Dordt concentreert zich op zo groot mogelijke hulpverlening Amateurzenders doen Honderden vrijwilligers worden afgewezen Evacuatieplan voor Strijen Regelmatige evacuatie uit Alblasserwaard Van de TOREN Plunderaars gegrepen schitterend werk 's Gravendeel nu verlaten PAPENDRECHT BESCHIKT OVER VOLDOENDE LEVENSMIDDELEN Zinkstukken in de Hoogendijk Vijf slachtoffers beg raven Werkgelegenheid nog beperkt Noodtoestand Grote schade aan gemeentegoed Overzicht toestand Maandagmiddag DINSDAG 3 FEBRUARI 1953 DÖRDRECHTSCH NIEUWSBtXÖ TWEEDE BLAD - PAGINA "PEN DING slechts houdt Nederland bezig. Het is de ramp, een ramp van een om vang, als wij enkele dagen geleden nog on denkbaar hadden geacht in ons land. On verschillig of men slachtoffer is. betrokken in het- hulpverleningswerk, of slechts toe schouwer, de gedachten aan de verschrik kingen van de jongste storm schijnen alles te overspoelen. De radio wisselt ernstige berichten af met stemmige muziek en zelfs een internationale sportgebeurtenis, die anders een Nederlandse naam op ieders lippen zou hebben gebracht, brengt nauwe lijks wat rimpeling in de meren der naar geestigheid. waarin de gedachten dezer dagen wijlen. Wat hebben wij nu ondervonden? Van allerlei. Dat het isolement van onze eilan den in tijden van nood en rampspoed veel en veel groter is, dan de Nederlander ooit heeft vermoed. De toestand op Schouwen- Duiveland bijvoorbeeld is ongedacht lang een bang vraagteken geweest. Op dit ogen blik is nog weinig met zekerheid bekend, doch er schijnt een troosteloos uitroepteken op te volgen. Wij hebben ondervonden, dat bij rampen de huidige middelen als radio en zelfs de amateurzenders bijzondere mogelijkheden bieden om het volk te bereiken, om hulp acties richting te geven of te ondersteunen en om allerlei maatregelen op elkaar af te stemmen. Vandaag kunnen wij ons enigs zins voorstellen, wat voor ellende er moet hebben geheerst bij vroegere watersnoden. Maar wij hebben ook de overtuiging gekre gen, dat in vroeger tijden de mens meer op alle gebeurlijkheden had leren rekenen, ge tuige nog zoveel oude boerderijen in delen van de Alblasserwaard, waarvan de stallen bij wijze van spreken ook op hoog water waren berekend. Onze plattelandsbevolking heeft zich dank zij betere waterstaatkundige voorzieningen aan een grotere veiligheid en bedrijfszekerheid kunnen aanpassen, maar op alles kan men niet bedacht zijn. Wij hebben ondervonden, dat er plotse ling een nijpend gebrek kan bestaan aan zaken, die men eigenlijk in een waterrijk land als het onze overvloedig aanwezig had gewaand, zoals boten, waarmee aan mensen in levensgevaar hulp kan worden geboden. Wij hebben ondervonden, dat een nu nog ietwat fantastisch schijnend project als dat van de doorlopende brugverbinding van Rotterdam naar Walcheren via de Zeeuwse eilanden toch eigenlijk veel meer recht op een spoedige uitvoering heeft, dan men ge woonlijk aanneemt. Langzamerhand komt het ogenblik dat ons land de balans van deze ramp kan gaan opmaken. Dat het een ontzettend trieste balans zal worden, wie kan er aan twijfe len, als hij de gegevens beschouwt, die stuk voor stuk met soms grote vertraging bin nenkomen? Want daaruit kan men stukje bij beetje het totale beeld van de ramp op maken, Het is weinig opwekkend. De balans. Met dat dodencijfer, dat zo beangstigend snel is opgelopen, een onge woon hoog cijfer in een land als het onze. waar de veiligheid van de mens zo hoog wordt aangeslagen. Met die getallen van het omgekomen vee, ook even zovele drama s, die de bevolking