Alblasserwaard: vijfduizend hectaren water HULP UIT DE LUCHT Aantal doden met twee vermeerderd De nood in Papendrecht Weer treinen naar Dordt H.I. Ambacht heeft geen Veerweg meer Bewoners over de daken gevlucht Baby in stormnacht gehoren Royaal gebaar ten bate van Neerlands gebitsverzorging Hoeksche Waard Wind uit het Noordoosten Vreselijke tocht van reddingboot OP ZOEK NAAR DE ÖDER Tunnel vandaag vrij Dinsdag 3 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag. 4 ALBLASSERDAM. Het nog steeds verder de Alblasserwaard Instromende water heeft in de nacht van Zondag op Maandag het aantal slachtoffers in deze streek met twee vermeerderd. De landbouwers J. Brand, wijk Azn. uit Molenaarsgraaf en B. Noorland uit Groot-Ammers, die met een vrachtauto reeds tweemaal een lading varkens naar een veiliger plaats hadden vervoerd, geraakten bij het derde transport te water in de buurt van Groot- Ammers. De chauffeur wist zich te bevrijden, maar de twee landbouwers verdronken in het overstroomde land. SLIEDRECHT. Maandagochtend was reeds nagenoeg de gehele Alblasser waard een golvende bruine watervlakte. Zondagmorgen werden de koppen bij elkaar gestoken en beraadslaagd hoe het gat in de dijk in Sliedrecht te dichten. Een xandbak werd naar de doorbraak- plaats gedirigeerd en in de monding van de loevoerslrooni werd deze tot zinken gebracht, terwijl honderden zakken wer den bijgeworpen. Een zinkstuk van rijs hout werd neergelaten iegen het reeds half afgeknabbelde dijklichaam. waar door gevaar voor algehele instorting werd voorkomen. Het is slechts een geïmprovi seerde beveiliging, doch men heeft er dit mee bereikt dal door dit gat nagenoeg geen water meer in de Alblasserwaard stroomt, terwijl de oostelijke wegversper ring kon worden opgeheven. Maandag onderhield de Twee Provin ciën reeds een autodienst van Papen- drecht - Sliedrecht - Giessendam - Har- dïnxveld en Gorinchem over de dijk. De rijksweg staat vanzelfsprekend geheel onder water en verschillende stukken zijn weggespoeld. Vanuit het Westen is de Merwestreek alleen te bereiken via het Papendrechtseveer. Vele gemeentelijke diensten doen hun uiterste best orde in de chaos te scheppen. Maandag werd in Sliedrecht een red- dings- en ravitailleringsdienst in het le ven geroepen. Een tweetal hulpkolonnes zijn met roeiboten en vletten met aan- hangmotoren de polders ingevaren om de door het water opgesloten bewoners eventueel op te halen of van water of voedsel te voorzien. De Sliedrechtse brandweer is Maandag de gehele dag met vier ploegen in de weer geweest om de ondergelopen kelders leeg te pompen. Van vele kanten werd spontaan hulp aan geboden. De Sliedrechtse veehouders verkasten spoorbaan een z.g. waterkerende dijk le maken. Men hoopt dal het dan mogelijk zal zijn de treindienst vanaf Giessendam in Oostelijke richting intact te houden. Watertoevoer In Giessendam werd de watertoevoer onderbroken. De hoofdbuizen waren ver zakt, doch reeds Maandag kon de water toevoer worden hersteld. Sliedrecht bood ook Papendrecht de helpende hand. Het verbond zijn waterleidingsnet met dat van Papendrecht. De bewoners in Gies sendam en Hardinxveld kregen Zondag avond reeds last van het opkomende wa ter, dat steeds verder in de Alblasser waard stroomt. Ook hier herhaalden zich dezelfde toestanden die zich Zondag in Sliedrecht en Papendrecht voordeden. In de Oostelijke Alblasserwaard werd voor het vee een evacuatiediensl inge richt. Zondagavond werd ook in Gorkum een aanvang gemaakt met de volledige ontruiming van de woonwijken, die in het Alblasserwaardse gebied zijn gelegen. Een kustvaarder is over een der afsluit