Vierhonderd doden Engeland m West-Brabant boten tekort Verbetering in toestand van treinverbindingen 46 Doden nabij Fijnaart DE GROOTSTE RAMP IN VREDESTIJD Aangespoeld in de Ahoy'-hal SCHADE IN HAVEN VAN ANTWERPEN België Naar de bedreigde punten Overblijfselen van een kamp Gaten worden naarstig gedicht Trieste feiten, wrange indrukken Toespraak van dr Drees Net van hulpzenders Zeeuwsch-Vlaanderengeen uitbreiding van de Pensioenbetalingen ramp Rotterdam en de watersnood Dinsdag 3 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 6 LONDEN. (A.P.) De dagen van Duinkerken schenen gisteren terug gekeerd te zijn, toen duizenden kleine boten, bestuurd door hun eigenaren, zich verspreidden over de eindeloze strook water die zich langs de zwaar geschonden Britse Oostkust uitstrekt. Het is nog altijd niet mogelijk om een overzicht te geven van de geteisterde gebieden. Vele plaatsen zijn door het water volkomen van de buitenwereld afgesloten. Voortdurend ontdekken de reddingscolonnes oorden waar nog geen hulp is geboden. Het aantal slachtoffers moet enorm zijn. Gisteravond was het aantal doden reeds gestegen tot 400, een cijfer dat vermoedelijk de duizend zal over schrijden. Het aantal vermisten im mers werd gisteravond reeds op meer dan duizend geschat. Wat ook aan de dagen van Duinkerken herinnerde was de rede die de grijze pre mier Churchill gisteren, tot tranen ge roerd, in het Lagerhuis heeft gehouden. Spiegel van leed ROTTERDAM. De nameloze ellende staat deze mensen in het ge zicht gegrift, als ze de Ahoy'-hal komen binnenstrompelen, oude, van de rheumatiek en de doorstane angst verstijfde mensen, moeders met zuige lingen op de armdodelijk vermoeide mannen en uitgeputte, wezenloze kin deren. Zij komen uit de overspoelde eilanden, Goeree-Overflakkee, Schou- wen-Duiveland, Tiengemeten. Wie deze mensen ziet, krijgt een flauwe afspiegeling van het ontzet tende leed, dat het verwoestende water over ons land heeft gebracht. Met bussen kwamen de eerste slacht offers uit Stellendam aan, berooid en verkleumd. En dan komen die trieste verhalen los, verhalen die de tranen in de ogen brengen bij de gedachte aan wat zij achterlieten De Blok was een aannemer in wat eens Stellendam was. Hij vertelt aar zelend over die verschrikkelijke uren, doorgebracht op de vliering van zijn huis, met vrouw en vier kinderen, waarvan de jongste nog geen drie is, met twee oudjes van zeventig en tach tig, alles tezamen veertien mensen, die daar bij elkaar zaten van Zaterdag nacht tot Maandagmorgen, met onder zich drie meter water. Zo ver het oog reikte, stond daar het water in de Eendrachtspolder, bruisend en golvend, bedekt met ledikantjes en huisraad van een overrompelde bevolking. Het was twee uur Zaterdagnacht toen de kolkende watermassa's door de dijken heenbraken. Een vluchtend gezin, dat op een andere dijk een toe vlucht wilde zoeken, werd door de brekende dijk bedolven. De vader, de moeder en vijf kinderen werden ver zwolgen en twee andere kinderen werden door de watermassa meege sleurd, tot ze lopend en zwemmend een hoger gelegen boerderijtje konden bereiken, vanwaar zij werden opge pikt door de reddende vlotten, de laatsten van een gezin van zeven. Hoeveel doden? Zeventig, schatten de bewoners zelf, maar zij zeggen er bij dat hun schatting aan de lage kant is. In Den Briel stond een oud vrouw tje. Zij wachtte op haar kleinkinderen en op haar kinderen. Zij wachtte. Achttien waren er omgekomen in die barre nacht. Ook van Duivéland waren de eersten gekomen. Broer en zus van 85 en 87 uit Bruinisse, waar nog slechts de daken boven het water uitsteken. Zij zijn gered, maar wat zij hebben mee gemaakt, is zo verschrikkelijk dat zij niet kunnen spreken. En van Tiengemeten kwamen ze. Een man, strompelend met een wandelstok omdat zijn been is opgezwollen, een stokoude man tussen twee padvind- sters in, te stijf om zijn benen te kun nen bewegen, moeders met starre ogen en versufte