Voorne-Putten: één uitweg de Rozenburgse veren ZEELAND, MEER ZEE DAN LAND Kranig werk Koningin Juliana was de gehele dag in de weer u Overzicht van de verwoesting een wurgend smartelijke ervaring Wij zoeken Goeree Mislukte poging Op Goeree-Overflakkee blijft de toestand kritiek Bevolking van Stavenisse op kustvaarder Rhoon wist het water te keren Kort en krachtig Dinsdag 3 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 5 Het grote ongeluk, uit de lucht gezien Eigen Nieuwsdienst AAN BOORD VAN DE DAKOTA X I. Nederland waterland! In alle toonaarden dragen wq dit uit, in 't bijzonder om toeristen naar ons land te trekken. Maar hoe diep tragisch is het, nu dit waterland te zien uit de lucht; vooral dat waterland, dat Zeeland heet. Aan boord van de Dakota van de Transva de X 1, het toestel van de chef luchtvaartstaf, luit.-generaal Aler, die het gistermorgen ter be schikking stelde, om .mede ingeschakeld te worden in de hulpactie uit de lucht leek het meer zee dan land. voort, voort naar het doel van onze tocht: het droppen van zandzakken bij Stavenisse op Tholen en West-Souburg bij Vlissingen. Van hoog uit de lucht komt de redding, maar ook van laag bij het water, waarop wij grote en kleine schepen zien stomen in de richting van de bedreigde gebieden. De noodklok luidt en zij worde gehoord, hier en oVeral. De grauwgele kleur van het water op het overstroomde land tekent zich at tegen dat van de rivieren en de zeemondingen- Maar waar de kleur ook verschilt, het geheel is grijs als dat van het lijkkleed, waarop geen straaltje zon vreugde vermag te scheppen. Wijde watervlakten onttrokken het vruchtbare land aan het oog en daar, waar het water nog niet was doorge drongen, leek alles uitgestorven. De dreiging van het gevaar hing als een zwarte wolk boven deze kleine, liefelijke plaatsjes, welke dichters inspireerden en beeldende kunstenaars tot grootse schep pingen bracht. De zon, die zo nu en dan het wolkendek verbrak en de buien verjaagde, mocht dan de kleur van de daken bloot leggen, het leven kwam er niet mee terug. Op Valkenburg, waar vandaan de ge hele dag door vluchten met Dakota's en Domini's werden uitgevoerd naar de meest getroffen gebieden, om jute zak ken, rubberboten en voedsel te droppen, begon onze vliegtocht, die naar het Zui den voerde langs de duinenrij. En hier bleek aldra de vernietigende invloed, welke va1- de zondvloed was uitgegaan. Daar, in de diepte van het luchtruim, toonden de duinen hun zware wonden Air lucifersdoosjes lagen daar gekanteld tegenop de bunkers, die eens zijn aan gebracht, om een andere vijand zij het niet van ons! te stuiten. Hun diensten hebben zij gelukkig nooit be hoeven te bewijzen, maar hun kracht ik niet bestand tegen die van de ur, wier afgezanten: de storm en bet water, door ondermijning ze de ge nadeklap toedienden. Bïi Scheveninren tegen de boulevard, lag als offerande van de zeevloot de Franse vrachtboot Carthago, muurvast in het zand geslagen- En de duinen van het Westland, waar tegen op het ogenblik dat wij er over heen vlogen: gistermiddag vier uur zee rustig kabbelde, als rustte zij uit van gedane arbeid, lijken afgesneden met een scheermes. Hoog rijzen zij >p uit het strand, dat er nu weer was. mar.