dijken van een aan de Zuidzijde gelegen polder gevarén. De coaster zit een heel eind in de polder en moet als verloren worden beschouwd. By de Noordhoek te Papendrecht is de toestand van de dijk nog altijd zeer moeilijk. Hier wordt de Alblasserwaard zeer ernstig be dreigd. Het waterpeil in de Noord bereikte gis teren tMaandag' bij lange na niet dat van Zondag, zodat er niet zoveel water In de Alblasserwaard werd gestuwd. Het peil in de Alblasserwaard is niet onbe langrijk gedaald. Toch staat er op som mige plaatsen wel 60 a 70 cm water. Men vermoedt evenwel, dat het peil in de volgende periode zal stijgen. De voorbe reidende werkzaamheden voor het dich ten van het brede gat in de dijk werden gisteren met kracht voortgezet. De beide hoofden werden met zandzakken afge schermd. Met koortsachtige haast werden zinkstukken gereed gemaakt om die in dien de omstandigheden gunstig zijn te laten zinken. Met het opruimen van ver dronken vee werd een aanvang gemaakt. Het destructie-bedrijf uit Dordrecht haal de de cadavers weg. De electriciteits- en watervoorziening is thans in orde gekomen. Alleen het gas last nog op zich wachten. Het Rode Kruis heeft alle aanwezige voorraden levensmiddelen bij de winke liers geïnventariseerd. Daarbij is geble ken. dat de gemeente over voldoende levensmiddelen beschikt. Het Rode Kruis verzoekt de geëvacueerden dringend zo spoedig mogelijk hun evacuatie-adres bij de post van het Rode Kruis, welke in de cantine van Aviolanda gevestigd is, op te geven. Dat bespaart het Rode Kruis veel moeite en tijd en kan bij het vragen om inlichtingen naar diverse personen een volledig antwoord worden gegeven. De buurten Noordhoek en Hoogen Dijk zijn aangewezen op Alblasserdam. Verschillende bedrijven hebben heden morgen het werk wederom hervat, ook die bedrijven, welke zich bevinden in Noordhoek en Hoogendijk. De belangstelling van de zijde van het publiek was verbazend groot. Onophou delijk passeerden vele auto's het centrum der gemeente. Ook bieden velen uit an dere gemeenten hun arbeidskrachten aan Het veer PapendrechtDordrecht had op sommige tijdstippen een record aantal auto's over te zetten. Het is te hopen, dat men er spoedig In zal slagen het gat te dichten Twee a drie weken zullen er zeker wel mee ge moeid zijn. De Rijkspolitie werd met een aantal manschappen versterkt om mede toezicht te houden op de eigendommen. De per sonen. die om een of andere reden ge bruik willen maken van een vaartuig om een bezoek aan hun woning te bren gen moeten voorzien zijn van een legiti matiebewijs. Herbenoeming burgemeester. Bij K.B. van 20 Januari jl. is met ingang van 1 Februari 1953 opnieuw benoemd tot bur gemeester dezer gemeente de E. A. heer P. J, Keijzer. hun vee en vele pakhuizen en garages n/nnn(Jftr pn Unp werden als stallen ingericht. De geeva- urumtfi tiii xtt/e cueerden trachten nog uit hun bedreigde huizen te redden wat te redden valt. De spoorlijn SliedrechtGiessendam is over een groot gedeelte verzakt. De trei nen rijden tot Giessendam. De westelijke treinverbinding is geheel verbroken in verband met baanbreuk op de lijn Baan- hoekDordrecht. Een duizendtal helpers zijn thans naar Hardinxveld gedirigeerd en zjjn te werk gesteld aan de spoorbaan. Men wil de vele sloten welke deze baan snijden met zand dichten teneinde van de Tientallen spoorwagons met zand zijn in de loop van Maandag naar de vernielde spoorbanen op het eiland van Dordrecht gevoerd. Honderden kubieke meters zand werden hier gelost. Het spoorweg personeel is dag en nacht aan het werk en nu is het dan zo ver: van morgen 13 uur 10 vertrok de eer ste trein uit Dordt naar