benauwen, omdat ge lukkig in ons land zo sterk het besef leeft, -dat de mens jegens het redeloze dier zijn verantwoordelijkheid heeft te dragen. Met de in deze tijd zo bijzonder trieste cijfers van verwoeste huizen, die ons wo ningprobleem weer wat nijpender maken. Met al die bunders landbouwgrond, nu ver zonken onder zout of brak water, met alle gevolgen daarvan. Vooral Walcheren, welks bodem nog niet eens geheel hersteld was van de gevolgen der oorlogsgebeurtenissen, moet daardoor zwaar zijn getroffen. Met dat schadecijfer aan verwoeste spoorwegen en onbegaanbaar geworden autowegen, een cijfer, dat in de millioenen moet lopen. Een balans met een overvolle debetzijde; Gelukkig staat er wat tegenover. Ach. er zal wel geld op de creditzijde worden ge plaatst. Nog geen tweemaal vierentwintig uur, nadat de eerste stormvlagen hun waarlijk onheilspellende zang aanvingen, rammeiden reeds de collectebussen. Het laat zich nu reeds aanzien, dat er in zeer ruime mate bijdragen zullen worden ge- schonken, om de nood te lenigen. Neder- land is bereid in de beurs te tasten. Daar naast ontplooit zich een weldadig aan doende directe hulpactie van particulieren en overheid. Helaas, erg helaas zelfs, ver neemt men ook alweer van allerlei erger niswekkende feiten, als inzamelingen te eigen bate of een geval, dat op een der Zuidhollandse eilanden een bakker in het nodgebied hongerige op Zondag een gulden voor een brood durfde te vragen, omdat hij „de arbeidswet had moeten overtreden door op Zondag te bakken!" Wanneer deze regels onder de ogen van de lezer komen, heeft de regering in de Kamer reeds haar verklaring afgelegd. Het zal ook wel op een balans neerkomen. Doch daarna zal onherroepelijk de vraag rijzen: wat nu? Eerst kwam het water op ons afgestormd. Nu zal de vloed der vragen insgelijks doen. De geëvacueerden zullen zich pijnigen met de vraag: wanneer zullen wij terugkeren? Waarschijnlijk zullen zij niets liever doen, dan zo spoedig de omstandigheden het maar enigszins toelaten het herstel van huis en hof aanpakken. Hoe zal de schade worden vastgesteld en geregeld? Wie zal men wel, wie zal men niet helpen? Wat zal men wel, wat zal men niet trachten te vergoeden? Wat zijn de waterstaatkundige gevolgen van deze ramp? Moet men de dijken ver zwaren? Moet men de politiek van de werk verruiming door openbare werken ombuigen in de richting van een betere beveiliging tegen de oude erfvijand, terwijl wij de han den vol hebben met de financiering van de beveiliging tegen andere vijanden? Even zo vele vragen, waarop het antwoord waar schijnlijk niet eens zo lang zal kunnen uit blijven. Maar voorlopig gaat het toch in de eerste plaats om het juiste antwoord op de meest dringende vraag: om geld en hulp! KIJKER Herhaalde malen heeft de politie te 's Gravendeel zich genoodzaakt gezien opsporingen te verrichten naar lieden, die voorgaven in 's Gravendeel te gaan helpen, maar de gemeente zijn binnen gedrongen met dc bedoeling om hun slag te slaan in verlaten woningen. Er wer den verschillende zich verdacht gedra gende individuen gesignaleerd, die later op de dag, toen ze wederom een poging ondernamen van de oeververbinding ge bruik te maken, in de kraag werden gegrepen, gefouilleerd en aan een gron dig verhoor onderworpen. Op hen wer den verschillende waardevolle voor werpen gevonden. Tien mannen werden ïn verzekerde bewaring gesteld. Ten einde het toezicht te verscherpen is de politie er toe overgegaan gedurende de tijd tussen zonsondergang en zonsop gang in de omgeving van