- 5 de bange uren een kolkende zee. Maar nauwelijks hebben we de dui nenrij achter ons gelaten of de eerste grote overstroomde gebieden houden ons in hun ban gevangen. Het leed, dat reeds 48 uur over ons volk is gelegd, stijgt ineens in al zijn verschrikkingen op en bevangt ons in het toestel. Stil kijken wij eikaar aan. Hier zijn wij boven het land van de onmacht; de on macht van het geweld van storm en ater. Mensen, groot in hun werk en :erk door de jarenlange stoere arbeid p het land, werden hier het slachtoffer an erfvijand nummer een, de bedreiger in leven en goed: de stormvloed. Water, dorpen hier, boerderijen daar, bomen, een molen, lang gerekte strepen van dijken, dit alles vormt bij elkaar het decor van door het water verzwol gen land. Ondanks de kaarten valt het moeilijk zich te oriënteren. Wij vliegen Tocht per auto en per hoot Eigen Nieuwsdienst kunt u niet voor stellen, wat het be tekent niets meer te bezitten'. U kunt wel zoveel mogelijk storten op gironummer 9575 van het Nationaal Ram penfonds. Film van en voor de noodgebieden AMSTERDAM '(A.N.P.) De Cine- tone heeft in samenwerking met de M.C.A. te Parijs gisterochtend de cine asten Herman van der Horst, Bert hier e groeheANoma naar dvbgtaoin asten Herman van der Horst, Bert Haanstra, Ytzen Brusse en Van Haren Noman naar de noodgebieden gestuurd met gemotoriseerde jollen en een eigen voedselpakket. Deze cineasten zullen hier een groot aantal opnamen maken, waaruit een film wordt samengesteld, die men hoopt te gebruiken in de gro- tè hulpactie voor de slachtoffers van de waterramp. ROTTERDAM. Van gisteroch tend zeven uur af tot in de late avond is koningin Juliana in de weer ge weest. Per auto, voor zover dit moge lijk was en verder per boot, heeft Zij een tocht gemaakt langs de getroffen gebieden om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de verschrikke lijke ramp, welke een gedeelte van de bevolking heeft getroffen. Onver moeibaar en zonder te letten op het vele ongemak dat deze zware tocht opleverde heeft Zij zich van de ernst van de toestand willen, overtuigen. Gekleed in een. lange donkerbruine bontmantel, getooid met een hoofddoek, en zware waterlaarzen aan heeft Zij de woedende elementen getrotseerd. Merk baar onder de indruk heeft zij kennis genomen van de verwoestingen die op de Zuidhollandse eilanden zijn aangericht en de ellende die onder de bevolking is veroorzaakt. Op de terugreis naar Paleis Soestdijk heeft Hare Majesteit ook een bezoek ge bracht aan Stadion Feijenoord en de Ahoy'-hal teneinde zich van de toestand te Rotterdam op de hoogte te stellen en de hulpverlening aan de evacué's gade te slaan. In de Ahoy'-hal Wij werden in staat gesteld de Konin gin te vergezellen op de tocht die Zij in de Ahoy'-hal langs de legersteden van de gevluchte mensen maakte. De binnen komst van de Koningin, die vergezeld was van mevrouw Repelaer van Driel en majoor Zinnicq Bergmann, geschiedde onopvallend. Eén van de Rotterdamse zeeverkenners en wethouder Hogeweg leidden Haar vervolgens rond. De Koningin onderhield zich met ver- scheidene vluchtelingen. Zo sprak Zij met de familie Valk, die in de Kooistraat te 's Gravendeel had gewoond. De Ko ningin vertelde dat Zij daar 's morgens ook was geweest en de heer Valk. die de gehele ramp aan de Molendijk van zijn woning uit heeft zien gebeuren, mocht Hare Majesteit daarover nog eens verslag uitbrengen. Baby- en kinderafdeling, Zij sprak ook met de vijftienjarige Riet van der Weelen, die met haar ouders net uit Bruinisse per boot naar Rotterdam was overglbracht, De Koningin bezocht ook de baby- en kinderafdeling, waar de kleuters juist naar bed werden gebracht. Voor al degenen met wie Zij sprak was er een opwekkend en hoopgevend woord. Zichtbaar ontroerd door het leed, dat al die mensen heeft getroffen,- nam Zij van de verhalen kennis. Omstreeks half negen vertrok Flare Majesteit weer. IERSEKE (A.N.P.) Gistermiddag hebben zes Belgische militairen onder leiding van de Nederlandse kapitein bij de stoottroepen W. van Besouwen bij Kruiningen voortreffelijk werk gedaan. Met behulp van stormboten hebben ze honderden mensen uit bomen en van de daken gehaald. Mateloze