Verbijsterende rampspoed sloeg over het dorp 's-Gravendeel Ik zal aan u denken, burgemeester! Dordrecht biedt steun TUSSEN MOERDIJK EN DORDT Harde bedrijvigheid alom Koningin tot 's-Gravendeels eerste burger: Vrachtauto vol varkens zoek Half s-Gravendeel in Ahoy'-hal Na zware slag moedig verder Houdt GROENEVELD voor OGEN Zwijndrechtse Ringdijk heeft zware klappen gehad VOOR ANTIQUITEITEN Export aardappelen is gestaakt Nieuw raadslid Dinsdag 3 Februari 1953 DE DORDTENAAR Pag- 3 Helpers uit t hele land, maar niet allemaal met nobele bedoelingen 's-GRAVENDEEL, Maandagmiddag. Drieduizend van de vijf duizend inwoners zyn nu geëvacueerd en nog steeds rijden in auto's en bussen groepjes inwoners weg uit het nu niet meer vertrouwde dorp naar de enige verbinding tussen de Hoeksche Waard en minder gevaar lijke plaatsen, in eerste instantie Dordrecht en verder Rotterdam: Naar het Wieldrechtse Veer. Vrouwen en kinderen vooral. En sommige oudjes. Een bejaarde boerenvrouw met de bijna verdwenen mooie dracht van de Zuidhollandse Eilanden, de kanten muts. Enkele honderden mensen, vanmiddag nog, die juist verlost zijn uit de eenzaamheid van een stuk dijk onder de Mookhoek, waar zij sinds de nacht van Zaterdag op Zondag in bange afwachting hebben vertoefd. Met de weinige motorvletten die 's-Gravendeel momenteel ter beschikking heeft worden zij overgezet naar de kom van het dorp, waar snelle vracht- en bestelauto's hen naar het veer brengen. Ontdane, verwezen gezichten. Stom en als in slaapwandel komen zij er aan. Een enkele vraag uiten ze, steeds weer: „Waarheen? Rotterdam? Is het daar droog? Kan daar het water nog kwaad doen? Is het daar droog? Is het daar droog?" Wat zal ik u zeggen, burge meester", sprak ze bij het afscheid. ,Ik zal aan u denken Een vrachtauto als zovele staat bij de haven. Hij zal een droevige rit gaan maken. Vijf slachtoffers, wier lijken thans In grote, platte vaartuigen bomen jon ge kerels van de Dordtse MTS, van 's-Gravendeel zelf, uit Rotterdam en nog verder weg, zich tussen de huisjes door, waar het water anderhalf, twee meter hoog staat. Zij zoeken naar overlevenden op bo venverdiepingen en zolders. Zij bevrij den koeien, paarden, varkens en bren gen ze naar het kleine droge stukje 's-Gravendeel bij de haven. Koeienka- davers. ronddrijvend op het nu in een flauw Februarizonnetjè kabbelende wa ter, komen naar de droge wal. Men snijdt ze de halsaderen open om ze zo mogelijk nog voor consumptie geschikt te maken. Een kreunend varken, dat sinds ander half etmaal in het koude water heeft gestaan, sleept men aan oren en staart omhoog tegen wat Zaterdag nog een stoep heette, maar nu een waterglooi ing is. Het beest, blauw van de kou, zijgt uitgeput heer, en moet opgekikkerd worden door een hardhandige massage met stro. Koeien met uiers als strak opgebla zen ballonnen stappen voor het eerst sinds gisterochtend op het droge. Ze ril len. Paarden met nat samengeklitte ha ren komen aan wal. Honden kijken ver dwaasd rond en blaffen. Een eenzame haan met twee kippen, ontkomen aan de zonavjoed, scharrelen xn een plant soentje. En op de daken van sommige nog door het water geïsoleerde huizen wacht een kat op iets, maar ze weet «elf niet wat. Van alle kanten Is men naar 's-Gra vendeel getrokken om te helpen. Te veel mensen zelfs, veel te veel. Er lopen er in de weg. Met alle waardering voor de goede bedoelingen zullen ze toch be ter kunnen verdwijnen, De 's-Graven- deelse manschap, zelf hard in de weer, neemt op dit onderwerp geen blad voor de mond, Helpen? Graag, maar dan in georganiseerd verband, anders loopt men toch maar in de weg. Daar komt bij, dat niet iedereen naar 's-Gravendeel getogen is met de nobele bedoeling de jammerlijk getroffen men sen te helpen. De burgemeester heeft