het veer schijnwerpers op te stellen. In onze stad concentreert alles zich op de hulpverlening. Alles wat in lichtingen geven kan, geeft die, maar lang niet allen zijn in staat dit te doen. Hier en daar zitten evacué's verspreid, waarover slechts het Rode Kruis (Singel 160, tel. 4372) of Bureau Bevolking inlichtingen kunnen verstrekken. Vanmorgen is uit Dordt een scheepsconvooi vertrokken naar Zierikzee. Het waren ruim 30 boten, die de ongelukkige Zeeuwen zouden gaan ophalen, vervolgens terug zouden varen naar Dordt. Van hier worden de vluchtelingen, nadat eventuele noodgevallen daaruit zijn geselecteerd, doorgezonden naar Tiel, die ze probeert onder te brengen of distribueren. Intussen werken talrijke arbeiders aan spoedherstellingen. Bij het Nieüwkerks- plein en in het Steegoversloot, op- de- Hoogt en bij Victoria worden opruimingswerk zaamheden verricht of noodmaatregelen getroffen. Dringend wordt de bevolking verzocht zeer zuinig met water te zjjn en in geen geval straten te gaan spoelen. Ook met gas dient de uiterste matigheid te worden be tracht. Evacuatiecentra zijn ingericht In de Landbouwschool, School Oranje Vrijstraat- plein en Gem. Lyceum. De zaak function- neert daar bijzonder vlot, evenals in het Gem. Ziekenhuis, waaruit verscheidene zieken, die thuis konden uitkuren, zijn- weggebracht om plaats te maken voor zwaardere gevallen, o.a. voor een groepje bacillendragers, die men vannacht heeft opgehaald en in dit ziekenhuis heeft on dergebracht. Een maatregel, die in verband met de volksgezondheid van het grootste belang is. Door de aether Fantastisch goed werk doen de radio amateurs, ook in onze stad. In huize De Graaff in het Oranjepark is de centrale zendpost PA PWX ondergebracht, die contact heeft met het hele Westen. Zij wordt geassisteerd door PAO-TRI. De post wordt reeds sinds Zondagmiddag twee uur bemand door de heren Slob en De Graaff, die vitale berichten hebben ontvangen en doorgegeven. In het Gem. Lyceum zit een hulpzender, die het rayon Dordrecht voor zijn rekening neemt en die reeksen van berichten doorgeeft, soms afkomstig van huize De Graaff. Zondagnacht 2 uur was de PAO-PWX de enige schakel tussen het district Dordt en Brabant, dat allerlei noodkreten uit zond. Van enorm belang is zulk een ver binding en we hebben mogen vaststellen, dat deze twee amateur-zenders als het ware de hoofdverbindingsofficieren zijn, ,van wier berichtgeving ontzaglijk veel af hangt. Zo kregen zij o.m. een oproep van de Alblasserdamse burgemeester om het Destructiebedrijf Dordrecht te verzoeken over te komen om twee paardenkadavers weg te ruimen. Het bedrijf liet onmiddellijk weten, dat dit niet kon, omdat het slechts een ..onbetekenend geval" was in verge lijking met andere verzoeken om hulp. Meteen gaf de zender het bericht door met de mededeling er bij, dat Alblasserdam de kadavers maar moest verbranden, En zó gaat het de hele dag door en niet Advertentie EEN KLEINE INFECTIE is dikwijls het begin van langdurige narigheden. Zuivert open huidplekken met de desinfecterende en snel genezende zelden komt Dén Haag met'een bericht, dat zender PAO-PWX doorgeeft aan de be- trokkén instantie. Scholen ontvolkt De brandweer er was er zelfs een uit Maartensdijk in Utrecht hoopte om streeks 2 uur de kelder van het Postkan toor te hebben leeggepompt. Dan zouden de P.T.T.ers aan het werk kunnen om hun accumulatoren te herstellen, zodat Dordt althans weer enkele telefoonverbindingen er bij kon krijgen. De verbindingen over land met Rotter dam gaan nog steeds via N.S.