Rotterdam, langzaam rijdend langs de nog sterk gehavende spoorbaan. Op het rangeerterrein is het een grote ravage. Bulldozers schuiven het ver ver spreid liggende zand bijeen en drijven het in de richting van de spoorbanen. Personeel van de Nederlandse Spoorwe gen en het Houtbereidingsbedrijf met schoppen gewapend zorgen dan voor de juiste verspreiding. Allereerst zal worden getracht de lijn naar de Zeehaven zo snel mogelijk in gereedheid te brengen, daarna komt het rangeerterrein aan de orde. De alles beheersende vraag voor de Alblqsserwaardbewoners is wanneer en op welke wijze het gat in de dijk in Pa pendrecht kan worden gedicht. De firma voorheen Y. M. Dekker en Zoon te Pa pendrecht heeft hiervoor opdracht gekre gen. Reeds Zondagmiddag is met de wa terstaatsautoriteiten beraadslaagd. Eerst zullen de „koppen" van het 125 meter brede gat worden beveiligd voor verdere invreting. Wanneer de waterstand in de Noord zijn gewone stand heeft bereikt zal men vervolgens zinkstukken aanbren gen en verdere voorzieningen treffen Veel hangt uiteraard hierbij af van de stand van het buitenwater. Verkeersbrug beschadigd Eerst nu vernemen wij dat ook de verkeersbrug over de Oude Maas naar Zwijndrecht ernstig is beschadigd. Za terdagavond is namelyk het water in de kelder gelopen waar de electrische in stallaties stonden. Tweemaal klonk er een harde knal en schoten metershoge steekvlammen op. De brug moet nu met de hand worden opengedraaid. Vanmor gen elf uur veroorzaakte dit een opont- j houd van een goed half uur, toen bij het I neerdraaien het beweegbare deel op een I meter hoogte bleef hangen. Tientallen voetgangers hebben zich toen op de brug begeven, tot deze door het grotere ge wicht langzaam daalde. BLARICUM In de ouderdom van 89 jaar is Zaterdag te Blaricum over leden de heer J H Nachenius. lid der firma Nachenius Zoon te Amster dam en een bekende figuur op de Am sterdamse effectenbeurs in vroeger ja ren. De begrafenis geschiedt Woensdag ochtend te 11.30 op de begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente te Blaricum. Dit huis op de Veerweg van H.I. Ambacht heeft wel heel duidelijk de kracht van water en wind ondervonden. Ook de bevolking van Hendrik Ido Ambacht heeft bange uren doorgemaakt. Toen wij vandaag een tocht maakten langs de Ringdijk van Zwijndrecht, via Hendrik Ido Ambacht naar Alblasserdam, hebben wij de enorme verwoestingen aanschouwd. Enorm vooral in Hendrik Ido Ambacht, waar de gehele Veerweg als verloren moet worden beschouwd. Van de 28 woningen zijn er 16 ingestort, de resterende 12 woningen werden zwaar beschadigd. Afschuwelijke tonelen hebben zich hier in de nacht van Zaterdag op Zondag afge speeld. Over de daken moesten de bewoners van de Veerweg die volkomen geïsoleerd zaten, vluchten. Aan de achterzijde van de woningen zwiepten de golven hoog op, onder de woningen vrat de waterwolf het zand weg en de circa vier meter brede weg voor de huizen was met de daarvoor liggende polder in een woedende binnenzee veranderd. Zwaar, zeer zwaar is het dorp langs de Noord getroffen. Met man en maclit was men gistermiddag bezig om enigs zins orde te scheppen in de ravage, maar het was onbegonnen werk. Het water heeft de bewoners zo snel verrast dat er bijna geen maatrege len meer genomen konden worden. Toen het over de oprit van de brug over de Noord sloeg, kwam hel met zo'n ont vettende snelheid aanzetten, dat ei geen maatregelen meer genomen kon den worden. In niet aflatende golfsla gen vrat het aan de fundamenten van de woningen. De fundamenten werden ondermijnd en om twee uur stortte het eerste huis in. Even daarvoor waren