St Philipsland: een verlaten woestenij Het Nationaal Rampenfonds krijgt de steun van geheel Nederland Giften van een kwartje tot een millioen snuklen Arbeidskrachten Tenminste negen uur loon HACHELIJKE AVONTUREN VAN SPOORWEGMENSEN Hulpverlening zoveel mogelijk in vaste banen geleid tweede blad - pagina 2 dinsdag 3 februari ï95f O Het Nationaal Rampenfonds heeft 1.000.000 toegewezen gekregen als bijdrage van de georganiseerde Nederlandse landbouw en de georga niseerde Nederlandse zuivelbereiding, ter leniging van de nood in de door de stormramp getroffen gebieden. Een van onze grootste internatio nale bedrijven stelde een half millioen beschikbaar. De Unilever schonk een kwart millioen, de N.V. Philips 100.000, evenals de A.K.U. Verder kwamen van andere bedrijven giften binnen en een overstelpende stroom van bijdragen, variërende van 25 ct tot enige tientallen guldens. van zich op zee bevindende schepen komen toezeggingen van inzamelingen binnen. De Canadese ambassadeur in Nederland, de heer Thomas A. Stone heeft in een per soonlijke brief mededeling gedaan van een belangrijke gift namens mevrouw Stone en hemzelf. De Church World Service New York zond 2000 dollar. De georganiseerde textiel- en confectie- industrie heeft gecoördineerd hulp aan geboden aan de regering. Het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft 25.000 beschikbaar gesteld.De mogelijk heid, dit bedrag te verhogen wordt be sproken. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft aan het Nationaal Rampenfonds doen weten, dat het C-N.V, en de aangesloten organisaties een bedrag van 80.000 voor dit fonds beschikbaar stellen. Het Nederlands Bijbelgenootschap stelt bijbels beschikbaar. Bijbels kunnen wor den aangevraagd bij en gezonden naar het Bijbelhuis te Amsterdam. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Associatie van Accountants heeft de mi nister van Financiën verzocht, voor giften aan het Nationaal Rampenfonds belas- tingfaciliteiten toe ie staan. DENK HIER AAN Voor hen, die goederen afstaan, geven ter zake kundigèn de volgende aanwijzin gen: ieder paar schoenen thuis met een knoop aan elkaar binden, zorgen dat pa ren kousen en sokken bij elkaar blijven, Inzamelingen in de bedrijven Sinds Zondagochtend, enkele uren nadat het vreselijke nieuws bekend was geworden, staat bij het Rampenfonds de bel r.iet stil en rinkelen vrijwel constant de telefoons. Men was op een werk van deze omvang niet in gericht, maar dankzij de van alle kanten spontaan aangeboden kantoormeubelen; schrijfmachines, drukwerken, administratie systemen en alle dingen, die op een goed xunctionnerend kantoor nu eenmaal onont beerlijk zijn, konden de vele vrijwilligers Zondagmiddag reeds volop aan de slag. Dat was wel nodig ook, want nauwelijks was het beroep op het Nederlandse volk de deur uit of van alle delen uit het vaderland kwamen de gaven en giften in een ononder broken stroom binnen. Het waren niet alleen de grote industrië len, die hun plicht begrepen. Af en aan komen honderden en honderden goede gevers op de Statenlaan brengen wat zij missen kunnen. Schoolkinderen. ó:e in de klas een inzameling hebben gehouden of die hun spaarpot hebben omgekeerd, ouden van dagen die van een klein pensioen een ge- dèelte afstaan voor hun zo zwaar getroffen landgenoten. Toen Dinsdagmiddag om 'n uur of vyf de eerste balans werd opgemaakt, kon dan ook met grote vreugde worden geconstateerd, dat de 2 millioen gulden ruim overschreden waren. By dit bedrag waren de talrijke stortingen per giro, die op het kantoor van het fonds alle nog moeten binnenkomen, nieF inbegrepen. De Nederlandse Bioscoopbond en de stichting Bio-Vacantie-Oord schonken 100.000. Reeds draait het eerste film- nieuws van de ramp in de bioscopen en