-autobussen. Zwijndrecht—Rotterdam gaat per trein in een pendeldienst. Het blijkt intussen, dat er vele leerlin gen van lagere scholen Dordt doorkruisen en daarbij de arbeiders in de weg lopen. Vele scholen zijn half ontvolkt, maar de onderwijzers 'nebben de indruk, dat velen hunner pupillen makkelijk naar school kunnen komen, doch eenvoudig van de ver warde situatie gebruik maken om te spij belen. De ouders wordt in dezen dringend om hulp verzocht. Stuurt uw kinderen on verbiddelijk naar school, zo dit ln uw om standigheden mogelijk is. De voedselvoorziening functionneert goed. Met de melk zal het wellicht iets minder worden door de massale slachting onder het vee buiten de stad en misschien moeten er zandaardappelen uit Noord-Holland aan de huidige voorraad worden toegevoegd, wil men ongelimiteerd blijven leveren. In school Mühring ls vanmorgen een Rode Kruis-ongevallenpost georganiseerd, die er o.a. voor zorgt, dat berichten over evacuaties en ongelukjes, bijv. tijdens transporten naar ziekenhuizen, worden doorgegeven. Men verwachtte vandaag ook nog 180 Strijenaren in de stad, die onmiddellijk zullen worden geholpen, hetzij ze naar het ziekenhuis moeten worden gebracht, hetzij ze onderdak moeten worden verleend in bepaalde scholen. Weizigt zit nog steeds in de M.T.S. en de bewoners van het Herv. Rusthuis worden met alle mogelijke zor gen omringd in het Gem. Lyceum. A'rjj normaal is de toestand in de binnen stad inmiddels alweer geworden. Op het Bagjjnhof werken de grote zaken met pompen en zo- kon zich daardoor vanmor gen weer een hele plas water nabij het Postkantoor vormen tengevolge van het geloosde kelderwater. Op de Voorstraat kan men weer vrijelijk winkelen; de win keliers hebben snel de janboel opgeruimd. Er is echter veel schade aangericht, met name in de grote zaken. Ook het vee in veilige haven Er heerste gisteren de gehele dag een ongekende drukte aan het 's Graven- deelse Veer, De wakkere bemanning van de veerdienst had de handen vol om autovrachten evacué's van de boot aan de wal te brengen. Mede dankzij de toegewijde arbeid van deze mannen mocht het gelukken in anderhalve dag alle bewoners van 's Gravendeel over de Kil te vervoeren. Maar ook van andere zijde was er een prijzenswaardige be reidheid om de helpende hand te bieden. Honderden particuliere autobezitters stelden het materiaal beschikbaar voor het vervoer van zieken en ouden van dagen, honderden bedrijven stonden hun vrachtauto's en autobussen af met chauf feurs. Ook het vee moest vervoerd worden. Voor zover mogelijk en verantwoord, werden de dieren op het eiiand van Dordrecht ondergebracht. Een deel van de veestapel werd zelfs tot buiten ons eiland vervoerd. De 5500 inwoners van het nijvere 's Gravendeel hebben een onbeschrijfe lijk leed doorstaan. Heel het dorp staat onder water, in de meeste gevallen zelfs tot de tweede verdieping. Wat lager is, verdween helemaal onder het water oppervlak. Men ziet nu alleen nog maar wat geveltoppen. Het juiste aantal do den is nog steeds niet bekend. Het be draagt in elk geval minstens 55. Het water inrde Noord bereikte Maandag op geen stukken na de hoogte van Zon dag en de waterstand in de Alblasserwaard is niet onbelangrijk gedaald. Toch staat er op sommige plaatsen nog wel 60 a 70 cm water. Men vermoedt evenwel, dat het peil nog zal stijgen. De voorbereidende werkzaamheden voor het dichten van het brede gat in de dijk werden gisteren met kracht voortgezet. De beide hoofden wer- De verbinding tussen rijksweg en Merwede- dijk te Sliedrecht