de bewoners over het dak gevlucht naar de volgende woning, maar ook daar za ten zij niet veilig. Voort ging het, weer over het' dak. Met ware doodsverach ting klommen de ouders met hun kin deren uit de dakramen. Onder hen zwiepten de golven omhoog en op een van de zolders van de woningen zaten zestien volwassenen en 22 kinderen op eengepakt. Eerst bij het krieken van de dag kwam er hulp opdagen. Burge meester Bax charterde roeiboten en na kundig manoevreren gelukte het bij de woningen te komen. Uit de dakven sters sprongen de bewoners in de bo ten. Kinderen werden aangegeven er ouden van dagen lieten zich langs de dakgoot afzakken om dan in veilige han den te worden opgevangen. Deze grootse reddingspoging slaagde perfect. Alle bewoners van de Veerweg kwamen behouden op de dijk aan. Er werd zelfs een per soon meer gered want in de storm achtige nacht had mevrouw De Snoo in een half ondergelopen keuken op de aanrecht het leven geschonken aan een zoon. Beroofd van al hun bezittingen kwa men de mensen op de dijk aan. waar ambulances gereed stonden en liefde vol werden zij door de bevolking van Hendrik Ido Arnbacht opgenomen. Hen drik Ido Ambacht zit niet bij de pak ken neer. In het gemeentehuis zetelt DRIE WEKEN GRATIS TANDEN POETSEN Er is in Nederland een tandpasta die U wittere tanden geeft reeds na één enkele maal poetsen. Dat is: Castella Tandpasta. De fabrikanten hebben de gelukkige gedachte ge had, om Nederland massaal en gratis te laten kennismaken met deze unieke tandpasta. Gedurende korte tijd zullen zij een kennismakingstube Castella Tand pasta verpakken bij ieder stuk van de nieuwe Castella-Spécial Schoon- heidszeep. Castella-Spécial, gemaakt op een. nieuwe Amerikaanse installatie (de enige in West-Europa!), munt uit door een schier onuitputtelijke schuim- vormingen door een romig, naar lentebloesems geurend schuim, prys van'Castella-Spécial is 32 cent. Voor dit bedrag ontvangt men dus een stuk heerlijke, nieuwe schoon- heidszeepen een tube Castella Tandpasta, genoeg voor drie weken. Het mag verstandig heten, zo-spoedig mogelijk van dit aanbod gebruik te makende fabrikanten kunnen dit slechts zeer tijdelijk doen! het Groene Kruis onder leiding van mevrouw Rodenburg. Alle slachtoffers werden hier gistermiddag van nieuwe kledingstukken voorzien. Dekens wer den uitgedeeld, zodat de eerste nood direct gelenigd kon worden. Op de Veerweg worden de trieste res- n van het meubilair geborgen. De woning van de gemeenteontvanger is als een kaartenhuis in elkaar gestort. De gehele benedenverdieping is met meubilair en al verdwenen in het enor me gat dat het water onder de woning had uitgevreten. De trieste resten die nog overeind waren blijven staan, wer den neergehaald. Uit de puinhopen zoch ten de bewoners nog naar hun bezittin gen. Veel was er niet meer over. maar de weinige dingen die gevonden wer den, werden met grote zorg in veilig heid gebracht. Somber staren de bewoners naar de resten van hun woningen. De verschrik kelijke uren die zij achter de rug heb ben zijn in hun geheugen gegrift en de enorme kracht van het water zullen zij nooit vergeten. Overigens is in Hendrik Ido Am bacht de toestand nog vrij precair ge weest De dijk' telde verschillende zwak ke plekken en alleen met uiterste kracht inspanning konden de bedreigde ge deelten behouden blijven. Burgemeester Bax is over zijn dorpe lingen zeer tevreden. „Iedereen heeft zijn plicht gedaan, ik ben trots op de inwoners van mijn dorp", vertelde hij ons. Geen gas en water Intussen zit het dorp nog steeds zon der water en gas. De onmiddellijke om geving van de watertoren staat geheel onder