zich al genoodzaakt gezien aan ieder een, die niet tot de thans geformeer de hulpploegen behoort, de toegang tot het overstroomde gebied ten strengste te ontzeggen, want huisraad en andere achtergelaten bezittingen van de bewo ners uit het water halen, blijkt niet voor elkeen te betekenen; het ook terugge ven aan de wettige eigenaarEn waai is die vrachtauto gebleven, die vol met 's-Gravendeelse varkens over het veer van Wieldrecht verdween sindsdien niet meer is gezien? Drukte In het huis van dokter Bijl zit burge meester Van Heese met enkele ambte naren. Men loopt er in en uit. Tijdens een gesprekje dat wij met hem moch ten hebben brengt zeven keer iemand een boodschap of een vraag. Hebt u hier de twee douaneboten gezien, die uit Lobith ter assistentie zijn gezonden? O, doorgegaan naar Numansdorp. Burgemeester, is dat geen schan daal? Daar levert er eentje drinkwater af, en zodra we de tank opendoen springt er een kikker uit. Hier is erwtensoep uit Dordrecht. Het gemeentebestuur daar zal op het eerste teken nog meer sturen. En wilt u morgenochtend nog brood hebben? Er is een centraalpost aangeko men voor draadloos telefoonverkeer via Rotterdam. Er is verbinding. Hebt u een boodschap? Hier is de Officier van Justitie uit Dordt. Koningin op bezoek Mr Visser, de Officier, is niet de ste voorname belangstellende van deze dag. 's Morgens is hier namelijk de Kóningin met de „Jan Blanken" van de Rijkswaterstaat aangeko men om zich persoonlijk van de situatie in dit benarde dorp op de hoogte te stellen. De burgemeester was er tevoren niet van op de hoogte. Hjj was toevallig bij de aanlegplaats en natuurlijk toonde hij de hoge be zoekster zijn gemeente. Hij toonde de hoge bezoekster zijn gemeente. Een triest zinnetje in deze omstandigheden. Er is nog zo bitter weinig meer te tonen, en tegelijkertijd zo onnoemelijk veel. De Koningin was diep onder de fodruk. geborgen zijn, gaan op last van de Officier van Justitie naar de Begraaf plaats van Dubbeldam. Wie van de honderden nieuwsgie rigen, zich verdringend bij de aanleg steiger van Wieldrecht, heeft bij het passeren van die vrachtauto geweten hoeveel tragiek besloten lag in de overdekte laadbak, Hoeveel slachtoffers Vijf van de hoeveel? De burgemeester weet het niet, Het radiobericht dat sprak van 55 kan best juist zijn, maar het kan evengoed te laag als te hoog zijn. Men weet het niet. Men bergt tot dusver levenden, die verstijfd van kou op eenzame eiland jes in de binnenzee van de Hoeksche Waard haken naar veiligheid. En vee, dat door toevallige omstandigheden zich zelf tot dusver kon redden. In de puin hopen van de Molendijk, en ergens op de nu met één of meer meters water overdekte poldiergrond moeten nog tientallen lijken gevonden worden. Men heeft gehoord van die en die, dat hij met zijn hele gezin verdronken is, en een ander zag Jan of Piet met een kind in de armen in die schrikkelijke vloed ondergaan. Zo optellend komt men tot enige tientallen. Het juiste cijfer zal pas veel later bekend kunnen wor den. Men weet slechts dit: Het zijn er ettelijke uit deze kleine dorpsgemeen schap. Maar wie van degenen die mer sinds Zondag gemist heeft is geëvacu eerd en wie heeft het lot van de ver drinkingsdood getroffen? Men wéét het niet.. Men wéét het niet. Het is al les zo voorlopig en zo voor de vuist weg. Omvangrijke organisatie werkt dag en nacht voor stadgenoot en vreemdeling Bij de vele zorgen voor eigen welzijn, stelt Dordt zich hoe langer hoe meer in op de hulpverlening aan anderen. In het Gemeentelijk Lyceum in het Oranjepark werkt een zeer uitgebreide, goed georga niseerde hulpdienst, welke allfö takken van hulpverlening omvat. Lyceum, Landbouwschool en de school aan het Oranje Vrijstaatplein zijn ingericht tot uitstekende opvangcentra