op het punt van door breken. Zij bezweek op deze plaats over een lengte van 40 meier. den met zandzakken afgeschermd. Met koortsachtige haast werden zinkstukken gereed gemaakt om die, als de omstandig heden gunstig zijn. neer te laten. Met het opruimen van verdronken vee werd een aanvang gemaakt. Het destructiebedrijf uit Dordrecht haalde de cadavers weg. De electriciteits- en watervoorziening is thans in orde gekomen. Alleen het gas laat nog op zich wachten. Het Rode Kruis heeft alle aanwezige voorraden levensmiddelen bij de winkeliers geïnventariseerd. Daarbij is gebleken, dat de gemeente over voldoende levensmidde len beschikt. Het Rode Kruis verzoekt de geëvacueerden dringend zo spoedig moge lijk hun evacuatie-adres bjj de post van het Rode Kruis in de cantine van Avio- landa op te geven. Dat bespaart het Rode Kruis veel moeite en tüd. De buurten Noordhoek en Hoogendijk zijn aangewezen op Alblasserdam. Verschillende bedrijven hebben het werk hervat, ook die welke zich bevinden in Noordhoek en Hoogendijk. De belangstelling van de zijde van het publiek was verbazend groot. Onophoude lijk passeerden auto's het centrum der ge meente. Ook bieden velen uit andere ge meenten hun arbeidskrachten aan, Het veer Papendrecht—Dordrecht had op som mige tijdstippen een record aantal auto's over te zetten. Het is te hopen, dat men er spoedig in zal slagen het gat te dichten. Twee a drie weken zullen er echter zeker wel mee ge moeid zijn. De Rijkspolitie werd met een aantal, manschappen versterkt mede om toe zicht te houden op de eigendommen. De personen, die om een of andere reden ge bruik willen maken van een vaartuig om een bezoek aan hun woning te brengen, moeten voorzien zijn van een legitimatie bewijs. In Duhbeldamse grond In de vroege morgenuren zijn vandaag de eerste vijf slachtoffers van de overstro mingsramp te 's-Gravendeel ter aarde be steld op de begraafplaats te Dubbeldam. Als eenmaal de dijken om 's-Gravendeel zijn hersteld en de polders en wegen weer droog liggen, zullen deze stoffelijke resten naar de begraafplaats te 's-Gravendeel wor den overgebracht. De begrafenisplechtigheid droeg een zeer sober karakter. De aanwezigen, veelal familieleden-van de overledenen, werden door de burgemeester van Dubbeldam toegesproken. Daarna nam ds A. J. van Heuven uit 's-Gravendeel, die met de hulpprediker, de heer A. J. Poeiert, de plechtigheid bijwoonde, het woord en sprak woorden van troost tot de familiele den. De Officier van justitie, mr J. E. Vis ser, te Dordrecht, woonde eveneens de be grafenis bij i Dagelijks melden zich honderden men sen aan de daarvoor bestemde bureaux voor hulpverlening, om vandaar uit over het eiland van Dordt, en verder naar bul ten, te worden gedistribueerd. Aan werklust ontbreekt het deze dap pere mannen niet, maar velen wacht op de bureaux een desillusie. Zjj krijgen na melijk te horen, dat er geen werk voor hen is. Deze gang van zaken ls zeer begrijpe lijk. Dat zoveel vrijwilligers zich aanbie den, is prachtig en de resultaten zijn ver rassend, maar op een dijkbreuk van vijf enzeventig meier kan men geen onbepaald aantal mensen aan het werk zetten. Er moet een overzicht zijn. opdat de leiding gevende figuren orders kunnen uitdelen, die worden opgevolgd. Ongeveer tachtig werklieden hebben gis teren hun beste krachten gegeven aan het herstel van de dijken te 's-Gravendeel. Er waren veel meer liefhebbers, maar zij moesten worden afgewezen, daar men el kaar anders in de weg liep. Voorlopig kan men te 's-Gravendeel nog niet veel