gevoelens van onmacht Eigen Nieuwsdienst HELLEVOETSLUIS. Dit is het enige wat in deze bange dagen de be drijvigheid van de journalist recht vaardigt: dat hij als zovele duizenden en tienduizenden Nederlanders ge poogd heeft enige hulp te bieden, dat zijn kleven nat zijn van de kindertjes die hij van beangste moeders heeft overgenomen, dat zijn spieren stijf zijn van de ongewone arbeid op de riemen, dat hij een koetouw in zijn handen heeft gehad om klagend melkvee naar veiliger oorden te geleiden. En alles wat na deze armzalige rechtvaardiging dan nog overblijft is een mateloos ge voel van onmacht. Van onmacht om te helpen, van onmacht om enigermate nood te lenigen in die gebieden waar mensen worstelen om hun behoud, zich vastklampend aan de takken van nog hoven het water uitreikende boom toppen, zich vastklampend op de voorst van het dak hunner woning. Vandaag begaven wij ons naar Voorne en Putten. Des rtiorgens waren die eilanden nog via IJsselmonde bereikbaar. Onder Heenvliet zagen wij het door stormwind opgezweepte water over de Groenedijk spoelen, maar nog was hel mogelijk met een omweg de dijken van het Voornse kanaal te bereiken en naar Hellevoetsluis te rijden Op de terugweg, kort voor zonsonder gang boden de Rozenburgse veren de enige overgebleven mogelijkheid om Voorne te verlaten. Het eiland Putten wat toen één watervlak voor zover het oog vermocht te reiken. Dorpen, ver spreid liggende arbeidswoningen, kapi tale boerderijen, alles was daar prijs voor het wassende water. Studenten eensgezind De studenten van Delft, van Leiden van Utrecht zullen malkander over lut tele weken tjjds weer in de haren vlie gen en gezamenlijk bereid zijn met elke politiemacht een straatgevecht te beginnen. Maar in deze dagen vormen zij een eenheid. Zij vragen elkaar niet meer aan welke universiteit zij college plegen te lopen. Zij hebben de bander ineen geslagen.Die studenten beulden zich af werken zij saam met lieden die zij gis teren nog ais „burger-prollen" beschouw den. In groepen van vijf, zes man heb ben wij hen bezig gezien aan het Voorn- se kanaal waarvan de Zuid-Oostelijke dijk bescherming behoefde tegen het wa ter van het Haringvliet dal Zuidelijker door de machtig gewaande dijken was geslagen Die siuciemen ^euidei zich ai met het vullen van zandzakken, met het beladen van vrachtauto's, en de enige adempauze die zij zich veroorloofden namen zij onder het af- en aanrijden. In lange colonnes reden de met zakken zana en studenten oeiaöen vrachtauto's langs de kanaaldijk die verstevig i; be- noeide. Van uur tot uur groeide daar ondier hun ijveren een zanddam die de eerstkomende vloed zou weerstaan en die Voorne zou behoeden voor het oor deel dat 'Zondag en vandaag h-t aan grenzende Putten heeft getroffen. Zuidlana, ouüeuuuoru. Abheubroek en bicri, zvormen nog slechts eilauden in het onder water staande polderland. Met man en macht is getracht om de in nood verkerende dorpelingen in veihgneid te brengen. Vliegtuigen zijn laag over ko men vliegen en hebben met lucht gevul de linnen reddingsvlotten afgeworpen. Uit het Westland brachten trailers ijzeren motorpramen, plaats biedend aan veer tig vluchtelingen of aan tien stuks melk vee. Myn naam? Wat doet mijn naam er 'toe, ik moet varen ik moet mensen en zo mogelijk vee redden. De eigenaar van de Zenith, een teak houten motor vlet uit Warmond, heeft zijn 1 gloednieuw vaartuig op een vracniauiu doen laden en het ergens aan gene zijde van het Voornse kanaal in het noodge- bied te water doen glijden. Hij heeft ai heel wat in nood verkerende polderbewo ners naai' hoger en veiliger gebieden ver voerd en hij spaart zijn motor niet: wan neer er nog mogelijkheid is om vee te bergen maakt