voor evacué's, zieken, ouden van dagen en kinderen. Zij worden liefderijk ontvangen en verzorgd door verpleegsters, helpers en verzorgers, terwijl een goede medische controle wordt uitgeoefend. Er zijn goede bedden, droge kleding, warmte en voedsel. In de tot ziekenzalen ingerichte schoollokalen heerst een weldadige rust, welke de vluchtelingen na zoveel emotie en ellende zozeer van node hebben, doch beneden in de hal en de gangen gonst het van een omvangrijke bedrijvigheid. De boer van 's-Gravendeel die zijn vee in veiligheid tracht te brengen, is in deze zwaar getroffen ge meente een vertrouwd beeld geworden wat, men doet. Deze doet dit en gene dat, en de derde heeft weer een ander idee gekregen.. 's-Gravendeel leeft in een roes. Pas als men even tijd kan nemen om de gedachten tot rust te laten komen, straks, over veel dagen, zal men zich bewust worden van de werkelijkheid. Advertentie HERSTELLEND NA ZIEKTE! VERSTERKT U MET Pleegzuster Bloedwijn ROTTERDAM. Met geen pen te beschrijven zijn de tonelen, die zich in de nacht van Zaterdag op Zondag aan de Molendijk te 's-Gravendeel hebben afgespeeld en waarbij vijf-en- vijftig en misschien nog wel meer mensen de verdrinkingsdood hebben gevonden. We Stonden met.vijf man ongeveer dertig vrouwen en kinderen op een geïsoleerd stuk van de Molendijk, vertelt ons de 41-jarige de Geus. Ongeveer, üvintig meter was het lang, maar nog geen drie me ter breed. Aan weerszijden bruisté en kolkte het wild stromende water dat zich door de openingen een weg per ste. De grond om ons heen brokkele af Eén van m'n buren, het was vrouw. Kranendonk, zo vertelt Arie verder* ver loor de grond onder haar voeten en viel in het kolkende water. Twee dochters, wilden haar grijpen, maar zij verdwe nen mee in het water'en verdronken voor onze ogen. Het huis van mijn buurman, die aan de overzijde van de dijk woonde, werd met een zware golf omgekieperd. Er zaten achttien mensen in. maar we hebben niemand meer gezien. Bij de familie Heijden een ge zin van man, vrouw en acht kinderen wilde men uit het raam in het water stappen om een veilig heenkomen te zoeken. De vrouw, die haar negende kind verwacht, droeg de jongste. Door de sterke stroom liet zij het kindje in het water vallen, Heijden zelf dook er achter aan, maar hij heeft zijn jongste telg niet kunnen redden. Hij kon zwem men en met grote moeite slaagde hij erin een boven het water uitstekende boom te bereiken. Zijn vrouw en de an dere kinderen wisten zich ook te red den. Arie de Geus vertelt ook' hoe hij en zijn gezin met nog drie kinderen van zijn broer in huis. er het leven heb ben afgebracht. Ik zag een bonestaak drijven, zegt Arie en daarmee heb ik ze gered. Eerst heb ik mijn vrouw en twee kin deren naar de overzijde van de dijk gebracht waar ze zich konden vast houden aan een langs de 1dijk staande heg. Daarna heb ik de twee andere kinderen en mijn oude vader met de staak „overgehaald". Ik heb ze allen op het hart gedrukt goed vast ie hou den, zowel aan de staak als aan de heg. Die heg heeft ons het leven gered. Later zakte het water wat en toen kregen we weer vaste grond on der de voeten. Tenslotte zijn we met een lijn vain de geïsoleerde plaats gehaald. wat rust te vinden. Om hen heen het schamele beetje goed wat zij nog hebben kunnen meenemen. Meestal is het niet meer dan een tas met een handdoek en de kleding die men draagt. Ook hier is het weer de jeugd, die zich het eerst herstelt, want de kinderen lopen rond in de hal, vol van de vreem de indrukken die zij hebben opgedaan. Ze zoeken de lege bekers waar de melk heeft ingezeten, die zo met gulle hand aan de slachtoffers wordt rondgedeeld en ze maken er hoge torens van, Steeds meer Hun boeltje in een sloop gepakt, een sloop die al lang niet wit