Eisenhower van Fora WEE ZUSTERS TSJANG KAI Zevende vloot za China niet lange Flamingo Eiland j DE EERSTE BLAD - PAGINA 2 DINSDAG 3 FEBRUARI 1953' Nationaal inkomen ƒ17.450 millioen In zijn boodschap aan het Congres over dent Eisenhower meegedeeld, dat hij besl Formosa en dat hij aan de zevende vloot i De president zei, dat de V.S. „het onweerl atoomwapens hebben." Hij gaf te verstaat vragen de geheime clausules van de ov De V.S. zullen de verwezenlijking van d is reeds voortgang gemaakt, maar de vei were samenwerking dan reeds thans bes- zou het belang van een rechtvaardige en 5 verzocht het Congres de Amerikaanse invi Amerikaanse kapitaalsinvesteringen in h( voor de levering van grondstoffen voor di Maatregel houdt geen agressie in Over de houding van de nieuwe regering in de koude oorlog verklaarde Elsenhower, dat de nieuwe Amerikaanse regering weet dat de vrije wereld niet voor onbepaalde tijd in een toestand van spanning kan blij ven en de aanvaller de keuze van tijd en plaats laten. De president gaf de landen, die met de Verenigde Staten zijn verbonden in de strijd tegen het communisme te kennen, dat zijn regering op grond van het Ameri kaanse program van de Wederzijdse Bevei liging hulp zal geven aan andere landen al naar gelang deze landen ernstig er naar streven, hun volledig aandeel in de gemeen- 6chapplijke taak op zich tc nemen. Hij verklaarde in duidelijke taal wat zijn mening over de Europese eenheid is. „Slechts een nauwer aaneengesloten econo misch en politiek stelsel kan de econo mische kracht opbrengen, die vereist is om de noodzakelijke militaire paraatheid cn een tamelijke hoge levensstandaard te handhaven. Over de deneutralisering van Formosa zei Eisenhower in zijn boodschap, dat de in 1950 gegeven instructie aan de zevende vloot eigenlijk betekende dat de Ameri kaanse vloot moest optreden als een ver dedigend wapen van communistisch China. „Door deze steun worden de com munisten in staat gesteld ongestraft nog meer Amerikaanse en de met hen verbon den soldaten in Korea te doden, aldus Eisenhower. „Daarom geef ik", aldus de Amerikaanse president, „opdracht dat de zevende vloot niet langer gebruikt wordt voor het beschermen van communistisch China. Deze opdracht houdt geen agres sieve bedoeling van onze kant in, maar wij hebben stellig niet de plicht een volk te beschermen dat in Korea tegen ons 6trijdt". De president drong er ook op aan, dat de Westeuropese landen het initiatief zullen nemen tot het scheppen van ruimere markten en een hechtere valuta om een grotere on derlinge ruil van goederen en diensten mo gelijk te maken. Wanneer de Europese lan den op deze wijze te werk zouden gaan, zou den zij een „economische 6feer scheppen die ons er toe zou brengen uiterst belang rijke hulp te verlenen." Hulp aan Europa De hulp, die hij in het vooruitzicht stelde, omvat in de eerste plaats de bovengenoem de wijziging van de invoerbepalingen en de uitbreiding van de wet op de wederkerige handelsovereenkomsten, die de president in staat stelt, tarieven vast te stellen op basis van wederkerigheid. Verder zal de Ameri kaanse regering het investeren van Ameri kaans kapitaal in het buitenland aanmoedi gen, gebruik makend van de mogelijkheden overzee van voortbrenging van producten die voor de wederzijdse verdediging nood zakelijk zijn en die niet een al te grote con currentie met de normale vredesproductie in de Verenigde Staten zullen teweeg brengen. Ook willen de Verenigde Staten helpen Het nieuwe Feuilleton: door DOROTHY QUENTIN TNE JONGE VERPLEEGSTER ■C* Toni Martinwil na jaren zie- kenhuïsverpleging graag wat van de wereld zien en accepteert een be- trekking bij een rijke oude dame, j die haar uit Londen meeneemt naar 5 haar huis op een tropisch eiland. 