water en een motorpomp werkt dag en nacht om hier de boel te kla ren.» Wanneer de watervoorziening weer hersteld zal zijn. kon de burgemees ter ons nog niet vertellen. Met tankwa gens wordt nu water aangevoerd en in grote melkbussen wordt het door de be woners afgehaald. Ondanks deze grote ramp die het dorp getroffen heeft, heeft de bevolking spontaan 200 evacué's uit Papendrecht onder gebracht. Hier sprak het. gemeen schapsgevoel eèri woordje mee. Hulde voor deze nobele daad. Het water in de Nieuw Crom Strijensa polder rees gisteren nog steeds. Hier in de Hoeksewaard was eerst de dijk van de Torensteepolder ondergelopen. Ge vreesd wordt dat er hier ten minste zeven personen het leven hebben ver loren. Daarna brak de dijk naar Numsns- polder door. waarin Numansdorp u0t. Het opdringende water brak vervolgens door de dijk van de Nieuw Crom Strn- ense polder onder de gemeente Klaas waal. Onder de gemeente Heinenoord heeft de buitendijk van de Zomerlandse pol der ter hoogte van de Barendrechtse brug het begeven. Voor zover bekeini hebben de inwoners van Heinenoord zich op de dijken voorlopig in veilig heid kunnen stellen. De verbindingen van de Hoeksewaard met de buiten wereld zijn verbroken. Nog niet bedreigd De dorpen Oud- en Nieuw-Beijerland. Mijnsherenland en Wesbmaas. gelegen ten Noorden van Klaaswaal, worden nog niet bedreigd, dank zij de kloeke verde diging van de Blaaksedijk door honder den vrijwilligers, die dag en nacht door werken met het storten van zandzakken Gisteravond kwam uit Barendrecht honderd vrijwilligers voor aflossing. Geen slachtoffers. Er is een tankschip voor drinkwater. Voedsel, water, zandzakken en rubberboten VALKENBURG. In een grote hangar op het vliegveld Valkenburg rijen zich stapels brood aaneen, staan kistjes met levensmiddelen opgestapeld, kleine watertanks, jute zakken en rubberboten. Dit alles om zo spoedig mogelijk door de lucht te worden getransporteerd naai de geïsoleerde bevol king in de noodgebieden. Hier begint de levensader voor hen, die van alle behoeften verstoken zijn e^ wachten op de redding. Een van de zwaarst getroffen dorpen in de Hoeksewaard is Numansdorp. De dijken zijn op verschillende plaatsen doorbroken. Naar schatting zijn er 67 doden en vermisten. Van de 4500 inwo ners zijn er Zondag 3000 geëvacueerd naar de omliggende dorpen, de rest is gisteren gered. Een woord van bewondering voor wat de militairen hier hebben gedaan, mag niet ontbreken. Zij hebben gewerkt en geploeterd, soms tot hun middel en ver der in het water staande. Zij hebben gewerkt tot zij niet meer konden, tot sommigen bewusteloos geraakten door de koude. Van onze weerkundige medewerker. De diepe depressie, die voor ons land zulke ernstige gevolgen heeft gehad, be vond zich gisteravond boven Polen. Heel langzaam is de wind dientengevolge af genomen, zodat om negen uur gister avond de windsnelheid aan de kust ner gens meer dan 40 km per uur bedroeg, een geweldig verschil dus met Zondag. De wind woei toen uit richtingen tussen Noord en Noordoost, hetgeen ook al een verlichting moet betekenen in de toe stand van de geteisterde gebieden, want de druk van het water op de kust is daardoor sterk verminderd. Wel wordt de aangevoerde lucht steeds kouder, bovendien vielen er gisteren her haaldelijk regen, hagel, en sneeuwbuien. Plaatselijk bleef de sneeuw liggen. Bo vendien vroor het gisteravond in het Oos ten van het land reeds. Nog steeds is de toestand 'anig, dat er geen vorst van betekenis is te verwachten, ook de ko mende nacht niet. De verschillen In luchtdruk nemen nu echter niet meer af, zodat ook de wind niet verder zal gaan