meer is. Daar tussendoor lopen de slïsters van het Rode Kruis, helpsters van het U.V.V., padvindsters en padvinders en nog vele anderen die allen hulp bieden. Want ook de hulp en de liefde die men de getrof fenen biedt, is ontroerend en wordt door de betrokkenen zeer gewaardeerd. Vijf tienhonderd medewerkers verrichten in en om de hal hun werk. De keuken van het Tehuis van Ouden van dagen ver zorgt het eten en ook de buffetten vap Ahoy'-hal geven hun medewerking. Twee broers uit 's-Gravendeel. Dries 76 jaar en Diederik Hendrik 74 jaar Moret. Zij zitten hier wat eenzaam, als houden zij de wacht bij de wieg van Pietronella van Driel uit Strijen, sleclih enkele maanden oud. Zuinig met water Er moet de grootste zuinigheid met leidingwater worden bèta-acht. De water leiding kan slechts bescheiden hoeveel heden aan het buizennet afleveren. De - woi-.., .Jiungend verzocht geen leidingwater ie gebruiken voor het schrobben van straiten, daar dan zeker een acuut gebrek aan drinkwater zal ontsltaan. De nieuwe centrale van het G.E.B. was Zaterdagnacht buiten werking geraakt Zondagavond had men het euvel kunnen verhelpen. Van Zondagavond produceert de nieuwe centrale wederom electriciteiit. Toch moet nog zuinigheid met electri citeiit worden betracht, daar aan de stroomvoorziening van het gebied rond Dordrecht zeer zware eisen worden ge steld. Het onderzoek van de bevolking door Betudo is in verband met de buiten gewoon moeilijke omstandigheden tijde lijk stopgezet. Treinverkeer DordrechtRotterdam hersteld. Er wordt wederom een half uur-dienst gereden. Vrijbank Morgen, Woensdagochtend, wordit een partij vers rundvlees verkocht op de Vrijbank van de Gemeentelijke slacht plaats. De U.L.O. Het hoofd van de U.L.O.- school aan de Groenendijk verzoekt ons aan de ouders mede te delen dat de school haar lessen gisteren normaal hervat heeft. Mochten leerlingen uit'het overstroomde gebied in Dordt geëvacu- Hier in het hoofdkwartier van de Dordtse hulpactie wordt men weer sterk herinnerd aan de noodtoestand, die vlak buiten de Dordtse gemeentegrenzen heerst, terwijl in de stad zelf de rava ge van de 'rampzalige stormnacht hoe langer hoe meer verdwijnt. Het water is uit de hoofdstraten verdwenen, alleen sommige zijstraten staan nog blank, en overigens werkt men binnenshuis hard om de gevolgen van de overstroming te overwinnen. De omvang van de geleden schade is nog steeds niet bij benadering te schat ten. Wat er verloren ging aan woning inrichting, huisraad, levensmiddelen, kleding en winkelvoorraden is nog niet te overzien, doch eerst wordt overal gewerkt om orde in de chaos te schep pen. Een sterk bewijs van de onmogelijk heid om de omvang der schade te be palen, vindt men in het voorstel van B. en W. aan de raad om het colle ge te machtigen een memoriepost op de begroting uit te trekken voor het doen van de noodzakelijke uitgaven, welke rechtstreeks met deze ramp verband houden. Later zullen B. en W. succes sievelijk de nodige oredieten bij de ge meenteraad aanvragen. Ook hieruit spreekt de gedachte, wel ke bij heel de Dordtse bevolking heerst; eerst de handen uit de mouwen steken en later pas gaan rekenen. De wil en de mogelijkheid tot leniging van de nood moeten er zijn, en zij zijn er. Ditzelfde ziet men bij de zo zwaar ge troffen Dordtse industrieën, waar men alle hens aan dek heeft geroepen om de geleden schade, te herstellen. Ook de spoorwegen werken op deze umanier. De president-directeur der N.S., eerd zijn dan wordt aan ouders of tijde-ir. Q. den. Hollander, was Maandag in lijke verzorgers verzocht de kinderen Dordt om zich persoonlijk op de hoogte naar school te sturen. te stellen van de schade op het emplace- Bagijnhof 30 Donderdagmiddag: na 12.30 uur gesloten Opticien Zwaar gehavend ligt