uitrichten. Voorbereidend werk wordt verricht onder deskundige leiding, doch van herstel van de dijken is nog geen sprake, daar men eenvoudig nog niet eens weet waar deze dijkbreuken zioh bevin den. De waterstand in de polders is thans hoger dan op het buitenwater. Wachten hebben de gehele nacht op de bedreigde plaatsen gestaan, om alarm te blazen als het water gevaar zou gaan op leveren. Gisteravond was dit gevaar nog niet uitgesloten. Zwijndrecht VEILING NOTITIES. Zwijndrecht. Knolselderij 17—19; groene kool 7.5018.selderij 1011; spruiten 1 3844; idem 2 1826; idem schoongemaakt 49—50; witlof A 1 42—45; idem B 2 36—42; idem B 28—33; rode kool 10—12; waspeen 12. Appelen. Goudreinetten ST A 25—32: idem HH 15—20. Het monsterachtige gat in de Hoogendijk te Papendrecht, waardoor heen woest water de Alblasserwaard volspuwde. Steun Pro Rege Het hoofdbestuur van de Nederlandse Militaire Bond Pro Rege heeft zich tot de gemeenteraad gewend met het verzoek, zijn arbeid, de oprichting en exploitatie der Protestants Christelijke Militaire Tehuizen in Nederland, te willen steunen door het verlenen van een jaarlijks subsidie uit de gemeentekas berekend naar 2 cent per in woner. Daar de Raad reeds is overgegaan tot de vaststelling der gemeentebegroting voor1953, vinden B. en W. geen vrijheid het verzoek om subsidie alsnog voor dit be grotingsjaar in overweging te nemen. B. en W. zijn echter voornemens aan de verlèning van dit subsidie bij de behandeling van de ontwerp-begroting voor 1954 aandacht te schenken. En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! Het ongeveer duizend inwoners tellende dorp Strijen verkeerde in een dusdanige noodtoestand, dat gisteravond ernstig over wogen werd, het plaatsje te evacueren. Het dorp is aan alle kanlen door het water om geven met uitzondering van één weg over land, namelijk de Schenkeldijk, die de ver binding vormt met het zwaar geteisterde 's Gravendeel. Deze dijk vertoont niette min vele zwakke plekken, die -zeker het zware autoverkeer niet zullen kunnen dra gen. De enige mogelijkheid om de Strijena ren uitkomst te bieden is de hulp van de vaartuigen, die in 's-Gravendeel verdien stelijk werk verrichten. Zoveel mogelijk mannen te Strijen houden zich nu beschik baar om te helpen bij de bergingswerkzaam heden. Vrouwen en kinderen zullen via het 's-Gravendeelse Veer naar Dordrecht en Rotterdam worden overgebracht. Burgemeester en Wethouders hebben de raad geschreven, dat de aan de gemeente eigendommen toegebrachte schade zeer groot is. Een overzicht daarvan kan nog niet worden verkregen. Verschillende uitga ven moeten onmiddellijk worden gedaan en later zal het college successievelijk credie- tcn per object aanvragen. Voorlopig verzoeken B. en W. nu de raad hun te machtigen tot het doen van uitgaveu, die rechtstreeks met de ramp verband hou den. Het verzoek is in de raadsvergadering van hedenmiddag aan de orde gekomen. (Van onze speciale verslaggever) Giessendam, Maandagmiddag 2 Februari. Het ziet er op het ogenblik naar uit, dat de gehele Alblasserwaard overstroomd zal wor den. Langzaam maar zeker baant de water massa zich een weg over de polders, die vak voor vak vollopen. In het holst van de nacht werd Giessendam door het water ver rast. Om 12 uur zette de zeer langzame stij ging, veroorzaakt door het in Papendrecht binnenstromende water, zich nog voort. Het gat op de grens GiessendamSliedrecht was toen al nagenoeg gestopt. Vele bewo ners, die een gedeelte van hun huizen ont ruimd hadden, begaven zich ter ruste, maar om 1 