5 In deze exotische sfeer ondergaat het jonge meisje allerlei nieuwe in- drukken. Het rijke milieu, waarin s ze terecht komt, schept allerlei pro- 5 blemen. Er is liefde en jalouzie5 Met belangstelling zal de lezer 5 haar belevenissen volgen om te zien 0 hoe ze ten slotte haar ware gevoe- s lens leert kennen en met de man harer keuze naar haar vaderland terugkeert. di ls le Vi gi tc SI ai h Bi W zi k j 1 lentebloesems geurend schuim. De prijs van Castella-Spécïal is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoon- heidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te maken.'... de fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen K OP AVONTUUR 't Is toch verschrikkelijk jammer van die mooie zeilslee, zuchtte Bunkie. Je had er zoveel werk aan gehad en hij ging zo fijn! Ja, zei Plop. Maar het is nou eenmaal zo en er is niks aan te veranderen. Brengen jullie me even naar de bus? Dat deden ze. en zo zagen ze Plop weg rijden. terwijl ze naar elkaar zwaaiden. Ik kom vandaag of morgen weer eens bij jullie aan! riep Plop nog. Goed! riepen ze terug. En de groeten aan Juup, hoor! Toen gingen de jongens ook naar huis. En achteraf moesten ze toch nog lachen om die rare Plop, toen ze aan tafel het verhaal vertelden. bod. Daar stond tegenover, dat de Ameri kaanse marine tevens de onaantastbaarheid 'an Formosa garandeerde, hetgeen dan hier op neerkwam, dat de zevende vloot een on neembare verdedigingslinie ter zee vorm de tegen eventuele communistische aanval len od Formosa. Eisenhower zei in zijn „State of the Union"-boodschap, dat Trumans instructie eigenlijk betekende dat de Amerikaanse vloot moest fungeren als „verdedigings- wapen" van communistisch China. Deze voorstelling van zaken is niet helemaal eerlijk, of misschien moeten we zeggen: helemaal niet eerlijk! Toen Truman in 1950 de opdracht gaf Formosa te „neutraliseren", werd van vele kant enscherpe critiek ge leverd op dit ingrijpen door de V.S. in de Chinese burgeroorlog. De tegenstanders voerden aan. dat deze Amerikaanse maat regel de zuiverheid van de doelstellingen der VN. dreigde te vertroebelen. De V.N. beoogden met hun actie in Korea niets an ders dan het beschermen van de Zuid- koreaanse republiek tegen de communis tische agressie. De V.N.-actie was dus niet gericht tegen communistisch China. De ..neutralisering" van Formosa daarentegen betekende een rechtstreekse hulpverlening aan de nationalistische Chinese regering en men vreesde, dat dit een vals licht zou werpen op het optreden der V.N. in Korea Truman en zijn medestanders verdedigden zich met het argument, dat Formosa in elk geval voor de „vrije wereld" behouden moest blijven, aangezien dit strategisch be langrijke eiland een onmisbare schakel vormde in het Amerikaanse defensiestelsel in de Stille Oceaan. In feite ging het hier dus om de verdediging van Formosa tegen de communisten. Om eventuele communis- tisch-Chinese protesten wegens rechtstreek se interventie in de Chinese burgeroorlog bij voorbaat te