hij vast op een ijzeren praam en korte tijd later zien wij hem terugkeren met 9 koeien die ginds op een r.otstee tot aan de uier» .n net watei stonden. Een van die koeien is er naar aan toe. haar tijd is gekomen om een kalf ter wereld te brengen en haar na tuur gebiedt haar te gaan liggen, onver schillig of het ïr. een warme stal of in een kille ijzeren Westlandse praam *al zijn. Tien, twaalf kerels die wij onder andere omstandigheden ooit boerenpum mels durfden schelden, slaan de handen ineen om de lclagende koe te bergen en wat ons onmogelijk schijnt spelen zij klaar: de koe komt aan wal en krijgt een strobed in een veewagen, in één van de honderden veewagens die naar dit be dreigde gebied zijn gekomen. Handen uit de mouwen De ontoereikendheid van de journalist f o een beeld te geven van deze mense lijke nood, van deze alomtegenwoordige bereidheid van mensen om hun naasten te helpeh- Bij dat alles is ei' het troostrijke dat duizend, tienduizend en honderdduizend, zo niet alle landgenoten zich inspannen om elk naai- vermogen iets te doen, iets te ondernemen om deze nood zoveel mogelijk te lenigen. Uren en uren-lang heeft een lange rij luxe auto's op Rozenburg staan wachten om naar Maassluis te worden overgezet. Autobussen uit Den Haag, uit Rotter dam en uit het Westiand verleenden zij zonder mopperen voorrang, want die autobussen brachten geredden en eva cué's naar veiliger gebieden. Gok de to* uil het hoge Noorden ge- requireerde vee-auto's met ternauwer nood geredde koeien gingen vóór en zc duurde het tot laat in de nacht alvorens particuliere auto's konden worden over gezet met bet Maassluise veer dat de overbelaste verbinding vormt in de eni ge uitweg die Voorne en Putten thans nop hebben signalen werden de droppers voorbereid, bij het derde belsignaal werden de pak ken uit de kist gesmeten. Minder gemakkelijk was de dropping bij Stavenisse, daar hier geen afgebakend stukje grond was. En het kon er ook niet zijn. want het water had er geen ruimte voor gelaten. Maar hulp was er en het materiaal, om de reddingsploegen uit te rusten, kwam er ook. De Transva had weer een geslaagde vlucht gemaakt, een van de vele. die deze tak van de lucht- machtdienst, tezamen met de K.L.M., uit voerde. Wij hebben op deze tocht veel ge zien, zoveel, dat het op ons een onuit wisbare indruk heeft gemaakt. En wanneer wij op een stil ogenblik zullen overdenken, wat voor leed in de ge bieden, die wij veilig hoog in de lucht onder ons zagen voorbij trekken, dan zal het ons zwaar te moede worden. Dit leed is met geen pen te beschrijven en wij zullen het gevoel niet kunnen kwijt rakenhet met nog te fletse kleuren te hebben geschilderd. Maar vergeef het ons.. Dorpskernen schijnen leeg en verlaten, maar danwij zoeken Goeree. Het is niet meer; slechts de duinrand geeft de scheiding van de zee aan, terwijl een dijk hier en daar het watervlak snijdt. Wij zien van onze hoge post plaatsen, die voor het oog de strijd redelijk heb ben overleefd; maar bij nadere beschou- gDe dorre cijfers der doden lijst. geven een ander beeld. Wij zien de gaten in de zeedijken, waar door bet water zijn stroom volgt. Geen mens is nog ter plaatse, om de dijk te dichten. En voort vreet de erfvijand aan ons land. ons dierbare land, dat wij vele jaren terug op de zee bevochten en die nu ons dit bezit schijnt af te willen pakken. Vier witte vlaggen.., Stavenisse is ons eerste doelwit voor de dropping, maar een felle regenbui maakt de actie voorlopig ongedaan. Het plan wordt verlegd en met zijn onbe wogen slag brengt de witte vogel, de X 1, zijn lading naar het tweede punt: Oost Souburg, waar mensen op een met vier witte vlaggen gemarkeerd terreintje wachten op de jute