uur steeg het water al onrustbarend, snel en voltrok zich een ongeordende eva cuatie, waarbij tal van bewoners door het water wadend hoger gelegen plaatsen op zochten. Alle huizch binnendijks en op de uitbreiding staan onder water. Men vaart in bootjes door de strateD. Het evacuatie- comité ving ongeveer 200 vluchtelingen op ln hotel Delmee en de Geref. kerk en bracht het onderdak. De leegstaande pastorie van de Herv. kerk werd als noodziekenhuis ingericht. Thans voltrekt zich de evacuatie van de Alblasserwaard in regelmatig tempo. Dorp na dorp wordt ontruimd,, uit alle delen van het land verschaffen vee-auto's hulp en tal van vrijwilligers uit de steden bieden hun diensten aan. In de binnenwaard kan men het vollopen van de poldergedeelten uur na uur volgen. Van persoonlijke ongevallen is ons niet bekend Wel moet Maandagmorgen ln Brandwijk een jeep met twee personen omgeslagen en. te water geraakt zijn, waar door de inzittenden om het leven kwamen. Brandwijk, Molenaarsgraaf, Giessen-Oude- kerk, G.-Nieuwkerk, Peursum en Noorde loos zijn of worden geëvacueerd. Als men er niet in slaagt het enorme gat in de dijk te Papendrecht te stoppen, dan zal ook het Oostelijk gedeelte van de Waard onder wa ter komen. Hedenmiddag werd de Damse- weg tussen G.-Oudekerk en Molenaarsgraaf overspoeld, waardoor opnieuw een groot deel van de polder blank kwam te staan. Het verkeer is overbelast. Tengevolge van het feit. dat een stuk van de Rijksweg op de grens van Giessendam en Sliedrecht is weggeslagen, wordt hei ver keer tussen Schelluinen en Papendrecht over de dijk geleid. Tengevolge hiervan ko men ernstige verkeersstoornissen voor, die nog verergerd worden door de bussen vol vrijwilligers uit Den Haag en Amsterdam, die hier echter weinig kunnen uitrichten. Hardinxsveldse dijk vrij goed Het buitendijks gelegen gedeelte van Hardinxveld heeft zwaar geleden van de springvloeden. De industrieën liepen veel schade op aan machinerieën e,d. Een coas ter van de werf De Hoop kwam in de pol der op een kade terecht en een parlevin kersbootje werd vernield. De dijk heeft zich hier overigens vrij goed gehouden. Op het. ogenblik wordt met een maximum aan mensen en materiaal gewerkt om de polder Hardinxveld droog te houden, Alle verbin dingen te water onder de bruggen worden afgedamd. Honderd man genietroepen, stu denten en ingezetenen werken mede. Het jubileumcomité voor Het Groene Kruis is omgezet in een Hulpcomité voor de Waters nood. Uiterste zuinigheid met waterver bruik wordt aangeraden, omdat Hardinxveld water levert aan Giessendam. dat sinds Zon dagmiddag zonder water zat. Busdiensten werken De busdiensten van de Twee Provinciën worden weer nagenoeg normaal onderhou den althans tussen Papendrecht en Gorcum, nu het mogelijk is geworden de afgebrok kelde dijk in Sliedrecht te passeren. De bussen van de Spoorwegen via de Rijksweg zijn uitgevallen. Tussen Giessendam—Ne- der-Hardinxveld en Geldermalsen wordt momenteel de normale twee-uurdienst on derhouden. In Hardinxveld en Giessendam blijft men ondertussen de uiterste waakzaamheid in acht nemen, omdat het mogelijk is dat nog grote gedeelten geëvacueerd moeten wor den. De bewoners zijn hierop voorbereid en houden zich gereed. De komende dag zul len voor de delen van de Alblasserwaard, die nog droog zijn gebleven, zeer spannende zijn. Wanneer het gehele gebied door de waterwolf wordt verzwolgen, zal het waar schijnlijk lang duren voor men er in slaagt de streek watervrtf te krijgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4