tot en met 12 Februari wordt in alle bio scopen gecollecteerd. De Nederlandse meelimporteurs hebben hun bezit aan jutezakken, 66.000 stuks, ter beschikking gesteld. De Algemene Nederlandse Bouw Be- drïjfsoond staat 10.000 af; de directie van de Hoogovens 50.000. Het personeel van verscheidene bedrijven heeft spontaan een gedeelte van het loon beschikbaar gesteld. Van de bemanningen Het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid deelt in dit verband mede, dat arbeiders uit de omgeving van de geteister de gebieden zich kunnen aanmelden bij de ar'oeidsbureaux. Door deze gedragslijn wordt het mogelijk een centraal overzicht te verkrijgen van het aanbod van arbeids krachten voor de geteisterde gebieden, zo dat zij, indien nodig, naar die plaatsen ge zonden kunnen worden, waar hulp noodza kelijk is. Ter voorziening in de plaatselijke behoef te aan arbeidskrachten buiten de geteister de gebieden, b.v. voor de verzorging van geëvacueerd vee, dient men zich als ge woonlijk te wenden tot het arbeidsbureau ter plaatse. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de huidige vraag naar extra arbeidskrach ten voor de geteisterde gebieden voorlopig nog geen groter aanbod van werkkrachten nodig maakt. Vrijwillige arbeidskrachten uit de verder van de geteisterde gebieden gelegen provincies zijn voorshands nog niet onmiddellijk nodig. jas, broek en vest van een costuum met een touw door de knoopsgaten aan elkaar binden (niet met lussen). Gevallen van in nood verkerende die ren kunnen worden doorgegeven aan het hoofdbestuur van de Ned. Ver tot Be scherming van Dieren, tel. 112755 in Den Haag. Deze vereniging doet op dieren vrienden een beroep om financiële hulp giro 25685. De algemene Nederlandse Pluimveeteeltvereniging te Utrecht vraagt aan haar leden medewerking om gedupeer de pluimveehouders van levend materiaal te voorzien. Aanmeldingen en aanvragen. Schillerlaan 13, Utrecht. De Tiba wordt gesleept Het 5239 brt metende m.s. Tiba van de maatschappij Vrachtvaart, dat onderweg was van Zuid-Amerika naar Rotterdam, is met storm- en roerschade uit Vlissingen vertrokken, gesleept door de sleepboot Oostzee van L. Smit en Co'6 internationale sleepdienst. Nog honderden in gevangenis „Water" opgesloten STICHTING VAN DE ARBEID: Hulp door overwerk Het stuur van de Stichting van de Arbeid doet een dringend beroep op alle Neder landse werkgevers en werknemers om als eerste bijdrage in de nood. die over zovele tienduizenden is gekomen, de navolgende maatregelen ten uitvoering te brengen: 1. Door alle werknemers ^al nog deze week via hun werkgever een bijdrage worden gestort in het Nationaal Ram penfonds ten bedrage van ten minste één uur loon of salaris, welke bijdrage door de werkgevers met een gelijk be drag wordt verhoogd; 2. Op een bedrijfstaks- of ondernemings gewijze te regelen manier zal op korte termijn zo mogelijk door alle werkne mers ten minste acht uur worden over gewerkt. Het geen daarmede verdiend wordt, zal, verhoogd met een gelijk be drag van de zijde van de werkgever, eveneens worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Ingeval over werk niet mogelijk is, dient er naar te worden gestreefd op andere wijze door een offer eer, geldelijke bijdrage van ongeveer gelijke grootte aan dit fonds af te staan. Het bestuur van de Stichting is er zich van bewust, dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte mate aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het besloot derhalve zich t.z.t. nader te beraden over eventuele verdere maat regelen. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid doet bij deze gelegenheid tevens een beroep op de werkgevers, wier onderne mingen. als gevolg van de overstromings ramp tijdelijk zijn stilgelegd, indien moge lijk, het dienstverband met hun werkne mers te laten voortbestaan. (Van onze speciale verslaggever). ST PHILIPSLAND, Maandagmiddag St Philipsland, zich minder met het water verbonden voelend sinds het geen eiland meer Is, is geheel verdronken. Door zes gaten, die de stormvloed in de zware zeetitfk sloeg of het een slap zanddammetje was. stroomde het water binnen en in een uur was het gehele schiereiland een wild golvende binnenzee, alles vernielend wat haar in de weg kwam. De zee sloeg gaten in de huizenstraatjes van het vriendelijke dorpje St Philipsland. Talrijke woningen waren niet bestand tegen het geweld. Zij stortten in elkaar en alleen wat steenklompen steken boven het water uit. En in de polder staan als wankele eilandjes nog boven water de kapitale boerderijen en landbouwschuren. De meesten konden tot gistermiddag toe nog niet worden bereikt. Honderden volwassenen en kinderen zitten nog op de zolders, reikhalzend uitziend naar verlossing uit de nood. Hebben zü nog eten en drinkwater? Hoe lang zal de boerderij nog bestand zijn tegen het ondermijnende watei^? Zij weten het niet, maar by het tramhuisje op de dyk ligt een motorboot en zijn reeds militairen aangekomen om het reddingswerk aan te vangen. Hulp onderweg Die tocht naar het schiereiland door de Brabantse Noordwesthoek ging niet over een weg met rozen. Verscheidene wegen bleken dood te lopen in ondergelopen land, maar via Steenbergen kon de dijk worden be reikt die naar St Philipsland voert en over grote gedeelten tussen ondergelopen polders doorloopt. Steenbergen, als opvangcentrum aangewezen, davert van leven en bedrijvig heid. Op het gemeentehuis is het een komen en gaan van autoriteiten, die besprekingen voeren en orders uitvaardigen. In de straten hopen zich mèt het uur meer militaire auto's en colonnes op. Soldaten wachten op orders. En als we toestemming krijgen de dijk naar het verdronken schiereiland op te rijden, begint een zes kilometer lange weg die op elke honderd meter herinnert aan de ramp die zich nog bezig ls te voltrekken, Wel is de hulp, spontaan geboden, algemeen. Auto bussen van de Gelderse Tramwegen ont moeten we, overvol met ouden van dagen en kinderen, mensen die uit het dorpje St Philipsland worden afgevoerd naar een on bekende maar veilige bestemming. Vracht auto's en personenauto's, volgeladen met in derhaast samengeraapte bezittingen in een laken geknoopt, volgen elkaar op. Koppels angstig loeiende koeien dreigen de weg te versperren. Maar ook veeauto's komt men tegen volgeladen met koeien, die men uit het water heeft kunnen redden of langs de dijken zwervend heeft aangetroffen. En als we dan de dijk teneinde gereden zijn. met links van de weg steeds maar geïnundeerd land en geïsoleerde boerderijen, waar aller lei geïmproviseerde vlotjes voor de ramen liggen waarop huisraad wordt geladen. Ten slotte verliest de weg zich in het water. Anna Jacoba, vanwaar men kan oversteken naar Duiveland, is onbereikbaar. Want het gehele schiereiland is water geworden, Het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid maakt in verband met de natio nale ramp het volgende bekend: Ingevolge de Arbeidswet 1919 is voor arbeiders van 16 jaar en ouder vergunning verleend om in ondernemingen, waarin werkzaamheden worden verricht ter voor ziening in de behoeften der getroffen ge bieden eventuele steunacties hieronder begrepen langer te werken en wel tot het maximale aantal uren, dat krachtens de Arbeidswet bjj vergunning kan worden toegestaan. Deze algemene vergunning geldt tot en met Zaterdag 14 Februari. De mijnindustrieraad heeft in telegram men aan de minister van economische zaken en aan de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg meegedeeld, dat hij zal bevorderen, dat