kinderen. En de ellende is zo groot, dat wij niet durfden vragen .,De Britse troepen die ook in de oor log voor hete vuren hebben gestaan, zul len nu worden gezonden naar de ontred derde gebieden om de bres te dichten die in de Britse kustbeschenning is ge slagen. Zij zullen daar allemaal de veilig heid van het Britse volk verdedigen". Koningin Elizabeth en prins Philip hebben gisteren een groot deel van de dag besteed aan het bezoeken van de zwaarst geteisterde gebiedena Ook de dag tevoren reeds had de koningin per auto een tocht door het rampgebied gemaakt. De grootste.,. De ramp die Groot-Britannië in de laat ste dagen heeft getroffen is waarschijn lijk wel de grootste die zich ooit in vre destijd heeft voorgedaan. Zij is in om vang te vergelijken met de Londense Blitz. De zwaarst getroffen plaats is ver moedelijk wel het eiland Canvey in de monding van de Theems. In normale tij den heeft het een bevolking van 13000 zielen. In de vroege ochtenduren van Zondag begon zich daar het drama af te spelen dat zich op zovele andere plaatsen langs de kust heeft herhaald. Iedereen lag in diepe rust toen hoge golven de zeewe ring van het eiland begonnen te beuken en er na korte tijd een bres ln sloegen. Ook toen het water op andere plaatsen door de dijken brak en het eiland begon te overstromen, sliep nog het grootste deel van de bevolking. Met ratels en door op de deuren te slaan wist de poli tie de mensen wakker te krijgen. Er werd een dringend S.O.S. naar de vaste wal gezonden en korte tijd later verschenen de eerste vrijwilligers al aan de oever om de bevolking te helpen. Maar evenals op vele andere plaatsen wilde een groot deel van de bewoners het eiland niet verlaten, dat hen genera ties lang veilig had gehuisvest. En toen voor de tweede maal een hoge vloed het eiland overspoelde was red ding voor velen onmogelijk geworden. Honderd lijken zijn er al geborgen, maar van enige honderden mensen heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. On getwijfeld is een groot deel van hen in hun huizen om hei leven gekomen. Beiconderensivaardig Bewonderenswaardig gedragen zich de bewoners van de geïsoleerde, maar be trekkelijk veilige plaatsen, zoals bijvoor, beeld die van de stad Sheernesse. Deze belangrijke basis van de Royal Navy telt zestienduizend inwoners en die bereid m zich nu voor op een langdurig isolement. Hun stad is van de rest van de wereld gescheiden door een strook water van anderhalve kilometer breed. Zij weten dat het lang kan duren voor zij aan de beurt komen om geholpen te worden Elders is hulp dringender nodig. Er is geen eleciiriciteit meer, op het gas staat heel weinig druk en er begint reeds gebrek te komen aan voedsel. Urenlang staan de vrouwen geduldig in de rij om hun rantsoen drinkwater in ontvangst te nemen. De bevolking van het overstroomde deel van de stad voor zover bekend is dat meer dan de helft is overgebracht naar het droog gctleven deel. In verscheidene delen van het geteis terde gebied heeft de politie de mensen met geweld moeten wegvoeren naar vei liger oorden. Vooral oude mensen wei geren hun huizen te verlaten zo lang er nog een kans schijnt te bestaan dat die de strijd tegen het water vol kunnen houden. Duizenden militairen zyn inmiddels opgeroepen om de strijd aan te binden met het water dat nog van geen wijken weet. Tot hun borst waden zij door het ijzige zeewater, om barricades van zand zakken op te werpen op de meest be dreigde plaatsen. In vele gevallen is het alleen maar per vliegtuig mogelijk om voedsel en zandzakken aan de bevolking te doen toekomen. Men weet reeds dat de schade in de tientallen millioenen ponden zal lopen, wat voor Engeland, dat er op financieel gebied tooh al niet gunstig voorstaat, een extra-ramp betekent. Verder vreest men dat het door de zee overspoelde gebied de eerste jaren zo goed als geen vruchten zal dragen tengevolge van verzilting. dat men in de huizen nog meer slacht offers zal