zakken, die gevuld met zand moeten bijdragen tot het keren van het water. Wissekerke met zijn witte toren als een monument van Zeeuwse kracht schijnt ons het devies te willen toeroepen, dat het Zeeuwse wapen draagt: Luctor et Emergo. Maar geen fanfares klinken cot ons door, zelfs geen woord, geen klaag liedHet lied van de arbeid is ver stomd en bang te moede vragen wij ons af: Hoe groot is het leed hier geleden? En boerderijen komen in onze kijker, waarvan nóg slechts het dak de plaats aangeeft, waar eens de boer en de boerin in eendracht werkten. Middelburg en Vlissingen geven een ander beeld, maar zoals op geheel Wal cheren is het leven dood.-De steden ma ken op ons een vrii gave indruk, maar wii schreven het reeds eerder: Wij zagen slechts de buitenkant, de kern bleef voor ons oog verborgen En zijn de innerlijke geselingen niet zwaarder, pijnlijker dan de uiterlijke Driemaal cirkelden wij over Vlissingen. om het deel van de 7500 zakken ver deeld over 30 pakken bestemd voor Oost-Souburg af te werpen, hetgeen ge schiedde door de openstaande deur in de romp van het vliegtuig. Met twee bel- Op weg naar Zierihzee '1 MIDDELBURG. Gisteren heeft mr A. J. van "der Weel, lid van Gedeputeer de staten van Zeeland, in gezelschap van twee hoofdambtenaren, een poging onder nomen om met de loodsboot Honte aan wal te komen op Schouwen en Duive- land. De sterke stroom in de haven van Zierikzee, veroorzaakt doordat het water van de ondergelopen polders uitwatert in de haven, maakte het echter onmogelijk in Zierikzee binnen te lopen. Het gezelschap moest zich bepalen tot een tocht langs de zwaar gehavende zee dijken van het eiland. Op véle plaatsen, zo vertelde mr Van der Weel, konden wij door de gaten in de dijken het eiland binnenkijken. Het was een troosteloos gezicht.. Men zag geen spoor van leven. Alles was water, tot de horizon toe. Het aantal gaten moet zeer groot zijn. Wij waren begonnen te tellen, maar het was niet vol te houden. Op het eerste ge zicht leek het niet waarschijnlijk dat men Schouwen en Duiveland ooit weer zal kunnen droogleggen. Maar wij heb ben het alleen maar van de buitenzijde gezien en het is natuurlijk mogelijk dat het meevalt. Een boot van de politie, de RP-4, is er gistermiddag wel in geslaagd in de ha ven van Zierikzee binnen te lopen. Een verslag van de opvarenden was gister avond nog niet te verkrijgen. Voor negentig procent onder ivater MIDDELHARNIS. Goeree en Overflakkee staan door een aantal doorbraken, zowel aan de Noord- als de Zuidzijde, voor negentig procent onder water. De toestand was gister avond nog uiterst kritiek. Het ergste is Stellendam er aan toe, waar volgens de tot nu toe bekende gegevens zeven mensen zijn verdronken. Men vreest echter, dat dit aantal veel groter is. Vele mensen bevonden zich gisteren nog In levensgevaar. Zij hadden hun toevlucht gezocht in de bomen of op kleine bootjes. Aan de buitenkant van Middelharnis, bij het z.g. Oostervoor- gors, staat het water in de huizen. Vier mensen zijn hier verdronken. Het dorp Herkingen is overspoeld. De bevolking is geëvacueerd. Hier zijn geen slachtoffers te betreuren. In het dorp Middelharnis zijn tot nu .toe tien slacht offers gevallen. De toestand is hier kri tiek maar niet hopeloos. In Melissant, waar geen onmiddellijk gevaar dreigt, zijn vier lijken van inwoners uit Stellen dam aangespoeld. Zowel Oude- als Nieuwe-Tonge staat onder water. Stad aan het Haringvliet staat eveneens blank, mr slachtoffers zijn hier niet. In Ouddorp kwam één persoon door ver drinking om het leven. Er is een groot gat in de zeedijk bij Ouddorp haven ge slagen en het stadje staat voor de helft onder water. Honderden mensen in de gemeente Ooltgensplaat zitten