op Zaterdag 7 Februari in de mijnen twee uur extra zal worden ge werkt. Het loon en de meerproduetie over deze uren zal geheel worden afgestaan aan de getroffen landgenoten. Het personeel van Philips, dat 25.000 men sen omvat, heeft het besluit genomen om iiï de komende week twee uren over te werken ten behoeve van de slachtoffers van de ramp. De resultaten, verkregen uit deze extra arbeid, zal Philips voor de hulpver lening bestemmen. Verlaten dorp Op verkenning in de Westhoek Onafzienbare watervlakten: troosteloos beeld (Van onze-Bredase correspondent.) MILITAIREN en burgers hebben gisteravond de gehele dag in koorts achtige haast gewerkt om de bedreigde polderdijken te vrijwaren voor doorboring door het water. Ook heeft men al het mogelijke gedaan om mensen, die van de buitenwereld afgesloten waren, uit hun isolement te verlossen. Men deed het met boten, waarover men nu ruimschoots de beschikking had. West-Brabant en het gebied tusen Lage Zwaluwe en Geertruidenberg bieden een troosteloze aanblik. Niets dan onderge lopen land en in het water staande woningen en boerderijen; vele zijn zelfs ingestort. Ook nu ging de evacuatie van nog niet bevrijde burgers door. Met motorsloepen werden zij uit hun woningen gehaald. Na vele uren van ondraaglijke spanning bereikten zij weer vaste grond en vonden zij mensen bereid om de helpende hand te bieden. De versteviging van de dijken van de nog niet geteisterde, maar toch bedreigde polders vergde veel tijd. Er werden duizenden en duizenden zakken met zand aange voerd, welke op de bedreigde plaatsen werden gestapeld. In vele ge vallen heeft men een naderend onheil kunnen voorkomen. Wanneer, men West-Brabant doorkruist, dan ontmoet men niets dan ellende. Water en nog eens water, naar hun familieleden zoekende mensen, gered vee voortgedreven op de wegen en kadavers aan de randen van de onmetelijke watervlakten. Het enige goede nieuws was, dat het wa ter zakt en dat verscheidene polders, voor al in de omgeving van Zevenbergen, thans, menselijkerwijs gesproken, voor overstro ming gevrijwaard zijn. Maar overal langs de wagen ziet men nog wagens met mensen, die uit hun huizen zijn gered. Zij worden naar Breda. Oudenbosch, Roosendaal en Etten gebracht. Onvermoeid hebben al de vrijwilligers vele uren aan één stuk ge werkt om hen te bevrijden. Gelukkig had men de beschikking gekregen over een voldoende aantal boten met motoren, welke bestand waren tegen de niets ontziende vloedgolf, die aangewakkerd werd door een koude Noorderwind, gepaard gaande met regen- en hagelbuien. In het gebied van Lage Zwaluwe Vanaf de rijksweg van Breda naar Rot terdam waren we er getuige van, dat veer tig inwoners van Lage Zwaluwe, die zich in het station ophielden, uit hun benarde positie werden verlost. Daaronder waren ook een seinhuiswachter en een wegop- zichter van de N.S. met zijn gezin. Deze mensen hadden sinds Zondag gevangen ge zeten in het stationsgebouw waarom heen met geweld het water stroomde. Zij waren blij, verlost te zijn uit hun wel zeer benar de positie. Dat danken zij 'aan de ponton niers, die hen met boten weghaalden. Een wel zeer hachelyk avontuur had de wachter van het seinhuis bij Lage Zwaluwe beleefd. Van Zaterdagavond af had deze man op zyn eenzame post gezeten. De toe stand werd steeds krltieker, want eerst sloeg de trap weg en daarna helde het sein huis langzaam over tot het ongeveer een hoek van 45 graden maakte. Het dorp Wagenberg zelf is droog, maar alles er omheen staat onder water: tot de molen bij Terheyden toe. In deze laatste plaats zijn wel vele inwoners overgebracht naar veiliger oorden, maar een groot ge deelte is nog bij zijn huis en haard geble ven. Uit een boerderij, welke geheel om ringd was door water, werden nog enige