vinden. De dijk die het Zuidelijke deel van de Noordzeekust moet beschermen wordt nog steeds met doorbraak bedreigd. Grote gaten heeft het water geslagen in de „Koninklijke weg" die langs de kust voert. De duinen zijn op vele plaatsen zwaar gehavend. Grote gebieden langs de Noordzee zijn geheel geëvacueerd. Grote gebieden staan geheel onder water. Militairen, brandweerlieden en burgers werken eendrachtig samen om de ramp zo veel mogelijk binnen de perken te houden. Evenals Nederland heeft België tal van landen aanbiedingen voor hulp verlening ontvangen. Men kan in België vier getroffen ge bieden onderscheiden. In de eerste plaats de kuststreek, dan het gebied rondom Antwerpen en Antwerpen zelf, het ge bied van de Schelde en dat van Dijle, Rupel en Nethe. In de laatstgenoemde gebieden zijn de rivierdijken op vele plaatsen doorgebroken. In Antwerpen zelf is over heel het havengebied ernstige schade toegebracht, o.a. aan de werven van Cockerill. Het droogdok VIII. waarin de Flandre lag, is doorgebroken en het schip is gekap seisd. Door het wegslaan van vele kaden nam het water vele goederen mee, die op de kaden lagen ^gestapeld. 22 Doden heeft men totdusverre België geteld in het door het noodweer geteisterde gebied. Terwijl men in het Westen met man en macht vecht voor het behoud van de zee weringen, zijn in het Oosten vele plaatsen volkomen van de buiten wereld afgesneden door ongekend hevige sneeuwstormen. De toestand aan de Belgische kust is nog steeds hoogst ernstig. Oostende lijkt wel in staat van beleg te ver keren. Een groot deel van de stad staat onder water en het is niet onmogelijk Onafgebroken rijden zware vrachtauto s naai bedreigde pu.,i.mi materiaal ter versterking aan te voeren. Hoog opgetast liggen de takkenbossen, bestemd om zo spoedig mogelijk mee te helpen hel tachtig meter brede gat te dichten in de dijk bij Alblasserdam. Zo zag een kamp mor caravans eruit nadat het wafer van de Noordzee een bres had geslagen in de Britse zeewe ringen. Alle tbagens werden door de ge weldige vloedgolf opgenomen en tegen de dijk gesmakt. Zwijndrecht en de Hoek weer bereikbaar UTRECHT. Gistermorgen ie de directie van de Nederlandse Spoorwegen met haar staf naar de meest bedreigde punten vertrokken om daar maatregelen voor te bereiden. Sneller dan men wel licht zal hebben gedacht, Is op enkele baanvakken 'verbetering Ingetreden. Zo kon gistermiddag om 14.17 uur de eerste trein weer uit Rotterdam vertrekken naar Gouda en om 15.11 uur verliet een trein het station Gouda met bestemming Rotterdam. Voorts heeft men de verbinding Rot terdam—Zwijndrecht kunnen herstellen, waardoor Dordrecht bijna weer bereik baar is geworden, omdat men nu nog slechts één brug behoeft te passeren om er te komen. De nachtboot naar Harwich, die Za terdag al had moeten vertrekken, is gistermorgen om acht uur uitgevaren uit de Engelse havenstad is vanoch tend om 9.30 uur de nachtboot ln Rot terdam aangekomen. In Dordrecht is men bezig tussen de brug over de Oude Maas en dit station het gat in de spoorbaan te dichten, ln de opening zijn vijf treinladingen zand Eigen Nieuwsdienst ROOSENDAAL. Wat moet men schryven over dit verdronken land De droevige feiten zjjn overstelpend, de wrange indrukken ln een mensen leven niet uit te wissen. Te Fijnaart wordt een gebroken oude man een post van het Rode Kruis binnenge bracht. Snikkend vertelt hy hoe zyn vrouw in do nacht van het dak is gegleden en in het kolkende water is verdwenen Een paard staat nog juist met zijn kop boven water van zyn stal uit naar buiten te kyken Een boerenknecht waadt tot aan zyn borst door het water om het vee uit de stallen te bevrijden. Hij snydt de touwen door en rukt aan de halsters van de dieren. Maar de koeien blyven onwrikbaar staan, onwillig om twintig meter door het water te gaan en de veilige wal te bereiken Een lid van de commando's uit Roosen daal kan de dringende bede van een hoofdingeland niet weerstaan en