de Ringdijk bij Zwijndrecht. Op verscheidene plaatsen heeft de waterwolf het zand weggevreten en aan de achter zijde van de dijk zijn grote stukken weggeslagen. De toestand is momenteel vrij goed. De zwakke plekken zijn met zakken zand en klei gedicht en direct gevaar bestaat er niet meer. Bij de watertoren heeft de dijk het zwaar te verduren gehad. Een grote schuur is hier ingezakt en weggespoeld. Het pand Ringdijk 87 is voor het groot ste deel weggeslagen nadat het water eerst de fundamenten had ondermijnd. Lantaarns zijn weggezakt en liggen nog brandend tegen het talud van de dijk Achter de dijk golft het water over de tuinderijen. Vele kassen staan blank en van de tuinderijen die niet door het Ook materieel 's-Gravendeel, een dorp gelegen ach ter de Slapersdijk, heeft ernstige schade geleden. Niet alleen aan mensenlevens maar ook aan materieel. Het is een van de belangrijkste vlasgebieden van ons land en aan vlas is voor millioenen guldens verloren gegaan. Verscheidene schuren zijn uit elkaar geslagen. Merk waardig is, dat juist het nieuwe ge deelte van het dorp, waarvoor men het meest vreesde alleen maar waterschade heeft. Maar aan de Molendijk is nage noeg alles kapot. Het water heeft de polder van achteren aangevallen, juist van de kant waar men er het minst op had gerekend. Vele kadavers van paar den, koeien, varkens en pluimvee drij ven er in het dorp rond. 's-Gravendeel is één van de zwaarst getroffen gemeenten. Dit verhaalt ons ook nog de familie Tak. Vader en moe der Tak zitten moedeloos terneer in de Ahoy'-hal. Hun schoondochter zit er bij met de baby op de arm. Ze zijn nog maar net binnen. Het was vreselijk, vertelt zij. Hele gezinnen zijn omge komen. De oude baas staan de tranen In de ogen, moeder bijt .doorlopend op de lip pen. Hun 44-jarige zoon en zijn vrouw zijn in het water omgekomen. Toch heeft de vader no-g geen zekerheid en hij dwaalt door de hal om aan dorps bewoners te vragen of ze Aart ook heb ben gezien. Ze beweren dat hij en zijn vrouw nog in leven zijn, zegt ie tegen een kennis en dan gaat hij weer verder. Het is moeilijk, bij het overzien van al die samengestroomde ellende in de Ahoy'- hal, zijn ontroering te verbergen. In de grote ruimte staan honderden draagbaren opgesteld en daarop zitten, of daarbij staan de van huis en haard verdrevenen. Moeders met babies op de arm, oudere kinderen die het moede hoofd op de plunjezak laten vallen om Alleen de schippers uit Urk en IJsselstein wachten op orders.... DORDRECHT. In een ijzige sneeuwbui zijn wjj gisteravond met twaalf teleurgestelde commando's, drie pontonniers, twee matrozen een verdwaalde Limburgse jager, uit Moerdijk te Dordrecht terug gekeerd. De vletten aan dek van de 19, een afgekeurd en inderhaast opgelapt motorvrachtschip van de vaartuigendienst, zijn ongebruikt gebleven. De vluchtelingen van achter Moerdijk waren des middags al door tal van particuliere schepen in veiligheid gebracht. Motorpech heeft de vaart van ons versleten vaartuigje vertraagd. Als we in Moerdijk aankomen, is het dorp niet leeg, maar troosteloos vernield. Aan het haventje zelf is niets te zien, maar direct achter de dijk vertoont zich de ravage van ondergelopen woonhuizen en win kels. In de bakkerij heeft men tot aan zijn nek in het water gestaan, doch als het even kan blijft men dicht bij honk, bij familie en kennissen, in enkele ka mers samengeperst. De commando's zijn van die echte Hollandse jongens, die niet om een grapje verlegen zitten. Hun broeken zijn verfomfaaid of gescheurd doo» het water. Wie vanmorgen nog een schone pantalon heeft kunnen organiseren, heeft geluk gehad; de meesten lopen nog in de plunje, waarin zij soms tot hun mid del, door het ijskoude water wadend, 24 uur onafgebroken in touw zijn ge weest