bewoners geëvacueerd. Men heeft getracht contact te krijgen met Moerdijk en stelde zich voor, zo spoedig mogelijk tot evacuatie van die. zwaar be zochte. plaats over te gaan. De boten liggen reeds klaar. Een kind in een ivagen By Langeweg spoelde gistermorgen een kinderwagen aan. Toen de soldaten er in keken ontdekten zy een bahy van ongeveer zeven maanden, die gelukkig nog leefde. Liefderijke handen namen het ouderloze kind op en gingen het verplegen. Tydens de St. Elisabethsvloed in 1421 schynt men eenzelfde ontdekking gedaan te hebben, want toen vond men een baby In een wieg en daurbij zorgde een kal voor navigatie. Overigens was de toestand in deze omge ving niet rooskleurig. Het heeft er lange tijd naar uit gezien, dat de binnendijken van de polders rondom Zevenbergen het zouden begeven. Burgemeester H. Schami- neé is de gehele dag in de weer geweest om met zijn helpers het dreigende gevaar te keren. Gelukkig kon hij ons gisteravond meedelen, dat het geweken was. De eerste burger van dit stadje had alle lof voor de hulp. welke van vele zijden geboden was. Om alle risico's te vermijden heeft men Zondag de bewoners van het lagere gedeel te van Zevenbergen per trein via Roosen daal naar Tilburg overgebracht. In Klundert en Willemstad In Klundert vertoeven nog ongeveer 200 personen in hun woningen, onder wie bur gemeester Drayer. Maar gistermorgen was de situatie zo, dat deze plaats bijna geheel vpr de buitenwereld was afgesloten en dat vele inwoners de wens te kennen gaven hun woningen te verlaten. Enige vrachtwagens van Van Gend en Loos en van de militairen reden met groot gevaar een paar keer heen en weer. De mannen hadden succes, want met getroffenen keerden zij veilig terug. Zij reden direct naar Breda, waar de evacué's een goed tehuis werd aangeboden. Langs de weg tussen Zevenbergen en Klun dert had een sluis het begeven. Het wa- lei stroomde vrij de Bloemendaalse polder in. Maar gelukkig kon men. dank zij de medewerking van ongeveer honderd mili tairen, verkenners en burgers het gevaar keren. Gedurende de nachtelijke uren van Zondag zijn rond Klundert en Willemstad nog enige polders ondergelopen. Willemstad is nog steeds geïsoleerd. Ton- ncnlcgger Visser had kans gezien om de vaste wal te bereiken. Maar hy zou weer terugkeren. Visser vertelde, dat men in het stadje aan het Hollandsch Diep angstige dagen heeft doorgemaakt. Gelukkig staat niet geheel Willemstad onder water. Burgemeester C. v. d. Hooft leidt het red ding-;- en ander werk met vaste hand. Enige boerderijen in de omgeving zijn door de woeste golven, geheel weggeslagen en daar door zijn er ongeveer twaalf slachtoffers te betreuren. Militairen hebben een zendin- stallatie naar Willemstad gebracht, waar door men het contact met de buitenwereld kan onderhouden. Men heeft geen electri- citeit, maar wel gas en er is een tekort aan brood. Over de evacuatie van de inwoners waren nog geen besluiten genomen. Men hoopte, dat het water spoedig nog meer zal gaan zakken. En verder Fijnaart is voor het grootste gedeelte on bewoond. Zondagnacht werden de bewoners met bussen weggebracht naar Oudenbosch, dat ook al een centrum voor de geëvacueer- den is. Burgemeester Funk deelde ons mee, dal hij en zijn ambtenaren van Zondagmor gen vroeg reeds bezig geweest zijn om hulp le bieden. Het gemeentehuis lijkt wel een stafkwartier vlak achter het front. Het is daar een komen en gaan van slachtoffers. Zij worden allen vriendelijk geholpen en voorzien van eten en kleding. Dé burge meester was verheugd, dat zijn ambtsge bied geen gevaar van het water te duchten heeft. Rond Dinteloord is het een onmetelijke watervlakte. Ook de buitenwijken liepen onder, maar gelukkig bleef de plaats zelf gespaard voor de ramp. Via Oud-Gastel