zwemt met een touw om zijn middel naar een honderd meter verder ge legen boerdery, waar de vrouw van de ingeland en twee kinderen op de bovenverdieping op redding wachten. I)e man brengt een verbinding tot stand en weet, behalve dit gezin, ook de buren uit hun benarde positie te halen Ergens op een droog stuk land staan honderden stuks loeiend vee met volle uiers. Ztf zijn voorlopig gered, maar vele z\jn zwaar ziek en zullen spoedig aan longontsteking sterven En de mensen roepen om boten en iedereen klaagt waarom er juist hier zó weinig zijn, dat de hulpeloze slacht offers, die daar ginds uit de boven verdiepingen met handdoeken zwaaien, nog niet kunnen worden gered. polder en vlak daarop twee gaten ten Westen en ten Oosten van Willemstad, dat geheel geïsoleerd is. Later kwam er nog een gat in de dijk van de grote polder aan het Hollandseh Diep. De tweede phase kwam in de loop van Zondag en van Zondagnacht, toen er een tweede springvloed opzette en de dijken van de binnenpolders door braken. Te Bergen op Zoom moest een aan tal huizen aan de dijken worden ge ëvacueerd. Er zijn geen slachtoffers. De machinefabriek Holland kwam onder water te staan. De schade wordt anderhalf millioen geschat. De spoor lijn van Bergen op Zoom naar Vlissin- gen werd op enkele plaatsen wegge slagen. Het gebied rond Halsteren behoort eveneens tot de zwaarst getroffen stre ken. Boven het grauwe water steken de daken uit van de boerderijen en met de stroom drijven de kadavers mee van tientallen koeien, paarden en var kens. Op het ogenblik zyn te Halsteren dertien lijken geborgen en er worden nog ruim zestig personen vermist. Er zijn, volgens de officiële raming, vier honderd stuks rundvee verloren gegaan, 165 varkens en 100 paarden. In slaap verrast Vele mensen in deze streek werden in hun slaap door het water verrast en enkele gezinnen danken hun leven aan het feit, dat inwoners van Halsteren hen op tijd konden waarschuwen. Het red dingswerk werd belemmerd doordat er slechts een gering aantal motorboten be schikbaar was, maar toch werden hiermee tot Zondagmorgen ongeveer veertig van de vijftig gezinnen uit de Auvergne- en Theodoruspolders in veiligheid gebracht. Daarna werd de taak overgenomen door een detachement mariniers met amphibie- tanks. In de omgeving van Bergen op Zoom zijn behalve de Auvergne- en Theodorus polders ondergelopen de polders ten Zuiden van Ossendrecht en ten Westen van de lijn OssendrechtWoensdrecht. In de Tholense dijk werden acht gaten geslagen. Hierdoor staaD vrijwel alle polders ten Westen van de lijn Lepel straatBergen op Zoom onder water. Op vele plaatsen bereikte het water een hoogte van zes meter. De strijd tegen de elementen is met vereende krachten be gonnen sinds Zondagavond grote colonnes militaire voertuigen bij de bedreigde plaatsen zyn aangekomen. Dit was hoogst noodzakelijk, want de galen in de dijken werden door het binnenstromende water De ramp voltrok zich hier in twee met het uur groter, phasen. In de nacht van Zaterdag op Het is erg in de polders rondom Fijnaart. Volgens de officiële gegevens zijn er hier 46 doden en er wordt een aantal mensen, waaronder militairen, vermist. De enige polder die tot nu toe gespaard is gebleven, is de Fijnaart- zeepolder en dat is dan dank zij het voortreffelijke werk van de militairen en studenten, die als paarden hebben gewerkt. Twee phasen 1 Zondag sloegen er aan de kant van het Volkerak drie grote gaten van 100 bij 150 meter in de Sabina Hendrika- Geertruidenberg, dat nagenoeg geheel blank heeft gestaan, is nu al weer het grootste deel van het water kwijt. Zo- Anlwerpen heeft, vooral in de havenwij- kent vrÜ grote schade opgelopen. De ha vensporen hebben, zoals uit deze foto blijkt, ernstig geleden. En de kademu ren zijn over een afstand van 150 meter verwoest. doende heeft de stad heel wat évacué's uit omliggende getroffen streken kun nen opnemen. Uit Hank in de Biesbos zijn vier a vijfhonderd