigens is er nog geen overzicht te krijgen die zyn verloren, want vele boeren, wier land nog droog is, werken aan defdijken en kwamen vandaag dus niet aan de veiling. (Van onze correspondent in Londen) In Engeland was vannacht het aantal doden tot 306 gestegen. 625.000 H.A. bouw- en weiland zijn over stroomd. De schade wordt op 400 millioen gulden geschat. Duizenden militairen en arbeiders zwoeg den vannacht, bij net licht van sterke lam pen, om de honderden gateil in de zee- en rivierdijken te dichten. Hoewel de wind iets is afgenomen, stormt het aan de kust nog flink. Het zwaarst van alles is het eiland Can- vey, in de monding van de Theems, getrof fen. Dit eiland is slechts door een smalle vaargeul van het vasteland gescheiden. Gisteren werden er minstens 100 lijken ge vonden in sloten, op daken en in de bomen. Twee- tot drie duizend bewoners, die op een iets hoger gedeelte wonen, hebben gewei gerd hun huizen te verlaten. Een armada van kleine vaartuigen was de ganse dag in actie om mensen van het eiland te evacue ren. Ongeveer 500 personen worden op Canvey vermist. Ook naar het eiland Foulness, eveneens in de Theemsmonding, werd een reddingsexpe ditie gezonden. Dit eiland is nu geheel ge- evacueerd, op uitzondering na van een echt paar en een oude man, die geweigerd heb ben te vertrekken. Op Foulness zijn geluk kig slechts enkele mensenlevens verloren gegaan. 125 Telefooncentrales, welke 20.000 tele- foonabonné'ö voorzien, zijn thans buiten werking. Gevaar geweken in 0.-Zeeuwsch-Vlaan(leren In de Oosthoek van Zeeuwsch-Vlaande- ren blijkt men de toestand thans meester te zijn. Men heeft de breuk in de Kamper- sluis kunnen dichten, zodat de polders om Kloosterzande en Walsoorden droog zijn gebleven. De stand van het water is iets hoger dan normaal. Men heeft reeds thans een aanvang kunnen maken met het dicht gooien van de breuk in de zeedijk bij Osse- nisse. Bij Ossenisse is een lijkje gevonden van een in de golven omgekomen kind. Ooggetuige van overstromingen van Walcheren vertelt belevenissen De Rotterdamse advocaat mr H. L. Weyl, die Zaterdag voor zaken in Middel burg moest zyn en de nacht heeft doorge bracht in Vecre, werd wel op onverwachte wyze met de noodtoestand in dat oude dorp op het eiland Walcheren geconfron teerd. Gistermiddag is hy van zyn avon tuurlijke reis behouden in Rotterdam te ruggekeerd en vanmorgen heeft hij ons het een en ander van zijn belevenissen ver teld. Zaterdagavond, toen hij zijn intrek had genomen in het hotel de Kampveerse To ren aan de Kade te Veere, waar hij de enige gast was, heeft hij, voordat hij zich te slaper, legde, van zijn kamer uit nog genoten van het grootse schouwspel van het wijde en wildopgezweepte watervlak, niet vermoedend, welk een rampzalige ge volgen dit water enige uren later op het eiland Walcheren zou teweegbrengen. Hij was in diepe rust, toen hij 's nachts om drie uur door de eigenaar van het ho tel werd gewekt. Het hotèl stond toen reeds rondom in het water, dat hoog tegen de trappen klotste. Van de hoge muur langs de kade, die tot borsthoogte reikt, was al niets meer te zien. De golven rolden tot aan de eerste verdieping van de huizen en langs de kade waren reeds enkele oude huizen ingestort. Blijkbaar waren hierbij de bewoners omgekomen, want bij het, aan breken van de dag zag men de lichamen ronddrijven. Aan vluchten viel niet te denken. Alles was. zover het oog reikte, één groot wa teroppervlak. Zo hebben mr Weijl en de eigenaar, die de enige bewoners van het hotel uitmaakten; de dag afgewacht. Het electrische licht en de waterleiding wa ren uitgevallen. De vrees bsstond, dat ook het hotel, dat in de oude Kampveerse To ren is gevestigd, zou instorten, doch ge lukkig heeft het pand zich goed gehouden. Na zes uur ging het water zakken en kwam ook de muur weer tevoorschyn. Des morgens bleek welk een grote ravage het water in het oude dorp had aangericht. Er waren tienlallen huizen ingestort en na een angstig doorwaakte nacht waren de bewoners druk in de weer met het oprui men en herstellen van de aangerichte schade. Mr Weyl is daarna met een auto van de P.T.T. naar Middelburg gereden, waar de toestand goed was. Alleen achter Nieuwland en langs het Sloe stond alles blank. De Sloedam kon niet worden bereikt. Ook naar de kant van Remmekens, waar in 1944 de grote dijkbraak plaats had, was het een grote watervlakte. Bij Kruiningen stond het water drie meter hoog. De gehele be volking is geëvacueerd. In Goes, waar mr Weyl de Zondagnacht doorbracht, werd een grote actie georganiseerd voor hulp aan Kruiningen, waaraan iedereen meewerkte. Maandagochtend kon mr Weijl met de gewone busdienst van Goes over Kapelle Ongerustheid over drie Nederlandse schepen Van het 297 ton metende m.s. Salland, eigenaar gebr. Teekman te Zwolle, is na het vertrek op 