liggen. Wel zal de buiigheid nog verder verminderen en zijn er meer opklaringen te wachten. Doordat de luchtdruk in het Westen hoog blijft is er voorlopig geen kans op een herha ling van het stormweer. t K. f X Van gistermorgen af brengen de Ma rine Luchtvaartdienst en de Transva van de L.S.K. met hun toestellen deze goederen naar de getroffen gebieden, waar ze worden uitgegooid, of per para chute worden neergelaten. En dit werk wordt ook door de K.L.M. uitgevoerd met Dakota's, waarvan de Transva er vier in de ongeregelde dienst op Zeeland heeft, terwijl eveneens twee Amerikaan se vliegboten aan de actie deelnemen. De eerste gedropte goederen waren rubberboten, waarvan elkeen plaats hiedt aan vier personen. Maar het succes was niet, wat men er van verwachtte. De opgeblazen boten waren te licht, om ze precies op de juiste plaats te does neerkomen. De wind nam ze streek ze neer op het water, I de meeste gevallen voor de geïsoleerde bevolking der boerderijen, om ze te grij pen en er mee naar veiliger oorden te roeien. Behalve rubberboten en tien duizend broden uit de civiele dienst heeft de Da kota van de K.L.M., die normaal als fo- itovliegtuig wordt gebruikt, alle kleding naar Zeeland gebracht, welke afkomstig is uit de afdeling gevonden voorwerpen. Deze kleding zou binnenkort in het open baar worden verkocht. De Harpoons en de Sea-otters van de Marine Luchtvaartdienst beperkten zich aanvankelijk tot rubberboten, waaraan de grootste behoefte bestond. Maar niet alleen zorgden zij voor transport hiervan. Met drie Sea-otters zijn gisteren op Goe- ree-Overflakkee mensen uit hun wonin gen gered en overgebracht naar hoger gelegen, veiliger plaatsen. Ook een heli copter heeft zo vele mensen uit hun be narde positie bevrijd. Met de nationale vlag en beddelakens trachtten de mensen in nood de aandacht van de overvliegen de toestellen te trekken. De helicopter bleek by dit reddings werk het vervoersmiddel bü uitstek. Met Veemarkt te Rotterdam ROTTERDAM. Heden werden ter vee markt aangevoerd in totaal 1364 dieren, w.o 64 paarden. 450 vette koeien, 136 gebruiksvee w.o. 49 t.b.c.-vrije dieren. 35 graskalveren, 532 nuchtere kalveren, 111 varkens. 36 scha pen en lammeren. Prijzen per kg: vette 2.80—2.90 2 60—2.75 2.002.30, slachtpaarden 1.90 1.75 1.65. Prijzen per stuk: kalf- en melkkoeien 1200 1000 860, varekoeien 800 700 600, vaarzen 875 :00 600. pinken 600 525 400. graskalveren 380 350 250. schapen 120 100 80. lammeren 95 85 70. nuchtere kalveren 48 44 40. Vette koeien aanvoer matig, handel kalm. prijzen als gisteren: kalf- en melkkoeien aanvoer minder, handel stil, prijzen onver anderd: vette kalveren geen aanvoer: gras- kalveren aanvoer klein, handel stil. prijzen onveranderd: schapen en lammeren aanvoer gering, handel stug. prijshoudend; slacht paarden aanvoer even minder, handel lui. prijzen constant: varekoeien aanvoer klein, handel flauw, goed prijshoudend; nuchtere kalveren aanvoer korter, handel redelijk, prijzen onveranderd; vaarzen en pinken aan voer gering, handel traag, prijzen stabiel; t.b.c.-vrij vee aanvoer kort. handel stil. prij- ;n onveranderd. Veiling Zwijndrecht. Knolselderij 1719. groenekool 7.50—18.selderij 10—11, sprui ten I 3844. idem 2 1826. idem schoonge maakt 49—50, Witlof A 1 42—45, idem B 2 36— 42, Idem B 28—33. rodekool 10—12. goudrei- netten st. A 25—32, idem hh. 15—20. grote vreugde is dan ook de boodschap ontvangen, dat men de beschikking zal krijgen over twintig Amerikaanse hef- schroefvüegtuigen en vier helicopters van de Britse marine. Ook te Stellendam was het Neder- landse hefschroefvliegtuig gisteren ge land, maar geen der