mensen opge nomen. Ook de vijftig gezinnen van em- ployé's van de Provinciale Noordbrabant se electriciteitsmaatschappij, die in de omgeving van de Amer-centrale in het lage polderland woonden, zijn naar Geer truidenberg geëvacueerd. En alles is in gereedheid gebracht om nog zeshonderd vluchtelingen op te nemen. De burgerij zorgt voor de voedselvoorziening in het noodgebied van Hank en Dussen. Het eerste dorpje is geheel ontruimd. In Raamsdonksveer zyn er twee doden, onder wie een baby van zes weken. Er wordt niemand vermist, de materiële schade is aanzienlijk. Vijf en twintig hui zen werden door het water verwoest. Ongeveer achthonderd bewoners van de wijk Sandoel in het oudste deel van de stad zijn ondergebracht in cafe's en schoollokalen. Zij werden door militairen met amphibievoertuigen uit hun bedreig de huizen gehaald. Te Dinteloord zijn zes polders onder water gelopen. Er zijn hier drie doden te betreuren, vier personen worden ver mist, 28 woningen staan onder water, 107 personen zyn definitief en 65 tijde lijk dakloos. DEN HAAG. In een gister avond voor de radio gehouden toespraak heeft minister-president dr. Drees een schets gegeven van de ramp die Nederland heeft ge troffen, een ramp die een zware terugslag betekent in de opgang van ons volk na de oorlog, juist nu die opgang zich duidelijker be gon af te tekenen. Temidden van al deze ellende, aldus dr. Drees is verheugend de geest waar mee ons volk dit alles tegemoet treedt en de daadwerkelijke sympathie die wij van alle zijden ontvangen. Prachtig is ook de geestdriftige bereidwilligheid waarmee zeer velen zich persoonlijk voor alle arbeid en steunverlening be schikbaar stellen. Gemeentelijke, pro vinciale en rijksorganen doen daarnaast wat zij kunnen. In de Staten-Generaal hoop ik vandaag nadere mededelingen te kunnen doen. Dr. Drees sprak ook over te ver lenen belastingfaciliteiten, die waar schijnlijk zullen betreffen een verrui ming van de vrijstelling van loonbe lasting, inkomstenbelasting en ven nootschapsbelasting voor giften aan het Nationale Rampenfonds. gestort en men hoopt, dat dit voldoende zal zijn. Ook is men met zandstorten aangevangen tussen Maassluis en Hoek van Holland. Om 16.50 Is verder het contact her steld tussen Rotterdam en Hoek van Holland, zodat dus de gehele spoorweg verbinding tussen HoekSchiedam RotterdamGouda weer intact is. Men rijdt daar normale diensten volgens het spoorboekje, doch men zal mei kleine vertragingen rekening moeten houden, omdat voorzichtigheid nog 1b geboden en er af en toe enkel spoor moet worden gereden. Voorts vernamen wij. dat de nood maatregelen, het rijden met bussen tus sen Oudenbosch en Roosendaal en Hoek van Holland—Maassluis is oDEeheven. Tenslotte kan worden vermeld dat de D-treinen die vandaag nog van Den Haag vertrekken en daar aankomen inplaats van door te rijden en te vertrekken van Hoek van Holland, hedenavond weer in Hoek van Holland zullen aankomen. De eerste vandaar vertrekkende trein njdt Woensdagmorgen weer van Hoek van Holland weg. De spoorwerverbmdmg van Londen naar Harwich denkt men eveneens Woensdag weer gereed te heb- De grote moeilijkheid blijft het traject tussen' Dordrecht—Lage Zwaluwe. Dit zal een kwestie van weken zijn voordat alles is hersteld. Alle verkeer van het Noorden en het Zuiden en omgekeerd zal dus voorlopig via Utrecht en Den Bosch worden afgewikkeld. Een nauwkeurig onderzoek dat gisteren door de ingenieurs is ingesteld, heeft uit gewezen dat tussen Do-drecht en de Moerdykbrug een gedeelte van het baan- vak is weggespoeld over een lengte van drie kilometer. Een van de ingenieurs, die de brug wandelend passeerde, consta teerde dat ook aan de andere zyde, dus in de richting Lage Zwaluwe een gat van 700 meter in de spoorbaan is gesla gen. De spoorwegen kunnen niets begin nen voordat Waterstaat de gaten in de zeewering zal hebben gedicht. Ten Zuiden van Woensdrecht is in d« lijn Bergen op Zoom—Vlïssingen