kon men Dinteloord nog bereiken. Onder ener gieke leiding van burgemeester mr H. Pop, die zich ook al erkentelijk betoonde voor de ondervonden steun, tracht men zoveel mogelijk hulp te bieden aan de getroffenen. In de omgeving van Steenbergen en De Heen staat ook alles onder water en verke ren vele gezinnen in nood en in Halsteren, dat wel heel zwaar geteisterd is, rouwt men om de vele doden. Het zag er daar in de omgeving triestig uit. Gisteravond bereikte ons het bericht, dat het gevaar voor uitbreiding van de over stroming in het gebied van Hank en Dussen geweken is. De bevolking is voor het groot ste gedeelte naar Den Bosch gebracht. Spontane hulp Overal op de wegen ziet men militaire auto's, bussen en particuliere wagens rij den. Uit alle delen van het land wordt spon taan hulp verleend. Wij spraken met ver kenners uit de Haarlemmermeer, met ar beiders uit Eindhoven en omgeving, met dijkje komen soldaten aan, die koffers en kisten sjouwen of gebukt gaan onder in toe- geknoopte lakens geborgen linnengoed en kledingstukken. Een ander heeft een oude vrouw stevig onder de arm genomen en hij luistert geduldig naar het verhaal, dat zij ■hem vertelt van die ongeluksnacht toen zij, wakker wordend, uit haar bed in het ijs koude zeewater stapte dat haar huisje bin nenstroomde. Hij zal haar even veilig naar de autobus brengen. Daar benedendijks ligt St Philipsland en men staat onwillekeurig even stil om die lugubere vernieling, die het opgezweepte water in dit dorpje verrichtte, in zich op te nemen. Want de vloedgolf heeft hier huisgehouden op een wijze, die het hardste mens een brok in de keel jaagt. De huisjes staan tot over de kozijnen in het water. Hier en daar staan ramen open en ziet men het meubilair in de kamers ronddrijven. De schilderijen hangen nog aan de wand. een pendule staat nog op de schoorsteen. De wind jaagt de gordijnen fladderend naar buiten. Houten schuurtjes zijn in elkaar geslagen en in hoeken, waar al dat wegdrijvende wrakhout zich kon ver zamelen en op de deining van het water schuivend en krakend door elkaar wart, ziet men verloren gaan wat nog geen twee etmalen geleden nog tot een nette inboedel behoorde. Hier en daar zijn gapingen tussen de huizen ontstaan en wijzen boven het water uitstekende ruwe steenklompen aan dat hier een huis heeft gestaan, dat het ge weld van het water te machtig werd. Zo kan men door het dorp lopen over de Oost- dijk, 'die als een oase van droogte in het water ligt. Tussen de huizen zwerft hier en daar een roeibootje met een jongen of een meisje er in. Oliegoed en waterlaarzen hebben zij aan. Zij bomen de roeiboot voort tot ze bij een open raam komen en stappen naar binnen. Zij geven uit de woonkamer aan wat zij maar vinden dat de moeite waard is gered te worden na die eerste overhaaste vlucht in de vroege Zondagmorgen. In een hoek Achter de huizen aan de Oostdjjk, onder de wind, hebben water en storm samenge dreven wat uit de huizen werd gespoeld. Tussen wrakhout van loodsjes en varkens- bokken dryft. merkwaardig genoeg, een ledikant rond waarvan het bed is opgemaakt of geen geweld het hier heeft gebracht. Op het hoofdkussen ligt een opengeslagen boek. Daarnaast ligt het reeds wanstaltig opge blazen cadaver van een roodbonte koe. Wat verderop ligt een half stukgeslagen linnen kast waaruit linnengoed puilt. Kinderspeel goed en klompen drijven in de nabijheid. Tafels en stoelen liggen door elkaar, ge kraakt en gebroken. Niet te bereiken hoeven Achter een van de huisjes op de dijk. be schut tegen de sneeuwjacht die uit een lood zware lucht losbreekt, staan een sergeant majoor en enige genie-soldaten uit te kijken over de binnenzee. Onder aan de dijk ligt een motorbootje met twee kleumende soldaten er in. Zij wachten op