ontzenuwen, werd de zeven de vloot tevens opdracht gegeven guerrilla- aanvallen van de nationalisten tegen het Chinese vasteland te verhinderen. Dit was IN HET BRANDPUNT als rechthebbende partij te erkennen status van Formosa is dus. zuiver juridisch gezien, nog altijd onbeslist. TNMIDDELS echter is de situatie op For- mosa in zoverre veranderd, dat de na tionalisten van een communistische aanval weinig meer te vrezen hebben. Tsjangs troepen zijn sinds 1950. dank zij de Ameri kaanse hulp, aanmer kelijk versterkt, goed geoefend en van rede lijk goede uitrusting „neutralisering" van het De nieu- tr lk Jki DE voorzien. eiland i? dus niet opportuun we Amerikaanse regering is blijkbaar van oordeel, dat de rollen thans zijn omgekeerd en dat Trumans instructie aan de zevende vloot nu in het voordeel van de commu nisten werkt. Opheffing van dez einstructie houdt in elk geval in. dat de communis tische regering troepen in gereedheid moet houd enom eventuele aanvallen van de na tionalisten op het vasteland te keren, alles kan echter geen reden zijn om het zo. voor te stellen als zou de maatregel van Truman van 1950 uitsluitend in het voor deel van de communisten zijn geweest! nieuwe koers van de Amerikaanse politiék in het Verre Oosten heeft in Londen ernstige ongerustheid gewekt Men vreest, dat Eisenhowers besluit een zeer ongunstige politieke terugslag zal hebben in de Verenigde Naties en in sommige Azia tische landen, zoals India. In het bijzonder is men te Londen ontstemd over het feit. dat Eisenhower het niet nodig heeft ge vonden tevoren overleg met Engeland te plegen. Een lichtpunt is. dat Eisenhower in zijn boodschap nadrukkeliik heeft verklaard, dat de „neutralisering" van Formosa „geen agressieve bedoelingen van Amerika" in houdt. Uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten behoeft dus niet direct ver wacht te worden, aangezien Tsiang Kai Sjek zonder Amerikaanse huln nog altijd niet tot grote ondernemingen in staat is muzieK; i6.au urgeispci; lu.ia tievaricercic muz.; 17.15. Mrs Dale's dagboek; 17 30 Lichte muz.: 18 00 Schots ork; 18 45 Verzoekprogr.: 19 15 Voor de jeugd; 19.45 Hoorspel; 30.01 Nieuws en radiojournaal; 20.25 Sport; 2030 Hoorspel; 22.30 Can I come in? 23 00 Nieuws: 23.15 Actualiteiten: 23.20 Lichte muz.: o.os Voor dracht. 0.20 Gevar. muz.; 0.56 Nieuws. Engeland, B.B.C. European Service. Uitzendingen voor Nederland. 22,00—22 30 Nieuws; Achter het IJzeren Gor dijn en Vrijbuiters Radiodagboek fop 224 en 49 m.). Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 meier. 12.00 Orkestconcert. 13.00 Nieuws; 13 25 Om roeporkest; 15.50 Filmmuz.; 16 20 Pianorecital. 17.00 Nieuws; 17 45 Amusementsmuz 19 00 Nieuws; 20.10 Gevar muz.- 21.45 Nieuws; 22.10 Dansmuz.; 23.00 Lichte muz.; 23.20 Amuse mentsmuz.; 24 00 Nieuws; 0.30 Franse orgel muziek. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 meter. 12.00 Gr.pl.; 13.00 Nieuws; 1110 Pianorecital; 13.30 Amerikaanse uitzending; 19.01 Gr.pl 20.00 Vocaal ensemble: 21.30 Hoorspel; 23.45 Nieuws. Brussel. 324 meter. 11.45 Gr.pl.; 12.00 Omroepork 12.30 Weerbe richten; 12.34' Gr.pl.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.pl.; 13.30 Omroepork.; 14.00 Schoolradio: 13 40 Sym phonic ork- 16.40 Grpl - 17.00 Nieuws; 17 10 Gr.pl.: 17.30 Voordracht; 17.45 Gr pi 17.50 Boekbespreking; 18.00 Kamermuziek: 13 30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19 40 Zang en piano; 20.00 Hoorspel: 21.00 Grpl; 2130 Omroc-pork: 22.00 Nieuws; 22 15 Voordracht en muziek; 22 55 Nieuws Brussel. 