een gat van 2 kilometer in de spoorbaan gesla gen. Zelfs met eb staat dit traject onder water. Bij Rill-nd Bath is over een af stand van 4 km schade aan het baanvak toegebracht dat geheel door het water is overstroomd. DEN HAAG. Men heeft op het ogenblik een radiotelefonisch net van hulpzenders ingericht, dat de verbinding onderhoudt met de plaatsen Hansweert, Zierikzee. Ellewoutsdijk, Kortgene, Kats en Rilland Bath. Binnenkort komt er ook verbinding tot stand met Ouddorp. Zierikzee verzocht direct dringend na de totstandkoming van het contact om zak lantaarns, kaarsen en vaten voor drink water voor Noord-Beveland. De zenders van het net staan opgesteld op schepen, die in de omgeving van de eilanden ligplaats hebben gekozen. Het weghalen van kadavers Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. De veterinair hoofd inspecteur van de volksgezondheid maakt bekend, dat men zich in de geteisterde gebieden voor het weghalen van cada vers van dieren, welke per vrachtauto bereikbaar zijn, kan wenden tot de vol gende destructiebedrijven: Gekro Overschie, tel. K 1800-84520: Brabantse destructor te Son. tel. K 4909-235 er Destructiebedrijf Dordrecht, tel. K 1850- Boot verbinding tussen Zuid-Beveland en Zierikzee Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Met ingang van morgen zal voor het vervoer van personen en goederen tussen Zuid- Beveland en Bergen op Zoom het 86 ton metende m.s. Medio gaan varen. Deze verbinding is georganiseerd door de rijksverkeersinspectie in Zeeland. UiteraaTd dient bij het aanbieden van goederen rekening te worden gehouden met de grootte van het schip. De agenten voor het aannemen van goe deren zijn te Wemeldinge de gebrs. Florissen en te Bergen op Zoom Jac. Smoutx. Voor het personenvervoer dient men zich te Wemeldinge te vervoegen bij de gebr. Florissen en te Bergen op Zoom bij het schip aan de haven. De vertrektijden voor da eerste week luiden als volgt: Woensdag, 4/2: Wemeldinge. 14.00 uur. Donderdag. 5/2: Bergen op Zoom. 8.00 uur; Wemeldinge 15.00 uur. Vrijdag, 6/2: Bergen op Zoom 9.00 uur; .Wemeldinge 15.00 uur. Zaterdag, 7—2: Bergen op Zoom 10.00 u Maandag, 9/2: Wemeldinge 9 uur; Ber gen op Zoom 14.00 uur. Dinsdag, 10/2: Wemeldinge 10.00 uur; Bergen op Zoom 15.00 uur. Woensdag, 11/2: Wemeldinge 11.00 uur; Bergen op Zoom 15.00 uur. De Medio volbrengt de tocht in onge veer twee uur. Behalve het vervoer van goederen voor particulieren zal de Med ook goederen van rijkswege, die in het getroffen gebied dringend nodig zijn, als bijv. medicamenten, meenemen. Fabrieken blank Verscheidene fabrieken te Waalwijk staan onder water. Alle buitenpolders ten Noorden van Waalwijk staan geheel blank. De dijken werden ernstig bescha digd, maar konden worden behouden met zandzakken. In 's Grevelduin Ca- pelle is de toestand nog kritiek, want het water stroomde gisteren nog over de winterdijk. Verscheidene huizen zijn hier ingestort, de kom van het dorp is geëvacueerd, er zijn geen slachtoffers. Rondom Waspik in de Langstraat zijn alle polders ondergelopen. De boeren hebben echter met hun vee kunnen vluchten. In Waspik zelf staat het water alleen aan de buitenrand. Er zyn drie huizen ingestort. Slechts een verbinding over de weg, naar Kaatsheuvel, is nog open. De bevolking van St. Philipsland en van Nieuw Vossemeer in West-Brabant wordt geëvacueerd. Met vaartuigen wor den de bewoners van de bedreigde pun ten gehaald, en dan verder per auto ver voerd. Steenbergen zelf is nog van Oud-Gas tel en Dinteloord uit bereikbaar. Het water stijgt bij Steenbergen heel lang- DEN HAAG. De pensioenraad brengt met het oog op de pensioenbe taling van medio Februari, ter kennis van degenen die een pensioen genieten van het algemeen burgerlijk pensioen fonds en die tengevolge van de waters nood naar elders zijn overgebracht, dat zij hun evacuatie-adres en zo moge lijk hun registratienummer ten spoe digste moeten mededelen aan de pen sioenraad, Benoordenhoutseweg 