om mensen van zolders en uit dakgoten te halen. Als wij 's middags aan een Rijnaak op de Dordtse Kil vast maken voor het repareren van onze oude motor, kunnen zij voor het eerst na 's morgens vroeg wat eten. Het is in beide richtingen een druk verkeer op de rivier. Veel open motor bootjes, waar de geredden dicht tegen elkaar schuilen in de koude, striemen de regen. Een man heeft beschermend een arm om zijn vrouw geslagen, ter wijl het bitiswater om hen heenspat. Mariniers in hei-geel zwemvest dob beren op rubber vlotten achter nietige sleepbootjes vol mensen. Zij keren huiswaarts, maar een stroom van boten en bootjes trekt nog in de vallende avond stroomafwaarts, naar Zeeland. In Dordrecht is de Koningin geweest, onderweg naar en terug van 's-Graven deel. Haast niemand heeft haar opge merkt in de stad, waar men druk bezig is het water uit de kelders te pompen. Winkelmeisjes reppen zich om de uitstal kasten weer in orde te brengen. Midden op de droog gevallen straat tegenover het postkantoor .taat nog een sloep vastgebonden aan een haltepaal 1 bus. Maar elders klotst het water nog door de steeg. Er wordt hard gewerkt in het school gebouw aan het Oranjepark, waar de vrijwilligers samenkomen. Onophoude lijk rijden de vrachtauto's af en aan met kleren en huisraad. Wanneer er ergens een boodschap moet worden gedaan, is een oproep door de luidsprekers doende, en ergens in de dichte menigte klinkt het „Ja!" en de zaak komt voor elkaar. Politie en secretarie hebben de han den vol, maar op het bevrachtingskan toor voor de binnenscheepvaart is het een duldzaam wachten op orders die Vlood." niet komen. Er melden zich daar de gehele dag vrijwilligers uit alle delen van het land schippers uit Urk en IJsselstein, die op de eerste oproep door de radio zijn te hulp gesneld. Deze eenvoudige, stoere kerels, die beter kunnen sturen dan schrijven, ver bijten zich in hun gedwongen lediggang Zü hebben alles in de steek gelaten om liulp te bieden en die hulp is nutteloos want niemand wil hun orders geven. Zo ligt er wel 8000 ton scheepsrüimte ongebruikt in en om de Kalkhaven. Eén woord zou voldoende zijn. maar het komt niet voor hen. Waar wel een plan en een gezag is. wordt het noodzakelijk werk snel en krachtdadig uitgevoerd. Een boot van de havenpolitie is binnen een uur met brood geladen om de dreigende hongers nood op Voorne en Putten te bezweren. Met de oranje wimpel in top verdwijnt het grijze scheepje snel uit het gezicht. Varnacht wordt nog een boot met fles sen melk geladen en vanochtend ver trekt ook de tankboot die drinkwater heeft ingeladen om de blijvers op de eilanden van water te voorzien. Zo doet Dordt wat het kan, waa? het kan en vraagt niet om het roemvol ste, maar om het dringendste, ook het nederigste karwei. Advertentie VERMEULEN BAGIJNHOF 36 De Nederlandse regeling heeft vandaag alle exportvergunningen voor aardappe len ingetrokken en maximumprijzen voor aardappelen vastgesteld voor de gehele markt. De maatregel is het directe gevolg van de overstromingen, waarbij een belang rijk deel van de aardappelverbóuwende gebieden onder water is komen te staan. Ofschoon wordt verwacht, dat de ge volgen ook merkbaar zullen zijn bij de export van uien en suiker, neemt men niet aan, dat het binnenlandse verbruik van beide producten sal worden beïn- water getroffen zijn, hebben de kassen zware glasschade opgelopen. Bij het begin van de Bduinelaan zijn twee grote bressen in de dijk geslagen. Juist onder de afrit van de brug over de Oude Maas is het water doorgebro ken en honderd meter verder, even voorbij het spoorwegviaduct heeft de dijk weer zware schade opgelopen. De grote bedrijven, o.m. Jurgens, Chem- proha, en de conservenfabi'ieken hebben een enorme schade opgelopen, die in de millioenen