29 Januari van de Zuid kust van Engeland, met bestemming Stock holm, niets meer vernomen. Aan alle schepen is verzocht naar de Salland uit te kijken. De bevrachters van het 267 ton metende Nederlandse motorkustvaartuig Jan Kreu- mer, eigenapr J. Kreumer te Vlaardingen, maken zich over dit schip ongerust. Na het vertrek uit Rotterdam op 30 Januari, met bestemming Esbjerg, een reis van normaal twee dagen, heeft men niets meer ver nomen. Een telegram van aankomst in de plaats van bestemming, zoals gebruikelyk, is niet ontvangen. De Groninger kustvaarder Brevo wordt sedert Zaterdag vermist. Het schip, dat 380 ton meet, was op weg van Antwerpen naar Bazel met stukgoederen. Aan boord bevin den zich de kapitein C. Breedveld jr uit Groningen met vrouw en drie kindren, benevens d stuurman Fr. van der Werf uit Kinderdijk met vrouw en kind. Het schip is eigendom van de heer C. Breedveld sr te Groningen. Radiografische oproepen zijn door de Brevo, die radio-telefonie aan boord heeft, niet beantwoord. In Groningen verkeert men in grote ongerustheid over dit scheepje- hij dat de dijk op vele plaatsen kapot was naar Ierseke komen. Bij Wemeldinge zeg en met zandzakken was beschermd. In Ierseke was men met man en macht bezig zandzakken te vullen. Met een vissersbootje is mr Weijl ver volgens van Ierseke naar Bergen op Zoom gevaren. Met vissersschepen werden ook een 150 militairen en andere hulpkrachten uit Brabant naar Ierseke op Zuid-Beveland en naar Stavenïsse gevaren, waar de nood zeer hoog was. De dijken langs Tholen en de Westhoek van Noord-Brabant vertoon den vele gaten. Op zijn reis zag mr Weijl vele dramatische tonelen. In de ondergelopen polder zag hij de veehouders tot aan hun hals in het water lopen om hun vee te redden. Aan de nieuwe fabriek van Stork, buiten Bergen op Zoom. is ontzaglijke schade aan gericht. Alle nieuwe werktuigen en machi nes lagen op en over elkaar en auto's ston den tot aan de kap in het water. Met de om het uur verstrekkende trein is mr Weijl uit Bergen op Zoom, over Roosendaal, Breda en 's Hertogenbosch naar Utrecht gereisd. Hy behoefde niet over Den Haag naar Rotterdam aangezien Maandagmiddag de lijn over Gouda naar het Maasstation weer in dienst kon worden gesteld. Militairen overzee maken zich ongerust Houdt ze op de hoogte In verband met de ongerustheid onder de Nederlandse militairen overzee over hun familie in Nederland, wordt aan alle ia- milies van deze militairen in de getroffen gebieden verzocht zo spoedig mogelijk be richt van hun omstandigheden te geven aan de sectie Welzijnszorg ministerie van Oor log, Van Stolklaan 3, Den Haag, telefoon K 1700—553356. ■Deze berichten worden dan telegrafisch aan de commandanten in Korea, Nieuw- Guinea en Suriname doorgegeven ter mede deling aan de betrokkenen. Inwoners en geëvacueerden uit de getrof fen gebieden, die verwanten, dienend by ae Koninklijke Marine, buiten Nederland in kennis willen stellen van hun omstandig heden, kunnen zich daarvoor wenden tot het Bureau Personeelspubliciteit van de Koninklijke Marine, Koninginnegracht 12, Den Haag, telefoon K 1700—183155 en 183156. De berichten zullen ten spoedigste zonder kosten worden doorgegeven aan het overzee dienende personeel der Koninklijke Marine. Aangedrongen op afsluiting van de zeegaten De Nederlandse Vereniging voor Land aanwinning heeft een telegram gestuurd aan de president van de raad van minis ters, waarvan een afschrift is gezonden aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De inhoud luidt: „De Nederlandse Ver eniging voor Landaanwinning, rekening houdend met de mogelijkheid, dat ae om vang van watersnoodrampen als de huidige aanmerkelijk beperkt kan worden door af sluiting van zeegaten in het Zuidwesteft des lands en door landaanwinning op grote schaal in de Waddenzee en elders in het Noorden des lands, dringt er by de regering op aan, de besluitvorming hiertoe en de noodzaklijk voorstudie zovel mogelijk te bespoedigen." Ambonese mankracht Het hoofdbestuur van de Stichting door Eeuwen Trouw heeft aan de kampraden van de woonoorden voor de Ambonezen ver zocht te bevorderen, dat alle mannelijke Ambonezen van 15—45 jaar hun diens:en aanbieden, teneinde het getal van hen, die voor de hulpverlening hun dagelijkse arbeid in de steek moeten laten, zo gering moge- lyk te houden. FILM VAN EN VOOR DE NOODGEBIEDEN De Cinetone heeft in samenwerking met de Mutual Security Agency te Parys de cineas ten Herman van der Horst, Bert Haanstra Ytze Brusse en Van Haren Noman n*a- ie noodgebieden gestmird met gemotorif. jollen en een eigen voedselpakket, om een groot aantal filmshots op te nemen, waaruit een film zal worden samengesteld, die men hoopt te gebruiken in de grote hulpactie i vonr de slachtoffers van deze gebieden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5