484 meter. 12.05 Zigeunerorkest. 13.00 Nieuws- 13.10 Gr - pl.: 16.00 Lichte muz. 17.00 Nieuws; 17.15 Gr pl.; 19.45 Nieuws; 20.00 Gr.pl 20 15 Groot Sym- phonie ork.: 2155 Gr.pl.- 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek: 22 45 Gr.pl.; 22.50 Nieuws Luxemburg II, 208 meter. Nederlandse uitzending. 6.30 Marsen en walsen- 6 45 Nieuws: 6.50 Ver- zoekprogr.; 7 14 Weerberichten: 7 15 Een praat, je over de schutting. 7 45 Nieuws; 7 53 Liedjes en dansen; 8.30 Muziek bij het huishouden. 1 00 en 10.00 Flitsen uit het wereldgebeuren; 1001 Verzoekprogr.; 11 00 Flitsen uit het wereldgo beuren; 11.01 Schorsing van de uitzending; 12 00 Verzoekprogr.; 12.50 Nieuws; 13.00 Mooie Ita liaanse muziek. 13 10 Vervolg verzoekorogr 14.00 Flitsen uit'het wereldgebeuren; 14 01 Fin de van de uitzending Een detectivehistorie door JOS. LODEWIJKS (Advertentie) ■g232Z£E3Hv KLOVEN 39) (Slot) Victor werd bleek en keerde zich af. Herkent u deze jongeman? vroeg com missaris Falkner overbodig. Johanna Jutte staarde hem aan. Of ik hem herken? Ik ken hem nu pas goed! Hij is de moordenaar van mijn zuster. Ik heb het altijd gevreesd, maar nu weet ik het: hij heeft haar in de dood gejaagd! Ze barstte in gierend snikken uit en viel op een stoel neer. Tut tut, zei de commissaris onhandig. Ze is niet dood. Nog niet. Er is alle kans Ze is wel dood, zei Johanna Jutte plot seling rustig. Ik weet dat ze gestorven is. Ik voel het. Wij zijn altijd samen geweest. Ik kan me niet vergissen. En hij heeft haar vermoord. Toen Tak later, na een telefoontje van het ziekenhuis, Victor moest vertellen dat zijn moeder was gestorven, was het ge daan met zijn vastberaden zwijgen over zijn medeplichtigen. Er was niets in hem overgebleven van de durfal, de onver stoorbare avonturier, die in hem gehuisd had tot de fatale nacht waarin zijn misda dige droom in scherven was gevallen. Ook daarna had hij nog getracht zich de hou nding van ongenaakbaarheid te geven, al werd hij innerlijk verteerd door een he vige angst om het leven van zijn moeder. Toen de slag viel, was hij niets anders meer dan een jonge, wanhopige misluk keling, die om erbarmen vroeg en bereid was om alles te zeggen. Tak had op een sportiever eindstrijd gehoopt, zei hij later tot commissaris Falkner. Maar de com missaris was te zeer in zijn nopjes over de vlotte afwerking van dit geval, dan dat hij zich druk maakte om sportiviteit. Politiewerk is geen sport, zei hij grimmig. Je moet er niet zulke rare be grippen op na houden. Trouwens, over sportiviteit gesproken, waarom heb ie er eigenlijk_ zo op aangedrongen dat ik het proces-vèrbaal zou intrekken tegen die twee kerels, die collega's van Helleboom? Ik heb er niet veel zin in, zie je. Het mag waar zijn dat ze niets met die bankroof te maken hadden, maar ze hebben een agent neergeslagen toen ze uit het bureau vlucht ten. We zijn geen kleuterschooltje hier. Vergeven en vergeten, hè? Niks daarvan. Dat wordt een klein rechtzaakje. Tak. dat kan niet anders. Recht is recht. Tak keek zijn superieur ernstig aan en trok bedachtzaam aan een sigaret. Toen zei hij langzaam: ALS ze die agent niet hadden neer geslagen, zouden we n 0 g naar die brand kast aan het zoeken zijn. Ik had me voor genomen om het u niet