drie plat bodems, die de motorboot zal slepen. Vanmorgen zyn ze over het woelige water naar de Hermanhoeve gevaren, die daar midden in de polder op drie kilometer af^ stand ligt als een oriënteringspunt in de zee. Twee grote boerderyen, waar de bewoners nog op de zolders zitten en op hulp wach ten. Ze hebben de boerderyen tot op hon derd meter kunnen naderen. Toen liep de boot vast en moesten ze terug. Het water was te vee! gezakt. Tien volwassenen en vier kinderen zitten daar al twee dagen bjjeen, steeds in angst verkerend wanneer hun toe vlucht door het opgejaagde water zal wor den stukgeranscld. Zoals zy in de verte hebben zien gebeuren met andere boerde rijen. Ais dat gebeurt verliezen zij onher roepelijk het leven. Met die wetenschap leven ze al twee etmalen. De militairen zijn teruggekeerd, Het heeft geen zin om nog eens te gaan. Het is te ondiep en met roeiboten is het onbegonnen werk. Ze kunnen niet op tegen de harde wind. Maar er is hun een fids beloofd, een boe renknecht die de omgeving van de hoeven goed kent en de motorboot door het water kan loodsen waar de sloten liggen. Het is vier uur in de middag. De zon, die Een luchtopname van de overstromingen op Duiveland. Op het dak van een huis. geheel alleen in het ondergelopen land. dat een trieste aanblik geeft, zit een men, die zwaait naar het overvliegende toestel. Een rubberboot is blijven steken in. wat vóór de ramp waarschijnlijk een boomgaard is geweest Lucht-opname A.N.P.-foto. Rubberboot sloeg leb op prikkeldraad Evacuatie op Voome-Putten De toestand op Voorne en Pntten schijnt enigszins stabiel te zijn geworden. Het water stijgt practisch niet meer en in enige polders is zelfs val te bespeuren. Bij Zuidland verloren hedennacht zes mensen het leven, toen een rubberboot ln het prikkeldraad geraakte. De volkshogeschool Olaertsduyn te Rockanje is ingericht als noodhospitaal voor de evacué's. Op dit moment zijn on geveer 10.000 personen van Voorne en Putten geëvacueerd. Collecteresultaten Na één middag collecteren was gisteren in Almelo al 110.000 bijeengebracht. De drost van Elten heeft medegedeeld, dat gis teren in zijn grenscorrectiegebied reeds 1742 is bijeengebracht. Een wagen met goederen is onderweg ten behoeve van de slachtoffers van de getroffen gebieden. In de kleinste gemeenten blijken:1 soms de grootste bedragen te worden ingezameld. Blankenham, dat 532 inwoners telt, heeft 5.519 opgebracht, dus ruim tien gulden oer inwoner, of 46 gulden per gezin. Utingeradeel (Fr.), met 5.200 inwoners, za melde 37.400 gulden in, of ƒ7,20 per in woner. Kuinre, dat 930 inwoners heeft, bracht 15 gulden per gezin op! In Sassen- heim is door de bloembollenbedrijven ƒ53.000 bijeengebracht. Aalsmeer heeft 54.364 opgeleverd. uit een sneeuwbui is losgekomen, staat al laag. Ongeduldig wachten zij op de gids. Zes kilometer varen, heen en terug en nog anderhalf uur licht. Het moet gauw ge beuren of die op de hoeven gaan weer een angstige nacht in. In Anna Jacoba In Anna Jacoba aan het andere eind van het schiereiland zitten tweehonderd mensen nog in de gevangenis, die water heet, opge sloten. Ze zullen van de landzijde moeten worden gered. Maar die weg over het water is lang. En er liggen zoveel boerderijen in de polder waar de nood hoog is. Als wè naar onze auto teruggaan, wordt juist weer een bus vol evacué s geladen om te worden af gevoerd. Er wordt niet gehold of geklaagd. Zelfs de oude mensen praten nuchter over wat zij nog hebben kunnen redden, al is het niet veel. Nu, na anderhalve dag, zijn ze het er mee eens, dat ze naar veiliger oorden worden gebracht. Misschien dat de reactie komt als ze hun benen onder een andermans tafel moeten steken. Want daar ver weg ligt immers een overstroomd dorp, waaraan het water steeds