op de dijken en op de bovenverdiepingen van woningen. Zij hebben geen verbinding kunnen krijgen sinds Zaterdag. Er Is dringend behoefte aar levensmiddelen en medicamenten. Zestien Urker botters die in Breskens lagen zijn naar het bedreigde Stellen- dam onderweg. Uit Urk zelf zijn acht Meer dan welke beschrijving ook deze foto uit de lucht genomen het vreselijk lot dat Schouwen en Duiveland heeft getroffen. In de eenzaamheid van wijde watermassa's zit een man op een dak, zwaaiend naar hel overvliegende toestel. (Luchtfoto A.N.P.) De heer N. Lancaster, consul van de Verenigde Staten te Rotterdam, was één var- de eersten, die zich aanmeldde om evacué's in zijn woning op te nemen. De conv en zijn echtgenote met het gezin, dal sü hebben opgenomen. Per mobilofoon is gisteravond bekend geworden, dat ook op Tholen Zondagnacht ernstige dijk doorbraken zijn geweest. De zeedijk werd bij St. Annaland, op het Noordelijk deel van het eiland op drie plaatsen vernield, Tientallen beesten verdronken, d^ch tot gisteravond waren er geen mensen omgekomen. De gemeente St. Annaland is niet bereikbaar van Tholen uit. Men hoopte bij gunstig weer het in St. Annaland wel te kunnen houden. Drinkwater is zeer nodig. Hoe de toestand op het Westelijk deel van het eiland is is nog niet dui delijk. De kapitein van het kustvaar tuig „Crescendo" van Holscher's kustvaartbedrijf te Rotterdam, die gis termorgen naar Stavenisse was ver trokken om hulp te bieden, heeft echter aan zijn rederij geseind, dat hij tot gisteravond zeven uur ongeveer 400 mensen aan boord heeft genomen, onder wie verscheidene zieken en gewonden. Vandaag hoopt hij de rest van de daar aanwezige personen, naar schatting een vijftigtal, aan boord te kunnen nemen. De kapitein acht de situatie ter plaatse kritiek. Schepen voor personenvervoer zijn er echter niet meer nodig, wel enkele platboom- de vaartuigen. ROTTERDAM. De bevolking van Rhoon heeft de afgelopen dag met man en macht gewerkt en is er in geslaagd het water achter de Thiisjesdijk en Rijnsdijk te houden, waardoorhet ge vaar is geweken. Helaas zijn een vader met twee kinderen, die in het onder gelopen deel in een sloot terecht kwa men, verdronken. De burgemeester van Rhoon en de commandant van de brandweer beleef den een hachelijk ogenblik, toen hun auto in het ondergelopen gebied op een mesthoop bleef stekeh, Per boot konden zij worden gered. De smalle strook Hoogvliet, Poortugaal, Rhoon. waarlangs de rijksweg loopt, ligt droog. Er is veel vee verdronken, Noodwegwijzers DEN HAAG. Wegens het uitvallen van de routes Dordrecht - Moerdijk - Breda, Dordrecht - Gorinchem en Go- rinchem - Breda heeft de A.N.W.B. noodwegwijzers aangebracht. De enige Noord-Zuid verbinding ter vervanging van deze routes is de verbinding U- trecht-Den Bosch. Voor hulp aan de motorvoertuigen die voor de redding worden gebruikt zijn extra patrouilles van de wegenwacht te werk gesteld op de route Utrecht-Den Bosch. botters naar het getroffen gebied ver trok'-"ii en uit Den Haag een amp^ibie- vaartuïg. Stellendam was gisteren zowel per leeraaf als per telefoon onbereik baar. De schade op het eiland loopt in de millioenen. Vele boerderijen en huizen worden vernield. Door overtrekkende vliegtuigen werden verscheidene rubber boten uitgeworpen. Burgemeester Matser van Arnhem heeft de adoptie door Arnhem aan geboden aan de gemeenten Vlissin gen, Roosendaal en Hoedebenskerke bij Terneuzen. Grote groepen eva cué's zullen in Arnhem geherbergd kunnen worden Uit alle delen van het land komen berichten dat perso neel van bedrijven en fabrieken gaat overwerken voor de noodgebieden. Vele directies voegen bij de op deze wijze gevormde bedragen grote som men geld