te vertellen, als het niet nodig was, maar nu i s het nodig: die twee zware jongens hebben me de tip gegeven, dat die brandkast onmogelijk door dat poortje had gekund en dus via het huis van de dames Jutte verdwenen moest zijn. Ziet u? Daarom ging ik naar Teylin- gedam en daarom kreeg ik de lucht van die Victor. Accoord, laat dat pro ces-verbaal doorgaan. Dan vertel ik het aan hun ver dediger. De commissaris zette grote ogen op. Verdraaid! zei hij. Goed dat ik het weet! Wat heb jij dan eigenlijk w e 1 ont dekt in deze zaak? Tak zei een poos niets en keek naden kend naar de as van zijn sigaret. Niet veel, zei hij toen. Alleen dit: dat sommige mensen zeldzaam weinig kans krijgen in het leven om op het rechte pad te blijven. En dat enkelen van hen goeie commissarissen van politie zouden zijn ge weest. als ze toevallig in een andere wieg terecht waren gekomen. Hij stond op en bladerde In zijn zak boekje. De gemeente-ontvanger geeft vanavond een intiem dinertje, waarop ik ook ben uitgenodigd, zei hij Kunt u mij missen voor de rest van de dag? Ik zit tussen die twee boeven in, zei Eli Kamerlingh me door de telefoon. Zal lk hen meteen in lichten over dat proces-verbaal? De commissaris beet op zijn sigaar en snauwde: Dat gaat niet door! En ik wens je smakelijk eten. Je wint altijd. Tak! Maar niet door je charmes! Tak ging naar de deur èn glimlachte over zijn schouder. Die heb ik te hard nodig vanavond, zei hij. Daar ben ik erg zuinig mee! Wat is dat vannacht voor een lawaai geweest? vroeg de heer Hart knorrig aan zijn vrouw, alsof zij de nachtelijke uren had doorgebracht met oplettend luisteren Zij haalde de schouders op. Ik heb niets gehoord, zei ze. Ik slaap 's nachts. Dat komt omdat ik nooit alcohol gebruik. Mensen die alcohol gebruiken slapen slecht. Het wordt tijd dat je dat kaartavondje eens afschaft. Je gezondheid lijdt er onder. De heer Hart schrok zichtbaar en bouwde onmiddellijk een defensielinie om zijn bedreigde ontspanning te beveiligen Ik zeg niet dat ik slecht geslapen heb nee. dat hoor je mij niet zeggen gromde hij onzeker. Ik vroeg alleen, wat is dat voor een lawaai geweest. Ik heb misschien gedroomd, ja, ik zal wel gedroomd heb ben. Ik dacht dat ik auto's heb horen stop pen hier in de buurt en zo Verbeeidwu natuurlijk. Ik slaap best. Prima Geen ..as: Hij stond op en gluurde door de zor dijnen. Wel allemachtig, vrouw kijk eens koii eens vlug! riep hij opgewonden uit Daa' gaat de klok van de dames Jutte' Alsje blieft! Wordt in beslag genomen! Zie je wel, een agent sjouwt het ding in een po- litie-auto! Zijn vrouw gluurde mee en lachte hik kend. Zij kreeg steeds meer last van haar zwaarlijvigheid! Natuurlijk, zei ze. Bert heeft er werk van gemaakt. Laat die jongen maar schui ven. Die weet hoe hij de dingen moet aan pakken. Ja. ze zijn mal daar op Sociale Zaken. Ze zullen oude dames onderhouden met geld van de gemeente en ze nog dure klokken laten kopen ook! Zo zie ie dat er toch recht op de wereld bestaat. Juist, mompelde de juwelier. Recht is recht. Wie betaalt tenslotte dat onder houd van die twee Jutten? Wie. zeg ik? Hij kreeg geen antwoord De heer Hart kreeg niet vaak antwoord van zijn vrouw, als hij dingen vroeg die zij beiden wisten. En omdat hij geen antwoord kreeg, wist hij zeker dat hij gelijk had. Daarom zei hij krachtig: „Wijl" EINDE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2