46, Den Haag. Ruim vier uur rijden in een snelle auto is Zeeuwseh-Vlaanderen ?ia een grote omweg over Antwerpen verwij derd van Rotterdam, maar wij deden er daarbij nog vijf uur minder over dan de 300 soldaten van de onder- officiersschool te Weert, die dit geteis terde deel van Zeeland te hulp kwamen snellen. Overigens konden deze solda ten gisteravond met een vrij rustig ge moed aan het werk of naar bed gaan, omdat de berichten uit de bedreigde polders gunstiger worden. Komt er geen storm en wordt het weer niet plotseling slechter, dan heeft men in Oost Zeeuwseh-Vlaanderen geen uit breiding van de ramp te vrezen, al blijven er nog gaten in de dijken en is het totaal aantal ondergelopen ha, alleen in het gebied Hontenisse-Osse- nisse, ruim 2000. Het gemeentehuis te Kloosterzande is het verzamelpunt voor deze streek. Tele foons rinkelen er gedurig, vrifwilligers komen en gaan, rapporten worden door gegeven, maatregelen worden genomen, Druk meneer? spot een vermoeide secretarie-ambtenaar, Helemaal niet. Eigenlijk zitten we nu in een adempauze. Waar het maar mogelijk was zijn de ga ten in de dijken gedicht, zoals bij Wals oorden, waar gisteren bij de vloed het water voor de dijk bleef. Er blijven pun ten waar niets te verhelpen is voorlopig, b.v. aan de gaten in de dijk bij Hontenis- se, waar het water over tientallen me ters binnenstroomt. Er zijn nog zwakkere plekken zoals bij Kampen, maar daar zijn we aan bezig. Neen, de grote slag is opgevangen en wij moeten nu even wachten voor wy tot de aanval overgaan. Hoe beroerd het is, wij hebben geluk gehad bö al ons on geluk. Er lagen zo'n 1500 ton zand voor het grijpen en dat is direct gebruikt. En nu werken wy aan de versteviging van de binnendijken en het herstel van de buitendijken. Vandaag wordt begonnen met de bekisting van de zèedijk by Kruis polder, hetgeen een hele verlichting zal betekenen. Op de kaart wijst de ambtenaar, waar wordt aangepakit, namen van polders, namen van negen mensen, die de dood vonden in het water. Drie lijken zijn ge borgen en er worden nog zes mensen vermist. Dat Is de afrekening. Op die af- rekening Is meer opgetekend: de boerde rijen die verwoest werden (minder dan was verwacht), het vee dat verdronk, het land dat onderliep. Wij zagen de polder Duivenhoek, de Molenpolder de Kleine Molenpolder, al lemaal in de omgeving van Ossenisse- Hontenisse. Water, onafzienbare vlakten water, verraderlijk water, dat langzaam op en neer trekt met eb en vloed. Als het wa ter laag is gaan er wat mensen, ondanks het verbod, de polder in om er te kijken naar hun ondergelopen huizen en naar wat er nog te redden valt. Dan komt weer het waiter, dat de polder vult Op de dijken kijken de mannen, die bij de zandzakken de noodwacht hebben betrok ken, er zwijgend naar en zij wachten op het eind van hun wacht om weer aan het werk te gaan. Bij dit werk worden ze bijgestaan door de genoemde 300 sol daten uit Weert, die gisternacht in er- neuzen aankwamen en meteen de spaden in de handen kregen gedrukt om het werk te beginnen. Niet één kankerde vanwege het ingetrokken verlof en niet één probeerde zich te drukken. Naar wij van deze werkende jongens vernamen zijn zij allen even bereid om in het in nood verkerende land te helpen. ROTTERDAM. De toestand bij de electrïciteitscenlrale te Rotterdam geeft hoop. Met het droogmaken van de kelders zijn goede vorderingen ge maakt en verwacht mag worden, dat de beperkende bepalingen spoedig zul len worden opgeheven. Behoudens tegenslagen zal de leverantie van gas vandaag weer normaal kunnen zijn. Te Rotterdam zijn mensen aan het werk geweest om geld in te zamelen, waar bij gebruik werd gemaakt van zelfge maakte intekenlijsten. Bij voorkeur collecteren zij 's avonds langs de hui zen. Men zij gewaarschuwd. Bonafide collectanten zijn in het bezit van eea legitimatiebewijs en een stempel vm sociale zaken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4