schade toebrengt. In dat dorp hebben zij gewoond van hun prille jeugd af. Als we in de avond weer Brabant inrijden, daveren over de grote wegen lange colonnes militaire vrachtwagens naar het Westen. Zij zijn geladen met vlotten, platboomvaartui- gen, motorboten, levensmiddelen en ander materiaal. Voorop rijden radio-wagens. Van andere kanten komen particuliere vracht auto's aanzetten, volgeladen met zandzak ken, rijshout en kruiwagens. Maar wie, zoals wy, de zes gaten ln de zeedjjk van St Philipsland hoeft gezien, gaten van 70 tot 300 meter, wie heeft gezien hoe de nog gave dijk door het ln de polder opgejaagdo water aan de binnenzijde af- kolft, zodat de kruin soms niet meer dan enkele decimeters breed is, vraagt zicb af wat hieraan nog kan worden gedaan. Het ziet er alles zo volkomen hopeloos uit. De vloed heeft zijn werk zo grondig gedaan dat herstel een onbegonnen werk schijnt. Met de ervaring van nauwelijks één dag hard werken aan de hulpverlening voor de door de overstroming getroffen gebieden en dank zij voortdurend overleg en nauwe sa menwerking tussen de particuliere en over heidsinstanties Is sinds gisteren ii> de orga nisatie van de bijstand, welke op allerlei gebied wordt verleend, reeds een soepel werkende coördinatie gebracht. Vanzelfsprekend kon in de eerste uren van de ramp alleen maar worden gesproken van een chaotische toestand, waarin, hoe snel ook ieder, die helpen kon, reageerde, geen lijn viel te ontdekken en waarover ln de verste verte geen overzicht was te krij gen. Zo heerste er in de eerste uren na het be kend worden van de vreselijke gevolgen van de rampzalige storm een uit medeleven en barmhartigheid voortspruitende bedrijvig heid, die ontroerde en herinneringen opriep aan de tijd van de bombardementen op Rotterdam, Den Haag en andere steden in Nederland, toen de burgers elkaar zo prach tig bijstonden. Maar in de loop van de „rampzondag" werd het allengs duidelijk, dat coördinatie in soepele, maar zo efficient militairen uit Venlo, Den Bosch en Eind- I mogelijke vorm dringend gewenst was, hoven en met vele vrijwilligers, ook mei I Daarom werd besloten de volgende regeling chauffeurs, die helemaal uit Limburg ge komen waren met zandzakken. Zij hadden zich geheel op eigen initiatief ingezet om op deze manier hun steentje bij te dragen in het lenigen van de nood. te treffen: Financiële cn materiële hulp loopt over het Rode Kruis. De intendance aan de Flu welen Burgwal in Den Haag regelt de In zameling en de distributie van kleding enz. De Nederlandse territoriaal bevelhebber regelt de militaire bijstand. De beschikbaarstelling van vaartuigen re gelt de directeur-generaal van Verkeer, ir H. van Galen Last. Huisvesting is in de eerste plaats een ge meentelijke aangelegenheid, waarbij de plaatselijke evacuatie-commissie en zo no dig de provinciale evacuatie-commissaris het centrale punt is. Het Rode Kruis of Oranje Kruis heeft met de huisvesting geen rechtstreekse bemoeienis. De Rijks Verkeers Inspectie regelt het Wegvervoer. Militaire vervoersbjjstand loopt over de territoriale bevelhebbers te 's-Hertogen- bosch voor Noord-Brabant, ln Den Haag voor Zuid-Holland en te Middelburg voor Zeeland. De Voedselvoorziening ressorteert uiter aard onder het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Acute hulp wordt door het Rode Kruis verleend met zo nodig de bijstand van zgn. voedselteams van de landmacht. In nauwe samenwerking met de Generale Staf behandelt de Rijkswaterstaat de werk zaamheden aan waterkeringen met de daar bij behorende mankracht. Veevervoer is voorlopig een zaak. die plaatselijk wordt geregeld. Zonodig zal de provinciale voedselcommissaris leiding ge ven in overleg met de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5