bewoners wenste mee le gaan. Met een van de Sea-otters is een bejaard echtpaar overgebracht van Oude Tonge, waar het geïsoleerd zat, naar Valkenburg, om ver 'van de woe lige wateren op verhaal te komen van de doorstane emoties. Een Belgisch hefschroefvliegtuig heeft twaalf inwoners van Goeree-Over- flakkee gered en is daarna i ïgezet bij de reddingswerkzaamheden in de omgeving van Bergen op Zoom. Op de luchtbasis Rhein-Maïn worden nog vijf troepentransportvliegtuigen door de Amerikanen gereed gehouden om zo dra hiertoe het verzoek wordt ontvan gen, hiermee valschermen voedselpak ketten en technischeuitrustingsstukken boven hel overgestroomde gebied neer te laten. HEEFT u de toto's van de ramp goed be keken? Dan kunt u on mogelijk langer wachten met uw bjjdrage te stor ten op gironummer 9575 van het Nationaal Ram penfonds. Boer Van Buren, 85 jaar oud, uit Oudenhoorn had 24 uur op een vracht wagen gezeten voor hij de Ahoy'-hallen werd binnengedragen Romaniiinor ie onrpfl ongerustheid over het lot van de stoom- gered trawler Catharina Dnyvls. Hij bevond ROTTERDAM. De pogingen om de nog in nood verkerende schepen te bereiken zijn gisteren onvermoeid voortgezet. Een vreselijke tocht van vijf nachtelijke uren maakte de mo- torstrandreddingboot Joan Hodson van Texel. Voor Eierland op Texel kon men tot op een zevenhonderd meter een onbekend schip naderen. Men vermoedde dat het de tanklichter Oder was, die door de Dnitse sleep boot Gulosenfjord was verloren. Er werd nl. een olielucht waargenomen. Op de lichtsignalen van de redding boot gaf men van het schip af ant woord, maar na enige tijd doofde het licht en de bemanning op de Joan Hodson kon de Oder niet meer vinden. Verder gaan was onmogelijk: de bran ding stond zo hoog dat de redding boot al bijna op haar kop stond. Men heeft toen geruime tijd op en neer gekruist in de hoop, dat de boot over de bank zou heenkomen, doch dit is niet gelukt. Later in de morgen is het de bemanning van de reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder, die ook al Zaterdag en Zondag in vliegende storm had gezocht, gelukt de in tweeën gebroken tanker, die aan de maatschap pij Esse te Hamburg behoort, te vin den. In de buurt van Texel heeft de Prins Hendrik vier Duitsers en twee Ne derlanders aan boord genomen, waarvoor vier tochten door de branding nodig wa ren. Hiermee is de gehele bemanning gered. Te IJ mui don heerste gisteren grote zich Zaterdag in de storm ten noord westen van IJmuiden en had een stuk geslagen brug. Scbeveningen Radio heeft de schepen verzocht uit te zien. De laat ste positie van de trawler was twintig mijl ten Noorden van IJmuiden. Op het Finse stoomschip Wuklni is door een ongeval een lid van de be manning overleden. Via Radio Scheve- ningen neeft het aan Hoek van Holland gevraagd een apotheker te sturen. Het lichtschip Goeree. met ingedrukte stuurhut, is opnieuw afgedreven. Het bevindt zich nu vijftien mijlen van zijn oorspronkelijke positie. Het Zweedse Aspo. dat zich 180 mijl ten Westen van de Noordpunt van Jut land bevond Het Panamese stoomschip (2370 ton) is gisterochtend veilig voor anker gegaan voor de monding van de Humber. In de loop van vadaag komt de tunnel weer vrij. Vanochtend ca. 11 uur hebben de Dordtse brandweer en een motorspuit het water weggepompt. Hierna werd het slib weggeveegd en vanmiddag zou de tunnel schoongespoten worden. De elec trische installatie is uitgeschakeld. Per soneel van het G.E.B. is reeds aan het werk om deze weer in orde te maken, doch of het vandaag nog zou gelukken kon men ons niet vertellen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3