loopt. Honderden vrijwilligers hebben aan het herstel van de dijken gewerkt. Vrachtwagens reden af en aan. Duizen den zandzakken werden in de gaten ge worpen en Zondagavond was men de toestand meester. De situatie was niet langer meer kritiek. Wel stond half Zwijndrecht van de Buinelaan tot Koninginneweg onder water, maar voor een nieuwe doorbraak hoefde men niet meer bevreesd te zijn. Nader vernemen wij nog dat de schade aan de Verenigde Oliefabriek te Zwijn drecht en de zeepfabriek van Lever's zeep te Vlaardingen op vier millioen gulden wordt geschat, waarvoor eigen risico gelopen wordt. Bid- en dankdiensten. In alle kerken worden hedenavond (Dinsdag) bid- en dankdiensten -gehouden. Vertrokken: J. W. Klein, zonder, van Vest 47 rd naar Putten, Harderwijker- weg 95; W. van der Wekken-de Graaf, zonder beroep, van Sumatrastr. 40 rd naar Koudekerke, Vlissingstraat 152; Zantman, natuurkundig ingenieur, van Valeriusstraat 21 naar Wassenaar, Van Zuijlen van Nijenveltstraat 21; H. M. Zantman-Hoeks, zonder beroep, van Viot- takade 105 naar Wassenaar, Van Zuijlen van Nijenveltstraat 21; D. H. Quist, ge zinsverzorgster, van Wolwevershaven 33 naar Strijen, Kerkstraat 24; G. R. Keijser, zonder beroep, van Toulonselaan 27 naar Amstelveen, Thorbeckelaan 24; P. G. G. Schutz, hoofdinspecteur Invoerr. en Ac cijnzen, en gezin, van Toulonselaan 23 naar Breda, Anna Paulownalaan 16; H de Bondt, tuindersknecht, van Kofstraat 11 naar Haaksbergen. Haaksbergerweg 4; C. van Lujjm, leraar Nederl. en Geschied., en gezin, van Reeweg O. 72 rd naar Arn hem, Verl. Prümelaan 75; P. van Rijs, ijzervlechter en gezin, van a/b p/a A. v. Bleijenburgstraat 34 naar Velsen, woon keet Tunnelbouw; D. Beckmann, hulp in de huish., van Sumatrastraat 2 naar Am sterdam, Vossiusstraat 56; H. A. J. M. van der Plas, machinist grote vaart, van Vriesestraat 86 rd naar Nuth. Valkenbur- gerweg 55; P. E, Oosterhout, chef-wagen- meester N.S. en gezin, van Brouwersdijk 241 naar 's-Gravenhage, Weigeliaplein 119. Ingekomen: A. Schneider geb. Spaan, zonder, van Rotterdam, Essenburgsingel 65 a naar Reigerstraat 56 C rd; R. E, Luns hof, jurist, van Amsterdam, Biesbosch- straat 11 naar Ceramstraat 82 rd; E. Vis ser, verkoopster, van 's-Gravenhage, Oudaenstraat 60 naar H. ToUensstr. 15 rd. ment. Inmiddels is de treinenloop in zo verre hersteld, dat over enkel spoor een pendeldienst naar Zwijndrecht kon wor den ingesteld. Van Zwijndrecht ui/t func- tionneert de treinenloop weer normaal, zodat Dordt dus practisch weer per trein is te bereiken Er wordt hard gewerkt om het gat in de spoordijk te dichten. Radiozenders ingeschakeld In de Dordtse organisatie voor hulp verlening is ook de radiozender van de heer Slob ingeschakeld. Op deze wijze kan contact worden opgenomen met ge bieden, die niet telefonisch te bereiken zijn en dit hulpmiddel heeft in de af gelopen dagen reeds vele malen uit komst gebracht. De politie te water heeft op de zolder van het politiebureau een mobilophoon- installatie opgesteld, waarmee de hulp verlening te water geregeld kan wor den. Ook deze methode heeft haar deug delijkheid bewezen. Nog steeds komen de aanbiedingen voor hulp van alle kanten binnen. Uit Amsterdam en andere plaatsen ont ving Dordt zendingen kleding en dek king. welke ter beschikking worden ge steld van de getroffenen. De distributie wordt goed georganiseerd, evenals de verzorging van de voeding, welke zorgen zich niet uitsluitend bepalen tot de stad, maar ook tot al degenen, die uit de gebieden rond Dordt naar hier wor den overgebracht. Uitgeputte evacué's Maandagmiddag werden in de centra le post een paar mannen binnenge bracht, die van Zaterdagnacht af op daken -van ondergelopen huizen in de omgeving van Moerdijk hadden feVten. De totaal verkleumde