Doetinchem zal de ge troffen gemeente Middelharnis adop teren ff Het Noorse Rode Kruis is gisteren begonnen met een collecte in, het gehele land De Nederland se Heidemaatschappij heeft een lan delijke actie van zakken gehouden, die 150.000 stuks heeft opgebracht Het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond stelt ongeveer driehonderd jonge mensen ter beschikking voor allerlei soorten hulpverlening ff De dierenbescherming Haarlem heeft haar dierentehuis beschikbaar gesteld voor kleine huisdieren uit de getrof fen gebieden ff De Nederlandse Ka tholieke Arbeidersbeweging heeft besloten f 15.000 bijeen te brengen voor het Nationaal rampenfonds ff De Algemene Nederlandse Pluimvee teeltvereniging te Utrecht zal van haar leden medewerking vragen om gedupeerde pluimveehouders weer van levend materiaal te voorzien ff In de Urkerhaven lagen gisteren meer dan twintig kleine IJselmeerbotters klaar om op eerste oproep te ver trekken Amsterdam berichtte dat het duizenden evacué's kan opvan gen ff De Peulvruchtenstudiecombi- natie te Wageningen heeft tweedui zend kilogram groene erwten be schikbaar gesteld Uit Arnhem ver trok gisternacht een colonne van der tig particuliere auto's en zeventien autobussen ff Een inzameling te En schede bracht 12.000 en een inzame ling te Almelo 2000 dekens op Stu denten van de veeartsenijkundige fa culteit te Utrecht zijn opgeroepen en hebben de bevoegdheid gekregen vee tegen mond- en klauwzeer en tbc in te enten ff De inwoners van Fries land, die hulp willen verlenen, kun nen zich bij de burgemeesters van hun gemeenten aanmelden ff De Koninklijke N.Z.H.R.M. heeft twee reddingboten beschikbaar gesteld Bij de Bond van pensions, rusthui zen en kamerverhuurbedrijven zijn vele toezeggingen binnengekomen voor kamerruimte Daar het sana torium te Dordrecht voor een deel onder water is gelopen heeft men de M.T.S. aldaar tot ziekenhuis inge richt Op de rivier de Waal zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag vier schepen gezonken. Of er slacht offers zijn is nog niet bekend De telegraafkantoren te Tholen, Stave nisse en Sint Annaland zijn geïso leerd ff Aan d« op de monumenten lijst staande Molen van Piet te Alk maar is voor enkele duizenden gul dens schade ontstaan De burge meester van Made en Drimmelen heeft medegedeeld, dat de kinderen, die als pensionnaires te Made ver blijven, buiten gevaar zijn Er be hoeven geen vrijwillige hulpkrach ten meer naar Dubbeldam en Dor drecht te komen, aangezien hulp ge noeg aanwezig is en men de toestand daar meester is Het veer te Schoonhoven is sinds gistermorgen weer vrij voor autoverkeer Vele buitenlandse journalisten hebben zich naar ons land begeven om repor tages te ve.rzorgen van de noodtoe stand Vijf-en-twintig IJselineer- kotters en een sleepboot zijn giste ren uit Urk naar Zierikzee vertrok ken In Hengelo (Gld.) kunnen 250 kinderen worden ondergebracht Er worden in Zeist tweeduizend eva cué's verwacht De gemeente Oos terhout (N..B.) adopteert Walche ren. Zaandam biedt hulp aan de ge meente Ritthem De Kruideniers- vakcentrale heeft een actie ingezet voor de getroffen kruideniers Het Leger des Heils heeft zijn gehele ap paraat ter beschikking gesteld voor de inzamelingen en mobiele cantines naar de geteisterde gebieden ge stuurd De gemeente Bergeyk kan honderd tot 150 kinderen herbergen, de gemeente Beverwijk evacué's en 250 stuks vee Voor hen, die goede ren afstaan de volgende aanwijzin gen: ieder paar schoenen met een knoop aan elkaar binden, zorgen dat paren sokken en kousen bij elkaar blijven, jas, broek en vest van een costuum met een touw door de de knoopsgaten aan elkaar binden#

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3