en uitgeputte mannen, vielen direct op de veldbedden in diepe slaap. Bij het bed van een van hen. lag een hond te slapen, welke trouwe vriend de ellende van de doorle den dagen en nachten had meegemaakt. In een niet aflatende stroom komen de evacué's binnen. Langzamerhand ko men enkele plaatsen vrij doordat ge troffenen uit Dordt, weer naar hun hui zen kunnen terugkeren of onderdak von den bij familie. Met grote regelmaat werken de diver se ploegen en in de goed ingerichte keu ken, worden prima warme maaltijden bereid. Hulp voor Bruinisse Vannacht vertrokken de Bru 2 en het motorschip Zeeland van de rederij Mul ler uit Dordt met een lading brood, kleding en dekens naar Bruinisse, dat midden in het geteisterde gebied is ge legen. Het merendeel van deze goede ren waren in de loop van de avond op trucks uit Hilversum en andere plaat sen aangevoerd voor het getroffen ge bied. Het Dordtse Rode Kruis zorgde voor de verdere verzending, ook een van de belangrijke taken, welke in sa menwerking met de Centrale post in het Oranjepark wordt uitgevoerd. Brandje snel geblust Gisteravond om negen uur brak brand uit in het pand Groenmarkt 16 rood, bewoond door B.T. Een op de schoor steen staande brandende kaars is waar schijnlijk omgevallen, en het vuur brandde een groot gat in de schoorsteen. Brand weer en omwonenden hebben met em mers water het vuur gedoofd. De bewoner, die in beschonken toestand op zijn bed lag, werd door de politie naar het bu reau overgebracht. Olympia versloeg Hercules Olympia uit Utrecht toonde zich Zater dag oppermachtig over Hercules. De Utrechtenaren wonnen verdiend. Door deze nederlaag is Hercules uit de kop groep terug gevallen en Olympia behoudt nog een kleine kans op de begeerde titel. Aardige worstelpartijen waren te zien vooral in het lichtgewicht waar de eer ste klasser Makay zijn handen vol had aan N. Apon. Uiteindelijk won Makay na 15 min. werken op punten, tegen J. Schipper won Makay op dezelfde wijze na 15 min. worstelen. Voor een verrassing zorgde de vinnige P, Mouwrik in het veder door na een fel begin, de geroutineerde de Heerd op goede wijze te toucheren, waardoor Mouwrik een mooi succes boekte. G. Bakker wist in lichtmidden op zijn te genstanders in een goede uitgevoerde heupzwaai eveneens een overwinning te behalen op touché. In het midden was de Utrechtenaar de Greef te sterk zowel voor Van Sloo- ten als Brand. In het lichtveder was de taaie Kardinaal van Hercules verliezer na 15 min. op punten. Rosbag won met minimum verschil van Dijkstra in het zwaargewicht. De uitslagen zijn: Licht veder: W. Kardinaal verliest op punten van J. Bos. J. de Graaf verliest op touché van J. Bos. Veder: B. Ooyen verliest op touché van De Weerd. P. Mouwrik wint op touché van De Weerd. Licht: W. Apon verliest op punten van H. Makay. J. Schipper verliest op punten van H. Makaay. Licht midden: W. Boogaards verliest op touché van G. Steyland. G. Bakker wint op touché van G. Steyland. Midden: J. v. Slooten verliest op touché van J. de Greef. I. Brand ver liest op touché van J. de Greef. Midden zwaar: B. Molenbroek verliest op touché van J. v. Royen. J. v. Holst verliest op touché van J. van Royen. Zwaar: P. Dijkstra verliest op punten van T. Rosbag. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van leden van de gemeenteraad maakt bekend, dat heden op de 5e afdeling ter secretarie (bureau verkiezingen) in het gemeente gebouw aan het Beverwij cksplein alhier voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit van heden, waarbij de heer N. J. van den Berg, alhier benoemd is verklaard tot lid van de Raad dezer Gemeente, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan, door het overlijdea de heer G. de Klerk.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2